ترک گاز گرفتن سگ

ترک عادت گاز گرفتن سگ

سگ‌ها با توجه به طبیعت و غریزه خود گاز می‌گیرند. گاز گرفتن در سگ‌ها می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد و می‌توان گفت گاز گرفتن در آن‌ها یا حالت تهاجمی دارد یا به علت بازیگوش بودن آن‌ها است. سگ ماده تا مدت‌ها بعد از زایمان برای محافظت از توله‌اش ممکن است گاز بگیرد. در این مقاله واسط پت راهکارهای ترک عادت گاز گرفتن سگ را بررسی می‌کند.

معمولاً گاز گرفتن در توله‌ها به دلیل دندان‌های تازه سرزده آن‌ها و درد ناشی از آن است. همچنین توله‌ها در هنگام بازی کردن از دهان و دندان خود استفاده می‌کنند به همین دلیل هنگام بازی کردن گاز می‌گیرند. دلیل گاز گرفتن در سگ‌های بالغ متفاوت است. گاز گرفتن آن‌ها دلایل مختلف دیگری دارد مانند احساس مالکیت آن‌ها نسبت به غذا، قلمرو، اسباب‌بازی‌ها و صاحبشان باعث گاز گرفتن می‌شود. همچنین در مواجه‌شدن با افراد غریبه و موقعیت‌های جدید ممکن است سگ احساس ترس کند و گاز بگیرد.

گاهی نیز بیماری و درد زیاد موجب می‌شود سگ شروع به گاز گرفتن کند. همچنین پرت کردن اشیا و دویدن جلوی سگ‌ها باعث تحریک حس غریزی شکار در آن‌ها می‌شود و باعث می‌شود گاز بگیرند. در ادامه با برخی از راهکارها برای ترک عادت گاز گرفتن سگ آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

آموزش دادن سگ از سنین اولیه

یک توله‌سگ را به مدت ده هفته نزد مادر و خواهر و برادرش نگه‌دارید. بگذارید خانواده اصلی سگ شما قبل از اینکه خانواده شما کارآموزش و نگهداری را بر عهده بگیرند، مقداری از تجربیات خود را به توله خود آموزش دهند.

برای سگ‌ها، مانند سایر حیوانات مهم‌ترین کار، آموزش است. مادران نیز در هفته‌های شکل‌گیری شخصیت توله‌سگ نقش آموزنده مهمی رادارند. بنابراین جدا کردن توله از مادرش می‌تواند کار شما را سخت‌تر کند.

همچنین مطالعه‌ی مقاله‌ی تربیت توله سگ می‌توانید به شما در تربیت بهتر این حیوانات دوست‌داشتنی کمک کند.

معاشرت با سگ از سنین پایین

سگ‌های عصبی و یا ترسیده به‌احتمال‌زیاد غیرقابل‌پیش‌بینی خواهند بود و خلاف رفتارهای طبیعی عمل می‌کنند. به‌طور مثال گاز می‌گیرند و یا پرخاشگری می‌کنند. سگ جوان خود را در معرض برخورد با حیوانات دیگر و افراد در طیف وسیعی از محیط‌ها قرار دهید تا موقعیت‌های عادی اجتماعی کمتر باعث ترس حیوان شود.

معاشرت با سگ از سنین پایین
معاشرت با سگ از سنین پایین

آموزش پیروی از دستورات به سگ

این کار یک روش بسیار تأثیرگذار برای ترک عادت گاز گرفتن سگ شما است. آموزش دستورات متداول مانند “نشستن” ، “ماندن” ، “بیا” و “ترک آن” اغلب در پیشگیری از گاز گرفتن بسیار مؤثر است. با این راهکار به توله‌سگ خود یاد می‌دهید که از شما و فرمانتان اطاعت کند، اما درعین‌حال صبر کردن را نیز به او می‌آموزید.

سگ‌هایی که به‌خوبی از دستورات پیروی نمی‌کنند، اگر خواسته آن‌ها بلافاصله برآورده نشود، گاز می‌گیرند و این کار برای آن‌ها تبدیل به یک عادت می‌شود. اگر به سگ خود بیاموزید که برای انجام هر کاری از شما اجازه بگیرد، می‌تواند از بروز بسیاری از عادت‌های بد سگ ازجمله عادت گاز گرفتن جلوگیری کند.

آموزش رفتار ملایم

سگ‌ها ذاتاً نمی‌دانند که پوست انسان نسبت به دندان‌های تیز آن‌ها حساس است و با گاز گرفتن آن‌ها ما احساس درد می‌کنیم. با توله‌سگ خود بازی کنید و اجازه دهید دست شمارا به دهان بگیرد. به‌محض این‌که احساس درد کردید از خود واکنش نشان دهید و دست خود را از دهانش بیرون بکشید. این نشان می‌دهد که این عمل به شما آسیب‌زده است و در صورت ادامه دیگر بازی نخواهید کرد.

به‌محض اینکه سگ گاز گرفتن خود را متوقف کرد و یا دست آسیب‌دیده شمارا لیسید، او را تحسین کنید و این روند را دوباره تکرار کنید تا بیاموزد نباید به شما آسیب بزند.

اگر احساس می‌کنید توله‌سگ شما دوباره می‌خواهد گاز بگیرد و کار اشتباهش را تکرار کند، سریع و قاطع به او بگویید “نه” یا “گاز نگیر”. اگر او شما را گاز نگرفت، پاداش او را با تعریف و تمجید به او بدهید.

این‌یک روش عالی برای آموزش به سگ شما است و او متوجه می‌شود که نباید شمارا گاز بگیرد.

ترک گاز گرفتن سگ
آموزش رفتار ملایم

اگر گاز گرفتن سگ دوباره تکرار شد چه کنیم؟

اگر بازهم توله‌سگ شما را گاز گرفت به مدت ۱۰تا ۲۰ ثانیه از اتاق خارج شوید تا متوجه شود که گاز گرفتن بخشی از زمان بازی نیست.

با محروم کردن او از بازی به نحوی تنبیه می‌شود و گاز گرفتن برای او تبدیل به یک عادت نخواهد شد.

ازآنجاکه سگ شما یاد می‌گیرد با گاز گرفتن در حین بازی خود را آرام کند، حساسیت خود را بالاتر ببرید. با هر گاز گرفتن کوچک واکنش نشان دهید و او را از انجام این کار منع کنید. هنگامی‌که سگ شما شروع به گاز گرفتن پوست شما می‌کند، یک اسباب‌بازی یا استخوان را جایگزین کنید.

اسباب‌بازی را آماده کرده و به‌سرعت آن را به سگ خود بدهید. او خواهد آموخت که اسباب‌بازی‌ها وسایل مناسبی برای گاز گرفتن هستند. درحالی‌که با دست دیگر او را نوازش می‌کنید، با اسباب‌بازی حواس او را پرت کنید. این روش برای سگ‌هایی که هنگام نوازش تمایل به گاز گرفتن دارند بسیار مفید است.

آموزش ترفندهای جدید به سگ‌های بالغ

برای آموزش دادن ترفندهای جدید می‌توانید از بازدارنده چشایی استفاده کنید. افشانه‌هایی در بازار موجود است که باعث از بین رفتن بو و مزه پوست یا لباس شما برای سگ می‌شوند. اگر سگ شما تمایل به گاز گرفتن بازو دارد، هنگام بازی به آستین پیراهن خود اسپری بزنید.

آموزش ترفندهای جدید به سگ‌های بالغ
آموزش ترفندهای جدید به سگ‌های بالغ

درصورتی که در نگهداری این حیوانات باهوش مردد هستید، مقاله‌ی فواید نگهداری سگ در تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند.

تنبیه کردن

ضرب و شتم سگ هرگز بهترین راه برای کنترل او نیست! تنبیه کردن در صورت گاز گرفتن فقط باعث ایجاد ترس و پرخاشگری در حیوان می‌شود. شما با تنبیه کردن تنش را بیشتر می‌کنید که باعث می‌شود سگ شما را گاز بگیرد.

هنگام گاز گرفتن مقداری اسپری نعناع دردهان سگتان اسپری کنید. او طعم و مزه اسپری نعناع را دوست ندارد و این‌گونه می‌آموزد تا گاز نگیرد.

کمک از افراد خبره در این زمینه

همه سگ‌ها متفاوت هستند. آموزش یک توله‌سگ یا سگ بالغ می‌تواند کاری ناامیدکننده و به‌ظاهر بی‌نتیجه باشد. کمک گرفتن از متخصصان آموزش‌دیده و باتجربه گزینه مناسبی برای کمک به ترک عادت گاز گرفتن سگ است. به‌جای فرستادن سگتان به مدرسه آموزش، در صورت امکان حیوان را در خانه خود آموزش دهید. این کار سبب می‌شود تا سگ، به خودتان عادت کند و محیط خانه برایش عادی شود.

همچنین بهتر است پیش از خریداری سگ، بهترین نژادهای سگ خانگی را بشناسید.

آمادگی برای رفتار غیرمنتظره سگ

حتی بهترین سگ آموزش‌دیده که هرگز تمایل به گاز گرفتن نشان نمی‌دهد می‌تواند به‌طور غیرمنتظره‌ای گاز بگیرد. اگر رفتارهایی از قبیل بازی خشن یا سروکله زدن با او انجام می‌شود که می‌تواند سگ شما را تحریک کند. خانواده و مهمانان خود را مطلع کنید تا از انجام این کار خودداری کنند تا از گاز گرفتن سگ پیشگیری کنید.

ترک گاز گرفتن سگ
آمادگی برای رفتار غیرمنتظره سگ

به اطرافیان خود بیاموزید که از علائم گاز گرفتن ناگهانی توسط سگ یا هر شخص دیگری آگاه باشند. خم شدن گوش‌ها به پشت، منقبض شدن بدن، گشادشدن قرنیه چشم‌ها، نگاه مستقیم و نشان دادن دندان‌ها ازجمله رفتارهایی هستند که معمولاً سگ‌ها قبل از گاز گرفتن از خود نشان می‌دهند.

به اطرافیان خود بیاموزید که چگونه، در بدترین حالت به تهدید سگ پاسخ دهند. بهتر است آرام و قاطع باشید، از تماس چشمی خودداری کنید و در صورت حمله سرخود را بالا بگیرید.

فراموش نکنید که از صورت، گلو، سینه و انگشتان خود محافظت کنید.

تعامل درست با سگ

حتی اگر شما یک سگ ندارید، برای شما و سایر افراد، ازجمله کودکان، مهم است که بدانید چگونه با سگ‌ها ارتباط برقرار کنید و چگونه و چه موقع به یک سگ نزدیک شوید.

دانستن نکات زیر در این زمینه یه شما کمک میکند:

  • هرگز سعی نکنید بدون نیاز به اجازه صاحب، به سگ نا آشنا نزدیک شوید یا او را لمس کنید. اگر صاحب سگ حضور ندارد، به سگ نزدیک نشوید.
  • هرگز به سگی که توله دارد و از او مراقبت می‌کند نزدیک نشوید. سگ‌ها در این شرایط تهاجمی هستند و به‌راحتی وحشت‌زده می‌شوند و از خود واکنش نشان می‌دهند.
  • به سگ آسیب‌دیده نزدیک نشوید و سعی نکنید او را لمس کنید. در عوض، با یک متخصص دامپزشکی یا کنترل دام برای کمک تماس بگیرید.
  • هرگز کودک کوچک یا نوزاد را به هر دلیلی با هر سگی تنها نگذارید.
  • هنگامی‌که با یک سگ ناشناخته ملاقات می‌کنید، اجازه دهید سگ نزد شما بیاید. خم شوید یا به پهلو بچرخید و بگذارید قبل از نوازش دستتان را بو کند.
  • اگر سگ به شما حمله کرد، در وضعیت جنینی به پهلو بیفتید و سروصورت خود را بپوشانید و خیلی ساکت و آرام در همان حالت بمانید.
  • از بغل کردن و بوسیدن سگ ناآشنا خودداری کنید.

اجتناب از عوامل استرس زا

هر سگی شخصیت متمایزی دارد و انواع خاصی از استرس‌ها ممکن است باعث شود آن‌ها برای محافظت از خود مردم را گاز بگیرند.

برخی از غریزه‌های درنده سگ، ممکن است در هنگام آموزش دادن از بین برود و باعث شود آن‌ها بخواهند مهاجمان را در قلمرو خود گاز بگیرند.

اجتناب از عوامل استرس زا
اجتناب از عوامل استرس زا

استرس یکی از دلایل اصلی گاز گرفتن سگ‌ها است. اگر دوست چهارپای شما در محیطی استرس‌زا باشد ترک عادت گاز گرفتن سگ برای او بسیار دشوار خواهد بود. پس بهتر است آنچه را که سگ شما را تحت فشار قرار می‌دهد شناسایی کنید.

توجه به زبان بدن سگ

وقتی سگی می‌ترسد، ممکن است بخواهد مردم را گاز بگیرد تا از خود محافظت کند. بیاموزید که زبان بدن سگ خود را بخوانید تا متوجه شوید سگ شما چه زمانی و از چه چیزی ترس دارد.

آن‌ها ممکن است دم خود رابین پاهای عقب خود جمع کنند، سرخود را پایین شانه‌ها پایین بیاورند یا اقدام به حمله کنند.

هنگامی‌که سگ خود را مشاهده کردید که این حرکات بدن را نشان می‌دهد، بهترین گزینه این است که توله‌سگ خود را از آن وضعیت خارج کنید تا زمانی که دوباره بتواند آرام شود.

دلایل گاز گرفتن سگ

حال که با راهکارهای ترک عادت گاز گرفتن سگ آشنا شدیم، برخی از دلایل این رفتار را باهم بررسی می‌کنیم. با ما در ادامه‌ی مقاله همراه باشید.

ترس

سگ‌ها دقیقاً مانند انسان هستند. اگر آن‌ها را در حالت دفاعی نگه‌دارید یا چیزی آن‌ها را تهدید کند، برای محافظت از خود دست به هر کاری می‌زنند. گاز گرفتن هنگام ترس معمولاً هنگام حضور غریبه‌ها انجام می‌شود. بااین‌وجود، اگر هر یک از اعضا هنگام استراحت سگ را بترسانند ، ممکن است در معرض خطر باشند.

دلایل گاز گرفتن سگ
دلایل گاز گرفتن سگ

در این حالت ممکن است گاز بگیرند و پرخاشگر شوند. در حقیقت، اگر بخواهید هنگام استراحت آن‌ها را در آغوش بگیرید، ممکن است شما را گاز بگیرند پس هنگام استراحت حیوان کاری به او نداشته باشید.

غرایز مادری

سگ‌های ماده وقتی توله‌سگ به دنیا می‌آورند پرخاشگر می‌شوند و برای محافظت از توله‌هایشان حساسیت بیشتری نسبت به شما نشان می‌دهد. درست است که شما قصد آسیب زدن به توله‌هایش را ندارید اما سگ قادر نیست این موضوع را درک کند و شما با نزدیک شدن به توله‌هایش به‌نوعی او را تهدید می‌کنید و آن‌ها را وادار به گاز گرفتن می‌کنید.

بنابراین، شما باید به غرایز مادی احترام بگذارید و اجازه ندهید که کودکان به توله‌سگ‌های جوان اطراف خود نزدیک شوند و هنگام دست زدن به آن‌ها مراقب باشید.

درد جسمی

درد یکی از دلایل دیگری است که ممکن است باعث گاز گرفتن سگ شود. اگر حیوان خانگی شما دچار جراحت شدید و یا آسیب مزمن است، به فرزندان خود یاد دهید که از سگ دور شوند و به‌درستی از آن‌ها مراقبت کنند. درنهایت ناراحتی جسمی باعث حمله حیوان خانگی‌تان به شما خواهد شد.

اگر دو سگ با یکدیگر درگیر شوند، ممکن است یکی از آن‌ها دچار آسیب‌دیدگی شود؛ در این صورت نیز حیوان می‌تواند شما را گاز بگیرد زیرا ممکن است شمارا مسبب درد و جراحت خود بداند. بنابراین، به‌آرامی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و به حیوان نزدیک شوید تا درد او را تسکین دهید.

گاز گرفتن بیش از حد سگ چه علتی دارد؟

شایع‌ترین علت گاز گرفتن و جویدن بیش‌ازحد در سگ‌ها و توله‌سگ‌های جوان، دندان‌درآوردن است. درست مثل نوزادان انسان، لثه‌های سگ‌ها نیز در این مرحله از رشد می‌توانند زخم شوند. ازآنجاکه آن‌ها احساس درد و ناراحتی می‌کنند، توله‌سگ‌ها سعی می‌کنند هر چیزی را بجوند تاکمی تسکین یابند.

ازآنجاکه جویدن تا حدودی آسایش و آرامش را به همراه دارد ، خود این عمل برای سگ پاداش آور است. درنتیجه باگذشت زمان، جویدن می‌تواند تبدیل به عادت گاز گرفتن برای سگ شود و باعث می‌شود حیوان با گاز گرفتن احساس بهتری پیدا کند.

ترک گاز گرفتن سگ
گاز گرفتن بیش از حد سگ چه علتی دارد؟

گاز گرفتن در سگ‌های بالغی که دیگر دندان درنمی‌آورند می‌تواند ناشی از اضطراب جدایی، بی‌حوصلگی یا ورزش ناکافی باشد. به‌منظور ترک عادت گاز گرفتن سگ، والدین حیوانات خانگی باید ابتدا دلیل وقوع آن را مشخص کنند.

اگر جویدن بیش‌ازحد سگ شما درنتیجه دندان‌درآوردن است، روش‌های مختلفی برای تسکین دهان و لثه‌های او وجود دارد درحالی‌که هم‌زمان به او می‌آموزید چه مواردی برای جویدن مناسب است. اسباب‌بازی‌های مخصوص دندان‌درآوردن برای سگ‌ها در انواع مختلفی از بافت، شکل و اندازه مناسب برای نیازهای سگ در حال رشد ساخته‌شده‌اند. بهتر است قبل از دادن این اسباب‌بازی‌ها به سگ برای عملکرد بهتر از کمپرس سرد برای تسکین درد ، استفاده کنید.

مشورت با دامپزشک

در برخی موارد نادر، یک سگ مسن ممکن است در اثر یک مشکل اساسی سلامتی شروع به جویدن بیش‌ازحد کند. اگر سگ شما به‌طور ناگهانی عادت جویدن پیدا کند، درحالی‌که از اضطراب جدایی رنج نمی‌برد و حوصله‌اش سر نمی‌رود یا کم‌کاری نمی‌کند، به دامپزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است سگ شما دچار مشکل جدی شده باشد. اگر توله‌سگ شما بیش‌ازحد خشن است، از متخصصان کمک بگیرید.

توله‌سگ‌های بزرگ و سگ‌های بالغی که همچنان گاز می‌گیرند ممکن است نیاز به معاینه دندان و دهان داشته باشند.

کلام آخر

همانطور که میدانید توله‌سگ شما باید یاد بگیرد که وقتی با شما زندگی می‌کند ، چگونه رفتار کند. آموزش “ترک عادت گاز گرفتن” به توله‌سگ شما کمک خواهد کرد که با مردم و با سگ‌های دیگر سرگرم شود و با آن‌ها به‌خوبی رفتار کند. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم!

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:

dogtopia.com
akc.org
petsworld.in
dogingtonpost.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *