تمیز کردن کفش

تمیز کردن کفش

یک کمد پر از کفش‌های جورواجور از جیر گرفته تا چرم و مخمل و یا هر جنس دیگری را تصور کنید. قطعاً شما گستره انتخاب بزرگی دارید؛ اما مطمئناً مایل به پوشیدن یک کفش لکه‌دار یا کثیف نیستید. شما کفشی را می‌پوشید که ظاهری آراسته و تمیز داشته باشد. ما در این مقاله سعی داریم تا روش‌های تمیز کردن کفش را بسته به نوع آن کفش برای شما ارائه کنیم.

تمیز کردن کفش پارچه‌ای

کفش‌های پارچه‌ای از هر نوعی که باشند از صندل بنددار گرفته تا کفش ورزشی، کثیفی در انتظار آن‌ها هست. ممکن است شستن کفش با ماشین لباسشویی ذهن شما خطور کند اما این ایده بدی است زیرا بعضی از آن‌ها آسترهای چرمی دارند و تقریباً تمام کفش‌ها با چسب مونتاژ می‌شوند که در مقابل آن‌همه آب مقاومت نمی‌کنند.
در عوض، فقط با مقداری مایع ظرف‌شویی، آب گرم، یک مسواک قدیمی و حوله‌های کاغذی، سطح کفش‌های پارچه‌ای را می‌توانید با دست تمیز کنید.

نکات تمیز کردن کفش پارچه‌ای

  • پارچه را با یک حوله کاغذی خشک پاک‌کنید تا گردوغبار سطحی کفش از بین برود.
  • در یک‌کاسه کوچک، یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی را در دو فنجان آب گرم مخلوط‌کنید.
  • هر بار بر روی یک قسمت کوچک کارکنید. مسواک را به محلول شوینده آغشته کنید و پارچه را به‌آرامی بسابید. سعی کنید بیش‌ازحد سطح کار را خیس نکنید. به همین ترتیب تمام سطح کفش را تمیز کنید. سعی کنید در تمیز کردن کفش به‌طور یکنواخت و ملایم کارکنید تا لکه‌ای بر روی کفش جای نگذارید.
  • برای از بین بردن باقی‌مانده محلول مایع ظرف‌شویی، تمام کفش را با یک حوله کاغذی مرطوب با آب زلال، پاک‌کنید. برای شستشوی کل کفش ممکن است به چندین حوله نیاز داشته باشید.
  • با یک حوله کاغذی خشک آب اضافی را بگیرید و اجازه دهید کفش‌ها به‌دوراز گرما و نور خورشید خشک شوند. برای اینکه شکل برخی از کفش‌ها حفظ شود، حوله‌های کاغذی خشک را در انگشتان پا یا پاشنه پا قرار دهید تا کفش کاملاً خشک شود.
تمیز کردن کفش
کفش پارچه‌ای رو چجوری تمیز کنم؟

نحوه تمیز کردن کفش مخمل

از روشی که برای کفش‌های پارچه آورده شد برای تمیز کردن کفش مخمل استفاده نکنید. در عوض، با یک برس مویی نرم، شروع به برس زدن کنید. سپس لکه‌ها را با یک حلال خشک تمیز کنید.

کفش‌های چرم طبیعی و مصنوعی

برای کفش‌های چرمی، یا چرم مصنوعی، ابتدا با پارچه‌ای که به محلولی با قسمت‌های مساوی آب‌ خنک و سرکه سفید مقط آغشته شده، خاک را پاک‌کنید. این روش به‌ویژه برای از بین بردن لکه‌های نمک زمستانی بسیار خوب عمل می‌کند. اجازه دهید کفش‌ها کاملاً در هوای آزاد خشک شوند.

تمیز کردن کفش جیر

نکته کلیدی در نگه‌داشتن جیر، مراقبت منظم است. سطوح باید تا حد امکان خشک نگه‌داشته شوند و پس از هر بار پوشیدن با برس نرم و تمیز، تمیز شوند تا گردوغبار و خاک از بین برود. برای داشتن یک کفش زیبا و سالم باید تمیز کردن کفش را به‌موقع انجام دهید و هرچه سریع‌تر لکه‌های به وجود آمده را از بین ببرید. برای آشنایی بیشتر مقاله تمیز کردن کفش جیر را به شما پیشنهاد می کنبم.

لکه‌های روغنی

روی لکه پودر بچه یا نشاسته ذرت بپاشید تا روغن جذب شود. بگذارید پودر حداقل یک ساعت روی لکه بماند و سپس برس بزنید. این کار را تکرار کنید تا همه روغن جذب شود و سپس برس بزنید.

لکه‌های مرطوب

برای تمیز کردن کفش از لکه‌های مرطوب، با حوله کاغذی یا پارچه، رطوبت اضافی را بگیرید. اجازه دهید کفش‌ها کاملاً دور از نور مستقیم خورشید خشک شوند. سپس بعد از خشک شدن کفش را برس بزنید.
برای اطلاع بیشتر می‌توانید به مقاله تمیز کردن کفش جیر مراجعه کنید.

چکمه
تمیز کردن کفش جیر

چکمه‌های پوست گوسفند

داخل چکمه‌های پوست گوسفند اغلب دارای پوششی برشی و شیاردار است که حتی کثیف‌تر از روی کفش می‌شوند. برای کنترل قارچ و بو، به‌طور مرتب داخل چکمه‌ها را با پارچه‌ای که در محلول ضدعفونی‌کننده (لیزول) و آب قرار داده‌شده پاک‌کنید. قبل از پوشیدن اجازه دهید چکمه‌ها حداقل ۲۴ ساعت در هوای آزاد خشک شوند.

تمیز کردن کفش‌های وینیل

در ابتدا با استفاده از یک مسواک قدیمی یا برس نرم مخصوص کفش، گردوغبار و آلودگی را از روی کفش پاک‌کنید. اولین قدم برای تمیز کردن یک جفت کفش وینیل، پاک کردن هرگونه آلودگی از سطح و کف کفش است. پس برای تمیز کردن کفش وینیل، پیش از هر کاری آن را برس بزنید.
با استفاده از یک پاک‌کن مداد، می‌توانید لکه‌هایی که آن‌چنان سخت نیستند را پاک‌کنید. نوع مدادپاک‌کن چندان مهم نیست فقط به یاد داشته باشید فشار زیادی به کفش و محل لکه وارد نکنید.

در مرحله بعد با یکپارچه مرطوب به تمیز کردن کفش بپردازید. پارچه‌ای تمیز و نرم مانند پارچه حوله‌ای که آن را با آب ولرم خیس کرده‌اید. همچنین می‌توانید یک قطره مایع لباسشویی ملایم به پارچه اضافه کنید. سطح کفش را به‌آرامی بشویید. در صورت استفاده از صابون، بقایای صابون باقی‌مانده روی کفش را قبل از خشک شدن با پارچه‌ای تمیز و مرطوب پاک‌کنید.

کفش‌های خود را در هوای آزاد خشک‌کنید. بعدازاینکه تمیز کردن کفش‌های وینیل خود را تمام کردید، اجازه دهید قبل از پوشیدن، کفش‌ها در هوای آزاد خشک شوند. به یاد داشته باشید کفش را در معرض نور مستقیم خورشید و در گرمای زیاد خشک نکنید.

تمیز کردن کفی‌های کثیف یا بدبو

برای تمیز کردن کفی‌های بدبو یا کثیف، ابتدا باید کفی های کفش خود را بردارید. پشت کفی را نزدیک پاشنه بگیرید و آرام کفی را به سمت خود بکشید تا جایی که از کفش جدا شود. با یک مسواک قدیمی یا یک برس مویی نرم، آلودگی را پاک‌کنید. کفی را با قلم‌مو به‌آرامی بسابید تا همه لکه‌ها و آلودگی‌های قابل مشاهده از بین برود. از برس زدن زیاد اجتناب کنید زیرا باعث آسیب به کفی کفش می‌شود. ما در این قسمت به شما پیشنهاد میکنیم مقاله رفع بوی بد جاکفشی را مطالعه کنید.

برای شستن کفی ها از پارچه و مواد شوینده مرطوب استفاده کنید. مقدار کمی مواد شوینده را روی پارچه‌ای که در آب گرم غوطه‌ور شده است قرار دهید. کفی را بشویید و قبل از خشک شدن در هوای آزاد، به مدت کوتاهی در آب گرم دوباره بشویید. پس از تمیز کردن و شستشوی کفی ها، آن‌ها را در محلی دور از گرما یا تابش مستقیم آفتاب قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شوند. پس از خشک شدن کامل، می‌توانید آن‌ها را به کفش برگردانید.

تمیز کردن کفش‌های ورزشی

بیشتر کفش‌های ورزشی و تنیس را می‌توان به‌راحتی در ماشین لباسشویی انداخت و با یک شوینده خوب و سنگین مانند مایع لباسشویی یا پودر لباسشویی تمیز کرد. برای تمیز کردن کفش ورزشی، کف داخلی و بندها را برداشته و بندها را جداگانه بشویید. قبل از قرار دادن کفش در لباسشویی، خاک بیش‌ازحد را پاک‌کرده و لکه‌های مقاوم را با یک پاک‌کننده لکه پاک‌کنید. بعد از شستن کفش در لباسشویی آن را در هوای آزاد خشک‌کنید. هرگز کفش‌های ورزشی را در معرض حرارت زیاد خشک‌کن قرار ندهید. برای کنترل بو و قارچ، کف داخلی را قبل از قرار دادن دوباره در کفش، با یک ضدعفونی‌کننده پاک‌کنید و یا آسترهای جدید را جایگزین کنید.

کفش ورزشی رو چجوری تمیز کنم؟
کفش ورزشی رو چجوری تمیز کنم؟

چگونه کفش‌های سفید را تمیز کنیم؟

کفش‌های سفید فارغ از آنکه چه جنسی داشته باشند بسیار پرطرفدارند. زیبایی کفش‌های سفید باعث شده که آن‌ها بسیار پرکاربرد باشند؛ اما مطمئناً شما مایل به پوشیدن یک کفش سفید لک‌دار یا کثیف نیستید. برای استفاده هر چه بیشتر از کفش‌های زیبایتان باید نحوه تمیز کردن کفش سفید را بیاموزید. ما در ادامه این مقاله به‌طور مفصل به تمیز کردن کفش‌های سفید می‌پردازیم.

نکته اول پیشگیری بسیار مهم است. حتی قبل از اینکه کفش‌های جدید خود را برای اولین بار بپوشید، توصیه می‌شود که بلافاصله آن‌ها را با مواد ضد لک و آب اسپری کنید. فرایند اسپری را هرچند هفته یک‌بار تکرار کنید تا کفش‌های شما بدون توجه به‌جایی که قصد پوشیدن آن‌ها را دارید و یا در طول روز با چه نوع آب و هوایی روبه‌رو می‌شوید، محافظت شوند.

نکته عاقلانه دیگر

تمیز کردن لکه‌ها را به یک عادت تبدیل کنید. ممکن است خسته‌کننده به نظر برسد، اما هنگام تمیز کردن کامل کفش‌های سفید، تمیز کردن منظم لکه‌ها کمک بزرگی می‌کند. برای انجام این کار، به‌محض مشاهده لکه‌ای آن را با یک سفیدکننده ملایم پاک‌کنید. در غیر این صورت، ممکن است لکه به عمق کفش نفوذ کند. در این صورت به تلاش و زمان بیشتری برای پاک کردن لکه نیاز دارید.

چه وسایلی نیاز دارید؟

یکی از وسایلی که در تمیز کردن کفش سفید، به شما کمک می‌کند مسواک است. شما با یک مسواک قدیمی و کمی آب گرم و صابون می‌توانید لکه‌ها را از بین ببرید. حتماً تغییر را در ظاهر کفشتان احساس خواهید کرد. اما اگر باز به نتیجه دلخواهتان نرسیدید، بدانید که انواع وسایل منزل مانند جوش‌شیرین، سفیدکننده، پودر بچه یا حتی خمیردندان همه می‌توانند به شما کمک کنند تا کفش‌های لک شده خود را دوباره سفید کنید.

یک توصیه مهم

هرگز کفش یا کفش ورزشی سفید خود را با بقیه لباس‌ها یا حتی به‌تنهایی در لباسشویی قرار ندهید. انجام این کار احتمالاً باعث بدتر شدن لکه و تغییر رنگ کفش‌های سفید می‌شود. از همه مهم‌تر، می‌تواند باعث آسیب دائمی شود. حتی ممکن است موجب پارگی یا خراشیدگی کفش شود.

آیا می‌توانید کفش‌های سفید را با سفیدکننده تمیز کنید؟

نمی‌دانید آیا می‌توانید از سفیدکننده روی کفش‌های کتانی سفید استفاده کنید؟ پاسخ این سؤال مثبت است؛ اما این ملایم‌ترین انتخاب شما نیست. درواقع، نکته مهم در استفاده از سفیدکننده برای تمیز کردن کفش‌های سفید این است که شما باید آن را با دقت رقیق کنید.
در مورد میزان سفیدکننده برای تمیز کردن کفش‌های سفید بیشتر افراد خبره ی مراقبت از کفش پیشنهاد می‌کنند برای هر پنج قسمت آب، یک قسمت سفیدکننده مخلوط شود. هرگونه سفیدکننده بیشتر، ممکن است باعث تغییر رنگ از سفید به زرد شود.

توجه به این نکته مهم است که سفیدکننده خانگی (هیدروکسید سدیم) ازنظر فنی خورنده یا سمی محسوب نمی‌شود، اگرچه قرار گرفتن در معرض سفیدکننده می‌تواند باعث تحریک چشم، دهان، ریه‌ها و پوست شود. همچنین باید نکات ایمنی و بهداشتی را در هنگام استفاده از سفیدکننده رعایت کنید. به این معنی که در محلی با تهویه مناسب بمانید. چشم و پوست را در معرض و تماس مستقیم با سفیدکننده قرار ندهید.

برای تمیز کردن کفش‌های سفید با مواد سفیدکننده به سفیدکننده، ظرف، آب، مسواک و پنکه یا اتاقی با یک پنجره باز نیاز دارید. مقدار کمی ماده سفیدکننده را با حداقل پنج برابر آب در محلی که دارای تهویه مناسب است مخلوط‌ کنید. مسواک خود را به محلول رقیق‌شده سفیدکننده آغشته کرده و کفش‌ها را به‌آرامی بسابید. بعد از اتمام کار کفش را با آب گرم بشویید و بگذارید کفش حداقل برای چند ساعت در هوای آزاد خشک شود.

تمیز کردن کفش سفید
تمیز کردن کفش سفید

استفاده از جوش‌شیرین

مطمئناً، همه ما از کاربردهای جوش‌شیرین باخبر هستیم. از کاربرد آن در شیرینی‌پزی گرفته تا استفاده از آن برای تمیز کردن مخزن لباسشویی؛ اما از جوش‌شیرین برای تمیز کردن کفش نیز می‌توانید استفاده کنید.
برای تمیز کردن کفش‌های سفید با جوش‌شیرین نیاز به یک قاشق غذاخوری آب داغ، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین دارید که آن ها را باهم ترکیب کنید. مخلوط ‌کنید تا به یک قوام خمیر مانند برسد و سپس با استفاده از یک مسواک قدیمی مخلوط را روی قسمت‌های لکه شده کفش خود بکشید.

مسواک را به‌صورت دورانی بکشید تا بهترین نتیجه را بگیرید. هنگامی‌که تمام سطح کفش سابیده شد، آن‌ها را به مدت سه تا چهار ساعت در معرض تابش گرم و مستقیم آفتاب قرار دهید. پس از خشک شدن، کفش‌ها را به هم بزنید تا پاک شوند. می‌توانید با مسواک بقایای خمیر خشک‌شده روی کفش را پاک‌کنید. کفش باید چندین درجه سفیدتر شده باشد.

چگونه کفش‌های سفید را با خمیردندان تمیز کنیم؟

مطمئناً خمیردندان، دندان شمارا سفید می‌کند، اما آیا می‌تواند کفش‌های شما را هم سفید کند؟ باور کنید یا نکنید، می‌تواند. بااین‌حال، باید از خمیردندان‌های رنگی که می‌توانند کفش‌های سفید را حتی بیشتر لکه‌دار کنند، دوری‌کنید.

برای تمیز کردن کفش‌های سفید با خمیردندان از یک خمیردندان سفید بدون ژل و یک مسواک قدیمی استفاده کنید. مشابه روش تمیز کردن کفش‌های سفید با جوش‌شیرین، شما می‌توانید خمیردندان را به کفش‌های کثیف خود بمالید. با حرکات دورانی روی لکه‌های کثیف کارکنید. سپس، اجازه دهید حدود ده دقیقه بماند. از یک حوله مرطوب برای پاک کردن خمیردندان از کفش خود استفاده کنید. در صورت لزوم فرآیند را تکرار کنید.

اطلاعات بیشتر

اگر قصد خرید و فروش انواع لوازم شخصی مورد علاقه‌ی خود از جمله کیف و کفش را دارید می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن‌واسط کالا مراجعه نمایید و بصورت راحت آن را بخرید یا بفروشید.

منابع :

.thespruce.com

wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *