غذاهای ممنوعه برای سگ

غذاهای ممنوعه برای سگ

چه کسی می‌تواند در برابر آن چشمان و پوزخند سگی ناز مقاومت کند؟ آیا غذایی کوچک می‌تواند به سگ شما آسیب برساند؟ به سگ شما بستگی دارد. در حقیقت، غذاهای زیادی وجود دارد که سگ شما هرگز نباید بخورد.
اینکه میگویند نخورد فقط به دلیل وزن حیوان شما نیست. بعضی از غذاها برای سگ‌ها خطرناک هستند. بعضی از این غذاهای رایج ممکن است شما را متعجب کنند. ما را همراهی کنید تا باهم با غذاهای ممنوعه برای سگ آشنا شویم.

گزیلیتول (الکل قند)

آب‌نبات، آدامس، خمیردندان، محصولات پخته‌شده و برخی غذاهای رژیمی با گزیلیتول شیرین جزء غذاهای ممنوعه برای سگ هستند. خوردن این موارد می‌تواند باعث کاهش قند خون سگ شما شود و همچنین می‌تواند باعث نارسایی کبد شود.

علائم اولیه شامل

استفراغ ، بی‌حالی مشکلات هماهنگی است. درنهایت، سگ شما ممکن است تشنج کند. نارسایی کبدی فقط در طی چند روز اتفاق می‌افتد.

غذاها و نوشیدنی‌های قندی

مقدار زیاد قند می‌تواند همان کاری را که برای افراد انجام می‌دهد برای سگ‌ها نیز انجام دهد. قند زیاد می‌تواند سگ شما را دچار اضافه‌وزن کرده و دندان‌های او را دچار مشکل کند. حتی می‌تواند منجر به دیابت شود.

آووکادو

آووکادو یکی از غذاهای ممنوعه برای سگ است که حاوی یک نوع قارچ است. برای افرادی که به آن حساسیت ندارند خوب است. اما مقدار زیادش ممکن است باعث استفراغ یا اسهال در سگ شود.
اگر در خانه آووکادو پرورش می‌دهید، سگ خود را از گیاهان دور نگه‌دارید. همچنین، دانه آووکادو می‌تواند در روده یا معده گیر کند و انسداد می‌تواند خطرناک و کشنده باشد. برای آشنایی بیشتر با علت مرگ ناگهانی سگ خواندن مقاله را از دست ندهید.

الکل

الکل بر کبد و مغز سگ همان اثری را دارد که بر افراد دارد. اما صدمه زدن به سگ شما خیلی کمتر طول می‌کشد. فقط کمی آبجو، مشروبات الکلی، شراب، غذا با الکل می‌تواند بد باشد. الکل می‌تواند باعث استفراغ و اسهال، مشکلات هماهنگی، مشکلات تنفسی، کما و مرگ شود. هرچه سگ شما کوچک‌تر باشد، ممکن است برای او شرایط بدتری به وجود آید. پس الکل هم از غذاهای ممنوعه برای سگ به‌حساب می‌آید.

ماءالشعیر

ماءالشعیر دارای یک ترکیب ناشناخته است که باعث به وجود آمدن علائمی می‌شود. این علائم عبارت‌اند از:

 • نفس‌نفس زدن
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش حرارت بدن
 • تشنج و حتی مرگ
ماءالشعیر
ماءالشعیر

قهوه، چای و سایر کافیین‌ها

کافئین می‌تواند کشنده باشد. مراقب قهوه و چای، حتی دانه‌ها باشید. سگ خود را از کاکائو، شکلات، کولا وشیدنی‌های انرژی‌زا دور نگه‌دارید. کافئین در برخی از داروهای سرماخوردگی و مسکن‌ها نیز وجود دارد. از بیماری های شایع سگ بیشتر بدانید.

اگر فکر می‌کنید به سگ خود کافئین داده‌اید، هر چه زودتر سگ خود را به دامپزشک برسانید چون از غذاهای ممنوعه برای سگ به‌حساب می‌آید.

ماریجوانا

ماریجوانا می‌تواند سیستم عصبی را درگیر کند و باعث استفراغ و تغییر در ضربان قلب می‌شود. غذاهای ممنوعه برای سگ را از دسترس حیوان خود خارج کنید و مراقب سگ خود باشید.

تنباکو و سیگار

تنباکو حاوی نیکوتین هست که می‌تواند برای سگ مرگبار باشد. خوردن تصادفی حجم زیادی تنباکو باعث مسمومیت در سگ می‌شود و این علائم بعد از یک ساعت از مصرف، خودشان را نشان می‌دهند.

 • استفراغ
 • ضربان قلب نامنظم
 • ضعف
 • بی‌حالی
 • لرز

نکته

استنشاق دود سیگار و قلیان برای سگ‌ها مضر است و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی و حتی انواع سرطان‌ها در سگ می‌شود. حیوان خود را در معرض این دودها قرار ندهید.
از علائم سرطان سگ‌ بیشتر بدانید.

پیاز و سیر از غذاهای ممنوعه سگ

پیاز و سیر پودر شده، خام یا پخته را، از سگ خود دور نگه‌دارید زیرا از غذاهای ممنوعه برای سگ هستند. آن‌ها می‌توانند گلبول‌های قرمز خون را از بین ببرند و باعث کم‌خونی شوند.

حتی پودر پیاز موجود در برخی غذاها است که فقط با یک‌بارخوردنش می‌تواند مسمومیت ایجاد کند وعلائمی مانند ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی را به همراه دارد.

پیاز و سیر از غذاهای ممنوعه سگ
پیاز و سیر از غذاهای ممنوعه سگ

گوجه‌فرنگی

تقریباً تمام نمایندگان خانواده بادنجان‌سانان سمی هستند و جزء غذاهای ممنوعه برای سگ به‌حساب می‌آیند. آن‌ها حاوی سولانین سمی‌اند. فقط گوجه‌فرنگی نابالغ خام می‌توانند خطرناک باشد. مراقب باشید که حیوانات از گوجه‌فرنگی خام استفاده نکنند؛ چراکه برای آن‌ها بسیار سمی هستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان عفونت سگ خواندن این مقاله را از دست ندهید.

انگور و کشمش

انگور و کشمش می‌تواند باعث نارسایی کلیه در سگ شود و فقط مقدار کمی می‌تواند یک سگ را بیمار کند. استفراغ بارها و بارها علامت اولیه است. در صورت خوردن غذاهای ممنوعه برای سگ او می‌تواند طی یک روز، آرام و افسرده شود.

خرمالو، هلو و آلو

مشکل این میوه‌ها دانه‌هایشان است. هسته‌های خرمالو می‌توانند در روده کوچک سگ مشکل ایجاد کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند روده را مسدود کنند. اگر سگ شما هسته هلو یا آلو بخورد، این اتفاق می‌افتد. هسته‌های هلو و آلو سیانور نیز دارند که برای افراد و سگ‌ها سمی و جزء غذاهای ممنوعه برای سگ هستند.

قارچ‌ها

قارچ‌هایی که در مغازه‌های شهری به فروش می‌رسند معمولاً سمی نیستند اما شما بهتر است ریسک نکنید و به سگ خود قارچ ندهید، زیرا قارچ‌ها نیز در بین غذاهای ممنوعه برای سگ شما هستند.

مرکبات

ساقه‌ها، برگ‌ها، پوست، میوه‌ها و دانه‌های گیاهان مرکبات حاوی مقادیر مختلفی از اسید سیتریک (روغن‌های اساسی) است که در بین غذاهای ممنوعه برای سگ هستند. اگر به مقدار قابل‌توجهی بلعیده شود می‌تواند باعث تحریک و احتمالاً حتی افسردگی سیستم عصبی مرکزی شود. اگر به مقدار کم خورده شوند فقط یک ناراحتی معده جزئی برایشان پیش می‌آید.
در رابطه با افسردگی و هر آنچه باید بدانید خواندن مقاله افسردگی سگ را پیشنهاد می‌دهیم.

غذاهای ممنوعه برای سگ
مرکبات

روغن نارگیل و نارگیل

هنگامی‌که به مقدار کم‌مصرف شود، به حیوان خانگی شما آسیب جدی نمی‌رساند و تداخلی با غذاهای ممنوعه برای سگ پیدا نمی‌کند. اما نارگیل‌های تازه حاوی روغن‌هایی هستند که ممکن است باعث ناراحتی معده، شل شدن مدفوع یا اسهال شوند.
به همین دلیل، ما شما را به استفاده کم در هنگام دادن این غذاها به حیوانات خانگی خود توصیه می‌کنیم. آب نارگیل سرشار از پتاسیم است و نباید به حیوان خانگی شما داده شود.

شیر و سایر محصولات لبنی

در یک روز گرم، ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که بستنی خود را با سگ خود بخورید؛ اما این کار درست نیست، در عوض، مقداری آب سرد به آن‌ها بدهید. شیر و محصولات مبتنی بر شیر می‌توانند باعث ایجاد اسهال و سایر مشکلات گوارشی توله‌سگ شما شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند حساسیت‌های غذایی را تحریک کنند که باعث خارش آن‌ها می‌شود؛ که این مواد هم در لیست غذاهای ممنوعه برای سگ شما می‌باشند.
با خواندن مقاله خنک نگه داشتن سگ در تابستان می‌توانید در روزهای گرم به او کمک کنید.

فندق استرالیایی (آجیل ماکادمیا)

سگ خود را از آجیل ماکادمیا و غذاهایی که در آن‌ها فندق استرالیایی وجود دارد دور نگه‌دارید. فقط شش مغز ماکادمیای خام یا بوداده می‌تواند سگ را بیمار کند. خوردن این مغز به دنبالش علائمی مانند لرزش عضلات، استفراغ، دمای بالا و ضعف در پاهای پشتی همچنین افسردگی که در طی ۱۲ ساعت پس از بلع ظاهر می‌شوند. خوردن شکلات با آجیل علائم را بدتر می‌کند و ۱۲ تا ۴۸ ساعت این حالات ادامه دارد، حتی غذاهای ممنوعه برای سگ ممکن است منجر به مرگ شوند.

فندق استرالیایی (آجیل ماکادمیا)
فندق استرالیایی (آجیل ماکادمیا)

آجیل

آجیل‌ها، شامل بادام، اسپند و گردو حاوی مقادیر زیادی روغن و چربی هستند که چربی‌ها می‌توانند باعث استفراغ و اسهال و به‌طور بالقوه پانکراتیت در حیوانات خانگی شوند. در بین غذاهای ممنوعه برای سگ شما هستند.

رشته

رشته اختلال در سیستم گوارشی ایجاد می‌کند و از موارد مهم در لیست ممنوعه است. با واسط پت همراه باشید تا بدانید اسهال خونی در سگ چه دردی است.

شکلات

بیشتر مردم می‌دانند که شکلات برای سگ‌ها مضر است. مشکل شکلات چربی‌های کاکائو (تئوبرومین) است. در انواع شکلات‌ها، حتی شکلات‌های سفید وجود دارد.
خطرناک‌ترین انواع آن شکلات تلخ است. شکلات می‌تواند باعث استفراغ و اسهال سگ شود. همچنین می‌تواند باعث مشکلاتی ازجمله مشکلات قلبی، لرزش، تشنج حتی مرگ شود.

پفک از غذاهای ممنوعه برای سگ

پفک ذرت فراوری‌شده به همراه رنگ‌های مجاز خوراکی است. به دلیل حساسیت‌زا بودن و خاصیت چسبندگی که در هنگام هضم پیدا می‌کند، آن را در لیست غذاهای ممنوعه برای سگ قرار دهید.

چربی و استخوان

چربی حاصل از گوشت، چه پخته و چه نپخته، می‌تواند باعث پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) در سگ شود. حتی اگر به نظر می‌رسد استخوان دادن به یک سگ طبیعی است.
اما آن‌ها می‌توانند از خوردن آن خفه شوند. استخوان‌ها غذاهای ممنوعه برای سگ هستند و همچنین می‌توانند در سیستم هضم سگ شما شکافته شده و بریدگی ایجاد کنند.
نکته: استخوان‌های ماهی‌ها و طیور می‌توانند باعث ایجاد خراش و زخم شوند.

تخم‌مرغ خام

برخی از افراد رژیم غذایی خام را که شامل تخم‌مرغ پخته نشده است، به سگ‌های خود تغذیه می‌کنند. اما انجمن‌های اصلی پزشکی، دامپزشکی فکر نمی‌کنند که ایده خوبی باشد. احتمال مسمومیت غذایی از باکتری‌هایی مانند سالمونلا وجود دارد. اگر سؤالی دارید با دامپزشک خود صحبت کنید و از او مشورت بگیرید.

تخم‌مرغ خام
تخم‌مرغ خام

گوشت و ماهی خام

مانند تخم‌مرغ خام، گوشت و ماهی خام نیز می‌تواند بین غذاهای ممنوعه برای سگ که دارای باکتری‌هایی است باشد؛ که باعث مسمومیت غذایی می‌شود. برخی از ماهی‌ها مانند ماهی قزل‌آلا و ماهیان خاویاری نیز می‌توانند انگلی داشته باشند که باعث بیماری ماهی یا بیماری مسمومیت ماهی قزل‌آلا شود. این بیماری قابل‌درمان است، اما بلافاصله کمک بگیرید. اولین علائم استفراغ، تب و باعث غدد لنفاوی بزرگ می شود. ماهی را کاملاً بپزید تا انگلی که در آن است از بین برود.

نمک

ایده خوبی نیست که غذاهای شور مانند چیپس را به سگ خود بدهید. خوردن نمک زیاد می‌تواند سگ شما را تشنه نگه دارد. همچنین می‌تواند منجر به مسمومیت با یون سدیم شود. علائم نمک زیاد شامل:

 • استفراغ
 • اسهال
 • افسردگی
 • لرزش
 • دمای بالا
 • تشنج

حتی نمک زیاد از غذاهای ممنوعه برای سگ به‌حساب می‌آید و ممکن است باعث مرگ سگ شما شود. اگر در مورد علت بی حالی سگ چیزی نمی‌دانید، خواندن مطلب پیشنهاد شده می‌تواند به شما کمک کند.

خمیر

قبل از پخته شدن، باید خمیر نان پف کند و این دقیقاً همان چیزی است که اگر سگ شما آن را بخورد، در معده او این اتفاق می‌افتد. با ورم در داخل معده، خمیر می‌تواند شکم سگ شما را کشیده و درد زیادی برای او به وجود بیاورد.
همچنین، هنگامی‌که مخمر خمیر را تخمیر می‌کند تا روی آن بلند شود، الکلی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به مسمومیت با الکل شود.

داروهای شما

سگ‌ها نباید داروهای شما را بخورند. این کار می‌تواند آن‌ها را بیمار کند. دقیقاً همان کاری که برای بچه‌های خود انجام می‌دهید، همه داروها را از دسترس سگ خود دور نگه‌دارید و هرگز به سگ خود داروی بدون نسخه ندهید.
مگر اینکه دامپزشک از شما بخواهد. موادی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن در مسکن‌ها و داروهای سرماخوردگی رایج است. داروهای دیگر که برای شما است برای سگ شما می‌تواند کشنده باشند.

غذاهای ممنوعه برای سگ
داروهای شما

مکمل‌ها و ویتامین‌های انسانی

خیلی از ما برای سلامتی بیشتر هرروز انواع مکمل‌های غذایی و قرص‌های ویتامین را می‌خوریم؛ اما این ویتامین‌ها برای سگ اصلاً مفید نیستند و حتی خطرناک و مضر هم هستند. ویتامین‌های انسانی برای ما آدم‌ها ساخته‌شده‌اند و حاوی دوز دقیق و مناسب برای مصرف روزانه ما هستند.

این مقدار در سگ‌ها متفاوت است و به همین دلیل، مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌تواند باعث اوردوز و مشکلات و آسیب رسیدن به سگ بشود. از همه خطرناک‌تر، قرص‌ها و مکمل‌های دوران بارداری است که حاوی مقادیر بالایی آهن هستند و می‌تواند منجر به مسمومیت آهن در سگ بشود.

کمد خوراکی

بسیاری از موارد دیگر که اغلب در قفسه‌های آشپزخانه یافت می‌شوند می‌توانند به سگ شما آسیب برسانند. مقادیر زیادی بیکینگ‌پودر یا جوش‌شیرین هر دو بسیار سمی هستند.
مقدار زیادی جوز هندی و سایر ادویه‌ها نیز همین‌طور است. مواد غذایی را آن‌قدر بالا بگذارید که از دسترس سگ خارج شود و درهای کمد خوراکی را بسته نگه‌دارید.

غذای کهنه

شما غذای قدیمی و کپک‌زده را دوست ندارید، پس چه چیزی باعث می‌شود فکر کنید سگ شما چنین چیزی دوست دارد؟ باکتری‌های موجود در غذای خراب حاوی انواع مختلفی از سموم هستند که می‌توانند برای سلامتی سگ شما مضر باشند. به آن‌ها تازه‌ترین و بهترین غذاها را بدهید.

غذای گربه

غذای گربه حاوی پروتئین و چربی است که رژیم غذایی یک گربه و نه یک سگ را هدف قرار می‌دهد. سطح پروتئین و چربی موجود در غذای گربه برای سگ شما بسیار زیاد است که بین غذاهای ممنوعه برای سگ است و ازنظر سلامتی نیز مناسب نیست. مصرف بیش‌ازحد غذای گربه می‌تواند منجر به ناراحتی معده، چاقی و پانکراتیت شود.

غذای گربه
غذای گربه

راه چاره چیست؟

مهم نیست که چقدر مراقب باشید، سگ شما ممکن است چیزی را که نباید پیدا کند ببیند و آن را ببلعد. اگر فکر می‌کنید سگ شما چیزی سمی خورده است و به طرز عجیبی عمل می‌کند یا علائم جزئی مانند ضعف، عدم هماهنگی، استفراغ، اسهال و … را تجربه می‌کند.

بدانید که از غذاهای ممنوعه برای سگ خورده است. بلافاصله برای کمک اضطراری تماس بگیرید. وقتی در شک هستید، از دامپزشکی بپرسید و به دنبال دامپزشک باشید. اول با یک تماس بپرسید اگر سگ اتفاقی یکی از این غذاها رو خورد چکار کنم؟

پیشگیری

بهترین و راحت‌ترین کار پیشگیری از خوردن غذاهای ممنوعه برای سگ است. پس توصیه می‌کنیم خانه خود را برای سگ ایمن کنید و از قرار دادن ظرف حاوی آجیل و شکلات و موارد دیگر در دسترس سگ خودداری کنید.
در مواقع مسمومیت، زمان نقش مهم و حیاتی دارد و هرچه زودتر سگتان را به بیمارستان و اورژانس برسانید احتمال خطر کمتر می‌شود.

آنچه سگ‌ها می‌توانند بخورند

با درخواست از دامپزشک برای تهیه غذای باکیفیت سگ می‌توانید مطمئن شوید که سگ شما از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برخوردار است. اما این بدان معنا نیست که شما بعضاً نمی‌توانید به‌عنوان غذای خاص به سگ خود غذا بدهید. فقط کمی به آن‌ها بدهید. مطمئن باشید که غذاها پخته، خالص، چرب و با چاشنی زیاد نیستند. در اینجا چند پیشنهاد برای شما داریم.

گوشت بدون چربی

بیشتر سگ‌ها گوشت‌هایی را که خوب پخته‌شده‌اند، می‌خورند. تمام چربی‌های قابل‌مشاهده ازجمله پوست مرغ‌ها را خارج کنید. قبل از اینکه گوشت را به سگ خود بدهید، مطمئن شوید که هیچ استخوانی در گوشت وجود ندارد.

غذاهای ممنوعه برای سگ
گوشت بدون چربی

برخی میوه‌های تازه

برش‌های سیب، پرتقال، موز و هندوانه غذاهای خوشمزه‌ای برای سگ شما هستند. ابتدا هر بذری را بیرون بیاورید. بذرها، ساقه‌ها و برگ‌ها می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.

سبزیجات

سگ شما می‌تواند یک میان وعده سالم از هویج، لوبیای سبز، برش‌های خیار یا برش‌های کدوسبز داشته باشد. حتی یک سیب‌زمینی پخته ساده هم خوب است. اجازه ندهید سگ شما سیب‌زمینی خام یا گیاه سیب‌زمینی از خانه یا باغ شما بخورد.

برنج سفید و ماکارونی پخته

پس از پخته شدن برنج سفید یا ماکارونی ساده سگ‌ها می‌توانند آن ها را بخورند. یک وعده برنج سفید ساده همراه با مقداری مرغ آب پز باعث می‌شود که گاهی سگ شما خوشایند باشد و احساس بهتری داشته باشد.

صحبت پایانی

جگر مرغ و گوسفند، تن ماهی، سیب‌زمینی خام یا سیب‌زمینی سبزرنگ، ریواس و خمیر نان همه و همه غذاهای ممنوعه برای سگ‌ها هستند. اگر سگ شما به‌صورت اتفاقی یکی از این مواد را خورد سریعاً او را نزد دامپزشک ببرید تا جان حیوان خود را نجات دهید.

مطلب غذاهای ممنوعه برای سگ به پایان رسید امیدواریم تنواسته باشیم راهنمایی‌های لازم را کرده باشیم تا به شما در مراقبت سگتان کمک کنیم. به وب سایت واسط کالا سر بزنید و حتی می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب نمایید تا کالاهای مورد نظرتان را خرید و فروش نمایید.

منابع:
pets.webmd.com
caninejournal.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *