اشتباهات رایج در نگهداری از اسب

اشتباهات رایج در نگهداری از اسب

معمولاً اشتباهات رایجی در نگهداری از اسب رخ می‌دهد. اما یک صاحبِ اسب تازه وارد، باید برای جلوگیری از این اشتباهات غرورش را زیر پا بگذارد و صرف‌نظر از کسب تجربه، از صاحبان اسب باتجربه مسائلی را یاد بگیرد. صاحبِ اسب از اشتباهات درس می‌گیرد و سعی می‌کند دیگر آن را تکرار نکند. اما باید اعتراف کرد که در مورد اسب، اشتباهات بزرگ می‌تواند عواقب بزرگی به همراه داشته باشد. از خرید و فروش اسب گرفته تا یادگیری نحوه مراقبت از اسب، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به اشتباهات رایج نگهداری از اسب و راهکارهایی برای عدم تکرار آن‌ها اشاره‌ کنیم. اگر برخی از این اشتباهات را انجام می‌دهید؛ باید بدانید که رفع اکثر این مشکلات معمولاً به‌راحتی انجام می‌شود. اگر فکر می‌کنید به تغییرات قابل‌توجهی در روند نگهداری از اسبتان نیاز دارید، با دامپزشک یا افراد باتجربه و مطمئن مشورت کنید.

اشتباه در رژیم غذایی

تغذیه اسب هرگز نباید یک بازی حدس زدن باشد زیرا یک رژیم غذایی اشتباه، عواقب طولانی‌مدتی خواهد داشت.
شما می‌توانید برای پیدا کردن یک فرمول خوب برای تغذیه اسب، از دامپزشک کمک بگیرید. این شما هستید که می‌توانید برای درک بهتر تغذیه اسب خود ابتکار عمل به خرج دهید.

گاهی اوقات ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به خوبی اسب‌های خود را تغذیه کنیم و به‌طورکلی موفق می‌شویم اما بااین‌وجود دانستن اینکه چه چیزی بهتر است همیشه به این معنی نیست که ما بهترین کار را انجام می‌دهیم. به‌عنوان‌مثال ما می‌دانیم که سالاد سبزی غذای سالم‌تری برای ما انسان‌ها است، اما چند بار تابه‌حال به‌سلامتی خود اهمیت ندادیم و برگر و سیب‌زمینی سرخ‌کرده خوردیم!؟

به همین ترتیب، نحوه تغذیه اسب‌ گاهی اوقات بیشتر از نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها، تحت تأثیر برنامه‌های شلوغ کاری ما قرار می‌گیرد و اهمیتی به آن‌ها داد نمی‌شود.

اشتباهات در رژیم غذایی اسب شامل موارد زیر می‌شود که به‌طور جداگانه توضیح داده می‌شوند:

توجه کم به علوفه

در حالت ایده‌آل، غذای اسب در درجه اول یونجه و علفزار مرتع با مقادیر متوسطی از کنسانتره مانند غلات، غذای گلوله شده یا خوراک شیرین است. بسیاری از مردم نمی‌دانند که یونجه یک منبع اصلی کالری است. اسب‌هایی که فعالیت خاصی ندارند و یا فعالیت کمی دارند، علوفه غنی و باکیفیت بالا برایشان کافی است.

باید توجه داشته باشیم که مقدار علوفه در غذای روزانه اسب نباید از ۱ درصد وزن بدن او کمتر باشد. از طرف دیگر مصرف بیش‌ازاندازه علوفه بی‌کیفیت باعث بزرگی شکم و ضعف عضلانی اسب می‌شود.

توجه کم به علوفه
توجه کم به علوفه

غلات و غذای شیرین بیش‌ازحد

غلات و غذای شیرین منابع قوی انرژی هستند. تغذیه بیش‌ازحد نیاز اسب با این مواد غذایی، می‌تواند برای سلامتی او مضر باشد. دریافت بیش‌ازحد کالری منجر به چاقی می‌شود. همچنین دانه‌هایی با نشاسته زیاد در انواع مشکلات سلامتی ازجمله قولنج و لامینیت نقش دارند. برای بیشتر اسب‌ها، هرچه دانه کمتری تغذیه شود، بهتر است.

تغذیه اشتباه اسب

چیزی به نام رژیم غذایی یکسان برای همه اسب‌ها وجود ندارد. غذایی که به اسب خود می‌دهید به سن، سلامتی، سطح فعالیت و محیط زندگی او بستگی دارد. امروزه در هر فروشگاه خوراک دام، انواع خوراک‌های کیسه‌ای را مشاهده می‌کنید که برای انواع خاصی از اسب‌ها برچسب‌گذاری شده است. بنابراین برای تهیه غذای مناسب برای اسب خود باید همه جوانب را در نظر گرفت.

تغذیه اسب با حجم نه وزن

گاهی اوقات دو ظرف غذای هم‌اندازه را در دست می‌گیرید و متوجه می‌شوید که باوجود حجم یکسان، وزن متفاوتی دارند. بنابراین توجه کردن به وزن غذایی که باید به اسب داده شود مهم است نه حجم آن.

مواد مغذی بیش ‌ازاندازه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در نگهداری از اسب افزودن مکمل به رژیم غذایی اسب است. بدون اینکه اول بررسی کنید که آیا جیره از قبل با مواد مغذی خاصی بیش‌ازحد غنی شده است یا خیر.
برای جلوگیری از ایجاد عدم تعادل مضر، قبل از افزودن یک مکملِ ویتامین یا مواد معدنی، مواد مغذی موجود در جیره غذایی اصلی اسب خود را محاسبه کنید.

اشتباهات رایج در نگهداری از اسب
تغذیه اشتباه اسب

می‌دانیم با خواندن پاراگراف بالا، کلی سؤال در ذهنتان به وجود آمده است؛ پیشنهاد می‌کنیم مطالعه نقش ویتامین در پرورش اسب را از دست ندهید.

ندادن نمک به اسب

سدیم و کلرید، اجزای نمک خوراکی، الکترولیت‌هایی هستند که برای بسیاری از عملکردهای بدن اسب ضروری‌اند. بدن اسب هنگامی‌که عرق می‌کند؛ سدیم و کلرید از دست می‌دهد که باید از طریق رژیم غذایی جایگزین شوند. این‌ها همچنین تنها مواد مغذی ضروری هستند که به‌طور طبیعی در چمن‌ها و غلات وجود ندارند.
قرار دادن یک بلوک نمک در مرتع گله، ساده‌ترین راه دسترسی به این ماده مغذی حیاتی است.

ندادن آب کافی به اسب

بسیاری از مردم هنوز این تصور را دارند که دادن آب سرد به یک اسب با بدنی که گرم است و عرق کرده، باعث قولنج می‌شود. اما امروزه محققان می‌دانند که دادن یک نوشیدنی خنک به یک اسب داغ هیچ ضرری ندارد و به او کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری دمای بدنش را پایین بیاورد.

نرساندن آب تازه و به‌موقع به اسب می‌تواند باعث ایجاد بیماری کولیک اسب (مشکلات روده‌ای) شود به‌خصوص در زمانی که اسب از علوفه‌های خشک نیز استفاده می‌کند.

تا اینجا به بررسی اشتباهاتی در مورد تغذیه اسب پرداختیم. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که تغذیه اسب در ابتدا شاید به نظر ساده برسد اما کوچک‌ترین اشتباه در رژیم غذایی او ممکن است عواقب خطرناک و پرهزینه‌ای در پی داشته باشد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که رژیم غذایی همه اسب‌ها یکسان نیست؛ بنابراین بهتر است در مورد تغذیه اسبِ خود با دامپزشک و افراد باتجربه مشورت کنید.
برای پرهیز از اشتباهاتی که در بالا گفته شد، پیشنهاد می‌کنیم مطلب ” تغذیه اسب ” را حتماً بخوانید.

ندادن آب کافی به اسب
ندادن آب کافی به اسب

در ادامه به سایر اشتباهاتی که صاحبان اسب ممکن است در نگهداری از آن‌ها مرتکب شوند، می‌پردازیم.

ایمن نبودن محل نگهداری اسب

شما باید علاوه بر ایمنی خود، ایمنی اسبتان را نیز در نظر بگیرید. اسطبل، انبار و مرتع آن‌ها باید یک محیط امن باشد. این چیزی است که شما باید برای انجام تغییرات و تعمیرات نهایی، به‌طور منظم در نظر بگیرید.
بهتر است موضوعاتی مانند زبان بدن اسب و کمک‌های اولیه را یاد بگیرید. درک رفتارِ اسب به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که چه مشکلی پیش آمده است و دانستن نحوه درمان آسیب‌های کوچک همیشه یک مهارت مفید است.

اشتباهات رایج در مراقبت از سُم اسب

اسبی همیشه سرزنده و شاداب می‌ماند که تغذیه‌ای صحیح و حرکت کافی داشته باشد. اگر اسب از اندام حرکتی سالمی برخوردار نباشد، تحرک برای او معنایی ندارد.

یکی از اصلی‌ترین اجزای دست و پای خوب، سُم سالم است. البته باید به این نکته توجه داشت که یک سُم سالم و باکیفیت، به عوامل ژنتیکی نیز مربوط می‌شود. اسب با ژن خوب کمتر دچار آسیب می‌شود.

اهمیت سُم اسب را از ضرب‌المثل “بدون سُم، بدون اسب ” می‌توان فهمید؛ یعنی اگر اسبی سُم سالمی نداشته باشد انگار که آن اسب وجود ندارد. در اینجا قصد داریم در مورد اشتباهاتی که در مراقبت از سُم اسب، مشکلاتی که ممکن است به دنبال داشته باشد و در آخر جلوگیری از بروز این اشتباهات صحبت کنیم.

معاینه ‌نکردن سم اسب به طورمنظم توسط دامپزشک

یکی از اشتباهاتی که ممکن است رخ دهد این است که بازدید پاهای اسب توسط دامپزشک خیلی دیربه‌دیر انجام شود. در این فاصله طولانی ممکن است ساختار پای اسب شما ازجمله دیوار سُم، کف پا و … آسیب‌دیده باشد و شما متوجه آن نشده باشید و کم‌کم باعث آبسه، عدم تعادل، لنگش و… شود.

اشتباهات رایج در نگهداری از اسب
معاینه ‌نکردن سم اسب

سعی کنید شش‌هفته‌ای یک‌بار، سُم اسب شما را دامپزشک ویزیت کند. اگر اسب شما دارای مشکلات تعادل ذاتی است، فاصله‌ی چهارهفته‌ای یک‌بار توصیه می‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که پا در بعضی از مواقع از سال، از جمله بهار و تابستان که درجه حرارت گرم است و اسب شما ورزش مداوم‌تری دارد، سریع‌تر رشد می‌کند.

سُم اسب شما نیز مانند ناخن‌های خودتان باید مرتب اصلاح و کوتاه شوند. در مورد اصلاح/ کف زدن سُم اسبِ خود با دامپزشک و مشاور خود مشورت کنید و در فواصل زمانی موردنیاز این کار را انجام دهید.

نگه‌داشتن اسب در محیط مرطوب

یکی دیگر از اشتباهات رایج در مراقبت از اسب نگه‌داشتن او در یک جای خیس و مرطوب است. بسترهای مرطوب فضای مناسبی برای رشد نوعی باکتری در سُم فراهم می‌کند. این باکتری‌ها باعث تخریب دیواره‌ی سُم شده و آسیب‌های جدی را برای اسب به وجود می‌آورد. همچنین رطوبت بیش از اندازه ممکن است باعث شود که گِل در کف پای اسب قرار بگیرد و فشار و حساسیت ایجاد کند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل کافی است رطوبت کف اسطبل را به‌گونه‌ای تنظیم نمایید که از بروز این مشکلات جلوگیری کند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از پوشال چوب که رطوبت اضافی را جذب می‌نماید و از پخش شدن ادرار اسب در کف اسطبل جلوگیری می‌کند، استفاده نمایید.

نگه‌داشتن اسب در محیط مرطوب
نگه‌داشتن اسب در محیط مرطوب


از طرفی دیگر نبود رطوبت کافی در سُم خود باعث بروز مشکلاتی دیگر در سُم می‌شود. خشکی قورباغه، ترک‌های سُم و خشک شدن کلی سُم می‌تواند سلامت یک سُم خوب را تهدید کند. با روغن زدن به‌موقع به کف پای اسب می‌توان از بروز مشکلات خشکی پا جلوگیری کرد.

اشتباهات رایج در مراقبت از اسب در زمستان

سم الیور، جراح و عضو هیئت‌مدیره گفت: “زمستان زمانی است که بیشترین کولیک (درد شکم) در اسب، بسیاری از مشکلات مراقبت از اسب و بسیاری از مشکلات تنفسی و پوستی را می‌بینیم.”
با اجتناب از اشتباهاتی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود؛ اطمینان حاصل کنید که از اسب شما در تمام طول فصل زمستان مراقبت می‌شود.

در رابطه با نگهداری اسب در زمستان خواندن مقاله زیر پیشنهاد می‌شود:

نگهداری اسب در زمستان

استفاده از پتوی بیش‌ازاندازه

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری از اسب استفاده از پتوی زیاد است. صاحبان اسب ممکن است در فصل سرما، پتوهای زیادی را روی او بیندازند. این کار مصداق همان ضرب‌المثل “از دوستی می‌کند پوستی” است. در واقع باعث ضرر رساندن به اسب می‌شود!

پتوی بیش‌ازحد می‌تواند باعث گرم شدن زیادی اسب شود. این ممکن است منجر به کم‌آبی بدن و همچنین سایر مشکلات سلامتی شود. به‌عنوان‌مثال می‌تواند باعث شود که اسب عرق کند و این امر باعث رشد قارچ و درنهایت منجر به بیماری‌های پوستی اسب مانند درماتیت شود.

تعریق باعث می‌شود بدن اسب خیس شود که این خود می‌تواند بدن را سردتر نماید. در اینجا یک سؤال پیش می‌آید که در زمستان چکار کنیم که هم اسبمان سردش نشود و درعین‌حال زیادی گرمش نشود؟

اشتباهات رایج در نگهداری از اسب
استفاده از پتوی بیش‌ازاندازه

در جواب این سؤال باید گفت: نکته اصلی در مورد پتو این است که شما باید آن را بر اساس چگونگی واکنش اسبتان به پتو، تنظیم کنید. اگر پتو او را خیلی گرم می‌کند و باعث می‌شود که عرق کند، دفعه دیگر از پتوی کمتر یا نازک‌تری استفاده کنید. هر روز اسب‌ها را چک کنید، پتو را بردارید و مطمئن شوید که بدن اسب در زیر آن تمیز است.

نداشتن پناهگاه استاندارد

یکی دیگر از اشتباهات رایج در مراقبت از اسب در فصل زمستان، نداشتن یک پناهگاه مناسب است. در قسمت زیر ویژگی‌های یک پناهگاه خوب و استاندارد را بیان می‌کنیم.

  • یک پناهگاه باید تهویه مناسبی داشته باشد تا رطوبت اضافی که بر تنفس اسب اثر می‌گذارد را از بین ببرد.
  • اگر اسبتان را در مرتع نگهداری می‌کنید باید حداقل یک پناهگاه سه‌طرفه برای اسب وجود داشته باشد که از او در مقابل باد و باران محافظت کند.
  • با توجه به تعداد اسب‌ها، باید پناه گاه نیز بزرگ‌تر باشد تا اسب‌ها در آن احساس راحتی کنند.

کاهش مراقبت از اسب در زمستان

به دلیل شرایط آب و هوایی زمستان، صاحب اسب ممکن است هر روز اسب خود را نبیند. این عدم مراقبت به‌موقع می‌تواند منجر به یکسری بیماری شود. مهم‌ترین چیز این است که حتی در زمستان نیز هر روز اسب خود را ببینید. لازم است سُم او را بررسی کنید و اقدامات لازم را انجام دهید. موهایش را مرتب کنید و حتی اگر هوا سرد است او را به‌موقع حمام کنید.

کاهش مراقبت از اسب در زمستان
کاهش مراقبت از اسب در زمستان

کم غذا دادن به اسب

بسیاری از اوقات، مردم در زمستان اسب را کمتر تغذیه می‌کنند. ازآنجایی‌که آن‌ها کمتر سوار اسب می‌شوند، فکر می‌کنند که اسب‌ها به خوراک کمتری نیاز دارند! اما باید بدانیم آن‌ها در زمستان به خوراک بیشتری نیاز دارند؛ زیرا اسب‌ها برای سواری دادن انرژی زیادی صرف نمی‌کنند اما برای گرم ماندن در هوای خنک کالری بیشتری می‌سوزانند و کمبود غذا در هوای سرد می‌تواند باعث کاهش وزن او شود.

اسب‌ها به رژیم غذایی دارای علوفه و فیبر بیشتر نیاز دارند. علوفه منبع بسیار خوبی از کالری را فراهم می‌کند. فیبر به گرم‌تر نگه‌داشتن اسب‌ها در زمستان کمک می‌کند.

کم‌آب شدن بدن اسب در زمستان

در زمستان ممکن است آب یخ زده باشد و یا بیش‌ازحد سرد باشد و اسب نتواند به مقدار کافی آب بنوشد. یک اسب آب بالای ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌نوشد بنابراین آب گرم و تازه برای اسب ضروری است. کم‌آبی در اسب‌ها می‌تواند منجر به کاهش وزن، کمبود انرژی و کولیک شدید شود.

نداشتن فعالیت کافی

اشتباه دیگری که ممکن است از سوی صاحبان اسب در زمستان رخ دهد، کاهش فعالیت دادن اسب می‌باشد. به این نکته باید توجه داشت که در فصل زمستان نیز اسب به ورزش نیاز دارد و نباید مدام یک جا بماند.

کلام آخر

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند ” ماهی را هر وقت از آب بگیری، تازه است ” ! در مورد برخی از اشتباهات رایج در نگهداری از اسب نیز می‌توان از این ضرب‌المثل استفاده کرد. اگر متوجه شده‌اید که تابه‌حال نگهداری از اسب را درست انجام نمی‌دادید با یک دامپزشک مشورت کنید و اشتباهات خود را جبران نمایید.

امیدوارم این متن برای شما مفید بوده باشد و همیشه تن اسبتان سالم باشد! شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با اسب‌ها را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:
ihearthorses.com
equisearch.com
horseandrider.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *