مدل موی سگ شیتزو

مدل موی سگ شیتزو

حتی اگر با نژادهای سگ‌ آشنایی چندانی نداشته باشید دست کم یک بار سگ‌های شیتزو را دیده‌اید. ممکن است آن‌ها را در ماشین‌های صاحبانشان در خیابان یا در پارک‌ها دیده باشید. در نگاه اول موهای بلند و لختشان نظر شما را جلب می‌کند. این موهای زیبا که باعث زیباتر دیده شدن این نژاد بامزه می‌شوند. صاحبان آن‌ها مدل موی سگ شیتزو بسیار برایشان مهم است.

مردم اغلب هزینه‌ی بسیاری را برای این آرایش مو می‌پردازند. ما در این مطلب قصد داریم چند مدل موی سگ شیتزو را بررسی کنیم. اگر این سگ بامزه یک جز از زندگی شماست و یا قصد خرید آن را دارید بهتر است راه‌های زیبا ترکردن موهایش را بدانید.

در هنگام انتخاب مدل موی این سگ دست شما باز است. انتخاب مدل به علاقه‌ی شخصی و سبک زندگی، آب و هوای محل زندگی و فصلی که قصد کوتاهی دارید بستگی دارد.

مدل‌های پرطرفدار موی سگ شتیزو

هیچ قاعده و قانون مشخصی برای اندازه‌ی کوتاهی موهای آن‌ها وجود ندارد. در حین اصلاح موی سگ ممکن است بنابر سلیقه‌ی خود تصمیم بگیرید موهای سگ خود را خیلی کوتاه یا متوسط کوتاه کنید.

همچنین شاید دوست داشته باشید بلندی موها را حفظ کنید و فقط به مرتب کردن موها کفایت کنید. جالب است بدانید جنس موی شیتزو بسیار شبیه به موی انسان است و نکته‌ی مثبت آن ریزش موی کم این نژاد است.

بلند بودن موهای این نژاد یکی از ویژگی‌های مثبت برای افرادی است که به آراستگی سگشان اهمیت می‌دهند. اگر شما هم یکی از طرفداران این نژاد هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ زیر را مطالعه کنید.
مشخصات سگ شیتزو از سری سگ‌های عروسکی

مدل موی کوتاه سگ شیتزو (The Puppy Cut)

اگر به عنوان صاحب این سگ وقت کافی برای اصلاح سگتان ندارید اما زیبایی سگتان برایتان مهم است، این مدل را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در بین سگ‌های شیتزو این مدل مو به عنوان مد آرایش موی تابستانی معروف است.

سگ‌های شیتزو از گرما فراری هستند پس چه چیزی بهتر از موی کوتاهی که آن‌ها را از گرما دور نگه می‌دارد!
این مدل موی سگ شیتزو یکی از کوتاه ترین مدل‌های مو است و پس از اصلاح تنها ۲-۱ اینچ مو روی بدن سگ شیتزوی شما باقی می‌ماند.

البته باید در نظر داشته باشید که این حد از کوتاهی موها به این معنی نیست که سگ شما بی نیاز از نظافت است؛ فقط میزان نیاز کمتر شده است. البته توصیه‌ی ما این است اولین بار یک آرایشگر حرفه‌ای این کوتاهی را انجام دهد. سپس شما اقدام به حفظ کوتاهی کنید.

مدل موی کوتاه با دم و گوش‌های بلندتر

اگر میزان کوتاهی مدل قبل را دوست داشته‌اید. اما ترجیح می‌دهید موهای گوش و دم بلندتر باشد مدل موی سگ شیتزوی شما مدل موی کوتاه با دم و گوش بلندتر(Puppy Cut with Longer Ears and Tail) است.

مدل موی متوسط ( Moderate Puppy Cut)

دو دلید که موهای سگتان را خیلی کوتاه نگه دارید یا فقط موهای بلندش را اصلاح کنید؟

ما این مدل موی متوسط به شما پیشنهاد می‌دهیم. در این مدل مو تنها ۲-۴ سانتیمتر از موها کوتاه می‌شوند.
از ویژگی مثبت این مدل موی سگ شیتزو این است که موهای سگتان را پرتر نشان می‌دهد.

مدل خرس عروسکی ( Teddy bear cut)

در اغلب اوقات نحوه‌ی کوتاهی موهای صورت است که باعث منحصر به فرد دیده شدن یک سگ می‌شود. سلیقه‌ی شماست که کوتاهی صورت زاویه دار باشد و یا گرد انجام شود. در بین مدل‌های مو این مدل بسیار پرطرفدار است!

با اولین نگاه به عکس‌های این مدل موی سگ شیتزو خواهید فهمید که چرا به آن مدل عروسک خرسی می‌گویند. تمرکز اصلی این نوع کوتاهی بر روی صورت است و آن را گرد می‌کند. شما می‌توانید متناسب با آن بدن سگ خود را کوتاه کنید.

مدل خرس عروسکی ( Teddy bear cut)
مدل خرس عروسکی ( Teddy bear cut)

بعد از اصلاح می‌توانید با عروسک خرسی خود بازی کنید! در این مدل موهای بدن و گوش‌ها (۵-۶/۵ سانتیمتر) کوتاه می‌شود. موهای صورت ۱۰ سانتیمتر بلندتر باقی می‌ماند و به صورت گرد مرتب می‌شود.

مدل کوتاهی شیر ( The Lion cut)

جالب است بدانید شیتزو به معنای شیر کوچک است. نام گذاری این نژاد به علت داشتن موهای شبیه به شیر آن بوده است. با انتخاب این مدل کوتاهی شما یک شیتزوی به تمام معنا دارید!
این مدل مو هم مثل مدل عروسک خرسی بر اصلاح صورت تمرکز می‌کند. اما در این مدل که موهای بدن سگ شیتزو به اندازه‌ی ۲-۱ اینچ کوتاه شود.

موهای اطراف صورت شبیه یال شیر اصلاح می‌شود و ممکن است گاهی ببینید که حتی دم را هم شبیه دم شیر کوتاه کرده‌اند.

بالا بستن موی سگ ( Practical top knot)

این مدل موی سگ‌های شیتزو علاوه بر آسان بودن بسیار بامزه است. در واقع این مدل آرایش مو نوعی مظهر و یادآور این نژاد است. این مدل مو علاوه بر زیبایی به سگ شیتزوی شما کمک می‌کند تا برای دیدن به علت موهای بلند جلوی چشمانش دچار مشکل نشود.

فقط کافی است با یک گیره یا کش مو موهای سگتان را به سمت بالا ببندید و بقیه‌ی موهای بدن را هم به مدل puppy cut کوتاه کنید. توجه کنید که برای بالا بستن موهای سگ شیتزو از کش‌های لاستیکی استفاده نکنید. این کش‌ها محکم به موها می‌چسبند و باعث کشیده شدن موهای سگ می‌شوند.

مدل موی سگ‌های نمایشی ( Top knot show cut)

تفاوت این مدل مو با مدل موی قبلی این است که موهای بدن می‌تواند تا روی زمین رشد کند. بنابراین در شوهای نمایشی سگ‌ها اگر سگ‌های شیتزو شرکت داشته باشند با این مدل آرایش مو هستند. به علت نظافت سخت و گرمایی که برای سگ ایجاد می‌کند معمولاً صاحبان این سگ‌ها سراغ این مدل مو نمی‌روند.


اگر این مدل موی سگ شیتزو دلتان را برده است باید خود را برای شانه زدن هر روزه و شست و شوی مداوم یا شامپو و نرم کننده‌ها آماده کنید!

اصلاح کامل موی سگ (Full shave)

مهم‌ترین ویژگی این مدل آرایش مو سگ این است که با انتخاب آن خیالتان از تمیزی پوست سگتان راحت است. استحمام در این مدل مو بسیار راحت است و بدن سگ شیتزوی تان به سرعت خشک می‌شود. با این مدل نباید نگران گره خوردن موهایش باشید!

مدل موی سگ شیتزو
اصلاح کامل موی سگ (Full shave)

اصلاح مخروطی شکل موهای پا (Flared Bottom Style)

با انتخاب این مدل موی سگ شیتزو به او ظاهری تقریباً شبیه شیر می‌دهید. در این مدل موهای پاها به صورت مخروطی شکل اصلاح می‌شود ولی بقیه‌ی موهای بدن بسیار کوتاه می‌شود (موهای بدن ۷/۵ سانتیمتر کوتاه می‌شود ).
این مدل مو ممکن است کمی چالش برانگیز باشد و نیاز به مرتب کردن مداوم داشته باشد.

آرایش دم سگ شیتزو ( Tail hair fun)

موهای دم شیتزو معمولاً ظاهر جالبی به این نژاد می‌دهد. شما با تغییراتی در این قسمت می‌توانید سگ بامزه‌ای داشته باشید.

در این مدل مو، برخلاف بقیه‌ی قسمت‌های بدن، موهای دم کوتاه نمی‌شود. اغلب دیده می‌شود با گیره‌ها و کش موها موهای دم بسته می‌شود.

مدل موی ژاپنی ( Japanese Cut)

این نوع کوتاهی انواع مختلفی دارد ولی مدلی که بین همه‌ی آن‌ها مشترک است موهای خیلی بلند گوش‌ها و پاها همراه با بدن بسیار کوتاه است. اغلب دیده می‌شود موهای پاها را به صورت مخروطی مرتب می‌کنند.

بهتر است قبل از خریدن این حیوانات خانگی راهنمای خرید سگ خانگی را مطالعه کنید.

پس از چه مدتی مدل موی سگ شیتزو را تغییر دهیم؟

برای پاسخ به این سؤال باید بدانید که تا حدودی به نوع آرایش موی قبلی سگتان بستگی دارد. به طور معمول ۶-۴ هفته یک بار باید موهای سگ شیتزوی خود را اصلاح کنید. البته در بین این زمان از نظافت موها غافل نشوید و به طور مرتب شانه بزنید تا موها در هم گره نخورد.

در نظر داشته باشید که در صورت عدم اصلاح موها جدا از شکل نامرتبی که سگتان پیدا می‌کند ممکن است به علت بلند شدن زیادی موها برایش دردناک باشد.

عامل دیگری که در تصمیم گیری برای زمان کوتاهی مو تأثیر می‌گذارد گرما است. همانطور که تا کنون به آن اشاره شد سگ‌های شیتزو بسیار گرمایی هستند و شما در هنگام انتخاب مدل موی سگ شیتزوی خود باید این مورد را در نظر داشته باشید.

چرا باید فاصله بین اصلاح‌ها منظم باشد؟

بگذارید با یک مثال شروع کنم. خیلی از ما زمانی که برای اولین بار به مدرسه رفتیم عصبی بودیم. اما پس از گذشت چند روز از استرس ما کم شد و کم کم فهمیدیم آن قدرها هم که فکرش را می‌کردیم وحشتناک نبود. با این تفاسیر اگر بعد از دو ماه به مدرسه نمی‌رفتیم ممکن بود استرس‌ها مجدد برگردند.

چرا باید فاصله بین اصلاح‌ها منظم باشد؟
چرا باید فاصله بین اصلاح‌ها منظم باشد؟

برای سگتان هم همین وضعیت پیش می‌آید با دادن یک نظم به روند اصلاح موها می‌توانید از میزان اضطراب آن کم کنید.

چگونه استرس سگ را کم کنیم؟

جای هیچ نگرانی نیست بعضی از سگ‌ها از کوتاهی می‌ترسند و ممکن است در برابرش مقاومت کنند. پیشنهاد ما این است که با شانه زدن شروع کنید. شانه شدن بسیار برای این سگ‌ها خوشایند است. وقتی می‌بینند در زمان شانه شدن از صاحب خود توجه دریافت می‌کنند این کار به لیست فعالت های مورد علاقه‌شان اضافه می‌شود!

همچنین قبل از شروع به کوتاهی موها اجازه بدید سگتان با وسایلی که می‌خواهید استفاده کنید آشنا شود. آن‌ها را ببیند و بو بکشد تا بعد از روشن شدنشان فرار نکند. توصیه‌ی ما به شما این است که اگر تازه کار هستید در اصلاح موهای سگتان عجله به خرج ندهید!

بررسی پرسش‌های متداول

در این قسمت سؤالات متداولی که پاسخ آن‌ها به شما در انتخاب مدل موی سگ شیتزو کمک می‌کند را بررسی می‌کنیم.

چقدر طول می‌کشد که موهای سگ من کاملاً بلند شود؟

بستگی به مدل موی قبلی سگ شیتزو دارد. اما به طور معمول ۲۴-۱۲ ماه طول می‌کشد که موهای سگتان کاملاً بلند شود.

چقدر طول می‌کشد که موهای سگ شیزتزوی من کاملاً بلند شود؟

سرعت رشد موی سگ شیتزو به نسبت بالا است. به طور متوسط یک ماه طول می‌کشد تا یک اینچ رشد موها را ببینیم.

آیا با گذشت زمان و رشد موها سگ من می‌تواند سگ نمایشی شود؟

دراغلب اوقات بله!
اما تنها گذر زمان باعث رشد موها و تبدیل به سگ‌های شو نمی‌شود بلکه علاوه بر گذشت زمان به ژنتیک و نحوه‌ی نگهداری از سگ شیتزو و موهایش هم بستگی دارد.

سگ شیتزو علاوه بر اینکه یکی از بهترین نژاد‌های سگ خانگی است میتواند یک سگ نمایشی بامزه هم باشد!

چه کار کنم تا موهای سگ من سریع‌تر رشد کند؟

استفاده از نرم کننده‌ها و شامپوهای با کیفیت کلید حل این مشکل است.

اولین بار چه زمانی باید موهای سگ شیتزوام را کوتاه کنم؟

اگر سگ شیتزوی شما از زمان تولد پیش شما است باید بدانید که ۳ ماهگی بهترین سن برای اولین کوتاهی است. در نظر داشته باشید که ممکن است سگ شما از قیچی بترسد پس قبل از شروع به اصلاح در روزهای متوالی قیچی را به او نشان دهید تا به صدای بریده شدن عادت کند.

مدل موی سگ شیتزو
اولین بار چه زمانی باید موهای سگ شیتزوام را کوتاه کنم؟

همچنین مطالعه‌ی مقاله تربیت توله سگ را برای تربیت بهتر این موجودات دوست‌داشتنی از دست ندهید!

کلام آخر

در پایان اگر نمی‌توانید بین مدل‌های موی سگ شیتزو یکی را انتخاب کنید همیشه از بلندترین گزینه‌ی خود شروع کنید و به مرور کوتاه‌تر کنید. البته اگر قرار است کار اصلاح موی سگ شیتزوی خود را به یک آرایشگر بسپارید فقط به توضیح دادن اکتفا نکنید! ممکن است به علت شباهت بین مدل‌ها به خوبی متوجه منظور شما نشود. نشان دادن عکس مدل مورد نظرتان چاره ساز خواهد بود! امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس و حیوانات خانگی شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:
everythingshihtzu.com
hairstylecamp.com
shihtzuandyou.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *