سگ پاکوتاه

سگ پاکوتاه

وقتی که در خیابان قدم می‌زنیم و سگ‌های پاکوتاهی که برای پیاده روی آمده‌اند را می‌بینیم، ناخودآگاه به سمتشان برمی‌گردیم و محو جذابیت و بامزه بودنشان می‌شویم. فرقی نمی‌کند بزرگسال باشیم یا بچه همه‌ی ماها حداقل یک بار آرزوی داشتن یک سگ از نژاد سگ پاکوتاه را داشته‌ایم!

شاید خیلی از ماها نتوانیم فرق چندانی بین نژادهای مختلف بگذاریم و ندانیم که برخلاف پاهای این نژاد، دنیای آن‌ها و تنوعشان چقدر زیاد است. در این مطلب قصد داریم شما را با محبوب‌ترین و مشهورترین انواع نژاد سگ پاکوتاه در سراسر جهان آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

چگونه پاکوتاه‌ها به وجود آمده‌اند؟

اولین بار مردم در روم باستان شانس داشتن یک سگ از نژاد سگ پاکوتاه را داشته‌اند. داشتن پاهای کوتاه مزیت بزرگی برای این سگ‌ها محسوب می‌شد تا بتوانند در معادن و مکان‌های تنگ خود را جا بدهند.

جالب است بدانید نژاد سگ پاکوتاه پس از ایجاد یک جهش ژنتیکی در دنیای سگ‌ها به وجود آمد.

این جهش باعث ایجاد وضعیتی به نام کوتولگی آندروپلاستیک شد. درطی آن استخوان بلند پاهای سگ کوتاه شد. علت کوتاه شدن استخوان‌های سگ ترشح ناکافی هورمون‌های رشد بود.

در دنیای سگ‌ها کوتولگی نوعی بیماری ارثی مغلوب است که کیفیت زندگی این نژاد از سگ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

معروف‌ترین سگ‌های پاکوتاه

بعد از اینکه با چگونگی پیدایش سگ‌های پاکوتاه آشنا شدیم. وقت آن است که معروف‌ترین سگ‌های پاکوتاه را بشناسیم. در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید تا با این موچودات دوست‌داشتنی پاکوتاه آشنا شوید!

سگ پاگ (Pug)

اولین بار این نژاد در سرزمین مردمان چشم بادامی یعنی چین مشاهده شد. پس از آن در قرن ۱۶ و ۱۷ به اروپا آورده شد و از آن زمان به عنوان یک نژاد سگ پاکوتاه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت. داشتن پاها و پوزه‌ی کوتاه از ویژگی اصلی این نژاد است.

وزن یک سگ پاگ بالغ و بامزه به ۶ تا ۸ کیلوگرم می‌رسد و به طور معمول قد آن ۲۵ تا ۳۳ سانتی‌متر است. اگر بگوییم سگ پاگ تنبل است اغراق نکرده‌ایم! برای همین لازم است که آن‌ها را به پیاده روی‌های روزانه ببرید.

معروف‌ترین سگ‌های پاکوتاه
معروف‌ترین سگ‌های پاکوتاه

سگ داشهوند (Dachshund)

این نژاد اولین بار در آلمان پرورش داده شد. از این نژاد به خاطر داشتن پاهای کوتاهی که مناسب برای خزیدن در چال‌ها بود برای از بین بردن گورکن‌ها استفاده می‌شد.

با دیدن بدن و شکل ظاهری یک داشهوند یاد چه چیزی می‌افتید؟ بله درست است یک سوسیس!
پس اگر جایی سگ سوسیسی شنیدید بدانید همان داشهوند خودمان است.

سگ پاکوتاه
سگ داشهوند (Dachshund)

سگ ولش کورگی کاردیگان (Cardigan Welsh Corgi)

یکی دیگر از انواع نژاد سگ پاکوتاه سگ‌های هستند که از سگ‌های کورگی منشأ می‌گیرند.

این سگ‌ها به نوعی پسرعموی سگ‌های ولش کورگی پمبروک محسوب می‌شوند. البته دم پرپشت ولش کورگی کاردیگن وجه تمایز بسیار خوبی است.

قد کوتاه در این نژاد سگ پاکوتاه باعث شده است که بسیار مورد علاقه‌ی چوپانان باشد زیرا با فشار به پای گوسفندان آن‌ها را هدایت می‌کند.

سگ ولش کورگی کاردیگان (Cardigan Welsh Corgi)
سگ ولش کورگی کاردیگان (Cardigan Welsh Corgi)

ولش کورگی پمبروک (Pembroke Welsh Corgi)

قبل از ورود به قصر سلطنتی انگلستان، در قرن ۱۲ از این نژاد بیشتر برای گاوچرانی استفاده می‌شد. پاهای کوتاهشان این مزیت را برایشان دارد که از ضربه خوردن توسط گاوها حفظ شوند. درواقع زمانی که ملکه الیزابت در نوجوانی عاشق این نژاد سگ پاکوتاه شد راهش را به دربار سلطنتی پیدا کرد و تا امروز هم ماندگار شد.

هنوز هم جای تعجبی نیست اگر در کنار گاو و گوسفندان یک سگ ولش کورگی پمبروک ببینید. تفاوت این نژاد با پسرعمویش ولش کورگی کاردیگن این است که ولش کورگی پمبروک دم کوتاه‌تری دارد و از نظر اسکلت بدنی ضعیف‌تر است.

سگ بولداگ انگلیسی (English Bulldog)

این نژاد یکی از اصیل‌ترین نژاد سگ‌های پاکوتاه است.

عمده‌ی تفاوتش با سایر سگ‌های این نژاد اندازه‌ی نسبتاً بزرگش است. پوزه‌ی کوتاه و پاهای قورباغه‌ای ویژگی‌های یک بولداگ انگلیسی است.

سگ پاکوتاه
سگ بولداگ انگلیسی (English Bulldog)

بولداگ فرانسوی (French Bulldog)

یک بولداگ فرانسوی ویژگی‌هایی درست مانند پسر عمویش بولداگ انگلیسی دارد. تنها تفاوت آن‌ها منشأ شان است که پدر و مادر یک بولداگ فرانسوی یک سگ بولداگ و یک سگ شکارچی موش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این نژاد از سگ‌های پاکوتاه، مطلب سگ نژاد فرنچ بولداگ را مطالعه کنید.

سگ باست هوند (Basset Hound)

شاید در ذهن ما با آمدن اسم سگ‌های پاکوتاه فقط تصاویر سگ‌های دست آموز خانگی بیاید. اما جالب است بدانید این نژاد جز سگ‌های شکاری هستند و در واقع نسخه‌ی پاکوتاه سگ‌های شکاری بلاد هاند هستند. در واقع این سگ‌ها و سگ‌های داشهوند همراهان خوبی برای پیاده روی در کنار شکارچیان هستند.

پاهای کوچک این مزیت را برای سگ شکاری باست هوند درد تا با نزدیک بودن به سطح زمین و بو کردن به خوبی بتوانند رد شکار را بگیرند. وزن این نژاد به ۱۸ تا ۲۷ کیلوگرم می‌رسد. این نژاد در فرانسه برای شکار خرگوش پرورش داده می‌شد.

سگ پاکوتاه
سگ باست هوند (Basset Hound)

دندی دینمنت تریر (Dandie Dinmont Terrier)

داندی تنها نژاد سگ است که به دلیل شخصیت یک کتاب (از گای مانرینگ) نام گذاری شده است. این نژاد از قرن هجدهم در اسکاتلند برای شکار سمور و گور پرورش داده می‌شد.

دندی بیشتر به رنگ خردلی یا فلفلی دیده می‌شود. در اسکاتلند عمده‌ی کار این نژاد سگ پاکوتاه شکار گورکن و سمورهاست ولی در جاهای دیگر ممکن است به عنوان سگ‌های نگهبان استفاده شود.

سگ پاکوتاه
دندی دینمنت تریر (Dandie Dinmont Terrier)

اسکای تریر (Skye Terrier)

این نژاد سگ پاکوتاه اهل جزیره‌ی اسکای است. این نوع تریر یکی از قدیمی‌ترین تریرها است. شاید پوشش زیبا و جذابشان است که آنها را از قرن ۱۶اُم محبوب کرده است.

در هر صورت ما میدانیم که این سگ‌ها رد شکار سمور و روباه در بین صخره‌ها حرفی برای گفتن دارند. مشهورترین اسکای تریر سگی به نام Greyfriar’s Bobby بود که ۱۴ سال روی مزار صاحب خود خوابید.

اسکای تریر (Skye Terrier)
اسکای تریر (Skye Terrier)

تریر اسکاتلندی (Scottish Terrier)

عمده‌ی شهرت این نوع از سگ‌های پاکوتاه به علت شهرت برخی از صاحبان آن است. در طول تاریخ چندین رییس جمهور آمریکا تصمیم گرفته‌اند که در کاخ سفید یک تریر اسکاتلندی داشته باشند. همانطور که اسمش مشخص است منشأ نژاد او از اسکاتلند است و در اسکاتلند برای شکار سمور و روباه‌ها در مزارع استفاده می‌شود.

کی رن تریر(Cairn Terrier)

اگر کارتون جادوگر شهر اوز را دیده باشید به احتمال زیاد نقش توتو را به یاد دارید بله درست حدس زدید تو تو یک کی رن تریر است. در خارج از دنیای شهر اوز یک‌ کی رن تریر به بهترین رفیق کوچک در جهان معروف است.

شاید شهرتش به این علت باشد که در کنترل کردن حیوانات موذی مثل سمور بسیار ماهر است.

یورکشایر تریر (Yorkshire terrier)

سایز کوچک این نژاد از سگ‌های پاکوتاه آدم را وسوسه می‌کند که او را جز اسباب بازی‌ها دسته بندی کند تا سگ‌ها! اما بر خلاف این ظاهر کوچک شجاعت و انرژی‌شان همیشه زبانزد است.

پیشنهاد میکنم مقاله‌ی سگ نژاد یورکشایر تریر را مطالعه کنید تا درباره‌ی این عروسک‌ها بیشتر بدانید.

سگ پاکوتاه
یورکشایر تریر (Yorkshire terrier)

فاکس تریر (fox terrier)

اگر شما صاحب یک فاکس تریر از نژاد سگ پاکوتاه هستید باید بدانید که قرار است چند کیلو از وزن شما کم بشود! یک فاکس تریر بسیار پرانرژی و فعال است.

وزن این سگ پاکوتاه به ۱/۵ تا ۳/۵ کیلوگرم و قد آن‎ها به ۲۰ تا ۲۷ سانتی‌متر می‌رسد.

فاکس تریر (fox terrier)
فاکس تریر (fox terrier)

سوئدیش والهوند (Swedish Vallhund)

در بین سگ‌های نژاد پاکوتاه والاهوند های سویدی گزینه‌ی بسیار مناسبی برای استفاده در مزارع هستند. جالب است بدانید در سال ۱۹۴۲ این نژاد در معرض منقرض شدن بوده است و تنها ۴ سگ موفق شدند دوباره نسلشان را احیا کنند.

سگ پاکوتاه
سوئدیش والهوند (Swedish Vallhund)

هاوانس (Havanese)

اگر به دنبال اجداد این نوع از نژاد سگ پا کوتاه باشیم باید در مدیترانه جست و جوی خود را شروع کنیم. مردم اروپایی بیشتر این نژاد را به کار کردن در سیرک می‌شناسند اما در آمریکا پس از اینکه سه خانواده‌ی کوبایی در دهه‌ی ۱۹۵۰-۱۹۶۰ این نژاد را با خود آوردند، در بین خانواده‌ها طرفدار بسیاری پیدا کرد که تا امروز هم ادامه دارد و گزینه‌ی محبوبی برای به سرپرستی گرفتن محسوب می‌شود.

هاوانس (Havanese)
هاوانس (Havanese)

پاپیلون (Papillon)

اگر به دنبال یک سگ پاکوتاه پر انرژی و باهوش هستید که پرخاشگر نباشد پاپیلون‌ها می‌توانند همراه خوبی برای شما باشند.

وزن آن‌ها بین ۲/۵ تا ۴/۵ کیلوگرم و قدشان تا ۲۰ تا ۲۸ سامتی‌متر بلند می‌شود.

همین ویژگی‌ها و حمل و نقل آسان باعث می‌شود این سگ‌ها کاندید مناسبی برای نگهداری در آپارتمان باشند.

سگ پاکوتاه
پاپیلون (Papillon)

ویژگی مشترک نژادهای سگ پاکوتاه

برای تعیین اینکه نژاد سگ شما پاکوتاه است یا خیر حداقل باید ۶ ماه از زمان تولد سگتان گذشته باشد. اما کدام ویژگی‌هاست که ما را به سمت تشخیص می‌برد؟

  • سر بزرگ‌تر از حد نرمال
  • بزرگ شدن مفاصل
  • کوچک بودن فک و دندان های کج
  • ناهنجاری‌های استخوانی
  • انحراف ستون مهره ها به دو طرف بدن
  • مشکلات قلبی و پرخاشگری هم در بین این نژاد شایع است.

آیا کوتولگی قابل درمان است؟

دامپزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش‌هایی برای تجزیه و تحلیل ادرار، خون و مکانیسم‌های شیمیایی را برای بررسی میزان هورمون های رشد انجام دهید. جای تعجب نیست اگر دامپزشک بخواهد از استخوان سگتان نمونه برداری کند و یا حتی گرفتن عکس با اشعه‌ی ایکس را ضروری بداند.

باید بدانید درمان کوتولگی در سگ‌ ها بسته به شدت بیماری و آسیب پذیری استخوان‌ها متفاوت اما امکان پذیر است. اما ممکن است تاثیرات منفی بر روی تیرویید و غده فوق کلیه داشته باشد و ساز و کار آن‌ها را با مشکل رو به رو کند. این کار با تزریق هورمون رشد در طی چند ماه انجام می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید تأثیر این درمان بر همه‌ی سگ‌های نژاد پاکوتاه یکسان نیست.

کوتولگی و کاهش طول عمر سگ

دانستن اینکه طبق سوابق دامپزشکی کوتولگی، باعث کاهش یک چهارم از طول عمر سگ‌های پاکوتاه بامزه و مورد علاقه‌مان است باعث ناراحتی می‌شود.

باید بدانید که با افزایش سن خطر چاقی در کمین است. برای سگی از نژاد سگ پاکوتاه ورزش و رژیم غذایی سالم مهم‌ترین شرط است.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. از این که با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
امیداواریم مثل ما از دنیای متنوع سگ‌های نژاد پاکوتاه لذت برده باشید. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید.

منابع:
iheartdogs.com
tailandfur.com
sausagedogworld.com

2 دیدگاه دربارهٔ «سگ پاکوتاه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *