سگ نژاد آفن پینچر

سگ نژاد آفن پینچر

سگ نژاد آفن پینچر سگ کوچکی است به همراه موهای بلند در تمام‌صورتش، شبیه تریر رفتار می‌کند. این‌گونه می‌تواند دمش را در حالت افراشته نگاه ‌دارد. گوش‌های او نوک‌تیز و کاملاً برافراشته هستند و به رنگ سیاه و خاکستری تیره دیده می‌شوند.در برخی گونه‌ها به رنگ‌های سرخ و قهوه‌ای نیز یافت می‌شوند. با واسط پت همراه باشید تا با سگ نژاد آفن پینچر بیشتر آشنا شوید.

ویژگی‌های سگ نژاد آفن پینچر

 • بدن گرد
 • سینه عمیق
 • گردن کوتاه
 • چشم‌های گرد و سیاه

ظاهر عمومی

 • قد: ۲۴ تا ۲۹ سانتی‌متر
 • وزن: ۳ تا ۵ کیلوگرم
 • مناسب بودن به‌عنوان یک سگ نگهبان: کم
 • سهولت حمل‌ونقل: بالا
 • سطح پرخاشگری: متوسط
 • سازگاری با سایر حیوانات: متوسط
 • مقدار ریزش مو: مقدار کمی
 • انرژی: کم
 • مناسب بودن برای کودکان: متوسط
 • تمایل به پارس: بالا

گذری بر زندگی سگ نژاد آفن پینچر

سگ نژاد آفن پینچر در نقاشی‌های هنرمندان هلندی که در قرن ۱۵ به تصویر کشیده شده است دیده می‌شود که این سگ کوچک، خشن گالوانیزه و سگ ریشو را نشان می‌دهد و ممکن است نقش برخی از اجداد آفن پینچر باشد.
منشأ آن در آلمان بود و به‌شدت در سراسر اروپا مرکزی گسترش پیدا کرد؛ که در اسطبل‌ها، مغازه‌ها، مزارع و خانه نگهداری می‌شدند.

آفن پینچر در سال ۱۹۳۶ به تصویب رسید و به‌طور رسمی به کتاب AKC گل‌میخ وارد شد.

اولین آفن پینچر در AKC ثبت شد و به‌عنوان Anwander نام‌گذاری شد. در جنگ جهانی دوم پرورش آفن پینچر در ایالات‌متحده متوقف شد و در سال ۱۹۵۰ علاقه به این نژاد دوباره زنده شد. او هنوز هم امروزه کمیاب است.

رنگ و آرایش پوشش

شسته‌ورفته ظاهر مطلوب سگ نژاد آفن پینچر را توصیف می‌کنیم. او یک پوشش ضخیم و خشن، با بافتی خشن، تقریباً یک اینچ روی بدن دارد که درواقع کوتاه‌تر روی دست‌انداز و با دمی بلندتر و شکننده‌تر روی سر(جایی که به‌گونه‌ای میمون مانند کمک می‌کند).
گردن، سینه، معده و پاها خزش بلندتر دور سر و شانه‌ها است که شبیه شنل نمایان است. کاج‌ها زیاد ریخته نمی‌شوند، اما پوشش خشن آن‌ها باید از بین برود تا بافت مشخص آن حفظ شود.

رنگ و آرایش پوشش آفن پینچر
رنگ و آرایش پوشش آفن پینچر

پوشش‌های آفن پینچر

 • سیاه
 • خاکستری
 • نقره‌ای
 • مشکی
 • برنزه
 • قرمز
 • قهوه‌ای مایل به نارنجی است.

برخی از سگ های نژاد آفن پینچر قرمز با موهای سیاه، قهوه‌ای یا سفید مخلوط شده با قرمز، همراه بارنگ برنزه و برخی از آن‌ها سیاه‌وسفید با چند موی سفید یا نقره‌ای مخلوط شده دارند.
آن‌ها با موهای بلندتر ممکن است کمی سبک‌ترنسبت به بقیه در اروپا باشند، او فقط به رنگ سیاه است، گاهی اوقات با یک رنگ مات خاکستری روشن نیز دیده می‌شود.

شخصیت

سگ نژاد آفن پینچر با محبت و کنجکاو است، همیشه در حالت آماده‌باش قرار دارد. او به خانواده خود وفادار است و تمام تلاش خود را برای محافظت از آن‌ها در برابر آسیب انجام می‌دهد. این نژاد هیجان‌زده است و می‌تواند مدتی طول بکشد تا در مقابل هر چیزی که به نظر او تهدید است، آرام شود.

مانند هر سگ، او نیز در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام نیاز دارد و با قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات راحت‌تر کنار می‌آید. معاشرت به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که توله‌سگ شما به‌عنوان یک سگ کاملاً دوستانه، پرورش‌یافته باشد.

ثبت‌نام او در کلاس مهدکودک توله‌سگ شروع خوبی است. داشتن مهمان و بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ‌ها اجازه می‌دهند و درگشت و گذارهای تفریحی برای ملاقات با همسایگان و دوستان نیز به او کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را بیشتر کند.

هوش

سگ نژاد آفن پینچر سگ‌های باهوشی هستند که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند. آن‌ها قابل‌آموزش هستند اما این آموزش‌ها باید زود شروع شوند زیرا آن‌ها می‌توانند با اراده و قوی باشند و برخی از ویژگی‌های آن‌ها اگر به‌اندازه کافی بررسی نشوند، مزاحمت ایجاد می‌کنند و ناسازگار می‌شوند.

سگ نژاد آفن پینچر
هوش

غذا دادن

مقدار روزانه توصیه‌شده ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز که به دو وعده تقسیم می‌شود. کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز تفاوت دارد و هرچه غذای سگ بهتر باشد، به سمت تغذیه بهتر سگ شما پیش می‌رود و مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بریزید.

وعده‌ غذای سگ نژاد آفن پینچر خود را با اندازه‌گیری غذای او و دو بار تغذیه روزانه به‌جای نگه‌داشتن غذا به‌طور مداوم، حفظ کنید. اگر از داشتن اضافه‌وزن مطمئن نیستید، آزمایش چشم و آزمایش عملی را انجام دهید.
اول، به او از پایین نگاه کنید. باید بتوانید کمر او را ببینید. سپس دستان خود را روی پشت او قرار دهید، انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات قرار دهید، انگشتتان را به سمت پایین بازکنید.
شما باید بتوانید دنده‌های او را بدون نیاز به فشار شدید احساس کنید اما آن‌ها را نبینید. اگر نمی‌توانید، او به غذا و ورزش کمتری نیاز دارد.

توجه

مقدار غذای سگ بالغ شما به‌اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد. سگ‌ها مانند انسان‌ها هستند و همه آن‌ها به یک مقدار غذا احتیاج ندارند. تقریباً ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ سیب‌زمینی نیمکت نشین نیاز به غذا خواهد داشت.
برای اینکه بتوانید تغذیه بهتری برای سگتان داشته باشید و اطلاعات بیشتری دراین‌باره کسب کنید خواندن این دو مقاله را از دست ندهید.

توجه به آفن پینچر
توجه به آفن پینچر

تغذیه سگ و سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان

نکات برجسته

درحالی‌که پوشش یک آفن پینچر خیس است و غالباً ضد حساسیت محسوب می‌شود، اما دلیلی بر نداشتن ریزش نیست. همه سگ‌ها شوره ریخته یا تولید می‌کنند. به دلیل میراث خود به‌عنوان راتر، به‌خوبی با حیوانات خانگی جوندگان از قبیل همستر، گوزن و غیره خوب عمل نمی‌کند. به‌خصوص اگر با آن‌ها بزرگ‌شده باشند.

این نژاد به‌طورکلی برای خانوارهایی که کودک نوپا یا کودکان کوچک دارند توصیه نمی‌شود. نژادی نیست که به‌طور طبیعی تمایل داشته باشد کودکان را دوست داشته باشد. این حیوان به اعضای بزرگ‌سال خانواده خود وفادار است و می‌تواند یک همراه عالی برای خانواده‌ای با فرزندان بزرگ‌تر باشد.

نژادی نادر

برای به دست آوردن یک سگ سالم، هرگز توله‌سگ را از یک پرورش‌دهنده غیرمجاز، مکان تولید توله‌سگ یا فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید. به دنبال یک پرورش‌دهنده معتبر باشید که سگ‌های مولد خود را آزمایش کند تا مطمئن شود که آن‌ها از بیماری‌های ژنتیکی که ممکن است به توله‌سگ‌ها منتقل شود و دارای مزاج‌های صوتی باشند، وجود ندارد.

سلامتی سگ نژاد آفن پینچر

سگ نژاد آفن پینچر بیماری و مشکل خاصی ندارد؛ مانند سایر سگ‌ها با صورت پهن در آب‌وهوای گرم دچار مشکل تنفسی می‌شود ولی مساعد بیمار شدن مثل خیلی از نژادهای دیگر نیز هستند که در اینجا به‌مرور آن‌ها می‌پردازیم.

سلامتی سگ نژاد آفن پینچر
سلامتی سگ نژاد آفن پینچر

دررفتگی کشکک

دررفتگی کشکک همچنین به‌عنوان تضعیف حیوان، یک مشکل شایع و شناخته‌شده در سگ‌های کوچک است. این بیماری هنگامی بوجود میاد که کشکک که دارای سه بخش بانام‌های: استخوان ران، پاتلا (کشکک)، درشت‌نی است به‌درستی شکل نگرفته باشند. این باعث لنگ زدن پا و یا ‌راه رفتن غیرطبیعی می‌شود، نوعی که مانند جست‌وخیز و یا هاپ به نظر برسد. این شرایط ممکن است در هنگام تولد رخ بدهد ، اگرچه بی‌نظمی فعلی و یا دررفتگی تا خیلی بعد نمایان نمی‌شود.

دررفتگی کشکک ناشی از مالش می‌تواند به ورم مفاصل یا بیماری دژنراتیو مفصل منجر شود. چهار درجه از دررفتگی کشکک، اعم از درجه‌یک که لنگش موقت گاه‌به‌گاه باعث دررفتگی در مفاصل و درجه‌دو که در آن عطف ساق پا و کشکک شدید نیست وجود دارد. دررفتگی شدیدتر کشکک ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.

بیماری لگ کالو پرتس

به‌طورکلی یک بیماری در نژادهای کوچک است. این وضعیت معمولاً در ۶ تا ۹ ماهگی سگ رخ می‌دهد می‌تواند با دیسپلازی مفصل ران اشتباه گرفته شود. این بیماری باعث ورم مفاصل سگ نژاد آفن پینچر شما می‌شود و می‌توان آن را با عمل جراحی ترمیم کرد.

دیسپلازی مفصل ران

این‌یک بیماری ارثی است. شما ممکن است هیچ نشانه‌ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران را متوجه نشوید. غربالگری اشعه ایکس برای دیسپلازی مفصل ران است که توسط بنیاد ارتوپدی برای حیوانات یا دانشگاه پنسیلوانیا برنامه بهبود هیپ انجام می‌شود.

دیسپلازی مفصل ران
دیسپلازی مفصل ران

اگر شما در حال خرید یک توله‌سگ هستید، باید مطمئن شوید که پدر و مادرش برای دیسپلازی مفصل ران تست‌شده و عاری از مشکلات هستند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما همچنین می‌تواند توسط عوامل محیطی، مانند:

 • رشد سریع از یک رژیم غذایی با کالری بالا
 • صدمات وارده از پریدن
 • سقوط در سگ نژاد آفن پینچر یا هر نژاد دیگری ایجاد شود.

سوفل قلبی

سوفل قلبی توسط یک اختلال در جریان خون سگ ایجاد می‌شود. در ضمن شما می‌توانید برای سلامت بیشتر حیوانتان در برابر بیماری‌ها آن‌ها را واکسینه کنید، می‌توانید با خواندن مطلب بهداشت سگ و نکات پیرامون واکسیناسیون این حیوان به اطلاعات خودتان از این موضوع بیفزایید.

حفظ ظاهر آراسته

برای حفظ ظاهر پوشیده اما شسته‌ورفته، سگ نژاد آفن پینچر خود را هفتگی با یک برس نرم شانه بزنید، سپس او را با یک شانه فلزی تازی شانه کنید. با استفاده از انگشتان خود حصیرها یا گره‌هایی که به آن برخورد می‌کنید را به‌آرامی از بین ببرید.
برای این کار ابتدا محلول بازکننده را اسپری کنید. پیرایش و برداشتن پوشش او چیزهای زیادی برای دستیابی به‌ظاهر متمایز وجود دارد و به‌راحتی قابل پیرایش هستند.

مراقبت

سگ نژاد آفن پینچر یک سگ ایده‌آل برای زندگی در آپارتمان است، به‌خصوص اگر همسایه‌هایی دارید که پارس‌های گاه‌وبیگاه را نمی‌پسندند. پیاده‌روی کوتاه و سریع با مدت‌زمان مناسب در حیاط خانه و ورزش کافی برای این سگ اما فقط اینکه او با سطح فعالیت متوسط است.

ازآنجاکه او بسیار کوچک است، باید در یک‌ خانه مسکونی تمام‌وقت باشد و در صورت عدم نظارت فقط به حیاط پشتی کاملاً حصار کشیده دسترسی داشته باشد. این سگ‌ها از رویارویی با حیواناتی بسیار بزرگ‌تر از خود دریغ نخواهند کرد، برخوردی که می‌تواند منجر به فاجعه شود.
مانند بسیاری از نژادها ساخت خانه نیز دشوار است. صبور و ثابت‌قدم باشید. آموزش جعبه برای او توصیه می‌شود.

مراقبت از آفن پینچر
مراقبت از آفن پینچر

نکته

چیزی که در آموزش این نژاد باید بدانید این است که همیشه تمرین را برای سگ نژاد آفن پینچر خود سرگرم‌کننده نگه‌دارید و از ستایش و انگیزه دادن زیاد به او استفاده کنید. برای مراقبتی بهتر از سگتان خواندن مقاله مراقبت از سگ را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظافت

سایر نیازهای نظافت شامل بهداشت دندان و مراقبت از ناخن است؛ مانند اکثر نژادهای کوچک، سگ نژاد آفن پینچر نیز با بیماری پریودنتال روبرو است. دندان‌های آن‌ها را چند بار در هفته مسواک بزنید تا به از بین بردن تارتار و باکتری‌ها کمک کند. مسواک روزانه بهترین گزینه است.
او را به مسواک زدن و معاینه از هنگامی‌که او توله‌سگ است، عادت دهید. پنجه‌های او را مرتباً کنترل کنید و داخل دهان و گوش‌های او را چک کنید.

سگ نژاد آفن پینچر
نظافت آفن پینچر

ناخن‌های سگ نژاد آفن پینچر

اگر سگ شما آن‌ها را به‌طور طبیعی ساییده نمی‌کند، ماهانه یک یا دو بار کوتاه کنید. اگر می‌توانید صدای آن‌ها را روی زمین بشنوید، بیش‌ازحد بلند هستند. در هنگامی‌که سگ نژاد آفن پینچر با شور و شوق به استقبال شما می‌آید ناخن‌های کوتاه و مرتب، پاها را در وضعیت خوبی حفظ می‌کند و از خراشیده شدن پاهای شما جلوگیری می‌کند.

میزان سازگاری با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سگ نژاد آفن پینچر با انجام رفتار پرخاشگرانه مانند ضربه، فشار ناخواسته و یا بغل کردن را دوست ندارد به این دلایل، آن‌ها انتخاب‌های خوبی برای نگهداری در خانه با فرزندان کوچک نیستند. برای نگهداری آفن پینچر بچه‌ها باید چگونگی رفتار با سگ را آموزش‌دیده باشند.

هر نوع فعل‌وانفعالات بین سگ‌ها و کودکان خردسال باید موردتوجه شما قرار بگیرد تا مانع هرگونه گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم شوید.آفن پینچر معمولاً با سگ و گربه در خانواده سازگار است مخصوصاً اگر از تولگی با آن‌ها بزرگ‌شده باشد. اما بدانید که مانند بسیاری از نژادهای دیگر از اسباب‌بازی خود در برابر بقیه اعضا محافظت می‌کند.

کلام آخر

به پایان مقاله سگ نژاد آفن پینچر رسیدیم. امیدوارم این مطلب مفید بوده باشد. برای خریدوفروش سگ می‌توانید به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و آگهی خود را در آن قرار دهید. با واسط پت همراه باشید.

منابع:
dogtime.com
akc.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *