چگونه خانه خود را زیبا کنیم؟

چگونه خانه خود را زیبا کنیم؟

یکی از بهترین و لذتبخش‌ترین کارها برای خانم‌های خانه، چیدمان و دکوراسیون منزل است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد وقتی وارد خانه‌ای شده‌اید ذوق و سلیقه‌ای که در چیدمان و دکوراسیون منزل به کار رفته است حس تحسین شما را برانگیخته و شما را به وجد آورده است. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه چیز باعث می‌شود که برخی خانه‌ها شیک‌تر به نظر برسند؟ آیا ذوق و سلیقه خانم خانه در زیبایی منزل مؤثر بوده یا استفاده از اسباب و وسایل لوکس و مدرن؟ کدام‌یک؟
این نوشتار سعی کرده است با ارائه راهکارهایی در مورد زیبا کردن خانه به خانم‌هایی که دوست دارند فضای خانه خود را با کمترین هزینه و به کارگیری نهایت ذوق و سلیقه به فضایی شیک و زیبا تبدیل نمایند کمک کند. در این نوشتار همچنین در مورد انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی صحبت شده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید

روش‌های زیبا کردن خانه
روش‌های زیبا سازی خانه

انتخاب سبک دکوراسیون

انتخاب سبک دکوراسیون اولین چیزی است که در چیدمان و تغییر دکوراسیون خانه در نظر گرفته می‌شود.

با انتخاب نوع سبکی که می‌خواهید در تغییر چیدمان و دکوراسیون منزل خود به کار ببرید مسیر تغییراتی که اعمال خواهید کرد مشخص می‌شود.

سبک‌های دکوراسیون منزل دارای انواع مختلفی هستند که هر شخصی با توجه به سلیقه خود و خانواده‌اش آن را انتخاب می‌نماید. در زیر به معرفی و توضیح مختصری از سبک‌های دکوراسیون داخلی که طرفداران بسیاری دارند پرداخته می‌شود.

سبک دکوراسیون مدرن

از مهم‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک دکوراسیون مدرن است. در این سبک چیدمان و دکوراسیون خانه حس سادگی را القا می‌نماید.

خانه‌ای که دارای دکوراسیونی با خطوطی منظم و صاف است و از اشکال هندسی گوشه‌دار که سرسختی دنیای مدرن را نشان می‌دهد و منحنی‌ها که نمایانگر حس پویایی و حرکت است و نیز از مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی، موادی مانند شیشه و استیل و پالت رنگی ساده استفاده می‌نماید.

چگونه خانه
سبک دکوراسیون مدرن

سبک دکوراسیون مینیمال

سبک مینیمالیست یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی ساده‌تر از سبک مدرن است.

در این سبک عناصر اضافی محیط حذف می‌شود. رنگ سفید از رنگ‌های اصلی مورد استفاده در این سبک و از ویژگی‌های دیگر آن استفاده از تضاد رنگ‌ها و وسایل بدون زرق و برق است.

سبک دکوراسیون مینیمال
سبک دکوراسیون مینیمال

سبک دکوراسیون انتقالی

سبک دکوراسیون انتقالی از جمله سبک‌های محبوب است که طرفداران بسیاری دارد.

در این سبک ترکیبی از سبک‌های سنتی و مدرن درهم آمیخته می‌شوند و از این طریق حس تعادل را به وجود می‌آورند.

استفاده از شیشه و استیل که جزئی از ویژگی‌های سبک مدرن است همزمان با اسباب و وسایل لوکس و سنتی در سبک انتقالی کاری عادی تلقی می‌شود.

این سبک نیز یکی از سبک‌های پرطرفدار دکوراسیون داخلی است.

سبک دکوراسیون انتقالی
سبک دکوراسیون انتقالی

سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک سنتی خاورمیانه است.

سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه از منحصر به فردترین سبک‌های موجود است که از ویژگی‌های آن می‌توان به استفاده از گلیم و فرش ایرانی، پالت‌های گرم و پشتی با طرح‌های سنتی اشاره کرد.

در طراحی عناصر این سبک استفاده از نقوش سنتی و اسلامی بسیار رایج است.

همانطور که قبلاً نیز بیان شد سبک‌های نام برده فوق از جمله سبک‌های پرطرفدار در بین سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند.

از دیگر سبک‌های دکوراسیون داخلی عبارتند از: سبک امروزی، سبک روستیک، سبک صنعتی، سبک فرانسوی و غیره که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و با توجه به ذوق و سلیقه افراد انتخاب می‌شوند.

چگونه خانه
سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

نقش انتخاب رنگ در زیبا کردن خانه

رنگ‌ها جزء عناصر دکوراتیو در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به شمار می‌روند. عنصری که احساسات و خلق و خوی ما را پدیدار کرده و تأثیر قابل توجهی بر روح و روان، نشاط و شادابی ما دارد.

برخی با شناخت روانشناسی رنگ‌ها اصول علمی را در طراحی دکوراسیون خانه خود به کار می‌برند؛ اما برخی دیگر با توجه به ذوق و سلیقه خود و سبکی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه به کار می‌برند، دست به انتخاب رنگ‌ها می‌زنند.

با انتخاب رنگ‌های مناسب و متنوع می‌توان فضای خانه را به مکانی زیبا، دلنشین و شاداب تبدیل کرد.

از جمله رنگ‌های پرکاربرد در طراحی دکوراسیون خانه عبارتند از: رنگ قرمز( رنگ هیجان و تحرک)، رنگ نارنجی( رنگ نشاط و انرژی)، رنگ زرد( رنگ شادی و همدردی)، رنگ آبی( رنگ آرامش و صلح)، رنگ سبز( رنگ طراوت و تازگی)، رنگ بنفش( رنگی لوکس)، رنگ سیاه( رنگ غم و جذبه) و در نهایت رنگ سفید(رنگ پاکی و ثبات).

بعد از انتخاب سبک دکوراسیون و انتخاب رنگ‌ها که از جمله موارد کلی و جهت دهنده در طراحی دکوراسیون خانه هستند نوبت به رعایت نکاتی می‌رسد که تأثیر به سزایی در زیبا کردن خانه دارند.

نکاتی در مورد زیبا سازی خانه

از جمله نکات کلیدی در مورد زیبا کردن خانه را می‌توانید در ادامه مشاهده نمایید.

بلندتر جلوه دادن سقف خانه!

خانه‌هایی که دارای سقف‌های بلندی هستند، نسبت به خانه‌هایی با سقف‌های کوتاه همواره زیباتر و شیک‌تر به نظر می‌رسند.

برای این که سقف خانه‌مان بلندتر به نظر برسد می‌توانیم چوب پرده را با فاصله کمی از سقف آویزان کنیم و یا پرده را طوری آویزان کنیم که تا کف زمین برسد.

تعمیرات قسمت‌های معدوم خانه

ترمیم و مرمت قسمت‌هایی از خانه که نیاز به تعمیر دارند مثل دیوارها، سقف‌ها، لوله‌ها، درزهای ساختمان وغیره کمک شایانی به زیباتر شدن خانه می‌کند.

بهتر است این کار قبل از هر گونه اقدامی برای تغییر دکوراسیون و چیدمان منزل صورت بگیرد. تعمیرات کوچکی که تغییرات بزرگی را ایجاد می‌نمایند.

زیبا کردن خانه
بلندتر جلوه دادن سقف خانه!

ترکیب سبک‌های طراحی مختلف با یکدیگر

ترکیب سبک‌های طراحی مختلف با یکدیگر شما را از قید و بندها و محدودیت‌هایی که در یک سبک خاص وجود دارد رها می‌سازد.

تغییر در چیدمان و دکوراسیون منزل و یا انتخاب سبک خاص طراحی به این معنا نیست که شما باید هر چه را که در منزل دارید و با سعی و تلاش فراوان آنها را تهیه و خریداری کرده‌اید دور بریزید. با تعویض صندلی‌ها، جا به جایی در اثاثیه منزل، روکش کردن مبلمان و به عبارت بهتر با همه آنچه که در اختیار دارید می‌توانید به یک سبک جدید و نوآورانه دست پیدا کنید.

عدم برخورد کلیشه‌ای در دکوراسیون و چیدمان منزل

وجود برخی سنت‌ها، آداب و رسوم سبب می‌شود که در چیدمان و دکوراسیون منزل خود برخورد کلیشه‌ای داشته باشید.

به طور مثال استفاده از پرده‌های گران قیمت و سنگین در صورت عدم نیاز به آن، نمونه‌ای از برخورد کلیشه‌ای در طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل است.

برای زیباتر شدن خانه بهتر است چیزهای به درد نخور اما کلیشه‌ای را از فضای منزل حذف کنید و به جای آن از چیزهایی استفاده کنید که علاوه بر کارایی محیط خانه شما را زیبا و جذاب می‌کنند.

زیبا کردن خانه
عدم برخورد کلیشه‌ای با چیدمان وسایل منزل

استفاده از اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی

از جمله چیزهایی که باعث می‌شوند فضای خانه شما با صرف هزینه‌ای کم زیباتر به نظر برسد اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی هستند.

اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی حس و حال دکوراسیون فضای خانه شما را تغییر می‌دهند و از این طریق فضای گرم و دلنشین را برای شما ایجاد می‌نمایند.

از جمله اکسسوری‌ها و وسایلی که جنبه تزئینی دارند می‌توان به قاب عکس که ممکن است بر روی دیوار نصب شود و یا بر روی میز خاطرات قرار بگیرد. دیوار خاطرات، اشیای قدیمی که با تعمیر و مرمت جزئی می‌توانند ارزش واقعی خود را به دست آورند، گوی‌های شیشه‌ای، مجسمه‌ها و وسایل کریستالی، چراغ‌های رومیزی با کارکرد نورپردازی کاربردی و یا نقطه‌ای و عناصر طبیعی مثل سنگ‌ها با طرح‌ها و شکل‌های خاص، صدف‌ها، میوه‌های درختان مثل میوه درخت کاج، عناصری از دل طبیعت، پر پرندگان و غیره اشاره کرد.

استفاده از کارهای هنری

استفاده از اثرهای هنری مثل تابلوهای نقاشی، تابلوفرش‌ها، تابلوهای منبت کاری و غیره می‌تواند تأثیر به سزایی در زیبا سازی محیط خانه داشته باشند.

با کنار هم قرار دادن این آثار که در آن ترکیب رنگ‌ها و هماهنگی لازم رعایت شده است می‌توان کلکسیونی از کارهای هنری ایجاد کرد که شکوه و جلوه خاصی به محیط خانه می‌بخشد.

چگونه خانه
استفاده از تابلوهای هنری

حفظ تعادل و تقارن در چیدمان خانه

برای این که بتوانید خانه‌ای منظم و مرتب داشته باشید و در عین حال از فضای خانه استفاده بهینه نمایید بهتر است در چیدمان اثاثیه و لوازم منزل خود، تقارن و تعادل را رعایت نمایید.

از جمله سبک‌هایی که می‌تواند شما را در این کار یاری نمایید استفاده از سبک کلاسیک است. سبکی که در آن تقارن و نظم در اسباب و اثاثیه منزل به خوبی دیده می‌شود.

استفاده از گیاهان گلدار

خوشبو شدن فضای خانه، ایجاد حس طراوت، نشاط و شادابی و خوش رنگ شدن فضای خانه از جمله مزایای استفاده از گیاهان گلدار در فضای داخلی خانه است.

شما می‌توانید با استفاده از چندین گلدان خوش رنگ و زیبا و کاشتن گیاهان گلدار با صرف هزینه‌ای کم محیط خانه خود را به آسانی زیباتر از قبل نمایید.

البته آشنایی با گیاهان‌متناسب با محیط خانه شما و همچنین روش نگهداری از آن‌ها امری لازم و ضروری است.

زیبا کردن خانه
استفاده از گیاهان گلدار

استفاده از انواع اسباب و اثاثیه چوبی

استفاده از اسباب و اثاثیه چوبی در طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل همواره زیبایی خاصی به محیط خانه می‌بخشد؛ اما باید به این نکته توجه داشت که استفاده از وسایلی که تنها از یک رنگ از چوب ساخته شده‌اند فضای خانه را سرد و بی‌روح می‌کند.

برای این کار شما می‌توانید از رنگ‌های مختلف چوب که نزدیک به هم هستند استفاده نمایید.

نصب تابلوهای رنگی بر روی دیوارهای سرد و بی‌روح

اگر در رنگ آمیزی دیوارهای خانه از رنگ‌های سرد و بی‌روح استفاده کرده‌اید از تابلوها و تصاویر شاد و یا وسایل تزئینی رنگی در طراحی دکوراسیون منزل خود استفاده کنید؛ چرا که این کار باعث می‌شود فضای خانه از حالت سرد و بی‌روحی در بیاید.

استفاده از وسایل نو

هر از چند گاهی با نو کردن یکی از وسایل پرکاربرد که تأثیر چشمگیری در زیبا کردن فضای داخلی خانه دارد، خود را از حالت یکنواختی و عادت زدگی دربیاورید.

با این کار نه تنها متحمل هزینه‌های زیادی نمی‌شوید بلکه با ایجاد تنوع در فضای داخلی منزل، شور و نشاطی جدید را به فضای خانه خود می‌بخشید.

استفاده از فرش‌ها و قالیچه‌های به اندازه

یکی از نکاتی که ممکن است در زیبا سازی خانه زیاد مورد توجه قرار نگیرد استفاده از فرش‌ها و یا قالیچه‌هایی است که از نظر اندازه متناسب با فضای داخلی خانه هستند.

اگر به این نکته توجه نشود فضای خانه نامرتب به نظر می‌رسد و فرم و شکل زیبای خود را از دست می‌دهد.

سبک‌های دکوراسیون داخلی
استفاده از فرش‌ها و قالیچه‌های به اندازه

چگونه خانه با قفسه‌های کتاب زیبا می‌شود؟

کتاب‌ها با نقش‌ها و رنگ‌های متنوع روی جلدشان در زیبایی خانه تأثیر به سزایی دارند.

با ایجاد قفسه‌ای از کتاب‌ها و یا استفاده از میزهایی که به منظور چیدن کتاب‌ها کنار کاناپه قرار می‌گیرند می‌توانید علاوه بر ایجاد یک محیط فرهنگی، رنگ و لعابی خاص به محیط خانه خود ببخشید.

قرار دادن تلویزیون در جای مناسب

با توجه به این که امروزه تلویزیون به یار همیشگی همه اعضای خانواده تبدیل شده و همه می‌خواهند در آرامش و راحتی کامل به تماشای آن بپردازند قرارگیری آن در جای مناسب اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

بهتر است تلویزیون را در جایی قرار دهید که از هر طرف خانه به راحتی قابل دیدن باشد تا از این طریق هم منزل شما زیباتر به نظر برسد و هم تمامی اعضای خانواده از تماشای آن لذت ببرند.

سبک‌های دکوراسیون داخلی
قرارگیری تلویزیون در جای مناسب

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله تفاوت تلویزیون‌ای ال سی دی و ال ای دی را از دست ندهید.

استفاده از کوسن‌های زیبا

استفاده از کوسن‌های زیبا که با پارچه‌های خوش رنگ و طرحدار دوخته شده است فضای منزل را به طور چشمگیری تغییر می‌دهد.

البته در خرید و یا دوخت کوسن‌ها سبک مبلمان و رنگ مبلمان از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

استفاده از رنگ‌های متضاد و رنگ‌های مکمل می‌تواند تأثیر این زیبایی را دو چندان نماید.

علاوه بر آن تعداد کوسنی که استفاده می‌نمایید باید متناسب با تعداد مبلمان باشد.

بهتر است تعداد کوسن‌ها را طوری انتخاب نمایید که طرح و رنگ مبلمان نیز دیده شود.

این مورد نقش مهمی در زیبا کردن فضای داخلی خانه دارد.

سبک‌های دکوراسیون داخلی
استفاده از کوسن‌های زیبا

استفاده از آینه‌های بزرگ

اگر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود از آینه‌های بزرگ استفاده نمایید، علاوه بر آن که به شما وسعت دید می‌دهد روح و طراوت را از طریق بازتاب نور و بازتاب رنگ‌های اثاث و وسایل خانه به خانه شما هدیه می‌دهد.

استفاده از رومیزی‌های زیبا و متنوع

استفاده از رومیزی‌های متنوع و رنگی برای میز ناهار خوری از طریق تغییر پس زمینه دکوراسیون داخلی، زیبایی محیط خانه را چندین برابر می‌کند. مخصوصاً اگر میز ناهارخوری خارج از محیط آشپزخانه قرار گرفته باشد.

با خرید یک رومیزی زیبا با صرف هزینه‌ای کم تغییر را در دکوراسیون خانه خود احساس نمایید.

نقش چیدمان مبلمان در زیبا سازی خانه

برای خانه خود مبلمانی خریداری نمایید که متناسب با اندازه و فضای منزلتان باشد. بهتر است مبلمان خریداری شده دو سوم فضای خانه را اشغال نماید.

یک سوم باقی مانده برای رفت و آمد راحت‌تر بهتر است خالی بماند. اگر به این موضوع توجه کافی نشود فضای خانه بی‌نظم و شلوغ به نظر خواهد رسید.

سبک‌های دکوراسیون داخلی
چیدمان مبل

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب خرید مبل دسته دوم را از دست ندهید.

ایجاد مکانی دنج

قسمت‌هایی از خانه که نسبت به مکان‌های دیگر آرامتر هستند مثل قسمت‌های تاریک خانه و یا کنار پنجره را به مکانی دنج برای استراحت و آرامش تبدیل کنید.

برای این کار کافی است یک نیمکت ساده و یا یک صندلی راحتی همراه با یک میز و چند تابلو و نقاشی در این مکان قرار گیرد.

استفاده از گلدان‌های جدید

تعویض گلدان‌های قدیمی با گلدان‌های جدید می‌تواند نقش مهمی را در زیبایی محیط خانه ایفا نماید.

استفاده از گلدان‌های جدید که در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی همچون سفالی، سرامیکی، فلزی و حصیری تولید و به بازار عرضه می‌شود در طراحی دکوراسیون داخلی منزل کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد.

استفاده از لوسترها و یا آویزهای تزئینی

ایجاد فضای دراماتیک و زیبا با خرید و استفاده از لوسترها و یا آویزهای تزئینی امکان پذیر است.

لوسترها و یا آویزهایی که از طریق آن می‌توان در فضای خانه سایه‌های مناسب و نورهای زیبا ایجاد کرد.

سبک‌های دکوراسیون داخلی
استفاده از لوسترهای تزیینی

استفاده از رنگ متریال طلایی و یا رنگ طلایی

چنانچه قصد شما از تغییر دکوراسیون و چیدمان فضای داخلی خانه، زیبا و لوکس نشان منزل و اسباب و اثاث آن است می‌توانید از رنگ متریال طلایی استفاده نمایید. این رنگ حس گران قیمتی و لوکس بودن را به شما القا می‌نماید.

اگر نتوانستید به علت هزینه‌هایی که برای شما ایجاد می‌کند از رنگ متریال طلایی استفاده کنید می‌توانید به جای آن از رنگ طلایی که همان کارکرد را دارد. ولی هزینه کمتری را برای شما ایجاد می‌نماید، استفاده کنید.

رنگ کردن یکی از دیوارها

با رنگ کردن دیواری که بیشتر از سایر دیوارها در معرض دید است می‌توانید تغییری کوچک اما با اثری زیاد ایجاد نمایید.

نصب تابلو و آثار هنری در آن زیبایی فضای منزل را دو چندان می‌کند.

نقش تغییر چیدمان مبلمان در زیبا کردن خانه

اگر به دنبال تغییری چشمگیر با هزینه‌ای کم هستید می‌توانید چیدمان مبلمان خود را تغییر دهید. برای این کار سعی کنید مبلمان را با فاصله‌ای کم حدود ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر از دیوار و در زوایای جدیدتر قرار دهید. با این کار فضای داخلی خانه بزرگتر و منظم‌تر به نظر می‌رسد.

چنانچه به دنبال تغییر در دکوراسیون اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی هستید می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

تغییر دکوراسیون اتاق خواب با استفاده از راهکارهایی همچون نصب تابلو، رنگ کردن میز آرایش و یا تعویض آن، استفاده از ریسمان دیواری برای نصب برنامه‌های کاری، نقاشی‌ها، عکس‌های خانوادگی و …

تغییر دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از راهکارهایی همچون رنگ زدن کابینت‌ها، استفاده از استیکرها و برچسب‌هایی که باعث تغییر ظاهر کابینت‌ها می‌شوند، تغییر صندلی‌های اپن، تعویض پرده‌های آشپزخانه، استفاده از کفپوش‌های طرحدار که باعث می‌شوند فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد و …

تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی با استفاده از راهکارهایی همچون استفاده از آینه با فریم زیبا، نصب قفسه‌های دیواری، استفاده از وسایل شیشه‌ای که فضای سرویس بهداشتی را بزرگتر نشان می‌دهد.

کلام نهایی

در این مقاله ابتدا به معرفی سبک‌های دکوراسیون داخلی پرداختیم و در ادامه روش‌هایی برای زیبا کردن فضای داخلی خانه را به شما ارائه نمودیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر به دنبال خرید خانه یا وسایل برای تغییر دکوراسیون هستید اپلیکیشن واسط کالا را حتما دانلود کنید تا یک خانه مناسب برای خودتان پیدا کنید.

8 دیدگاه دربارهٔ «چگونه خانه خود را زیبا کنیم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *