سگ آلابای ترکمن

سگ آلابای ترکمن

شپرد آسیای مرکزی، یا سگ آلابای ترکمن نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی بازمی‌گردد و همچنین به سگ گله آسیای مرکزی معروف است.
یکی از گنجینه‌های ترکمنستان محسوب می‌شود. از این نژاد برای محافظت از گله‌های گوسفند و بز، همچنین برای محافظت و نگهبانی استفاده می‌شود. با ما برای کسب اطلاعات بیشتر از این نژاد سگ همراه باشید.

گذری کوتاه بر سگ آلابای ترکمن

 • طول عمر: ۱۲-۱۵ سال
 • قد: ماده ۶۰ تا ۶۹ سانتی‌متر و نر ۶۵ تا ۷۸ سانتی‌متر
 • خاستگاه: آسیای مرکزی، ترکمنستان، روسیه، افغانستان، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، قرقیزستان
 • وزن: ماده ۴۰ تا ۶۵ کیلوگرم و نر ۵۰ تا ۷۹ کیلوگرم
 • رنگ: ابلق-سیاه-سفید-خاکستری-جنایی-خالدار
 • در دو نوع مو صاف و مو بلند موجود است.

تاریخچه سگ آلابای ترکمن

نژاد سگ آسیای میانه (آلابای) قدیمی‌ترین گروه شناخته‌شده از سگ‌هایی هستند که در حال حاضر قدمتی بیش از ۴ هزار سال دارند. در فدراسیون‌های جهانی سگ (ICF) این سگ به نام روسیه ثبت‌شده است ولی گفته می‌شود که روس‌ها این نژاد را اولین بار در مناطق ترکمنستان مشاهده کرده‌اند.

البته جالب است بدانید پس از سگ قفقازی، محبوب‌ترین و مورد اعتماد ترین سگ جهت نگهبانی از گله در آسیای مرکزی، سگ آلابای هست. این نژاد از زمان پیدایش به‌عنوان یار ثابت عشایر و شکارچیان بخصوص در شکار حیوانات عظیم همچون خرس، گراز و پلنگ بوده است.

این سگ به دلیل حجم عظیمی از توانایی‌هایی که داشت توانست وارد ارتش شوروی شده و به حفاظت از مرزها بپردازد. آلابای معمولاً در مناطق روسیه، ایران و افغانستان ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان یافت می‌شود.

خصوصیات ظاهری

سگ چوپان آسیای مرکزی از اعتمادبه‌نفس، تعادل، آرام بودن، غرور و استقلال برخوردار است. آن‌ها بسیار شجاع هستند و از قدرت کار، استقامت و غریزه طبیعی سرزمین برخوردار هستند. این نژاد به خاطر نترس بودن نسبت به شکارچیان بزرگ معروف است.

استخوان‌های این نژاد از یک کمر پهن، قوی و سینه بزرگ پشتیبانی می‌کنند. پاهای جلویی به شانه‌های عضلانی منتهی می‌شوند و پاهای عقب ران‌های قوی دارند. صورت این نژاد تا حدودی مبهم، دارای سر پهن و پوزه‌ باریک است. دندان‌ها و فک کاملاً محکم است. شما یک چهره با اعتمادبه‌نفس و باوقار را در چهره سلطنتی سگ آلابای ترکمن مشاهده خواهید کرد.

خصوصیات ظاهری آلابای
خصوصیات ظاهری آلابای

چشم‌های متوسط، بیضی، پهن و عمیق برجسته آن، از فندق تا قهوه‌ای تیره، پلک های ضخیم و لبه‌های چشم‌سیاه، برجسته شده است. در برخی کشورها، دم به طول متوسط متصل می‌شود و گوش‌ها به شکل گل‌کلم بریده می‌شوند.
مگر اینکه سگ در کشوری باشد که جراحی زیبایی سگ غیرقانونی است، مانند فرانسه و استرالیا.

این نژاد بزرگ، پنجه‌های بزرگی دارد.

گنجینه ترکمنستان

سگ آلابای ترکمن یک حیوان زیبا و شجاع است. این سگ قرن‌ها به چوپانان ترکمن کمک کرده است تا از گله‌های گاو در شرایط سنگین صحرای شنی محافظت کنند.

این سگ باشکوه را نمی‌توان با نژاد دیگری اشتباه گرفت.

 • قوی و خوش‌ساخت
 • نجیب بودن
 • اعتمادبه‌نفس
 • آرامش

این نژاد خود را جذاب نشان می‌دهد؛ اما هرکسی که این مبارز را با یک شکارچی در درگیری دیده باشد هرگز از آلابای خود جدا نخواهد شد.

اکنون این گرگ ترکمن دوستدار و تحسین‌کنندگان زیادی در سراسر جهان دارد.
این یک واقعیت است که این نژاد با انتخاب ژنتیکی ایجادشده است. چوپان‌ها از زمان بسیار قدیم سگ‌هایی را برای جنگ انتخاب می‌کردند. آن‌ها برنده را نگه می‌داشتند. در حقیقت، آن‌ها به یک مبارز شجاع نیاز داشتند که بتواند از گله گوسفندان محافظت کند.

سگ آلابای ترکمن
گنجینه ترکمنستان

بررسی اجمالی سگ آلابای ترکمن

سگ چوپان آسیای میانه سگی با اندازه بزرگ با ساختار استخوانی عظیم و عضلاتی قدرتمند است. اندام بلندش او را جزء قدبلندها قرار داده است. سر او عظیم، گوش‌ها به‌طورمعمول نزدیک سر، بریده می‌شوند اما به‌طور طبیعی کوچک هستند، ریزش می‌کنند و پایین سر قرار می‌گیرند.
دم آن از پایه‌بلند و ضخیم است. تفاوت‌های جنسیتی به‌خوبی در این نژاد بیان‌شده است. نرها بزرگ‌تر و قدرتمندتر هستند، ماده‌ها کوچک‌تر و سبک‌ترند.
هنگام تهدید، سریع و با جدیت کامل واکنش نشان می‌دهند. این نژاد مقاوم است و می‌تواند با طیف گسترده‌ای از آب‌وهوا سازگار شود و میزان زاد و ولد این سگ بین ۴ تا ۱۰ توله هست.

نام های دیگر سگ آلابای ترکمن

 • سگ گله آسیای میانه
 • سگ چوپان آسیای میانه
 • سگ ترکمن
 • سگ آلابای ایرانی
 • سگ آفچای کار آسیای مرکزی
 • سگ گله مازندرانی
 • سگ تایبادی

رفتار با سگ آلابای ترکمن

سگ چوپانان آسیای میانه نژادی بسیار هوشمند از سگ‌ها هستند. مهم‌ترین مرحله هنگام آموزش این سگ‌ها، ایجاد رهبری و پیوند قوی با سگ است. این سگ به صاحبی احتیاج دارد که بتواند آن را با دستی محکم اما دوست‌داشتنی اداره کند.

رفتار با سگ آلابای ترکمن
رفتار با سگ آلابای ترکمن

هنگامی‌که سگ، انسان را به‌عنوان رهبر خود دید، می‌توان آن‌ها را به‌راحتی با اکثر روش‌های آموزش مبتنی بر پاداش آموزش داد. یک دست خشن اغلب می‌تواند در هنگام آموزش این غول‌ها نتیجه عکس بدهد.

بااین‌حال، تعادل حیاتی برای ایجاد آموزش مناسب برای این نژاد است. دشواری آموزش این پوسته‌ها به همین دلیل است که ما اکیداً پیشنهاد می‌کنیم فقط مربیان باتجربه وظیفه را بر عهده بگیرند.

یک رهبر ثابت برای این سگ ضروری است. آن‌ها بسیار مستقل و باهوش هستند و این نژاد در مورد محافظت و همچنین رفتارهای اساسی به آموزش حساب شده نیاز دارد.

ویژگی‌های رفتاری

سگ آلابای ترکمن مغرور، مطمئن و مستقل شناخته‌شده است. این نژادها نسبت به عزیزانشان وفادار و از آن‌ها محافظت می‌کنند. آن‌ها با غریبه‌ها فاصله دارند اما وقتی صحبت از خانواده آن‌ها می‌شود می‌توانند محبت داشته باشند.
این نژاد محکم است و می‌تواند آب‌وهوای سرد را تحمل کند. آن‌ها معمولاً یک سگ بسیار آرام قلمداد می‌شوند، اما با نزدیک شدن غریبه‌ها زنگ خطر را به صدا درمی‌آورند. ممکن است متوجه شوید که آن‌ها در فضای باز فعال هستند، اما در محیط داخلی ملایم و ناظر هستند.

ضریب هوشی سگ چوپان آسیای میانه

آلابای دارای هوش بالا، حس ششم و غریزه قوی هست. این سگ همیشه در قلمرو خود در حال انجام‌وظیفه و پرسه زدن و دیده‌بانی است. (توصیه می‌شود حیوان را درجایی مستقر کنید که دید خوبی نسبت به اطراف داشته باشد.)

اگر شما برای اولین بار صاحب یک سگ هستید که مصمم است یک سگ آلابای ترکمن را به خانه بیاورد، مطمئناً هنوز هم می‌توان آن‌ها را درست پرورش داد.
ما فقط توصیه می‌کنیم یک مربی حرفه‌ای سگ برای آموزش آن بگیرید تا کارها برای شما و توله‌سگ شما کمی راحت‌تر شود.

مزاج و رفتار

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های درک مزاج سگ آلابای ترکمن درک نوع نژاد آن و غرایز و خصوصیات مرتبط با آن است. به‌عنوان‌مثال، سگ‌هایی که از خطوط جنگی می‌آیند اغلب پرخاشگری بیشتری خواهند داشت و به اجتماع و در میان بودن سگ‌های دیگر احتیاج دارند.

مزاج و رفتار این نژاد
مزاج و رفتار این نژاد

بااین‌حال به‌طورکلی، این سگ‌ها بسیار مطمئن، باهوش و بسیار شجاع هستند. درحالی‌که بیش‌ازحد پرخاشگر نیستند، اما اگر احساس کنند صاحبشان درخطر جدی است و از ارباب خود تا حد مرگ محافظت می‌کند و از حمله دریغ نمی‌کنند.

این‌گونه بسیار محافظت‌کننده و فداکار به خانواده‌های خود هستند. آن‌ها همچنین نسبت به کودکان بسیار مهربان هستند. بااین‌حال، آن‌ها همیشه باید در اطراف جوانان تحت نظارت باشند زیرابه دلیل اندازه بسیار بزرگ آن‌ها می‌توانند به‌طور تصادفی کودکان نوپا را سرنگون یا صدمه بزنند.

قدرت یادگیری

آلابای جزو سگ‌های لیدر و مستقلی است که قدرت آموزش پذیری پایینی دارد، آموزش و تربیت این سگ کار آسانی نیست، چون آلابای، از دستورات شما پیروی نخواهد کرد، البته توصیه می‌کنیم درشدت برخورد خود با سگ حد تعادل را رعایت کنید.

مراقبت‌های سگ آلابای ترکمن

در ادامه نکات مراقبت از سگ چوپان آسیای میانه را معرفی می‌کنیم، پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید:

تغذیه

شما می‌خواهید نیازهای گوارشی بی‌نظیر سگ خود را در طول مراحل مختلف زندگی او تأمین کنید. سگ‌های چوپان آسیای میانه نژادی بسیار بزرگ هستند و آنچه شما به حیوانتان می‌دهید یک انتخاب است؛
اما مشورت با یک پرورش‌دهنده و یا دامپزشک ضروری است؛ و همچنین داشتن رژیمی درست برای سگ‌های بزرگ‌سال باعث افزایش طول عمرشان می‌شود و حتی آب تمیز باید همیشه در دسترس او باشد. به غذاهای طبیعی زیادی احتیاج دارد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه سگ پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

تغذیه سگ

آراستن

سگ چوپان آسیای میانه برای زیرپوش‌های کاملاً پیشرفته خود نیاز به نظافت کم دارد؛ اما ریزش آن‌ها سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد و این اتفاق (طوفان خز) نامیده می‌شود. نظافت منظم، استحمام گاه‌به‌گاه باعث تمیز نگه‌داشتن آن‌ها به بهترین شکل می‌شود.

آراستن سگ ترکمن
آراستن سگ ترکمن

نظافت می‌تواند یک تجربه بین شما و حیوان خانگی شما باشد. ناخن‌های محکم و رشد سریع آن‌ها باید مرتباً با ناخن‌گیر کوتاه شوند تا از رشد زیاد، شکاف و ترک‌خوردگی جلوگیری شود.
گوش آن‌ها باید به‌طور منظم بررسی شود تا از تجمع موم و بقایای ناشی از عفونت جلوگیری شود.

ورزش

سگ آلابای ترکمن در یک حیاط بزرگ بهترین عملکرد را دارد و برای خانواده‌هایی که پیاده‌روی روزانه را دوست دارند مناسب است. برای ایمنی، ازآنجاکه آن‌ها نژادی باهوش و مستقل هستند، هنگام ورزش باید در محوطه نگهداری شوند، مانند حیاط حصار کشیده شده.

مانند همه سگ‌ها، شما باید با معاینات منظم دامپزشکی او همراه باشید تا هرگونه نگرانی در مورد سلامتی را زود تشخیص دهید. دامپزشک می‌تواند به شما در ایجاد روال مراقبت کمک کند. به‌آرامی باگذشت زمان این توله‌سگ ازنظر ژنتیکی مقاوم شده است.

مانند همه نژادها ممکن است برخی از مسائل بهداشتی وجود داشته باشد. سگ گله آسیای میانه کمتر از اکثر نژادهای ساخته دست بشر دارای بیماری‌های ژنتیکی ارثی است اما هنوز به دیسپلازی مفصل ران و آرنج مبتلا می‌شوند.

مراقبت دندان

یکی از سخت‌ترین کارها هنگام مراقبت از هر حیوانی حفظ سلامت دهان و دندان آن‌ها است. دندان‌ها باید مرتباً مسواک زده شوند. شما باید هفته‌ای حداقل سه بار دندان سگ خود را مسواک بزنید.
دامپزشک می‌تواند به شما در مورد نحوه مسواک زدن صحیح دندان‌های او و کمک به شما در توصیه جویدن غذا راهنمایی ‌کند.

آموزش سگ آلابای ترکمن

برای آموزش فضای کافی باید داشته باشید و همچنین صبور باشید زیرا بسیار کُند عمل می‌کند؛ و این نکته نباید فراموش شود که آلابای سگ هرکسی نمی‌شود و افرادی که صبور نباشند و تمایل به نشان دادن قدرت خود هستند از نگهداری این سگ جداً خودداری نمایند.

آموزش سگ آلابای ترکمن
آموزش سگ آلابای ترکمن

همچنین این نوع سگ از اشخاص معلومی تبعیت می‌کند و در حین تربیت نیز اکیداً فریاد نباید زد و بسیار در برابر صاحبش اطاعت پذیر هست و او را به‌عنوان لیدر یا رهبر خود قبول می‌کند.

این سگ بسیار مستقل و هوشمند است. سگ چوپان آسیای میانه برای اطاعت به‌سختی آموزش می‌بیند اما این امر غیرممکن نیست. گرچه در خارج از منزل بسیار فعال است اما معمولاً در خانه نسبتاً آرام است.

صاحبان آینده‌نگر باید توجه داشته باشند: این نژاد از خانواده و دارایی خود بسیار محافظت می‌کند، بنابراین ممکن است ورود اشخاص دیگر را به خانه شما دشوار کند.

نکته

خصوصیت مهم آلابای این است که تنها در صورتی وارد جنگ می‌شود که یک خطر آشکار، ناحیه تحت مراقبتش، اموال یا شخص صاحبش رو تهدید کند یا مرز ناحیه‌ای که نگهبانی می‌کند، شکسته شود.

آموزش موفق آلابای بستگی به عوامل متعددی دارد: سطح هوش سگ و توانایی آن در یادگیری، صبر و حرفه‌ای بودن مربی. چوپان آسیای میانه به‌عنوان یک نژاد هوشمند محسوب می‌شود، اما به دلیل ژنتیکشان آن‌ها تمایل دارند اقدامات مستقلانه انجام دهند که باعث ایجاد برخی از مشکلات می‌شود.

بنابراین، در آموزش، لحظه روان‌شناختی برقراری ارتباط بین یک فرد و یک سگ مهم است. آلابایی باید بفهمد که تمام دستورات انسان باید انجام شود. اگر سگ یک‌بار متوجه شود که می‌تواند بدون عواقب دستورات را نادیده بگیرد، آن زمان است که همچنان امتناع نخواهد کرد.

روند آموزش سگ آلابای ترکمن

برای آموزش توله‌سگ لازم است از دوماهگی یعنی از زمانی که او وارد خانه جدید می‌شود آموزش را آغاز کرد.
برای آموزش موفقیت‌آمیز، شما باید روانشناسی سگ‌ها را مطالعه کنید و شما نباید رفتارتان با آن مانند انسان‌های ترسو باشد.

روند آموزش سگ
روند آموزش سگ

اگر بر سر این نژاد با صدای بلند فریاد بزنید مانند این است که او را با شلاق زدن مواجه می‌کنید و او آن را به‌عنوان ضعف شما و استحکام خود تلقی می‌کند و باعث عدم تمایل او به اطاعت می‌شود.

آلابای یک سگ جدی است و نیاز به آموزش مناسب دارد. اگر می‌خواهید توله‌سگ را مجازات کنید، کافی است ستون فقرات آن را بگیرید و آن را کمی بلرزانید (همانند مادرش زمانی که قوانین رفتار در گروه را نقض می‌کرد) و فقط یک کلمه به او بگوید: نه.

نحوه ارتباط با این نژاد

در طول ارتباط با سگ، شما باید اعتمادبه‌نفس و آرامش داشته باشید. هنگامی‌که تماس برقرار می‌شود و مربی جایگاه رهبر را در ذهن سگ می‌گیرد، می‌تواند فرآیند آموزشی‌های اصلی آغاز شود.
آموزش دستورالعمل‌های اولیه یک سگ بهتر است در یک محیط آرام باشد. مربی باید تنها در اتاق باشد، ترجیحاً در اتاق هیچ حواس‌پرتی وجود نداشته باشد مثل تلویزیون، حیوانات دیگر، اسباب‌بازی‌ها.

بنابراین حداکثر تمرکز و توجه سگ را در تمرینات خواهید داشت. همه تمرینات را می‌توانید انجام دهید، باید از اصول سه‌گانه هدایت استفاده کنید: تشویق، اجبار و ممنوعیت.

تشویق شامل دادن تشویقی موردعلاقه‌اش به او هست؛ که بهترین نوع تشویقی دادن خوراکی موردعلاقه‌اش به او است.
اجبار یا اعمال زور برای زمانی است که سگ از انجام فرمان اجتناب می‌کند؛ بنابراین برای جلوگیری از مجازات کارها را انجام می‌دهد.

روش ممنوعیت شامل ممنوعیت از هرگونه اقدامات نامطلوب او است.

برای هر چیز کمی از این روش‌ها استفاده نمی‌کنیم، زیرا سگ شما بیش‌ازحد وابسته می‌شود و تمایل به ابتکار عمل را از دست می‌دهد. حتی اگر شما قصد ندارید با یک سگ در اطراف شهر راه بروید و او در قفس زندگی می‌کند، باید او را گاهی اوقات در اطراف حوزه زندگی برد تا او به تعداد زیادی از مردم، سروصدا در خیابان‌ها، جریان ترافیک اتومبیل‌ها و … عادت کند. توجه داشته باشید که هنگام آموزش در پیاده‌روی حتماً باید از قلاده استفاده کنید.

نحوه ارتباط با این نژاد
نحوه ارتباط با این نژاد

نکات نهایی در مورد این نژاد

 • سگ چوپان آسیای مرکزی با بچه‌ها خصوصاً در خانواده آن‌ها رابطه خوبی خواهد داشت.
 • سگ‌های آلابای ترکمن معمولاً با گربه‌ها و سگ‌های دیگر به‌خصوص سایر سگ‌های چوپان بسیار خوب کنار می‌آیند.
 • سگ آلابای جزو نژاد پرانرژی دسته‌بندی نمی‌شود اما استقامت زیادی دارد. آن‌ها هرروز به یک ساعت ورزش نیاز دارند.
 • اگر یک شکارچی نزدیک شود، این سگ‌ها شجاع هستند و به عقب‌نشینی معروف نیستند.
 • آن‌ها معمولاً یک سگ بسیار آرام قلمداد می‌شوند، اما با نزدیک شدن غریبه‌ها زنگ خطر را به صدا درمی‌آورند.
 • آلابای در فصل بهار ریزش مو سنگینی دارد که باید هرروز شانه‌زده شود.
 • این‌گونه از سگ در دانمارک ممنوع است.

کلام پایانی

به پایان راهنمای سگ آلابای ترکمن رسیدیم همان‌طور که خواندید سگ آلابای ترکمن سگی بسیار باهوش است. کلمه آلابای در زبان ترکی به معنی رنگ روشن و سفید است که اشاره به رنگ سفید این حیوانات دارد. گفته‌شده که میکس سگ‌های تبتی و سگ‌های باستانی جنگجوی ترکمنستان باعث به وجود آمدن نژاد سگ آلابای شد.

نژاد سگ آلابای به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین، قوی‌ترین و محافظ‌ترین گونه‌های سگ شناخته‌شده است و سازگاری فوق‌العاده بالایی با محیط پیرامون خود دارد و اینکه بدانید سگ آلابای ترکمن توسط اقوام شمال ایران به‌طور گسترده‌ای برای نگهبانی از گله و خانه در برابر سایر حیوانات وحشی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
مقاله ما به پایان خود رسید امیدوارم از خواندنش لذت برده باشید. شما می‌توانید در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا وسایل دست دوم و نو خود را با بهترین قیمت خرید و فروش کنید.

منابع:

advantour.com

akc.org

dogbreedslist.info

1 دیدگاه دربارهٔ «سگ آلابای ترکمن»

 1. الابای سگ قوم ترکمن بوده ک کشور روسیه ان را با زیرکی تمام به نام خودش ثبت کرده.
  الابای کلمه ترکمنی هست و همین سند محکمی هست ک ترکمن ها مالک اصلی این سگ اصیل و با ارزش هست .
  روس ها یا چینی ها ک تو فرهنگ لغت خود کلمه الابای ندارند پس چطور میتوانند این سگ رو به نام الابای اسم گذاری کرده باشند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *