محاسبه وزن اسب

محاسبه وزن اسب

دقیق‌ترین راه برای تعیین وزن اسب یا هر حیوان دیگر و یا حتی انسان، قرار دادن او در یک ترازو است؛ اما ما در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی محاسبه وزن اسب بدون ترازو آشنا کنیم.
بااین‌حال، می‌توانید با استفاده از اندازه‌گیری‌های بدن، وزن را تخمین بزنید اما استفاده از طول بدن به همراه دور قلب، وزن موردنظر دقیق‌تر محاسبه می‌شود. لطفاً توجه داشته باشید که یک ابزار تخمین وزن برای این حیوان در نظر گرفته‌شده است که تفاوت‌های جسمی بین اسب‌های منفرد را در نظر می‌گیرد. اما اگر برای هر هدفی وزن دقیق اسب شما لازم است، باید از ترازو استفاده کنید. در ادامه ما را همراهی کنید.

بررسی راه‌های مختلف به دست آوردن وزن اسب

در ابتدا راه‌های وزن کردن این حیوان نجیب را بررسی می‌کنیم و یک نگاه اجمالی به این موضوع (محاسبه وزن اسب بدون ترازو) می‌اندازیم و در ادامه این مطلب روش‌های محاسبه وزن اسب را بدون ترازو بررسی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ترازو یا باسکول

محاسبه وزن اسب از طریق باسکول و ترازو، دقیق‌ترین راه است؛ اما با توجه به در دسترس نبودن باسکول‌ها در همه‌جا دو راه دارید.

 • یا باید از باسکول و ترازوهای عمومی استفاده کنید که این روش هزینه‌بردار بوده و به‌هیچ‌عنوان توجیه اقتصادی ندارد بخصوص زمانی که مکان باسکول دور باشد.
 • خرید و استفاده از باسکول شخصی که بهترین روش است و در صورت امکان برای باشگاهتان تهیه کنید. که این به سرمایه زیادی احتیاج دارد.

استفاده از نوار اندازه‌گیری (متر)

درروش ساده‌تر شما با استفاده از یک متر ساده می‌توانید محاسبه وزن اسب را طی دو مرحله محاسبه نمائید:

 • اندازه‌گیری
 • محاسبات

ابتدا باید قطر شکم اسب، یعنی طول دور تا دور بدن اسب را اندازه‌گیری کنید. توجه داشته باشید برای اندازه‌گیری قطر شکم باید از بالای جدوگاه شروع کرده و نوار را دقیقاً به پشت دست‌های اسب آورده و سپس به بالا و کنار جدوگاه بیاورید.

استفاده از متر
استفاده از متر در اندازه گیری

سپس طول بدن اسب، یعنی از جلوی بدن اسب و محل اتصال گردن به سینه و محل دقیق قرارگیری استخوان کتف که در صورت فشار دادن باید بتوانید برآمدگی استخوان را حس کنید تا دورترین نطقه بر روی کفل اسب در نزدیکی مقعد اسب را اندازه‌گیری نمائید.

در ادامه موارد اهمیت تعیین وزن اسب را معرفی می‌نمائیم:

بهداشت و مدیریت

وزن اسب می‌تواند یک شاخص مهم در سلامتی باشد. دانستن اینکه یک اسب چقدر وزن دارد و آیا در حال حاضر در حال افزایش یا کاهش وزن است، می‌تواند به شناسایی مشکلات سلامتی کمک کند.
اسب به دلایل مختلف ممکن است از وزن مطلوب خود کمتر یا بیشتر باشد.

دلایل افت وزن اسب

وزن کم بدن در اسب می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • مشکلات سلامتی (عدم تعادل بیماری یا هورمون)
 • کهنسالی
 • انگلی
 • بیماری یا ناراحتی دندان
 • کار زیاد
 • رژیم غذایی نامتعادل
 • خوراک ناکافی (که بعضاً به دلیل کم نظمی گله در گله ایجاد می‌شود)
 • ژنتیک

دلایل افزایش وزن اسب

وزن زیاد اسب می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • مشکلات سلامتی (عدم تعادل بیماری یا هورمون)
 • ورزش ناکافی
 • رژیم غذایی نامتعادل
 • بیش‌ازحد غذا دادن
 • مسائل ژنتیکی

در ادامه به محاسبه مقدار مصرف اسب شما میپردازیم.

محاسبه مقدار مصرف اسب

مقدار دوزها برای کرم زدایی‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها با استفاده از به دست آوردن وزن اسب محاسبه می‌شوند. برآورد نادرست وزن ممکن است منجر به دوز بیش‌ازحد یا دوز کم حیوان شود.
همچنین مصرف بیش‌ازحد داروها ممکن است باعث مسمومیت و قولنج یا سایر عوارض جدی ازجمله مرگ شود. دوز کم اثرات مطلوبی ایجاد نمی‌کند و در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است منجر به مقاومت آنتی‌بیوتیکی شود. پس حتماً مراقب وزن اسب خود باشید.
اینجاست که کرم ها خاصیتی برای شما و اسبتان دارند آن هم نه مقدار کم. پس باید یک فکر اساسی برای خوراک اسب خود داشته باشید.

محاسبه وزن اسب
مصرف غذای اسب

چرا باید وزن اسب را بدانیم؟

برای اینکه کرم‌ها به‌طور مؤثر انگل‌های داخلی را درمان کنند، باید هر اسب با توجه به وزن بدن، مقدار مناسب کرم را داشته باشد. اگر این حیوانات کرم کمتری داشته باشند، انگل‌های داخلی در معرض مقدار دارو قرار می‌گیرند.

محافظت از کرم‌هایی که در بهترین حالت ممکن مؤثر هستند بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین راه‌های انجام این کار اطمینان از این است که حیوانات دارای وزن مناسب بدن هستند.

اندازه‌گیری بدن اسب‌ها

اگر نمی‌توانید اسب خود را در مقیاس دام قرار دهید، می‌توانید با اندازه‌گیری بدن، وزن آن را به طور تقریبی حدس بزنید. یک وزن تقریبی را می‌توان با یک نوار مخصوص وزن اندازه‌گیری کرد. نوارها در مغازه‌های فروش لوازم اسب موجود است و آسان تهیه می‌شوند.
این نوارها به طور دقیق بدن اسب را اندازه گیری نمی‌کنند، زیرا فقط در اطراف اسب اندازه‌گیری می‌شوند و موارد دیگر مانند نسبت چربی به عضله، قد، نوع بدن و شرایط کلی را در نظر نمی‌گیرند.

کنترل وزن اسب

بی‌صدا بایستید و اسب خود را به‌صورت ایمن بسته با یک نوار وزنه دور اسب را اندازه بگیرید تا نوار در اطراف ناحیه آن قرار بگیرد و از بالای اسب، درست پشت پژمرده خشک قرار داشته باشد.
اندازه‌گیری را درجایی انجام دهید که انتهای نوار با مقیاس روی آن مطابقت داشته باشد. اگر در حال محاسبه وزن اسب هستید، باید مراقب باشید که هر بار نوار را دقیقاً در همان مکان قرار دهید و آن را با همان کشش نگه‌دارید.

محاسبه وزن اسب
اندازه گیری با یک نوار
 • برای اسب‌های بالغ ممکن است دقیق نباشد.
 • نوارهای مخصوص انواع بدنه را جدا می‌توان خریداری کرد.

دقیق‌ترین روش محاسبه وزن اسب

دقیق‌ترین روش برای تخمین وزن اسب با استفاده از نوار وزنه (روش فرمول) است که نیاز به دو اندازه‌گیری در اینچ دارد. وقتی مقیاس وزنی در دسترس نباشد روش فرمول روش انتخابی است.

 • اندازه قلب و طول بدن را اندازه بگیرید.
 • وزن بدن اسب را با استفاده از فرمول مناسب وزنی تخمین بزنید.
 • برای نظارت بر پیشرفت در طول زمان، اسب را در همان ساعت از روز برای اینکه مطمئن شوید، در حالت ایده‌ال اندازه‌گیری کنید.

اندازه‌گیری اسب

در ادامه سه روش برای تعیین وزن اسب آورده شده است. شما می‌توانید با استفاده از این روش‌ها وزن اسب خود را مشخص کنید:

اندازه‌گیری دور اسب

با قرار دادن نوار در بالاترین قسمت و نگه‌داشتن نوار تا جایی که امکان دارد (پشت آرنج)، دور اسب را اندازه بگیرید. اندازه‌گیری را پس از تنفس اسب ثبت کنید.

اندازه‌گیری طول بدن

از دو نفر برای اندازه‌گیری طول بدن از نقطه شانه، مستقیم به عقب در امتداد کناری اسب تا نزدیکی دم اسب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که اسب هنگام اندازه‌گیری، ثابت ایستاده است.

محاسبه وزن

روش دیگر برای محاسبه وزن اسب استفاده از نوار اندازه‌گیری (منظم) است. (نوعی که در اینچ اندازه می‌گیرند)
برای به دست آوردن وزن اسب محاسبه زیر را انجام می‌دهند:


وزن =(( طول قلب * دور قلب) + ۵۰ / ۳۳۰).

محاسبه وزن اسب
اندازه گیری وزن اسب

نکته: توصیه می‌شود شخص یا مددکار دیگری حضورداشته باشد که بتواند در نگه‌داشتن اسب و نوار کمک کند.

یک فرمول دیگر محاسبه وزن اسب

اکنون با استفاده از فرمول زیر نیز می‌توانید وزن اسب را تشخص دهید:
قطر شکم * طول بدن / ۱۱۸۰۰.
در فرمول بالا اگر طول‌ها را به سانتی‌متر وارد کنید جواب نهایی آن، وزن اسب به کیلوگرم خواهد بود.
همچنین اگر طول‌ها را به اینچ وارد کنید باید عدد را به‌جای ۱۱۸۰۰ بر ۳۳۰ تقسیم کنید که درنتیجه آن وزن به پوند محاسبه می‌شود.

چرا باید بدانیم اسب چقدر وزن دارد؟

 • به دلیل محاسبه جیره غذایی اسب خود
 • برای شناسایی دقیق کاهش وزن و افزایش وزن به شما این امکان را می‌دهد که اسب خود را با تنظیم غذا و چرای مناسب بر روی وزنی سالم نگه‌دارید.
 • برای شناسایی هرگونه کاهش وزن ناگهانی که ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل سلامتی باشد.
 • برای فعال کردن دوز و تجویز صحیح داروها، مکمل‌ها و کرم‌ها .
 • تعیین حداکثر وزنی که اسب می‌تواند در یک‌لحظه خاص تحمل کند (جلوگیری از مشکلات اسکلتی – عضلانی)

ارزیابی وزن اسب

ارزیابی وزن یک اسب و شرایطش برای سلامتی کلی مهم است. برای ارزیابی وزن بدن لازم است دلایل زیادی ازجمله تعیین مقدار خوراک یا کرم خور هر اسب را بدانید.
اطمینان حاصل کنید که اسب به‌صورت ثابت ایستاده است.
معمولاً تخمین‌ها مشابه هستند، اما درواقع دانستن اینکه کدام نوار برای اسب شما دقیق‌تر است، دشوار است مگر اینکه بتوانید اسب خود را در مقیاس دام نیز بسنجید و نتایج را مقایسه کنید.

مقیاس‌های گواهی‌شده وزن اسب

مقیاس‌های وزنی مانند برآورد وزن، به ندرت دقیق هستند. بااین‌حال، استفاده از مقیاس‌های قابل‌اطمینان و قابل‌قبول یکی از راه‌های تلاش برای به دست آوردن دقیق‌ترین نتایج است.

مقیاس های گواهی شده
محاسبه وزن اسب
 • نوع بدن اسب شما (یعنی اینکه بسیار سنگین یا سبک باشد) ممکن است در صحت این برآوردها تأثیر بگذارد.
 • این ماشین حساب‌های دستی ممکن است برآورد دقیق وزنی را برای اسب‌های بسیار سنگین ارائه ندهند و همچنین نباید از آن‌ها برای برآورد وزن در اسب‌های کوچک استفاده شود.
 • محاسبه برای به دست آوردن وزن اسب در حال رشد پیچیده‌تر است و مقیاسی دقیق‌تر برای نظارت بر میزان رشد در این اسب‌ها توصیه می‌شود.
 • تعیین وزن در اسب‌های در حال رشد برای اطمینان از الگوی رشد سازگار از اهمیت اینکه وزن بدنی ایده‌آل داشته باشد با توجه به پوشش چربی مهم‌تر است.

تعیین وضعیت بدن اسب

درحالی‌که دانستن وزن یک اسب مهم است، وزن آن‌ها نشان نمی‌دهد که آیا این اسب خیلی لاغر یا خیلی چاق یا در کل خوب است. از وضعیت بدن توسط معاینه فیزیکی و بصری از بدن اسب توضیح مفصلی از سیستم نمره‌گذاری وضعیت بدن را می‌توان دریافت.

نمره وزن اسب

به‌طور خلاصه، سیستم نمره دهی وضعیت بدن توسط دکتر، روشی برای تخمین پوشش چربی در اسب با ارزیابی شش ناحیه از بدن حیوان است:

 • گردن
 • تاج
 • کمر
 • سر دم
 • دنده‌ها در امتداد پژمرده
 • پشت شانه

چگونگی نمره کردن

برای هر قسمت نمره‌ای از ۱ تا ۹ داده می‌شود، جایی که ۱ لاغر و ۹ چاق است.
مقیاس نمره‌گذاری و یادگیری این سیستم آسان است بااین‌حال، مقیاس ذهنی است و باید توسط همان شخص تکمیل شود. در هر ارزیابی هر ۴ تا ۶ هفته، به‌عنوان تغییرات در بدن، نمره شرایط باید ثبت شود.
از تغییرات سریع در نمره وضعیت بدن باید اجتناب شود و می‌تواند نشانه‌ای از کمبود و یا زیاد بودن مواد مغذی باشد و یا حتی از بیماری.

وزن ایده‌آل چقدر است؟

تعیین وزن ایده‌آل بدن و نمره شرایط مختلف می‌تواند چالش برانگیز باشد. ازآنجاکه در همه اسب‌ها، توده عضلانی و اسکلتی ساختار آن‌ها بر اساس تفاوت نژاد متفاوت است.
اختصاص یک وزن ایده‌آل خاص امکان‌پذیر نیست بلکه وزن بدن باید در نظر گرفته شود. معمولاً نمره وضعیت بدن بین ۴ تا ۶ ایده‌آل تلقی می‌شود.
شرایطی مانند بارداری، شیردهی یا اسب‌هایی که در کار سنگین یا بسیار سنگین هستند نیز ممکن است بر نمره ایده‌آل بدن برای آن تأثیر بگذارد.

محاسبه وزن اسب
تعیین وزن ایده آل اسب

چگونه می‌توانم تخمین دقیقی از وزن اسب بگیرم؟

ترازوهای اسب یا باسکول دقیق‌ترین روش برای محاسبه وزن اسب شما هستند. متأسفانه، بیشتر صاحبان اسب به مجموعه‌ای از ترازوهایی که می‌توانند اسب‌های خود را وزن کنند، دسترسی ندارند.
بهترین گزینه برای مقیاس‌ها نوار وزنه یا استفاده از فرمول تخمین وزن است. نوار در اطراف دور اسب قرار می‌گیرد و وزن تخمینی از نوار به کیلوگرم خوانده می‌شود. این‌یک روش راحت اما دقیق‌تر از فرمول تخمین وزن است.
فرمول تخمین وزن را می‌توان با استفاده از فرمول برآورد وزن محاسبه کرد.

سخن پایانی

در آخر به این نتیجه می‌رسیم که وضعیت بدن به‌طور دقیق وزن بدن است. باید هر اسب با توجه به وزن بدن خود، مقدار مناسب کرم را دارا باشد. یافتن مقیاسی به‌اندازه کافی بزرگ که بتواند وزن اسب را در خود جای دهد، همیشه عملی نیست.
برای محاسبه وزن اسب بدون ترازو برای وزنه زدن اسب خود بدون ترازو، فقط به نوار وزنه و فرمول ریاضی ساده نیاز دارید. دانستن وزن اسب می‌تواند به شما در انتخاب برنامه مناسب تغذیه، دادن داروها و فقط پیگیری سلامت کلی آن‌ها کمک کند.

به پایان مقاله محاسبه وزن اسب بدون ترازو رسیدیم. امیدوارم اطلاعات کافی را کسب کرده باشید و بتوانید وزن اسب خود را به‌درستی کنترل کنید. برای خریدوفروش اسب موردنظر خود می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و از طریق آن اقدام به انتشار آگهی به‌صورت رایگان بفرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *