سگ نژاد سالوکی

سگ نژاد سالوکی

سالوکی‌ها (تازی‌ها) یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ در دنیا هستند که، هدیه‌ای از طرف خداوند محسوب می‌شدند. آن‌ها ازنظر سرعت مانند باد سریع‌اند، در ظاهر یک سوپر مدل هستند و از لحاظ خلق‌وخو آرام و وفادار.


آموزش یک سگ نژاد سالوکی کمی چالش‌برانگیز است. این سگ‌ها برای زندگی در آپارتمان یا تنها ماندن در خانه در تمام طول روز مناسب نیستند، ترجیحاً حیاط با حصاری بلند نیاز دارند تا فضایی برای پرسه زدن داشته باشند.

سالوکی‌ها عشق، محبت و مراقبتی که ارزانی آن‌ها می‌کنید را به خوبی درک می‌کنند و به‌پاس قدردانی از شما یک همراه وفادار و مادام‌العمر برای شما محسوب می‌شوند.

این نژاد با نام‌های گری هوند ایرانی، تازی، سگ سلطنتی مصری، سگ تازی افغانی و سگ تازی کردی و سگ تازی کوسه نیز شناخته می شود. اما منشاء پیدایش سالوکی (تازی) منطقه خاورمیانه به خصوص غرب ایران است و اصالت ایرانی این سگ بر همگان واضح و مبرهن است.

سگ نژاد سالوکی
سگ نژاد سالوکی

تاریخچه

سالوکی که زمانی به عنوان سگ تازی ایرانی یا سگ شکاری شناخته می شد، از قدیمی ترین نژادها محسوب می‌شود، شواهد ژنتیکی اخیر این مورد را تأیید می‌کند.
دانشمندان حدس می زنند که سالوکیس و سایر نژادهای باستانی از اولین سگ‌های پرورش یافته در جهان هستند که توسط صاحبان عشایر خود به دیگر نقاط جهان برده شده اند. تمثال هایی از این نژاد ایرانی بر نقش برجسته های یافت شده در مصر دیده شده که قدمت آن ها به ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح بر می گردد. تصاویر سگ‌هایی شبیه سالوکیس با بدنی شبیه یک تازی، در مقبره‌های مصر مربوط به حدود ۴۰۰۰ سال پیش. حتی قدیمی‌تر نیز کنده کاری‌هایی از امپراطوری سومر (۷۰۰۰-۶۰۰۰ قبل از میلاد) است که سگ‌هایی را با شباهت بسیار زیاد به سگ نژاد سالوکی نشان می‌دهد.

فراعنه با سالوکیس که اغلب در همکاری با شاهین‌ها کار می‌کردند، غزال و خرگوش شکار می‌کردند. سگ‌ها اغلب پس از مرگ با احترام مومیایی می‌شدند. عشایر مسلمان، که به‌طورکلی سگ‌ها را حیواناتی ناپاک می‌دانستند، سالوکیس را هدیه‌ای از جانب خداوند قلمداد می‌کردند. سالوکی‌ها تنها سگ‌هایی بودند که مجاز به وارد شدن و خوابیدن در داخل چادرها بودند.

این نژاد ممکن است نام خود را از شهر باستانی سالوک، در یمن، یا شاید از شهر سلوکیا در سوریه گرفته باشد. نظریه دیگری نشان می‌دهد که این نام آوانویسی از واژه عربی هاند است. نژاد سالوکی در خاورمیانه گسترش‌یافته بود و در فارس (ایران امروزی)، سوریه، مصر، فلسطین، آناتولی، بین‌النهرین و عربستان یافت می‌شد.

ویژگی‌های ظاهری

قد سگ‌های سالوکی بین ۵۸ تا ۷۱ سانتی متر و وزن آن‌ها ۱۳ تا ۴۰ کیلوگرم و با متوسط عمر بین ۱۳ تا ۱۶ سال است. برخی از آن ها موی بلند و برخی موی کوتاه دارند. در واقع این نژاد سالوکی(تازی)، یک نژاد شکاری است اما برخی مواقع به عنوان سگ نگهبان و حتی سگ گله نیز مورد استفاده قرار می گیرند؛ آن ها بسیار سریع آموزش می گیرند و بسیار باهوش هستند.

این نژاد در جنگ جهانی اول به دلیل داشتن سرعت و دقت زیاد به عنوان پیک نامه بر در ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفت. نژاد سالوکی در مقابل تغییرات دمایی، توان تحمل مناسبی دارد و به همین دلیل در شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی خود را وفق داده است.

ویژگی‌های ظاهری
ویژگی‌های ظاهری

سالوکی جز اولین سگ های رام شده جهان

سالوکی(تازی) به عنوان اولین سگ های رام شده جهان که توسط پارسیان صورت گرفته معرفی می شوند. بررسی DNA آن‌ها قرابت بسیار زیادشان را با گرگ ها نشان داده است. حضور این سگ ها در اروپا به دهه ۱۸۴۰ برمی گردد که در حقیقت تعدادی از آن ها به انگلیس وارد شدند. در سال ۱۹۲۳ توسط یک انستیتوی آمریکایی ثبت و نام سالوکی برای آن تثبیت شد.

نمونه های مختلفی از نظر رنگ، اندازه و طول مو از این نژاد به ثبت رسیده است. سالوکی به بیشینه سرعتی معادل ۶۵ کیلومتر بر ساعت رسیده است. توانایی این را دارد که مدت زیادی را با سرعت بالا بدود. در برخی کشورها مسابقاتی مخصوص سگ های دونده صورت می گیرد که سالوکی ها از مهم ترین و سریع ترین شرکت کنندگان این مسابقات هستند.

امروزه سالوکی یک گنجینه نادر است. در میان ۱۵۵ نژاد و گونه شناخته‌شده توسط AKC در رتبه ۱۱۶ قرار دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد این نژاد

خاستگاه نژاد سالوکی شاید در قلب تاریخ مدفون‌شده باشد، اما اعتقاد بر این است که تاریخ وی به دوران باستان برمی‌گردد. او به معنای واقعی صاحب فضل و کمال است و کاملاً شایسته نامی است که توسط پرورش‌دهندگان عرب به او اعطاشده است. سگ‌های سالوکی برای سرعت، قدرت و استقامت پرورش داده می‌شوند، خصوصیاتی که در سر باریک و بلند و بدن عضلانی و براق او مشهود است.

منش

سالوکی زیبا اما محفوظ به نظر می‌رسد، او بدون انجام بیش‌ازحد حرکات نمایشی دوست‌داشتنی است که وفاداری خود را از طریق همراهی آرام و متین شما، ثابت می‌کند.

سالوکی‌ها به دلیل ظاهر عجیب‌وغریبشان بسیار مورد تحسین قرار می‌گیرند، اما همه برای زندگی در کنار این شکارچی ماهر مناسب نیستند. هر حرکتی یا هر صدایی، غریزه سالوکی را برای تعقیب فعال می‌کند و سرعت او را به ۴۸ تا ۵۶ کیلومتر در ساعت می‌رساند.
اگر یک سالوکی را با قلاده و بندی محکم نبندید یا فضای زندگی آن را با حصاری ایمن محافظت نکنید، بعید نیست که او را زیر چرخ‌های یک ماشین مشاهده کنید.

سگ نژاد سالوکی
منش

نحوه مراقبت از این نژاد

برای ایمن و سالم نگه‌داشتن یک سگ نژادسالوکی ۹۱.۵ تا ۱۲۲ متر فضای جانبی از محوطه‌ای حصار کشی شده لازم دارید تا سگ شما بتواند در این فضا پرسه بزند. اگر حیاط شما به این بزرگی نیست، باید بتوانید به‌راحتی به پارکی حصار شده، زمین ورزشی محصور در یک مدرسه یا ساحلی بدون جاده دسترسی داشته باشید. از مراقبت از سگ بیشتر بدانید.

سالوکی‌ها برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند. آن‌ها به خانه‌ای با یک حیاط بزرگ و محصورشده ایمن، نیاز دارند. منطقه دویدن ایده آل برای یک سالوکی ۹۱.۵ تا ۱۲۲ متر طول یا عرض است. ارتفاع نرده‌ها باید حداقل ۱.۵ تا ۱.۸ متر باشد در غیر این صورت یک سالوکی به‌راحتی از روی آن‌ها می‌پرد.

در داخل خانه، یک سالوکی تمایل دارد بر روی کاناپه یا مبل لم بدهد. ازآنجاکه بدنی استخوانی و لاغر دارد به یک بالشتک در مکان‌های تخت و صفت نیاز دارد. او با استفاده از پوزه بلند و لاغر خود، در جستجوی هر چیز خوراکی به پیشخوان‌های آشپزخانه شما سرک می‌کشد پس تا حد امکان مواد غذایی را از دسترس او دور کنید.

آموزش

آموزش یک سالوکی امکان‌پذیر است، اما انتظار اطاعت کاملی را که از یک نژاد گلدن رتریور دارید، از یک سگ نژاد سالوکی نمی‌توانید داشته باشید. این را به خاطر داشته باشید که در آموزش، این خود سالوکی‌ها هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند. اگر چیز دیگری جالب‌تر از کاری باشد که شما از آن‌ها می‌خواهید، درخواست شما را نادیده می‌گیرند. از تکنیک‌های تقویت مثبت مانند پاداش غذایی و ستایش استفاده کنید، هرگز اصلاحات لفظی یا بدنی سخت‌گیرانه انجام ندهید.

درصورتی که شما قصد آموزش سگ در خانه دارید، خواندن مقاله زیر به شما در این زمینه کمک می‌کند: آموزش سگ در خانه

آموزش سالوکی
آموزش سالوکی

ارتباط با کودکان

سگ‌های سالوکی می‌توانند همراهان بسیار خوبی برای کودکان بزرگ‌تر باشند، اما برای خانه‌های دارای کودکان خردسال توصیه نمی‌شوند. آن‌هم، یه این دلیل که کودکان زیر ۸ سال بسیار شکننده و آسیب‌پذیرند.

برخی نکات مهم در رابطه با این نژاد

  • سالوکی‌ها عاشق دویدن هستند و به ورزش منظم روزانه نیاز دارند. معاشرت اولیه و مداوم برای این نژاد از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است، تا از کمرویی و شیطنت آن‌ها جلوگیری کند.
  • سالوکی برای آپارتمان توصیه نمی‌شود. آن‌ها به یک حیاط محصورشده بزرگ احتیاج دارند که بتوانند با خیال راحت در آن بدوند. سالوکی‌ها نباید در فضای باز و بدون حصار زندگی کنند.
  • آن‌ها با همراهی انسان رشد می‌کنند و اگر مدت طولانی تنها بمانند افسرده می‌شوند. گرچه سالوکی‌ها بیش‌ازحد نمایشی نیستند و درون‌گرا به نظر می‌رسند. اما به‌شدت به صاحبان خود وابسته می‌شوند و از تنها ماندن برای مدت طولانی بیزارند. سالوکی‌ها به‌طورکلی سگ‌هایی ساکت و آرام هستند.
  • سگ‌های سالوکی نباید در خانه‌هایی که حیوانات خانگی کوچک دارند زندگی کنند. حتی با بهترین آموزش، یک سالوکی حیوانات خانگی کوچک را یک طعمه می‌بیند و سعی می‌کند آن‌ها را شکار کند. این نژادها همراه شدن با سایر هم نوعانشان را ترجیح می‌دهند. اما آن‌ها می‌توانند با سگ‌های دیگری که طبیعت غالب ندارند کنار بیایند.

شخصیت

سالوکی نرم و ملایم است و با معاشرتی آرام رشد می‌کند. او تمایل به پیوند با یک شخص دارد، که می‌تواند منجر به اضطراب جدایی وی شود. به‌طورکلی سالوکی ساکت اما هوشیار و محافظی خوب است. اما به خاطر داشته باشید او یک سگ نگهبان نیست. سالوکی‌ها در شکار نترسند اما در مواقع عادی پرخاشگرانه عمل نمی‌کنند.

اگر در سنین پایین اجتماعی نشوند، می‌توانند خجالتی باشند. جامعه‌پذیری باید در طول زندگی آن‌ها ادامه یابد. آن‌ها به‌طورکلی با سگ‌های دیگر کنار می‌آیند، اما سایر سالوکی‌ها را ترجیح می‌دهند. این نژاد سگ‌های حساسی هستند و تنش در خانه روی آن‌ها تأثیر گذار است و بدین سبب دچار استرس می‌شوند.

مانند هر سگ، سالوکی در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام و قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و از این دست تجربیات نیاز دارد. معاشرت به شما کمک می‌کند تا توله‌سگ سالوکی شما به‌صورت یک سگ کاملاً بزرگ رشد کند.

شخصیت سالوکی
شخصیت

مشکلات پیرامون سلامتی سگ‌های سالوکی

سگ نژاد سالوکی یک نژاد مقاوم است که به بسیاری از بیماری‌های ارثی و ژنتیکی مبتلا نمی‌شود. اما مشکلات زیر ممکن است در سالوکی دیده شود:

حساسیت به بیهوشی: به دلیل سطح پایین چربی بدن، ممکن است بینایی این سگ تحت تأثیر داروهای بیهوشی قرار بگیرد. خوشبختانه داروهای جدید موجود این روزها دارای خواصی هستند که واکنش بینایی به داروها را بسیار کمتر می‌کنند. علاوه بر این، اکثر دامپزشکان از امر آگاه‌اند.

همانژیوسارکوم: این سرطان بدخیم، در پوشش رگ‌های خونی و طحال مشاهده می‌شود.

کاردیومیوپاتی: این بیماری عضله قلب، به دو شکل متسع و هیپرتروفیک صورت می‌گیرد. بیماری کاردیومیوپاتی متسع (DCM) بزرگ شدن تدریجی بطن‌ها، محفظه‌های اصلی پمپاژ قلب است. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک باعث افزایش شدید توده عضلانی قلب می‌شود. DCM شایع‌ترین شکل کاردیومیوپاتی است و تمایل دارد نرهای جوان تا میان‌سال را در نژادهای بزرگ‌تر تحت تأثیر قرار دهد.

کم‌کاری تیروئید: کم‌کاری تیروئید سطح غیرطبیعی و کم هورمونی است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود. یک نشانه خفیف از بیماری ممکن است ناباروری باشد. علائم بارز آن شامل چاقی، تیرگی ذهنی، افتادگی پلک‌ها، سطح انرژی پایین و چرخه‌های نامنظم تولیدمثل است. خز سگ ضخیم و شکننده شده و شروع به ریزش می‌کند، درحالی‌که پوست سفت و تیره می‌شود. کم‌کاری تیروئید با داروهای روزانه قابل‌درمان است که باید در طول دوره زندگی سگ ادامه یابد. سگی که تحت درمان روزانه تیروئید قرار دارد می‌تواند زندگی کامل و شادی داشته باشد.

تغذیه

نوع خوراک سگ نژاد سالوکی باید مناسب باشد به طوری که موجب افزایش وزن آن ها نشود. چرا که این نژاد‌ها می توانند دچار آسیب‌های مفصلی و ستون مهره ای بشوند. بنابراین حتماً در معاینات بایستی بررسی اندام های حرکتی و ستون مهره ها مورد بررسی قرار گیرند.
مقدار روزانه توصیه شده: روزانه، ۱.۷۵ تا ۲.۷۵ فنجان غذای سگ باکیفیت بالا که به دو وعده تقسیم می‌شود.
میزان غذای سگ بالغ شما به‌اندازه، سن، ساخت، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. سگ‌ها نیز مانند همه حیوانات متفاوت‌اند و همه آن‌ها به یک مقدار یکسانی از غذا نیاز ندارند.
کیفیت غذای سگی که خریداری می‌کنید نیز تأثیر گذار است بدین مفهوم که هرچه غذای سگ شما بهتر باشد، و از کیفیت بالاتری برخوردار باشد نیاز روزانه سگ شما را بیشتر برطرف می‌کند و شما باید مقدار کمتری غذا در اختیار سگتان قرار دهید.

رنگ و بهداشت

سالوکی یک پوشش بدنی کوتاه، صاف و ابریشمی دارد. کل بدن می‌تواند صاف باشد، یا آنکه ممکن است بر روی پاها، پشت ران‌ها و گاهی شانه‌ها و قسمت زیرین دم، موهای بلند کمی داشته باشد. گوش‌های بلندشان به زیبایی با موهایی ابریشمی پوشانده شده است.سالوکی‌ها به رنگ‌های سفید، کرم، حنایی ، طلایی، گریزلی و برنزه، سیاه و قهوه‌ای مایل به زرد و سه رنگ (سفید، سیاه و برنز) وجود دارند.

سگ‌های سالوکی نژادی تمیز و کم ریش و بدون بو هستند. شما می‌توانید به‌صورت هفتگی پوست و موهای آن‌ها را شانه بزنید. تا موهای مرده از بین برود و چربی‌های پوست پخش شود. یک یا دو بار در هفته موهای بلند را شانه کنید تا گره‌ها را از بین ببرید. به‌طورکلی تمیز و پاک کردن با پارچه‌ای مرطوب برای تمیز نگه‌داشتن سالوکی شما کافی است، فقط در صورت کثیف بودن او را بشویید یا حمام کنید.

در مورد بهداشت سگ و نکات پیرامون واکسیناسیون این حیوان بیشتر بدانید.

سگ نژاد سالوکی
رنگ و بهداشت

سایر نیازهای بهداشتی

سایر نیازهای بهداشتی سگ نژاد سالوکی شامل بهداشت دندان و مراقبت از ناخن است. دندان‌های سالوکی خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع گزنه و باکتری‌های همراه آن برطرف شود. اگر روزانه به این کار بپردازید بهتر است.

در صورت نیاز هرماه یک یا دو بار ناخن‌های او را کوتاه کنید. ناخن‌های کوتاه پا را در وضعیت خوبی نگه می‌دارند و وقتی سگ به‌طرف شما می‌آید، باعث خراش یا آسیب‌دیدگی شما نمی‌شود.
از زمانی که سگ شما هنوز توله است مسواک زدن و چکاب آن را به‌صورت مرتب شروع کنید. پنجه‌های او را مرتباً کنترل کنید، داخل دهان و گوش‌های او را نگاه کنید. آراستگی و فرایند آن را تجربه‌ای مثبت و مملو از ستایش و پاداش قرار دهید، تا در بزرگ‌سالی سگتان مشکلی در انجام معاینات دام‌پزشکی و مواردی ازاین‌دست نداشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات زیادی درباره نژاد سگ سالوکی؛ شامل تاریخچه، ویژگی‌های ظاهری، رفتار، نحوه مراقبت و … ارائه شد. امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو از امکانات جذاب سایت و اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. در واسط کالا می‌توانید روزانه تعداد زیادی آگهی رایگان ثبت کنید.

منابع:

en.wikipedia.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *