عفونت دندان سگ

عفونت دندان سگ

یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در سگ‌ها، بیماری‌های دندان است. شایع‌ترین علت بیماری و عفونت دندان سگ بهداشت نامناسب دهان است. سگ‌ها حتی اگر دچار مشکلات دندانی باشند باز هم غذا می‌خورند؛ بنابراین معاینهٔ منظم دندان‌ها توسط دامپزشک امری ضروری است. اگر متوجه مشکلی در دندان سگ شدید با یک دامپزشک تماس بگیرید. با واسط پت همراه باشید تا راه‌های تشخیص و پیشگیری از عفونت و آبسه ریشه دندان سگ را بررسی کنیم.

سگ‌های مستعد مشکلات دندان

  • سگ‌های مسن: سگ‌ها در هر سنی می‌توانند دچار مشکلات دندان شوند، اما سگ‌های مسن به دلیل ساییدگی دندان‌ها بیشتر درگیر مشکلات دندان می‌شوند.
  • بعضی از نژادها: بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر مستعد ابتلا به بیماری‌های دندانی هستند که اغلب به دلیل شکل دهان آن‌ها است. در واقع سگ‌هایی که دهان باریکی دارند یا آن‌هایی که صورت صاف و تخت دارند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های دندان هستند.
  • سگ‌هایی که در غذایشان بیسکوییت ندارند! اضافه کردن بیسکوییت به وعدهٔ غذایی سگ‌ها می‌تواند به سلامت دندان آن‌ها کمک کند. بیسکوییت‌ها به هنگام جویده شدن، پلاک‌های روی سطح دندان را از بین می‌برند. همچنین از عفونت دندان سگ که ناشی از پلاک‌ها است؛ جلوگیری می‌کنند.

علت عفونت دندان سگ چیست؟

از ترکیب باکتری، غذاها و بزاق دهان، پلاک شکل می‌گیرد. پلاک‌ها بر روی سطح دندان تشکیل می‌شوند. زمانی که پلاک‌ها برای مدتی روی سطح دندان باقی بمانند، به مرور زمان سخت می‌شوند و به ماده‌ای قهوه‌ای رنگ تبدیل می‌شوند. به این مادهٔ قهوه‌ای رنگ تارتار می‌گویند.

تارتار علاوه بر تأثیر بر روی لثه‌ها و دندان‌ها در حالت بسیار حاد می‌تواند بر روی اندام‌های داخلی حیوان نیز تأثیر بگذارد. در واقع از آن جایی که تارتار پر از باکتری است، این باکتری‌ها وارد جریان خون می‌شوند. سپس به کلیه، قلب و کبد منتقل می‌شوند.

جالب است بدانید که علاوه بر بیماری‌های جسمی، سگ‌ها ممکن است دچار افسردگی شوند!

علت عفونت دندان سگ چیست؟
علت عفونت دندان سگ چیست؟

دندان‌های شکسته مستعد ابتلا به عفونت!

شکستگی دندان در سگ‌ها زیاد رایج نیست. دندان‌ها فقط زمانی می‌شکنند که به دلیل بیماری‌های دندانی ضعیف شده باشند یا اینکه دندان‌ها توسط اجسام سختی مانند سنگ یا استخوان ضربه خورده باشند. داخل یک دندان بسیار حساس است. در واقع داخل دندان پر از عصب است.

اگر دندان سگ شکسته یا خورد شده است با یک دامپزشک تماس بگیرید، زیرا دندان‌های آسیب‌دیده احتمالاً دردناک هستند. همچنین این دندان‌های شکسته ممکن است باعث ایجاد عفونت در دندان سگ شود. ما توصیه می‌کنیم که به سگ‌ها استخوان ندهید زیرا خوردن استخوان ممکن است باعث شکستگی دندان سگ‌ها شود.

آبسه ریشه دندان سگ

از بیماری‌های عفونی دندان، آبسه کردن ریشه دندان سگ است. منظور از آبسهٔ ریشهٔ دندان مجموعه‌ای از چرک در اطراف ریشهٔ دندان است. این آبسه به دلیل نفوذ باکتری‌ها به زیر لثهٔ دندان ایجاد می‌شود.

باکتری از طریق دندان شکسته یا آسیب دیده وارد ریشه می‌شود. آبسه ریشه دندان سگ برای این حیوان بسیار دردناک است و اغلب باعث تورم در یک طرف صورت، درست در زیر چشم می‌شود.

دامپزشک شما ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند و در بعضی موارد ممکن است لازم باشد که دندان آلوده برداشته شود.

چرا ریشه دندان سگ‌ها آبسه می‌کند؟

ساختار دندان بدین گونه است که مینا، تاج دندان را پوشانده است. مینای دندان در اصل غیر قابل نفوذ است و از ورود باکتری‌ها به دندان‌ها جلوگیری می‌کند. در مینای دندان یک بافت سخت دندانی متفاوت وجود دارد که به عاج (dentin) معروف است. در عاج ۳۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ توبول (لوله‌های میکروسکوپی) وجود دارد که با مرکز دندان در ارتباط هستند.

حفره پالپ (pulp) در مرکز دندان قرار دارد که حاوی بافت نرم (رگ‌های خونی، عصب و بافت لنفاوی) است. به بافت موجود در حفرهٔ پالپ در مجموع پالپ می‌گویند. اگر مینای محافظ دندان دچار مشکل شود مثلاً اگر بشکند، عاج زیرین در معرض نفوذ باکتری‌ها قرار می‌گیرد. در این صورت باکتری‌ها می‌توانند به مرکز دندان دسترسی پیدا کند و یا حتی عاج ممکن است از بین برود. پالپ دندان نیز در معرض باکتری‌ها قرار بگیرد و باکتری‌ها بتوانند به مرکز دندان دسترسی پیدا کنند.

عفونت دندان سگ
چرا ریشه دندان سگ‌ها آبسه می‌کند؟

در سگ‌ها جویدن چیزهای سخت مثل استخوان باعث شکستگی دندان می‌شود. علاوه بر استخوان، قطعه‌های یخ، سم گاو، شاخ، نیز می‌توانند باعث شکستگی دندان‌های سگ شوند.

بعد از آلوده شدن به باکتری، بافت پالپ ملتحب می‌شود و در نهایت دندان از بین می‌رود. ممکن است که عفونت پیشرفت کند و به استخوان اطراف ریشه برسد. عفونت‌ دندان سگ می‌تواند منجر به آبسه (تجمع چرک) شود که گاهی اوقات به سمت پوست می‌رود.

در واقع اگر دندان عفونت کرده در فک بالایی باشد، آبسه به سمت پوست می‌رود و اگر دندان عفونت کرده در فک پایین باشد، آبسه احتمالاً به سمت چانه می‌رود.

علائم آبسه ریشه دندان در سگ‌ها

درست است که عفونت دندان سگ و آبسه ممکن است دردناک باشند، اما ممکن است سگ‌ها علائم بارزی از درد را نشان ندهند. سگ‌ها در پنهان کردن درد بسیار ماهر هستند. حتی اگر سگ شما در جای امن باشد باز هم غریزه دارد و درد را پنهان می‌کند.

ممکن است که حیوان تمایلی به جویدن نداشته باشد و یا ممکن است که غذا را فقط با یک طرف دهان خود بخورد. برخی از سگ‌ها بوی بد دهان دارند و برخی دیگر صورت خود را پنجه می‌کشند یا صورتشان را به زمین می‌مالند. صاحب حیوان ممکن است تصور کند که حیوان دچار خارش شده است، اما این علائم ممکن است که نشانهٔ دندان آبسه کرده باشد.

اگر دندان آسیاب کوچک چهارمی که در فک بالا قرار دارد یا دندان آسیاب بزرگ اول آبسه کند، علائم عفونت دندان سگ شبیه به علائم بیماری دیگر خواهد بود. ممکن است که عفونت چشم تشخیص داده شود. دلیل این اتفاق این است که ریشهٔ این دندان‌ها درست زیر چشم قرار دارد و وقتی که دندان آبسه می‌کند عفونت به سرعت به بافت‌های اطراف گسترش می‌یابد. در نتیجه معمولاً بافت زیر چشم ورم می‌کند و ملتهب می‌شود.

علائم آبسه ریشه دندان در سگ‌ها
علائم آبسه ریشه دندان در سگ‌ها

اگر به دهان سگ نگاه کنید لثه‌های دندان آسیب دیده، ورم کرده و قرمز هستند. ممکن است که وزن حیوان کاهش پیدا کند. زمانی که دندان سگ‌ها عفونت می‌کند، آن‌ها کمتر غذا می‌خورند و آهسته غذا را می‌جوند. البته بیشتر سگ‌ها کاهش وزن ندارند.

تشخیص آبسه ریشه دندان

رادیوگرافی داخل دهان (اشعهٔ ایکس) برای تشخیص قطعی لازم است.

اگر علاقه دارید درباره‌ی خطرهایی که سلامتی سگ شمارا تهدید میکند بیشتر بدانید, پیشنهاد میکنم خواندن مقاله‌ی علائم سرطان سگ را از دست ندهید.

درمان آبسه ریشه دندان چیست؟

آبسه ریشه دندان بسیار دردناک است و باید سریعاً درمان شود. این عفونت دندان سگ را نمی‌توان در خانه درمان کرد و حتماً باید به دامپزشک مراجعه کرد. برای کنترل عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. ممکن است که یک داروی ضد التهاب و مسکن نیز تجویز شود. اگرچه این روش درمانی علائم را برطرف می‌کند، اما آسیب دندان را از بین نمی‌برد و آنتی‌بیوتیک‌ها به تنهایی آبسه ریشه دندان را درمان نمی‌کنند.

دو روش برای درمان آبسه ریشه دندان وجود دارد: یک روش، درمان کانال ریشه است که ساختار دندان در آن حفظ می‌شود و گزینهٔ دیگر برداشتن دندان است.

دامپزشک بسته به شدت آبسه و میزان آسیب به دندان و ساختارهای اطراف آن گزینهٔ مناسب را برای درمان را انتخاب می‌کند.

راه‌های پیشگیری

همهٔ سگ‌ها باید هر ۶ ماه یک بار توسط دامپزشک معاینهٔ دندان شوند. برای سگی که قبلاً دچار آبسه ریشه دندان شده است، دامپزشک ممکن است که معاینات مکرر را تجویز کند. اجازه ندهید که سگ چیزهای سخت مثل سنگ و یا استخوان را بجود تا از شکستگی دندان‌ها جلوگیری شود. توجه سریع به شکستگی دندان‌ها به جلوگیری از تشکیل آبسه و عفونت کمک می‌کند.

عفونت دندان سگ
راه‌های پیشگیری

کلام آخر

همان‌طور که متوجه شدید عفونت دندان سگ نشانه‌ها و عوامل زیادی دارد. این عفونت گاهی ممکن است برای سگ بسیار دردناک باشد. ما سعی کردیم در این مقاله شما را با علل و نشانه‌های آن آشنا کنیم. شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه‌ها برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

منابع:

pethealthnetwork.com
dogster.com
wellpets.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *