تغذیه توله سگ

تغذیه توله سگ

اگر به دنبال توصیه‌هایی در مورد نحوه تغذیه توله سگ خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید! همانطور که میدانید توله سگ‌ها در مدت زمان کوتاه رشد زیادی می‌کنند. آن‌ها باید عضلات، استخوان‌ها، پوست و خز، دندان‌ها و اندام‌های داخلی خود را به سرعت رشد دهند. همچنین آن‌ها باید مهارت های مهم اجتماعی شدن را بیاموزند.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب توله سگ را در یک دوره‌ی رشد عالی قرار می‌دهد. دانستن نکاتی درباره‌ی تغذیه توله سگ در کنار نکات مربوط به تربیت توله سگ به شما کمک می‌کند بتوانید توله سگ خود را به بهترین شکل پرورش دهید.

نکاتی که باید بدانید!

نخست باید بدانید که الزامات تغذیه‌ای توله سگ با سگ بالغ تفاوت های زیادی دارد. آن‌ها باید مواد مقوی غذایی جهت رشد سریع خود دریافت کنند. توله سگ فقط به غذایی که منحصرا برای توله سگ اختصاص یافته نیاز دارد. همچنین تعداد دفعات تغذیه توله سگ در روز به سن توله سگ شما بستگی دارد:

  • توله سگ ۲ تا ۳ ماهه: ۴ وعده در روز
  • توله سگ ۳ تا ۶ ماهه: ۳ وعده در روز
  • توله سگ ۶ تا ۱۲ ماهه: ۲ وعده در روز

در بیشتر موارد، توله سگ در ۳ تا ۴ هفتگی از شیر مادر گرفته می‌شود. این فرایند معمولاً ۳ هفته طول می‌کشد. برای اینکه توله‌سگ از غذای جامد استفاده کند ، توصیه می‌شود که غذای توله سگ با آب گرم کافی خیس شود تا غذایی شبیه به حریره درست شود. توله سگ‌ها دوست دارند با غذای خود بازی کنند. ازاین‌رو ممکن است لازم باشد که آن‌ها را به خوردن غذا ترغیب کنید. سعی کنید انگشتتان را به داخل غذا ببرید و آن را در مقابل توله سگ بگیرید تا لیس بزند.

تغذیه توله سگ‌های ۲ تا ۶ ماهه

از دو ماهگی به بعد توله‌ها وابستگی چندانی به شیر ندارند. در این سن توله‌ها باید به غذای عادی عادت کرده باشند. خوب می‌دانیم که نحوه ی درست تغذیه توله سگ تأثیر به سزایی در رشد و نیروی سگ خواهد داشت. توله‌ها تا سن ۵ ماهگی روزانه به ۳ تا پنج وعده غذا نیاز دارند که فقط یکی از این وعده‌ها شیر است.

تغذیه توله سگ‌های 2 تا 6 ماهه
تغذیه توله سگ‌های ۲ تا ۶ ماهه

اگر توله سگ شما در اثر خوردن شیر اسهال می‌شود باید از ماست کم‌چرب به‌جای شیر استفاده کنید.

همچنین کته ماست بسیار برای توله سگ توصیه می‌شود. عمده غذای روزانه باید مجموعه‌ای از چند غذای مختلف باشد. عادت دادن توله به خوردن تنها مرغ و گوشت کار بسیار اشتباهی است. ازاین‌رو برخی از افراد نه‌تنها فقط به توله‌های خود گوشت و مرغ می‌دهند بلکه از دارو و مکمل‌های شیمیایی نیز استفاده می‌کنند. این کار در نهایت موجب ضعیف شدن سگ، کمبود ویتامین، مشکلات گوارشی و پیری زودرس در سگ می‌شود.

رژیم غذایی متناسب با توله سگ‌های ۲ تا ۶ ماهه

بهترین رژیم غذایی برای توله‌های ۲ تا ۶ ماه یک رژیم غذایی سالم و مقوی است. برای شروع می‌توانید در وعده‌های ناهار و شام سیب‌زمینی آب پز، تخم‌مرغ آب پز، کرفس، عدس، اسفناج، شلغم و جو به توله دهید. این مواد در رشد توله تأثیر دارند. حتی در خیلی از موارد دیده شده که با پیروی از این رژیم غذایی سگ بسیار قوی و خوش هیکل می‌شوند.

همیشه نباید از گیاهان استفاده کرد. به یاد داشته باشیم سگ یک حیوان گوشت‌خوار است. پس باید مقدار غذای گوشتی او کمی بیشتر از غذاهای گیاهی و نشاسته‌ای‌اش باشد. برای گوشت می‌توانید از سیرابی شیردان، مرغ آب پز ،جگر (به مقدار کم)، زبان، دل (به مقدار کم)، قلوه (به مقدار کم) پخته شده گاو یا گوسفند استفاده کرد. بهترین وعده برای صبحانه تخم‌مرغ آب پز و کته ماست است.

نکته

اگر شرایطش را دارید هفته‌ای دو بار به توله مخلوط نان و شیر دهید. این کار به عضلانی شدن سگ کمک می‌کند. اگر قصد دارید خودتان یک مکمل مقوی و سالم برای سگتان درست کنید بهتر است چند عدد تخم‌مرغ آب پز، شیر، نان، گوشت یا مرغ آب پز، سیب‌زمینی و هویج آب پزاستفاده کنید.

همه این‌ها را خوب مخلوط کنید بعد می‌توانید آن را به‌عنوان یک غذای سالم و مغذی به توله بدهید. خواهید دید که توله سگتان بسیار قوی و خوش هیکل و بزرگ‌جثه می‌شود.

تغذیه توله سگ
رژیم غذایی متناسب با توله سگ‌های ۲ تا ۶ ماهه

نکته ی دیگری که در تغذیه توله سگ باید در نظر بگیرید این است که باید از چاقی زیاد حیوان جلوگیری کنید. نباید بعد از هر وعده غذایی حیوان را ورزش داد چون دچار نفخ می‌شود. ازغذاهای دیگر که می‌توانید هرچند وقت یکبار به سگ بدهید ماهی آب پز(به‌شرط نداشتن استخوان) ،پنیر و کمی عسل است. اگر به سگتان پای مرغ می‌دهید حتماً ناخن‌ها و تمام استخوان‌های پای مرغ را بگیرید.

هر چه توله‌ی شما بزرگ‌تر باشد باید حجم این غذاها را بیشتر کنید. اگر در وعده‌های مختلف از نان هم استفاده کنید خیلی خوب است. چرا که نان انرژی دوبرابری از مقدار غذای اصلی توله به او می‌دهد و هضم غذا را برای سگ تسهیل می‌کند.

تغذیه توله سگ‌های ۶ ماهه تا ۱ ساله

توله سگ‌ها در این محدوده‌ی سنی به ۲ وعده در روز احتیاج دارند؛ صبح و شب. وعده‌ها باید کامل و حاوی مقادیر لازم پروتئین، چربی و انواع ویتامین‌ها باشند تا رشد حیوان مختل نشود و بلوغش به تأخیر نیفتد. به‌عنوان نیم وعده؛ شیر و انواع میوه‌ها و سبزیجات مفید است.

از حدود ۱۰ – ۱۱ ماهگی باید حیوان را به‌تدریج به خوردن یک وعده عادت دهیم. در این مدّت حیوان باید به مقررات غذا خوردن یعنی محل غذا، زمان غذا صبح- ظهر- شب و ظرف غذا عادت کرده باشد.

تغذیه توله سگ‌های 6 ماهه تا 1 ساله
تغذیه توله سگ‌های ۶ ماهه تا ۱ ساله

تغذیه توله‌های بی مادر

اگر مادر توله سگ‌ها، پس از زایمان تلف شده و یا اینکه تعداد توله‌ها آن‌قدر زیاد است که نمی‌تواند آن‌ها را تغذیه کند باید از سگی که توله‌هایش را برداشته‌اند به‌عنوان دایه استفاده کرد. چنین سگ‌هایی به‌راحتی توله‌های بی مادر را می‌پذیرند و شیر می‌دهند. ولی اگر دایه‌ای برای توله سگ‌های بی مادر پیدا نشد، در آن صورت صاحب توله‌ها باید به‌حکم عاطفه از آن‌ها نگهداری کند.

معمولاً مادر وقت زیادی را صرف تمیز نگه‌داشتن و گرم کردن و غذا دادن توله‌های خود می‌کند. اگر قرار باشد صاحب توله‌ها از آن‌ها نگهداری کند باید کار دشوار و پرزحمتی را انجام دهد. از شیر خشک بچه که در داروخانه‌ها موجود است، می‌توان تا سن سه هفتگی برای تغذیه توله‌های بی مادر استفاده کرد. در ضمن غذاهایی که برای تغذیه کودکان تهیه می‌شود، نیز برای تغذیه توله‌ها مناسب است.

اگر از شیر گاو برای تغذیه آن‌ها استفاده می‌شود باید توجه داشت که شیر گاو پاستوریزه یا استریلیزه یا جوشانده باشد. نباید از شیر خام برای تغذیه توله سگ‌ها استفاده کرد. ازآنجاکه ترکیب شیر گاو با شیر سگ متفاوت است باید ترکیب آن را کمی تغییر داد و به ترکیب شیر سگ نزدیک کرد. ازآنجاکه شیر سگ از شیر گاو غلیظ‌ تر است نباید در تغذیه توله‌ها از شیر گاوی که به آب اضافه شده باشد، استفاده کرد. هنگام شیردادن به توله‌ها بهتر است آنها را در لای پتو یا پارچه گرمی پیچید تا حرارت ملایمی مانند گرمای بدن مادر احساس کنند.

تغذیه توله سگ
تغذیه توله‌های بی مادر

اهمیت یک رژیم متعادل

داشتن یک رژیم متعادل نکته‌ی مهم دیگری است که باید در تغذیه توله سگ در نظر گرفت. توله سگ شما به یک رژیم متعادل نیاز دارد که در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود است یا در خانه با توصیه دامپزشک تهیه می‌شود. یک رژیم غذایی متعادل سبب افزایش انرژی ، فعال‌شدن مغز توله سگ می‌شود و به رشد آن‌ها کمک می‌کند.
هنگام خرید غذای توله سگ به دنبال این واژه‌ها بر روی برچسب باشید:

  • تغذیه کامل و متعادل
  • تغذیه کامل و متعادل توله سگ‌ها بر اساس الزامات تغذیه‌ای AAFCO

توله سگ شما به کمک این برچسب‌ها تمام مواد غذایی موردنیاز را دریافت می‌کند. مواد مغذی اصلی در تغذیه توله سگ عبارت‌اند از:

پروتئین

پروتئین‌ها به تشکیل بافت توله سگ شما کمک می‌کنند. چربی‌ها به‌سلامت پوست و مو کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین به توله سگ شما کمک می‌کنند تا مغز سالم و دید کاملی داشته باشد. توله سگ‌های درحال‌رشد برای تقویت رشد و نمو به پروتئین بالاتری نسبت به سگ‌های بالغ نیاز دارند. پروتئین باید حداقل ۲۵ % انرژی داشته باشد گرچه احتیاجات پروتئین به قابلیت هضم و سن توله سگ نیز بستگی دارد.

تغذیه توله سگ
پروتئین

ویتامین‌ها و مواد معدنی

یک غذای کامل توله سگ از مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی برخوردارند. همراه با DHA، ویتامین E نیز در تقویت بینایی ، کاهش آسیب و استرس اکسیداتیو نقش دارد. در هنگام تحریک سیستم ایمنی، مانند واکسیناسیون یا عفونت ، سلول‌های ایمنی رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. این رادیکال‌های آزاد با اثر آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E که باعث تشکیل و حفظ سلول‌های ایمنی سالم می‌شوند، کاهش می‌یابند.

آب

آب باید یکی از ملزومات تغذیه توله سگ باشد. اگرچه غذای کنسرو شده توله سگ حاوی ۷۸٪ آب است و بخشی از آب توله سگ را تأمین می‌کند، اما کافی نیست. سگ‌ها همیشه باید یک منبع آب تمیز و تازه در دسترس داشته باشند.

کلسیم و فسفر

یک جنبه مهم از ترکیب غذای توله سگ، مقدار کلسیم و فسفر است. توله سگ‌های کمتر از ۵ ماه قادر به تنظیم جذب کلسیم در پاسخ به مصرف نیستند. بنابراین مصرف کلسیم بیش از حد یا کمتر از حد می تواند مضر باشد. اگر رژیم غذایی عاری از کلسیم باشد شکستگی استخوان می تواند از عواقب آن باشد. این شکستگی ها بیشتر در توله سگ های هایی رخ می دهد که رژیم غذایی آن ها حاوی کمتر از ۰.۳۳٪ کلسیم براساس ماده خشک (DM) باشد.

ید

تا به امروز، اطلاعات کمی در مورد نیاز توله سگ های در حال رشد به ید وجود دارد. گرچه، پژوهش‌ها نشان می دهد که مصرف بیش از حد ید توله سگ ها اثرات مخربی بر غده تیروئید دارد. ید زیادی در رژیم غذایی ممکن است باعث کم کاری تیروئید و تغییر در متابولیسم استخوان شود. چرا که نقش عمده ای در استخوان سازی دارند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی
ویتامین‌ها و مواد معدنی

فیبر

گرچه سگ های در حال رشد دستگاه گوارش نابالغی دارند، اما فلور میکروبی دارند که می تواند فیبر را تخمیر کرده و اسید هایی چرب تولید کند. این اسیدهای چرب برای سلامت روده مفید است.

کلونیزاسیون و استقرار این جمعیت باکتری‌ها با گذشت زمان اتفاق می افتد. حتی با وجود توانایی تخمیر، افزودن فیبر به رژیم غذایی باید با دقت انجام شود، زیرا فیبر سایر مواد مغذی موجود در غذا را رقیق می کند.

آیا باید به توله سگ غذای مرطوب داد یا غذای خشک؟

برخی بر این باورند که باید به سگ غذای مرطوب یا کنسرو شده داد برخی نیز غذای خشک را مناسب سگ می‌دانند. با این حال هر دو غذای مرطوب و خشک مزایای غذایی – تغذیه ای متعددی دارند. در حقیقت مخلوط عذای مرطوب و خشک می تواند یک رژیم غذایی مفید برای توله سگ باشد.

فواید غذای مرطوب

غذای مرطوب، مصرف آب را برمی انگیزد. رطوبت زیاد به سلامت دستگاه ادرار به ویژه در سگ‌های نژاد کوچک کمک می کند. بعلاوه، غذای مرطوب به لحاظ ترکیب به غذایی که سگ‌ها معمولا برای خوردن انتخاب می کنند نزدیک تر است. جویدن ترکیبات نرم غذای مرطوب برای توله سگ ها راحت تر است.

فواید غذای خشک

از طرفی، غذای خشک منبع متمرکز انرژی همراه با مواد مغذی ضروری به علاوه ویتامین‌ها و مواد معدنی است. جویدن کوبه باعث می‌شود که زمان کمتری برای تمیز کردن دندان‌ها توله سگ اختصاص داده شود. بعلاوه غذای خشک را می توان چند ساعت در محیط بیرون نگه داشت چرا که خطر فساد وجود ندارد.

فواید غذای خشک
فواید غذای خشک

فواید مخلوط غذای مرطوب و خشک

اگر علاقه دارید که توله سگ خود را با غذای مرطوب و غذای خشک تغذیه کنید باید به چند نکته توجه کنید. باید وعده های غذایی را عوض و بدل کنید. به عنوان مثال باید در صبحانه به آن ها غذای مرطوب و ناهار غذای خشک بدهید( یا بالعکس). برای تنوع، شما باید روزهایی را که به سگ غذای کسنرو شده می دهید با روزهایی که به آن‌ها غذای خشک می دهید عوض کنید.

مواد غذایی مضر برای توله سگ‌ها

برخی از غذاها که مردم از آن لذت می‌برند می تواند برای سگ ها مضر باشد.

توله سگ نباید از آووکادو، شکلات، انگور، کشمش، آجیل تغذیه کند و همچنین پیاز، سیر و چیپس، شیر و محصولات لبنی مانند پنیر، الکل؛ قهوه و کافئین برای سگ مضرند.

مواد غذایی شور مانند چیپس سیب زمینی؛ و غذای شیرین شده با زایلیتول، آدامس، و آبنبات نیز توصیه نمی‌شوند. زایلیتول، همچنین در محصولاتی مانند خمیر دندان استفاده می شود، می تواند باعث نارسایی کبدی در سگ‌ها شود.

چرا نباید به توله سگ غذای چرب داد؟

چربی برای رشد حیوان در حال رشد خوب است. چربی باعث می شود که توله رشد سریعتری داشته باشد. اما عده‌ای بر این باورند که نباید در رژیم غذایی توله از چربی استفاده کرد چرا که ممکن است:

  • چربی باعث اخلال در دستگاه گوارش شود.
  • به دلیل رشد سریعتر و ناقص ممکن است چربی پوکی استخوان به همراه داشته باشد.
  • باعث بد غذا شدن توله سگ شود. یعنی ممکن است سگ شما به طعم لذیذ چربی عادت کند.
تغذیه توله سگ
چرا نباید به توله سگ غذای چرب داد؟

همچنین اگر قصد خریدن توله سگ رادارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ی زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید توله سگ

تغذیه توله سگ های نژاد بزرگ و نژاد کوچک

باید در نظر داشت که توله سگ های نژاد بزرگ مثل ژرمن شپرد، روتوایلر و دوبرمن مستعد ابتلا به مشکلات مفاصل هستند. به همین دلیل غذای مخصوص این نژاد ها باید حاوی مواد مغذی بیشتری برای تقویت مفاصل و استخوان ها باشد. محصولات غذایی مخصوص نژاد های بزرگ به خوبی پاسخگوی نیازهای تغذیه ای این توله سگ ها هستند.

توله سگ های نژاد کوچک نظیر پاگ، پامرانین ، شیتزو تریر هم نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی دارند. به عنوان مثال غذای خشک توله سگ های نژاد کوچک باید حاوی دانه های ریز متناسب با فک و آرواره های این نژاد باشد. نژاد های کوچک معمولا متابولیسم سریع تری دارند لذا به غذاهای پر انرژی تری نیاز دارند. در این راستا باید هنگام خرید غذای توله سگ باید به اندازه نژاد توجه کرد.

کلام آخر

ما در این مطلب سعی کردیم شمارا با نکات مربوط به تغذیه توله سگ آشنا کنیم. شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خرید و فروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:

pets.webmd.com

4 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه توله سگ»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *