علت بی حالی سگ

علت بی حالی سگ

اگر سگ شما معمولاً هیجان‌زده و پرانرژی است اما تنبلی می‌کند و نمی‌خواهد از جایش بلند شود، می‌تواند نشانه آن باشد که چیزی درست نیست. یک سگ بی‌حال نمی‌خواهد غذا بخورد، آب بنوشد، پیاده‌روی کند، یا حتی از رختخواب خود بیرون بیاید. بنابراین پیداکردن علت بی حالی سگ بسیار اهمیت دارد.

برای صاحبان سگ مهم است که به رفتار حیوان خانگی خود توجه کنند و مراقب هر چیز غیرعادی باشند.
به‌ویژه سگ‌های مسن برای بهبودی از هیجان یا استرس به یک یا دو روز زمان نیاز دارند، اما بی حالی می‌تواند نشانه‌ای از وقوع اتفاق دیگری نیز باشد. رخوت یک اصطلاح مبهم است.

بنابراین باید بیشتر درباره علت‌های بی حالی سگ و نشانه های آن بدانید. با واسط پت همراه باشید تا علت بی حالی سگ را بررسی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بی حالی یعنی چه؟ نگاهی به تعریف بی حالی!

به طور کلی رخوت یا بی حالی به معنی کمبود انرژی و اشتیاق است. صاحبان حیوانات خانگی ممکن است متوجه شوند که سگ آن‌ها طبق معمول غذا نمی‌خورد یا از آن‌ها استقبال نمی‌کند. زندگی یک سگ نسبتاً قابل پیش‌بینی است، آن‌ها از داشتن یک برنامه معمول و روتین لذت می‌برند.

از دست دادن اشتها برای سگ‌ها، غیرطبیعی است. زیرا غذا خوردن معمولاً یکی از فعالیت‌های موردعلاقه آن‌ها است. اما اگر آن‌ها به غذایی مانند مرغ پخته‌شده یا غذای موردعلاقه خود نه بگویند، یک مشکل وجود دارد.
رخوت زمانی است که رفتار یک سگ تغییر می‌کند و به نظر می‌رسد آن‌ها ضعیف شده‌اند و یا کم انرژی هستند.

اکثر افرادی که حیوانات خانگی دارند موافق این مسئله‌اند که پیشگیری از بیماری به‌مراتب بهتر از درمان سگ‌های ما در هنگام بیماری است. بنابراین برای رفع این مشکل ابتدا باید علت بی حالی سگ را پیدا کرد. چه برای حیوانات و چه برای انسان‌ها سیستم ایمنی سالم نکته اصلی است! ما می‌توانیم با حفظ تناسب‌اندام یا تغذیه سالم از سلامتی آن‌ها اطمینان حاصل کنیم.

آیا سگ شما خسته است یا ذاتاً کم انرژی است؟

بعضی از سگ‌ها فقط تنبل هستند یا به‌طور طبیعی انرژی کمی دارند. سگ‌هایی که سن بالاتری دارند یا دارای اضافه‌وزن هستند، معمولاً انرژی کمتری نسبت به توله‌سگ کوچک‌تر که می‌خواهد تمام‌وقت بازی کند، دارند.

تفاوت سگ تنبل یا کم انرژی با سگ بی‌حال تغییر ناگهانی در رفتار یا هرگونه تغییر در سلامت کلی سگ شما مانند ناراحتی معده است. بی حالی در سگ‌ها در مقایسه با سگی که با افزایش سن به‌آرامی تنبل می‌شود، به‌طورمعمول یک تغییر سریع است.

آیا سگ شما خسته است یا ذاتاً کم انرژی است؟
آیا سگ شما خسته است یا ذاتاً کم انرژی است؟

برخی از نژادهای سگ مانند بولداگ، پاگ و باست هوند به‌طور طبیعی نسبت به سگ‌هایی مانند داشهوند، سیبرین هاسکی یا جک راسل تریر سطح انرژی کمتری دارند.

نشانه‌های سگ بی‌حال که باید مراقب آن‌ها باشید!

بی حالی یک امر طولانی‌مدت، مثلاً در طی یک سال نیست، بلکه به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد. به‌طورکلی، تغییر محسوس و ناگهانی است. یک سگ بی‌حال، به نظر می‌رسد کمتر “خوشحال” است و علاقه عادی به فعالیت‌ها و اسباب‌بازی موردعلاقه خود نشان نمی‌دهد.

نشانه‌های سگ بی‌حال

پیش از آنکه به برسی علت بی حالی سگ بپردازیم، بهتر است نشانه‌های آن را بدانیم. سگ‌های بزرگ‌سال، ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز می‌خوابند. توله سگ‌ها بیش از بزرگ‌سالان به خواب نیاز دارند و می‌توانند به‌راحتی ۱۸ تا ۲۰ ساعت در روز بخوابند.

بی حالی درواقع باعث خواب بیش‌ازحد می‌شود. این علائم باید بیش از یک روز ادامه داشته باشد. حوادث آسیب‌زا و استرس‌زا باعث سستی در سگ‌ها می‌شود. سگ‌ها به دلیل تغییر در محیط و یا افراد پیرامونشان می‌توانند “غمگین” شوند.

در رابطه با افسردگی سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

افسردگی سگ

علائم شایع بی حالی در سگ‌ها

 • خوابیدن بیشتر از حد معمول: اگر عادت‌های جدید خوابیدن بیش از یک یا دو روز رخ دهد، ممکن است فراتر از احساس خستگی مفرط باشد.
 • از دست دادن اشتها: سگ‌ها معمولاً عاشق غذا خوردن هستند. آن‌ها ممکن است برای جلب‌توجه از غذای مخصوص سگ نخورند، اما اکثر سگ‌ها به غذاهای موردعلاقه خود یا غذاهایی که ما نیز از آن‌ها استفاده می‌کنیم مانند ماهی آزاد، سینه مرغ یا تخم‌مرغ خام پاسخ منفی نمی‌دهند.
 • عدم نوشیدن آب: کمبود آب بدن می‌تواند برای سگ‌ها، به‌ویژه سگ‌های کوچک یا سگی که قبلاً بیمار بوده، خطرناک باشد.
 • بی‌پاسخ به دستورات: سگ‌های بی‌حال معمولاً به استقبال صاحبان نمی‌آیند و یا ممکن است به دستورات آن‌ها بی‌اعتنایی کنند.
 • بی‌علاقگی به اسباب‌بازی‌ها و سایر فعالیت‌ها: سگ خود را بیازمایید و ببینید آیا او می‌خواهد با اسباب‌بازی موردعلاقه خود بازی کند یا به پیاده‌روی برود.
 • گیجی: به نظر می‌رسد سگ بی‌حال گیج و سردرگم است زیرا سگ‌ها اغلب به آهستگی به محرک‌های مختلف مانند سروصدا یا بو واکنش نشان می‌دهند.
علت بی حالی سگ
علائم شایع بی حالی در سگ‌ها

چه مواقعی باید به دامپزشک مراجعه کنیم؟

علت بی حالی سگ از عفونت و بیماری گرفته تا درد و دارو متفاوت است. ازآنجاکه ضعف و بی حالی می‌تواند عامل یک بیماری مزمن یا یک بیماری تهدیدکننده باشد، همیشه باید به این علائم توجه کنید و با دامپزشک مشورت کنید.

بی حالی می‌تواند نشانه ثانویه یک ناراحتی معده ساده و یا نشانه‌ای از یک بیماری تهدیدکننده باشد. یک سگ بیمار غالباً خسته است زیرا بدن آن با بیماری مقابله می‌کند در چنین موردی به دامپزشک نیاز است. اگر بی حالی با کاهش سریع وزن، اسهال خونی یا مدت‌زمانی بیش از یک یا دو روز همراه باشد، دامپزشک باید سگ را معاینه کند و مطمئن شود مشکلی وجود ندارد.

توله سگ‌ها بیشتر تحت تأثیر بیماری‌ها و علائم قرار می‌گیرند. توله‌سگی که نمی‌خواهد غذا بخورد یا آب بنوشد، یا از استفراغ و اسهال رنج می‌برد، نیاز به معاینه دامپزشک دارد! بدن یک سگ کوچک‌تر می‌تواند سریع‌تر از بدن یک سگ بزرگ کم آب شود.

تفاوت بی حالی با افسردگی سگ

اگر سگ شما بی‌حال است، سعی کنید ابتدا به دنبال علل محیطی باشید. یک سگ غمگین یا مضطرب ممکن است از بی حالی رنج ببرد. آیا اخیراً نقل‌مکان کرده‌اید یا آنکه یکی از اعضای خانواده‌اش از خانه خارج‌شده است؟تغییرات زندگی می‌تواند سگ‌ها را مانند انسان‌ها تحت تأثیر قرار دهد که این باعث می‌شود که آن‌ها علائم افسردگی سگ را نشان دهند.

بی حالی می‌تواند کاملاً احساسی باشد و به‌سلامتی مرتبط نباشد. توله‌سگ شما ممکن است فقط احساس ضعف کند.
حتی یک تغییر ساده در آب‌وهوا می‌تواند توله‌سگ شما را در هاله‌ای از ابهام قرار دهد. برای مثال، آیا در زمان پیاده‌روی باران بیش‌ازحد باریده است؟ اگر سگ شما بی‌حال به نظر می‌رسد سعی کنید به هر تغییری که طی چند روز گذشته رخ‌داده فکر کنید. ببینید آیا می‌توانید محرک احتمالی و علت بی حالی سگ را کشف کنید!

تفاوت بی حالی با افسردگی سگ
تفاوت بی حالی با افسردگی سگ

علل و روش‌های درمانی ضعف و بی حالی سگ

برخی از دلایل شایع ضعف یا بی حالی در سگ ها شامل موارد زیر است:

گاستروآنتریت هموراژیک

این بیماری باعث التهاب دستگاه گوارش در سگ‌ها، استفراغ و اسهال خونی می‌شود. در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد.

داروهای خاص مانند کپسول‌های وتوریل می‌توانند در سگ‌ها رخوت ایجاد کنند.

بیماری کبد

علت بی حالی سگ ممکن است مربوط به کبد باشد! کبد عضوی فوق‌العاده ضروری در بدن است. وقتی به دلیل بیماری یا سایر شرایط به‌درستی کار نکند، بی حالی و سایر مشکلات رخ می‌دهد.

علائم بیماری کبد در سگ‌ها شامل بی حالی، از دست دادن اشتها، زردی (رنگ زرد لثه یا سفیدی چشم)، افسردگی و نفخ شکم است. درمان بیماری کبد بسیار حیاتی است و ممکن است شامل دارو، تغییر رژیم غذایی یا جراحی باشد.

نفخ شکم

پرخوری یا تحرک بیش‌ازحد بعد از غذا، باعث بزرگ شدن و چرخش معده سگ در اطراف می‌شود و ممکن است یکی از علت های بی حالی سگ باشد.

بیماری لایم

کنه‌های آلوده می‌توانند این بیماری را به سگ‌ها منتقل کنند که باعث التهاب مفاصل و منجر به بیماری کلیوی شوند.

علت بی حالی سگ
بیماری لایم

بیماری کلیه

نارسایی کلیه بیشتر در سگ‌های مسن دیده می‌شود که به دلیل عوامل مختلف محیطی و بدنی ایجاد می‌شود.

درد

سگ‌ها معمولاً درد را بروز نمی‌دهند. سگ‌هایی که درد می‌کشند ممکن است نخواهند لانه یا مکان استراحت خود را ترک کنند. آن‌ها غالباً تمایل ندارند آب بنوشند یا غذا بخورند. به همین علت درد ممکن است علت بی حالی سگ باشد. سگ‌های مسن ممکن است دردهای مفصلی یا پشتی خود را احساس کنند و بی‌حال به نظر برسند.

عفونت سگ

هر نوع عفونت – ازجمله موارد جدی مانند پاروا ویروس، پراکندگی، سرفه کنل، لپتوسپیروز و بیماری انگل قلب – می‌تواند سگ شما را بی‌حال کند. در ادامه مطلب به بررسی این عفونت‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پاروا ویروس

این ویروس از طریق مدفوع منتشر می‌شود. علائم پاروا می‌تواند شامل بی حالی، استفراغ ، اسهال و درد شکم باشد. درمان شامل مراقبت‌های حمایتی تهاجمی با مایعات، داروهای ضد تهوع و آنتی‌بیوتیک‌ها است.

این بیماری می‌تواند علائمی مانند تب، بی حالی، ترشح از چشم و بینی و سرفه ایجاد کند. همچنین ممکن است باعث مشکلات عصبی شود. علائم بدخلقی گسترده است و از سگی تا سگ دیگر متفاوت است. درمان آن می‌تواند شامل آنتی‌بیوتیک، مایعات و داروهای ضد تشنج باشد.

سرفه کنل

این بیماری از سگی به سگ دیگر منتقل می‌شود و باعث عفونت نای و لوله‌های برونش می‌شود. سرفه Kennel در مکان‌هایی با تراکم و تجمع زیاد سگ یافت می‌شود. واکسنی برای کمک به پیشگیری از این بیماری تنفسی عفونی وجود دارد.

سرفه کنل ممکن است علت بی حالی سگ باشد. این بیماری یک بیماری تنفسی مسری است. بارزترین علامت آن سرفه خشک و بوق دار است. سگ‌های مبتلا به سرفه کنل ممکن است دچار بی حالی و تب شوند. درمان‌ آن ممکن است شامل داروهای ضد سرفه، آنتی‌بیوتیک‌ها و برونکودیلاتورها باشد.

انگل

بیماری انگل قلب توسط انگل‌های منتقل‌شده از طریق گزش پشه ایجاد می‌شود. علائم عفونت انگل قلب می‌تواند شامل بی حالی، افسردگی، تب و ضعف باشد. پیشگیری با داروهای خوراکی یا تزریقی بهترین گزینه است. درمان این بیماری به یک سری تزریقات و داروها و ماه‌ها استراحت مطلق در قفس نیاز دارد.

بیماری متابولیک و آلی

این بیماری طیف گسترده‌ای از شرایط مزمن را می‌تواند در سگ‌ها ایجاد کند. که شامل مشکلات قلبی، مشکلات کبدی، دیابت و افت قند خون است.

بیماری های قلبی

وقتی قلب سگ قادر به تأمین انرژی کافی در بدن نباشد، باعث بی حالی می‌شود و می‌تواند به نارسایی احتقانی قلب تبدیل شود.

بی حالی و کاهش تحمل برای ورزش از علائم اولیه نارسایی احتقانی قلب در سگ‌ها است. با بدتر شدن شرایط، علائم دیگری ازجمله از دست دادن اشتها، سرفه و تنفس سریع ایجاد می‌شود.

درمان بستگی به مدت‌زمان ابتلا به این بیماری دارد که ممکن است شامل داروهای قلبی، داروهای ادرارآور و تغییر رژیم غذایی باشد.

دیابت

علائم دیابت شامل بی حالی، تشنگی بیش‌ازحد، کاهش وزن و تغییر اشتها است. درمان دیابت به همراه اصلاح رژیم غذایی و تزریق انسولین است.

افت قند خون

نقطه مقابل دیابت افت قند خون است. این بیماری می‌تواند سگ شما را ضعیف کرده و منجر به تشنج شود . درمان به عواملی که باعث افت قند خون می‌شود بستگی دارد. درمان کوتاه‌مدت ممکن است شامل دادن شربت ذرت به‌صورت خوراکی یا گلوکز وریدی باشد.

افت قند خون
افت قند خون

دلایل احتمالی سستی و بی حالی سگ

برای پیدا کردن علت بی حالی سگ لازم است که با دقت رفتار آن را بررسی کنید. طبیعی است که برخی از سگ‌ها پس از فعالیت سنگین کمی سرعت خود را کم کنند یا یک استراحت طولانی‌مدت داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، بعد از دویدن و یا پیاده‌روی مداوم در یک روز طولانی، سگ شما ممکن است بخواهد یک یا دو روز بیشتر از حد معمول بخوابد.

بااین‌وجود نباید از خستگی طولانی‌مدت چشم‌پوشی کرد. عدم تحمل ورزش و فعالیت بدنی یکی از علائم بیماری قلبی است، اما همچنین می‌تواند نشانه مشکلات عدیده دیگری مانند درد عضلات، تا شرایط جدی مانند نارسایی احتقانی قلب نیز باشد.

علائم عدم تحمل تحرک و فعالیت بدنی

معمولاً تشخیص اینکه سگ شما بی‌حال است ، نسبتاً آسان است. خواب زیاد، انرژی کم، کمبود هیجان و پاسخ‌های تأخیری همه نشانه‌های آشکار یک سگ بی‌حال است. تشخیص عدم تحمل فعالیت ورزشی و بدنی دشوارتر است، به‌خصوص اگر مرتباً با سگ خود راه نروید یا بازی نکنید.

در موارد خفیف‌تر، سگ شلوغ شما ممکن است به‌سادگی دوست نداشته باشد تا حد معمول راه برود یا بازی کند. سرفه، نفس‌نفس زدن شدید یا تنفس سخت پس از فعالیت بدنی نیز ممکن است نشانه عدم تحمل تحرک باشد. موارد شدید ممکن است شامل گیجی ، گمراهی، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، افزایش درجه حرارت بدن، بی‌حسی و حتی بیهوشی باشد.

علت بی حالی سگ
علائم عدم تحمل تحرک و فعالیت بدنی

گزینه‌های جایگزین برای ورزش

اگر سگ شما محدود به فعالیت و ورزش شدید است، کنترل وزن او می‌تواند یک چالش باشد. ازآنجاکه اضافه‌وزن می‌تواند باعث تشدید برخی بیماری‌ها شود، این چالشی است که باید به آن توجه شود. بسته به تشخیص و برنامه درمانی توله‌سگ، دامپزشک ممکن است آن‌ها را در یک برنامه غذایی ویژه متناسب با شرایط آن‌ها قرار دهد.

اطمینان از اینکه سگ شما از یک مواد غذایی مناسب سگ استفاده می‌کند نیز می‌تواند به مدیریت وزن او کمک کند. تغذیه مناسب نیز حیاتی است. اگر سگ شما مواد مغذی مناسبی را دریافت نمی‌کند که برای بالا بردن سطح انرژی خود به آن نیاز دارد، این می‌تواند عاملی برای بی حالی او باشد.

ملاحظات سنی

البته طبیعی است که سگ‌ها با پا به سن گذاشتن، کمی کند شوند. مشکلات مفصلی، افزایش وزن و خستگی زودرس معمولاً باعث کم‌تحرکی یک سگ مسن شود. اما سگ‌های مسن بیشتر در معرض انواع بیماری‌هایی هستند که باعث بی حالی و عدم تحمل ورزش می‌شوند. صرف‌نظر از سن سگ شما، اگر آن‌ها به‌طور محسوسی بیش‌ازحد معمول خسته شده‌اند، این خستگی می‌تواند یک علامت هشدار باشد.

راه‌های مدیریت یا پیشگیری از بی حالی سگ‌

روش‌های بسیاری برای مدیریت و پیشگیری از بی حالی سگ وجود دارد. با ما همراه باشید، تا با استفاده از راه‌حل‌های ارائه شده، از بی حالی سگ خود پیشگیری کنید.

ورزش

ورزش روزانه برای بدن سگ شما بسیار مفید است و می‌تواند از بیماری‌هایی مانند چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی که باعث می‌شوند جلوگیری کند. سگ‌هایی که دارای اضافه‌وزن و در عین حال پیر هم هستند ممکن است لازم باشد ورزش را به آرامی شروع کنند.

ورزش
ورزش

بعضی از نژادهای سگ به‌طور طبیعی به خواب بیشتری احتیاج دارند و انرژی کمتر. ممکن است یک جوان هاسکی سیبرین برای خسته شدن به یک جلیقه سنگین احتیاج داشته باشد. از طرف دیگر، یک پاگ پیر ممکن است فقط به یک پیاده‌روی کوتاه در اطراف بلوک نیاز داشته باشد تا خسته شود.

غذای سالم

غذای باکیفیت برای سگ می‌تواند از بروز بیماری‌های مختلف و مسائل بهداشتی که باعث بی حالی می‌شوند جلوگیری کند. سگ‌ها باید وزن مناسبی داشته باشند تا فشار بیشتری به مفاصل و قلب وارد کنند و از انرژی طبیعی برخوردار باشند.

محبت و روابط گرم برای جلوگیری از افسردگی

سگ‌ها حیوانات اهلی هستند و برای خوشبختی به فعالیت‌های اجتماعی و روابط گرم با صاحبانشان و دیگر حیوانات احتیاج دارند. سگ‌هایی که از حیوانات یا حیوانات خانگی دیگر دور هستند و به‌اندازه کافی محبت نمی‌بینند، می‌توانند دچار افسردگی سگ و بی حالی شوند.

ایجاد یک منطقه امن

استرس می تواند علت بی حالی سگ باشد. طوفان ، آتش بازی، مهمان و … برای برخی از سگ‌ها استرس آور است. شما می توانید “فضای امن” سگ خود را برای عقب نشینی و محافظت بیشتر در اختیار او قرار دهید.

سگها فضاهایی شبیه به گودال دارند و باعث می شود احساس امنیت بیشتری داشته باشند. یک جعبه با یک در باز، یک تخت نیمه بسته یا حتی یک فضای داخل کمد یا زیر تخت ، فضای مطمئنی را برای عقب نشینی سگ ایجاد می کند.

علت بی حالی سگ
ایجاد یک منطقه امن

کلام آخر

همان‌طور که متوجه شدید بی حالی سگ نشانه‌ها و عوامل زیادی دارد. بنابراین لازم است هرگونه تغییرات غیرعادی در اسب را به دامپزشک خود اطلاع بدهید و با مشورت دامپزشک علت بی حالی سگ خود را پیدا کنید. ما در این مقاله بی حالی سگ، علل و نشانه‌های آن را بررسی کردیم.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود را دارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:
hillspet.com
certapet.com

4 دیدگاه دربارهٔ «علت بی حالی سگ»

 1. سلام و عرض ارادت. توله سگی دارم حدودا ۱ ماهه. خیلی پرجنب و جوش و سالم بود. از دیروز بعداز ظهر یک دفعه بیحال شده و غذا نمیخوره و فقط میبره غذا رو قائم میکنه. بیحاله و یکم می لرزه. چدن تو باغ هستیم نمیدونم اسهال کرده یا استفراغ. غذا هم اسکلت و گوشت مرغ و غاز میخوره و گاهی نون. دیروز قبل از بی حالی جگر پخته مرغ و بیضه های خروس رو دادم خورده. بعدش بیحال شده. لطفا تا پر پر نشده کمک کنید

  1. سلام کاربر گرامی
   احتمالاً بیضه‌های خروس چرب بوده و معده سگ رو چرب کرده؛ این باعث اسهال و حالت تهوع شده. پیشنهاد میکنم بهش ماست بدین. امیدوارم هرچه زودتر حال سگتون خوب بشه.

 2. یادمه یه بار سگم بی حال افتاده بود و بعدش فهمیدم بخاطر نفخ شکمش بوده و اونقد حالش بد بود که سریع بردمش کلینیک و به خیر گذشت، بعدا توی پت پرس فهمیدم نفخ شکم سگ میتونه حتی کشنده هم باشه و چقدر خطرناکه واسش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *