اسب نژاد کلولند بی

اسب نژاد کلولند بی

اسب نژاد کلولند بی از اسب‌های کهر است که یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب در انگلستان است. این نژاد یک اسب همه‌کاره و فوق‌العاده است و می‌توان در رشته‌های متعددی از او استفاده کرد. اجداد این نژاد در دوران قرون‌وسطی به‌عنوان سواری برای افراد یا فروشندگان مورداستفاده قرار می‌گرفته و به این دلیل به اسب چاپمن (Chapman Horse) معروف شدند. نام کلولند بی بعداً ایجاد شد زیرا رنگ و ارتباط آن‌ها با منطقه کلیولند در شمال یورکشایر اسب‌های کلولند بی در انواع رشته‌ها به رقابت می‌پردازند.

همان‌طور که با نگاهی اجمالی به این نژاد مشخص است، اسب کلولند بی اسبی، فعال، دارای استقامت، قدرتمند و خلق‌وخویی متفاوت از اسب‌های دیگر است. این اسب دارای عضله‌هایی خوب، پاهایی محکم اما نسبت به بدن کوتاه است. اسب‌های کلولند بی همیشه به رنگ کهر (قهوه‌ای مایل به سرخ) هستند، موهای کم‌پشت در یال و دم ویژگی برخی از اسب‌های این نژاد است.

اسب نژاد کلولند بی
اسب نژاد کلولند بی

تاریخچه

اسب نژاد کلولند بی قدیمی‌ترین نژاد اسب انگلیسی است و در شمال انگلیس توسعه‌یافته است. از این نژاد برای کشاورزی و همچنین به‌عنوان اسب کالسکه استفاده می‌شود.
در طول دوره پوشش دو جنگ جهانی تعداد خلیج کلیولند کاهش یافت تا اینکه در سال 1962 تنها 4 نریان در انگلیس باقی ماند. کارهای زیادی برای نجات این نژاد انجام شد و اکنون یک اسب محبوب است که برای حرکات نمایشی و شکارچیان استفاده می‌شود.

با بهبود و بازسازی جاده‌ها، مردم تمایل پیدا کردند که در زمان کمتری بتوانند سفر کنند و به مقصد موردنظر برسند. بنابراین طبیعی بود که سرعت این نژاد باید افزایش پیدا می‌کرد.
در اوایل سال 1700 اسب‌های کلولند بی به‌عنوان بهترین اسب‌ها در بین نژادهای دیگر انتخاب شدند و بسیاری از اسب‌های اروپایی مانند اسب‌های خونگرم ترکیبی از اسب‌های کلولند بی هستند، به‌ویژه در دهه 1860 به‌طور گسترده از نریان اسب‌های کلولند بی برای به وجود آوردن نژاد الدنبورگ استفاده می‌کردند.
با توسعه خطوط راه‌آهن و وسایل حمل‌ونقل موتوری محبوبیت اسب‌ها مورد تهدید قرار گرفت، محبوبیت اسب کلولند بی نیز به همان اندازه آسیب دید، به‌طوری‌که در دهه 1880 این نژاد به‌شدت در آستانه انقراض قرار گرفت.

اهمیت اسب کلولند بی در گذشته

در زمان سلطنت ملکه الیزابت اول، واگن‌های راه‌آهن هنوز اختراع نشده بودند بنابراین این نژاد باقدرت طبیعی، فعالیت و استقامت مناسب به‌عنوان اولین وسیله نقلیه مناسب بود. مردم یورکشایر درگذشته از این اسب برای شخم زدن زمین، کشیدن گاری‌هایشان، رفتن به شکار و کلیسا از آن‌ها استفاده می‌کردند.

در اوایل قرن نوزدهم محبوبیت این اسب از زمان ورود او به ایالات‌متحده تا حد زیادی در نوسان بوده است. باوجود کاهش جدی جمعیت این نژاد بعد از جنگ جهانی دوم، این نژاد از دهه 1970 دوباره محبوبیت پیداکرده است، اگرچه از سال 2006 در سراسر جهان فقط 550 اسب نژاد کلولند بی وجود داشته است.

این اسب‌ها در طول تاریخ تحت حمایت اعضای خانواده سلطنتی انگلیس بوده‌اند و امروزه نیز از آن‌ها برای حمل کالسکه در موکب‌های سلطنتی استفاده می‌شود. امروزه از آن‌ها برای کار در مزرعه و سواری استفاده می‌شود. این اسب یک نژاد نادر است و سازمان Rare Breeds Survival Trust مستقر در انگلستان و سازمان Livestock Conservancy مستقر در ایالات‌متحده برای حفظ این نژاد تلاش می‌کنند.

اهمیت این نژاد در گذشته
اهمیت این نژاد در گذشته

خصوصیات ظاهری

به‌طورکلی ارتفاع اسب‌های کلولند بی بین 163 تا 168 سانتی‌متر است و این نژاد، همان‌طور که از نامش پیداست، همیشه به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز (کهر) است، بعضی از آن‌ها یک ستاره سفید روی پیشانی دارند.
چشم‌ها بزرگ، بافاصله مناسب از هم قرارگرفته‌اند و مهربانی در آن‌ها موج می‌زند. گوش‌های اسب کلولند بی بزرگ و خوب هستند.

بازوها و ران‌ها نیز عضلانی و. زانوها بزرگ و به‌خوبی بسته هستند. پاها از موهای زائد پاک و تا حد ممکن تمیز و سفت هستند. اسب کلولند بی به‌خوبی حرکت می‌کند و پر از شجاعت است، به‌راحتی و به‌اندازه کافی زانوها را خم می‌کند و حرکت می‌کند.

برخی خصوصیات ظاهری دیگر

این نژاد دارای یک سربزرگ، نیم‌رخ کمی محدب و گردنی بلند و عضلانی است. جدوگاه عضلانی، قفسه سینه گسترده و عمیق، شانه‌ها عضلانی و درشت کمی شیب دارهستند.
پاها نسبت به بدن کوتاه، اما قوی و عضلانی هستند. پاها دارای موهای بلند پر هستند، زیرا این نژاد تا حدی برای کار در خاک‌های سنگین رسی کشور زادگاه خود ایجاد شد، جایی که موهای بلند منجر به افزایش شیوع بیماری شد.
اسب‌های کهر روشن (اسبی با رنگ قرمز بیش‌ازحد معمول) بیشتر موردپسند پرورش‌دهندگان اسب است و بعد از آن‌ها کهر معمولی، کهر تیره و سپس کهر کم‌رنگ است.

در بعضی از این اسب‌ها، موهای روشن و خاکستری در یال و دم به‌عنوان نشانه ژنتیک خالص شناخته می‌شوند. انتظار می‌رود که اسب‌های کلولند بی دارای نقاطی کاملاً سیاه باشند (ازجمله ساق پا کاملاً سیاه). پاهایی که زیر زانو و قسمت ساق پا قرمز هستند ازنظر رنگ مشکل دارند، اگرچه اسب را از ثبت رد نمی‌کند.

خصوصیات ظاهری
خصوصیات ظاهری

خصوصیات رفتاری و خلق‌وخوی

این اسب قدیمی‌ترین نژاد اسب انگلیسی است و یک اسب سواری محبوب و از نژادی اصیل است. این اسب‌ها همچنین برای مسابقه عالی هستند.
اسب کلولند بی مقاوم و بادوام و دارای ذات مطیع است. این نژاد گاهی اوقات Cleveland Bay Sporthores نامیده می‌شود، اگرچه توسط ثبت‌های ایالات‌متحده و انگلیس به‌عنوان نژادهای جداگانه ذکر می‌شود. این اسب بسیار باهوش، آرام و معقول است.

چگونگی برپایی انجمن‌ها

انجمن اسب کلولند بی انگلیس در سال 1883 تشکیل شد. در قرن نوزدهم صادرات بسیاری از خلیج‌های کلیولند به خارج از کشور مانند استرالیا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی، متحده ایالات، هند، روسیه و قاره اروپا انجام شد. در اوایل قرن نوزدهم، خلیج‌های کلیولند برای اولین بار به مریلند، ویرجینیا و ماساچوست در ایالات‌متحده وارد شدند. با توجه به توصیف اولین اسب‌های ثبت‌شده، این احتمال وجود دارد که بسیاری از اسب‌های کلولند بی ثبت‌شده درواقع اسب‌های کالسکه یورکشایر بودند.
تا سال 1907 بیش از 2000 اسب در انجمن ثبت شد. اسب‌ها موردعلاقه بوفالو بیل کودی بودند که در نمایش اسب‌های غربی وحشی خود چهار اسب نر کلولند بی را سواری کرد.

افول و ظهور مجدد

به دلیل افزایش مکانیزه شدن، محبوبیت اسب نژاد کلولند بی رو به کاهش بود و تقریباً یک‌سوم صادرات این اسب کاهش یافت. در ایالات‌متحده هنگامی‌که این اسب موردتوجه شکارچیان قرار گرفت، مجدداً اسب‌های کلولند بی زیاد شدند.
پس از جنگ جهانی دوم، روند نزولی ادامه یافت. در سال 1960 دفتر جنگ پیشنهاد حق بیمه نریان را متوقف کرد و بسیاری از پرورش‌دهندگان تولیدمثل را متوقف کردند و تا دو سال بعد ، تنها چهار نریان اصیل در انگلیس حضور داشتند.

ملکه الیزابت دوم با خرید اسب نر Mulgrave Supreme، نژاد را نجات داد. نریان برای مادیان‌های نژاد خالص و نسبی پرورش داده شد و طی 15 سال 36 اسب نر اصیل در انگلیس وجود داشت. پرنس فیلیپ، دوک ادینبورگ، سال‌ها در مسابقات سواری بین‌المللی از این نژاد استفاده می‌کردند.

در اواخر دهه 1960 و 1970، علاقه به نژاد اسب کلولند بی افزایش یافت و این نژاد به‌عنوان اسب‌سواری، به‌ویژه برای استفاده به‌عنوان شکارچی و پرش، مورداستفاده قرار می‌گرفت.
الیزابت دوم حامی انجمن بود و در طی صدسالگی انجمن، او به‌عنوان رئیس آن فعالیت کرد. در اواخر قرن بیستم، این نژاد دوباره موردتوجه مردم ایالات‌متحده قرار گرفت و در سال 1985 انجمن ایالات‌متحده دوباره فعال شد و به انجمن اسب‌های کلولند بی آمریکای شمالی تغییر نام داد.

افول و ظهور مجدد این نژاد
افول و ظهور مجدد این نژاد

موارد استفاده از اسب کلولند بی

این نژاد یک اسب همه‌کاره است و امروزه نیز برای بسیاری از کارها ازجمله رانندگی و کارهای کشاورزی استفاده می‌شود. در دهه 1920، اسب‌های کلولند بی جایگزین هانوفرهای سیاه در اصطبل سلطنتی انگلیس شد و امروزه هر دو صلیب کلیولند و کلولند بی اصیل به‌عنوان اسب‌های کالسکه سلطنتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

از اسب‌های کلولند بی برای شکار استفاده می‌کنند، زیرا آن‌ها قدرتمند و توانایی حمل یک انسان با وزن 110 کیلوگرم برای یک روز شکار کامل و عبور از موانع بزرگ و از طریق خاک رس سنگین هستند.
هنگامی‌که با نژادهای اصیل تلاقی می‌شود، فرزندان حاصل از آن سبک‌تر و سریع‌تر هستند، اما هنوز هم استخوان قوی و سنگینی دارند. اولین بار در اواسط قرن نوزدهم پرش‌بااسب به‌عنوان یک ورزش آغاز شد و اسب‌های کلولند بی از ستاره‌های اولیه بودند.

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی اسب نژاد کلولند بی رسیدیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید جهت خرید و فروش حیوانات خانگی موردنظر خود، به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع:

wikipedia.org

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *