درمان سرماخوردگی عروس هلندی

درمان سرما خوردگی عروس هلندی؛ علائم و راه های پیشگیری

عروس هلندی یکی از زیباترین پرنده‌هاست که همراه همیشگی انسان است. ما قصد داریم این دفعه از درمان سرماخوردگی عروس هلندی صحبت کنیم.

این پرنده از نژاد طوطی‌هاست که به دلیل هوش بالا قدرت سخن گفتن خوبی دارد. این قابلیت باعث شده تا عروس هلندی جزء یکی از محبوب‌ترین پرندگان خانگی باشد.

البته این پرنده زیبا و ظریف اندام استرالیایی برای زنده ماندن نیاز به مراقبت ویژه دارد؛ زیرا بیماری‌های زیادی می‌تواند سلامت او را تهدید کند.

یکی از این بیماری‌ها سرماخوردگی است؛ شما باید برای درمان سرماخوردگی عروس هلندی خیلی زود در روزهای اولیه بیماری اقدام کنید.

در ضمن همین اول لازم است بدانید که؛ یکی از مشکلاتی که در پرندگان ماده از جمله عروس هلندی وجود دارد تخم‌گذاری و نگهداری از بچه‌هاست.

شاید برایتان عجیب باشد و پیش خودتان بگویید مگه نگهداری چه آسیبی می‌تواند به مادر بزند. متاسفانه باید بگوییم که این مشکل باعث می‌شود ماده‌ها در مقابل نرها سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته باشند.

ما در این محتوا می‌خواهیم راهنمایی‌های لازم را برای پیشگیری معرفی کنیم، لطفاً تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا باهم بتوانیم از مشکلات احتمالی و بروز سرماخوردگی جلوگیری کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

انتقال ویروس از انسان به عروس هلندی

می‌خواهیم در ابتدا ببینیم آیا ما انسان‌ها می‌توانیم ویروس سرماخوردگی را به پرنده کوچک و دوست داشتنی خودمان منتقل کنیم یا نه؟

معمولاً عروس هلندی نمی‌تواند ویروس سرماخوردگی را از انسان بگیرد؛ اما اگر سرماخوردگی انسان منجر به عفونت شود، می‌تواند آن را به پرنده یا حیوان خانگی خود منتقل کند.

بهتر است برای سالم نگه‌داشتن پرنده پیشگیری‌های لازم را انجام دهید و از ورود میکروب‌ها به قفس عروس هلندی جلوگیری کنید. اگرچه سرفه و عطسه شما باعث بیماری پرنده نمی‌شود؛ ولی برای احتیاط رعایت کنید.

افرادی که دچار عفونت باکتریایی می‌شوند می‌توانند علائمی مانند احتقان، گلودرد یا آنفولانزا را به عروس هلندی منتقل کنند. پس همیشه دقت داشته باشید در این مواقع سعی کنید با عروس هلندی خود زیاد ارتباط نداشته باشید.

در هنگام مریضی حتماً قبل و بعد از تمیز کردن قفس و هنگام غذا دادن به عروس هلندی، دست‌های خود را بشویید.

به هیچ عنوان در نزدیک پرنده سرفه یا عطسه نزنید. تا زمانی که بهبودی کامل نرسیده‌اید سعی کنید به عروس هلندی خود دست نزنید.

تغذیه مناسب عروس هلندی هنگام سرماخوردگی

سیستم ایمنی بدن پرنده خود را با یک رژیم غذایی مناسب و کامل می‌توانید به خوبی حفظ کنید.

غذاهایی که فقط شامل دانه‌های پرنده و مخلوط بذرها باشند برای تأمین نیاز عروس هلندی شما کافی نیستند و باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن او می‌شوند.

تغذیه عروس هلندی هنگام سرماخوردگی
تغذیه عروس هلندی هنگام سرماخوردگی

رژیم غذایی مفید باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی روزانه پرنده شما باید شامل میوه‌ها و سبزی‌های تازه، همراه با سایر مکمل‌های توصیه‌شده توسط دام‌پزشک باشد. اگر رژیم غذایی عروس هلندی شما کامل باشد؛ برای درمان بیماری به شما کمک بزرگی کرده است.

یکی از بهترین راه‌ها برای درمان عروس هلندی، دادن آب و مایعات بیشتر به اوست. اگر متوجه گرفتگی صدای عروس هلندی شدید، مایعات مقوی مانند آب‌هویج و سایر مایعات را به غذای او اضافه کنید.

اگر به فکر تقویت پرنده خود هستید ما در لینک مربوطه راه‌حل‌های مفید به شما ارائه داده‌ایم. پیشنهاد می‌دهیم مطلب تقویت عروس هلندی را از دست ندهید.

علائم سرماخوردگی عروس هلندی

علائم سرماخوردگی و عفونت تنفسی عروس هلندی می‌تواند شامل آبریزش، عطسه یا تغییر در صدای پرنده و ترشحات چرکی در بینی عروس هلندی باشد.

البته برخی از پرندگان هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهند اما خسته یا بی‌حال هستند. در برخی از آن‌ها چشمان بسته، نشانه بیمار شدنشان است و پرهایشان کم‌کم می‌ریزد.

البته علائم دقیق‌تر دیگری هم وجود دارد، به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

دمای بدن

دمای پاهای عروس هلندی نشان‌دهنده سلامت این پرنده است.

شما به‌ راحتی می‌توانید تب پرنده را از روی دمای پاهای او تشخیص دهید. اگر عروس هلندی شما اهلی باشد و روی انگشت بنشیند راحت‌تر می‌توانید دمای بدن او را حس کنید.

برای اندازه‌گیری دمای بدن پرندگان باید دقت کنید که پرنده شما زیاد فعالیت نداشته و ضربان قلب او تند نباشد.

این کار باعث می‌شود دمای بدن بالاتر از حد معمول نشان داده شود و بهتر است که پرنده شما آرام باشد.

به‌طورکلی دمای بدن یک عروس هلندی در حالت عادی حدوداً ۴۱ درجه سانتی‌گراد و دمای پاهای او ۳۷ تا ۳۹ درجه سانتی‌گراد است.

در صورت سرماخوردگی عروس هلندی این دما بیشتر از حد معمول خواهد بود و در این حالت می‌گویند که پرنده تب دارد.

حالت چشم‌ها

اگر پرنده سالم باشد و هیچ مشکلی نداشته باشد چشمانی باز و عادی دارد. دقت کنید اگر چشم‌های پرنده شما نیمه باز و یا افتاده بود احتمال سرماخوردگی او زیاد است.

پاهای سرد

اگر پاهای او از حد معمول سردتر بود؛ می‌تواند نشان از استرس یا هیجان او باشد.

هنگامی که پاهای او برای مدت طولانی سرد باشند می‌تواند نشان اختلال در سیستم قلبی او باشد که باید با دامپزشک مشورت نمایید.

شاید شما در گرفتن دمای محیط مشکل دارید و یا پرنده‌تان برای خودش یک قفس مناسب ندارد؛ می‌توانید با یک کلیک، اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و با ورود به یک محیط امن برای راحتی کارتان یک دماسنج و یا یک قفس مناسب برای پرنده خود تهیه نمایید.

خواب بیش از حد

عروس هلندی‌ها نیز مانند ما انسان‌ها وقتی از بیماری و یا ناراحتی رنج می‌برند دوست دارند زیاد بخوابند. لازم است بدانید که در پرنده‌ها نیز خواب زیادی نشانه بیماری ویا سرماخوردگی عروس هلندی شماست.

تنگی نفس

درمان سرماخوردگی عروس هلندی برای نجات جان او از خطر مرگ بسیار ضروری است.

هنگام سرماخوردگی، این پرندگان ممکن است تنگی نفس شدیدی داشته باشند و در عرض چند دقیقه دچار خفگی شوند.

برخی از پرندگان با منقار، خود را به میله‌های قفس آویزان می‌کنند تا نای آن‌ها کشیده شود و کمی راحت‌تر نفس بکشند. در این حالت آن‌ها اکسیژن بیشتری دارند.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی
تنگی نفس

ترشحات بینی

در این هنگام ترشحات بینی آبکی نیست اما غلیظ و مایل به زرد هستند. ترشحات و عفونت‌های چرکی را می‌توانید بر روی منقار عروس هلندی ببینید.

نحوه تمیز کردن بینی عروس هلندی

اگر بینی عروس هلندی گرفته، حتماً از یک پاک کننده برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

از آنجایی ‌که پرنده‌ها مانند انسان‌ها نیستند و قدرت تخلیهٔ بینی خود را ندارند. باید صاحب او در این کار به پرنده کمک کند.

باید دقت کنید که بعد از پاک کردن بینی او با کمک پاک‌کننده‌ها، به‌هیچ‌وجه دست خود را به چشم او نزدیک نکنید؛ زیرا باعث عفونت چشم عروس هلندی می‌شود. هنگام تمیز کردن بینی دقت کنید تا مخاط را به بالای بینی در یک قسمت فشرده نکنید.

کاهش پرها

در هنگام بیماری پرنده ‌ها دست از تمیز و مرتب کردن پرها برمی‌دارند. وقتی با این اتفاق مواجه شدید؛ پس بدانید پرنده‌تان از یک مشکل جدی رنج می‌برد.

پر در پرندگان عامل زنده ماندن آن‌ها در شرایط مختلف است؛ پس این مسئله را حتما جدی بگیرید. این یک نشانه جدی از سرماخوردگی است که باید سریع اقدام به درمان نمایید.

عطسه

عطسه مکرر و یا بیش از حد می‌تواند یکی از علائم سرماخوردگی پرنده شما باشد. به واکنشات پرنده خود دقت کنید تا اگر بیمار بود بتوانید خیلی سریع پیشگیری کنید.

کاهش وزن

کم شدن وزن سریع در پرنده اصلا خوب نیست و یکی از نشانه‌های اصلی سرکاخوردگی عروس هلندی شماست. اگر بیماری به حدی رسیده باشد که باعث کاهش وزن او شده است یعنی پرنده شما در وضعیت خطرناکی است و می‌تواند باعث مرگ پرنده شود.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی

اگر عروس هلندی سرماخورده باشد رفتار بی‌توجهی به صاحب خود نشان می‌دهد و بی‌احساس‌تر از همیشه نسبت به همه چیز عمل می‌کند.

هنگام سرماخوردگی این پرنده نمی‌توان از او توقع داشت که سرفه کند؛ زیرا پرندگان دیافراگم ندارند و نمی‌توانند مانند انسان به راحتی سرفه کنند و فقط صدایی را شبیه عطسه و سرفه از خود در می‌آورند.

مراقبت از بیماری تنفسی

عروس‌های هلندی می‌تواند به ‌تنهایی یا از طریق تماس با انسانی که بیمار است به بیماری‌های تنفسی مبتلا شود. آن‌ها به مایکوپلاسما یا کلامیدوفیلا حساس هستند.

 • عفونت‌های تنفسی پرندگان اغلب در طوطی‌ها، مرغ عشق و عروس‌های هلندی مشاهده می‌شود و ممکن است نشانه سرماخوردگی باشد.
 • برای درمان سرماخوردگی عروس هلندی باید تنفس او را بررسی کنید.
مراقبت از بیماری تنفسی
مراقبت از بیماری تنفسی

تشخیص و درمان

پس از اینکه متوجه شدید که عروس هلندی شما بیمار شده، یادتان باشد که هیچ‌ وقت سعی نکنید که خودتان او را درمان کنید.

اگر بیماری پرنده جدی گرفته نشود و مراقبت‌های دامپزشکی بر روی انجام نشود می‌تواند منجر به مرگ او شود.

مراجعه به دامپزشک

یک دامپزشک خوب معاینه کامل بدنی را روی عروس هلندی انجام می‌دهد. دام پزشک اگر لازم باشد از او آزمایش می‌گیرد تا ویروس را شناسایی کند.

او ممکن است خون پرنده را آزمایش کند یا از قسمت‌های مختلف بدن او عکس‌برداری کند و این بستگی به بیماری عروس هلندی دارد.

برای درمان سرما خوردگی عروس هلندی، دامپزشک شما ممکن است برای او داروهای آنتی‌بیوتیک دار تجویز کند.

شاید دام پزشک تغییراتی رژیم غذایی پرنده شما اعمال کند.

البته ممکن است که برای درمان ، استراحت و خوابیدن پیشنهاد دهد.

حتما میدانید که فعالیت اضافه یک تهدید برای سلامتی است، همچنین داشتن خواب و استراحت کافی به او کمک می‌کند تا روند درمانی را بهتر پیش ببرد.

آنتی بیوتیک در درمان سرماخوردگی عروس هلندی

شما که در حال نگه‌داری عروس هلندی این پرنده زیبا و سخنگو هستید به یاد داشته باشید که در هنگامی که سرما خوردگی در مراحل پیشرفته هست، باید آنتی بیوتیک استفاده نمایید و حتماً تحت نظر پزشک باشد.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی با سرکه سیب

سرکه سیب دارای ویتامین‌ها , مینرال و مواد عالی زیادی است. مصرف این ماده باعث می‌شود پرنده شما سالم‌تر شود.

اگر پرنده شما از بیماری سرماخوردگی رنج می‌برد و به دنبال راه درمان هستید؛ پیشنهاد ما این است که سرکه سیب را نیز امتحان کنید.

سرکه سیب به عنوان ماده غذایی نیست؛ بلکه باید گاهی در درمان و برای بهبود و بهتر شدن سلامت پرنده در مقدار کم استفاده شود.

انواع سرماخوردگی عروس هلندی

در پرندگان برخلاف انسان‌ها، سرماخوردگی باکتریایی پس از چند روز به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابد. حتی باگذشت زمان بدتر هم خواهد شد؛ زیرا باکتری‌ها در قسمت‌های بیشتری از بینی، سینوس‌ها و دهان (حلق) پرنده، تکثیر و مستقر می‌شوند.

اگر درمان سرما خوردگی عروس هلندی با آنتی‌بیوتیک‌ها انجام نشود، به یک بیماری مزمن تبدیل می‌شود و در بدترین حالت از عفونت، بینی و مغز پرنده شما را از بین می‌برد.

درمان سرماخوردگی عروس هلندی
انواع سرماخوردگی عروس هلندی

سوراخ‌های بینی بزرگ‌ شده و پرندهٔ بیمار به دلیل چسبیدن مخاط، دچار درد و خفگی می‌شود.

سرماخوردگی همچنین می‌تواند یکی از علائم پسیتاکوز باشد.

برای تشخیص اینکه سرماخوردگی عروس هلندی به دلیل پسیتاکوز است یا خیر؟ حتماً با یک دامپزشک مشورت کنید؛ زیرا پسیتاکوز همان بیماری هنوز است و می‌تواند از پرنده به انسان انتقال پیدا کند.

درمان سرماخوردگی جوجه عروس هلندی

اگر عروس هلندی جوجه در قفس خود با پرندگان دیگر است، باید فوراً آن را جدا کنید تا از سرایت بیماری به سایر پرندگان جلوگیری شود.

برای درمان سرماخوردگی عروس هلندی سرلاکی باید مطمئن شوید که عروس هلندی در هر جایی که هست به اندازه مناسب محیط گرم باشد؛ زیرا آن‌ها برای بازگشت به دمای مناسب بدن خود به گرما نیاز دارند. برای گرم نگه داشتن قفس، سعی کنید یک لامپ را بالای سر او آویزان کنید.

روش درمان خانگی

درمان‌های خانگی مؤثری نیز وجود دارد تا سریع‌تر بتوانید برای درمان سرماخوردگی عروس هلندی خود اقدام کنید.

ازجمله روش گرما درمانی؛ البته روش دیگری که وجود دارد استنشاق است. البته برای استفاده از بخار آب داغ بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید تا به پرندهٔ خود صدمه‌ای نزنید.

اگر خود شما سرما خورده‌اید یا هر نوع عفونت در دستگاه تنفسی دارید، به ‌هیچ وجه پرندهٔ خود را نبوسید.

حتماً دستانتان را قبل از لمس پرنده بشویید؛ در غیر این صورت ممکن است او را آلوده کنید.

اگر همیشه و به‌طور منظم قفس عروس هلندی را تمیز کنید، بهترین کار را برای پیشگیری از عروس هلندی خود به سرماخوردگی انجام داده‌اید.

ممنون که تا انتها با سایت واسط پت همراه بودید. ما و دیگر خوانندگان را با نظرات و پیشنهادات خودتان از اطلاعات مفیدی که دارید بی بهره نگذارید.

پرسش و پاسخ

آیا مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز دام پزشک خطر دارد؟

پاسخ : به هیچ عنوان بدون تجویز دام پزشک به پرنده خود آنتی بیوتیک ندهید. به این دلیل که سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و استفاده از آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی راه کار مناسب برای شروع درمان نیست.

دمای مناسب برای نگه‌داری عروس هلندی چه میزان است؟

پاسخ : به طور کلی بهترین دما برای نگه‌داری عروس هلندی ۱۰ الی ۲۰ درجه سانتی گراد است. این میزان دما برای پرنده شما مشکلی ایجاد نمی‌کند. باید مراقب باشید تا او در دمای کمتر از ۵ درجه قرار نگیرد.

آیا کاهش وزن نشانه سرماخوردگی می‌تواند باشد؟

پاسخ : تشخیص کاهش وزن برای پرنده‌های کوچکی مثل عروس هلندی که ذخایر چربی زیادی ندارند، اصلا خوب نیست. کاهش وزن سریع، یکی از نشانه‌های اصلی سرماخوردگی است.u003cbr/u003eکاهش وزن در این مواقع خطرناک است و حتی گاهی باعث مرگ پرنده نیز می‌شود.u003cbr/u003eبهترین راهکار خرید یک ترازو خانگی و بررسی مداوم وزن پرنده است.

منابع:

animals.mom.com

.birds-online.de

thesprucepets.com

omlet.us

birds-online.de

181 دیدگاه دربارهٔ «درمان سرما خوردگی عروس هلندی؛ علائم و راه های پیشگیری»

 1. سلام ، عروس هلندیم با قفس تو بالکن بود تا آفتاب بگیره ولی سرماخورده ، پشت سرهم و زیاد عطسه میکنه ، صداش هم خیلی ضعیف شده ، کمی پرهاش میریزه … چکار کنم ؟

  1. سلام پانته آ جان، وقت بخیر
   باید به دامپزشک مراجعه کنین تا دارو تجویز کنن. اگر به دامپزشک آنلاین نیاز داشتین به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ پیام ارسال کنین تا پرنده‌تون توسط دامپزشک واسط پت ویزیت شود.

 2. سلام من یه عروس هلندی دارم ی سه هفته ای هست ک بیحال بود و میخوابید بردمش دامپزشک گفت ریه ش درگیره و انتی بیوتیک داد الا چهار یا پنج روزه داره مصرف میکنه و امروز دیدم سرفه مکرر میکنه همراه با خون
  چرا؟

 3. سلام خسته نباشید
  دوتا عروس هلندی دارم یکیشون تقریبا ۵ ماهشه سرماخورده بردمش دامپزشکی قطره مولتی ویتامین و کلیسم داد الان سه روزه میگذره به جای اینکه بهتر بشه بدتر شده نمیتونه نفس بکشه شب تا صب عطسه میکنه
  میشه راهنماییم کنین لطفا

  1. سلام وقت بخیر
   لازمه که پرنده‌تون توسط دامپزشک آنلاین واسط پت ویزیت بشه. درخواست ویزیت رو به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ ارسال کنید و بگویید که مشاوره اورژانسی نیاز دارید. امیدوارم حال پرنده‌تون هرچه زودتر خوب بشه.

 4. من یک عروس هلندی ۵ ماهه دارم چند هفته اول خیلی خوب بود ولی هفته پیش یه زره عطسه میکرد و الان پیشمه و داره بازی میکنه و چند وقته که دماغش کیپ شده یعنی مثل ما وقتی مریض میشیم بینی ما کیپ و یزره عفونت داخل هست عروس هلندی منم همینطور نمیدونم باید بخور بزارم براش که این کیپی و عفونت ها باز بشه یا ببرم پیش دامپزشک یا شاید خودش خوب بشه لطفا راهنمایی کنید😁🥰

 5. سلام وقتتون بخیر
  ی عروس هلندی نر دو ماه, دو روزه گرفتمش
  بازیگوش و شیطونه دستیه و خیلی زود ب من عادت کرد فقط از شبی ک گرفتم عطسه میکنه علایم دیگه ای نداره پر جنب و جوش ماشالاچشماشم نیمع باز نیست حتی من خوابیدنشم ندیدم تاحالا 😅😅
  بنظرتون نیاز ب دامپزشک دارع؟
  فقط ن سوت میزنه ن حرف فقط هرزگاهی ی صدای کوچیک در میاره این عادیه تو این سن؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دلارام جان وقت بخیر
   بله عزیزم عادیه و جای نگرانی نداره. عطسه کردن پرنده وقتی با علائم دیگه‌ای مثل بی حالی و کسلی همراه نباشه، اشکالی نداره و احتمالاً به خاطر حساسیت هست. مثلا حساسیت به دود سیگار، بوی غذا، عطر و … . در مورد سر و صدای عروس هلندی هم باید بگم که مقدار صدا دادن در عروس هلندی‌های مختلف، فرق داره؛ یکی پر سر و صداست و یکی برعکس. اصولاً ماده‌ها کمتر صدا میدهند. برای حرف زدن هم باید باهاش تمرین کنین. مقاله «سخنگو کردن عروس هلندی» میتونه در این زمینه کمکتون کنه.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حیوانات خانگی، به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ پیام بدهید تا شما را در کانال های واسط پت در فضای مجازی عضو کنند.

 6. سلام
  ما ۳ تا عروس هلندی داذیم دوتا عروس هلندیمون مریض شدن ولی اون یکی نه
  پر هاشون رو ۲۴ ساعته پف می کنن و فقط می خوابن غذا هم به سختی می خورن و حوصله ندارن
  کاهش وزن هم دارن
  ولی علائم دیگه ای نیست
  میشه بگید درمان خانگی چی هست براشون؟

  1. سلام وقت بخیر
   عروس هلندی سالم رو از عروس هلندی‌های مریض جدا کنین. به عروس هلندی‌های مریض مرتب کدوی پخته شده، تخم مرغ آبپز و پرتقال بدهید. امیدوارم هرچه زودتر حالشون خوب بشه.

 7. سلام عروس هلندی من ۳ سالشه سرما خورده چهار روزه غذا نمیخوره و بهش سرلاک دادم اما بعدش اون سرلاک رو میاره بالا همشم خوابه و پف میکنه چیکار کنم حالش بهتر شه ؟

  1. سلام کاربر گرامی
   تخم مرغ آبپز تقریبا داغ و هویج آبپز برایش بگذارید. اگر نخورد، قطره آنتی بیوتیک از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید هر ۱۲ ساعت یک قطره به او بدهید.

 8. سلام دوستان عروس هلندی من ۱ماه و خورده ایشه سرلاک میخوره

  عطسه میکنه بعضی وقتا ولی تحرکش بد نیست داخل بینیشم یه چیزای خشکی هست لطفا راهنمایی کنی

 9. سلام من ی عروس هلندی دارم و میدونم سرما خورده ۳ماه و نیمی هستش ی ۲ ۳ روزی هست خریدمش
  روز اول مشکلی نداشت روزای بعد خیلی پف میکرد ابریزش بینی داره ولی عطسه نمیکنه ماهم هیچکدوم سرما نخوردیم و دستی هم نی مشکلش رو بفهم ببینم دماش چقدر هست
  راه حلی دارید؟
  و منم تو ابش پودر کپسول سرما خوردگی ریختم ول ب مقدار خیلییی کم
  برای مرغ مینام هم که سرما خورده بود اینکارو کردمو خوب شد ول این
  یکم رو دماغش ی چیز خاکستری پوف ماننده
  میدونید چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   آبریزش بینی به دلیل سرد شدن هواست، دمای اتاقش رو ببرین بالا.
   اون قسمت خاکستری رنگ روی دماغش هم ممکنه عفونت باشه، از پودر تتراسایکلین استفاده کنین و در ضمن کفت دریا هم داخل قفسش قرار بدین.
   امیدوارم حال پرنده‌تون خیلی زود خوب بشه.

 10. سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی دارم ۵ماهشه خیلی شیطون و بازیگوشه همیشه درحال جنب و جوشه به من وابسته شده و وقتی چند ساعت ازش دور میشم خودش صدام میزنه همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه دو سه روز قبل خواستم بیارمش بیرون از قفس که گازم گرفت منم فک کردم شاید تو قفس راحته و نمی‌خواد بیاد بیرون ولی فرداش فقط خوابید و اصلا بیرون نیومد و همش پف میکرد و عطسه میکرد گفتم که شاید سردش شده خونه رو گرم کردم یکمم می‌لرزید فردای اون روز اومد بیرون و داشت بازی میکرد که چند بار عطسه کرد و متوجه مایع سفیدی روی بینیش شدم و بلافاصله با دستمال مرطوب پاکش کردم بعد چند قطره بهش سرکه سیب دادم بازم بازیگوش و پر جنب و جوش ولی خیلی عطسه می‌کنه و بعضی وقتا پف می‌کنه اگه لطف کنین راهنمایی کنید چیکار کنم تا حالش خوب شه کاملا آخه هر دو به هم وابسته ایم اون روزی هم که گازم گرفت من تعجب کردم آخه اصلا تا حالا گاز نگرفته بود😞

  1. سلام اسما جان
   نگران نباشین، انشالله خوب میشه. دمای محل زندگی پرنده‌تون رو ببرین بالا (یک لامپ مخصوص داخل قفسش بذارین) و اون رو ببرین پیش دامپزشک؛ چون سرماخوردگی درمان خانگی نداره و احتمالاً عروسش هلندی شما به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشه که باید مقدار آن را دامپزشک تشخیص بدهند. امیدوارم هر چه زودتر حال پرنده‌تون خوب بشه🌹.

 11. سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که نره خیلی فعاله ولی ماده همشمیخوابه روی یه پاولی بعضی موقع ها با تاب بازی میکنه و فعاله و حتی توی لونه هم میره و اونجا هم میخوابه علتش چی میتونه باشه

  1. سلام کاربر گرامی
   نباید از ماده توقع داشته باشین که به اندازه نر فعال باشه. همینقدر که همیشه نمیخوابه و بی‌حال نیست؛ یعنی سالمه و مشکلی نداره.

 12. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه عروس هلندی حدودا ۲ ماهه دارم
  وقتی بیرون از قفس میزارمش می‌ره ی گوشه پف می‌کنه و میخوابه .اما وقتایی که غذا میخواد خیلی میپره .مشکل خاصی داره یا برای سنش هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون وقت شما هم بخیر
   مشکل خاصی نداره. دو ماهگی بهترین سن برای دستی و سخنگو کردن عروس هلندی هست که بهتون پیشنهاد میکنم مقاله‌های «دستی کردن عروس هلندی» و «آموزش حرف زدن به عروس هلندی» رو بخونین. در ضمن مقاله «چگونه عروس هلندی رو خوشحال کنیم» هم از مواردیه که میتونه سکوت عروس هلندی شما رو بشکنه.
   امیدوارم روزهای خوبی با عروس هلندی‌تون پیش رو داشته باشین🌹

   1. سلام من یک جوجه عروس هلندی۲۰روزه دیروز خریدم اوردم سرلاک دادم برای اولین بار از صبح امروز همش بی حال وخواب علتش چیست ممنون که راهنمایی کنید تازه یک روزه گرفتم

 13. سلام عروس هلندی من تقریبا یک ماه و نیمش هس از صبح بی حال و خواب میره یه بارم بالا اورده توی شهرستانم هستیم و دامپزشک وجود ندارد چه کار کنم به نظرتون

 14. سلام من یه عروس هلندی۱ساله دارم خودم چند روز پیش مریض بودم الان پرندم در طول روز بیش از حد می‌خوابه ولی غذا واب میخوره و بیرون فقس هم میاد این میتونه نشانه سرماخوردگی باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر موقعی که بیداره، بی حال نیست؛ یعنی مشکلی نداره. الان روزها کوتاه شده و پرنده بیشتر میخوابه

 15. جنگسلام من یه عروس هلندی ۲ ماهه به گفته فروشنده خریدم الان دماغش ب سرخی میزنه
  و وقتی نازش میکنم چشاشو نیمه بسته میکنه خیلی تازگی میاد رو شونم خودشو میچسبونی ب گردنم
  میشه بگین حالش بده یا نه؟
  علائم دیگه نداره

  1. سلام کاربر گرامی
   رنگ بینی عروس هلندی ۲ تا ۸ ماهه، صورتی است و هرچه سنش بیشتر بشه رنگ بینی تیره‌تر میشه.
   رفتارش هم خیلی عادیه و نشون میده به شما وابسته شده 😍

 16. سلام عروس هلندی من حدود یکماهی داره تقریبا امروز چندباری عطسه کرده انگار مثه اب دهنشه یا حالا نمیدونم بینیشه پخش میشه وقتی نزدیکش هستم متوجه میشم پخش شده ایا سرماخورده؟ واینکه بچه کوچیک دارم اگه عروسم سرماخورده به انسان هم منتقل میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای درمان اون رو پیش دامپزشک ببرین و اینکه اگر سرماخوردگی در اثر پیستاکوز باشه، قابل انتقال به انسان هم هست.

 17. سلام عروس هلندی ۴ ماهه دارم. چندروزی بدنش لرزش داره گاهی کم میشه تو آفتاب ظهر میذارمش لرزشش خوب میشه عادی میشه تو اتاق بدنش یکم میلرزه یکی دو روزه صدا جیکش خفه شده تن صداش جیک میکنه کم صداس فقط شبا یک تایمی خیلی جیک جیک میکنه ولی دیشب آروم بود یکی دوبار صداش دراومد خفه بود . دور قفسش پتو میذارم گرم بیفته واس لرزش تنش. غذاش خوب میخوره همچی عادیه فقط شک دارم وقتی صدا گرفته یعنی سرما خورده باید چکار کنم درمان خانگی برای سرماخوردگی چیه. لطفا بگید.

 18. سلام عروس هلندی من دچار مشکلی شده چشاش نیمه بازی دام پزشک هم برده ایم اما هنوز حال اورا خوب نشده شما چه راهکاری دارید قطعا سرما خوردگی گرفته

  1. سلام دوست عزیز
   دیگه چه علائمی داره؟
   حتماً دامپزشک با دیدن وضعیت جسمی پرنده، داروی مناسب براش تجویز کرده ولی کمی زمان میبره تا حال پرنده خوب بشه، سعی کنین در این مدت حتماً اون رو تقویت کنین و یادتون نره که زیاد بهش توجه و محبت کنین. نکته دیگه اینکه، در زمان بیماری دمای بدن پرنده میاد پایین، بهتره یک لامپ حرارتی داخل قفسش قرار بدین.
   برای تقویت هم، مقاله «تقویت عروس هلندی» میتونه شما رو راهنمایی کنه.
   در ضمن اگر تا چند روز آینده حالش بهتر نشد، حتماً اون رو به یک دامپزشک دیگه نشون بدین.
   اگر بیماری به جز سرماخوردگی هست، مقاله «https://vasetpet.com/14016/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF%DB%8C/» هم میتونه براتون مفید باشه.

  2. سلام من یه طوطی عروس ۱ساله دارم چند روزه بی‌حاله و همش پوف می‌کنه منم سرما خورده بودم و اون رو می بوسیدم ولی اشتها داره و فضولاتش معمولی هست در بعضی زمان سرحال میشه و آب و غذا میخوره و دوباره پوف می‌کنه می خواب دلیلش چیه؟ آیا سرما خورد یا مشکل دیگه ی داره ممنون میشم پاسخ بدین و چه دارویی باید بهش بدم.

   1. سلام دوست عزیز
    به نظرم مشکلی نداره؛ چون اگر مریض شده بود، همش میخوابید ولی اینطور که شما میگین، سرحاله و موقع خواب خودشو پف میکنه که طبیعیه

    1. سلام عروس من بچس سرلاکیه شاید ۱ ماهه باشه چشاش نیمه بازن دهنشم باز نمیکنه فقط غذا خوردنی بغصی موقعا چرک میاد تو دهنش
     تنگی‌نفس میگیره
     بردیم دامپزشک دوتا قطره داده اونقدرهاهم اثر نکرده یکیش اسمش انرو
     میشه لطفا راهنماییم کنین

     1. سلام وقت بخیر
      با شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ تماس بگیرید و درخواست مشاوره اورژانسی بدهید تا دامپزشک واسط پت با شما تماس بگیرند.

 19. سلام خوبین؟ عروس هلندی من ۷/۸ ماهشه
  امروز انگار سرش زیر پتو مونده و نزدیک بوده خفه بشه اما خداروشکر چیزیش نشده. منتهی اصلا نه مثل قبل سر و صدا میکنه نه حرکت چندانی داره… مدام خوابه، غذا نمیخوره، به زور با سرنگ بهش آب دادم و چندتا تخمه خورده همین… وقتی هم میاد روی دستم، پاهاش گرمه، میشه بگید چیکارش باید بکنم که خوب بشه؟ امکانش هست که سرما خورده باشه؟

 20. سلام من یه جوجه عروس هلندی سرلاکی خریدم بهم گفتن ۲۰ روز دیگه دونخور میشه ۶ روزه پیش خودمه سرما خوردگی داره امروز یکم سرلاکش رو بالا اورد و بقیش رو هم هضم نکرد چشماش همیشه نیمه بستس دمای اتاق رو هم بالا بردم بخور هم دادم لطفا کمکم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   به نوع سرلاکی که به عروس هلندی داده اید دقت کنید تاریخ انقضا داشته باشد و فاسد نشده باشد
   اگه بررسی کردین مشکلی نداشت با دامپزشک در مورد سرما خوردگی پرنده خود مشورت کنید
   تشکر از شما بابت خواندن مطالب وبلاگ واسط کالا

 21. سلام من یه عروس هلندی دوماهه دارم میخواستم که حموم ببرمش فقط با دست روش اب ریختم بعد تموم شدن دیدم از یه بالش خون میاد بالشم افتاده یکم
  میشه کمکم کنین؟
  یعنی بالش شکسته؟

  1. سلام و عرض ادب
   احتمالا بال پرنده شکسته. سعی کنید تا مدتی که بال پرنده خوب میشه ازش خیلی بیشتر مراقبت کنید و اجازه ندهید جاهای خطرناکی بره. همچنین سعی کنید بال پرنده خود را ببندید.
   در ضمن برای اینکه بتونید پرنده خود را حمام کنید خواندن مقاله حمام کردن عروس هلندی از وبسایت واسط پت را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

   1. سلام من یه عروس ۵ ماهه خریدم ۳ روزه ،روی دستم نمیاد دستی هست ،باید چیکارکنم؟ و اینکه امروز سفیده تخم مرغ براش رنده کردم نخورد باید چیکار کنم از مغازه دار خریدم؟ راهنمایی کنید ممنون میشم

 22. سلام من ی پرنده یک ساله دارم که اسهال داشت صبح بهش سرکه سیب دادم ازون موقع بینی اش آب میاد و قرمز شده و نمیتونه نفس بکشه از سرکه هست یا علاعم بیماریش هست خس خس بدی می‌کنه خواهش میکنم ی راه برای درمان بهم بگید ما توی شهرستانی هستیم که دامپزشک خوب و کار بلد نداره خواهش میکنم بگید چیکارش کنم بچم از دست نره

 23. مریضه ……..واسه ما هم اینطوری شده فکر کنم بمیره ….حال بدی داره….در این حد که چشاش نیمه باز و ماهیچه های ضعیف و کاهش وزن یهویی داشته…فکر نکنم زنده بمونه…دعا کنین زنده بمونه….خیلی نازه زعفرانی هم هست…با دهن و چشای بزرگ ۸ ماهه هم هست…

 24. سلام من یه عروس هلندی دو ماهه دارم
  تازگیا خیلی عطسه میکنه ولی بی حال نیست حالت چشماش هم خوبه ولی صدای عجیبی در میاره یه چیزی مثل غر غر کردن
  میشه کمکم کنید خیلی نگرانشم🙏🏻🙏🏻😟😟😟

  1. احتمالا بخاطر اینه که بچه هست چون منم یه عروس هلندی دارم گه گاهی عطسه میکنه ولی نه بی حاله و نه حالت چشماش خماره عادی عادیه فک نکنم مشکلی داشته باشه

 25. سلام من یه عروس پاریس حدودا دو ماهی دارم
  از دیروز دیدم که مدفوع نه به مقعدش به پر های دور مقعدش چسبیده و همش چرت میزنه و چشاش خماره و دائما پف کردس
  یکمی هم دماغش به سرخی میزنه
  و بدنش خیلی گرمه
  نمیدونم باید چکار کنم
  من قیلا کلی چیز درباره ی مرغ عشق میدونستمو سی چهل تا هم داشتم اما درباره ی عروس پاریس چیزی نمیدونم
  لطفا کمکم کنید

 26. ابوالفضل اعتصامی

  سلام من یه عروس هلندی ۴ ماهه دارم که امروز صبح مریض شد. صبح حالش خوب بود ولی یهو لرزید بعدش نازش کردم گذاشتم تو قفس ولی دیدم هیچی نمیخوره.
  الان خیلی بی حاله ولی نمی‌خوابه. خیلی هم کم اشتها هستش هیچی نمیخوره. لطفا بگید چیکارش کنم.
  ممنون از شما

  1. سلام تاکنون سرایت کروناازانسان به حیوانات اثبات نشده وفکرم نمیکنم سرایت کنه من دوبارکروناگرفتم ودرهمون حالم به پرنده هام وجوجه هاش سرلاک میدادم وخوشبختانه مشکل پیش نیومد

 27. ببخشید من امروز متوجه شدم که عروس هلندیم بی حاله همین چن ساعت پیش همشه همرو میزنه و یکم انگار میترسه . بعد زود میره قفس تروخدا جواب بدین مریضه یا نه لطفا اگه چیزیش بشه من دیگه ……..🥺🥺🥺🥺🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

   1. سلام مجید عزیز
    اگر لرزش نداره و خوب غذا میخوره و مدفوعشم مشکلی نداره مریض نیست. بازم حرکات و رفتارشو زیر نظر بگیرید.

  1. سلام من یه جوجه عروس ۲۵ روزه داشتم از دیشب دیدم خیلی کم غذاش هضم نشده باقی مانده و بدنش سرده یه پلکشم قرمزه امروز که رفتم برای غذا دادن بیارمش متاسفانه غذاش اصلا هضم نشده بود و همچنان بدنش سرد بود گرفتم تو دستم تا گرمش کنم متاسفانه یک بار مدفوع شل کرد و فوت شد ممکنه علت رو بفرمایید تا بعد از این برای جوجه های بعدی بدونم ؟

 28. بعد من خودمم یه گلو درد جزعی دارم نه صرفه نه اتسه به نظرتون وقتی غذا میدم بهش نزدیکش نشم یا وقتی غذا میدم با ماسکو دستکش بزنم بعد غذا بدم؟

  1. ی خورده تو آبش عسل قاطی کن،پروازش بده،آب تنی کنه ،سرکه سیب تو آبش بده بخوره،تخم مرغ آبپز،هویج اینارو رعایت کن یک هفته ای خوب میشه،خودتم سرما خوردی حواست باشه تنفست بهش نخوره

   1. سلام جانب دکتر من ی عروس هلندی نر حدود ۸الی۹ماهه دارم ک آماده جفتم هستش متاسفانه این عروس خیلی کثیف بود زمانی و گرفتمش.میخواستم حمام کنه ولی از آب می‌ترسید ی چند مرتبه خودم بهمش آب با اسپری پاشیدم.العان دیگه مثل روز اول نیست همش در حال پف کردنه و چرت زدن.چندروز پیش رودست بود مدفوع کرد ازمدفوعش آب جداشد خیلی زیاد.عطسه خیلی کم میکنه.بنظرتون چیشده؟چیکارش کنم بهتره؟

  2. سلام وقت بخیر . من تازه دو روز عروس هلندی خریدم حال جسمانیش خوبه فقط عدسه میکنه و مدفوع سبز رنگ هست و بیشتر دوست داره بخواب ممنون میشم راهنمایی کنید تا حال عروس هلندیم خوب بشه .

   1. سلام ملیحه عزیز
    مدفوع قهوه ای متمایل به سبز طبیعیه.
    عروس هلندی معمولا زیاد میخوابه ولی اگر در زمان بیداری، بی‌حال و کسله و زیاد عطسه میکنه؛ یعنی داره مریض میشه؛ لطفا اونو پیش دامپزشک ببرین.
    مقاله «علت چرت زدن عروس هلندی» هم میتونه بهتون کمک کنه تا درمورد خواب عرو س هلندی اطلاعاتتون رو ببرین بالا.

 29. سلام خوب هستید ببخشید من به جوجه عروس هلندی دارم بعد وقتی غذاشو سر وقت میدم بعدش چشاشو میبنده چرت میزنه ولی یه صدای کوچیک میشنوه سری چشاشو باز کنم ۲۰/۲۱روزشه به نظرتون مشکلی نداره یا ببرم دامپزشک ولی بقیه علاعم رو نداره که شما توضیح دادید مثلا بینی یا چشم همه طبیعیه ولی فقت واسه این چرت زدنش نگرانم که مریضه یا نه طبیعیه ممنون میشم جواب بدید😥

 30. سلام خسته نباشید عروس هلندی من هر از چند گاهی فقط ۵یا۶ تا عطسه میکنه دفعه بعدش باز معلوم نیست بعضی اوقات هم نصف روز بیشتر طول میکنه که دوباره عطسه کنه علائمی دیگه ای هم نداره باید باهاش چیکار کنم؟؟؟

 31. سلام من ی عروس هلندی ۲ماهه دارم، بعد تازه گرفتمش، روز اول خوب بود، اما دوروزه که همش چشاشو میبنده، میزارمش تو قفس خودش ب قفس میزنه که بیاد بیرون، اما هم میاد رو دستم میخابه، کف پاهاشم فک میکنم داغه،باید چیکارش کنم؟ چه دارویی بهش بدم

 32. سلام عروس هلندی من ۵۳ روزه هست و سرماخورده، بردمش دامپزشکی آنتی بیوتیک و اسپری داد و روزی دوبار میبردمش دامپزشکش توی یه دستگاه میذاشتش و بخور یه دارویی بهش میداد الان پنج روزه که سرماخوردگیش طول کشیده و با اینکه بینیش دیگه ترشح نداره و عطسه هاش کم شده ولی هنوز خیلی میخوابه و سرلاکش رو هم نمیخوره و به زور باید بهش بدم، میخواستم بدونم چند روز طول میکشه تا حالش خوب بشه و خواب و غذاش به حالت نرمال برگرده؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 33. سلام
  عروس هلندی من تقریبا ۳۸ روز سن داره یه بار آبیرزش بینی دیدم ازش که کاملا شفاف بود و اصلا مایل به زد نبود همش چشمش نیمه باز میکنه ولی خوابش کم نشده دو بار تا الان صدایی شبیه سرفه از خودش درآورده ولی خوابش اصلا زیاد نشده و کاملا سر حال هست یه بار سرما بهش خورد ولی در کل محیطی که قفسش در اون هست کاملا گرم هستش به نظرتون سرما خورده ؟

 34. سلام عروس ماده من سرما خورده عطسه میکنه می‌خوابه، دکتر پودر داده گفته ۵ روز پشت سر هم توآب قاطی کن بده الان من خیلی نگرانم آیا خوب میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه زیاد عطسه نمیکنه مشکلی نداره
   عروس هلندی در حالت معمولی هم روزی یک یا دوبار رو عطسه میکنه
   اما اگه زیاد عطسه می‌کنه دمای محیط رو ببر بالا

   1. سلام غزل عزیز من ی عروس هلندی رو ۲ماه پیش داخل حیاط منزلمون گرفتم مثل اینکه از جای فرار کرده بود بعد آوردن داخل خونه دیدم خیلی بو کثیفی میده میخواستم ابتی کنه ولی از آب می‌ترسید اسپری کردم بهش ی چندروزی بعد العان عطسه میکنه و مدام پف کرده و چرت میزنه.حتما سرما خورده و از مدفوع اون دیدم آب جداشد ولی مدفوع حالت قبل رو داره.درضمن حالت طبیعی یکم گاهی وقتا میلرز.مشکلش جدیه چیکارش کنم.درضمن همش خودشو و پاهاشو کش میاره

 35. سلام عروس هلندی من دور چشماش قرمزه و یکمی عطسه میکنه تقریبا یه ماه و نیم سن داره چکار کنم چشمش خوب بشه امکان داره سرما خوردگی باشه؟

 36. فقط عطسه میکنه، نمدونم دو سه روز پیش پشت سر هم مثلا سه چهار بار پشت سر هم در رپز عطسه میکرد
  خوابیدن هم ک خوب اره زیاد میخوابه دلیلشم اینه ک خیلی اتاقمو تاریک میکنم(از کوچیکیم از نور خورشید میترسیدم)
  دمای اتاقمم با اینک سرماییم پایین میبرم
  حوصله هم ندارم میام خونه دستامو بشورم…
  اوووم
  خا پس سرماخوردس😐🤦🏻‍♀️

 37. سلام جناب من یه عروس هلندی تقریباً ۴۰روزه دارم سر حال بازی گوش غذاش کامل میخوره اما عطسه میکنه روزی ۵یا۶بار بنظرتون ممکنه بیمار باشه

 38. سلام خسته نباشید.
  عروس هلندی من ۲ روزه سرما خورده
  بهش سرکه سیب با آب هویج میدم
  شما راه دیگه ای دارید برای درمان
  تروخدا زود جواب بدید

 39. درسا محمدزاده

  سلام وقت بخیر
  عروس هلندی من۴ ماهش هست چند روزه عدسه میکنه 😳
  پف خودش رو میکنه ولی نمیدونم چیکار کنم بعضی موقع تعادلش رو نمیتونه حفظ کنه😭😭میترسم که خدای نکرده بمیره 😢
  چند روز بود اینجوری بود گفتم شاید خوب بشه ولی امروز خیلی حالش بعد بود امروزم جمعه هستش جایی باز نیست میترسم فردا خدای نکرده بمیره چیکار کنم😭😭😭

 40. سلام عروس هلندی من مریض شده یکیش دیشب مرد یکی هم مریض شده مدفوع میچسبه بهش عطسه میکنه چ دارویی بدم خوب بشه ویتامین میدم ولی تاثیری نداره میترسم اون یکیا هم مریض بشن

 41. سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندی من ۱ ماهشه و نره
  چند روزه که تریندش و توی این چند روز هم بهش تخم مرغ آبپز رنده شده د ذرت میدم
  از دیروز اشتهاش کم شد و غذا نخورد
  پاهاش یکم سرد بود
  امروز کلن هیچی نمیخوره
  پف کرده و چشماش هم بسته صداش هم درنمیاد
  چشماش یکم قرمزن
  اشکش هم مشخصه (از حالت طبیعی یکم بیشتره)
  باد نفساش هم مثل قبل حس نمیشه

  قبل از اینکه ببرمش دکتر میخواستم راهنماییم کنین
  آب و غذاش جلوشه و دمای اتاق هم بردم بالا
  کار دیگه ای باید بکنم؟
  فروشندش گفت فعلا فقط تخم مرغ بهش بدم

 42. سلام آقای خالقی که ۲۲ آبان پیام دادی واقعا خیلی خری که بخاطر پول نمیخوای پرنده رو درمان کنی دلت به حال خودت نمیسوزه به حال پرنده بیچاره بیوفته در ضمن کی رو دیدی تو روز اول بیاره بیون پرنده و توقع داشته باشه پرنده بگه باشه یه فرد غریبه میخواد نازم کنه حق داره تو روز اول گاز بگیره دوما پرنده یکی و دو روز زیاد تو محل جدید غذا نمیخورن اینو یک آماتور هم میدونه من الان ۸ ماه پرنده دارم پرنده ام سر حاله بازی میکنه فقط نمیدونم چند بار عطسه کرد و یک رفتار غیر معمول یعنی گاز زدن از خودش نشون میده اون

 43. سلام عروس من ۱ سالشه و فکر کنم سرما خوده پف کرده و نوکش رو تو پراش جمع میکنه و خیلی می‌خوابه و پاهاش یکم سرده و بالاش یکم میلرزه بعضی اوقات اگه کنار بخوابی بزارمش خوب میشه و تا چند روز کنار بخاری بزارم تا باز سرحال بشه و بهتر بشه

 44. باعرض سلام،من دیشب یه عروس هلندی حدود۳الی ۴ماهه گرفتم،داخل قفسه ازدیشب وبه هیچ عنوان آب وغذانمیخوره،درب قفس بازه ولی ترجیح میده داخل باشه،وقتی میگیرم تودستم تا نوازشش کنم گازم میگیره وبه طرف قفس میره،مدام هم پف کرده ومیلرزه،به نظرم توی بینیش هم یه ماده کرم رنگ هست،نمیدونم عفونته یانه،چون بعیدمیدونم درعرض یه شب عفونت کرده باشه،مخصوصاکه ازنظردما جاش هم مناسب بوده،لطفا کمکم کنین چون نمیتونم ببرم پیش دامپزشک،فقط میخوان پول بگیرن ودرمان درستی نمیکنن،قبلا تجربه اش روداشتم

  1. آقای خالقی اولن اینکه عروس هلندی تا بهت اعتماد نکنه نه غذا میخوره نه دان و حد عقل تا یک هفته طول می‌کشه ک غذا یا آب بخوره
   دومن اینکه چون از صاحب قبلیش جدا شده افسردگی گرفته و تو باید باهاش بازی کنی و صاحب قبلیش و از یادش ببری
   بعدشم من خودم عروس هلندی دارم تازه بعد از ۴ ماه ک گرفتمش میزارع نازش کنم البته اگه عروس هلندی رو اهلی نکنی تا آخر عمرش نمیزاره نازش کنی
   شمایی که قبلاً داشتی و تجربه کردی دیگه چرا این حرفو میزنی؟

 45. سلام خسته نباشید من یه عروس ۵ ماهه بعد یک هفته دچار عطسه پشت سر هم شده نمیدونم چیکار کنم غذا رو هم میخوره بعضی وقت ها هم تحرک داره ولی عطسه پشت سرهم داره منو میترسونه اگر دارویی چیزی میدونی به بنده یه کمک کن خیلی ممنون میشم

 46. سلام من یه عروس هلندی دارم که پرواز کردو از خونه رفت ولی بعد ۴ روز برگشت خونه بعد اینکه اومد حدود بعد ۴ ساعت متوجه شدم بی حاله او از بینیش آب میاد و ترشحاتی بینیشو هم کم گرفته ولی راحت بازش کردم بردم دکتر یه پودر تتراسایلکین داد گفت اندازه یه نخود بریز آبش منم ریختم بینیش یه ذره درست شد بعد ۳ روز کم کم چشاش قرمز شد و باد کرد بردم دکتر آنتیبیوتیک داد گفت سرما خورده بیرون میشه کمکم کنید چشماشو درمان کنم چون حس میکنم تار میبینه وقتی دستتو میگیری جلوش بعد یه چند ثانیه متوجه میشه

  1. احتمالا چون رفته بیرون آلودگی رفته توی چشماش و عفونت کرده هرچه سریع تر ب پزشک مراجعه کنید و بگید عفونت کرده تا داروی لازم رو بده

 47. سلام عروس هلندی من چند روزیه عطسه میکنه و گاهی اوقات پاهاش سرد و گرم میشه و بی توجهی میکنه نسبت به ما چند روز هم بهش ویتامین و غذای تقویتی دادم اما خوب نشد از پرنده فروشی پرسیدم گفتن یکم کپسول تتراسایکلین بهش بدین ولی من ترسیدم گفتم یه چیزیش نشه الان چیکار کنم حالش بهتر شه؟
  باید ببرمش دامپزشکی یا خوب میشه؟

  1. اگه مدام عطسه نمیکنه ایرادی ندارد
   اگه دمای خونتون رو سردو گرم میکنید هم دمای بدن عروس هلندیتون حالت جا میشه دمای خونتون ثابت نگه دارید

 48. سلام من یه عروس هلندی سرلاکی دارم ۴۰ روزشه امروز هم سرفه میکنه هم غذایی که خورده همراه با ترشحات بالا میاره بی حالم هست چکار کنم

 49. سلام من ی عروس هلندی ۶ماهه خریدم دماغ ش قرمز شده مدفوع ش هم تیره بود بالکه های سفید که شد سبز آبکی وبعد سبز بالکه های سفید تحرک داره وزیاد فضولی می کنه

 50. سلام عروس هلندی من سرحاله ولی دمای پاهاش تغییر میکنه و دماغش گاهی اوقات قرمزه اما آبریزش نداره مدفوعش هم خیلی آبکی و کم رنگ شده به نظرتون ببرمش دامپزشکی یا درمان خونگی داره؟

 51. سلام خسته نباشید
  من تقریبا دو سه هفته پیش یه عروس هلندی ۴ ماهه خریدم. چند روزی هست که داره ۵_۶ بار پشت سر هم عطسه میکنه و مدفوعش هم سبز کم رنگ با لکه های سفید روش داره
  از وقتی عطسه میکرد سعی کردم کم تر حمامش بدم و کمتر از قفس بیرونش بیارم.دمای محیط رو بالا تر بردم و رطوبت رو هم بیشتر کردم.الان بهتر شده ولی هنوز کف قفس پف میکنه و میخوابه و تحرک زیادی ندا (مگر اینکه دیگه خیلی حوصلش سر بره) بنظرت ن چیکار کنم که خوب بشه . راستی مشکل تنفسی هم نداره
  میشه لطفا راهنمایی کنید که خوب خوب بشه.ممنون

  1. سلام کاربر محترم
   شاید پرنده شما به دلیل بیماری که گذرانده ضعیف شده. ابتدا سعی کنید کلا محیط زندگی پرنده را کاملا پاکسازی کنید و سپس به تقویت عروس هلندی خود بپردازید.
   از همراهی شما با وبسایت واسط پت سپاسگزاریم.
   ما را از حالا پرنده خود بی خبر نزارید. امیدواریم زودتر خوب بشه.

 52. تروخدا کمکم کنید به عروسم خیلی وابستم دوسالشه بعد الان ۴ روزه که میره میشینه یه جا سرش رو میکنه زیر بالش ولی امروز یهو آبریزش بینی گرفت و عطسه میکنه و خوب نمیتونه نفس بکشه اشتهاشم کم شده لطفا بگید چیکار کنم😭

  1. سلام نبات عزیز
   با این علائم باید او را نزد دام پزشک ببرید؛ احتمالا پرنده شما سرما خورده است.
   زیرا سرماخوردگی پس از چند روز به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابد. حتی باگذشت زمان بدتر هم خواهد شد. باکتری‌ها در قسمت‌های بیشتری از بینی، سینوس‌ها و دهان (حلق) پرنده، تکثیر و مستقر می‌شوند.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید. ما را از حال پرنده خودتان بی هبر نزارید.

  1. سلام غزل عزیز
   در رابطه با سرایت این بیماری فرد بیمار باید ارتباط خود را با حیوانات خانگی، محدود کنید . اگرچه هیچ گزارشی در مورد بیمار شدن حیوانات با کووید-۱۹ گزارش نشده است، اما هنوز توصیه می شود افراد مبتلا با حیوانات تماس محدود داشته باشند.
   امیدواریم هرچه سریع تر خانواده شما به بهبودی کامل برسند. ممنون که به وبسایت واسط پت سر زدید.

 53. با عرض سلام من حدود یک ماه پیش یه عروس هلندی سه ماهه خریدم بعد از یک هفته شروع به پف وعطسه کردن کرد به دامپزشک مراجعه کردم گفت که سرما خورده است یه پودری بهم داد گفت بریز توی آبش و ۵ روز بهش بده تقریباً ۸ روز توی این کار را کردم ولی خوب نشد دوباره به دامپزشک مراجعه کردم یه قطره ای بهم داد و گفت بریز توی آبش یه سه روز هست که دارم قطره ها را بهش میدم ولی خوب نشد لطفاً کمکم کنید
  با تشکر

  1. سلام کاربر گرامی
   در رابطه با بیماری عروس هلندی باید بدانید مصرف دارو باید دوره تعیین شده را سپری کند تا جواب مثبت بگیرید. شما سعی نمایید بعد از اتمام دوره ما را از حال پرنده خود آگاه نمایید.
   دما و شرایط محیط خیلی روی حال پرنده اثر دارد.
   ممنون که مشکل خود را با بچه‌های وبسایت واسط پت در میان گذاشتید.

  2. سلام قفس رو با فرچه کف دار بشورید یعنی کل قفس و تجهیزاتی که داره حتی ظرف غذا و آبش رو هم با آب داغ بشورید
   دمای خونتونو هم ببرید بالا اما خیلی نبرید ک تب کنه
   با دستای نشسته هم بهش دست نزنید

 54. سلام عروس هلندی من سرما خورده الان دو روزه دارم بهش دارو میدم اما داره بد تر میشه امروز بدنش بی‌حال شده حتی نمیتونه راه بره باید چیکار کنم
  دلم نمیخواد از دستش بدم

  1. سلام کاربر گرامی
   لطفا هرچه زودتر عروس هلندی خود را نزد دام پزشک ببرید تا مشکل پرنده رفع شود.
   امیدواریم هرچه زودتر پرنده شما بهبودی حاصل نماید؛ ما را از حال عروس هلندی تان بی خبر نزارید.

 55. سلام وقتتون بخیر
  من یه جوجه عروس حدودا سه ماهه دارم که چند روز پیش یکم آب گذاشتم جلوش که آب بازی کنه ولی کلا رفت داخلش و زیرش کامل خیس شده بود .
  از فرداش تا دو سه روز عطسه میکرد .
  الان عطسه،نمیکنه چند روزی هست صداش گرفته لطف میکنید راهنمایی کنید

  1. سلام کاربر گرامی
   سعی کنید در این موقعیت دما محیط را کنترل کنید. رطوبت اتاق را بالا ببرید.از بخور استفاده کنید. در نظر داشته باشید که، مایعات ولرم به پرنده بدهید. از حمام کردن مجدد پرنده خودداری کنید. سعی کنید با پرنده بازی نکنید و بگذارید تا زمانیکه سلامتی خود را بدست میاورد استراحت کند.

 56. سلام عروس هلندی من ۵ ماهشه . سر حال هستش ولی امروز یه بار عطسه کرد منم سریع اومد تحقیق کنم
  ممکنه گاهی اوقات حالت طبیعی باشه لطفا لطفا جواب بدین . یکی از دوستان من میگه که عادیه ولی شده ۳ تا عطسه پشت سر هم میکنه ولی دمای بدنش بنظر خودم طبیعیه میشه لطفا کمک کنید 😢

 57. سلام لطفا جواب منو بدین واحبه
  من ۵ روزه که یک عروس هلندی که به تازگی دون خور شده گرفتم و الان دو روز هست که سوراخ های دماغش قرمز شده و امروز از صبح تا الان که ساعت یک هست دوبار عطسه کرده
  سرما خورده یا مشکل دیگه ای داره؟
  و اگه سرما خورده باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

 58. دوست عزیزم بانوسامره عرض سلام دارم حضورتون
  عزیزجان من انقدرحال جوجه من وخیم شدازپرنده فروشی برای سرماخوردگیش قطره سایپوپلاس بودفک کنم اسمش رو یادم نیس,ریختم توحلق جوجم ب نابودی کشیده شد جوجم الان تواین چن روز انقدر بالاآورده ,یذره شده وجودش,آب داره میشه جلوچشمام دارم ازناراحتی دق میکنم امروزبردمش دامپزشک مثلا ی قطره دادبرای ورم معده وعفونت,اونم ازصب ک ریختم انقدربالاآورده ک کلی اشک ریختم از آب شدن جوجم هیچ فرقی نکرده ترخدا قسمتون میدم اگ چیزی هس ک جلوبالاآوردنش بگیره معرفی کنیدداغونم داغون

 59. سلام شما را به خدا منو راهنمایی کنید جوجه عروس دارم ۲.نیم ماهش سرلاک میخوره الان چند روزه دانه میخوره ولی سرلاک میدم کمترش میدمش امروز اصلا بی‌حال و هر چی میخوره بالا میاره و عطسه میزنه همش چرت میزنه و عکس العمل نشون نمیده شما را به خدا فردا جمعه است جایی تو شهر ما باز نیست کمک کنید تا شنبه ببرمش دکتر چکار کنم لطفا

  1. سلام کاربر عزیز
   عواملی که باعث برگرداندن غذا و بالا آوردن هستند متعدد می باشند که از بیماری های عفونی تا خوردن غذای نامناسب را شامل می شود .

 60. سلام لطفا بنده روکمک کنیدمن ی جوجه عروس دارم شستمش بااینکه لای حوله خشکش کردم بعدتوآفتاب گذاشتمش چن روزه تا یکم خیس میشه بینیش حباب میزنه امروزم مدام چرت میزد خیلی نگرانشم دسترسی ب دامپزشک ندارم لطفا بفرماییدچی تهیه کنم ک سرماخوروگی سرش خوب بشه؟
  دوم چ مدت زمانی باید بهش سرلاک بدم ؟؟
  گاهی نماز صب بااینکه پارچه روشه منونمیبینه التماس غذامیکنه منم مجبورم ۴صب بهش غذابدم
  سوم چکارکنم توقفسش بمونه چون همش موقه گذاشتن بی تابی میکنه وصب تاروشن میشه هوا شروع میکنه پرزدن ودوییدن توی جاش

  1. سلام کاربر گرامی
   یک سری از علائم وجود دارند که اگر آن ها را در پرنده ببینید ، حتما باید به یک دامپزشک مراجعه کنید ؛ اگر حضوری امکانش نیست تلفنی این کار را انجام دهید.
   جوجه ها پس از گذراندن دوره سه ماهگی خود کاملا دانه‌خور خواهند شد و به سرلاک نیازی نخواهند داشت.
   پرندگان حیوانات انعطاف پذیری هستند؛ یعنی میتوانند به شرایط و محیطی که شما برای آنها فراهم میکنید عادت کنند. شما باید بعد از هر دفغه غذا دادن او را بلافاصله در قفس قرار دهید تا برای او شرایط قفس عادی شود.
   یک راه دیگر قرار دان یک جفت برای او است.

 61. سلام
  پرنده من ۳ ماهشه و تازه خریدمش
  یکی از چشماش رو میبنده و اصلا باز نمیکنه
  و پلک هاش صورتی
  باید چیکنم تورو به خدا قسم راهنماییم کنید واقعا حالم بده

  1. سلام کاربر عزیز
   امکان اینکه پرنده شما دچار التهاب ملتحمه شده باشند. پلک ها ممکن است به علت محرکهای محیطی مانند گرد و غبار ، اسپری و دود رخ دهد. محیط اطراف پرنده را بررسی کنید.

 62. سلام عروس هلندی من نره وخیلی خودش رو میخارونه و همیشه در حال خوردن بدنشه با اینکه هفته ای دوبار میبرمش حموم.. پرهاش خیلی نامنظم هست و زیر بال هاش اصلا پر نداره حتی شاهبال هاش که درمیاد سریع میکندشون ….. غذا خیلی کم میخوره و میوه اصلن نمیخوره….. شاه بال نداره به نظر شما این تو جفت گیریش تاثیر میزاره یا نه چون به ما گفتن نمیتونه جفت گیری کنه برای اینکه شاه بال نداره….. خیلی نگرانشم اگه میشه راهنماییم کنید که بفهمم که مشکلی داره

 63. سلام من یه عروس هلندی دارم،قشنک برا خودش می چرخه بی حال هم نیست خدارو شکر🤲 فقط عطسه می کنه دارو هم قطره تایلوزین و قطره هیستوجکت و قطره PAPILLA میدم ولی اصلا توی عطسه اش تغییر نشده لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام
   وقت شما بخیر
   چند مورد می‌تواند در این امر نقش داشته باشد: دلیل اول اینکه ممکن است عروس هلندی شما سرما خورده باشد. دلیل دوم می‌تونه بخاطر ورود پرز و شوره به مجرای تنفسی پرنده باشه (این مورد هنگامی رخ میده که پرنده داره پرهاشو پاک میکنه). دلیل آخر هم میتونه مربوط به حساسیت پرنده باشه.

 64. عروس من عطسه میکنه، سرما خورده، غذا هم نمیخوره، قطره سرما خوردگی از دامپزشک گرفتم، اما حالش زیاد خوب نیست، غذا اصن نمیخوره، راهنمایی کنید لطفا

 65. سلام عروس هلندی من سرما خورده ولی تعطیلاته عیده نمیتونم ببرمش دامپزشک گوشه گیر شده و عطسه میکنه و بی حاله نمیدونم چیکار کنم 🥺🤦🏻‍♀️

 66. سلام عروس هلندی من الان ۲ ساله که دارمش .
  رفتیم مسافرت و برگشتیم اونم بردیم الان خواب هستش و بی حاله اگر میشه بگید چیکار کنم؟

 67. سلام عروس هلندی من دو روزه که بی حاله و بردیمش دامپزشکی گفتن مسمومیته چندتا قطره داده وقتی دونخوره ولی دامپزشک گفت بهش سرلاک بدیم وقتی با سرنگ سرلاک و اب میدیم خس خس میکنه و اصلا با بینی نفس نمیکشه فقط با دهان نفس میکشه مدفوعش هم سفیده میشه راهنمایی کنید

 68. سلام من یه عروس هلندی تازه خریدم پف کرده صداش خشخش میکنه صدا نمیده و سرش کچل شده.من الان باید چیکار کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

 69. سلام عروس هلندی من دچار خستگی هست و گوشه قفشس چرت می‌زند و چشماش میبنده چهار ماهشه تقویت هم کردم وقتی که خودم نزدیکش میرم میپره این گوشه به اون گوشه اما کسی دیگه ای میره صدای جیغ در میاره باید چیکار کنم ممنون

 70. سلام خسته نباشین وقتتون بخیر عروس هلندی من دوروز که همش چرت میزنه صبح خیلی صدا میکنه اگه میشه منو راهنمایی کنید ممنون

 71. من یه عروسک هلندی گرفتم سه ماهشه بردمش حموم دوست نداشت ولی یه سایتی نوشته بود حتی اگه نخواست هم زورش کنید و بشوریدش من کردم دو سه روز گذشته دیروز عالی بود امروز کمی بی‌حال شده و اینکه همه چیش خوبه فقط خیلی تغییر صدا می ده😔

   1. سلام عروس هلندیه بنده استفراق کرد و نمیدونم باید چکار کنم دسترسی به دامپزشک ندارم خودم چه کاری برای بچم انجام بدم ،فقط توضیحات درمورده سرکه سیب بود!!!لطفا راهنماییی SOS زود وممنون

    1. سلام دوست گرامی
     روش صددرصدی برای رفع این مشکل در پرندگان زینتی مانند عروس هلندی وجود ندارد، اما بار راهکارهایی می‌توانید به طور تقریبی جلوی این مشکل را بگیرید:
     رژیم غذایی مناسبی برای گونه، اندازه و سن پرنده خود تهیه کنید. اگر مطمئن نیستید دقیقاً کدام ماده غذایی برای حیوان خانگی شما بهترین است، از دامپزشک خود بپرسید؛
     پرنده خود را هنگامی که از قفس خارج است، به دقت کنترل کنید، مطمئن شوید که وسیله یا چیزی که برای او مضر باشد و باعث انسداد می‌شود، نمی‌خورد؛
     اطراف پرنده خود را با دقت در داخل و خارج از قفس کنترل کنید تا مطمئن شوید خطرات خفگی احتمالی یا مواد سمی در منطقه وجود ندارد.

 72. سلام من یک عروس هلندی۳۸روزشه بیحاله سوراخ های بینیش قرمزه بی اشهاست ویکی ازچشماش کوچیک شده بالهایش هم ول
  شده ودمش هم زخم شده مشکلش چیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *