بیماری ‌های شایع توله‌ سگ

بیماری ‌های شایع توله‌ سگ

امروزه توله‌سگ‌ها همراهان و دوستان وفاداری‌اند برای افرادی که عاشق سگ‌های خانگی هستند و این‌ یک تجربه فوق‌العاده‌ای است که شادی بی‌نظیری را به همراه دارد. بااین‌حال، ممکن است که توله‌سگ شما بیمار شود و این مسئله می‌تواند بسیار استرس‌زا و دشوار باشد. این شما هستید که باید بدانید چگونه با بیماری ‌های شایع توله‌ سگ روبرو شوید و بدانید بیماری جدی است یا خیر.

آشکار شدن بیماری در توله‌سگ‌ها سریع‌تر از آشکار شدن بیماری در سگ‌های بزرگ‌سال است. همچنین زمان درمان در توله‌سگ‌ها نسبت به سگ‌های بزرگ‌سال بیشتر است به همین دلیل مهم است که بتوانید علائم و نشانه‌های بیماری را تشخیص دهید.
چندین بیماری وجود دارد که می‌تواند روی توله‌سگ شما تأثیر بگذارد. ما در اینجا چند بیماری را که می‌تواند باعث پریشانی توله‌سگ شود به‌نوبت، بررسی خواهیم کرد. پس با واسط پت همراه باشید.

اسهال (diarrhoea)

اسهال توله‌سگ می‌تواند یکی از علائم بیماری‌های جدی در سگ باشد. ویروس‌هایی مانند دیستمپر و پاروا، کرم روده‌ای، یا تغذیه اشتباه (مانند قرار گرفتن در زباله و محیط‌های آلوده) می‌توانند منجر به اسهال شوند.

وقتی‌که توله‌سگ شما دچار اسهال است، اولین کاری که باید انجام دهید بررسی آن است. اگر خون یا بوی خاصی و بدی را مشاهده می‌کنید، این می‌تواند از علائم هشداردهنده چیز جدی‌تری باشد. همچنین، اگر مدفوع سیاه قیر مانند مشاهده کردید، این نیز جای نگرانی است و باید با دامپزشک تماس بگیرید.

اگر قصد خریدن این حیوانات دوست‌داشتنی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا راهنمای خرید توله سگ را مطالعه کنید.

خواندن مقاله زیر را نیز به شما پیشنهاد می‌دهیم:

اسهال خونی در سگ

استفراغ (vomit)

استفراغ یکی از بیماری ‌های شایع توله‌ سگ است که ناشی از زیاد خوردن یا سریع خوردن غذا است. اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید دقت بر تغذیه و کم کردن سرعت غذا خوردن است. اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش سرعت غذا خوردن توله‌سگ خود انجام دهید.خطرناک بودن یا عادی بودن بیماری به مدت‌زمان استفراغ بستگی دارد.

استفراغ (vomit)
استفراغ (vomit)

اگر توله‌سگ شما دو روز یا بیشتر استفراغ کند و دچار درد شدید، تب، از دست دادن اشتها یا بی‌حالی است باید با دامپزشک تماس بگیرید یا او را به دامپزشکی ببرید. این علائم می‌تواند نشان از یک ویروس، کرم یا بیماری دیگری باشد که نیاز به درمان دارد.

در رابطه با تغذیه صحیح توله سگ خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

تغذیه توله سگ

پاروا (Parvovirus)

یکی دیگر از بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ پاروا است. واکسیناسیون به جلوگیری از پاروا ویروس کمک می‌کند. اگر سگی همه واکسن‌های خود را نزده باشد، بیشتر در معرض این ویروس است. واکسینه نشدن از دلایل شیوع پاروا در توله‌سگ‌ها و سگ‌های جوان است.

علائم بیماری پاروا

 • استفراغ
 • اسهال خونی
 • بی‌حالی
 • بی‌اشتهایی

پاروا یک بیماری جدی ویروسی است و باید با دارو درمان شود. اگر توله‌سگ شما پاروا داشته باشد، احتمال نیاز به بستری شدن در بیمارستان بسیار زیاد است.

درحالی‌که همه نژادها در معرض خطر پاروا قرار دارند، نژادهای خاصی مانند روتوایلر(Rottweiler) و پینچر دو برمن ژرمن (Doberman german pincher) و پیت بول تریرآمریکایی (American Pit Bull Terrier) بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. همچنین پاروو می‌تواند دلیل مرگ ناگهانی توله‌سگ‌ها باشد.

لپتوسپیروز (Leptospirosis)

لپتوسپیروز نوعی بیماری باکتریایی است که کلیه و کبد را درگیر می‌کند و معمولاً از طریق ادرار آلوده یا آب آلوده منتقل می‌شود. این بیماری نیز مانند پررو در توله‌سگ‌ها ظاهر می‌شود. اگر توله‌سگ شما واکسینه‌ نشده باشد، خطر ابتلا به این بیماری بسیار بیشتر است نسبت به توله‌سگ‌هایی که واکسینه شده‌اند.

توله‌سگ‌ها به‌طورمعمول در دوازده تا سیزده هفتگی و سپس دوباره در چهارده ‌تا پانزده هفتگی علیه این بیماری واکسینه می‌شوند.

علائم بیماری لپتوسپیروز

 • علائم آنفلوانزا مانند استفراغ
 • تب
 • بی‌حالی
بیماری ‌های شایع توله‌ سگ
علائم بیماری لپتوسپیروز

بنابراین اگر توله‌سگ شما قبلاً واکسینه شده است اما علائمی از این بیماری را نشان می‌دهد ، حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا به لپتوسپیروز مبتلا شده است یا خیر. توله‌سگ‌هایی که مبتلا به لپتوسپیروز می‌شوند به‌طورمعمول با یک دوره آنتی‌بیوتیکی درمان می‌شوند که می‌تواند چهار هفته یا بیشتر طول بکشد.

افت قند خون

از دیگر بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ باید به افت قند خون اشاره کرد. توله‌سگ‌ها اگر به‌اندازه کافی غذا نخورند دچار قند خون پایین می‌شوند. شما باید عادات غذایی سگ خود را کنترل کنید به‌خصوص وقتی که او توله‌سگ است و به‌قدری کوچک است که نمی‌تواند مراقب تغذیه خود باشد.

اگر به دنبال نکاتی مفید درخصوص تربیت توله سگ هستید. مقاله ی تربیت توله سگ را از دست ندهید.

علائم افت قند خون

 • بی حالی
 • تشنج

برای بهبودی توله‌سگ بیمار خود احتمالاً داروی دیابت و یک رژیم غذایی مناسب توسط دامپزشک به وی داده می‌شود.

انگل‌های روده‌ای

یکی از بیماری ‌های شایع توله‌ سگ بیماری که می‌تواند اسهال یا حتی استفراغ ایجاد کند انگل‌های روده‌ای هستند. بسیاری از توله‌سگ‌ها در اوایل زندگی به انگل‌های روده‌ای مانند کرم حلقوی یا کرم قلاب‌دار مبتلا می‌شوند.

توله‌سگ‌های زیادی انگل کرم‌های قلاب‌دار را از شیر مادر خود می‌گیرند.

اکثراً، آن‌ها از بدو تولد به‌سادگی این انگل‌ها را دارند. در مواردی که سگ شما به انگل‌های روده‌ای مبتلا باشد، دامپزشک معمولاً داروی خوراکی برای آن تجویز می‌کند که باعث از بین بردن انگل می‌شود و به توله‌سگ شما کمک می‌کند تا آن‌ها را از مدفوع خود دفع کند.

اقدامات پیشگیرانه برای این نوع بیماری شامل درمان‌های ماهیانه داروی کرم قلب و حفظ محیط تغذیه بهداشتی و دادن آب سالم به توله‌سگ توسط خودتان است.

انگل تک‌یاخته‌ای کوکسیدیا

انگل تک‌یاخته‌ای کوکسیدیا، نوعی از انگل است که می‌تواند کمی مشکل‌ساز باشد. این انگل معمولاً در آب راکد وجود دارد و می‌تواند دستگاه گوارش توله‌سگ و سلول‌های داخل آن را آلوده کند.

انگل تک‌یاخته‌ای کوکسیدیا
انگل تک‌یاخته‌ای کوکسیدیا

علائم انگل کوکسیدیا

 • اسهال
 • خون در مدفوع
 • کم‌آبی بدن

توله‌سگ‌هایی مستعد به این بیماری هستند که اغلب در یک محیط بهداشتی زندگی نمی‌کنند.
برای پیشگیری قطعی از این بیماری آب و محیط توله‌سگ خود را تمیز نگه‌دارید.

کرم قلب (worm heart)

بیماری کرم قلب یکی از بیماری ‌های شایع توله‌ سگ و بیماری نهانی و کشنده است. علت آن کرم‌های طولانی قلب است که در قلب ریه‌ها ورگه‌ای خونی حیوانات خانگی زندگی می‌کنند و باعث بیماری شدید ریوی و نارسایی قلبی و آسیب به سایر اندام‌های بدن می‌شوند.

سگ‌ها یک میزبان طبیعی برای کرم‌های قلبی هستند این به این معنی است که کرم‌های قلبی در داخل بدن سگ زندگی می‌کنند.

علائم کرم قلب

 • سرفه
 • اختلال در تنفس
 • ضعف پس از هیجان زیاد
 • بیهوشی

در صورت عدم درمان تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد و ثابت‌شده است که سگ‌ها چند صد کرم را در بدن خود نگهداری می‌کنند. بیماری کرم قلب باعث آسیب دائمی به قلب و ریه‌ها و عروق می‌شود و می‌تواند سلامتی و کیفیت زندگی سگ را مدت‌ها پس از از بین رفتن انگل‌ها تحت تأثیر قرار دهد به همین دلیل پیشگیری بهترین گزینه است و درمان باید در اسرع وقت انجام شود.

دیستمپر (Distemper)

بیماری دیستمپر بیماری بسیار جدی برای سگ است. دیستمپر یک بیماری ویروسی و یکی دیگر از بیماری ‌های شایع توله‌ سگ است که اسهال یا استفراغ علائم این بیماری نیستند.

در عوض، این‌یک بیماری تنفسی است با علائمی که شباهت زیادی به سرماخوردگی و آلرژی دارد و ممکن است با آن اشتباه گرفته شود.

بیماری ‌های شایع توله‌ سگ
دیستمپر (Distemper)

درحالی‌که بیشتر سگ‌ها در معرض دیستمپر قرار دارند، واکسیناسیون از اکثر عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.

علائم دیستمپر

 • اسهال به رنگ زرد
 • مشکل در تنفس
 • از دست دادن اشتها
 • تشنج
 • ضعیف‌تر شدن

واکسن علیه بیماری دیستمپر معمولاً در حدود شش تا هشت هفتگی انجام می‌شود و پس از نه هفته دوباره صورت می‌گیرد. پس‌ازآن، توله‌سگ شما در برابر این بیماری محفوظ است. اگر توله‌سگ شما بیشتر از ۶ هفته دارد و این واکسیناسیون را دریافت نکرده است، انجام آن ضروری است، حتی اگر در حال حاضر هیچ علائمی از دیستمپر در او وجود نداشته باشد.

مشکل دیستمپر این است که به‌محض پیشرفت در عطسه و ترشح چشم، می‌تواند به ذات‌الریه تبدیل شود. این در نهایت می‌تواند منجر به مشکلات عصبی شود و حتی آسیب عصبی دائمی داشته باشد.

اگر توله‌سگ دارای بیماری دیستمپر باشد، درمان آن توسط بستری شدن صورت می‌گیرد. بهبود توله‌سگ‌ها از بیماری دیستمپر سگ ممکن است چندین هفته طول بکشد؛ و پس از تمام شدن، آن‌ها به داروهای تنفسی احتیاج دارند. متأسفانه، بیماری های مزاج ممکن است کشنده باشد، اما سگی سریعاً تحت مراقبت‌ قرار می‌گیرد، می‌تواند بهبود یابد.

آدنو ویروس (Adenovirus)

از دیگر بیماری ‌های شایع توله‌ سگ باید به ویروس آدنو اشاره کرد. این ویروس باعث هپاتیت عفونی سگ می‌شود؛ اما این روزها به دلیل اثربخشی واکسن‌ها به‌ندرت دیده می‌شود. اغلب واکسن آدنوویروس با واکسن سگ شکاری تزریق می‌شود.

علائم و تشخیص آدنو

تشخیص اینکه سگ شما مبتلا به آدنو ویروس است بسیار دشوار است. اما به‌طورمعمول این بیماری با مشکلات دستگاه گوارش مانند اسهال و استفراغ شروع می‌شود و می‌تواند به یرقان تبدیل شود.
ممکن است نیاز به مایع درمانی در بیماران بستری باشد و همچنین تغذیه مناسب جزو اقدامات اصلی برای درمان است.

علائم و تشخیص آدنو
علائم و تشخیص آدنو

عفونت گوش (Ear infections)

عفونت گوش در سگ ها بسیار شایع است به خصوص در توله سگ هایی که وقت زیادی را در خارج از خانه می‌گذرانند. اکثرا ممکن است خاک و گرد و غبار یا برخی اشیا مانند یک بذرچمن در داخل گوش سگ شما قرار بگیرد و باعث تحریک و در نهایت عفونت شود.

اگر سگ شما زیاد روی گوش هایش حساسیت نشان دهد باید متوجه شوید که عفونت دارد. برای پیشگیری عفونت گوش باید گوش‌های توله‌سگ خود را به‌درستی و مکرر تمیز کنید. همچنین برای مقابله با عفونت گوش توله‌سگ معمولاً قطره گوش و آنتی‌بیوتیک توسط پزشک تجویز می‌شود.

کنل کاف (kennel cough)

نام پزشکی کنل کاف، تراکئو برونشیت عفونی است. این یک بیماری بسیار مسری در میان بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ است. این بیماری اغلب در محیط‌های شلوغی مانند نمایش سگ یا پانسیون سگ‌ها شیوع پیدا می‌کند. این سرفه می‌تواند نتیجه عفونت باکتریایی یا ویروس پاراآنفلوانزا و عفونت مجاری تنفسی در سگ باشد که هر دو بینی توله‌سگ شمارا از طریق هوا آلوده می‌کند.

برای توله‌سگ‌هایی که در جمع سگ‌های دیگر وجود دارند احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

واکسن‌های این بیماری در توله‌سگ‌ها از شش تا هشت هفتگی شروع می‌شوند و بعدازآن هر شش تا دوازده ماه یک‌بار علیه سرفه لگن واکسینه می‌شوند. حتماً باید واکسن سرفه لگن را بزنید. حتی اگر واکسن لزوماً احتمال ابتلا به بیماری را از بین نبرد، اما منجر به علائم خفیف‌تری خواهد شد.

بیماری ‌های شایع توله‌ سگ
کنل کاف (kennel cough)

واکسن این بیماری بسیار مهم است زیرا در صورت عدم درمان، سرفه لگن می‌تواند منجر به ذات‌الریه کشنده شود.
بیماری معمولاً طی ده تا چهارده روز روند خود را نشان می‌دهد و پس از مداوا سرفه‌های عمیق و خشک او به سرفه‌های ملایم‌تری تبدیل می‌شوند.

شکستگی استخوان

شکستگی استخوان به چند دلیل ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است سگ شما در خیابان با اتومبیل برخورد کرده و یا از ارتفاعات سقوط کرده باشد. سگ شما سعی می‌کند شجاعانه با این درد برخورد کند و ازنشان دادن درد جلوی شما جلوگیری می‌کند.

بنابراین مراقب مواردی مانند لنگیدن، توده‌ها یا استخوان‌های بیرون آمده از پوست توله‌سگ خود باشید که بسیاری از این موارد هنگام لمس منجر به عکس‌العمل در سگ می‌شود.

کنه

کنه‌ها چیزی کمتر از خون‌آشام‌های تند و زننده ندارند! آن‌ها نه‌تنها خون را می‌مکند بلکه باعث شیوع بیماری‌ها می‌شوند.

یکی دیگر از مشکلات رایج این است که کنه‌ها بین توله‌سگ‌ها و سگ‌های بزرگ‌سال فرقی نمی‌گذارند و همه را موردحمله خود قرار می‌دهند.

علائم وجود کنه

 • خارش
 • بی‌قراری توله‌سگ
 • خراشیدگی پوست
 • ریزش مو

کنه‌ها باعث کم‌خونی در سگ‌ها می‌شوند و اغلب داخل گوش و بینی دیده می‌شوند.
مطالعه درباره کنه‌ها برای همه صاحبان سگ مهم است. ایده خوبی است که چرخه زندگی کنه‌ها، چگونگی پیشگیری از آن‌ها و روش‌هایی برای از بین بردن آن هارا برای ایمنی هرچه بیشتر توله‌سگ خود مطالعه کنید.

کک‌ومک

کک‌ومک شما و حیوان خانگی شمارا می‌گزند. این هرگز شوخی بامزه‌ای نیست و دردی نیست که بتوانید از شر آن خلاص شوید و آزاردهنده است. بااین‌حال، این زندگی با سگ است و شما آن را پذیرفتید.

کک‌ومک
کک‌ومک

خارش اولین علامتی است که توله‌سگ شما ممکن است نشان دهد که دارای کک مک شده است. همچنین کم‌خونی یکی از نشانه‌های آلودگی سگ توسط کک است زیرا کک‌ها خون بدن سگ را می‌مکند شما همچنین می‌خواهید پوست آن‌ها را ازنظر «کثیفی کک» بررسی کنید. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای مبارزه با کک انتخاب کنید.

همچنین اگر تمایل دارید که اطلاعات خود را در خصوص بیماری‌های سگ بالا ببرید، خواندن مقاله‌ی بیماری های پوستی سگ را به شما پیشنهاد میکنیم.

نکات مهم

در آخر مقاله بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • توله‌سگ خود را در برابر این بیماری‌ها ایمن نگه‌دارید و آن هارا واکسینه کنید تا از بیماری جلوگیری شود. واکسیناسیون می‌تواند بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ را از سگ شما دور کند.
 • بهترین کاری که برای توله‌سگ خود می‌توانید انجام دهید این است که برای او یک رژیم غذایی سالم و متعادل در نظر بگیرید. این کار به سیستم ایمنی توله‌سگ بهترین فرصت را برای مقابله با عفونت می‌دهد.
 • علائم عفونت احتمالی مانند اسهال و استفراغ و خون در مدفوع و کمبود اشتها را بشناسید.
 • سرفه مداوم و یا تنگی نفس ممکن است نشان‌دهنده‌ی کرم قلب باشد.
 • محیطی سالم و تمیز برای سگ خود فراهم کنید.
 • اگر متوجه شدید که توله‌سگ شما علائم عجیب‌وغریب یا غیرعادی دارد، سریعاً با دامپزشک خود تماس بگیرید. ممکن است هیچ‌ مشکلی نداشته باشد، اما باید از سلامتی او مطمئن شوید.

کلام آخر

همان‌طور که متوجه شدید بیماری ‌های شایع در توله‌ سگ نشانه‌ها و عوامل زیادی دارند و گاهی ممکن است بسیار برای توله سگ خطرناک باشد؛ بنابراین لازم است هرگونه تغییرات غیرعادی در سگ خود را را به دامپزشک خود اطلاع بدهید و با مشورت دامپزشک آنها را درمان کنید.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:
cbs19news.com
thesprucepets.com
m.petmd.com

2 دیدگاه دربارهٔ «بیماری ‌های شایع توله‌ سگ»

 1. سلام من یک توله ۱۵ روزه دارم ک تقریبا ۲۸ ساعته شکمش کار نکرده و جای دسشوییش سفت شده . ولی اشتها داره و بهش شیر خشک میدم . دسشویی ابش زیاده . مریضی داره؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *