سگ شیواوا

سگ شیواوا

سگ نژاد شیواوا کوچک‌ترین نژاد سگ در دنیا شناخته‌شده است. نام‌گذاری این سگ به خاطر ایالت شیواوای مکزیک است، جایی که برای اولین بار در اواسط قرن نوزدهم این سگ موردتوجه قرار گرفت.

شیواوا یک سگ خوش‌ظاهر، هوشیار و محکم‌تر ازآنچه که ظاهر کوچک آن نشان می‌دهد است. رنگ پوشش بدن آن قابل‌تغییر است و ممکن است صاف و براق یا بلند و نرم باشد.

شیواواها کوچک‌ترین سگ‌های جهان و همراهان خوبی هستند به‌خصوص برای زندگی در آپارتمان مناسب‌اند.

آن‌ها به‌شدت با صاحبان خود ارتباط برقرار می‌کنند، زودباور هستند و به‌راحتی آموزش می‌بینند (به شرطی که زود آموزش دادن به آن‌ها را شروع کنید).

آن‌ها می‌توانند در اطراف غریبه‌ها پرسروصدا باشند زیرا آن‌ها دوست دارند تمام توجه صاحب خود را به خود جلب کنند.

  • کشور مبدأ: مکزیک
  • خصوصیات ظاهری: گوش‌های بزرگ، پوزه‌ای نوک‌تیز چشمان برجسته و گرد، بدنی جمع‌وجور
  • خلق و خو: حساس، شجاع، مغرور، باهوش

خصوصیات نژادی سگ‌های شیواوا

اندازه: کوچک.
قد: ۱۵ – ۲۲ سانتی‌متر.
پوشش: پوشش صاف (موی کوتاه) یا پوشش بلند (موی بلند) دارند. هر دو نوع حداقل هفته‌ای یک‌بار به شانه نیاز دارند.
ورزش: سگ‌های بزرگ‌سال حداکثر به ۳۰ دقیقه ورزش در روز نیاز دارند.
طول عمر: معمولاً بیش از ۱۲ سال است، اگرچه آن‌ها می‌توانند تا ۲۰ سال نیز زندگی کنند.
رنگ‌ها: حدود ۳۰ نوع رنگ دارد شامل سیاه، سفید، قهوه‌ای مایل به زرد، حنایی، خاکستری، آبی و… .
گروه نژاد: سگ‌های عروسکی که در اصل برای سرگرمی صاحبان خود هستند. آن‌ها همراهانی جذاب و وفادار شناخته می‌شوند.

رفتار و شخصیت

سگ‌های شیواوا به توجه نیاز دارند و حیوانات خانگی خوبی برای صاحبان خود که تا حالا سگ نداشتند هستند. شخصیت شیواوا می‌تواند از پریشان و برون‌ریز تا خجالتی و ترسو باشد. حتی اگر آن‌ها ازلحاظ فیزیکی کوچک‌ترین نژاد سگ باشند، باهوش و به‌شدت نسبت به افرادی که دوستشان دارند وفادار هستند.
تمایلات محافظتی شیواوا که اغلب به‌عنوان «یک سگ بزرگ در بدن یک سگ کوچک» شناخته می‌شود، به این معنی که آن‌ها ممکن است سعی کنند با سگ‌های بزرگ‌تر یا افرادی را که نمی‌شناسند پرخاشگر باشند ولی برای صاحبان خود آن‌ها به‌طورکلی همراهانی سرگرم‌کننده و محافظ هستند.

رفتار و شخصیت
رفتار و شخصیت

بهداشت و تغذیه سگ نژاد شیواوا

برای کمک به ترغیب به رشد این نژاد، توله‌سگ‌های شیواوا را باید در یک‌ روال تغذیه‌ای ثابت نگه‌دارید و تا سن ۱۲ ماهگی سه وعده غذایی را در طول روز و به‌طور مساوی جدا کنید و به او بدهید.

دامپزشکان توصیه می‌کنند که به شیواواهای کاملاً پرورش‌یافته‌ی خانگی دو بار در روز و با استفاده از اطلاعات موجود دربسته بندی مواد غذایی آن‌ها و با در نظر گرفتن سن، اندازه و فعالیت روزانه آن‌ها تغذیه شوند. دامپزشکان همچنین توصیه می‌کنند جوایز و خوراکی‌ها را به حداقل برسانید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه سگ پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

تغذیه سگ

بیماری‌های تهدید کننده این نژاد

شما به‌عنوان یک صاحب سگ بهترین خواسته‌ها را برای سلامتی حیوان خانگی خود خواهید داشت تا آن‌ها بتوانند زندگی طولانی و شادی را داشته باشند؛ مانند همه نژادها، شیواوا نیز مستعد به برخی بیماری‌هاست.

برای کمک به شما در آگاهی و آمادگی بیشتر در صورت بروز این بیماری‌های احتمالی، ما اطلاعاتی را در مورد مشکلات سگ‌ها که بیشترین مواردی را در شیواواها دیده شده است گردآوری کرده‌ایم درحالی‌که این سگ‌ها نسبتاً سالم شناخته‌شده‌اند، اما چند مورد مشکل برای سگ نژاد شیواوا وجود دارد که صاحبان حیوان خانگی باید از آن‌ها آگاه باشند. هنگام انتخاب یک پرورش‌دهنده حتماً در مورد این مسائل سؤال کنید.

بیماری‌هایی که باید مراقب آن‌ها باشید:

صرع (هیدروسفالی)

سگ‌های شیواوا می‌توانند از بیماری که مغز، ستون فقرات و برخی از اعصاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد رنج ببرند.

صرع نوعی اختلال مغزی است که منجر به تشنج می‌شود و ممکن است در سگ‌های شش‌ماهه شروع شود. حملات صرعی دردناک به نظر می‌رسند، اما به‌طورکلی چنین نیست. علائم شامل عدم هماهنگی، نرمی سر، رفتار نامنظم یا بی‌قراری و مشکل در نوشیدن یا غذا خوردن است.

بااین‌حال، بسته به‌شدت بیماری ممکن است لازم باشد که آن‌ها تا آخر زندگی با دارو کنترل شوند تا زندگی طبیعی و شادی را داشته باشند.

صرع (هیدروسفالی)
صرع (هیدروسفالی)

افتادگی نای

سیستم تنفسی سگ از بینی به کیسه‌های هوا در ریه‌ها راه می‌یابد. هر بخشی از این سیستم می‌تواند بیمار شود. انسداد مجاری هوایی در نژادهای کوچک مانند سگ‌های شیواوا اتفاق می‌افتد.

نای (نای لوله‌ای) لوله‌ای است که از حلقه‌های محکم غضروف تشکیل‌شده است که هنگام نفس کشیدن سگ هوا را از طریق آن به ریه‌ها منتقل می‌شود.

بعضی‌اوقات حلقه‌های نای شروع به فروپاشی می‌کنند و هوا از طریق آن فشرده می‌شود و درنتیجه با یک سرفه پدیدار می‌شود. اگر تنفس سگ به‌شدت مشکل‌دار شود، درمان ممکن است با جراحی صورت بگیرد.

بیماری قلبی

بیماری قلبی در سگ‌ها در دو نوع طبقه‌بندی می‌شود:
اول به‌عنوان بیماری قلبی مادرزادی (به معنای «متولد شدن با آن») و دوم بیماری قلبی اکتسابی طبقه‌بندی می‌شود (به این معنی است که این بیماری در مراحل بعدی زندگی ایجاد می‌شود).

هردو نوع این بیماری می‌تواند منجر به حالتی به نام «نارسایی قلبی» شود. سگ‌های کوچک به‌خصوص شیواواها در معرض بیماری دریچه هستند که اغلب منجر به نارسایی قلبی می‌شود. تشخیص به‌موقع مشکلات قلبی امری مهم است، زیرا اگر آن‌ها به مرحله «نارسایی قلبی» برسند، برای ادامه‌ی زندگی به درمان نیاز خواهند داشت.

بیماری لگ برتس

این بیماری (Legg-Calvé-Perthes) نیز معروف است و بخشی از مفصل ران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مفصل ران سگ نیز مانند انسان، گویی است که درون یک ‌کاسه قرار می‌گیرد. بیماری Legg-Perthes باعث از هم پاشیدن قسمت “توپ” مفصل ران می‌شود.

این بیماری معمولاً در نژادهای جوان و کوچک سگ مانند سگ نژاد شیواوا دیده می‌شود. درمان شامل استراحت و کنترل آرتروز یا جراحی برای برداشتن قسمت آسیب‌دیده مفصل ران است. اگر زود درمان شود، سگ می‌تواند کیفیت زندگی خوبی داشته باشد.

بیماری لگ برتس
بیماری لگ برتس

خواندن مقاله زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

لنگیدن سگ

دررفتن پشت زانو (پاتلا لوکس)

نوک زانو (کشکک) در شیار انتهای استخوان ران قرار دارد. وقتی شیار زانو از خود خارج می‌شود دررفتگی زانویی به وجود می‌آید. دررفتگی زانو در سگ‌های شیواوا و سایر نژادهای کوچک شایع است. دررفتگی اتفاق می‌افتد زیرا تراز شدن استخوان از لگن از طریق زانو تا مچ پا صاف نیست و باعث می‌شود کاسه زانو به یک‌طرف کشیده شود.

درمان، به‌شدت بیماری بستگی دارد؛ اما ممکن است برای کاهش احتمال آرتروز و بازگشت سگ به زندگی عادی، جراحی لازم باشد.

مشکلات چشم

سگ‌های شیواوا چشم‌های بزرگ و در معرض دید دارند که باعث می‌شود در معرض خطر بیشتری برای ضربه به چشم، اختلالات و عفونت چشم قرار بگیرند. هرگونه قرمزی چشم باید سریعاً توسط دامپزشک معاینه شود.

کاهش قند خون

شیواواها به دلیل اندازه کوچک، توده بدن زیادی برای ذخیره چربی ندارد؛ بنابراین، اگر توله سگ‌های شیواوا و بزرگ‌سالان به‌طور منظم غذا نخورند در معرض افت قند خون هستند، یعنی قند خون پایین.

کاهش قند خون می‌تواند به‌صورت خستگی مفرط یا از دست دادن تعادل ظاهر شود. برای جلوگیری از کاهش قند خون، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها هرروز مقدار مناسبی از یک رژیم غذایی کامل و متعادل را می‌خورند.

کاهش قند خون
کاهش قند خون

بیماری دندان

سگ‌های شیواوا دندان‌های ریزی دارد اما این بدان معنا نیست که آن‌ها کمتر از سگ‌های بزرگ‌تر به مراقبت از دندان نیاز دارند. بیماری‌های دندانی دلیل اصلی از دست دادن دندان در شیواواها است، اما شما می‌توانید با مراقبت منظم از دندان، احتمال ایجاد آن را در سگ خود کاهش دهید.

ورزش و آموزش سگ نژاد شیواوا

شیواواها ممکن است کوچک باشند، اما انرژی زیادی دارند و به‌طور میانگین به ۳۰ دقیقه ورزش روزانه نیاز دارند. تا حدود سه‌ماهگی به بازی کردن با آن‌ها اهمیت دهید تا به توله‌سگ شیواوا در حال رشد کمک کنید تا استقامت خود را ایجاد کند و از رشد استخوان‌ها و مفاصل اطمینان حاصل کنید. از حدود چهارماهگی می‌توانید پیاده‌روی را به روال کار حیوان خانگی خود اضافه کنید و کارشناسان توصیه می‌کنند از بند سگ استفاده کنید تا از آسیب دیدن ستون فقرات ظریف و نای آن‌ها جلوگیری شود.

آموزش شیواوا می‌تواند از حدود چهارماهگی شروع شود و به حیوان خانگی شما کمک می‌کند تا به یک سگ کاملاً اجتماعی تبدیل شود. سگ باهوش و مستقل، این نژاد ترجیح می‌دهد کارها را با سرعت خود انجام دهد، اما به آن‌ها وقت دهید و صبور باشید آن‌ها ‌زود به دستورات و حتی ترفندها پاسخ می‌دهند.

شیواوا با خوشحالی صاحب خود را در هرکجا همراهی خواهد کرد و از تنها ماندن بیزار است. اگر بیش از دو یا سه ساعت از او دور خواهید بود، به کسی بسپارید تا از حیوان خانگی شما مراقبت کند و چند اسباب‌بازی موردعلاقه سگ را برای کمک به کم شدن انرژی سرشار او قرار دهید.

سگ شیواوا
ورزش و آموزش سگ نژاد شیواوا

آراستن

هر دو مدل موی بلند و موی کوتاه در این نژاد رایج است و هر نوع پوشش باید حداقل هفته‌ای یک‌بار شانه زده شود. نیازی به استحمام این نژاد بیش از یک‌بار در ماه نیست و اگر حیوان خانگی شما بیشتر در خانه بماند می‌توانید بین حمام‌های او حتی مدت‌زمان بیشتری صبر کنید.

نظافت شیواوا باید شامل بررسی پوست آن‌ها برای وجود توده یا علائم انگلی باشد. از این فرصت استفاده کنید و همچنین چشم‌های حیوان خانگی خود را ازنظر قرمزی یا هرگونه ترشح بررسی کنید و گوش‌های او را ازنظر عفونت مانند بوی عجیب یا موم سیاه یا قهوه‌ای بازرسی کنید. برای کمک به حیوان خانگی برای بهترین شرایط، نکات بهداشتی سگ را بیشتر جست‌وجو کنید.

آیا سگ‌های شیواوا هوشمند هستند و آموزش به آن‌ها آسان است؟

نژاد باهوش سگ شیواوا تمایل به یادگیری دارد و باید آموزش تقویت مثبت را در سنین پایین آغاز کند تا مغز را درگیر کند.

توله‌سگ‌های شیواوا مشتاق هستند و می‌توانند مجموعه کامل رفتارهای اساسی را از نشستن روی زمین تا شیوه‌های ارتباطی یاد بگیرند. این نژاد حتی اگر به‌اندازه یک کیف پول و راحت برای حمل باشد، باید همیشه فرصت راه رفتن را داشته باشد و یاد بگیرد که مؤدبانه بر روی‌ زمین حرکت کند و راه برود و همچنین رفتارهای منظم سگ‌ها را مانند استشمام در هنگام پرسه زدن داشته باشد.

آیا سگ‌های شیواوا هوشمند هستند و آموزش به آن‌ها آسان است؟
آیا سگ‌های شیواوا هوشمند هستند و آموزش به آن‌ها آسان است؟

شیواوا چگونه به نظر می‌رسد؟

شیواوا دو نوع دارد (شیواوا مو بلند و شیواوا مو کوتاه) که دارای موهای براق نزدیک به بدن است. هر دو نوع شیواواها توسط AKC شناخته شده است و رنگ آن‌ها در انواع مختلف وجود دارد. درواقع، AKC حدود ۳۰ رنگ و ۱۱ نوع مارک مختلف را تشخیص می‌دهد.

سرهای شیواوا گرد و چشمان آن ها گرد و پر هستند. آن‌ها غالباً آنچه مردم به‌عنوان یک سگ خوب توصیف می‌کنند دارند و این درست است که به نظر می‌رسد همیشه لبخند می‌زنند.

چشمان آن‌ها به‌طورمعمول تیره یا یاقوتی‌رنگ است، اگرچه شیواوای سفید ممکن است چشم‌های رنگ روشن‌تری نیز داشته باشد. گوش‌های یک شیواوا بزرگ و نوک‌تیز است و وقتی سگ هوشیار است گوش هایش مستقیم می‌ایستد.

اگر به شیواوای خود زمان ورزش کافی می‌دهید، بدن کوچک و جمع‌وجور آن‌ها عضلانی خواهد بود و دم شیواوا یا به شکل داس است یا حلقه‌ای، بنابراین نوک دم پشت آن‌ را لمس می‌کند.

مزاج شیواوا

طرفداران سگ نژاد شیواوا شخصیت ایده آل این نژاد را شبیه یک تریر توصیف می‌کنند. هوشیار، متکی‌به‌خود، با اعتمادبه‌نفس و از خود راضی است. به‌عبارت‌دیگر، شیواوا سگ بزرگی است که در بدن توله‌سگ‌های ریزی گیر افتاده است!
شخصیت شیواوا را می‌توان به‌عنوان یک همراه جذاب که به شخص موردعلاقه خود اختصاص داده‌شده است، خلاصه کرد. این توله‌سگ‌های کوچک به هوشیاری، هوشمندی و بانشاطی معروف هستند. آن‌ها بهترین سگ‌های همراه هستند.

شیواواها وقتی نزدیک به فرد موردعلاقه خود باشد، ترجیحاً در دامان او قرار می گیرد و خوشحال‌ترین حالت خود را داراست. این پیوند قوی می‌تواند منجر به بی‌اعتمادی به افراد غریبه شود. اطمینان حاصل کنید که شیواوا شما به‌خوبی اجتماعی شده است تا از حمله آن‌ها نسبت به افرادی که نمی‌شناسند جلوگیری شود.

سگ شیواوا
مزاج شیواوا

حقایقی جالب از شیواوا

  • شیواواها اغلب در لیست رکوردهای جهانی گینس کوتاه‌ترین سگ (با ۳.۸ اینچ قد) و کوچک‌ترین سگ (که سنت برنارد بود، ۶ اینچ از انتهای دم تا بینی‌اش بود) قرار دارد. همچنین قابل‌توجه است، طول عمر شیواوا می‌تواند به ۲۰ سال برسد.
  • اگر یک سگ بدون هزینه و خرابکاری می‌خواهید، شیواوا بهترین انتخاب است. این سگ‌های کوچک با اعتمادبه‌نفس، جذاب و ماجراجو هستند. آن‌ها همیشه برای نوازش آماده هستند و به‌محض نشستن روی مبل خودش را در آغوش شما جای می‌دهد.
  • هرچند شیواواها سگ‌های کوچکی هستند، اما آن‌ها می‌توانند صدای بزرگی داشته باشند.
  • درحالی‌که شیواوا نژادی محبوب به دلیل اندازه، سلامتی و سهولت در مراقبت است، اما مناسب همه خانواده‌ها نیست. ازآنجاکه کوچک و ظریف هستند، برای خانواده‌های دارای فرزند کوچک مناسب نیستند این نژاد برای بازی خشن و رفتارهای کودک مناسب نیست زیرا فرزند کوچک بلد نیست چگونه با او برخورد کند.

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی سگ نژاد شیواوا رسیدیم. امیدواریم از مطالعه‌ی این مطلب لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش حیوانات خانگی خود پیشنهاد می‌کنیم به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

petplan.co.uk

petcentral.chewy.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *