عروس هلندی لوتینو

خصوصیات عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی‌ها، حیوانات بسیار دوست‌داشتنی و اجتماعی هستند. خیلی از دوستداران پرنده، دوست دارند که یک عروس هلندی لوتینو در خانه خود داشته باشند؛ چون پرنده کوچک و خوش اخلاقی است و مراقبت از آن نیز ساده می‌باشد.
یکی از نژادهای عروس هلندی که بسیار زیبا و پرطرفدار است، لوتینو است. لوتینو، به‌خاطر داشتن خال بزرگ نارنجی بر روی گونه‌های خود، همه را مجذوب خودش می‌کند.
اکثر عروس هلندی‌های لوتینو بر روی انگشت شما می‌نشینند و دوست دارند آن‌ها را نوازش کنید؛ بنابراین، اگر قصد دارید یک لوتینو بخرید، بهتر است درمورد آن بیشتر بدانید.

به شما قول می‌دهیم که بعد از خواندن این مقاله، دیگر هیچ سؤالی درباره عروس هلندی‌های لوتینو در ذهن شما بی‌جواب نماند. 

مشخصات عروس هلندی لوتینو

بدن عروس هلندی‌های لوتینو، با پرهای زرد و سفید پوشانده شده است و به عبارتی، لیمویی رنگ است.

صورت و تاج لوتینو زرد است و گونه‌های نارنجی‌رنگ آن جذابیت خاصی به صورت آن داده است.

نوک، پاها و ناخن‌های پای آن‌ها به رنگ کالباسی متمایل به کرم است. روی سر و پشت تاج بعضی از آن‌ها پَر ندارد و کمی کچل است.

قد عروس هلندی‌های لوتینو حدود ۳۰ تا ۳۲ سانتی‌متر و وزن آن بین ۸۵ تا ۱۲۵ گرم است.

مشخصات عروس هلندی لوتینو نر و ماده

در بخش قبلی، به طور کلی مشخصات لوتینو را توضیح دادیم؛ اما در این قسمت می‌خواهیم ببینیم لوتینوی نر و ماده چه تفاوتی با هم دارند.

معمولاً یک فرد عادی نمی‌تواند به‌راحتی، تفاوت بین عروس هلندی لوتینو نر و ماده را متوجه شود؛ از بس که این دو به هم شبیه هستند.

هر دو عروس هلندی‌های لوتینو نر و ماده، سر و تاج زرد، گونه‌های نارنجی و بدن لیمویی رنگی دارند؛ اما چند تفاوت‌های جزئی دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

معمولاً در زیر دم عروس هلندی لوتینو ماده، خط و خال‌های زردرنگی دیده می‌شود که در نرها وجود ندارد؛ همچنین، در بعضی از گونه‌های لوتینوی ماده، بر روی پرهای کتف و سینه نیز خال‌های زردرنگی وجود دارد.

نکته

بهتر است این بررسی را در زیر نور خورشید انجام دهید؛ تا دید بهتری داشته باشید.

پدر و مادر عروس هلندی لوتینو، چه رنگی بوده‌اند؟

در این قسمت می‌خواهیم به شما بگوییم که اصل و نسب عروس هلندی لوتینو چیست.

اجداد همه عروس هلندی‌ها، خاکستری بوده؛ یعنی اولین عروس هلندی که در جنگل‌های استرالیا دیده شد، خاکستری بود.

ظاهر

عروس هلندی خاکستری داشت به زندگی عادی خودش ادامه می‌داد که انسان‌ها به فکر پرورش  و ایجاد تغییراتی در این حیوان افتادند. نتیجه این دست‌کاری، به‌وجود آمدن ۱۰ نوع نژاد عروس هلندی است.

آقای کلیف برینگر، اولین عروس‌های هلندی لوتینو را پرورش داد؛ آن‌ها از عروس هلندی‌های خاکستری، اهل تاسمانی در استرلیا به وجود آمدند.

انواع نژاد عروس هلندی لوتینو

لوتینوها مانند سایر عروس هلندی‌ها، انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

ابلق مرواریدی

بدن این عروس هلندی پرهای سفید با خال‌های زردرنگی دارد و صورت آن؛ مانند لوتینوی معمولی است.

لوتینو ابلق

این عروس هلندی، ترکیبی از زرد و سفید با خاکستری روشن یا تیره است.

لوتینو وایت فیس

بدن این عروس هلندی مانند لوتینوی معمولی است و فقط صورت آن سفید است.

لوتینو ابلق مرواریدی

این پرنده دقیقاً مانند لوتینوی ابلق است که فقط در قسمت‌هایی از بال‌ها، خال‌های رنگی (خاکستری یا زرد) دارد.

لوتینو ابلق روشن

عروس هلندی ابلق روشن، شبیه لوتینو معمولی یا لوتینوی وایت فیس است با این تفاوت که چشمان قرمزی ندارد.

عروس هلندی لوتینو زعفرانی

به‌طور کلی نژاد اصلی عروس هلندی لوتینو، زردرنگ است و بعضی‌ها به‌خاطر این رنگِ زرد زیبا، به این نژاد، عروس هلندی لوتینو زعفرانی نیز می‌گویند.

به عبارت دیگر، لوتینو زعفرانی همان لوتینو معمولی است.

عروس هلندی لوتینو چشم شرابی

یکی از عواملی که قیمت عروس هلندی لوتینو را بالا برده، چشمان شرابی آن است.

رنگ شرابی چشم‌های این نژاد، طوری انسان را جذب خود می‌کند که بدون چون و چرا، قیمت بالای آن را می‌پردازد.

همه نژادهای لوتینو، به‌جز لوتینو ابلق روشن، چشمان قرمزی دارند؛ البته چند نمونه دیگر از نژادهای عروس هلندی؛ مانند عروس هلندی اشنفالو، نقره‌ای و آلبینو نیز چشمان قرمزی دارند.

اگر به‌دنبال عروس هلندی لوتینو چشم قرمز هستید، می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا یک نژاد خوب با قیمت مناسب بخرید. 

طول عمر عروس هلندی

میزان طول عمر عروس هلندی بستگی به این موضوع دارد که شما چقدر صاحب خوب و دلسوزی باشید؛ اما منظور ما چیست؟

عروس هلندی‌های لوتینو، حدود ۱۶ تا ۲۵ سال عمر می‌کنند و هر چه شما بهتر به آن‌ها رسیدگی کنید، این شانس را پیدا می‌کند که تا ۲۵ سالگی زندگی کند. 

رفتار عروس هلندی لوتینو

رفتار عروس هلندی

عروس هلندی معمولاً خیلی اجتماعی، مهربان و خوش اخلاق است. آن‌ها عاشق این هستند که با شما ارتباط برقرار کنند و از تنهایی فراری هستند.

عروس هلندی اگر برای مدتی تنها بماند و هیچ سرگرمی و ورزشی نداشته باشد، خیلی زود افسرده و گوشه‌گیر می‌شود. پس قبل از اینکه عروس هلندی را به خانه بیاورید، شرایط خود را سبک و سنگین کنید و ببینید چقدر می‌توانید برای آن وقت بگذارید.  

هوش عروس هلندی لوتینو

این طوطی‌ها هوش بالایی دارند؛ پس باید مرتب ازنظر ذهنی تحریک شوند.

اسباب‌بازی‌های زیادی هستند که به شما در این زمینه کمک می‌کنند؛ شما می‌توانید این اسباب‌بازی‌ها را از سایت و اپلیکیشن واسط کالا، با قیمت مناسب تهیه کنید.

عروس هلندی به‌خاطرداشتن هوش بالا، می‌تواند رفتارهایی؛ مثل بوس دادن، رقصیدن، ورزش کردن را یاد بگیرد. تقلید صدا نیز، نشانه هوش بالای عروس هلندی است.

نگهداری از عروس هلندی لوتینو

بالاخره عروس هلندی یک موجود زنده است و باید بدانیم برای ادامه زندگی به چه وسایل، غذا، رسیدگی و … نیاز دارد. در ادامه به شما می‌گوییم چطور از عروس هلندی خود مراقبت کنید.

یک قفس مناسب برای عروس هلندی تهیه کنید

برای داشتن یک عروس هلندی شاد، قفسِ با اندازه مناسب کاملاً حیاتی است. اگر عروس هلندی قفس کوچکی داشته باشد، افسرده و عصبی می‌شود.

قفس باید حدود ۶۰ در ۶۰ سانتی‌متر باشد و درب آن به حدی بزرگ باشد که حتی اگر عروس هلندی خواست با بال‌های بازشده از درب خارج شود، به مشکل برنخورد.

اسباب بازی عروس هلندی

عروس هلندی یک حیوان کنجکاو و پرانرژی است که وقت زیادی را صرف بازی می‌کند. هرچه اسباب‌بازی رنگارنگ‌تر باشد، عروس هلندی شادتر است.

شما می‌توانید اسباب‌بازی را از پت شاپ‌ها بخرید و یا اینکه خودتان آن را بسازید.

یک جفت برای عروس هلندی بیاورید

اگر نمی‌توانید برای پرنده وقت بگذارید، بهتر است یک جفت برای آن بیاورید؛ تا دچار افسردگی نشود.

حمام کردن عروس هلندی

عروس هلندی عاشق حمام کردن است و البته این کار برای پرهای آن خیلی مفید است. با مطالعه مقاله «حمام کردن عروس هلندی» تمام نکات ریز و درشت آن را یاد بگیرید.

چیدن بال‌های عروس هلندی

برای جلوگیری از آسیب‌دیدن پرنده خود، بهتر است که پرهای آن را بچینید. اگر اولین بار است که می‌خواهید این کار را انجام دهید، حتماً از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

سوهان کشیدن منقار عروس هلندی

منقار و ناخن‌های عروس هلندی دائم در حال رشد هستند. رشد منقار، مزاحم غذا خوردن عروس هلندی می‌شود و اگر ناخن‌ها بلند شوند، احتمالاً به جایی گیر کرده و عروس هلندی اذیت می‌شود و یا اینکه دست و پای شما را زخمی می‌کند.

رژیم غذایی عروس هلندی

غذای اصلی عروس هلندی، دانه‌ها و پلت است؛ اما این پرنده به مواد غذایی دیگری هم نیاز دارد.

شما تصور کنید که این پرنده در طبیعت از انواع دانه‌ها، سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده می‌کند؛ پس شما نباید غذای آن را به دانه محدود کنید.

برای اینکه بدانید از هر نوع غذا چه مقدار و چند مرتبه در هفته باید به عروس هلندی بدهید، مقاله «برنامه غذایی عروس هلندی» را حتماً بخوانید.

چگونه یک عروس هلندی ورزشکار داشته باشید!

ورزش برای سلامتی پرنده شما حیاتی است. شما باید مطمئن شوید که عروس هلندی زمان زیادی را در بیرون از قفس پرسه می‌زند و پرواز می‌کند.

مثلاً می‌توانید یک پازل مخصوص پرنده تهیه کنید؛ تا عروس هلندی در حین آموزش و تمرین، مجبور شود که از قدرت مغز و بدن خود استفاده کند.

مشکلات سلامتی عروس هلندی

عروس هلندی برای رشد نیاز به شرایط خاصی دارد؛ دما، رژیم غذایی، تعامل با صاحب و یا اندازه قفس می‌تواند بر سلامتی آن تأثیر بگذارد.

عروس هلندی مهارت خاصی در مخفی کردن بیماری خود دارد و شما باید آنقدر خوب پرنده خود را بشناسید که با کوچکترین تغییر رفتار، متوجه شوید مریض است.

هر زمان که علائم زیر را در پرنده دیدید، به دامپزشک مراجعه کنید.

 • مشکلات تنفسی؛
 • تخلیه؛
 • خون‌ریزی؛
 • توده‌ها و برجستگی‌ها؛
 • چشم‌های متورم؛
 • کاهش وزن؛
 • بی‌حالی.

مقاله «بیماری‌های عروس هلندی» می‌تواند کمک زیادی در مورد تشخیص و درمان بیماری‌های پرنده به شما بکند.

تشخیص جنسیت عروس هلندی لوتینو

همان‌طور که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، به‌راحتی نمی‌توان از روی ظاهر، متوجه شد که عروس هلندی لوتینو، نر است یا ماده و باید از روش‌های دیگر برای تشخیص جنسیت عروس هلندی لوتینو استفاده کرد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی چشم

چشم پرنده نر دایره‌ای‌ شکل و چشم پرنده ماده تا حدودی بیضی‌ شکل است. همچنین چشم‌های عروس هلندی نر رو به جلو ولی در ماده به سمت عقب هستند.

جالب است بدانید که چشم عروس هلندی نر نسبت به ماده، شفاف‌تر است.

تشخیص جنسیت

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی سینه

اگر در زمان لمس سینه عروس هلندی، هیچ گونه فرورفتگی را احساس نکردید و دیدید که از گردن تا پاها کاملاً صاف است؛ عروس هلندی شما نر است.

سینه عروس هلندی ماده، دارای یک فرورفتگی از گردن تا زیر پاها است؛ به طوریکه ناحیه سینه را به دو قسمت تقسیم کرده است.

اگر به‌دنبال یادگیری همه روش‌های تشخیص جنسیت هستید، حتماً مقاله «روش‌های مختلف تشخیص جنسیت عروس هلندی» را بخوانید، قول می‌دهم پشیمان نشوید.

آیا یک عروس هلندی لوتینو می‌تواند صحبت کند؟

توانایی صحبت کردن در نژادهای مختلف عروس هلندی، تفاوتی ندارد و نمی‌توان گفت فلان نژاد بهتر حرف می‌زند. عروس هلندی‌ها، فقط ظاهر متفاوتی دارند؛ وگرنه از نظر استعدادها و رفتار مثل هم هستند.

اگر سری به پرنده‌فروشی‌ها و یا سایت واسط کالا بزنید، تعداد زیادی عروس هلندی لوتینو سخنگو را خواهید دید.

همچنین شما می‌توانید یک جوجه عروس هلندی بخرید و حدوداً از ۳ ماهگی حرف زدن را با آن تمرین کنید؛ تا بعد از مدتی، یک عروس هلندی لوتینو سخنگو داشته باشید.

معایب عروس هلندی

عیب خاصی از لوتینو نمی‌توان تراشید؛ فقط در بعضی از لوتینوها، مقداری کچلی در سر آن‌ها دیده شده است.

کچلی سر لوتینو، در اوایل پرورش لوتینو بیشتر وجود داشت؛ ولی امروزه متخصصان توانستند این ایراد را به حداقل برسانند.

اگر شما هم با کچلی سر لوتینو مواجه شده‌اید، اصلاً نگران نباشید، این یک مسئله کاملاً عادی است.

از دیگر معایب عروس هلندی‌های لوتینو این است که خیلی به صاحب‌شان وابسته می‌شوند و به توجه زیادی نیاز دارند.

در بعضی از عروس هلندی‌ها نیز رفتارهای تهاجمی دیده می‌شود که شاید آزاردهنده باشد؛ البته شاید علت رفتارهای تهاجمی آن، اشتباهاتی باشد که صاحب عروس هلندی انجام داده و او را عصبانی کرده است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله «نگهداری عروس هلندی» را بخوانید؛ تا با رفتارهای اشتباه باعث بداخلاقی پرنده خود نشوید و همچنین مقاله «رفتارشناسی عروس هلندی» شما را با تمامی رفتارهای عروس هلندی آشنا می‌کند.

قیمت عروس هلندی لوتینو

نمی‌توان یک نرخ مشخص برای قیمت عروس هلندی لوتینو تعیین کرد؛ چون در این اوضاع اقتصادی، قیمت هیچ چیزی در امروز با فردا یکی نیست.

به‌طور کلی، قیمت عروس هلندی لوتینو نسبت به نژادی مثل عروس هلندی خاکستری، بالاتر است؛ چون بعد از عروس هلندی آلبینو (نژادی با بدن کاملاً سفید و چشمان قرمز)، لوتینو طرفدار زیادی دارد.

قیمت لوتینو

قیمت عروس هلندی لوتینو سخنگو

مسلماً قیمت عروس هلندی لوتینو سخنگو بالا است.

اما اگر عاشق گونه‌های نارنجی لوتینو شده‌اید و قدرت خرید آن را دارید، به قیمت آن خیلی توجه نکنید و آن را بخرید.

یک عروس هلندی لوتینو سخنگو، هم همدم خوبی برای شماست و هم اینکه از بس زیباست، هیچ‌وقت از نگاه کردن به آن خسته نمی‌شوید.

برای اینکه حدود قیمت عروس هلندی‌های لوتینو را بدانید، می‌توانید از آگهی‌های فروش سایت یا اپلیکیشن واسط کالا دیدن کنید؛ شاید یکی از همان عروس هلندی‌ها که برای فروش گذاشته شده‌اند، دل شما را بُرد و آن را خریدید. 

پرسش و پاسخ

عروس هلندی لوتینو نر بهتر است یا ماده؟

این موضوع بستگی به شما دارد که بخواهید یک عروس هلندی سخنگو داشته باشید یا نه. معمولاً لوتینوی نر، استعداد بیشتری در تقلید صدا دارد و از طرف دیگر، رنگ و لعاب آن نسبت به ماده قشنگ‌تر است.

آیا لوتینو می‌تواند صحبت کند؟

همه نژادهای عروس هلندی استعداد تقلید صدا را دارند و فرقی نمی‌کند که لوتینو باشد یا نژاد دیگر. برای داشتن عروس هلندی سخنگو باید فوت و فن آموزش حرف زدن به آن را بلد باشید. 

کلام آخر

در این مقاله، تمامی مشخصات عروس هلندی‌های لوتینو، رفتار آن، نحوه نگهداری، انواع نژاد لوتینو و خلاصه هر چه را که لازم است در مورد این پرنده بدانید؛ توضیح داده شده است.

شما بعد از خواندن این مقاله، هر عروس هلندی لوتینو را ببینید، به‌راحتی می‌توانید اسم نژاد آن را حدس بزنید.

اگر هم عاشق این نژاد هستید و می‌خواهید یکی از آن‌ها را در خانه خود نگهداری کنید، حتماً از آگهی‌های فروش عروس هلندی، در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا دیدن کنید.
مقاله عروس هلندی لوتینو به پایان رسید، امیدوارم برایتان مفید واقع شده باشد.

petkeen.com

Petshoods.com

Herebird.com

33 دیدگاه دربارهٔ «خصوصیات عروس هلندی لوتینو»

 1. سلام وقت شما بخیر
  من یه عروس هلندی نر دارم ک تقریبا ۹ ماهه هست ولی نمیتونه اواز بخونه و حرف بزنه..فقط جیغ میزنه
  چون عروس هلندی های دیگه ای دیدم ک تا صدایی رو میشنون سریع تقلید میکنن اما عروس من صداش در نمیاد
  راهنمایی کنید ک چکار میتونم انجام بدم براش..آیا مشکل حنجره داره؟

  1. سلام وقت بخیر
   همه عروس هلندی‌ها استعداد حرف زدن رو دارند ولی باید خیلی براش وقت بگذارین تا یاد بگیره صداها رو تقلید کنه. تا قبل از یک سالگی هم آموزش پذیری اون زیاده، پس نکات گفته شده در مقاله «سخنگو کردن عروس هلندی» رو بخونین و انجام بدین.
   درصورت تمایل میتونین به ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در ارتباط باشین تا از اطلاعاتی که در کانالهای واسط پت قرار داده میشه استفاده کنین و یا اگر به دامپزشک آنلاین نیاز داشتین با دامپزشکان واسط پت مشاوره بگیرین.

  1. سلام حمیده عزیز
   عروس هلندی شما هنوز بالغ نشده؛ معمولاً عروس هلندی ها از ۶ تا ۹ ماهگی بالغ میشوند. دو نکته اینجا وجود دارد:
   اول اینکه عروس هلندی پرنده عظیم‌الجثه ای نیست و نباید توقع رشد آنچنانی از او داشت.
   دومین مورد اینه که چون عروس هلندی رو مدام می‌بینینن، متوجه رشد آن نمی‌شوین و شاید اگر یک غریبه که چند ماهه عروس هلندی شما رو ندیده، اون رو ببینه؛ بگه وای چقدر بزرگ شده! دقیقاً ضرب‌المثل «بچه همسایه زود بزرگ میشه» رو میشه اینجا به کار برد.
   سومین نکته‌ای که باید بهش توجه کنین، تغذیه پرنده است؛ سعی کنین از انواع غذاهای مناسب عروس هلندی در رژیم غذایی اون استفاده کنین و رژیم رو به ارزن محدود نکنین. برای اینکه اطلاعات کاملی درمورد رژیم غذایی عروس هلندی به دست بیارید، مقاله «برنامه غذایی عروس هلندی» رو حتماً مطالعه کنین.

 2. سلام چند روز پیش ی عروس هلندی پشت پنجره ما نشست آوردیمش داخل اول فک کردیم طوطیه بردیمش پیش ی پرنده فروش گفت عروس هلندیه فقط سه چهار ماهشه ولی بسیار زیباس پرها و تاج زیبایی داره خیلی دستیه همش باید نوازشش کنی و ازت جدا نمیشه تو قفسم نمیره مدام یا رو دستمونه یا رو زمین کنارمون وامیسه یا سرو شونمون زوری میشینه همشم اصراز ب نوازش داره و دستاتم هرکجا قایم کنی بلاخره پیداشون میکنه میگه نوازشم کنید 😁

 3. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من یه عروس یک ساله دارم
  حدود دو ماه گرفتمش غذا خوب میخوره آواز هم زیاد میخونه ولی وقتی میاریمش بیرون همش فرار میکنه به بلندترین نقطه و اصلا نمیاد سمت کسی
  خواستم بدونم واسه این مشکل راهی وجود داره
  ممنون

 4. سلام من یه لوتینوماده ۳ماهع گرفتم که رویه سرش زیر تاجش پر نداره میخاستم ببینم ایا این پر ها در میاد یا نه و اینکه عروس ماده قادر به صحبت کردن هست یا خیر ممنون میشم جواب بدید سپاس

 5. سلام . من یدونه عروس هلندی لوتینو دارم رنگ چشم هاش از جوجگی یاقوتی یا قرمزه تیره بود و کلن از اول پرهاش صاف درنمیومد یعنی سفید منظم نبود . بعد از علائمش مثل پرریزی شدید ، گاهی اوقات هم خونریزی پر متوجه شدم که به بیماری pbfd مبتلا شده . درمانی برای این بیماری هست؟ من در بعضی سایت ها خوندم که با تقویته سیستم ایمنیه طوطی و دادن سبزیجات و بلوک معدنی و مخصوصن شاهدونه باعث درمانش میشه .

 6. سلام من یه عروس نر خاکستری دارم یه سالو نیمشه میخوام براش جفت بگیرم دوست دارم جفتش لوتینو باشه میخواستم بدونم که جفت میشن با هم؟ و اینکه ماده بهتره چند ساله باشه

  1. سلام آنیتا عزیز
   عزیزم اگه قصد داری یک نژاد خالص تولید کنی پس حتما باید نر و ماده یکی باشن. در پرندگانی مانند عروس هلندی ماده ها نسبت به نرها ژن قوی تری دارن. این یعنی میتونن خصوصیت خودشون و به جوجه منتقل کنن.
   این نکترم بگم که، نژاد خاکستری و لوتینو در حالت عادی جز نژادهای خالص هستند.
   خیلی ممنون که به وبسایت واسط پت سر زدید.

 7. سلام من میخواستم یک جوجه عروس هلندی بگیرم و میخواستم بدونم بهترین زمان برای خرید جوجه عروس هلندی کی هست؟
  ممنون از سایت خوبتون ⁦♥️

  1. سلام
   بهترین زمان برای خرید جوجه عروس زمانی است که پرنده مراحل سرلاکی رو گذرونده باشه.
   توجه کنید بعضی از فروشنده‌ها به مشتری میگن که جوجه باید سرلاکی باشد تا خریداری شود؛ در اینصورت خریدار تجربه سرلاک دادن ندارد و اکثرا هم باعث مرگ جوجه عروس میشه.

   1. سلام وقت بخیر
    سرلاک یکی از مهمترین منابع تغذیه جوجه عروس هلندی است. زیرا شامل ویتامین، پروتئین، مواد معدنی و آمینو اسید است. وجود این مواد باعث رشد بهتر و سریعتر جوجه می گردد
    ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

 8. میشه در باره عروس هلندی سینامون(طوسی)و بفیه نژاد ها هم ظاهر مشخصات سایز و…. کلا کپی این ولی سینامون و بقیه نژاد ها مثل البینو گل باقالی و… بزارید ممنون میشم زود تر بزارید

 9. سلام من یه عروس هلندی ماده لوتینو خریدم جای تاجش یه غده کوچولو هستش خاصتم بدونم عروس هلندی های ماده لوتینو دیگه هم مثل یکی من یا تاجشون یه غده کوچک دارند یا یکی من مریضه

  1. پاپ کورن بدون نمک و ادویه
   ارزن یا خوشه ارزن
   پِلِت
   تخمه کتان
   انواع سبزیجات و سبزی های خوردنی
   میوه محبوب عروس هلندی ها سیب هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *