اسب الدنبورگ

اسب الدنبورگ

از ویژگی‌ های اسب الدنبورگ چابکی و سرعت است. همچنین بسیاری از آن‌ها در مسابقات، در حلقه نمایش و برای کار در مزرعه استفاده می‌شوند. اسب‌های سبک به چند روش مختلف گروه‌بندی می‌شوند. مثلاً قاره یا کشوری که منشأ آن‌ها است.
همچنین این اسب‌ها طبق آموزش‌های دریافتی گروه‌بندی می‌شوند، برای مثال به‌عنوان اسب‌های مخصوص شکار، اسب‌های مخصوص سواری یا … طبقه‌بندی می‌شوند. در درجه اول، اسب الدنبورگ به‌عنوان اسب مخصوص شکار استفاده می‌شود.
اما می‌توان از آن‌ها برای درساژ، مسابقات و پرش، همچنین می‌توان از آن‌ها به‌عنوان اسب کالسکه هم استفاده کرد.
برای اطلاعات بیشتر خواندن مقاله درساژ اسب را به شما پیشنهاد میدهیم.

مشخصات اسب الدنبورگ

اسب الدنبورگ یک نژاد بزرگ خون‌گرم است که به‌طور متوسط طول آن‌ها ۱۶۲ تا ۱۸۲ سانتی متر است. رنگ آن‌ها می‌تواند خلیجی، قهوه‌ای، مشکی، بلوطی و خاکستری باشد. نشانه‌هایی از رنگ سفید در پاهای عقبی و صورت آن‌ها رایج است.

آن‌ها دارای یک سر بزرگ، بینی مستقیم یا رومی (محدب) هستند که به یک گردن بلند و بسیار قوی متصل می‌شود. آن‌ها دارای شانه‌ها، پشت و پاهایی عضلانی، ناحیه تحتانی تخت و دم بلند هستند.
این نژاد دارای پاهایی با استخوان کوتاه و قدرتمند است. آن‌ها برخی از حرکات زانوی اجداد خود را حفظ کرده، به همین دلیل به یک اسب ورزشی برجسته تبدیل‌ شده‌اند.

نژاد الدنبورگ

شاید بشود آن را به‌عنوان قدرتمندترین اسب از نژادهای آلمان ، توصیف کرد. این نژاد در دهه ۱۶۰۰ توسط کنت آنتون گونتر فون اولدنبورگ، که یک سوارکار برجسته بود و نژاد نام خود را از آن گرفته است، در دوش بزرگ الدنبرگ تأسیس شد.

در اصل تأثیرات فریزیایی با اضافه شدن خطوط خونی ایبری و بارب وجود داشت. در قرن های بعدی، نژادهای دیگری برای توسعه الدنبورگ استفاده شد، یعنی نژادهای اصیل، هانوفر، خلیج کلیولند و نورفولک رودستر که اکنون ناپدید شده است.

اسب الدنبورگ
یکی از قدرتمندترین اسب های آلمانی

استفاده از این نژادها در طول قرن نوزدهم واقعاً برای تولید یک اسب مربی بزرگ و قوی نیاز داشت. ازاین‌رو خلیج کلیولند و نورفولک رودستر انتخاب شدند.

همان‌طور که کالسکه‌ها جای خود را به اتومبیل‌های موتوری اولیه می‌دادند، ویژگی‌ های اسب الدنبورگ به‌عنوان اسب مزرعه با زندگی سازگار شد.

تاریخ

تا قبل از قرن هفدهم، اسب‌ها در منطقه الدنبورگ کوچک و ساده بودند، اما به‌اندازه کافی قوی بودند که می‌توانستند برای کار در خاک سنگین سواحل فریس استفاده شوند. این اسب‌ها به پایه و اساس همسایگان الدنبورگاز هولشتاین تا گرونینگن تبدیل می‌شوند.

کانت یوهان شانزدهم (۱۶۰۳-۱۵۴۰) یکی از اولین کسانی بود که علاقه زیادی به پرورش اسب سازمان‌یافته داشت. یوهان شانزدهم، فردریکسبورگهای کلاس بالا را از دانمارک، اسب‌های ترک تصفیه‌شده و ناپلی و اندلس قدرتمند خریداری کرد.

کنت آنتون گونتر جانشین او (۱۶۶۷-۱۵۸۳) نه‌تنها از سفرهای خود مطلوب‌ترین اسب‌های آن زمان را بازگرداند، بلکه نریان‌ها را در دسترس مستأجران خود قرارداد. بازرسی‌های سخت نریان از سال ۱۷۱۵ در اوستفریزیا برگزار شد و در سال ۱۷۵۵ به اولدنبرگ گسترش یافت.
این بازرسی‌ها تحت مقررات ایالتی در سال ۱۸۲۰ اجباری شد. این فرایندها به تولیدکنندگان این امکان را می داد تا اسب‌ها را سریعاً متناسب با بازار قالب بزنند.

نگهداری و تغذیه اسب الدنبورگ

نگهداری و کنترل این نژاد بزرگ، نسبتاً ساده است. بااین‌وجود، آن‌ها پرانرژی و ورزشکار هستند و به فعالیت و توجه زیادی نیاز دارند. کنجکاوی طبیعی الدنبورگ به‌راحتی می‌تواند او را به دردسر بیاندازد.
بنابراین باید مراقب باشید تا محل زندگی او ایمن و محیط اطراف او سرگرم‌کننده باشد. آن‌ها باید در هر دو بار تغذیه روزانه، حداقل به میزان ۴ تا ۷ کیلو گرم مواد خوراکی، همراه با مکمل‌های غلات و ویتامین دریافت کنند.

آموزش و فعالیت‌ها

اولدنبرگ اسبی بااستعداد و سازگار است که می‌تواند در بسیاری از رشته‌ها عالی عمل کند. بیشتر برای پرش، درساژ و مسابقات انتخاب می‌شود. در سال‌های اخیر بیشتر به‌عنوان اسب کالسکه و در مسابقات کالسکه‌رانی دیده‌شده است.

آموزش
آموزش اسب الدنبورگ

مسائل بهداشتی

اولدنبرگ یک نژاد سخت است و ازلحاظ بهداشتی مشکلات نسبتاً کمی دارد. اما برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی و باکتریایی اسب‌ها مانند سوختگی، خراش، کرم حلقوی و برفک باید مسائل بهداشتی را رعایت کرد. آن ها به نظافت نیاز دارند. آن‌ها یک نژاد بسیار کنجکاو هستند و باید مراقب باشید که محیط آن‌ها عاری از هرگونه اشیایی باشد که می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند.

ظاهر نژاد الدنبورگ

هدف پرورش اسب اصیل نجیب، قاب بزرگ و صحیح با حرکات پویا، جادار و الاستیک است. به دلیل خلق‌وخوی، شخصیت و قابلیت سواری مناسب برای درساژ، کلاس‌های شکارچی، پرش نمایش یا رویدادها مناسب است.

این هدف مشترک تولیدمثل اسب‌های ورزشی در سراسر جهان است. از ویژگی‌ های اسب الدنبورگ خوب و نجیب بودن است، سر او به‌خوبی بر گردن قرارگرفته و یک گلوی خوب دارد. گردن باید به‌اندازه کافی بلند باشد و دارای یک خط شیب‌دار و اتصال مناسب سر و گردن باشد.

شانه باید بلند و به‌خوبی با زاویه درست قرار گیرد. برای قراردادن زین و سوارکار در موقعیت مناسب، پژمردگی‌ها باید به‌اندازه کافی طولانی و رشد کافی داشته باشند. الدنبورگ بین ۱۶.۰ تا ۱۶.۳ عقب ایستاده است.

خصوصیات نژاد الدنبورگ

ویژگی‌ های اسب الدنبورگ پشت و کمر قوی و همچنین یک کروپ کاملاً پیشرفته از اهداف پرورش است. پاها باید با مفاصل به‌خوبی رشد یافته و استخوان‌های کافی با سم‌های خوب تشکیل شوند. همچنین پاهای عقبی همان‌طور که از پشت با زاویه خوب لک دیده می‌شود، صاف هستند.
اسب خودش را حمل می‌کند و به‌خوبی از لگن و عقب رانش می‌کند، راه‌های متحرک کششی و پرانرژی به جلو با گام‌های بلند فعال ایجاد می‌کند. همچنین دارای یک چرخش پشت و آزادی خوب شانه است.

اسب الدنبورگ
اسب الدنبورگ

زمینه‌های اسب

نژاد الدنبورگبا کنت یوهان شانزدهم فونالدنبورگدر اواخر سال ۱۵۰۰ مفهوم پیدا کرد. او نژاد را به‌عنوان پایه‌ای برای اسب سبک‌تر نیز مناسب برای سواری قرارداد. کنت آنتون گونتر فون اولدنبورگ، جانشین وی، با تزریق خون از اسب‌های سبک‌تری که از مکان‌هایی مانند اسپانیا، ترکیه، ایتالیا و انگلیس می‌آمد، نژاد را تصفیه کرد.

ویژگی‌ های اسب الدنبورگ در دهه ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ در سراسر اروپا بسیار محبوب شد. این محبوبیت منجر به پرورش بی‌رویه شد. در سال ۱۷۸۴ بیش از ۱۶۰۰۰ اسب در این منطقه وجود داشت. پرورش‌دهندگان خصوصی در سال ۱۸۶۱ برای ثبت موجودی و اصلاح کیفیت نژاد برای پاسخگویی به تقاضای خطوط مربی و سواره‌نظام، یک کتاب مطالعه تأسیس کردند.

با معرفی راه‌آهن، نیاز به اسب‌های مهار کاهش یافت. این نژاد بیشتر توسعه یافت تا مفهوم اسب‌سواری آلمانی افزایش یابد. این مفهوم خواستار ظرافت، حرکت زمین پوشاننده و روحیه‌ای مهربان و درعین‌حال روحیه آمیز بود.

انجمن اولدنبورگ

باگذشت زمان، الدنبورگ اوستفریسن به اسب‌های لوکس تبدیل شدند، به اسب کالسکه شیک و پله‌ای، اگرچه آن‌ها اسب‌های مزرعه بودند. آنچه الدنبورگ و اوستفریسن را از هم متمایز می‌کرد، مزرعه پرورش گلخانه‌ای دولتی بود.
همان‌طور که پرورش‌دهندگان خصوصی، صاحبان مادیان و اسب نر آزادی بیشتری در خرید سهام تولیدمثل داشتند و آن را حفظ کردند. درنتیجه اسب‌های الدنبورگ و اوستفریزن به خارج از کشور صادر شدند.
در سال ۱۹۲۳، دفتر مطالعه اوستفریسن و استادن الدنبورگ باهم ادغام شدند و انجمن پرورش دهندگان اسب الدنبورگ امروز را تشکیل دادند.

انجمن
اسب الدنبورگ

بعد از جنگ جهانی دوم

پس از جنگ جهانی دوم، پرورش‌دهندگان همچنان با خون اصیل‌تر تمبر را سبک کردند تا اسب‌سواری مدرنی را که امروز می‌بینیم تولید کند. الدنبورگ هنوز هم بلندتر و قدرتمندتر از سایر نمونه‌های اروپایی خود مانند سرماخوردگی هلندی یا هانوفر آلمانی ساخته‌شده اما نسبت به یک قرن پیش تغییر چشمگیری کرده است.

به دلیل اندازه و مهره، یکی از ویژگی‌ های اسب الدنبورگ به‌عنوان یک اسب راننده محبوب است. همچنین به‌خوبی به سایر رشته‌های سوارکاری درساژ و پرش نمایش منتقل‌ داده شده است. ویژگی‌ های اسب الدنبورگ دارای بدن و سینه‌ای قدرتمند و عمیق بااندام و پاهای قوی است. ممکن است به‌عنوان یک اسب ایستاده توصیف شود که نژاد آن ها معمولاً نوعی رنگ تیره مانند خلیجی، قهوه‌ای و سیاه‌وسفید است.

دوران پس از جنگ

تمام نقش هایی که آلت اولدنبرگر بازی می‌کرد

  • اسب کالسکه
  • توپ توپخانه
  • اسب مزرعه

در طی دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ با مکانیزاسیون پی‌درپی پیشی گرفتند. بااین‌حال، افزایش اوقات فراغت و درآمد مصرفی زمینه را برای سوارکاری تفریحی فراهم کرد.

پرورش‌دهندگان الدنبورگ تغییر جهت دادند و به سمت تولید اسب‌های سوار همان شهر اسب‌های کالسکه خود حرکت کردند.اولین اسب نر خارجی که برای بهبود کیفیت اسب‌سواری مادیان های الدنبورگ وارد کشور شد، کاندور بود.

روند تکمیل نژادها

خلیج تاریک انگلیس و نورمن. پس از او آدونیس در سال ۱۹۵۹ دنبال شد، این بار یک نژاد کامل. تعداد زیادی آژیر اصیل برای مادیان‌هایالدنبورگ طی ۱۵ سال آینده مورد تأیید قرار گرفتند مانند مانولت، میراکلو، گوتر گاست ، ماکوبا و از همه مهم‌تر،. Vollkorn یکی از اولین اسب‌های ورزشی بین المللی الدنبورگ را تولید کرد.

اسب الدنبورگ
اسب الدنبورگ

ولتورنو ، از مانولت دختر، عضو تیم رویداد برنده مدال نقره المپیک در سال ۱۹۷۶ بود. موفقیت کاندور، پرورش‌دهندگان الدنبورگ را ترغیب به انتخاب آژیرهای فرانسوی به‌جای آلمانی‌ها کرد.

پیشرفت در تغییر

فوریوزو در ۱۹۶۸ و فوتورو در ۱۹۶۹ برجسته بودند، هر دو توسط فوریوزو ، تیرو و زئوس ، که توسط آرلکوین فرانسوی، عربی فرانسوی بود. بود نیز وجود دارد تراکهنر، ها Magister، هرچند تراکهنر ، در الدنبورگ به همان اندازه که آن‌ها در کشور همسایه بود مورداستفاده قرار گرفت.

هانوفر در سال ۱۹۷۲ جنبش اضافه‌شده از اسب نر انگلیس و عربستان فرانسوی، Inschallah x، که راه و روشنی و ویژگی‌های خشک خود را به فرزندان خود اهدا کرد، به الدنبورگ آمد و فناوری به تغییر الدنبورگ ادامه داد.

پیشرفت در تکنیک‌های تلقیح مصنوعی به این معنی بود که برای اینکه بخشی از جمعیت تولیدمثل باشد، اسب نر مجبور نباشد که در این نزدیکی باشد. از دهه ۱۹۷۰، استفاده از اسب از سراسر اروپا به‌طور تصاعدی افزایش‌یافته است.

شعار الدنبورگ آلمان

شعار Oldenburg Verband آلمان این است که کیفیت تنها استانداردی است که موردتوجه قرار می‌گیرد. با پذیرش لیبرال آن‌ها از طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، اثبات می‌شود. برخلاف سایر دفاتر ثبت‌نامی که فقط به اسب‌های پرورش محلی محدود می‌شوند و یا رنگی را به رنگ دیگری ترجیح می‌دهند. الدنبورگ مدرن نرها و مادیان‌ها را فقط بر اساس کیفیت آن‌ها به‌عنوان اسب پانسمان و پرش انتخاب می‌کند.

الدنبورگ مدرن

امروزه انجمن الدنبورگ یا Verband دارای بیش از ۲۲۰ آژیر تأییدشده و ۷۰۰۰ مادیان علاوه بر ۹۶ آژیر و ۱۳۰۰ مادیان است که بخشی از برنامه تولیدمثل “Oldenburg International” برای پرش نمایشی است. این ارقام الدنبورگ را به یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های مطالعه در آلمان تبدیل کرده است. الدنبورگ بزرگ‌ترین کتاب مطالعه ازنظر منطقه تولیدمثل است.

اسب الدنبورگ
اسب الدنبورگ

هر پاییز، Oldenburg Verband “روزهای نریان ” را در وچتا برگزار می‌کند، در طی آن نریان‌های جوان ارزیابی مجوز خود را انجام می‌دهند. پس از اعلام نتایج صدور مجوز، بسیاری از آن‌ها به خانه‌های جدید در ایستگاه‌های نریان، یا به‌عنوان چشم‌اندازهای بزرگ برای خانه‌های عملکردی حراج می‌شوند. رژه نریان قدیمی در آخرین روز برگزار می‌شود و همه نریان‌های کاملاً آزمایش‌شده با عملکرد را به نمایش می‌گذارد.

نکته

این رویداد فقط یک مسابقه نیست، زیرا فرزندان نریان نر بالغ موردبررسی دقیق قرار می‌گیرند. بهترین نریان در رده سنی آن‌ها، بر اساس فرزندانشان، حق بیمه یا جایزه‌ای برای دستاوردهای خود در تولیدمثل دریافت می‌کنند.

مزایده

چندین مزایده دیگر در طول سال در وچتا وجود دارد که در آن جوانان انتخاب‌شده، کراسپیرانت ها، نخبگان اسب‌سوار و بچه‌های مزرعه حضور دارند. قیمتی که درفروش نخبگان وجود دارد به‌طور منظم بیش از ۱۰۰۰۰۰ یورو می‌رسد.

درفروش مختلط، طیف وسیعی از اسب‌ها در دسترس هستند. Verband همچنین مسابقات پرش رایگان اسب‌های جوان را برگزار می‌کند. ویژگی‌ های اسب الدنبورگ تأکید ویژه‌ای بر خطوط مادیان دارد که بسیاری از آن‌ها به اجداد آلت الدنبورگ برمی‌گردند.

بهترین مادیان‌های جوان که از بازرسی‌های مادیان در طول سال انتخاب می‌شوند، به نمایشگاه نمایش نخبگان در راسته دعوت می‌شوند. در آنجا آن‌ها نه‌تنها برای حق بیمه بلکه برای کسب عنوان قهرمانی مادیان رقابت می‌کنند.

نماد اولدنبورگ

ویژگی‌ های اسب الدنبورگ توسط انجمن الدنبورگ کنترل می‌شود و دارای یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های گل‌میخ در آلمان است؛ مانند سایر نژادهای مدرن خون‌گرم، روزها و حراج‌ها و مجوز و بازرسی در وچتا برگزار می‌شود که برای به نمایش گذاشتن بچه‌های جوان و اسب‌های بالغ موجود نیز استفاده می‌شود.

اسب الدنبورگ
اسب الدنبورگ

نژاد با مارک مشخص یک دایره یا O با یک تاج در مورد آن به‌علاوه دو رقم آخر از شماره ثبت آن حیوان خاص قابل‌تشخیص است. الدنبورگ همچنین به دلیل استفاده از نریان‌های شخصی و نه بیشتر نریان از گل‌میخ‌های کنترل‌شده دولت، تا حدودی از نژادهای دیگر آلمان جداشده است. بنابراین تنوع بیشتری از خطوط خونی و شجره‌نامه نسبت به نژادهای دیگر با نظارت دقیق‌تر وجود دارد.

ورزش

اسب‌های ورزشی معروف و مشهور از اسب الدنبورگ وجود داشته است. دونرهال، به‌عنوان یک نریان و یک اسب درساژ بسیار موفق بود. روبنشتاین، ساندرو هیت، همه اسامی افسانه ای و چه کسی می‌تواند آنکی ون گرونسن، دارنده مدال طلای المپیک در المپیک سیدنی در سال ۲۰۰۰ را فراموش کند.

بااین‌حال، این نباید از فرانک اسلوتاک با مادیان قابل‌توجه San Patrignano Weihaiwej، غافل شد، که به‌عنوان یک جهنده نمایش و دو بار قهرمان جهان فوق‌العاده موفق است؛ بنابراین الدنبورگ با برخی از نریان‌های بسیار پربار تأثیر بسزایی درصحنه ورزش مدرن سوارکاری داشته و دارد.

اولدنبورگ در انگلستان

در انگلستان پرورش‌دهندگان الدنبورگ وجود دارند و اگر یک الدنبورگ پرورش دهید، می‌توان اسب را در کتاب Stud German ثبت کرد. یک تیم ارزیابی‌کننده از انجمن الدنبورگ در آلمان دو یا سه بار در سال به انگلستان می‌آید و می‌توانید اسب خود را برای ارزیابی و بازرسی و درج احتمالی در کتاب گل‌میخ آلمانی نزد آن‌ها ببرید.

انجمن الدنبورگ تماس ویژه‌ای برای تولیدکنندگان انگلستان دارد که می‌توانند اطلاعات مربوط به ثبت‌نام و همچنین تاریخ سفر آن‌ها به انگلیس را ارائه دهند. اولدنبورگ با قد و قدرت خود برای همه مناسب نیست، اما به‌عنوان یک اسب‌سوار و یک اسب ورزشی، بدون شک برای انجام کار پرورش داده می‌شود.

اسب الدنبورگ
اسب الدنبورگ

کلام آخر

الدنبورگ دارای خلق‌وخوی آرام و اصیل است که باعث می‌شود اسب ازنظر اندازه به‌عنوان یک اسب ورزشی کاملاً قابل‌کنترل باشد. مقاله ویژگی‌ های اسب الدنبورگ به پایان خود رسید امیدوارم از خواندنش لذت برده باشید.
شما می‌توانید برای خرید و فروش اسب خود اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و به وب واسط کالا سر بزنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسب ها با ما همراه باشید.

منابع:

animal-world.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *