سگ بلژین مالینویز

سگ بلژین مالینویز

سگ بلژین مالینویز، یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به بلژیک بازمی‌گردد. وزن جنس نر مالینوی بلژیکی ۲۵–۳۰ کیلوگرم و وزن جنس مادهٔ آن ۲۰–۲۵ کیلوگرم است.

قد سگ مالینوی نر معمولاََ ۶۱–۶۶ سانتیمتر و قد جنس مادهٔ آن ۵۶–۶۱ سانتیمتر است. امروزه از بلژین مالینویزها به‌عنوان سگ‌های پلیس و نظامی، سگ‌های محافظ و حیوانات خانگی کار استفاده می‌کنند.

حتی اگر این سگ‌ها اصیل باشند، ممکن است آن‌ها را در محل نجات و پناهگاه‌های خاص پیدا کنید. سگ‌های بلژین مالینویز می‌توانند همراهان مناسبی برای شما در ورزش باشند. بااین‌حال، به علت داشتن انرژی زیاد و نیازهای به فعالیت‌های فیزیکی، این نژاد ممکن است برای زندگی در آپارتمان مناسب نباشد.

اگر شما تجربه‌ی نگهداری از سگ‌ را ندارید این نژاد به‌احتمال زیاد برای شما نژاد مناسبی نیست! اما با آموزش مناسب، رعایت کردن نکات تربیت سگ و فعالیت جسمی و ذهنی فراوان، می‌توانید توله سگ‌های خوبی تربیت کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد این نژاد

مالینویز بلژیکی یا همان بلژین مالینویز یک سگ چوپان بلژیکی با اندازه متوسط است. این سگ در نگاه اول به یک سگ ژرمن شپرد شباهت دارد. بلژین مالینویزعموماََ سگی کوتاه به رنگ حنایی و با پوزه‌ای سیاه‌رنگ است. سگ بلژین مالینویز یکی از چهار نوع سگ گله بلژیکی است که از سال ۱۹۵۹ در ایالات‌متحده به‌عنوان نژادی جداگانه شناخته شد.

سگ بلژین مالینویز استقامت زیادی دارد و واقعاً از کار لذت می‌برد. این سگ باهوش و بسیار فعال است و در بسیاری از کارها سرآمد است! این نژاد علاوه بر گله‌داری، در کارهای پلیسی، جستجو و نجات و در رویدادهای عملکردی مانند چابکی نیز به‌خوبی عمل می‌کند.

افرادی که با سگ بلژین مالینویز آشنا نیستند، اغلب آن‌ را با سگ ژرمن شپرد اشتباه می‌گیرند، اما تفاوت‌های چشمگیری در ساختار بدن و خلق‌وخوی این دو نژاد وجود دارد. سگ بلژین مالینویز کوچکتراست و استخوان‌های سبک‌تری دارد.

ویژگی‌های رفتاری سگ بلژین مالینویز

بسیاری فکر می‌کنند سگ بلژین مالینویز نسبت به ژرمن شپرد هوشیارتر و سریع‌تر پاسخ می‌دهد. این سگ همچنین سگ بسیار حساسی است که به روش‌های سخت آموزشی پاسخ خوبی نمی‌دهد! برخی از بلژین مالینویزها دوستانه و قاطعانه رفتار می‌کنند، اما برخی دیگر با افراد غریبه محفوظ و منزوی هستند.

اگر تصمیم گرفته‌اید که نژاد بلژین مالینویز را بخرید، پیشنهاد من به شما این است که هر چه زودتر سگ خود را در معرض افراد مختلف، سگ‌ها، حیوانات و موقعیت‌های مختلف قرار دهید. همچنین کلاس‌های آموزش توله‌سگ و کلاس آموزش اطاعت به شدت می‌توانند در تربیت توله‌سگ به شما کمک کنند.

ویژگی‌های رفتاری سگ بلژین مالینویز
ویژگی‌های رفتاری سگ بلژین مالینویز

سگ‌های بلژین مالینویز سریع یاد می‌گیرند و مشتاق‌اند هر کاری که صاحبش از آن‌ها می‌خواهند را انجام دهند. آن‌ها در اطاعت، ردیابی، گله‌داری، نمایش، جستجو و کارهای پلیسی برتر هستند. مربیان آن‌ها را به‌عنوان درایو بازی بالا توصیف می‌کنند، این بدان معناست که آن‌ها به شدت عاشق بازی کردن هستند!

اما پیش از خرید سگ خانگی، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله‌ی راهنمای خرید سگ خانگی را مطالعه کنید.

نکات برجسته بلژین مالینویز

 • سگ‌های بلژین مالینویز انرژی زیادی دارند. اطمینان حاصل کنید که فضا و زمان لازم برای نگهداری و مراقبت از آن‌ها را دارید.
 • مالینویی‌ها بسیار باهوش و هوشیار هستند. آن‌ها همچنین دارای غرایز گله‌داری و محافظتی قوی هستند. بنابراین آموزش اولیه و مداوم این سگ بسیار مهم است!
 • اگرچه آن‌ها سگ‌هایی بزرگ هستند، اما بسیار مردم‌گرا هستند و می‌خواهند در فعالیت‌های خانوادگی شرکت کنند.
 • مالینوی‌ها سالانه دو بار به‌شدت دچار ریزش مو می‌شوند.
 • آموزش این سگ‌ها باید سرگرم‌کننده، سازگار و مثبت باشد.
 • سگ بلژین مالینویز به دلیل هوش وانرژی زیادشان به افراد بی‌تجربه در نگهداری از سگ‌ها توصیه نمی‌شود.
 • هرگز توله‌سگ را از یک پرورش‌دهنده غیرمجاز، کارخانه تولید توله‌سگ یا فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید.

ویژگی‌های شخصیتی

سگ بلژین مالینویز در هر شرایطی از اعتمادبه‌نفس خاصی برخوردار است. این سگ با اعضای خانواده مهربان است و رفتار مناسبی دارد.

توانایی‌های نظارتی بلژین مالینویز بسیار عالی است. این سگ همچنین به همان اندازه که لازم باشد از صاحبان خود و دارایی‌شان محافظت می‌کند. ویژگی‌هایی مانند کم رویی و پرخاشگری هرگز در بین سگ‌های این نژاد دیده نمی‌شود.

سگ بلژین مالینویز
ویژگی‌های شخصیتی

بااین‌حال خلق‌و‌خوی این سگ تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت اجتماعی است. توله‌های با خلق‌و‌خوی مناسب، کنجکاو و بازیگوش هستند. آن‌ها همچنین مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و توسط آن‌ها در آغوش کشیده شوند. ملاقات با والدین سگ نیز ممکن است در ارزیابی وضعیت توله‌سگ هنگام بزرگ شدن برای شما مفید باشد.

مانند هر سگ دیگری، بلژین مالینویز نیز در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام یعنی قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات نیاز دارد. معاشرت به شما کمک می‌کند تا توله‌سگ بلژین مالینویز شما بزرگ‌تر و تبدیل به سگ شود.

ثبت‌نام آن‌ها در یک کلاس آموزشی توله‌سگ شروع خوبی است. دعوت منظم از بازدیدکنندگان و بردن توله‌سگ خود به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌ها و ملاقات با همسایگان در اوقات فراغت می‌توانند به کسب مهارت‌های اجتماعی توله‌سگ شما کمک کند.

وضعیت سلامتی این نژاد

سگ بلژین مالینویز به‌طورکلی سالم است، اما ممکن است مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها باشد. همه‌ی این سگ‌ها به همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد، اما اگر به فکر سگ خود هستید بهتر است که از این بیماری‌ها آگاهی داشته باشید. با واسط پت در ادامه مقاله همراه باشید.

دیسپلازی مفصل ران

این یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به‌راحتی در مفصل ران قرار نمی‌گیرد. بعضی از سگ‌ها در یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد می‌کنند، اما ممکن است در سگ مبتلا به دیسپلازی مفصل ران هیچ نشانه‌ای از ناراحتی مشاهده نکنید.

با پیر شدن سگ، ممکن است سگ دچار آرتروز شود. غربالگری اشعه ایکس برای دیسپلازی مفصل ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود مفصل ران دانشگاه پنسیلوانیا (PennHIP) انجام می‌شود.

سگ‌هایی که دیسپلازی مفصل ران دارند نباید پرورش داده شوند. دیسپلازی مفصل لگن ارثی است؛ اما همچنین می‌تواند در اثر عوامل محیطی مانند رشد سریع از یک رژیم غذایی با کالری بالا یا صدمات ناشی از پریدن یا افتادن اتفاق بیفتد.

آتروفی پیش‌رونده شبکیه (PRA)

این‌ یک اختلال دژنراتیو چشم است که درنهایت باعث کوری ناشی از دست دادن گیرنده‌های نوری در پشت چشم می‌شود.

خوشبختانه سگ‌ها می‌توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا می‌تواند زندگی کامل و شادی داشته باشد.

سگ بلژین مالینویز
آتروفی پیش‌رونده شبکیه (PRA)

دیسپلازی آرنج

یک بیماری وراثتی است که در سگ‌های نژاد بزرگ دیده می‌شود. تصور می‌شود که علت آن رشد متفاوت سه استخوان باشد که آرنج سگ را تشکیل می‌دهد و باعث شلی مفصل می‌شود. درد ناشی از این بیماری ممکن است به لگن سگ نیز انتقال یابد. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای اصلاح مشکل یا دارویی برای کنترل درد را توصیه کند.

نکته: حساسیت به بیهوشی در سگ بلژین مالینویز بسیار بالا است. میزان مرگ‌ومیر آن‌ها وقتی تحت بیهوشی قرار می‌گیرند از حد متوسط بالاتر است. قبل از اینکه سگ شما جراحی شود یا حتی دندان‌هایش را درست کنید مطمئن شوید که دامپزشک شما این حساسیت را درک کرده است.

برای مراقبت بیشتر از سگ خود بهتر است با بیماری‌های آنها آشنا شوید. به این دلیل به شما پیشنهاد میکنم مقاله‌ی بیماری‌های شایع سگ را حتماََ مطالعه کنید.

دیسپلازی آرنج
دیسپلازی آرنج

نگهداری از سگ بلژین مالینویز

اگر سگ بلژین مالینویز شما به‌اندازه کافی ورزش کند، می‌تواند در محله‌های کوچک عملکرد خوبی داشته باشد. آن‌ها آب‌وهوای خنک را ترجیح می‌دهند اما به‌خوبی با محیط گرم‌تر سازگار می‌شوند. آن‌ها همیشه باید به‌عنوان بخشی از خانواده و در داخل منزل زندگی کنند. در صورت امکان، علاوه بر پیاده‌روی طولانی یا آهسته دویدن، در منطقه محصورشده برخی از تمرینات بدون بند را با سگ بلژین مالینویزخود انجام دهید.

بهتر است سگ شما سه یا چهاربار در روز به مدت ۲۰ دقیقه ورزش کند. یک پیاده‌روی آرام نمی‌تواند آن‌ها را راضی کند. اما اگر دوست دارید پیاده‌روی یا یک ورزش هوازی انجام دهید سگ بلژین مالینویز شما از بودن در کنار شما خوشحال خواهد شد.

توله‌سگ‌ها، نیازهای ورزشی متفاوتی دارند. از نه هفتگی تا چهارماهگی بهتر است یک یا دوبار در هفته سگ را به مهدکودک سگ ببرید.

در چهارتا شش‌ماهگی، کلاس‌های هفتگی اطاعت، پیاده‌روی روزانه نیم مایلی و بازی در حیاط نیازهای آن‌ها را برآورده می‌کند. از شش‌ماهگی تا یک‌سالگی، بهتر است به مدت ۴۰ دقیقه با توپ یا فریز بی با سگ بازی کنید.

بعد از یک‌سالگی، توله سگ شما می‌تواند شروع به دویدن کند، اما در طول مسیر به آن‌ها استراحت دهید. از سطوح سخت مانند آسفالت و بتن خودداری کنید. با ادامه بلوغ، می‌توانید مسافت و مدت دویدن خود را افزایش دهید. این سطح ورزش از استخوان‌ها و مفاصل در حال رشد محافظت می‌کند.

نگهداری از سگ بلژین مالینویز
نگهداری از سگ بلژین مالینویز

بهتر است بدانید که عصبانیت و نیروی جسمی نتیجه معکوس در تربیت آنها دارد.

تغذیه و رژیم غذایی

مقدار غذای روزانه توصیه‌شده به سگ بلژین مالینویز ۲ تا ۳ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا است. بهتر است این مقدار را به دو وعده تقسیم کنید.

میزان غذای سگ بالغ شما به‌اندازه، سن، ساختمان، متابولیسم و سطح فعالیت بستگی دارد. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ بلژین مالینویز که فعالیت کمتری دارد غذا نیاز خواهد داشت. هرچه غذای سگ بهتر باشد، لازم است که مقدار کمتری از آن را در کاسه سگ خود بریزید.

وعده‌های غذایی سگ را مدیریت کنید تا مانع از اضافه‌وزن سگ شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم غذایی و تغذیه سگ خود به سایت واسط پت مراجعه کنید و راهنمایی‌های ما را درباره‌ی تغذیه توله‌سگ و تغذیه سگ مطالعه کنید.

تغذیه و رژیم غذایی
تغذیه و رژیم غذایی

مراقبت از سگ بلژین مالینویز

در این قسمت از مقاله به بررسی نکات مراقبت از این نژاد میپردازیم.

 • موی کوتاه و صاف این سگ به‌راحتی قابل نظافت است.
 • موی آن را به‌صورت هفتگی با یک برس موی محکم شانه کنید.
 • دندان‌های بلژین مالینویز خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع گزنه و باکتری‌ها جلوگیری شود.
 • در صورت لزوم آن‌ها را استحمام کنید.
 • اگر می‌خواهید از بیماری لثه و عفونت دندان سگ جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه توصیه می‌شود.
 • اصلاح ناخن به‌طور منظم باعث پاهای سگ را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد و باعث می‌شود که پاهای شما خراشیده نشود.
 • بهتر است از سنین کم سگ خود را به مسواک زدن و معاینه عادت دهید.

رفتار با کودکان

سگ بلژین مالینویز معمولاََ سگ اجتماعی است، اما به دلیل ذات گله‌دار ممکن است تمایل داشته باشد که بیش‌ازحد بازیگوشی کند! شما باید به سگ بلژین مالینویز خود بیاموزید که این رفتار غیرقابل‌قبول است. یک بلژین مالینویز بزرگ‌سال که با کودکان آشنایی ندارد، ممکن است در خانه‌ای با کودکانی که به‌اندازه کافی بالغ هستند و بتوانند با آن‌ها تعامل صحیح داشته باشند، بهترین عملکرد را داشته باشند.

نحوه نزدیک شدن و لمس سگ‌ها را به کودکان بیاموزید. همیشه بر تعاملات بین سگ‌ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گزیدگی یا کشیدن گوش جلوگیری شود.

رفتار با کودکان
رفتار با کودکان

به کودک خود بیاموزید هرگز هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ‌وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت کودک نگه داشت.

کلام آخر


در این مقاله به بررسی سگ بلژین مالینویز پرداختیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منبع:

akc.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *