درمان قطعی بوی بد پا

درمان قطعی بوی بد پا

بوی بد پا یک اتفاق بسیار شایع است و به دلیل تجمع عروق پیش می‌آید که منجر به رشد باکتری‌ها در پوست می‌شود. این باکتری‌ها باعث بوی بد می‌شوند. عفونت‌های قارچی مانند پای ورزشکاران نیز می‌تواند منجر به بوی بد شود.
در این مطلب درمان قطعی بوی بد پا را برای شما شرح می‌دهیم. این نکات می‌تواند به کاهش بوی پا کمک کند و نکته اصلی این است که مرتباً و با دقت آن‌ها را رعایت کنید. با واسط پت همراه باشید.

تمیز نگه داشتن پاها

درمان‌های خانگی به‌طورمعمول کمک خوبی به کاهش یا از بین بردن بوی پای شما می‌کنند. بااین‌حال، اگر درمان‌های خانگی به کاهش بوی بد پا کمک نمی‌کند، یا اگر نگران تعریق و بو هستید، باید به پزشک مراجعه کنید. آن‌ها ممکن است از ضد عرق قوی‌تر و صابون پا تجویز کنند و می‌توانند مشاوره در مورد درمان‌های پزشکی برای تعریق بیش‌ازحد ارائه دهند.

چه عواملی باعث بوی بد پا می‌شوند؟

پاهای شما عرق زیادی تولید می‌کند. غدد عرق آن‌ها بیش از سایر قسمت‌های بدن است. این غدد در کل روز عرق آزاد می‌کنند تا به خنک شدن بدن و مرطوب نگه‌داشتن پوست کمک کنند. پاهای همه عرق می‌کند اما نوجوانان و زنان باردار بیشتر مستعد ابتلا به پاهای بسیار عرق کرده هستند.
زیرا بدن آن‌ها هورمون‌هایی تولید می‌کند که باعث تعریق بیشتر آن‌ها می‌شود. افرادی که تمام‌ روز در محل کار خود، روی پا می‌ایستند، این افراد بیشتر عرق می‌کنند.

چرا پا عرق می‌کند؟

هرکسی در هر درجه حرارت یا زمانی از سال می‌تواند دچار عرق پا شود. درصورتی‌که کفش‌های خیلی تنگ بپوشید، استرس زیادی داشته باشید یا بیماری پزشکی به نام هایپرهیدروز داشته باشید. باعث تعریق بیش‌ازحد معمول می‌شود که دچار عرق پا می‌شوید. اگر عرق به کفش شما آغشته شود و قبل از پوشیدن مجدد آن خشک نشود، پا معمولاً بدبو می‌شود، شما باید به فکر درمان قطعی بوی بد پا خود باشید.

باکتری‌ها

به‌طور طبیعی برخی از باکتری‌ها روی پا وجود دارند. این باکتری‌ها هنگام آزاد شدن عرق در پاها تجزیه می‌شوند. در صورت تجمع باکتری و عرق، بوی بدی ایجاد می‌شود. باکتری‌های اضافی وقتی فرد پایش در کفش‌ها عرق می‌کند، آن‌ها را در می‌آورد و سپس بدون اینکه اجازه دهد کاملاً خشک شود، دوباره کفش را پا می‌کند و روی آن قرار می‌گیرد.

باکتری ها
درمان قطعی بوی بد پا

بهداشت نامناسب نیز می‌تواند در ایجاد بوی بد پا نقش داشته باشد. شستن مداوم پا یا تعویض نکردن جوراب حداقل یک‌بار در روز می‌تواند باعث رشد باکتری‌های اضافی روی پاهای شما شود. این مورد می‌تواند باعث بدتر شدن بوی پا شود.

درمان به طریق روش‌های خانگی

با ما با یکسری از روش های خانگی موثر برای درمان قطعی بود بد پا همراه باشید.

جوراب

پوشیدن جوراب در هر زمان می‌تواند به بوی بد پا کمک کند. جوراب‌ها، به‌خصوص آن‌هایی که از مواد ضد عرق ساخته می‌شوند، می‌توانند عرق را جذب کرده و بوها را کاهش دهند.
همچنین می‌توان آن‌ها را به‌راحتی تغییر داد و بوی بدی را که ممکن است در داخل کفش فرد ایجاد شود کاهش دهد. جوراب تمیز به درمان قطعی بوی بد پا کمک می‌کند.

کفش

کفش‌هایی که دارای قابلیت تنفس هستند می‌توانند به کاهش تعریق، رطوبت و درمان قطعی بوی بد پا کمک کنند. افراد می‌توانند به دنبال کفش‌هایی باشند که دارای صفحه مشبک هستند و قابلیت تنفس را فراهم می‌کنند.
کفش‌های ساخته‌شده از پلاستیک (مانند ژله) تقریباً تضمین می‌کنند که در ایجاد بوی بد پا مؤثر هستند؛ زیرا جایی برای تنفس ندارند و باعث تعریق در پا می‌شوند.

چای کیسه‌ای

یک راه دیگر خانگی برای درمان قطعی بوی بد پا استفاده از چای است. چایی می‌تواند به درمان بوی بد پا کمک کند. ۴ تا ۵ عدد چای کیسه‌ای را در یک لیتر آب بریزید.
چایی را به روش همیشگی‌ درست کنید. سپس اجازه بدهید خنک شود و پاهایتان را به مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بدهید. این کار را هرروز انجام بدهید تا از این بوی بد خلاص شوید.

درمان قطعی بوی بد پا
درمان قطعی بوی بد پا با چای کیسه ای

لایه‌برداری از پا

استفاده از اسکراب یا سنگ پومیس می‌تواند به از بین بردن سلول‌های پوستی مرده که باکتری‌ها دوست دارند از آن‌ها تغذیه کنند، کمک کند. فردی که به‌خصوص دارای بوی بد پا است ممکن است بخواهد هفته‌ای ۲-۳ بار از سنگ پومیس استفاده کند تا از جمع شدن جلوگیری کند.
لایه‌برداری درمان قطعی بوی بد پا نیست ولی به جلوگیری از ایجاد بو کمک می‌کند. اولین قدم برای هر چیزی پیشگیری است. از پاهایتان مراقبت کنید تا دچار بو بد نشوند. در ادامه به باقی روش‌های می‌پردازیم.

خیس خوردن پاها با نمک

خیساندن پا به‌عنوان بخشی از یک برنامه معمول لایه‌برداری و درمان قطعی بوی بد پا است. به‌تنهایی به‌طور بالقوه مفید است. یک کاسه یا وان آب گرم تهیه کنید و یک‌دوم فنجان نمک اپسوم ( نمک حمام ) را در آن حل کنید. پاها را به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه خیس کنید و سپس پاها را کاملاً خشک‌کنید.

سرکه

دو قسمت آب گرم و ۱ قسمت سرکه (سیب یا سرکه سفید هر دو مناسب هستند) را درون یک ظرف اضافه کنید و پاها را به مدت ۱۵تا ۲۰ دقیقه خیس کنید.
بااین‌حال، اگر پای شما دچار بریدگی، زخم یا خراش باشد، نباید پاها در سرکه خیس بخورند، زیرا سرکه امکان تحریک نواحی باز پوست را دارد.

ضد تعریق

از دئودورانت می‌توان برای از بین بردن بوی پا استفاده کرد. راه‌حل دیگر درمان قطعی بوی بد پا استفاده از ضد تعریق روی پا است. اگرچه به‌طور سنتی برای زیر بغل استفاده می‌شود.
اما استفاده از ضد عرق روی پاها ممکن است میزان تعریق را کاهش دهد. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند نسخه‌ای برای ضد عرق‌های قوی و مناسب برای پا بنویسد.

ضد تعریق
درمان قطعی بوی بد پا

پودرها

وقتی پاهایتان را خشک کردید، می‌توانید از پودرهایی مانند جوش‌شیرین، نشاسته‌ی ذرت و پودر بچه استفاده کنید. این پودرها به‌خوبی رطوبت را جذب می‌کنند. پودرها جذب بسیار بالایی دارند.

نکات برجسته

 • یک لنگ از یک جوراب را پر از جوش‌شیرین کنید و هر شب در بالای کفش‌هایتان بگذارید.
 • یک قاشق چای‌خوری بی‌کربنات را در هر لنگه‌کفش بریزید، خوب تکان دهید تا پودر به نوک و تمام کفش نفوذ کند و اجازه دهید یک‌شب بماند.
 • مخلوطی از جوش‌شیرین، بکینگ پودر و نشاسته ذرت درست کنید و آن را در داخل جوراب‌های پنبه‌ای بریزید و بگذارید یک‌شب در کفش‌ها بمانند.

روش‌های سنتی

تا این قسمت روش‌های خانگی را مرور کردیم. در درمان قطعی بوی بد پا چند روش سنتی نیز وجود دارد که به بررسی آن‌ها در ادامه می‌پردازیم.

آلوئه ورا و روغن درخت چای

ژل آلوئه ورا حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده است که به حذف باکتری‌هایی که در قسمت‌های خشک پا تجمع کرده‌اند کمک می‌کند. این روش درمان به واسطه ترکیب با خواص ضد باکتری و طراوت بخشی خاصی که روغن درخت چای دارد می‌تواند از بروز قارچ‌های پا جلوگیری کند و در درمان قطعی بوی بد پا شما کمک کند.

رز ماری

رز ماری گیاهی با خواص گیرنده است و می‌تواند محیطی که میکروارگانیسم‌ها برای تکثیر استفاده می‌کنند را بهبود بخشد. استفاده از رز ماری می‌تواند به کاهش قارچ و باکتری‌ها منجر شده، در شرایطی که به نرم شدن بخش‌هایی که خشک شده‌اند و به پینه یا کالوس تبدیل شده‌اند نیز کمک می‌کند.

مریم‌گلی و جو دوسر

شما می‌توانید بقایای عرق و باکتری‌هایی که موجب بوی ناخوشایند پا می‌شوند را با ترکیبی از قدرت بوزدایی مریم‌گلی و خواص جذب جو دوسر از بین ببرید، و به درمان قطعی بوی بد پا خود کمک کنید.

جو دوسر
درمان قطعی بوی بد پا

جوش‌شیرین و روغن لیموترش

به‌منظور پیشگیری از رشد باکتری‌هایی که می‌توانند موجب عفونت‌ها و بوی بد شوند، کمک ‌میکند. خواص ترکیب جوش‌شیرین و روغن لیموترش به از بین بردن عرق پا کمک می‌کند، در شرایطی که لایه‌برداری برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست و ناخالصی‌های دیگر را پیش رو دارد.

گیاه دم‌ اسبی

خواص بوزدایی و ضد میکروب گیاه دم ‌اسبی آن را به گزینه‌ای خوب برای درمان قطعی بوی بد پا‌ تبدیل می‌کند. همچنین، استفاده از این گیاه در حمام به ‌به دست آوردن آرامش بیشتر و همچنین بهبود گردش خون و کاهش خستگی کمک می‌کند.

کارهایی که باید انجام دهید

 • به پاهایتان اهمیت دهید.
 • برای درمان قطعی بوی بد پا حداقل یک‌بار در روز پاهایتان را بشویید. بهترین زمان برای این کار دوش صبح یا عصر است. مهم است که پس از شستن، پا کاملاً خشک شود. بین انگشتان پا توجه ویژه‌ای داشته باشید، جایی که رطوبت است به‌راحتی باعث رشد باکتری می‌شود.
 • ناخن‌های پا را مرتباً کوتاه کنید و حتماً مرتب آن‌ها را تمیز کنید. با سوهان پا، پوست سفت و مرده را از پاها بردارید. پوست سفت هنگام خیس شدن، خیس و نرم می‌شود، به‌راحتی نیز برداشته می‌شود. پوست سفت مکانی را برای زندگی باکتری ایجاد می‌کند.

توجه به جوراب

در درمان قطعی بوی بد پا حداقل روزی یک‌بار جوراب‌های خود را عوض کنید. اگر در یک محیط گرم هستید، ورزش می‌کنید، یا در هر موقعیت دیگری که ممکن است پاهای شما عرق کند، باید جوراب‌های خود را در دفعات بیشتر عوض کنید.
جوراب‌هایی را انتخاب کنید که رطوبت را جذب کند و نه اینکه رطوبت را روی پاها نگه‌دارند. شامل جوراب‌های ضخیم و نرم ساخته‌شده از الیاف طبیعی یا جوراب‌های ورزشی است.

درمان قطعی بوی بد پا
درمان قطعی بوی بد پا

کفش‌ها و درمان قطعی بوی بد پا

در هوای گرم صندل‌هایی بپوشید که پا شما در معرض هوا بیشتری باشند. پاهای خود را تا آنجا که می‌توانید از رطوبت دور نگه‌دارید. از کفش‌هایی که تنگ هستند یا ممکن است رطوبت را در خود نگه‌دارند، خودداری کنید.
دو جفت کفش داشته باشید که یک روز در میان آن‌ها را عوض کنید.

این کار اجازه می‌دهد تا هر جفت قبل از پوشیدن مجدد، کاملاً از عرق یا رطوبت خشک شود. می‌توانید کفی‌های کفش خود را بردارید تا به خشک شدن مجدد آن‌ها کمک کند. کفش مرطوب باعث می‌شود باکتری‌ها با سرعت بیشتری روی پاهای شما رشد کنند. حتی در صورت عجله داشتن می‌توانید کفش‌هایتان را با سشوار خشک‌کنید.

استفاده از محصولات پا

 • با استفاده از یک پنبه هر شب مقدار کمی الکل مالش دهنده به پاهایتان بمالید. این به خشک شدن پاها کمک می‌کند. در استفاده از آن در هرگونه ترک پوست خودداری کنید.
 • اسپری ضد قارچ پا یا پودر پا دارویی را یک‌بار در روز روی پاهایتان بگذارید.
 • کفی های دئودورانت دارویی را در کفش خود قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید بوی پای خود را به‌سرعت کاهش دهید، استفاده از اسپری ضد تعریق یا خوشبوکننده روی پاها بی‌خطر است.
 • انواع صابون‌های ضد قارچ و ضد باکتری را امتحان کنید تا زمانی که صابونی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.
 • پای خود را با استفاده از لیسترین یا سرکه خیس کنید .

اگر اغلب دچار تعریق پا می‌شوید، ممکن است بخواهید:

 • برخی از جوراب‌های ورزشی برای خشک نگه‌داشتن پا طراحی شده‌اند و می‌توانید جوراب‌های ضد باکتری ویژه تهیه کنید.
 • کفش چرمی یا بوم بپوشید، زیرا برخلاف کفش پلاستیکی باعث می‌شود پای شما نفس بکشد.
 • همیشه جوراب با کفش‌های جلوبسته بپوشید.
درمان قطعی بوی بد پا
درمان قطعی بوی بد پا

مراقبت

اگرچه این یک بیماری شایع است، اما بوی بد پا می‌تواند احساس خودآگاهی در شما ایجاد کند. خبر خوب این است که درمان قطعی بوی بد پا مشکلی کاملاً ساده است. با توجه به این موارد و رعایتشان، باید بتوانید در عرض یک هفته بوی پای خود را کاهش داده یا از بین ببرید.

نکته اصلی این است که مراقبت از پا بخشی منظم از برنامه بهداشتی شما است. درمان‌های خانگی معمولاً بسیار مؤثر هستند، اما در موارد شدید پزشک می‌تواند درمان‌های قوی‌تری را برای شما تجویز کند.

بوی بد جاکفشی!

یکی دیگر از معضلات بو گرفتن کفش و پا این است که جاکفشی شما بوی بد می‌دهد. برای از بین بردن بوی بد جاکفشی می‌توانید:

 • حداقل تا یک ساعت بعد از درآوردن کفش، آن را درون جاکفشی بگذارید تا به‌اندازه کافی کفشتان خشک شود و رطوبتش را از دست بدهد.
 • می‌توانید هرازگاهی داخل جاکفشی از اسپری بو بر کفش استفاده کنید تا بوی موجود در آن رفع شود.
 • یک عدد بوگیر ماشین درون جاکفشی خود قرار دهید.

برای اینکه بوی بد جاکفشی را بتوانید از بین ببرید به شما خواندن مقاله زیر را پیشنهاد می‌دهیم.
رفع بوی بد جاکفشی

درمان‌های پزشکی

پاهای بد بو و درمان قطعی بوی بد پا یک مشکل بی‌خطر است که به‌طورکلی برطرف می‌شود. بااین‌حال، گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری باشد. اگر اقدامات ساده و خانگی کمکی برای کاهش بوی پا شما نمی‌کند.
یا اگر نگران هستید که میزان تعریق بدنتان به‌طور غیرطبیعی زیاد است. به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، علی‌رغم تلاش بیشتر شما ، نمی‌توانید بوی شدید پاهای خود را از بین ببرید. در این صورت، شما ممکن است مایل باشید در مورد پاهای بد بو خود به پزشک مراجعه کنید.

درمان های پزشکی
درمان های پزشکی

یونتوفورزیس

پزشک می‌تواند برای درمان قطعی بوی بد پا راهنمایی کند یا شما را برای درمانی به نام یونتوفورزیس ارجاع دهد؛ که جریان الکتریکی ملایمی را از طریق آب به‌پای شما می‌رساند تا با تعریق زیاد مقابله کند.

کاربرد یونتوفورزیس

یکی از کاربردهای مهم یونتوفورزیس، درمان تعریق بیش از حد است که به تأیید سازمان FDA رسیده است. یونتوفورزیس معمولاً به‌عنوان خط اول درمانی یا برای افرادی که پاسخ مناسبی از ضد تعریق‌ها نگرفته‌اند توصیه می‌شود.
در این کاربرد، اثرات درمانی شگرف یونتوفورزیس و بدون عارضه بودن آن اثبات شده است. در درمان با روش یونتوفورزیس از آب معمولی استفاده می‌شود.

بوتاکس

گزینه دیگری که در درمان قطعی بوی بد پا در برخی موارد استفاده می‌شود تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس است. این دارو به‌وسیله تزریق کف پا، به پاها تزریق می‌شود. بااین‌حال، این تزریقات می‌تواند به‌خصوص دردناک باشند.
نتایج معمولاً بین ۳-۴ ماه طول می‌کشد و فرد به درمان‌های بعدی احتیاج دارد. بوتاکس همچنین برای تعریق بیش‌ازحد زیر بغل استفاده‌شده است.

رعایت رژیم

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم به کاهش خطر بوی بد پا کمک می‌کند و داشتن رژیم دیگر هیچ نیازی به درمان قطعی بوی بد پا ندارد. انجام اقداماتی مانند حذف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده، مصرف اندازه پروتئین، چربی‌های مفید و سالم، کربوهیدرات‌های پیچیده و مصرف غذاهای ضدالتهاب تا حدی از بروز این مشکل جلوگیری می‌کنید.
ترک سیگار و عدم مصرف مشروبات الکلی نیز راهی مؤثر برای کاهش تعریق و جلوگیری از ایجاد بوی پا حساب می‌شوند.

نکشیدن سیگار
نکشیدن سیگار

نظریه

بر اساس نظریه پزشکی بهداشتی ، برآورد شده است که ۱۶ درصد از بزرگ‌سالان ۲۱ سال به بالا مشکل بوی پا را دارند. بااین‌حال، اگر فردی ناگهان پاهایش بوی بد می‌کند، باید پاهای خود را ازنظر وجود زخم یا بریدگی که ممکن است آلوده شود، چک کند.
اگر به دیابت مبتلا هستید، در صورت بوی بد پا باید به پزشک مراجعه کنید. چون این مشکل می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی در بدن شما باشد که به‌سرعت پیشرفت می‌کند.

صحبت آخر

پاهای بد بو برای هیچ‌کس خوب نیست، بنابراین بهداشت شخصی و تعویض مرتب جوراب باعث جلوگیری از بوی بد می‌شود. این یک مشکل شایع در همه‌ی زمان‌ها است و علت اصلی‌اش پوشیدن یک کفش به‌صورت مداوم و هرروزی است.

متوجه شدیم که با تمیز و خشک نگه‌داشتن پاها و تعویض مرتب کفش‌ها، درمان قطعی بوی بد پا معمولاً آسان است. در این مطلب شما روش‌های درمان قطعی بوی بد پا را مطالعه کردید. اگر راه‌حل دیگری میدانید ما و دیگر خوانندگان دوست داریم بدانیم. می‌توانید روش خود را با ما در اشتراک بگذارید.

اگر قصد خرید و فروش وسایل دست دوم و نو را دارید، می‌توانید از قابلیت ثبت رایگان آگهی در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع:
.healthline.com
nhs.uk
medicalnewstoday.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *