تمیز کردن کفش جیر

تمیز کردن کفش جیر

جیر ماده‌ای خارق‌العاده است که بسیار منحصربه‌فرد و شیک به نظر می‌رسد. به همان میزان که کفشی از جنس جیر زیبا جلوه می‌کند، به همان اندازه هم تمیز کردن کفش جیر کاری دشوار به نظر می‌رسد. مطمئناً خرید یک جفت کفش عالی فقط در داخل جعبه و بدون اینکه از آن استفاده کنید، فایده‌ای ندارد، به همین دلیل دانستن نحوه تمیز کردن کفش جیر مهم است. خوشبختانه، ما می‌توانیم با این نکات مفید به شما کمک کنیم کفش‌های جیر خود را تمیز کنید و از داشتن آن لذت ببرید.

آیا کفش‌های جیر قابل تمیز شدن هستند؟

جیر بسیار حساس و ظریف است بنابراین برای تمیز کردن کفش جیر، باید اطمینان حاصل کرد که در پایان به آن‌ها آسیب نمی‌رسانید. اگر کفش‌هایتان جیر اصل است، حتماً آن‌ها را فقط با دست تمیز کنید و از قرار دادن آن‌ها در ماشین لباسشویی یا خشک‌کن خودداری کنید. همچنین، برچسب‌ها یا دستورالعمل‌های ویژه تمیز کردن کفش‌ جیر را قبل از تمیز کردن بررسی کنید.

تمیز کردن کفش‌های جیر

تمیز کردن کفش‌ جیر کاری سخت و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد، اما با پیروی از این دستورالعمل‌های ساده، کفش‌هایی نو و تمیز خواهید داشت.

کفش‌ ورزشی از جنس جیر

اگر شما ورزشکارهستید بدون شک، جیر یک گزینه بسیار زیبا و شیک برای شما است. اما فعالیت ورزشی یا حتی یک پیاده‌روی ساده می‌تواند کفش شمارا کثیف کند.

حالا وقت آن شده تا دست‌به‌کار شوید. برای این کار به یک دستمال تمیز نیاز دارید. ابتدا با برداشتن بندها و قرار دادن یک چوب‌لباسی مخصوص کفش سعی کنید تا کفشتان شکل خود را حفظ کند.

سپس، با برس جیر آلودگی‌های سطحی را پاک‌کنید. در مرحله بعد با یک دستمال تمیز پاک‌کننده مخصوص جیر را بر روی کفش بمالید. پس از تمیز کردن، اجازه دهید کفش‌های ورزشی شما خشک شوند. حالا شما یک جفت کفش ورزشی نو و زیبا دارید.

نحوه تمیز کردن چکمه‌ جیر

اگر چکمه‌های جیر دارید، تمیز و سالم نگه‌داشتن آن‌ها برای داشتن یک ظاهر شیک و همچنین طول عمر آن‌ها ضروری است. برای تمیز کردن چکمه‌های جیر خود، شروع به حذف بندها و خیساندن یک برس نرم و مویی در یک ظرف کوچک پاک‌کننده جیر کنید.

چکمه
تمیز کردن چکمه

سپس، درحالی‌که یکدست خود را درون کفش نگه‌داشته‌اید، از دست دیگر استفاده کنید تا بوت را با حرکات دورانی کوچک برس بزنید (حالتی شبیه مسواک زدن). همین کار را برای لنگه دیگر بوت خود انجام دهید و اجازه دهید هر دو به مدت ۲۴ ساعت خشک شوند. پس از خشک شدن کامل، می‌توانید از روغن مخلوط و یک برس کوچک جیر استفاده کنید تا چکمه‌های شما بار دیگر نرم و لطیف شوند.

پاک کردن گل و لای

درحالی‌که بسیاری از مواد می‌توانند کفش‌های جیر را لکه‌دار و کثیف کنند، گل‌ولای یکی از بدترین موارد است. به همین دلیل، مهم است که بدانید چگونه گل‌ولای کفش‌های خود را به روشی ملایم و درعین‌حال کارآمد تمیز کنید. برای تمیز کردن کفش جیر از گل‌ولای، قبل از هر کاری، اجازه دهید که گل‌ولای خشک شود. پس از خشک شدن، از برس برای پاک کردن هرچه بیشتر آن‌ها استفاده کنید.

تمیز کردن کفش جیر در خانه

اگرچه کفش‌های جیر ممکن است ظریف باشند، اما نیازی نیست هر بار که نیاز به نظافت دارند آن‌ها را نزد یک کفاش حرفه‌ای ببرید. با پیروی از چند دستورالعمل آسان، می‌توانید خاک و گل‌ولای را از کفش‌های جیر خود در خانه پاک‌کنید. با پر کردن کفش‌های خود با کاغذ و برس زدن آن‌ها با برس جیر شروع به از بین بردن آلودگی‌های سطحی کنید.

برای لکه‌های سخت‌تر، می‌توانید از مواد پاک‌کننده جیر استفاده کنید. از طرف دیگر، آثار برجای‌مانده ناشی از آب، قبل از اینکه خشک شوند باید با یکپارچه مرطوب تمیز برطرف گردند. اگر با این کار کاملاً این آثار برطرف نشد، می‌توانید محل را برس بزنید یا از پاک‌کننده استفاده کنید.

چگونگی تمیز کردن کفش جیر از لکه‌ها

گاهی اوقات، هر کاری که انجام می‌دهید، لکه‌ها به‌خصوص در کفش‌های جیر سفید از بین نمی‌روند. در این موارد، می‌توانید از یک ماده جادویی که در همه آشپزخانه‌ها پیدا می‌شود کمک بگیرید: سرکه.

تمیز کردن کفش جیر
تمیز کردن کفش جیر

با استفاده از یکپارچه تمیز، کمی سرکه سفید روی لکه بزنید. قبل از مالیدن لکه با برس جیر اجازه دهید سرکه کاملاً خشک شود. برای لکه‌های خاص مانند موم یا روغن، شاید لازم باشد روش دیگری را امتحان کنید، می‌توانید برای تمیز کردن کفش‌های جیر خود از یخ استفاده کنید، به این صورت که یخ را چندین مرحله روی لکه بمالید. این روش برای زمانی است که لکه از موم باشد. برای لکه روغن، می‌توانید قبل از برس زدن، کمی نشاسته ذرت روی لکه بریزید تا روغن جذب نشاسته شود.

کفش جیر مشکی

تمیز کردن کفش‌های جیر مشکی به دلیل محو شدن و خش برداشتن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. برای زیبا نگه‌داشتن کفش‌های خود، یک فرآیند تمیز کردن منظم را دنبال کنید. سپس، هنگامی‌که لکه‌ها را از بین بردید، با رنگ جیر سیاه لکه‌های کمرنگ یا خراشیده شده را از بین ببرید. در روش دیگر، با استفاده از انگشت خود مداد رنگی سیاه را روی قسمتی که آسیب‌دیده بکشید.

کفش‌ جیر سفید

کفش‌های جیر سفید می‌توانند بسیار شیک باشند اما تمیز نگه‌داشتن آن‌ها نیز بسیار دشوار است. برای اینکه کفش‌های سفید خود را به بهترین شکل نشان دهید، حتماً از محافظ جیر استفاده کنید و به‌محض بروز لکه یا آلودگی آن را پاک‌کنید. قبل تمیز کردن کفش جیر خود و استفاده از پاک‌کننده برای مقابله با لکه‌ها، با از بین بردن رطوبت اضافی شروع کنید. برای تمیز کردن بیشتر، از یکپارچه نرم و سرکه سفید استفاده کنید. پس از خشک شدن، کفش‌های خود را مسواک بزنید÷

کفش‌های جیر مصنوعی

یکی از مزایای جیر مصنوعی مقاومت بیشتر در برابر لکه و دوام آن نسبت به جیر سنتی است. به همین ترتیب، مراقبت از آن آسان‌تر است اما هنوز هم به نگهداری، تمیز کردن منظم و حذف یا علامت‌گذاری نیاز دارد. لکه‌ها را می‌توان با کمی سرکه یا الکل پاک کرد.

تمیز کردن کفش جیر
کفش های جیر مصنوعی

کفش‌های جیر مصنوعی خود را می‌توانید با برس زدن آلودگی‌های اضافی قبل از پاک کردن آن‌ها با مخلوط آب و سرکه، تمیز کنید. سپس، آن‌ها را با کاغذ پرکنید و بگذارید قبل از برس زدن خشک شود تا نرمی و لطافت خود را بازیابد.

تمیز کردن کفش جیر با مسواک

اگر برس جیر ندارید، نگران نباشید. هنوز هم می‌توانید کفش‌هایی زیبا و تمیز داشته باشید. برای تمیز کردن کفش جیر، به‌جای برس می‌توانید از یک مسواک استفاده کنید. مسواک می‌تواند همان عملکرد مشابه برس جیر برای از بین بردن آلودگی داشته باشد. سپس، با کمک پاک‌کننده جیر لکه‌ها را از بین ببرید. روش دیگر، استفاده از تخته چوب زمرد و بخار برای از بین بردن لکه‌ها است.

شستن کفش جیر با آب ممنوع

ممکن است در کفش‌های جیر مشکی چندان مشهود نباشد، اما آب می‌تواند ظاهر کفش جیر را به هم بریزد. هرگز نباید کفش‌های جیر خود را بشویید، مخصوصاً در ماشین لباسشویی. اما اگر لکه‌هایی وجود داشته باشد که از بین نرود، یک ترفند منحصربه‌فرد وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

آب مای سل (که به‌طورمعمول برای از بین بردن آرایش استفاده می‌شود) برای تمیز کردن کفش جیر بسیار مفید است. کمی آب مای سل را روی یک پنبه یا حوله پنبه‌ای قرار دهید و کفش‌ها را به‌آرامی پاک‌کنید.

نحوه تمیز کردن کفش‌ جیر بدون پاک‌کننده جیر

اگر پاک‌کننده جیر ندارید، می‌توانید کفش‌های خود را فقط با برس جیر یا به اصطلاح برس واکس تمیز کنید. بااین‌حال، ممکن است برای از بین بردن بعضی از لکه‌ها به تلاش بیشتری نیاز داشته باشید. در این موارد، سعی کنید از مقدار کمی آب‌صابون استفاده کنید یا اگر لکه شما ماده غذایی یا لکه نمکی است، سرکه سفید را برای تمیز کردن کفش جیر خود انتخاب کنید.

تمیز کردن کفش جیر
تمیز کردن کفش بدون تمیز کننده

مراحل پیشگیری

نگهداری و پیشگیری از کثیف شدن و خراب شدن کفش جیر، برای تمیز نگه‌داشتن آن ضروری است. بعد از هر بار سایش حتماً کفش‌های خود را برس بزنید تا خاک آن پاک شود. در صورت عدم استفاده، کفش‌های خود را در جای خشک نگهداری کنید. کفش‌های جیر خود را با پلاستیک نپیچید همچنین می‌توانید آن‌ها را با کاغذ مچاله شده پرکنید یا از چوب‌رختی مخصوص کفش، برای جذب رطوبت و کمک به حفظ شکل آن‌ها استفاده کنید. در آخر، حتماً از یک محافظ جیر برای آب‌بندی الیاف و جلوگیری از ایجاد لکه استفاده کنید.

محصولات تمیزکننده کفش جیر

برای تمیز کردن کفش جیر و همچنین نگهداری صحیح آن، سرمایه‌گذاری در ابزارها و محصولات خاص می‌تواند مفید باشد. به‌طور خاص، مواردی مانند محافظ جیر، پاک‌کننده و برس می‌توانند به‌سرعت و به‌راحتی آلودگی‌ها و لکه‌ها را پاک کنند. همچنین، چوب‌ رختی کفش خریدی است که می‌تواند به حفظ شکل کفش شما در تمام مراحل تمیز کردن کفش جیر کمک کند.

نکات تمیز کردن کفش جیر

  • قبل از تمیز کردن کفش‌های جیر، بندها را برداشته و یک چوب‌لباسی کفش یا کاغذ خردشده را داخل آن‌ها بگذارید تا با کمک آن‌ها فرم کفش حفظ شود.
  • روی محصولات خاص تمیز کردن کفش جیر، ازجمله محافظ، پاک‌کننده، برس و پاک‌کن سرمایه‌گذاری کنید.
  • با استفاده از یک برس نرم هرگونه آلودگی سست یا گل خشک را پاک‌ کنید.
  • کفش‌های خود را به‌آرامی با یک برس و تمیزکننده بشویید تا لکه‌ها پاک شود.
  • پس از خشک شدن کفش‌های خود، می‌توانید با برس کشیدن یا استفاده از روغن راک نرمی و لطافت را به کفشتان برگردانید.
تمیز کردن کفش جیر
تمیز کردن کفش جیر

اطلاعات بیشتر

 اگر قصد خرید و فروش انواع لوازم شخصی مورد علاقه‌ی خود از جمله کیف و کفش را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن‌واسط کالا مراجعه نمایید و بصورت راحت آن را بخرید یا بفروشید.

منابع :
thetrendspotter.net

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *