قهر عروس هلندی

قهر عروس هلندی؛ چرا عروس هلندی قهر می‌کند؟

عروس هلندی یک پرنده‌ی زیبای خانگی و از نژاد طوطی‌ها است. این پرندگان نسبت به دیگر پرندگان خانگی، هوش و احساسات بیشتری دارند. باید احساسات آن‌ها را شناسایی کنید و بدانید که عروس هلندی شما چه وقت عصبانی است و دلیل قهر عروس هلندی شما، دلیل کدام رفتار نامناسب شما با او بوده است؟

اگر عروس هلندی با شما قهر کند با رفتارهای خود به‌راحتی به شما نشان می‌دهد که ناراحت و عصبانی است. اگر این روزها رفتارهای جدیدی از او سر زد و شما حس کردید که او با شما قهر کرده است با ما همراه باشید.

این مقاله راه تشخیص قهر عروس هلندی و آشتی با پرنده‌ی شما را بیان کرده است.

عصبانیت و قهر در پرندگان

شاید برایتان جالب باشد که پرندگان هم عصبانی می‌شوند. آن‌ها مانند انسان بداخلاق می‌شوند و حتی با رفتارهای خود این قهر و ناراحتی را به شما نشان می‌دهند. به این رفتارهای پرندگان که برای جبران عصبانیت خود انجام می‌دهند، نوعی قهر کردن می‌گویند.

پرندگانی که عصبانی می‌شوند، صبر و تحمل کمتری در مقابل بیماری‌ها دارند و یا اصلاً صبر ندارند.

گاهی اوقات این عصبانیت و قهر عروس هلندی باعث می‌شود تا به صاحب خود حمله کند و یا برعکس به او محل ندهد. نکته‌ی جالب این است که عروس هلندی با کسانی که او را می‌شناسند بیشتر قهر می‌کند.

البته نوعی از عصبانیت در پرندگان وجود دارد که به قهر آن‌ها منجر نمی‌شود. مثلاً برای دفاع از صاحب خود که او را دوست دارد به دیگران حمله می‌کند. این خشم یک خشم واقعی نیست و با صحبت کردن صاحبش با او رفع خواهد شد. البته عروس هلندی شما اگر قهر کند و یا عصبانیت واقعی داشته باشد، دوست دارد همیشه تنها باشد و حتی به شما هم توجهی نمی‌کند.

معمولاً اگر عروس هلندی با شما قهر کند، گوشه‌ای از قفس ساکت و بی‌توجه به شما می‌نشیند؛ اما در برخی دیگر از آن‌ها این اتفاق کاملاً برعکس است. این دسته از پرندگان رفتارهای ناخوشایندی از خود نشان می‌دهند، وسایل خود را خراب می‌کنند، همیشه فریاد و یا به قفس خود ضربه می‌زنند.

عصبانیت
قهر پرنده در گوشه ای از قفس

دلایل قهر عروس هلندی

متأسفانه ما دقیقاً نمی‌توانیم دلیل قهر کردن عروس هلندی را متوجه شویم.

هر کس متناسب با رفتارها و اخلاق روزانه‌ی خود می‌تواند متوجه ناراحتی و عصبانیت او شود؛ اما برخی از رفتارهایی که تاکنون باعث عصبانیت عروس هلندی شده را به‌طور کامل بیان می‌کنیم.

شاید یک روز پرنده‌ی شما خسته باشد و یا خواب کافی نداشته باشد و شما بخواهید با او بازی کنید، این کار شما با رفتار خشن از طرف عروس هلندی شما همراه است.

اگر یک عروس هلندی احساس خطر کند و حس کند که شما یا یکی از دوستان جدیدتان برای او یک تهدید و ترس هستید، سعی می‌کند رفتارهای خشن از خود نشان دهد و داد می‌زند. او به شما می‌فهماند که باید هرچه سریع‌تر از او دور شوید. البته می‌توان گفت که عروس هلندی به علت نگرانی به وجود آمده‌اش با شما قهر کرده است.

به‌طورکلی طوطی‌ها و عروس‌های هلندی به تعقیب کردن علاقه‌ی زیادی ندارند.

آن‌ها اگر متوجه شوند که پرنده و یا یکی از افراد خانه او را تعقیب می‌کنند، احتمالاً عصبانی می‌شوند. البته این واکنش می‌تواند واکنشی به‌عنوان هشدار باشد. اما اگر قصد اذیت کردنش را داشته باشید منجر به قهر او با شما خواهد شد.

نکته

گاهی اوقات عروس هلندی شما به دلیل از دست دادن صاحب خود قهر می‌کند.

عروس هلندی پرنده‌ی بااحساسی است که به صاحب خود و یا بچه‌های آن‌ها وابسته می‌شوند و دوست دارند که همیشه با او بازی کنند.

اگر قهر عروس هلندی برای عزاداری باشد، سکوت می‌کند و گوشه‌ای می‌نشیند و با کسی بازی نمی‌کند.

اگر شما نسبت به عروس هلندی خود بی محلی کنید و به صحبت کردن، شعر خواندن و یا بازی‌های او توجه نکنید، ممکن است با شما قهر کند. مثلاً آوردن یک حیوان یا پرنده‌ی خانگی دیگر می‌تواند باعث حسادت عروس هلندی شود. حتی ممکن است اسباب‌کشی و یا تغییر محل زندگی باعث ناراحتی این پرنده زیبا شود.

عروس هلندی می‌تواند به هر رفتاری که از شما سر می‌زند حساس شود و آن را به‌عنوان بی‌توجهی شما بداند.

عروس هلندی شما برای رفع این بی‌توجهی عصبانی می‌شود و قهر می‌کند. هیچ‌وقت در مقابل او ناسزا ندهید و داد نزنید.

قهر عروس هلندی
سکوت عروس هلندی

بیشترین دلیل ناراحتی عروس هلندی

علت مکرر عصبانیت در پرندگان و حیوانات خانگی این است که صاحبشان برای مدت طولانی آن‌ها را ترک کنند.

عروس هلندی نیز برای نشان دادن دل‌تنگی و عصبانیت حاصل از دوری شما، پرخاشگری می‌کند، قهر می‌کند، فریاد می‌زنند.
برخی از آن‌ها خودزنی می‌کنند تا صاحبش او را از قفس بیرون آورد و به او توجه می‌کند. بهتر است هنگام سفر و یا خرید و غیره عروس هلندی‌تان را با خود ببرید؛ و یا از خانواده بخواهید که در نبود شما به او توجه کنند.

جلوگیری از قهر عروس هلندی

پیشگیری بهترین راه هنگام بازی و برخورد کردن با عروس هلندی است.

سعی کنید خوش‌اخلاق و مهربان باشید و او را همیشه تحسین کنید.

بسیاری از پرندگان ترس و خطر کردن را دوست ندارند، به‌ویژه ترس‌ها و هیجاناتی که زندگی آن‌ها را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. لذا از ترساندن آن‌ها خودداری کنید.

وقایع و شرایطی که باعث عصبانیت و ناراحتی عروس هلندی می‌شود را پیش‌بینی کنید. اگر رفتار نامناسبی با او داشته‌اید، سعی کنید در رفتار و برنامه‌ی زندگی خود تغییراتی بدهید. این کار برای آن‌ها هم سرگرم‌کننده و جالب است.

برای مثال اگر قرار است یک نوزاد یا یک حیوان خانگی دیگر را به خانه بیاورید، از قبل آماده‌سازی لازم را با یک عروسک برای او انجام دهید. اجازه دهید او نیز ‌اتاق و وسایل نوزاد شما را ببیند.

البته برخی دیگر با حرف زدن با عروس هلندی خود، او را از وجود عضو جدید آگاه می‌سازند.

در صحبت کردن با عروس هلندی به او بگویید که او هم برایتان مهم و عزیز است.

شاید برایتان جالب باشد اما نباید در حضور عروس هلندی خود، نوزادتان را برای مدتی بغل کنید! در عوض در کنار پرنده‌ی خود به‌جای نوزاد، او را بغل کنید.

قهر عروس هلندی
ناز کردن عروس هلندی برای جلوگیری از قهر او

برخی نکات دیگر

 • اگر قرار است اسباب‌کشی کنید و یا دکوراسیون منزل را تغییر دهید، ابتدا قسمتی از وسایل را تغییر دهید. تغییر دادن تدریجی و اسباب‌کشی تدریجی می‌تواند عصبانیت او را کاهش دهد. این کار باعث می‌شود که او کم‌کم به شرایط جدید سازگار شود.
 • اگر قرار است که به هر دلیلی و برای مدتی او را ترک کنید، با او صحبت کنید و به او بگویید که می‌روید. این کار برای جلوگیری از قهر عروس هلندی شما بسیار مؤثر است. حتی به او بگویید که چه کسی در نبود شما از او مراقبت خواهد کرد؟ روزهایی که در کنارش نیستید را با انگشت به او نشان دهید تا منتظر شما بماند.

ما در مقاله‌ای آموزش حرف زدن به عروس هلندی را به‌طور کامل برایتان بیان کرده‌ایم. بهتر است ابتدا سخن گفتن را به او آموزش دهید تا متوجه صحبت‌های شما شود.
شاید با خواندن این قسمت برایتان خنده‌دار باشد که باید برای پرنده‌ی خود نیز توضیح دهید؛ اما تجربه نشان داده است که هوش و احساس بالای این پرندگان به شما کمک می‌کند که در این کار موفق‌تر باشید.

توضیح دادن
توضیح دادن به پرنده

درمان قهر عروس هلندی

اگر عروس هلندی قهر کرده است و فکر می‌کنید زمان پیشگیری از قهر او گذشته است، بهتر است ابتدا علت آن را مشخص کنید و سپس برای رفع عصبانیت پرنده‌ی خود شرایط را تغییر دهید.

برای مثال محیط را به حالت قبل برگردانید، نوزاد را از او دور نگه‌دارید و غیره. در ادامه چند روش برای درمان ناراحتی این پرنده زیبا معرفی می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

زمان

شاید بهترین راه درمان قهر عروس هلندی، گذشت زمان است.

این راه برای رفع عصبانیت و آشتی کردن با انسان‌ها نیز جواب می‌دهد. می‌توانید از این روش استفاده کنید.

عذرخواهی

اگر عصبانیت عروس هلندی شما از نوع قهرهای کوتاه‌مدت و دفاع است، فوراً از او عذرخواهی کنید. سپس از کنار او به‌آرامی بروید، این راه برای آشتی با پرنده کافی است.

اگر از او دور شده‌اید و بالاجبار این پرنده را ترک کرده‌اید، عذرخواهی کنید و حتماً برایش دلیل این دوری را بیان کنید.

نوازش کردن

گاهی اوقات عروس هلندی شما، قهر خود را با سکوت و گوشه‌گیری نشان می‌دهد.

در این نوع قهرها بهتر است او را نوازش کنید و دلیل کار خود را همراه با نوازش کردن برایش توضیح دهید.

برای مثال اگر عضو جدیدی به خانه آورده‌اید به‌آرامی دلیل آمدن این عضو را برایش بگوید.

حتی ممکن است چند روز طول بکشد تا شما را ببخشد اما عروس هلندی، از پرندگان با احساس و مهربانی است که به دلیل وابستگی به شما قهر کرده است.

همدردی

اگر پرنده‌ی شما مریض یا ناراحت است با او همدردی کنید. شما همچنین باید با عروس هلندی خود صحبت کنید و به او توضیح که چقدر نگران او هستید.

اگر پرنده‌ی شما غمگین است، پس همراه او غصه بخورید و دلسوز او باشید. اگر عروس هلندی شما افسرده شده است برای او یک دامپزشک و متخصص پیدا کنید تا با پرنده‌ی شما صحبت کند و در صورت لزوم به او دارو بدهد.

همدردی
همدردی کردن با عروس هلندی

دادن خوراکی‌های خوشمزه به او

علاوه بر روش‌های قبلی، از خوراکی‌ها و غذاهای موردعلاقه‌ی پرنده‌ی خود استفاده کنید. درواقع به پرنده‌ی خود رشوه دهید تا با شما آشتی‌کنید.

شاید هم دلیل قهر عروس هلندی شما غذاهای تکراری است که به او می‌دهید.

به‌طورکلی همه‌ی طوطی‌ها و عروس هلندی هم با دیدن خوراکی‌های جدید خوشحال می‌شوند.

شناخت رفتارهای عروس هلندی

پرندگان مانند همه‌ی حیوانات قدرت سخن گفتن را ندارند.

آن‌ها منظور خود را با علائم و نشانه‌های رفتاری به شما نشان می‌دهند. مثلاً اگر طوطی یا عروس هلندی شما جیغ می‌زند یا خودزنی می‌کند می‌تواند گرسنه باشد یا می‌خواهد با شما بازی کند.

البته برای فهمیدن دلایل قهر عروس هلندی بهتر است انواع مختلفی از حرکت و زبان بدن آن‌ها را بدانید.

شناختن رفتارهای عروس هلندی به شما کمک بزرگی می‌کند که بدانید پرنده‌ی شما چه مشکلی برایش پیش‌آمده است. گاهی اوقات دلیل ناراحتی این پرنده زیبا را می‌توان از رفتارهای او فهمید.

امیدوارم که تا این قسمت از مقاله‌ی ما برای شما مفید بوده باشد

در ادامه برخی از رفتارهای عروس هلندی را بیان کرده‌ایم، با دانستن آن‌ها قطعاً می‌توانید به‌زودی دلیل قهر عروس هلندی خود را بدانید:

حرکات منقار

طوطی‌ها و عروس هلندی، به‌وسیله‌ی منقار خود کارهای جالبی انجام می‌دهند.

آن‌ها با منقار خود آویزان می‌شوند، بازی می‌کنند و کشتی می‌گیرند؛ اما هنگامی‌که یک عروس هلندی عصبانی و ناراحت است، بیشتر از قبل با منقار خود درگیر خواهد شد.

عروس هلندی بعد از غذا خوردن منقار خود را به زمین پاک می‌کنند.

اگر یک عروس هلندی عصبانی و قهر باشد به‌شدت بیشتری منقار را پاک می‌کند طوری که گویی منقار او همیشه ساییده شده به نظر می‌رسد.

هنگامی‌که یک عروس هلندی عصبانی است، به او نزدیک نشوید. در برخورد با این پرنده‌ی خانگی احتیاط کنید.

قهر عروس هلندی
پاک کردن منقار

گاز گرفتن

برخلاف مواردی که گفته شد، گاز گرفتن طوطی و عروس هلندی، نشانه‌ی دیگری از پرخاشگری آن‌ها است.

اگر یک عروس هلندی احساس ترس و خطر کند، عصبانی و یا ناراحت باشد برای دفاع از خود و برای رفع عصبانیتش، یک انسان، قفس و حتی وسایل بازی خود را مدام گاز بگیرند.

اگر شما دلیل ناراحتی عروس هلندی خود هستید، توصیه می‌کنم تا زمانی که پرنده‌ی شما آرام شود از دور شوید؛ اما ممکن است او به دلیل ازدحام جمعیت در خانه‌ی شما، عصبانی و ناراحت شده است. بهتر است که او را در اتاقی تنها قرار دهید.

حرکات تاج عروس هلندی

عروس هلندی تمام خصوصیات ظاهری و رفتاری یک طوطی را دارد اما برخی از آن‌ها تاج‌های بسیار زیبایی دارند.

تاج عروس هلندی یکی دیگر از راه‌های بیان منظور او است.

یک عروس هلندی هنگام خوشحالی تاج خود را بزرگ و صاف نگه می‌دارد.

اگر تاج عروس هلندی برجسته است، یعنی این پرنده هیجان‌زده شده است. مثلاً از دیدن شما خوشحال شده است.

اما اگر تاج عروس هلندی شما خمیده است و جلوه‌ی زیبایی ندارد، بدان معناست که او عصبانی است و یا ترسیده است.

اگر یک عروس هلندی قهر کند و حالت روحی مساعدی نداشته باشد می‌توان از روی تاج او این مسئله را فهمید.

پرهای به‌هم‌ریخته

اگر قصد خرید یک عروس هلندی را دارید، حتماً به پرهای او توجه کنید.

پرهای به‌هم‌ریخته‌ی عروس هلندی علاوه بر مریض بودن او، می‌تواند علامت عصبانیت او باشد.

قهر عروس هلندی دلیل عصبانیت او است؛ زیرا یک طوطی عصبانی با منقار خود پرهای خود را به هم می‌ریزد و یا خودزنی می‌کند.
اگر پرهای عروس هلندی مدام پف‌کرده دیده می‌شوند می‌توان گفت که او بیش‌ازحد سردش شده است و بیمار است.

البته بهتر است با ریختن پرها و تغییر در شکل منظم آن‌ها به یک دامپزشک پرندگان مراجعه کنید.

قهر عروس هلندی
پر های بهم ریخته عروس هلندی

وارونه بودن عروس هلندی

اگر گاهی اوقات پرنده‌ی خود را وارون می‌بینید، تعجب نکنید و نگران نباشید.

معلق شدن پرنده‌ی شما هیچ‌وقت دلیل قهر یا عصبانیت او نیست؛ زیرا یک طوطی یا عروس هلندی زمانی این حرکت را انجام می‌دهد که خوشحال است و از این کار لذت می‌برد.

خراشیدن پنجه‌ها

گاهی اوقات عروس هلندی شما انگشتان خود را به ته قفس می‌خراشد. این کار می‌تواند نشانه‌ی گرسنگی او باشد؛ اما بیشتر طوطی‌ها و عروس هلندی‌ها این کار را برای سرگرمی انجام می‌دهند و دلیل دیگری ندارد.

حرکات دم

تکان دادن دم بیشتر از نشانه‌های شادی عروس هلندی است. مثلاً طوطی با دیدن شما خوشحال شده است.

اگر طوطی شما از یک بازی لذت می‌برد ممکن است با تکان دم، بخواهد با شما بازی کند.

تکان دادن دم به بالا و پایین یا به چپ و راست، نشانه‌ی شادی و بازی کردن عروس هلندی است؛ اما اگر دم عروس هلندی شما می‌لرزد و این لرزیدن با نفس‌نفس زدن پرنده همراه است، می‌تواند علامت بیماری او باشد.

بال‌ها

عروس هلندی برای برقراری ارتباط با شما از بال‌هایش استفاده می‌کند.

افتادگی بال‌ها می‌تواند نشانه‌ی خستگی و ناراحتی و همچنین گرمای بیش‌ازحد او باشد. اگر پرنده‌ی شما بیمار است این می‌تواند از نشانه‌های بیماری او نیز باشد.

البته اگر عروس هلندی شما آب‌تنی کرده است، نگران نباشید زیرا تا چند ساعت می‌تواند بال‌های او را افتاده دید.

البته اگر عروس هلندی شما مدام در حال بال زدن است، باید بیشتر به او توجه کنید. ممکن است او سعی دارد که توجه شما را به خود جلب کند یا شاید وجود حشرات ریزی در بال ها او را اذیت می‌کند.

قهر عروس هلندی
برقراری ارتباط پرنده با بال هایش

کلام آخر

یادتان باشد هرگز سر عروس هلندی خود داد نزنید. داد زدن نه‌تنها باعث می‌شود تا او پرسروصداتر شود در برخی موارد باعث قهر کردن عروس هلندی با شما می‌شود.

فریاد کشیدن و سروصداهای زیاد در خانه اوضاع را بدتر می‌کند و او بدتر خواهد شد.

عروس هلندی شما حتی صورت خشمگین شما را می‌بیند و می‌ترسد. ترس او باعث قهر کردنش می‌شود.

آن‌ها پرندگان حساس و باهوشی هستند. هرگز در حضور او گریه نکنید و غمگین نباشید. ممکن است عروس هلندی شما با دیدن رفتار صاحب خود مشکلات رفتاری پیدا کند، گاز بگیرد، فریاد بزند، خودزنی کند و قهر کند.

امیدوارم با خواندن این مقاله از سایت واسط پت، بتوانید با عروس هلندی خود آشتی‌کنید.

مراقب ناراحتی‌های پرنده خود باشید. شما همچنین می‌تواند اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی مانند عروس هلندی را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید.
از اینکه با ما همراه بود از شما سپاس‌گزاریم.

منابع:

petcentral.chewy.com

تبلیغات
vasetpet-content

61 دیدگاه دربارهٔ «قهر عروس هلندی؛ چرا عروس هلندی قهر می‌کند؟»

  1. مرتضی عسکری

   سلام و عرض ادب
   طبیعی است که پرنده پس از جابجا شدن از محلی به محل دیگر تا چند روزی مثل سابق نباشد. یعنی در این مدت چیزی نمیخوره و شاید هم کمی افسرده بشه. به شما پیشنهاد می‌کنیم در این مدت وقت بیشتری را به این پرنده اختصاص بدید تا زودتر با محیط خود خو بگیرد.

 1. سلام باتشکر ، من چند ماهی است یک عروس هلندی رام شده خریدم و بعد یک هفته باهم زیاد بازی میکردیم و پیشم می‌خوابید و نوازش میکردمش خلاصه ، امروز صبح رفتم ۲ساعت بیرون اومدم دیدنش حس کردم عوض شده ، چون منو میدید خودشو اینور اونور میکرد از قفس دربیارم ، بعد رفتم نزدیک قفس بوس بگیرم چنان گاردی گرفت و حمله کرد میخورد اگه بهم زخمی میشدم ، الان میترسم این چش شده یهویی چیکار کنم درست بشه تحویلم نمیگیره ۶ساعت میشه

 2. سلام من نزدیک دوماهه یه جفت عروس گرفتم خیلی باهم خوب بودن می‌خوندن بازی میکردن تازگیا یه لونه براشون گذاشتم برا جفت گیری ولی همش عروس نر می‌ره داخلش میمونه وعروس ماده سعی می‌کنه لونه رو خراب کنه با منقارش می‌کنه لطفاً راهنماییم کنین

 3. سلام من ی عروس هلندی 3ماهه دارم از ی ماهگی خودم بزرگش کردم عادت کرده بود روی بباس بالا میرفت روی دستم میومد ولی دیشب بردمش حموم محلم نمیزاره وقت من ن محل هیچ کس نمیازه سرشو میندازه زیر میره ایا چ مشکلی داره قهر کرده ؟

  1. سلام ببخشید من یک عروس هلندی دارم البته مال پسر داییم هست
   من چند روزی خونه مادربزرگم نبودم و ازش دور بودم امشب که اومدم خونشون ناراحته تو خودشه بازی نمیکنه راه نمیره بچه ها میگن از صبح اینجوریه همش خوابه نزدیک دو ماهشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 4. سلام من نه ماه هست یه عروس دارم ماده هست من وقتی خریدمش دو ماهه بود من وقتی اون دو ماهش بود بیار گرفتمشو اونو گذاشتم داخل قفس از اون موقع باهام قهر بود حتی الآنم که نه ماهش هست هم با من قهره ولی با بقیه اینطوری نمی کنه بهش محبت هم می کنم ولی بازم بهم محل نمی زاره

   1. باسلام
    من دیروز یه عروس هلندی نر رام گرفتم
    هنوز خیلی باهام آشنا نشده اما هم بازی میکنه هم آب و غذاشو میخوره.
    ولی وقتی دستمو می‌برم نزدیکش گاز میگیره.
    خواستم ببینم این امر طبیعیه؟
    و چند روز دیگه خوب میشه؟

 5. سلام من یکسال قبل یک جفت عروس هلندی مولد خریدم که در حال تخم گزاری بودن و چهار تخم گذاشت متاسفانه یکی از تخم ها جوجه نشد و یک جوجه پس از سه هفته مرد و الان یکی از جوجه ها پاهاش کج هست که به سختی راه میره و نوکش هم ناقص هست و از همه این ها مهم تر بعداز این تخم گزاری سری قبل عروس ماده بعداز چهارماه اجازه جفت گیری به ماده نمیده لطفا منو راهنمایی کنید،آیا لازمه عروس ماده را عوض کنم؟

 6. سلام
  مطالب تون عالیه من یه دو تا عروس دارم قبل از اینکه دومی رو بخرم ۳ سال اولی رو داشتم و بهم وابسته شده و الان که به دومی توجه بیشتری میکنم اولیه که همیشه با خودم بوده خیلی ناراحت شده بود و الان که باش حرف زدم و نازش و قربون صدقش رفتم خیلی حالش بهتره

 7. علی اسلامی

  سلام هر کسی می‌خواهد عروس هلندی اش قهر نکنه عروس هلندی و نگیره من الان یه عروس هلندی دارم گرفته بودمش با من قهر کرده بود نباید بگیرینش

 8. سلام وقتتون بخیر.
  من یه عروس هلندی هشت ماهه دارم که واسم صدای هیس در میاره و گاز میگیره و بعضی وقتا حتی فرار میکنه ازم. هروقت کارش بهم میفته باهام مهربونه ولی بعدا نه😂در حالی که با بقیه اصلا اینطوری نیست و با مامانم خیلی هم خوبه و میشه راهنماییم کنید لطفا؟

 9. سلام من یه عروس هلندی نر 2 ماهه دارم 2 روزه خریدمش کلی باهام توی قفس بازی میکرد و اینور اونور میدویید و همش سعی دارم باهاش بازی کنم بیارمش روی دستم ولی نمیاد هر چی خوراکی میارم بازم نمیاد روی دستم اخر سر برداشتمش گذاشتمش روی دستم ولی بال بال زد پس دوباره گذاشتمش توی قفس الانم بهم محل نمیزاره می خواستم بگم که 1) چیکار کنم بیاد روی دستم 2) چیکار کنم دوباره باهام بازی کنه و روی دستم دستم بشه ؟

  1. سلام برای دستی کردن پرندت پیشنهاد میدم مقاله دستی گردن عروس هلندی و تو همین وبلاگ بخون چون به من و پرندم خیلی کمک کرد.
   برای خوب شدنم کم کگ خوب میشه باید استرسش تموم بشه.

 10. سلام من یه عروس هلندی نر۳ ساله دارم چون به مستی رسیده بود براش یه عروس ماده ولی ۳ماهه گرفتم که ازتنهایی دربیاد درصمن بتونم عروس جدیدو دستی کنم اززمانیکه عروس ماده آوردم عروس نرم از حرف زدن وآواز خواندن افتاده وگوشه گیرشده چکارکنم ازاین حالت دربیا ممنون

 11. سلام من عروس هلندیمو ۲ روزه خریدم و نمیزاره نازش کنم و امروز ۲ ساعت رفتیم بیرون و الان که اومدیم حتی دیگه رو دستمونم نمیاد و نوک های محکمی میزنه. چه کنم

 12. سلام من پرندم بی حاله ماده هستش حدود یک ماه و نیم اش هست غذا نمیخوره کسل هستش اسهال داره و همش خوابه من باید چ دارویی بدم لطفا کمکم کنید تو رو خدا

 13. سلام. وقت بخیر
  حدود ۲ماه پیش یه عروس هلندی ماده که تقریبا ۸ ماهه بود، اومد خورد تو شیشه ی مغازه امون. ما هم ازش نگهداری کردیم و صاحبش هم پیدا نشد.
  چون همسرم ازش نگهداری میکنه ارتباطش با همسرم خیلی خوبه.روی دستش میشینه و ماساژش میده.ولی به هیچ عنوان برای ما سوت نمیزنه و فقط جیغ میزنه اما با خانواده ی همسرم که روزی یکبار می بینشون و درحد نیم ساعت، خیلی خوبه و براشون سوت های قشنگ میزنه.
  یه مشکلی که داره اینه که توی قفس نمیره. چند باری همسرم مجبور شد با دست بگیرتش و بذارش تو قفس که خیلی جیغ زد.
  ۱) چه راه کاری هست که خودش بره توقفس؟
  ۲) چکار کنیم واسه ماهم سوت بزنه ؟
  ۳) دوروزی هست که از قفس درش نیاوردیم چون دیگه برنمیگرده توقفس و مجبوریم با دست بگیریمش. یکم پرخاشگر شده. چه راه کاری برای این رفتارش پیشنهاد میکنید؟

  1. سلام کاربر گرامی
   به هیچ عنوان پرنده با مجبور به انجام یک کار نکنید؛ زیرا تاکید بر یک کار باعث ترس و استرس بیشتر پرنده می‌شود. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم در وبسایت واسط پت مقاله قفس عروس هلندی را مطالعه نمایید. تا با خصوصیات یک قفس و محیط مناسب برای عروس هلندی خود آشنا شوید.
   برای سوت زدن باید شما جوری با او رفتار کنید تا با شماهم احساس نزدیکی و راحتی داشته باشد.
   پرخاشگری پرنده‌ام فقط بخاطر این است که با او درست رفتار نشده است.

 14. سلام
  ما ی عروس هلندی ماده 4 ماهه داریم
  دوماه پیش خریدیمش
  والا الان خواهرم 3 ساله هست مدام پرنده رو اذیت میکنه
  ی بار لگدش کردم
  منم هی دعواش میکنم و اینا
  یعنی چون سر صدا میکنم ممکنه پرندم قهر کنه؟

  1. سلام کاربر عزیز
   بله سر و صدا زمانی زیاد باشد امکان اینکه پرنده استرسی شود و قهر کند زیاد است.

 15. سلام من یه عروس هلندی نر دارم حدودا 6 ساله س و از بچگی بزرگش کردم حرف هم میزنه وقتی دو سه ساله بود براش جفت گرفتم باهاش جفت نمیشد و میزدش با اینکه مارو گاز نمیگرفت ولی پرنده ماده رو زخمی کرده بود از جفتش جداش کردم و تا امروز جدا بوده چند وقتیه حرکاتش عجیب شده یکی گفت به دلیل تنهایی براش جفت بگیرین منم جفت گرفتم براش از صب که گذاشتمش تو قفس آمده کف قفس و میدوئه نه اب میخوره نه غذا نه حرفمو گوش میکنه حتی جیغ هم نمیزنه حرف هم نمیزنه فقط کف قفس راه میره دلیلش چیه ؟؟ الان جداشون کردم یکم اروم گرفته و قشنگ معلومه خسته هم شده اینقد که راه رفته

   1. 6 ساله دارمش کاملا اهلی گاز نمیگیره و کاملا وابسته به خودمو اعضای خانواده م شده وقتی با کسی دیگه بذاریمش جیغ میزنه فقط از وقتی براش جفت گرفتم این رفتار رو نشون میده احتمالا جفتشو نمیخواد ولی نمیدونم چجوری کاری کنم با جفتش کنار بیاد

    1. زهرا سامره

     سلام کاربر عزیز
     ابتدا دو پرنده را در دو قفس جداگانه نزدیک هم قرار دهید ببینید نتیجه میگیرید یا نه.

 16. سلام وقت بخیر. ما یه عروس نر تقریبا 9 ماهه داریم. چندوقت پیش وقتی دیدیم که جلوی آینه صحبت میکنه، همش آینه جلوش میذاشتیم اما بعد از چند هفته تمام زندگیش شده آینه و ما تا نزدیکش میشیم حالت تهاجمی میگیره و حمله میکنه. چندروزیه آینه هارو از تو دست و پاش جمع کردیم اما همچنان همون حالت وحشی بودنو داره و همه جا دنبال انعکاس یا سایه خودش میگرده و به شدت وابسته شده. میخواستم بدونم کار درست چیه تو این موقعیت ممنون.

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر عزیز
   عوامل استرس زا و تشدید کننده استرس را کمتر کنید. بهش فشار نیارید و اگر میتوانید یک جفت براش بگیرید.

 17. سلام وقت بخیر من ۸ ماه پیش یه عروس هلندی نر خریدم و الان یک سالشه .یه هفته بعد از اینکه خریدمش بهم عادت کرد میومد بیرون بازی میکرد و …. از وقتی بهار شروع شده میرم سمت قفس یهو سریع میاد و شروع میکنه به گاز گرفتن.همه ی حرفا و سوتایی که بلد بود رو دیگه نمیزنه و فقط وقتی دمشو میماله به استند و تابش حرف میزنه. نمیدونم باید چی کارش کنم لطفا کمک کنید

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر گرامی
   عروس‌های هلندی معمولاً از طریق گاز گرفتن سعی در برقراری ارتباط دارند. بنابراین ممکن است لازم باشد عناصر محیط و رفتار آن را بررسی کنید تا مشخص شود چه عواملی باعث می‌شود که پرنده شما را گاز بگیرد.

 18. سلام دیروز عروس هلندیم رفت روی سه راهی برق وایساد من اومدم بگیرمش دستم محکم حورد روش و جیغ خیلی بدی زد از همون موقع میخواد بلندشه میخوره زمین بالش درد میکنه و هیچی نمیخوره کمکم کنید لطفا

 19. سلام خسته نباشید
  من ۱۵ روز پیش یه عروس هلندی ۱۰ ماهه نر خریدم ولی با اینکه رام بود برام سوال شد ک چرا فقط گازم میگیره اومدم تو سایت شما دیدم علایم قهر رو داره و آیا عادیه ک تو ۱۵ روز هنوز ب من عادت نکرده؟
  و یه سوال دیگه با اینکه نره اما ن سوت میزنه ن ریتم آیا این مورد هم ب دلیل قهر بودنشه؟

 20. سلام من الان تقریبا سه هفتس طوطی خریدم
  دستیه ولی نمیزاره بوسش کنم یا نوازشش کنم گاز اروم میگیره ک درد نداره ولی متوجه میشم ک ناراحته هرکار میکنم درس نمیشه و نمیزاره سرشو ناز کنم باید چیکار کنم

 21. سلام من عروس هلندی و بقیه پرنده هامو تو راپله میزارم شبا که باد کولر اذیتشون نکنه
  چیزیشون نمیشه ؟

  1. مرتضی عسکری

   سلام وقت شما بخیر
   اگر وجود حیواناتی آن‌ها را تهدید نکند و شرایط محیطی به گونه‌ای نباشد که روی این پرنده حساس اثر منفی بگذارد، خیر مشکلی برایشان پیش نمی‌آید.

 22. سلام وقت بخیر
  من یه جفت عروس هلندی سه ماهه دارم که مدام جیغ میزنن، سروصدا میکنن و حتی همو میزنن میشه یه راهکار بدید

 23. سلام. عروس هلندی من ۸ ماهه‌ست و چند روزی سرماخورده بود. چند روزی هست که به سختی توی دستامون میگیریم و با شلنگ سرم و سرنگ بهش غذا میدیم، چون دو روز بود که خودش لب به هیچ چیز نزده بود و خیلی ضعیف شده بود. الان دو روزی هست که دائم پوست ساق پاشو میکنه و زخمی شده، علتش همون تنش‌هایی هست که بهش وارد شده؟ چطور باید آرومش کنم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   در رابطه با درمان سرما خوردگی عروس هلندی پیشنهاد ما این است که این مقاله را از وبسایت واسط پت مطالعه نمایید. این مقاله راهکارهایی بسیار خوب و ثابت شده‌ای در زمینه بهبود سرماخوردگی این پرنده معرفی کرده است.
   کندن پوست پا توسط خود پرنده هم همونطور که گفتید مربوط به تنش‌هایی است که در دوره‌ی بیماری برای این پرنده ایجاد است. شما می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله بازی کردن با عروس هلندی از وبسایت واسط پت و اجرا کردن دستوراتی که در این مقاله گفته شده، پرنده خود را شادمان کنید و حالت او را به شکل قبل برگردانید.

 24. سلام. من یه عروس هلندی یک ساله دارم. چند وقتی شده که دیگه سمت ما نمیاد و بیشتر وقتش رو جلوی ایینه میگذرونه. وقتی میگیرمش هم گازمون میگیره هم ازمون دور میشه. اما وقتی نیاز به نوازش داره میزاره نازش کنم.
  خیلی سرو صدا میکنه و یه طوریه انگار بازی میخواد. ولی وقتی میریم پیشش بدتر میکنه و شروع میکنه ازمون دور شدن. جدیدا به ایینه هم خیلی وابسته شده. باید چیکار کنم لطفا بهم بگین.

   1. سلام من یه عروس دارم 10ماهشه سه روز خریدم دستیه از بچگی با صاحب قبلیش بزرگ شده الان که من خریدمش رو شونه سرمون میاد ولی دو دستمون اومدنی نک میزنه ببشتر وقتا نو خودشه چرت میزنه و پراش پف میکنه میشه بگین دلیلش چیه

    1. سلام خدمت شما
     در پاسخ به سوال شما باید بگویم درسته که این پرنده دستیه، اما چون تازه آن را خریداری کردید برای اینکه عادتی بهش نیاز به زمان داره.
     در رابطه با چرت زدن پرنده هم می‌تونید مقاله دلایل چرت زدن عروس هلندی از وبسایت واسط پت را مطالعه نمایید.

 25. سلام چیدن پر عروس هلندی رو خیلی اذیت میکنه
  اما میتونید به جای چیدن از جلیقه ی پرواز استفاده کنید
  با جلیقه همه میتونید ببرینش

 26. سلام
  من پریروز پر عروس هلندی ام رو چیدم، بعد هم توی خونه ولش کردم و بعد اون رو با دست گرفتم و توی قفس گذاشتم.

  اون پرخاشگر شده، پرهای گردنش رو پف میکنه و دیگه روی دستم نمیاد.

  به نظرتون ممکنه با من قهر کرده باشه؟

  یا بیمار شده؟

  1. عروس هلندی خیلی حساسه ینی شما درک اینو نداری ک این کار خیلی اشتباهه؟؟😕
   پر عروس هلندی نباید کنده بشه باید با قیچی کوتاه بشه اونم ن ب دست هرکسی

   1. من فکر کردم منظورت اینه پرهای بالشو کوتاه کردی من پر های بالش رو کوتا کردم افسردگیی گرفت این چه کاریه آخه گناه داره

 27. سلام وقتتون بخیر .. من عروس هلندی ۹ ماهم از امروز صبح قهر کرده و میگیرم دستم فرار میکنه و میترسه و گاز میگیره هر کاریم میکنم هیچ فایده ای نداره
  خیلی نگرانم😭

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *