سگ کاوالیر کینگ چارلز

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل یک نژادی زیبا و کوچک است که جزو گروه سگ‌های عروسکی قرار دارد. این نژاد از انگلستان منشأ گرفته است و از سال ۲۰۰۰، محبوبیت آن‌ها در ایالات‌متحده افزایش‌یافته و ازنظر محبوبیت رتبه نوزدهم را در ایالات‌متحده دارد.

این نژاد دارای موهای ابریشمی، صاف و گوش‌های بلند آویزان است. در رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای، بلوطی و سفید، قهوه‌ای و سفید یا قرمز دیده می‌شود. این سگ‌ها، نژادی خوب و خانگی هستند و همه اعضا خانواده را دوست دارند و نباید برای مدت طولانی تنها بمانند. متوسط عمر این نژاد بین نه تا چهارده سال است.

تاریخچه

در اوایل قرن هجدهم، جان چرچیل، اولین دوک مارلبرو، سگ‌های به رنگ قرمز و سفید این نوع نژاد را برای شکار نگه داشت. دوک ثابت کرد که آن‌ها قادر به نگه‌داشتن یک اسب متحرک هستند. سگ‌های او به دلیل پیروزی در نبرد بلنهایم، بلنهایم نام‌گذاری شدند. به دلیل همین، سگ‌های به رنگ قرمز و سفید این نژاد به بلنهایم معروف شدند.

جنگ جهانی دوم باعث انقراض شدید این نژاد در حال رشد شد. به‌طوری‌که اکثر این سگ‌ها به دلیل تولیدمثل نکردن و به دلیل مشکلات جنگ و کمبود مواد غذایی از بین رفتند. به‌عنوان‌مثال، در آشیانه تالیا کاوالیر، در طول دهه ۱۹۴۰، تعداد این سگ‌ها از شصت به سه سگ کاهش یافت. پس از جنگ، تعداد کمی از این سگ‌ها برای شروع دوباره‌ای زنده مانده‌اند و همه‌ی کاوالیرهای امروزی ازآنجا می‌آیند.

پس از مرگ پادشاه چارلز دوم، محبوبیت کاوالیر کمی کاهش یافت و نژادهای دیگری مثل پاگ موردعلاقه قرار گرفتند. درنهایت، در سال ۱۹۴۵، سگ کاوالیر کینگ چارلز به‌عنوان یک نژاد به رسمیت شناخته شد.

تاریخچه این نژاد در آمریکا نسبتاً جدید است. اولین کاوالیر ساکن ایالات‌متحده در سال ۱۹۵۶ توسط W. Lyon Brown از انگلستان آورده شد، همراه با الیزابت اسپالدینگ و سایر علاقه‌مندان، باشگاه کلوپ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل آمریکا Cavalier King Charles Club USA را تأسیس کرد که تا امروز ادامه دارد.

تاریخچه کاوالیر
تاریخچه

خصوصیات ظاهری سگ کاوالیر کینگ چارلز

در این نژاد قد به‌طور متوسط باید بین ۱۲ تا ۱۳ اینچ (۳۰ تا ۳۳ سانتی‌متر) و وزن متوسط او بین ۱۳ تا ۱۸ پوند (۵.۹ تا ۸.۲ کیلوگرم) است.
چشم‌های این نژاد گرد و بزرگ با رنگ تیره، گوش‌های او بلند و آویزان و موهای او بلند و ابریشمی است. معمولاً موهای این نژاد بدون پیچ‌خوردگی است، اگرچه کمی موج جزئی مجاز است. موهای او می‌تواند در بزرگ‌سالی روی گوش، پاها و دم آن‌ها رشد کند. به‌طورمعمول این از این موها باید نگهداری شود و موهای او روی پاها جنبه مثبتی از ویژگی‌های این نژاد است.

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل و اسپانیل عروسکی انگلیسی معمولاً با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. در انگلستان، اسپانیل عروسکی انگلیسی، King Charles Spaniel نامیده می‌شود. درحالی‌که در ایالات‌متحده، یکی از رنگ‌های این نژاد به نام King Charles شناخته می‌شود. این دو نژاد دارای سابقه مشابه هستند و فقط حدود ۱۰۰ سال پیش از یکدیگر جداشده‌اند. تفاوت‌های زیادی بین این دو نژاد وجود دارد، تفاوت اصلی در اندازه‌ی آن‌ها است. درحالی‌که وزن کاوالیر به‌طور متوسط بین ۱۳ تا ۱۸ پوند (۵.۹ تا ۸.۲ کیلوگرم) است، کینگ چارلز با ۹ تا ۱۵ پوند (۴.۱ تا ۶.۸ کیلوگرم) و کوچک‌تر است.

اگرچه این دو سگ دارای ویژگی‌های ظاهری مشابه هستند، اما با یکدیگر تفاوت دارند. گوش‌های سگ کاوالیر کینگ بالاتر قرارگرفته و جمجمه آن صاف است، درحالی‌که جمجمه کینگ چارلز برآمده است. همچنین، طول پوزه کاوالیر بیشتر از کینگ چارلز است.

رنگ

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل به رنگ سیاه‌وسفید، سیاه و قهوه‌ای مایل به زرد و سفید، رنگ بلوطی و سفید، قهوه‌ای و سفید و قرمز یافت می‌شود، این نژاد در چهار رنگ دیده می‌شود. رنگ سفید و بلوطی در این نژاد، به‌افتخار کاخ بلنهایم به‌عنوان بلنهایم شناخته می‌شود.

رنگ کاوالیر
رنگ کاوالیر

محبوبیت سگ کاوالیر کینگ چارلز

طبق آماری که توسط باشگاه کنل منتشر شد، کاوالیرها در یک سال، ششمین سگ محبوب انگلیس در سال ۲۰۰۷ بود. محبوبیت آن‌ها در آمریکا در حال افزایش است.

در سال ۱۹۹۸ آن‌ها ۵۶ امین نژاد محبوب بودند اما در دو سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ آن‌ها جزو ۲۵ امین نژاد محبوب بودند. محبوبیت این نژاد در حال افزایش است، در سال ۲۰۱۳ این نژاد رتبه هجدهم را به دست آورد.

خلق‌وخوی

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل سگی بسیار دوست‌داشتنی، بازیگوش، بسیار صبور و مشتاق جلب رضایت است. سگ‌های این نژاد با کودکان و سگ‌های دیگر خوب هستند. کاوالیرها از برخورد و معاشرت با سگ‌های خیلی بزرگترهیچ ترسی ندارند. آن‌ها به سرعت با هر محیط، خانواده و مکان سازگار می‌شوند و با زندگی در هر شهر و کشوری سازگار هستند.

توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط با سگ‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بسیار خوب است و نگهداری آن‌ها در خانه‌هایی که بیش از یک سگ دارند در صورتی امکان‌پذیر است که آن سگ‌ها آموزش‌دیده باشند. کاوالیرها به‌طور طبیعی کنجکاو و بازیگوش هستند، اما از اینکه به‌راحتی روی بالشتک یا دامان قرار می‌گیرند، لذت می‌برند و به همین دلیل آن‌ها برای بیماران و سالخوردگان بسیار مناسب هستند.

کاوالیرها بسیار فعال و پرجنب‌وجوش هستند. این سگ‌ها به دلیل چابکی و فرمان‌برداری و همچنین ذات شیرین و ملایم خود، سگ‌های درمانی فوق‌العاده‌ای هستند.
این سگ‌ها با همه‌ی غریبه‌ها ارتباط خوبی برقرار می‌کند به همین دلیل این سگ‌ها نگهبانان خوبی نیستند. سگ کاوالیر کینگ چارلز به دلیل غریزه شدیدی که برای شکاردارد ممکن است پرندگان و حیوانات کوچک رابه خطر بیندازد. ولی بااین‌حال، صاحبان این سگ گزارش داده‌اند که با آموزش دادن به آن‌ها، با انواع مختلفی از حیوانات کوچک ازجمله همستر به‌خوبی زندگی می‌کنند.

سگ کاوالیر کینگ چارلز
خلق‌وخوی

آراستگی و نظافت سگ کاوالیر کینگ چارلز

شانه زدن و برس کشیدن به‌صورت منظم و هفتگی و استحمام یا استفاده از شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. موهای روی گوش‌ها بلند است و اگر به‌خوبی شانه کشیده نشود حالت گره‌خورده پیدا می‌کند. موهای این سگ‌ها نیاز به اصلاح ندارند ولی بعضی از مالکان ترجیح می‌دهند موهای آن‌ها را مرتب و اصلاح کنند که هنگام راه رفتن یا بازی در بیرون کثیف نشوند.

داخل گوش‌ها و اطراف چشم‌ها باید به‌طور منظم چک و تمیز گردد. موهای بین پنجه‌ها را باید کوتاه نگه داشت. بعد از شستن حیوان حتماً او را خشک ‌کنید. ریزش مو در این نژاد متوسط است.
مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان پیشنهاد می‌شود. ناخن او را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید.

مشکلات مربوط به‌سلامتی این نژاد

سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ممکن است مستعد بیماری دریچه میترال باشند که منجر به نارسایی قلبی می‌شود. این بیماری در بعضی از دوره‌های زندگی این سگ‌ها ظاهر می‌شود و شایع‌ترین علت مرگ آن‌ها است. برخی از مشکلات جدی سلامتی، ازجمله بیماری دریچه میترال، سرنگومیلیا به‌شدت بالقوه دردناک، دیسپلازی مفصل ران، کشکک‌های تجمل پذیر و برخی از اختلالات بینایی و شنوایی از مشکلات سلامتی این نژاد است.

مشکلات مربوط به‌سلامتی این نژاد
مشکلات مربوط به‌سلامتی این نژاد

ازآنجاکه کاوالیرها امروزه از شش سگ منشأ می‌گیرند، هرکدام از این بیماری‌ها که در یکی از این سگ‌ها وجود داشته باشد می‌تواند به نسل‌های بعدی خود منتقل کنند. پیشنهاد می کنم مطلب بیماری دیستمپر در سگ که نوع دیگری از بیماری سگ‌ها است را مطالعه کنید.

بیماری قلبی (دریچه میترال)

بیماری دریچه میترال (MVD)، تقریباً همه کاوالیرها درنهایت به بیماری دریچه میترال مبتلا می‌شوند. این بیماری به دلیل نارسایی دریچه ایجاد می‌شود و درنهایت منجر به نارسایی قلبی می‌شود.

بیماری قلبی معمولاً در سگ‌های مسن‌تر شایع‌تر است اما این بیماری در سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ممکن است در سال‌های اول زندگی، خود را نشان دهد. مثلاً در سن یک یا دوسالگی، نارسایی قلبی یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر در میان این نژاد است. اکثر بیماری‌های قلبی در سگ ناشی از ضعیف شدن یک دریچه است.

این دریچه به‌آرامی تغییر شکل می‌دهد و شل می‌شود. به‌طوری‌که خون در پشت و در اطراف آن نشت می‌کند. کنترل وزن به کاهش علائم می‌تواند کمک کند. این بیماری پلی ژنیک است (تحت تأثیر ژن‌های متعدد قرار دارد). بنابراین همه کاوالیرها در سراسر جهان درخطر ابتلا به این بیماری هستند و عامل اصلی مرگ‌ومیر در این نژاد است.

حیوانات مبتلا به بیماری دریچه میترال در قلب دارای سوفل قلبی هستند. اگر سگ شما دارای سوفل قلبی و یا علائم ظاهری و مشکلات قلبی است بهتر است با انجام آزمایش شدت بیماری را تشخیص دهید.
برای نظارت بر وضعیت سگ این آزمایش حداقل هرسال یک‌بار نیاز به تکرار دارد. اگر بیماری دریچه میترال زود تشخیص داده شود. می‌توان با تجویز داروهایی طول عمر سگ را بیشتر کنند.
یک نظرسنجی توسط باشگاه کنل انگلستان نشان داد که ۴۲.۸٪ از مرگ‌ومیرهای کاوالیر مربوط به قلب است. مهم‌ترین دلایل بعدی سرطان (۳/۱۲ درصد) و پیری (۲/۱۲ درصد) است.

سگ کاوالیر کینگ چارلز
بیماری قلبی (دریچه میترال)

سرنگومیلیا

سیرنگومیلیا (Syringomyelia) نوعی بیماری است که مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می‌دهد. باعث ایجاد علائمی از ناراحتی خفیف تا درد شدید و فلج جزئی می‌شود.
در این بیماری مغز و نخاع درگیر می‌شود و جز بیماری‌های شایع این نژاد است. از علائم این بیماری ناراحتی مختصر تا درد شدید و حتی فلج ناقص است. این بیماری معمولاً در ۸۵ درصد این سگ‌ها بین سنین ۶ ماه و ۴ سال ظاهر می‌شود.

اولین نشانه‌های این بیماری ممکن است شامل حساسیت در اطراف سر، گردن و یا شانه‌ها باشد. علت آن ناهنجاری است که معمولاً به آن ناهنجاری کیاری می‌گویند. این ناهنجاری به شکل ناقص و پایین آمده بخش مهمی از مخچه به نام لوزه که در سوراخ گردنی وارد می‌شود و بر نخاع و بصل النخاع فشار آورده و مانع جریان مایع نخاعی مغزی می‌شود و باعث ایجاد این بیماری می‌شود.

در چند سال گذشته به‌طور مداوم نمونه‌های تحقیق بین‌المللی نشان می‌دهد که بیش از ۹۰٪ از نژاد کاوالیر کینگ چارلز ناهنجاری دارند و بین ۳۰-۷۰٪ دارای سرنگومیلیا هستند. بااین‌حال، اکثر سگ‌های دارای سرنگومیلیا علائمی ندارند. در برخی از سگ‌ها که علائمی دارند، این علائم شامل حساسیت در اطراف سر، گردن یا شانه‌ها است. غالباً توسط ناله سگ یا خاراندن مکرر در ناحیه گردن یا شانه نشان داده می‌شود. حرکات خاراندن غالباً بدون ایجاد تماس فیزیکی با بدن انجام می‌شود.

بیماری سرنگومیلیا
بیماری سرنگومیلیا

سقوط اپیزودیک

این بیماری اغلب با صرع اشتباه گرفته می‌شود، اما سگ در طول تشنج هوشیار است. علائم می‌تواند بسیار متغیر باشد و از خفیف تا شدید بروز کند. با بزرگ‌تر شدن سگ، این علائم می‌توانند کم‌وبیش شدید شوند و الگوی استانداردی برای حملات وجود ندارد. شروع علائم معمولاً زمانی آغاز می‌شود که سگ بین ۴ ماه تا ۴ سال داشته باشد. این بیماری معمولاً قبل از پنج‌ماهگی شروع می‌شود.

ترومبوسیتوپنی و ماکروترومبوسیتوپنی

نیمی از سگ های کاوالیر کینگ چارلز ممکن است دارای یک اختلال خون مادرزادی به نام ترومبوسیتوپنی بدون علامت باشد. ترومبوسیتوپنی به اختلال در تعداد پلاکت‌های خون گفته می‌شود. پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها عناصر خونی بشقابی شکل هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند.

کمبود بیش‌ازحد این عناصر رایج‌ترین علت مشکلات خونریزی در سگ‌ها است. ماکروترومبوسیت‌ها نیز یک ناهنجاری مادرزادی است که حداقل در یک‌سوم کاوالیرها مشاهده می‌شود.

اختلالات مفصل ران و زانو

دیسپلازی مفصل ران یک بیماری ژنتیکی شایع است که اکثر کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ها را درگیر می‌کند. از بدو تولد این بیماری را ندارند اما با افزایش سن دچار این بیماری می‌شوند. دیسپلازی مفصل ران از طریق اشعه ایکس تشخیص داده می‌شود، اما معمولاً تا قبل از زمان بلوغ آن‌ها با اشعه ایکس مشخص نمی‌شود. حتی در کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل‌های بالغ که دچار دیسپلازی مفصل ران هستند، گاهی اشعه ایکس نمی‌تواند بیماری را نشان دهد. در یک سری ارزیابی‌های بنیاد ارتوپدی برای حیوانات، کاوالیر در بین ۱۵۷ نژاد در رتبه ۷۸ قرار گرفت. نژادهایی که بیشترین آسیب را دیدند بولداگ، پاگ و داگودبورداکس بودند.

سگ کاوالیر کینگ چارلز
اختلالات مفصل ران و زانو

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل‌ها ممکن است در معرض بیماری نقص ژنتیکی استخوان ران و زانو به نام کشکک کشنده باشد. این وضعیت بیشتر اوقات در سنین ۴ تا ۶ ماهه در توله‌سگ‌ها مشاهده می‌شود. در شدیدترین موارد ممکن است جراحی لازم شود. سیستم درجه‌بندی کشکک از ۱ (زانوی محکم) تا ۴ (زانو ضعیفی است که ناشی از انحراف تاندون‌ها از جای اصلی خود و ضعف رباط‌ها است) اجرا می‌شود.

اگر زانو این نژاد دارای درجه ۱-۲ باشد، درمان او با توان‌بخشی فیزیکی و ورزش ممکن است این درجه‌بندی را کاهش دهد و از جراحی جلوگیری کند. در درجه‌های ۳–۴ به‌احتمال‌زیاد برای رفع مشکل و برای جلوگیری از ایجاد آرتروز و لنگیدن، به جراحی نیاز خواهد بود.

مشکلات چشم

اختلالی که معمولاً در کاوالیر مشاهده می‌شود، کراتوکونژونکتیویتس سیکا است. به زبان عامیانه به‌عنوان خشکی چشم شناخته می‌شود. علت معمول این بیماری واکنش خود ایمنی در برابر غده اشکی سگ (غده اشک) است که باعث کاهش تولید اشک می‌شود. طبق پایگاه داده اختلالات وراثتی سگ، این شرایط نیاز به درمان مداوم دارد و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به کوری نسبی یا کامل شود. این اختلال می‌تواند باگذشت زمان کاهش یابد یا بهبود یابد.

یک مطالعه در سال ۱۹۹۹ شد که نشان داد به‌طور متوسط ۳۰٪ از کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل‌ها دارای مشکلات چشمی بوده‌اند. این مشکلات عبارت‌اند از آب‌مروارید، دیستروفی قرنیه، distichiasis، آنتروپیون، میکروفتالمی، آتروفی شبکیه مترقی و دیسپلازی شبکیه.

اختلالات گوش سگ کاوالیر کینگ چارلز

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ها ممکن است به دلیل عدم تشکیل یا تحلیل رفتن زودرس گیرنده‌های گوش داخلی، مستعد نوعی ناشنوایی مادرزادی باشد که از بدو تولد وجود دارد، اگرچه این بیماری نسبتاً نادر است. علاوه بر این، مطالعات جدیدتر کاوالیر هایی را پیداکرده است که دچار کم شنوایی پیش‌رونده می‌شود که معمولاً درزمانی که توله‌سگ هستند شروع می‌شود و تا ناشنوایی کامل سگ پیشرفت می‌کند، معمولاً در سنین سه تا پنج سال سگ کاملاً ناشنوا می‌شود. معتقدند که این کم شنوایی پیش‌رونده چیزی بیشتر از عدم تشکیل یا تحلیل رفتن زودرس گیرنده‌های گوش داخلی است و از طریق تحلیل رفتن عصب شنوایی ایجاد می‌شود.

اختلالات گوش سگ کاوالیر کینگ چارلز
اختلالات گوش سگ کاوالیر کینگ چارلز

نکته پایانی

این سگ‌ها به‌عنوان سگ خانگی بهترین عملکرد را دارند و حتی آن‌ها وابستگی شدیدی به خانواده‌های خود دارند.امیدواریم راهنمایی کامل را بابت این نژاد در اختیار شما قرار داده باشیم. تجربیات و سؤالات خودتان را در مورد نژاد سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل با ما و دیگر خوانندگان در واسط پت به اشتراک بگذارید. همچنین برای خریدوفروش کالاهایتان به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منبع:

en.wikipedia.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *