درمان عفونت سگ

درمان عفونت سگ

برای درمان عفونت سگ ابتدا باید تشخیصی درست و به‌موقع داشته باشیم. سگ‌ها در معرض طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی و قارچی هستند، به‌ویژه هنگامی‌که زمان زیادی را در خارج از خانه می‌گذرانند. این عفونت‌ها می‌توانند برای صاحبان حیوانات خانگی نگران‌کننده باشند زیرا در صورت عدم درمان به‌موقع، برخی از عفونت‌های باکتریایی می‌توانند کشنده باشند.

در این مقاله، واسط پت مروری بر شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی و قارچی موجود در سگ‌ها و نحوه درمان آن‌ها خواهد کرد. همچنین به‌طور مفصل به دو نوع عفونت در سگ‌ها و نحوه درمان عفونت در سگ پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی در سگ‌ها

در این قسمت از مقاله درمان عفونت سگ به شایع ترین عفونت‌های باکتریایی در سگ می‌پردازیم.

لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یک عفونت باکتریایی است که توسط یک باکتری معروف به اسپیروکت ایجاد می‌شود. این عفونت می‌تواند انسان و حیوانات را تحت تأثیر قرار دهد. سگ‌ها به‌طورمعمول از طریق آب آلوده، راکد یا تماس با ادرار سایر حیوانات آلوده به باکتری به این عفونت مبتلا می‌شوند. همچنین ممکن است از طریق گزش یا جفت‌گیری با سگ‌های آلوده دیگر به آن مبتلا شوند.

علائم لپتوسپیروز ممکن است شامل تب، بی‌حالی، افسردگی، استفراغ و قرمزی غشاهای مخاطی باشد. در صورت عفونت جدی، می‌تواند دریک سگ، التهاب کلیه ایجاد کند، که باعث آسیب دائمی به کلیه شود. برای درمان این عفونت سگ باید از آنتی‌بیوتیکی مانند داکسی سایکلین استفاده شود.

عفونت استافیلوکوکی (عفونت استاف)

عفونت استاف در اثر باکتری استافیلوکوکی ایجاد می‌شود. متداول‌ترین نوع عفونت باکتریایی پوستی است که در سگ دیده می‌شود. همچنین می‌تواند دستگاه تنفسی فوقانی سگ یا پوست آن را تحت تأثیر قرار دهد. عفونت‌های استاف را می‌توان با استفاده از شامپوها و پمادهای آنتی‌بیوتیک مخصوص عفونت‌های پوستی و آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مانند اریترومایسین، کلیندامایسین یا سفالکسین درمان کرد.

استافیلوکوک به‌طور بالقوه یک خطر مشترک بین انسان و حیوان است. یعنی می‌تواند از یک سگ به انسان منتقل شود و بالعکس، بنابراین درمان زودرس و اقدامات بهداشتی بسیار مهم است.

عفونت گوش باکتریایی

یک سگ در صورت وجود التهاب اساسی می‌تواند به عفونت گوش باکتریایی مبتلا شود. این مورد با آلرژی، رطوبت بیش‌ازحد در مجرای گوش و عفونت هم‌زمان با گونه‌های قارچی به نام Malassezia همراه است. درحالی‌که یک سگ سالم معمولاً می‌تواند از خود در برابر این باکتری دفاع کند، در مورد سگی که دارای سیستم ایمنی ضعیف است ممکن است دشوارتر باشد.

عفونت گوش باکتریایی
عفونت گوش باکتریایی

علائم عفونت گوش باکتریایی شامل خارش، قرمز و ملتهب شدن گوش داخلی، بوی بد و تجمع موم در گوش است. اگر لاله گوش سالم باشد، عفونت‌های باکتریایی گوش را می‌توان با استفاده از جنتامایسین، توبرامایسین یا آمیکاسین درمان کرد.

آکتینومایکوزیس و نوکاردیوز

آکتینومایکوزیس عفونتی است که توسط Actinomyces sp ایجاد می‌شود. نوکاردیو در اثر باکتری Nocardia sp ایجاد می‌شود.هر دو باکتری عمدتاً در خاک یافت می‌شوند. این عفونت زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری از طریق زخم یا آبسه وارد پوست شود. اگرعفونت با استفاده از آنتی‌بیوتیک نوع پنی‌سیلین بتا لاک تام مانند کاربنی سیلین درمان نشود، ممکن است به عمق قفسه سینه یا شکم راه پیدا کند، جایی که باعث تجمع چرک می‌شود.

شایع‌ترین عفونت‌های قارچی در سگ‌ها

با ما همراه باشید تا با شایع‌ترین عفونت‌های قارچی در سگ ها آشنا شوید:

آسپرژیلوز

اسپرژیلوز یک عفونت قارچی است که توسط گونه‌ای از کپک به نام آسپرژیلوس ایجاد می‌شود. این قارچ‌ها معمولاً سگ‌هایی را که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند تحت تأثیر قرار می‌دهند. فرم بینی این بیماری شایع‌ترین است، زیرا انتقال از طریق بینی و سینوس‌های سگ شما اتفاق می‌افتد. این بیماری همچنین می‌تواند در سایر اندام‌های بدن ایجاد شود.

علائم رایج ممکن است شامل عطسه، خونریزی از بینی، ترشحات بینی، تورم بینی و کاهش اشتها باشد. دامپزشکان می‌توانند این عفونت سگ را با داروی ضد قارچ مانند کتوکونازول، فلوکونازول یا ایتراکونازول درمان کنند.

کریپتوکوک

کریپتوکوک توسط قارچی شبیه مخمر به نام کریپتوکوک نئوفرمنس ایجاد می‌شود. سگ‌ها با استنشاق اسپور موجود در خاک‌آلوده به فضولات پرندگان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

درمان عفونت سگ
کریپتوکوک

کریپتوکوک می‌تواند مغز، چشم‌ها، غدد لنفاوی و پوست سگ را تحت تأثیر قرار دهد. علائم این عفونت شامل سرفه،عدم تعادل درراه رفتن، حلقه زدن، تشنج، التهاب چشم، کوری و تورم شدن غدد لنفاوی است. کریپتوکوکوس با استفاده از داروهای مبتنی بر ایمیدازول مانند میکونازول یا کلوتریمازول درمان می‌شود.

بلاستومایکوزیس

بلاستومایکوزیس یک بیماری قارچی سیستمیک منطقه‌ای است. این عفونت که می‌تواند در امتداد دریای شرقی، در منطقه دریاچه‌های بزرگ و دره‌های رودخانه می‌سی‌سی‌پی دیده شود. این قارچ به دلیل رطوبت، پوسیدگی، بقایای آلی و فضولات پرندگان معمولاً در این منطقه شیوع دارد. یک سگ می‌تواند با استنشاق های آلوده به این بیماری مبتلا شود.

علائم این عفونت در سیستم تنفسی دیده می‌شوند که سرفه، کاهش وزن و لنگی شایع‌ترین آن‌ها است. اگر بلاستومایکوز درمان نشود، می‌تواند منجر به ذات‌الریه شود. بلاستومایکوزیس با استفاده از کتوکونازول، فلوکونازول یا ایتراکونازول درمان می‌شود.

عفونت‌های باکتریایی

به دلایل مختلف هر حیوانی می‌تواند دچار عفونت باکتریایی شود. همان‌طور که شما در طول زندگی خود ممکن است نوعی عفونت را تجربه کرده باشید. اما آیا باید نگران عفونت در سگ خود باشید؟ باید بگوییم که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بااین‌حال، برای درمان عفونت سگ بهتر است با موارد مختلفی از عفونت‌های باکتریایی آشنا شوید. به‌این‌ترتیب می‌توانید از بروز عفونت در سگتان جلوگیری کنید یا در صورت بروز، آن را زود تشخیص دهید و به درمان عفونت در سگتان بپردازید.

همچنین بیماری‌های پوستی سگ‌ از شایع‌ترین بیماری‌ها در سگ است. خواندن مقاله ی بیماری‌های پوستی سگ به شما کمک میکند اطلاعات بیشتری در این‌زمینه داشته باشید.

اکتینومایکوزیس در سگ‌ها چیست؟

اکتینومایکوزیس عفونتی است که وقتی میکروب‌های گروه باکتری‌های اکتینومیس به پوست یا بدن نفوذ می‌کنند می‌تواند در سگ‌ها رخ دهد.

اکتینومایسس‌ها باکتری به‌طور طبیعی در دهان سگ اتفاق می‌افتد. بااین‌حال، وقتی باکتری به پوست نفوذ می‌کند یا وارد مجاری هوایی یا حفره‌های بدن می‌شود، می‌تواند منجر به عفونت جدی شود.

اکتینومایکوزیس در سگ‌ها چیست؟
اکتینومایکوزیس در سگ‌ها چیست؟

اکتینومایکوزیس معمولاً با ترکیبی از انواع مختلف باکتری مانندE. coli ،Pasteurella، Staphylococcus aureus ،Streptococcus و … همراه است.

شدت اکتینومایکوزیس یا هر نوع دیگر عفونت باکتریایی به نوع زخم یا آسیب، محل، مدت‌زمان ابتلا و سیستم ایمنی خود سگ بستگی دارد.

اکتینومایکوزیس می‌تواند در گربه‌ها و سایر حیوانات رخ دهد، اما در انسان بسیار نادر است.

علل اکتینومایکوزیس و عفونت‌های باکتریایی در سگ‌ها

اکتینومایکوزیس معمولاً در اثر زخم نافذ مانند گزش سگ یا یک جسم خارجی ، مانند گیاه دم‌اسبی و علف چغندر (سایبان‌های چمن) یا انواع مشابه آن‌ها ایجاد می‌شود. جسم خارجی اغلب توسط سگ استنشاق می‌شود. یا اینکه، گیاه در خز قرار می‌گیرد، سپس پوست را سوراخ می‌کند. درهرصورت، اغلب این گیاهان پس از چسبیدن به بدن سگ باعث ایجاد زخم بر روی پوست شده و عفونت ایجادشده براثر آن گسترش میابد.

سگ‌های شکاری و سگ‌های نژاد بزرگ بیشتر از نژادهای دیگر تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اما اکتینومایکوزیس می‌تواند در هر نژاد سگ رخ دهد.

اگرچه اکتینومایکوزیس یک عفونت رایج در کشور نیست، اما ممکن است برای سگ شما در هرجایی رخ دهد. اکتینومایکوزیس که در اثر اجسام خارجی ایجاد می‌شود بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که گیاه دم‌روباهی و گیاهان مشابه آن در آنجا وجود دارند.

علائم عفونت‌های باکتریایی در سگ‌ها

علائم عفونت‌های باکتریایی به‌طورمعمول به محل عفونت بستگی دارد.

عفونت‌های قابل مشاهده

عفونت‌های قابل‌مشاهده اغلب زیر جلدی (زیرپوست) هستند. اما ممکن است سطح پوست را نیز درگیر کنند. این موارد می‌توانند مانند زخم یا نواحی تورم به نظر برسند. این عفونت ها ممکن است به‌صورت تورم سفت یا نرم ظاهر شوند. همچنین این عفونت میتواند ترشحاتی داشته باشد.

درمان عفونت سگ
عفونت‌های قابل مشاهده

قوام و رنگ ترشحات تخلیه‌شده می‌تواند از آبکی و صورتی مایل به قرمز یا قرمز (سروزانگوین) تا ضخیم و زرد یا سبزرنگ (چرکی) باشد. ترشحات ممکن است بوی بد داشته باشد، خصوصاً اگر به نظر می‌رسد چرک باشد.

اکتینومایکوزیس همچنین ممکن است در صورت، سر، دهان یا راه هوایی سگ رخ دهد. ممکن است علائمی مانند سرفه، عطسه یا تنفس غیرطبیعی را مشاهده کنید. ممکن است ترشحاتی از بینی یا دهان یا ناحیه چشم وجود داشته باشد. سگ شما حتی ممکن است در غذا خوردن یا بلعیدن مشکل داشته باشد.

عفونت‌های داخلی

اگر اکتینومایکوزیس در داخل بدن وجود داشته باشد که با چشم غیرمسلح دیده نشود، سگ شما ممکن است علائم مختلف بیماری مانند بی‌حالی، از دست دادن اشتها و کاهش وزن را نشان دهد. ذات‌الریه ممکن است یک علامت ثانویه از اکتینومایکوزیس باشد.

ازآنجاکه اکتینومایکوزیس یک عفونت باکتریایی است، بسیاری از سگ‌ها در برهه‌ای تب می‌کنند. ممکن است برخی از غدد لنفاوی سگ شما بزرگ شود. گره‌های لنفاوی در تمام بدن سگ شما قرار دارند، اما از آسان‌ترین موارد در هنگام تورم می‌توان به زیر فک ، زیر بغل و پوک پلیتال (پشت) اشاره کرد.

در صورت مشاهده هرگونه زخم، تورم یا علائم بیماری در سگ، حتماً فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. دامپزشک شما میتواند در درمان عفونت سگ به شما کمک کند.

تشخیص سایر عفونت‌های باکتریایی

اگر شک دارید سگ شما دچار عفونت باکتریایی شده است (یا هر نوع بیماری) حتماً در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید.

دامپزشک برای تشخیص دقیق و شروع درمان مناسب باید شخصاً سگ شما را معاینه کند. در هنگام بازدید از مطب دامپزشک، یک تکنسین یا دستیار از شما سؤالاتی در مورد تاریخچه و فعالیت‌های اخیر سگ شما می‌پرسد.

تشخیص سایر عفونت‌های باکتریایی
تشخیص سایر عفونت‌های باکتریایی

دامپزشک معاینه کامل بدنی را انجام می‌دهد. بسته به یافته‌های دامپزشک، مرحله بعدی ممکن است انجام برخی آزمایش‌های آزمایشگاهی باشد. اگر دامپزشک شما به ناهنجاری‌های داخلی مشکوک باشد، انجام رادیوگرافی (اشعه ایکس) نیز ممکن است توصیه شود.

دامپزشک ممکن است نمونه‌ای از زخم را جمع ‌کند. این نمونه به روشی تهیه می‌شود که رشد هرگونه باکتری موجود را تحریک کند. اگر هر چیزی رشد کند، آن‌ها میکروسکوپی انواع باکتری‌های موجود را تعیین می‌کنند. سپس، آن‌ها انواع مختلف آنتی‌بیوتیک را آزمایش می‌کنند تا ببینند کدام‌یک از باکتری‌ها را از بین می‌برد.

درمان‌های عفونت باکتریایی در سگ‌

درمان عفونت باکتریایی به نوع باکتری موجود و شدت عفونت بستگی دارد.

عفونت‌های خفیف

برای عفونت‌های خفیف تا متوسط، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است تنها درمان عفونت سگ باشد. پنی‌سیلین آنتی‌بیوتیک انتخابی برای آکتینومایکوزیس است. بااین‌حال، دامپزشک ممکن است بسته به نتایج کشت، ماهیت عفونت و سابقه پزشکی سگ، آنتی‌بیوتیک دیگری تجویز کند.

دوره لازم درمان آنتی‌بیوتیکی معمولاً چندین هفته طول می‌کشد.

عفونت‌های شدید و جدی

برای عفونت‌های جدی یا تهاجمی، مداخله جراحی ممکن است برای درمان عفونت در سگ لازم باشد. درمان‌های جراحی بسته به محل و شدت عفونت متفاوت است. برای عفونت‌های شدید پوستی، دامپزشک به‌طورمعمول باید بافت در حال مرگ را پاک کند تا رشد بافت جدید را تقویت کند (این فرآیند را از بین می‌برد).

برخی از زخم‌ها بخیه‌ای بخیه می‌خورند درحالی‌که برخی دیگر باید برای بهبودی باز بمانند. اگرعفونت باکتریایی داخلی بدن مانند شکم وجود داشته باشد، ممکن است دامپزشک برای برداشتن آن نیاز به جراحی داشته باشد. این نوع جراحی ممکن است به تخلیه جراحی نیز نیاز داشته باشد.

درمان عفونت سگ
عفونت‌های شدید و جدی

برای درمان عفونت‌های بزرگ، دامپزشک مراقبت‌های اولیه شما ممکن است مراجعه به یک جراح دامپزشکی را توصیه کند. درمان اکتینومایکوزیس و سایر عفونت‌های باکتریایی ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد. سگ شما نیاز به دوره طولانی آنتی‌بیوتیک دارد. داروهای دیگری نیز ممکن است برای مدیریت درد تجویز شود. اگر برای درمان عفونت سگ جراحی انجام شد، سگ شما باید چندین روز در بیمارستان بستری شود. اگر می‌خواهید سگ شما بهبود یابد ضروری است که دستورالعمل دامپزشک خود را رعایت کنید.

چگونه از عفونت باکتریایی سگ جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از اکتینومایکوزیس و هر نوع عفونت باکتریایی دیگر سگ، تشخیص زودهنگام مشکلات است. اگر سگ شما توسط حیوان دیگری گزیده شد، سریعاً به دنبال دامپزشکی باشید. حیوان گزیدگی می‌تواند به‌سرعت به یک مشکل جدی تبدیل شود. حتی اگر قادر به انجام کمک‌های اولیه در محل هستید، بازهم باید از طریق دامپزشک پیگیری کنید.

سگ خود را پس از گذراندن وقت در فضای باز، به‌خوبی بازرسی و نظافت کنید، مخصوصاً اگر سگ شما در منطقه‌ای با علف‌های بلند یا گیاهان مشابه گیاه دم‌روباهی و یا دم‌اسبی بوده است. این روند همچنین می‌تواند به شما کمک کند انگل‌هایی مانند کک یا مک را تشخیص دهید.

اگر به حیوان خانگی خود مشکوک هستید، سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید. برای مسائل مربوط به‌سلامتی، همیشه با دامپزشک مشورت کنید، زیرا آن‌ها حیوان خانگی شما را معاینه کرده‌اند، از سابقه سلامتی حیوان خانگی اطلاع دارند و می‌توانند بهترین توصیه‌ها را برای درمان عفونت سگ شما داشته باشند.

عفونت‌های قارچی در سگ‌ها

درماتیت قارچی نوعی بیماری التهابی پوستی است که به‌طور منظم در سگ‌ها خصوصاً در چینه‌ای پوستی، گوش‌ها، بین پنجه‌ها یا سایر مناطق گرم و مرطوب بدن آن‌ها اتفاق می‌افتد. این شرایط گسترش قارچ را افزایش می‌دهد و محیط را برای رشد آن مناسب می‌کند.

عفونت‌های قارچی در سگ‌ها
عفونت‌های قارچی در سگ‌ها

عفونت‌های قارچی بیشتر در سگ‌هایی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن آن‌ها با داروها به خطر افتاده یا سرکوب‌شده باشد. این عفونت اغلب در فصل آلرژی اتفاق می‌افتد، به‌خصوص اگر سگ شما از آستروئیدها یا آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد قارچ نمی‌شوند اما قرار گرفتن در معرض آنتی‌بیوتیک‌های طولانی‌مدت باعث کاهش فلور طبیعی (باکتری‌ها) می‌شود که باعث تشکیل قارچ می‌شود. علاوه بر این، آستروئیدها و بیماری‌ها می‌توانند سیستم ایمنی بدن حیوانات را ضعیف کنند و باعث تکثیر قارچ شوند. بعضی از سگ‌ها به‌طور ژنتیکی بیشتر به عفونت‌های پوستی مانند عفونت قارچی مبتلا می‌شوند.

اگر علاقه دارید که درباره‌ی بیماری‌های سگ بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنم مقاله‌ی علائم سرطان سگ را مطالعه کنید.

روش‌های تشخیص عفونت قارچی

روش‌های مختلفی برای تشخیص اینکه آیا سگ شما به عفونت قارچی مبتلا است وجود دارد. شایع‌ترین علائم، خارش مداوم، شدید و التهاب است. علائم دیگر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • قرمزی یا خارش پوست
  • ترشحات چسبناک یا زرد / سبز
  • زخم
  • خز و موی چرب
  • پوست بدبو
  • ضخیم شدن پوست
  • پوسته‌پوسته شدن پوست
  • عفونت‌های مکرر گوش
درمان عفونت سگ
روش‌های تشخیص عفونت قارچی

نحوه درمان عفونت‌های قارچی در سگ‌ها

اگر به فکر سلامتی و درمان عفونت سگ خود هستید، اولین قدم شما باید همیشه مشورت با دامپزشک باشد. همان‌طور که گفته شد، عفونت قارچی در سگ شما به‌راحتی با استفاده از شامپوی موضعی ضد قارچ در محل عفونت، قابل‌درمان است. بااین‌وجود، در صورت ادامه مشکلات یا تشدید مشکلات، دامپزشک شما ممکن است روش‌های درمانی پیشرفته‌تری را برای شما تجویز کند.

بهترین راه برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی این است که مطمئن شوید سگتان را بعد از صاف و تمیز کردن موهایش ،کاملاً خشک‌کنید. برای حیوانات خانگی که از مشکلات قارچی در مجرای گوش رنج می‌برند، از یک شستشوی گوش استفاده کنید که برای درمان عفونت‌های قارچی تهیه‌شده است.

کلام آخر

ما در این مقاله عفونت‌های احتمالی سگ شما، راه‌های درمان و نشانه‌های آن را بررسی کردیم. شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه‌ها برای خرید و فروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:

vetericyn.com
thesprucepets.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *