براق کردن نقره

براق کردن نقره

زیورآلاتی که از جنس نقره هستند نسبت به طلا بیشتر کدر و کثیف می‌شوند. نقره‌ها در اثر تماس با عطر، مواد بهداشتی و عرق بدن انسان لکه‌دار و کدر می‌شوند. نقره‌ها در ابتدا بسیار شفاف و درخشان هستند اما با گذشت زمان قطعات ظریف آن‌ها کثیف می‌شود. در این مقاله روش‌های آسان براق کردن نقره را به شما آموزش می‌دهیم.

دلیل کدر شدن نقره چیست؟

بعضی از ما جواهرات خود را هرروز می‌پوشیم و آن‌ها را تمیز نمی‌کنیم و از مراقبت آن‌ها غافل شده‌ایم. برای اینکه جواهرات نقره‌ای را بسیار خوب نگه‌دارید تا بدرخشند باید همیشه آن‌ها را تمیز کرده و مرتباً از آن‌ها مراقبت کنید. هوا یکی از مهم‌ترین دلایل لکه‌دار شدن نقره‌ها است. در برخورد زیاد نقره‌ها با هوا یک واکنش شیمیایی با سولفید هیدروژن یا گوگرد رخ می‌دهد. فلزات موجود در آلیاژ نقره مانند مس به اکسیژن نیز واکنش نشان می‌دهند و باعث وجود یک پوشش تیره بر روی فلز نقره می‌شود.

پس علاوه بر هوا، آب و رطوبت نیز اصلی‌ترین عامل لکه‌دار شدن و کثیف شدن نقره‌ها هستند. به همین دلیل بهتر است بعد از هر بار استفاده از نقره‌ها آن‌ها را خشک کرده و در یک کیسه‌ی خشک قرار دهید. جواهرات نقره‌ای شما ممکن است به‌راحتی با رطوبت پوست واکنش نشان دهند. وجود گوگرد و اسیدهای آمینه که در تعریق یافت می‌شود می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست و جواهرات شما شود.

چند روش برای براق کردن نقره

پس از آنکه متوجه شدیم چرا نقره کدر می‌شود باید به بررسی اینکه چگونه نقره را براق کنیم بپردازیم. به‌راحتی می‌توانیم از نقره‌های خود مراقبت کنیم. اگر بدانیم که چگونه نقره را براق کنیم دیگر نگران تغییر رنگ آن‌ها نخواهیم بود.

البته برای براق کردن نقره‌ها، وسایل خاصی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌ها و نقره فروشی‌ها تهیه کنید؛ اما این مواد گران گاهی اوقات مضر هستند؛ اما نقره‌ها ازجمله جواهراتی هستند که به‌راحتی و به روش‌های خانگی می‌توان آن‌ها را براق کرد.

خوشبختانه روش‌های خانگی و شیمیایی زیادی برای براق کردن نقره‌ها وجود دارد. از این روش می توان برای تمیز کرد‌ن ظروف نقره‌ای و زیورآلات نقره استفاده کرد. همان‌طور که میدانید نقره و طلا از باارزش‌ترین و جذاب‌ترین جواهراتی هستند که در دسته ی جواهرات موردعلاقه‌ی خانم‌ها قرار می‌گیرند. هم‌چنین توصیه می‌کنم به مقاله زیر نیز سر بزنید تا درباره‌ی تمیز کردن انگشترتان بیشتر بدانید.

چگونه انگشتر را تمیز کنیم؟

چگونه لکه‌ها را از بین ببریم؟

برای از بین بردن لکه‌ها از روی نقره و براق کردن آن‌ها از روش‌های زیر استفاده کنید. با کمک این روش‌ها شما می‌توانید بعد از چند دقیقه نقره‌های خود را به روز اول برگردانید. لکه‌هایی که بر روی نقره ایجاد می‌شود نوعی واکنش شیمیایی است که منجر به تشکیل سولفید گوگرد بر روی نقره می‌شود. این سولفید نقره وقتی به وجودمی آید که اتم‌های گوگرد با نقره ترکیب شوند. این اتم‌های گوگرد اغلب بوی نامطبوعی دارند و باید آن‌ها را از بین برد.

جوش‌شیرین

برای تمیز کردن نقره‌ها از فویل آلومینیوم استفاده کنید تا درخشان شوند.
یک ‌کاسه را با فویل آلومینیوم بپوشانید سپس کمی نمک داخل کاسه‌ی فویل دار بریزید. یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین به آن اضافه کنید و به مدت دو دقیقه آن را در ماکروویو یا روی گاز با شعله‌ی کم گرم‌کنید. سپس یک فنجان آب گرم را به کاسه‌ی آلومینیومی حاوی جوش‌شیرین اضافه کنید. بهتر است برای هر فنجان آب ۱ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین اضافه کنید. صبر کنید، محلول ممکن است کمی حباب زده و کف کند.

پس از مخلوط شدن مواد با یکدیگر، جواهرات خود را به مدت ۱ تا ۳ دقیقه در آن خیس کنید. دقت کنید که زمان بیشتری نگذرد. سپس با یک پنبه یا پارچه‌ی نرم بدنه‌ی طلاها و گوشه‌های آن را تمیز کنید. پس‌ازاینکه هیچ لکه‌ای بر روی آن باقی نماند، با آب گرم طلاها را شسته و با یک پارچه‌ی نرم خشک‌ کنید.

البته راه دیگری نیز وجود دارد که شما از جوش‌شیرین استفاده کنید. یک‌چهارم فنجان جوش‌شیرین و دو قاشق غذاخوری آب را با یکدیگر مخلوط‌ کنید. سپس یک اسفنج یا مسواک را به این خمیر غلیظ آغشته کنید. گوشه‌های نقره را با اسفنج بشویید و سپس آن را کاملاً خشک‌کنید.

جوش شیرین
تمیز کردن نقره با جوش شیرین

پودر لباس‌شویی

برای اینکه جواهرات یا ظروف نقره‌ای خود را برق بزنید یک‌کاسه را با فویل آلومینیومی بپوشانید آن را با آب گرم پرکنید. یک قاشق غذاخوری از مواد شوینده، پودر شوینده یا پودر لباس‌شویی را به آن اضافه کنید. جواهرات خود را به مدت ده دقیقه در آن خیس کنید. سپس گوشه‌های نقره را با مسواک نرم یا اسفنج تمیز بشویید و سپس آن را کاملاً خشک‌کنید.

سس گوجه

برای از بین بردن لکه‌ها از روی نقره و براق کردن آن سس گوجه‌فرنگی می‌تواند به شما کمک کند.
کافی است مقدار کمی از سس گوجه را روی یک دستمال و یا برس نرم ریخته و به‌آرامی روی مناطق لکه‌دار بمالید. اگر بعد از گذشت ۵ دقیقه نقره‌های شما براق نشد، بگذارید سس گوجه‌فرنگی به مدت ۱۵ دقیقه روی نقره و زیورآلات شما بماند.

سپس با یک پارچه‌ی نرم آن را پاک‌کنید و تمیز بشویید. برای تمیز کردن وسایلی مانند شمعدانی‌ها و یا ظروف نقره‌ای فانتزی که درز و گوشه‌دارند، می‌توانید از مسواک برای تمیز کردن بین شکاف‌ها استفاده کنید.

نشاسته ذرت

خمیر نشاسته ذرت و آب باعث می‌شود نقره‌های شما دوباره مانند روز اول شوند. شاید با خود بگویید با نشاسته‌ی ذرت چگونه نقره را براق کنیم؟ آن را با یک پارچه مرطوب و آغشته به نشاسته تمیز کنید. سپس نقره‌ها را خوب بشویید و بگذارید کاملاً خشک شود.

ضدعفونی‌کننده دست

ضدعفونی‌کننده دست نه‌تنها با میکروب‌ها مقابله می‌کند، بلکه روش بسیار خوبی برای براق کردن نقره است. چند قطره مایع ضدعفونی‌کننده دست را روی پارچه نرم بریزید و آن را روی نقره‌ها بکشید تا لکه‌های به‌جامانده را پاک‌کنید. ضدعفونی‌کننده‌ی دست تأثیر خوبی برای براق کردن نقره‌ها دارد.

براق کردن نقره
براق کردن با ضدعفونی کننده دست

نوشیدنی گازدار لیمو

استفاده از نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه برای تمیز کردن و براق کردن نقره‌ ها بسیار مؤثر است. کافی است نقره‌ها و جواهرات خود را بر اساس میزان ظرافت خود چند دقیقه در یک‌کاسه نوشابه قرار دهید. آن‌ها را شسته و خوب خشک‌ کنید.
نوشابه به علت خاصیت پاک‌کنندگی بالایی که دارد می‌تواند به‌راحتی جرم نقره‌ها را از بین ببرد.

خمیردندان

خمیردندان برای تمیز کردن انواع جواهرات ازجمله طلا و نقره کاربرد مهمی دارد. شما می‌توانید مقدار کمی خمیر دندان را روی یک پارچه ریخته و با آن نقره‌ی خود را پاک‌کنید. پس از شستن ظرف نقره‌ای خود خواهید دید که مجدداً درخشندگی خود را به دست آورده و مانند روز اول تمیز شده است.
مقدار کمی خمیردندان رقیق‌شده و یک برس یا مسواک نرم می‌تواند شگفتی‌هایی برای تمیز کردن جواهرات نقره ایجاد کند. فقط دقت داشته باشید که خمیردندان دارای فرمول سفیدکننده‌ای نباشد.

شیشه‌پاک‌کن

اگر می‌خواهید بدانید که با کمک شیشه‌پاک‌کن چگونه نقره را براق کنیم؟ با ما همراه باشید.

مقداری شیشه‌پاک‌کن را روی یک پارچه‌ی نرم بریزید و یا آن را بر روی نقره‌ها و ظروف نقره‌ای اسپری کنید. به‌آرامی آن را با یک حوله‌ی نرم ماساژ دهید. این‌طوری نقره را به حالت اولیه برمی‌گردانید و خواهید دید که چقدر براق و زیبا شده است.

نرم‌کننده‌ی مو

نرم‌کننده‌ی مو، علاوه بر زیبایی و براق کردن نقره‌ ها می‌تواند از جرم گرفتن و کدر شدن آن‌ها جلوگیری کند. اگر هرچند وقت یک‌بار مقداری نرم‌کننده‌ی موی ملایم را بر روی نقره‌های خود بزنید از خراب شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنید.

سرکه

سرکه از مواد خانگی و دارویی است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. این ماده‌ی اسیدی تأثیر بسیار فوق‌العاده‌ای در تمیز کردن لکه‌ها و براق کردن نقره دارد. شاید نگران از بین رفتن و ساییده شدن زیورآلات فلزی خود باشید و بگویید با کمک سرکه، چگونه نقره را براق کنیم؟

یادتان باشد که برای براق کردن نقره‌ها باید مراقب باشید. نصف فنجان سرکه را با آب مخلوط کرده و یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را برای اثرگذاری بهتر به این محلول اضافه کنید. سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه جواهرات نقره‌ای خود را در آن خیس کنید.

اگر جرم و لکه‌های نقره از بین نرفت از یک مسواک و برس نرم برای تمیز کردن آن کمک بگیرید فقط یادتان باشد بسیار آرام این کار را انجام دهید. سپس ظروف یا جواهرات نقره‌ای خود را با آب سرد خوب بشویید و خشک‌کنید. اگر ظروف یا زیورآلات شما محکم و مقاوم بود می‌توانید مدت‌زمان بیشتری آن‌ها را درون سرکه نگه‌دارید.

براق کردن نقره
براق کردن نقره با استفاده از سرکه

آب‌لیمو

نقره‌های خود را یک‌ شب در آب خالی خیس کنید و سپس فردا آن‌ها را در یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو، نصف فنجان آب و نصف فنجان شیر خشک به آن اضافه کنید. صبر کنید تا این محلول جرم‌ها و لکه‌های نقره را از بین ببرد و نیم ساعت بعد آن را تمیز بشویید.

آب‌لیمو خاصیت اسیدی دارد و لکه‌ها را به‌راحتی از بین می‌برد. البته برای استفاده از آب‌لیمو سعی کنید یک آب‌لیموی طبیعی و مقدار کم را اضافه کنید.

ساده‌ترین روش برای براق کردن نقره

در این مرحله به شما آموزش می‌دهیم که با کمک آب و صابون، چگونه نقره را براق کنیم؟ نقره یک فلز نرم و براق است به همین دلیل برای تمیز کردن آن باید از مواد ملایم و کلیدی استفاده کنید.
چند قطره صابون، شامپو بچه و یا ماده‌ی ظرف‌شویی ملایم را به آب گرم اضافه کنید. آن را هم بزنید تا حباب درست شود. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه جواهرات خود را در این محلول خیس کنید. برای تمیز کردن هرگونه شکاف و درز از یک مسواک نرم می‌توانید استفاده کنید.

سپس نقره‌های خود را در آب گرم بشویید. با کمک یک حوله‌ی نرم آن‌ها را خشک‌کنید. البته دستمال‌کاغذی باعث خش افتادن روی نقره‌های شما می‌شود. این روش از ساده‌ترین روش‌ها برای شستن نقره‌ها است که برای شستن نگین و سنگ‌ها هم مؤثر است و ضرری ندارد.

جلوگیری از لکه‌دار شدن نقره

قبل از اینکه لکه‌های زیادی بر روی نقره‌هایتان به وجود آیند آن‌ها را از کثیف شدن دور نگه‌دارید. اگرچه برایتان روش‌های تمیز کردن نقره را بیان کردیم اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است البته اگر لکه‌ها تازه هم باشند زودتر تمیز خواهند شد و اثری از آن‌ها باقی نخواهد ماند.

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر درخشش نقره‌ها، هوا است. اگرچه جلوگیری از ترکیب فلزات با فلز نقره‌، کار آسانی نیست. اما اگر هوای داخل کیسه جواهرات را خالی کنید، می‌توانید از زنگ زدن آن‌ها تا حدی جلوگیری کنید.

نگهداری از جواهرات نقره

  • جواهرات نقره‌ی خود را در کیف و یک پارچه‌ی ضد لک و خشک قرار دهید. اگر مکان نگهداری زیورآلات شما مرطوب باشد، به فلز آن‌ها صدمه زده و باعث زنگ زدن آن‌ها می‌شود.
  • در جعبه‌ی جواهرات خود همیشه یک‌ تکه گچ یا دانه‌های سیلیکون قرار دهید تا رطوبت احتمالی آن‌ها را جذب کند. گچ مانع از رسیدن گوگرد به فلز نقره می‌شود.
  • جواهرات و نقره‌های خود را از مواد عطری و ادکلن‌ها دور نگه‌دارید؛ زیرا این مواد باعث بروز لکه بر روی فلز آن‌ها خواهد شد.
  • برخلاف نظر همه‌ی مردم، پوشیدن نقره‌ها باعث خراب شدن آن‌ها نخواهد شد. بلکه پوشیدن هرچه بیشتر زیورآلات نقره و استفاده از آن‌ها باعث درخششش و زیبایی بیشتر آن‌ها خواهد شد.
  • هرچند وقت یک‌بار، بعد از استفاده از نقره جات آن‌ها را تمیز کرده و براق کنید.
  • مقداری کمی نرم‌کننده می‌تواند باعث درخشش و تمیز ماندن نقره‌های شما شود.
  • در آب‌های دارای کلر با زیورآلات نقره‌ی خود شنا نکنید. کلر باعث تغییر رنگ نقره می‌شود. قبل از حمام رفتن جواهرات نقره‌ی خود را دربیاورید.
  • نقره‌های خود را با استفاده از آمونیاک یا مواد سفیدکننده تمیز نکنید.
  • برای تمیز کردن حلقه‌های نقره دارای نگین و سنگ‌های قیمتی حتماً قبل از تمیز کردن با یک متخصص و جواهرساز مشورت کنید. برخی از انگشترها گران‌بها و ظریف هستند و ممکن است با روش‌های خانگی ازجمله سرکه و جوش‌شیرین دارای خراش شوند و ساییده شوند.
براق کردن نقره
نگهداری از جواهرات نقره

کلام آخر

امیدوارم که با خواندن این مقاله بتوانید به‌راحتی نقره‌های خود را مثل روز اول درخشان کنید. بنابراین دیگر نگران کدر شدن نقره‌ها و جواهرات خود نباشید! اگر شما هم برای براق کردن نقره، نظر و پیشنهاد بهتری دارید آن را با واسط کالا به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید بدلیجات، جواهرات، طلا و نقره‌های مدنظر خود را به‌صورت آنلاین خرید و فروش کنید. برای این کار کافی است که به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.
از همراهی شما، صمیمانه سپاس گذاریم.

منابع:

bhg.com

onecklace.com

1 دیدگاه دربارهٔ «براق کردن نقره»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *