خانه » بیماری پاروا در سگ
بیماری پاروا در سگ

بیماری پاروا در سگ

پارو ویروس سگ اغلب به‌ سادگی پاروا نامیده می‌شود، ویروسی جدی و بسیار مسری است که بیشتر حیوانات (سگ‌ها، گرگ‌ها، روباه‌ها، کایوت‌ها و غیره) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری بالقوه کشنده است و به سلول‌های بدن حمله می‌کند.
پاروا یک بیماری عفونی است و بیشتر حیواناتی که به بیماری پاروا در سگ مبتلا می‌شوند خواهند مرد. این ویروس به سلول‌های روده حمله کرده و توانایی جذب مواد مغذی حیاتی را در آن‌ها متوقف می‌کند. و این یعنی بدن سگ یا توله‌سگ بسیار ضعیف و کم آب می‌شود.

علائم بیماری پاروا در سگ

علائم پاروا شامل:

هیچ درمانی وجود ندارد، اما واکسیناسیون سگ یا توله‌سگ علیه پاروا از آن‌ها محافظت می‌کند. با واسط پت همراه باشید تا شما را با علل و راه‌های درمان این بیماری بیشتر آشنا کنیم.

چه سگ‌هایی در معرض خطر بیماری پاروا هستند؟

توله‌سگ‌ها و سگ‌های واکسینه نشده، ازجمله حیواناتی که تزریق تقویت‌کننده خود را انجام نداده‌اند. در معرض خطر قربانی شدن بیماری پاروا در سگ قرار دارند.

توله‌سگ‌ها خیلی سریع به سراشیبی می‌روند زیرا علائم ناشی از پاروا باعث ضعیف شدن آن‌ها می‌شود.
بدان معنی که سیستم ایمنی بدن سگ‌ها برای مبارزه با بیماری مجبور است بسیار سخت کار کند. توله‌سگ‌ها بین شش هفته تا شش ماه بیشتر در معرض عفونت‌ها هستند که ممکن هست بمیرند. شیوع پاروا معمولاً در شهرهای با جمعیت زیادی از سگ‌های واکسینه نشده دیده می‌شود.

آسیب پذیری برخی نژادهای سگ

به دلایل ناشناخته، نژادهای خاص سگ مانند:

در معرض بیماری هستند و دامپزشک شما ممکن است یک پروتکل واکسیناسیون طولانی‌مدت را برای این نژادها توصیه کند.

آیا بیماری پاروا مسری است؟

بله؛ باید بدانید که بیماری پاروا در سگ بسیار مسری است. به‌راحتی در اطراف سگ‌ها و توله‌سگ‌هایی که ازنظر واکسیناسیون به‌روز نیستند پخش می‌شود. علائم ابتلا به پاروا بعد از ابتلا سگ به این بیماری، هفت روز طول می‌کشد تا خود را نشان دهند.
پاروا از طریق مایعات بدن، ازجمله در قلاب سگ و استفراغ منتشر می‌شود. این ویروس بسیار مقاوم است. می‌تواند حداقل در مدت شش ماه در محیط خارج از بدن (به‌عنوان‌مثال در چمن‌های پارک) زنده بماند!

آیا بیماری پاروا مسری است؟
آیا بیماری پاروا مسری است؟

چند عامل مبتلا شدن بیماری پاروا در سگ

سگ شما حتی می‌تواند با بو کشیدن سگ دیگری که آلوده به ویروس پاروا است مبتلا شود. غیرمعمول نیست که سگ‌ها هنگام بیرون رفتن برای پیاده‌روی پاروا بگیرند. حتی اگر سگ شما با ملافه، کاسه غذا و آب، فرش یا لانه‌ای که سگ مبتلا به پارو ویروس لمس کرده تماس پیدا کرده است، می‌تواند ویروس را بگیرد.

بیماری پاروا در سگ همچنین می‌تواند روی کفش، لباس و دست انسان پخش شود. واقعاً مهم است که با واکسیناسیون سگ خود را در برابر این بیماری وحشتناک محافظت کنید.

تشخیص بیماری پاروا در سگ

سابقه پزشکی و علائم سگ شما نقش مهمی در تشخیص بیماری پاروا در سگ دارد. اما تشخیص نهایی معمولاً پس از تأیید آزمایش توسط آزمایشگاه انجام می‌شود. بیشتر دامپزشکان برای تشخیص آنتی‌بادی‌ها، آزمایشی را روی نمونه مدفوع انجام می‌دهند که نشان می‌دهد حیوان آلوده است یا خیر.

بسیاری از دامپزشکان برای تسریع در تشخیص، یک کیت تست داخلی دارند. نتایج معمولاً در عرض 15 دقیقه مشخص می‌شوند. اگر تست پاروا مثبت باشد، دامپزشک شما به‌احتمال‌زیاد کارهای آزمایشگاهی دیگری را برای ارزیابی آسیب‌هایی که این بیماری به سلول‌ها و اندام‌های خونی وارد کرده است، توصیه می‌کند. دامپزشک هرچه زودتر بتواند سگ شما را چک کند، احتمال بهبودی او بیشتر است.

بیماری‌ها با علائم مشترک

توله‌سگ شما حتی با داشتن اسهال خونی می‌تواند یک مشکل انگلی داشته باشد. مثلاً یک ویروس غیر از پاروا یا یک کولیت استرس ممکن است دستگاه گوارش سگ شما را مسدود کند. حال علائمی شبیه به بیماری پاروا در سگ را شما مشاهده کنید. پس با بردن حیوان نزد دام ‌پزشک از بیماری پاروا در سگ می‌توانید آگاه شوید و کارهای لازم را انجام دهید.

بیماری پاروا در سگ
بیماری‌ها با علائم مشترک

وجود پاروا در مدفوع

غلظت زیاد ویروس در مدفوع سگ آلوده مشاهده می‌شود. وقتی سگی سالم با مدفوع (یا مقعد) سگ آلوده تماس پیدا می‌کند، آن حیوان به بیماری پاروا در سگ مبتلا می شود.
ویروس همچنین می‌تواند از طریق کفش‌هایی که با مدفوع آلوده یا سایراشیایی که به‌اندازه کافی ضدعفونی نشده‌اند تماس پیدا کند و به محیط سگ منتقل شوند.

شواهدی وجود دارد که ویروس می‌تواند بیش از یک سال در خاک زمین زندگی کند. جالب است بدانید که در برابر بیشتر محصولات تمیزکننده و حتی در برابر تغییرات آب‌وهوا مقاوم است.
برای اینکه بتوانید لانه مطمئن برای سگ تهیه کنید خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
محل نگهداری سگ باید شامل چه ویژگی هایی باشد؟

چگونه از ابتلا به بیماری پاروا در سگ جلوگیری کنیم؟

سگ‌ها و توله‌سگ‌ها از شش هفتگی می‌توانند علیه پاروا واکسینه شوند. توله‌سگ باید اولین واکسن خود را در سن شش تا هشت هفتگی بزند. سپس دو هفته بعد به واکسن دوم نیاز خواهد داشت.
پس‌ از زدن واکسن پاروا، آن‌ها به واکسن تقویت‌کننده در یک‌سالگی احتیاج دارند. پس ‌از این، سگ‌ها به توصیه دامپزشک خود به‌صورت سالانه یا کمتر به واکسیناسیون تقویت‌کننده نیاز دارند. این‌ها همه‌ی آن چیزی است که برای جلوگیری از ابتلا حیوان به بیماری پاروا در سگ لازم است.

واکسیناسیون

واکسیناسیون برای بیماری پاروا در سگ روتین است. یکی از سه بیماری اصلی است که سگ‌ها در برابر آن واکسینه می‌شوند. به سگ شما باید کارت واکسیناسیون با تاریخ تزریق و تاریخ واکسن بعدی داده شود.
این امر توسط دامپزشک یا پرستار دامپزشکی که شما به آنجا مراجعه می‌کنید انجام و امضا خواهد شد.

تقویت‌کننده‌ها برای سالم بودن سگ‌ها مهم هستند، اما زمان بین این موارد متفاوت است. بنابراین با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید که سگ شما چند بار احتیاج دارد که واکسینه شود.
خواندن مقاله بهداشت سگ و نکات پیرامون واکسیناسیون این حیوان برای آشنایی بیشتر شما با واکسن‌ها را از دست ندهید.

واکسیناسیون
واکسیناسیون

پاروا و توله‌سگ

اگر از یک پرورش‌دهنده یا مرکز نجات، توله‌سگ می‌گیرید، اول مطمئن شوید حداقل اولین واکسیناسیون را علیه بیماری انجام داده‌اند، اگرانجام‌نشده بود سگ دیگر انتخاب کنید. از او (کارت واکسیناسیون که توسط دامپزشک یا پرستار دامپزشکی امضا شده) بخواهید که ببینید واکسینه شده‌اند یا نه.
متأسفانه، توله‌سگ‌ها اغلب به‌اندازه کافی قوی نیستند تا بتوانند از صدمه‌ای که این بیماری به بدن آن‌ها وارد می‌کند، جان سالم به در ببرند و بسیاری از آن‌ها می‌میرند.
برای خرید توله سگ لازم است مقاله راهنمای خرید توله ‌سگ را مطالعه فرمایید.

در صورت مشکوک بودن بیماری چه‌کاری باید انجام دهیم؟

 • اگر علائم بالا را در سگ خود تشخیص دادید، بلافاصله برای مشاوره با دامپزشکی تماس بگیرید. حتماً به آن‌ها بگویید که سگ یا توله‌سگ شما چه علائمی دارد.
 • بیشتر مرگ‌ومیرها از طریق بیماری در طی 48 تا 72 ساعت پس از شروع علائم اتفاق می افتد.
 • هرچه سریع‌تر به دنبال کمک باشید، احتمال زنده ماندن حیوان خانگی شما بیشتر است
 • سگ خود را از سگ‌های دیگر دور کنید زیرا به‌راحتی این ویروس گسترش می‌یابد. اگر سگ‌های دیگری نیز در خانه خود دارید، به دامپزشک خود بگویید. زیرا آن‌ها می‌توانند در مورد چگونگی جلوگیری از گسترش آن در اطراف حیوانات خانگی شما را راهنمایی کنند.
در صورت مشکوک بودن بیماری چه‌کاری باید انجام دهیم؟
در صورت مشکوک بودن بیماری چه‌کاری باید انجام دهیم؟

آیا انسان‌ها می‌توانند ویروس پاروا را از سگ‌ها بگیرند؟

انسان‌ها نمی‌توانند بیماری پاروا در سگ را از سگ‌های خود دریافت کنند. اما می‌توانند پاروا را از روی یک سگ به سگ دیگراز روی لباس، کفش یا دست خود منتقل کنند.

انسان‌ها می‌توانند نسخه انسانی پاروا را منقبض کنند، اما این یک مدل ویروس متفاوت از سگ است.

انسان‌ها نمی‌توانند نوع انسانی پاروا را نیز به سگ منتقل کنند.

چه درمانی برای بیماری پاروا در سگ در دسترس است؟

هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند بیماری پاروا در سگ را از بین ببرد. ولی در عوض، درمان پاروا به‌منظور حمایت از سیستم ایمنی سگ و کمک به بدن او برای مقاومت در برابر بیماری طراحی‌شده است.
سگ‌ها و توله‌سگ‌هایی که پاروا دارند باید توسط دامپزشک تحت معالجه قرار بگیرند. احتمالاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند. آن‌ها مایعات به سگ‌ها می‌دهند تا از کمبود آب در بدن جلوگیری کنند. همچنین ممکن است به آن‌ها داروهایی برای کنترل استفراغ داده شود که به جلوگیری از کمبود آب بدن نیز کمک می‌کند.

سگ مبتلا به پاروا

اگر سگ مبتلا به پاروا به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن دچار عفونت ثانویه شده باشد، ممکن است به او آنتی‌بیوتیک تجویز شود. سگ‌ها و توله‌سگ‌های دارای پاروا باید در انزوا قرار بگیرند و از حیوانات دیگر دور نگه‌داشته شوند.

دامپزشکان و پرستاران هنگام درمان بیماری پاروا در سگ از لباس‌ها و کفش‌های خاصی استفاده می‌کنند. می‌توان آن‌ها را برداشته و برای جلوگیری از شیوع بیماری به سایر قسمت دامپزشکی یا بیمارستان، آن‌ها را تعویض کنند.
متوسط اقامت در بیمارستان برای سگی که از پاروا بهبود می‌یابد پنج تا هفت روز است.

بیماری پاروا در سگ
سگ مبتلا به پاروا

درمان عمومی

 • مایعات داخل وریدی برای تأمین آب بدن
 • آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از سپسیس
 • داروهای ضد استفراغ یا ضد تهوع برای مقابله با حالت تهوع و استفراغ
 • آنتی‌اسیدها برای جلوگیری از آسیب بیشتر به مخاط معده و مری به دلیل حالت تهوع و استفراغ
 • کرم زدایی زیرا وجود انگل‌های روده‌ای می‌تواند آسیب ناشی از بیماری پاروا در سگ را افزایش داده و مانع بهبودی شود.

سایر روش‌های درمانی ممکن است بسته به شرایط سگ و نظر حرفه‌ای دامپزشک توصیه شود. این‌ها ممکن است شامل داروهای ضدالتهاب، داروهای ضدویروس، تزریق پلاسما و موارد دیگر باشد. علاوه بر این، برای نظارت بر وضعیت کلی سگ، باید به‌طور دوره‌ای کار آزمایشگاهی تکرار شود.

درمان خانگی بیماری پاروا در سگ

درمان خانگی به‌طورکلی برای پاروا توصیه نمی‌شود زیرا مؤثر نیست و دانستن مراقبت از سگ و توصیه‌های پزشکی ضروری است. باید بدانید بقا با مراقبت در منزل کمتر امکان‌پذیر است، اما غیرممکن نیست.

درمان پاروا

درمان بیماری پاروا در سگ نیز بسیار گران است. زیرا سگ شما به چند روز اقامت در مراقبت‌های ویژه نیاز دارد و هزینه‌های مراقبت شبانه‌روزی پرستاری و دامپزشکی، داروها و مایعات جمع می‌شود.

صورتحساب‌ها به‌راحتی می‌توانند زیاد شوند و در اینجا است که متوجه می‌شوید قیمت واکسیناسیون بسیار ارزان‌تر است در برابر هزینه‌های درمان. (پیشگیری بهتر از درمان است.)

بهبود بیماری پاروا در سگ

هنگامی‌که یک سگ از پاروا بهبود یافت، هنوز درمان کاملاً به پایان نرسیده است. به پایان رساندن هر دوره از آنتی‌بیوتیک‌هایی که دامپزشک تجویز کرده است مهم است. دامپزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد تهوع و یا ضد اسهال را برای چند روز ادامه دهد.
انتظار داشته باشید که مدفوع سگ شما چند روز شل باشد زیرا دستگاه روده هنوز در حال بهبود است و مجدداً غذا را به‌تدریج وارد برنامه حیوانتان کنید. در حالت ایده آل با یک رژیم غذایی خفیف که توسط دامپزشک تجویزشده است را شروع کنید.

بهبود بیماری پاروا در سگ
بهبود بیماری پاروا در سگ

مقالات زیر را برای برنامه ی بهتر تغذیه سگ به شما پیشنهاد می‌دهیم.
سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان و تغذیه سگ

بعد از بهبودی

بهتر است حیوان خود را بعد از روند بهبودی بیماری پاروا در سگ خوب بشویید. سگ شما پس از بهبودی حدوداً یک ماه با این ویروس درگیر خواهد بود؛ بنابراین، در آن دوره زمانی در هیچ مکان عمومی مجاز نیست برود.

علاوه بر این، باید از توله‌سگ و سگ‌های واکسینه نشده دور نگه‌داشته شود. خوشبختانه، پس از بهبودی کامل، سگ‌های پاروا معمولاً هیچ مشکلی در سلامتی ندارند. خبر خوب دیگر اینکه پس از بهبودی سگ از پاروا، برای چند سال یا احتمالاً مادام‌العمر در برابر آن مصون خواهد بود.
مقاله حمام کردن سگ را مطالعه فرمایید تا بتوانید به بهترین شکل حیوان را استحمام دهید.

ضدعفونی کردن

ازآنجاکه بیماری پاروا در سگ مسری است، باید تدابیری برای پاک‌سازی مناطقی که یک سگ پاروا مثبت هر زمان را در آنجا گذرانده است اتخاذ شود. حتی اگر یک سگ مبتلا به پاروا مدت کوتاهی را در منطقه‌ای گذرانده و در آنجا مدفوع نکرده است، باید آن منطقه را آلوده بدانید.
به یاد داشته باشید که پاروا ویروس می‌تواند روی پنجه و خز سگ باقی بماند و از این طریق قابل‌انتقال است.

ضدعفونی بیمارستان و خانه

در بیمارستان دامپزشکی، سگ‌های پاروا در انزوا قرار می‌گیرند و کارکنان دامپزشکی با محلول سفیدکننده یا ضدعفونی‌کننده مخصوص که باعث از بین رفتن این ویروس می‌شود، آنجا را پاک‌سازی می‌کنند.
سایر مواد شیمیایی خانگی پاروا ویروس را از بین نمی‌برد. اگر می‌خواهید محلول سفیدکننده در خانه درست کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید، اما ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر می‌خواهید از پاک‌کننده‌ای علاوه بر سفیدکننده استفاده کنید، در مورد محصولات مناسب با دامپزشک تماس بگیرید.

ضدعفونی بیمارستان و خانه
ضدعفونی بیمارستان و خانه

منطقه سفید

به‌طورکلی، پاروا ویروس بیش از یک ماه در خانه زندگی نخواهد کرد، اما هنوز هم باید مطمئن شوید که منطقه را کاملاً تمیز کنید. ملحفه‌های آلوده باید دور ریخته شوند، قبل از انجام این کار در کیسه‌زباله پلاستیکی مهروموم شده و یا در آب داغ و سفیدکننده شسته شوند تا مکانی امن و سفید در دسترس شما باشد.

اگر توله‌سگ یا سگ واکسینه نشده در خانه زندگی می‌کنند، باید حداقل یک ماه آن‌ها را از مکان‌های داخلی آلوده دور نگه‌دارید. ضدعفونی در مناطق خارج از خانه بسیار دشوارتر است. بسته به شرایط، پاروا ویروس می‌تواند به مدت پنج تا هفت ماه در فضای باز در دمای بالا زندگی کند.

سخن آخر

در این مقاله باهم خواندیم که تنها پس از خوب شدن کامل سگ شما به مناطق ضد عفونی شده بازگشت امن است و به‌طورکلی، بهترین شرط شما این است که توله‌سگ‌ها و سگ‌های غیر واکسینه شده را از منطقه دور نگه‌دارید تا زمانی که مطمئن شوید ویروس از بین رفته است.

ممنون که با ما بودید و امیدواریم مطلب بیماری پاروا در سگ موردقبول شما خواننده عزیز قرارگرفته باشد. بازهم به واسط پت سر بزنید. نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید و همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن واسط کالا اقلام موردنظر خود را خرید و فروش نمایید.

منابع:
bluecross.org.uk
thesprucepets.com

24 دیدگاه دربارهٔ «بیماری پاروا در سگ»

 1. ایمان رهبر

  سلام به انسانهایی که حیوانات رو به اندازه خودشون دوست دارن الان که دارم براتون تایپ میکنن سگ من پامرانیان مینیاتوری ۴ ماهش هست و ۲ نوبت از واکسناشو دریافت کرده ولی متاسفانه پاروا گرفته به علت اینکه همسر بنده پرستاره دارم داخل خونه سرم تراپی میکنم الان ۴ روزهست که حالش روبه بهبوده همچنان اسهال و استفراق داره و هیچی نمیخوره فقط و فقط درمانش با امپول و سرم که دامپزشک نسخه داده می شود زندگیشو نجات داد پس خواهشا خواهشا به دامپزشک مراجعه کنید.

 2. سلام دوستان
  سگ من دیروز ساعت ۵ عصر شروع کرد به بالا آوردن و یک ساعت بعدش اسهال خونی شدید گرفت،به حدی که هر ۵ دقیقه خون دفع می‌کرد
  سریع بردمش بیمارستان بستری شد و سرم بهش زدن ولی فایده ای نداشت چون بدنش هیچ چیزو قبول نمی‌کرد حتی سرم.
  خلاصه تا صبح نکشید و تموم کرد.خود دکتر ها هم نفهمیدن چه بیماری گرفته که انقدر زود تموم کرد ولی من خودم حدس می‌زنم که ویروس پاروا گرفته باشه.کسی میدونه علتش چی بوده؟خیلی ناراحتیم واسش

  1. نوید کشاورز

   سلام دوست عزیز ۱۰۰٪ بهتون قول میدم خیلی دیر متوجه درگیری کوچولوتون شدید ، منطقی هست چون تجربه‌ای نداشتید و متاسفم برای اتفاقی که براتون افتاد ، خواستم یه متنی به بهانه پاسخ به شما بنویسم که شاید برای دوستی که این اتفاق افتاد براش مفید باشه ، همین الان ۴ تا از توله های من زیر سرم هستند متاسفانه ولی خوشبختانه هر ۴ تا امروز غذا خوردند و در حال بهبود هستند توجه کنید دوستان ۳ تا از نژاد کن کورسو و یک چاوچاو ۵ ماهه . خوشبختانه واکسینه شده بودند اما توجه داشته باشید تنها چیزی که شما برای درمان سگتون نیاز دارید صبر و توکل هست ، ۱۰۰٪ همه ما رفتار سگهامون را تحت نظر داریم هر روز ، لطفا بی توجه نباشیم با تغییر کوچکترین رفتار آنها ( بعضی ها پر خوری ، شیطونی ، پر جنب و جوشی و. .. ) حتما شک کنید و دنبال علت اون باشید و به اولین چیز پاروا ویروس شک کنید
   بعد از انجام کیت تشخیص و آزمایش ( قبل از اینکه سگتون به اسهال بیافته ) با نظر دامپزشکتون سرم تراپی را شروع کنید ، دوز دارو و مقدار سرم به وزن سگ بستگی داره . سعی کنید بجای ۱۲ ساعت ۸ ساعت یک بار انجام بدید ( خیلی مهم هست تامین آب از دست رفته سگ ) و نصب به وزنش اگه تا ۳ روز درمان نشد وعده به وعده حجم سرم بیشتر کنید ، مثلا اگه ۲۵۰ cc هست تا ۴۰۰ و ۴۵۰ cc افزایش بدید ، صبوری کنید و دقیق سر ساعت انجام بدید ، انشاالله شک نکنید درمان میشه و امید وارم هیچ کس درگیر این مصیبت نشه
   نوید کشاورز ( مربی و پرورش دهنده سگهای کار و نگهبان ) MR.Golden

   1. فریبا زمانی

    سلام آقای کشاورز
    ممنونم که اطلاعات و تجربیاتتون رو در اختیار کاربرهای واسط پت قرار میدین🌹

 3. سلام دوستان اول از همه واکسن بزنید سگ من ژرمن ۷ماهه بود پاروا گرفت چون واکسن خورده بود دو روز سرم درمانی کردم خوب خوب شد فقط ۳ روز اسهال شد یک روز هم استفراغ اصلا نگران نباشید خیلی قوی هستن سگها

  1. سلام حسین عزیز
   ممنونیم که تجربیات خودتون رو با کاربران واسط کالا در میان میذارین؛ خوشحالیم که کاربری مثل شما داریم.

 4. با سلام
  دوستان تنها راهش سرم تراپیه.سگ منم این بیماری رو گرفت روزی دوبار سرم تراپی داشتیم توسط دامپزشک.
  بعد روز پنجم حالش بهتر شد.
  روز ششم صبح که بیدار شدیم مرده بود.با اینکه دکترش گفته بود دیگه رد کرده.خیلی مراقب حیون باشید.الان منو پسرم ناراحتیم سه هفته اس.ولی حیف …

  1. سلام ببخشید سوال داشتم
   میخام بدونم سگای بالای یک سال هم این مریضیو میگیرن البته به وقتش واکسنشو زدیم

 5. سلام ببینید دوستان اصلا نترسید اگه حوصله و وقتشو داشته باشید فرشتتون راحت با این بیماری مقابله می‌کنه فقط یکم کمک شمارو نیاز داره
  خلاصه این بیماری اینه که سگ هیچ غذایی نمیخوره بعد چند روز هم از گرسنگی میمیره
  اوکی شما باید بجای غذا ده روز روزی یک سرم تقویتی با مشاوره از پتشاپ واسش بگیرید به عنوان غذا بعدش کم کم که حیوونتون غذای معمولیشو شروع به خوردن کرد یعنی حالش داره خوب میشه🥰

 6. دانیال مهران

  سلام سگ من 2.5 3 ماهشه پاروا گرفت اسهال خونی، و حتی استفراغشم خونی بود خیلی بی حال شده بود اما تنهاش نزاشتم بردمش دامپزشک سرم زدم واسش یه هفته بعدش کم کم جون گرفت و خوب شد (دکتر گفت 30درصد امکان زنده موندن داره) لطفا لطفا تسلیم نشید هیچی نیست که نشه درست شه(مرسی)

  1. سلام خوبین، من خیلی حالم بده واقعا ن خواب دارم ن خوراک هم خیلی به پسرم وابسته هستم هم خیلی دلم میسوزه کلا واسه حیوانات اگه چیزیش بشه میمیرم الان 2روزه پسرم بی حاله و فقط اسهال خونی داره الحمدالله استفراغ نداره خیلی میترسم خیلی خوشحال شدم که نوشته بودی خوب شده ایشالله پسر منم زود خوب بشه واقعا دیگه توانایی ندارم اینجوری ببینمش

 7. سگم منم دیروز حالش خوب شد .. و حتی الان هنوز سوکت (سرم ) تو دستش هست ، اینقدر خوشحالم که از این بیماری جان سالم بدر برد ،،، اصلا نگران نباشید فقط براش سرم وصل کنید خوبه خوب میشه ، تازه سگم اشپیتز 4 ماه داره
  واقعا خیلی سخته این بیماری ،، من با کمک بابام کلا تا هفت روز ، هر 12 ساعت بهش سرم وصل میکردیم و دیگه داشتیم امیدمون رو از دست میدادیم ،،، تا اینکه یه روز از سَر جاش بلند شد و بازی کرد و اشتهاش برگشت🥺❤️🐾

 8. دیروز دیدم سگم بی حاله و اسهال خونی پاروا داست بردم بستریش کردم عر ﭺی توی نت خوندم خبر از از مرگ میداد ولی اینجا کسایی ک گفتن با سرم تراپی سگاشون خوب شدن دلگرمم کرد خدا کنه سگه منم خوب بشه

  1. سگ من متاسفانه مرد و تو همون حالت بی حالی وقتی منو میدید بلند میشد بیاد سمتم ولی بدنش دیگه نا نداشت و تا صبح تموم کرد
   دوسال گذشته ولی هنوز از یادم نرفته

 9. سلام خسته نباشید سگ من از ویروس پاروا نجات پیدا کرد و سرم هارو کشیدیم و آوردیم خونه غذا و آب خیلی خوب میخوره اما الان سه روز گذشته دوباره استفراغ میکنه و غذاشم میخوره مشکل از کجاست ممنون میشم جواب بدید

 10. با سلام من ی توله
  چها رماهه ماده پامر از دوستم میخام بخرم گفتش که پاروا گرفته سه روزه آنژیو رو برداشتن و گفت خوب شده هم از تهران تا شیراز مشکل انتقالشه وهم میترسم تو راه تلف شه ولی چون خواهر همینو هم داشتم مدتی وابسته بهش هستم بنظرتون چکار کنم چطوری انتقال بدم این ب
  ه رو ممنون اگه راهنمای کنین

  1. سلام یکم صبر کن عوارض بیماریش تموم بشه گاملا بعد به فکر جابه جاییش باش. بزار حالش کاملا خوب بشه و به روال عادی برگرده.
   از این به بعدم هوا خنک تر میشه و گرما اونقدر زیاد نیست که اذیت بشه

 11. سلام خسته نباشید ببخشید من یه سگ 5 ماه دارم نژاد پامر اشپیتز هست وقتی که دیدم علائم داره سریع به دامپزشکی بردمش گفتن پاروا هستش سرم تراپی شده استفراغ و اسهال که من دوشب قبل دیدم ازش و فردا یکم بهتر شده بود یک بار شکمش کار کرد اما الان اصلا شکمش کار نکرده و استفراغشم مثل کف شده

 12. سلام من علایم و صبح فهمیدم که شروع کرد به بالا اوردن و سریع بردمش دکتر الان سرم تراپی به توصیه دکتر میکنم ۳ وعده که یکیش قندی یکیشم داروشه الان یادم نمیاد اسمشو ولی بخاطر دارویی که زدن داخل سروم زرد رنگ شده.عصر بهتر شده بود و اسهال استفراغش بند اومده بود اما یهو از سر شب باز شروع شد 😭خیلی نگرانشم خوب میشه؟ درضمن دکتر صبح که کیت و گذاشت گفت هنوز به مدفوع و بزاقش نرسیده حتی خط دوم کیت که مثبت بودن و نشون میده خیلییی کم رنگ بود جوری که به سختی دیده میشد

 13. حسین اردنجی

  سلام سگ من 5 روزو گذرونده البته بعد دوروز علائم پاروا بردم دام پزشگی سروم تراپی کرد و بعد دوروز بهم یاد داد خودم داخل خونه با سروم زدن نگه داری کنم به یک بار سروم قندی نمکی و یک بار سروم رینگر و داخل سروم قند بی کمپلکس میزدم تا الان شب پنجم روز 6 رو بگذرونه ولی الان داره راه میره و سرحال تر یعنی دیگه زیاد نمیخوابه دنباله آب هستش و یکم هم دم تکون میده خدارو شکر تا اینجا راضی هستم اسهال خونی‌ هم نمیکنه آبی با کمی قهوه ای شده سروم تراپی کنید به دکتر بگید آنژیو سروم رو براتون نصب کنه خودتون تو خونه سروم بزنید بعد 2 که پزشک دید خودتون تو خونه انجام بدید و هر 3 روز آنژیو رو ببرید دکتر درست کنه ممنونم از سایتتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *