سگ ژرمن بلک

سگ ژرمن بلک

در بین نژادهای مختلف سگ، سگ سیاه آلمانی یا همان سگ ژرمن بلک یکی از پرکاربردترین، قوی‌ترین و باهوش‌ترین نژادهای سگ است.

این سگ بیشتر موردتوجه خریداران قرار می‌گیرد؛ زیرا یک ژرمن می‌تواند در هر کاری به انسان کمک کند و همیشه وفادار است.

البته عده‌ای فکر می‌کنند که رنگ سگ ژرمن بلک یک نقص برای او محسوب می‌شود. همهٔ سگ‌های ژرمن باید حنایی و قرمزرنگ باشند؛ اما این عقیده به‌هیچ‌وجه درست نیست.

رنگ سیاه سگ ژرمن یکی از استانداردهای این نژاد شناخته‌شده است و اتفاقاً این رنگ باعث شده که ژرمن بلک یک سگ نادر شناخته شود.

نادر بودن

نژاد ژرمن بلک یکی از نژادهای نادر سگ است اما بازهم محبوبیت خود را دارد. علاقه‌مندان به این سگ وفادار همه جای دنیا را می‌گردند تا یک نسل از این سگ را بخرند.

البته این سگ‌ها قیمت بالایی دارند؛ زیرا یک سگ نادر هستند. اگر سگ ژرمن بلک یک یال بلند پشت گردنش داشته باشد به علت مجلل بودنش قیمت بالاتری هم باید برای آن پرداخت کرد.

مثلاً اگر قیمت یک توله‌سگ شپرد ۳۰۰ تا ۹۰۰ دلار باشد قیمت سگ بلک ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.

سگ‌های سیاه آلمانی هم مانند دیگر سگ‌ها تنهایی را دوست ندارند و بیشتر خانواده دوست هستند. آن‌ها هنگام مواجه با خطر، پارس می‌کنند و اضطراب و نگرانی خود را به صاحبان خود نشان می‌دهند.

اگر دقت کرده باشید سگ‌های ژرمن بلک گاهی اوقات زبان خود را بیرون می‌آورند و روی زبان آن‌ها کف کرده است علت کف کردن دهان سگ ژرمن هم استرس است.

سگ‌های ژرمن استفاده‌ها و کاربردهای بسیاری دارند. در ادامه برایتان خلق‌وخو، وفاداری، تاریخچه و نحوهٔ مراقبت از این سگ‌ها را به‌خوبی بیان خواهیم کرد.

شکل ظاهری سگ سیاه چوپان آلمانی

سگ ژرمن بلک یکی از سگ‌هایی است که در دستهٔ بزرگ‌ترین و قوی‌ترین سگ‌های دنیا قرارگرفته است. وزن نرهای ژرمن بلک بین ۲۹ تا ۴۰ کیلوگرم و قد آن‌ها ۶۶ سانتیمتر خواهد بود. ماده‌های این سگ‌ها نیز همیشه کمی کوچک‌تر از نرها هستند. تقریباً وزن آن‌ها بین ۲۲ تا ۳۴ کیلوگرم است و قد آن‌ها از ۶۰ سانتیمتر کمتر است.

آن‌ها دارای یک سر گنبدی شکل با یک پوزهٔ بلند و مربع شکل هستند. این سگ‌ها چشمان بادامی تیره دارند که از بیشترین فاصله می‌توانند دشمن را شناسایی کنند.

شکل ظاهری سگ سیاه چوپان آلمانی
شکل ظاهری سگ سیاه چوپان آلمانی

زیبایی سگ ژرمن بلک

گاهی اوقات موهای پشت گردن این سگ‌ها به یک یال روان در پشت گردن آن‌ها تبدیل می‌شود؛ که بسیار زیبا و جذاب است. موهای زیادی که در اطراف گوش‌ها و یا زیر دم و یا پشت پاهایش است از دیگر زیبایی‌های این سگ است. این چوپان‌های سیاه بین ۱۸ ماه تا ۲ سالگی به رشد کامل خود می‌رسند.

بعضی از این ژرمن‌های بالغ گوش‌های شل دارند؛ اما به‌محض احساس خطر با هوشیاری گوش‌هایشان مانند ژرمن‌های توله، سفت و قائم خواهد شد.

زیرا ژرمن‌ها همیشه گوش‌های ایستاده و آمادهِ برای شنیدن صداها دارند. ژرمن‌ها گردن‌های بلندی دارند و یک پشت صاف که با سایر سگ‌ها متفاوت است.

قد و وزن ژرمن بلک‌ها

قد یک سگ سیاه آلمانی بالغ نر بین ۲۴ تا ۲۶ اینچ (۶۱ تا ۶۶ سانتی‌متر) است. سگ‌های ماده‌ نیز از ۲۲ تا ۲۴ اینچ (۵۶ تا ۶۱ سانتی‌متر) کوتاه تر از سگ های نر هستند.

وزن نرها به‌طور متوسط بین ۶۵ تا ۹۰ پوند (۲۹ تا ۴۱ کیلوگرم) است. درحالی‌که وزن سگ های ماده ژرمن تا ۷۵ پوند (۲۳ تا ۳۴ کیلوگرم) است.

خلق‌وخوی سگ ژرمن بلک

سگ سیاه آلمانی ترکیب هیچ رنگی را در بدن خود ندارد و کاملاً سیاه‌ است. به همین دلیل مزاج و خلق‌وخوی یکسانی دارد و در هر شرایطی مهربان است.

این سگ را به‌عنوان چوپان گله نام‌گذاری کرده‌اند؛ زیرا ژرمن بلک‌ها نژادی اصیل از سگ‌ها هستند که در محافظت و وفاداری زبان زد عموم هستند.

نباید فراموش کرد که چابکی و هوش بالایی که این سگ‌ها دارند باعث شده تا بهتر بتوانند تعلیم و آموزش دیگران را بیاموزند.

ژرمن بلک‌ها برخلاف قیافه و رنگ ترسناکی که دارند، خیلی زود به صاحب خود وابسته می‌شوند و تا پای جان به او خدمت می‌کنند.

این سگ‌ها به بازی‌های فکری که با توپ است، علاقه‌ی زیادی دارند و این به دلیل هوش بالای آن‌ها است.

سگ ژرمن بلک
خلق‌وخوی سگ ژرمن بلک

موارد استفاده از سگ ژرمن بلک

بیشترین کاربرد آن‌ها برای نیروهای پلیس و ارتش است؛ که از آن برای جست‌وجو و نجات در مواقع مختلف استفاده می‌کنند.

نیروهای ارتش و پلیس برای مواقعی مانند زلزله و یافتن مواد مخدر به این سگ احتیاج دارند.

پیاده‌روی و کوه‌نوردی

افرادی که علاقهٔ زیادی به پیاده‌روی و کوهنوردی دارند بهتر است حتماً یک نژاد از این سگ را داشته باشند. این سگ‌ها به‌اندازهٔ کافی فعال و چابک هستند و علاقهٔ زیادی به کوه‌پیمایی دارند. آن‌ها با شادی و خیلی سریع از کوه‌ها بالا می‌روند؛ از رودخانه عبور می‌کنند و به توپ‌بازی علاقه زیادی دارند.

توانایی‌ها

این سگ‌ها به ۶۰ دقیقه در روز ورزش کردن نیاز دارند. در حوادثی مانند زلزله و سیل از ژرمن‌ها برای نجات سیل‌زدگان و نجات افراد مانده در زیر آوار کمک گرفته می‌شود. ژرمن‌ها حتی توانایی شنا کردن در آب را دارند و می‌توانند جنازه‌ها را از داخل آب تا درون ساحل بکشند.

تفاوت ژرمن بلک با ژرمن شپرد

نکتهٔ مهمی در پیرامون داشتن سگ ژرمن بلک که باید به آن توجه کافی داشته باشید، که سگ ژرمن بلک با سگ ژرمن شپرد متفاوت است. به‌اشتباه از سگ‌های ژرمن شپرد به‌عنوان سگ‌های نگهبان استفاده می‌شوند البته می‌توان آن‌ها را برای نگهبانی و محافظت آموزش داد. اما این کار بسیار نگران‌کننده است زیرابه سگ‌های ژرمن شپرد انرژی منفی داده خواهد شد.

بنابراین برای محلفظت و نگهبانی باید از سگ ژرمن بلک استفاده شود. این چوپان سیاه آلمانی علاوه بر وفاداری، بسیار قوی و شجاع است و توانایی حمله و دفاع بیشتری دارد.
ژرمن بلک ها ازنظر رنگ و اندازه نیز با شپرد ها تفاوت‌هایی دارند ازجمله اینکه آن‌ها ازنظر هیکل و قوی بودن از سگ‌های شپرد معمولی بزرگ‌تر هستند و حتی هم هیکل با او هستند.

آموزش دادن به ژرمن بلک

این نژاد سگ‌ بسیار باهوش است و با آموزش‌هایی که شما به آن‌ها می‌دهید بهترین نگهبان خواهند بود. پیشنهاد می کنیم سگ ژرمن بلک در سنین جوانی و کودکی به‌درستی آموزش ببیند و معاشرت داشته باشد تا بهتر وظیفهٔ خود را انجام دهد و نقش یک سگ خانوادگی کامل را ایفا کند.

آموزش دادن به ژرمن بلک
آموزش دادن به ژرمن بلک
  • توجه کنید که آموزش دادن به این سگ‌ها باید مبتنی بر پاداش باشد. هر بار که او درامتحان خود موفق می‌شود به او تکه غذایی بدهید. این کار باعث می‌شود که آموزش‌ها را راحت‌تر انجام دهد. علاوه بر این با شما به‌عنوان مربی بیشتر آشنا خواهد شد و دیگر حس بیگانگی نخواهد داشت.

پاداش

طبق تحقیقات انجام‌شده اگر یک سگ را مجازات کنید باعث بروز رفتارهای ناسالم و مشکل ساز خواهد شد. پس بهتر است با کمک پاداش اسباب‌بازی یا غذا به او تعلیم دهید. او را به‌صورت کلامی ستایش کنید زیرا سگ‌ها حس مهربانی در صدای شما را می‌فهمند.
البته این سگ‌ها برای تربیت و تعلیم دادن نیاز به‌سختی زیادی ندارند؛ خیلی زود تربیت می‌شوند. آن‌ها حیوانات باهوشی هستند و همیشه دوست دارند که مربی را تحت تأثیر قرار دهند و نظر او را به خود جلب کنند.

  • این سگ‌ها همچنین باید از بدو تولد معاشرت و برخورد با دیگران را آغاز کنند. چوپان سیاه باید از ابتدای تولد یاد بگیرد که چگونه با خانواده و دوستان ارتباط برقرار کند و آن‌ها را از یک غریبه تهدیدآمیز تشخیص دهد.

طول عمر سگ ژرمن

سگ ژرمن بلک به دلیل فعالیت بدنی بالایی که دارند، عمر طولانی‌تری هم دارند. با مراقبت مناسب و محبت به این چوپان سیاه می‌توانید طول عمر سگ خود را از ۱۰ تا ۱۳ سال به حداکثر برساند.

تغذیه سگ ژرمن

این سگ‌ها میزان غذای کمی را در ۴ وعده می‌خورند؛ زیرا مصرف غذای بیش‌ازحد برای سگ‌ها نفخ می‌آورد و باعث مسمومیت آن‌ها می‌شود. پیشنهاد می کنیم برای تغذیه سگ مقالهِ مربوطه را در وبسایت واسط پت را بخوانید زیرا خوراک نامناسب حتی باعث مرگ سگ می‌شود.

سگ ژرمن بلک
تغذیه سگ ژرمن
  • سگ‌هایی که کوچک‌تر هستند و تازه به دنیا آمده‌اند تمایل بیشتری به خوردن غذا دارند. بعد از ۶ ماهگی که سگ‌ها به دورهٔ بلوغ خود می‌رسند روزانه به دو وعده‌غذا احتیاج دارند. هر وعده باید میزان مناسبی داشته باشد.

توجه

اگرچه میزان مواد غذایی کم باشد ولی باید شامل مواد مغذی و انرژی‌زا باشد. مثلاً سگ‌های بالغ ۱۹/۱ گرم پروتئین در هر پوند از وزن بدن و ۵۹ گرم چربی نیاز دارند. اگرچه کربوهیدرات‌ها هم برای غذای سگ‌ها لازم هستند اما به‌اندازهٔ دیگر مواد ضروری نیستند. بهتر است که از انواع مختلف غلات برای کامل شدن غذای سگ استفاده کنید.

سعی کنید که در صدر تمام مواد غذایی، گوشت را قرار دهید. غذاهای گوشتی به‌عنوان اولین مادهٔ تشکیل‌دهندهٔ غذای سگ‌ها هستند.

ازآنجاکه هر سگ بسته به‌سلامت، متابولیسم و میزان فعالیت خود نیازهای تغذیه‌ای خاص دارد. پرسیدن میزان و نوع تغذیه ی سگ از دامپزشک ضرری ندارد.

وزن و تغذیه سگ ژرمن

اگر می‌خواهید بدانید که سگ شما متناسب با وزن خود چه مقدار کالری به‌طور روزانه احتیاج دارد، طبق نکتهٔ زیر می‌توانید این میزان را آماده کنید:

توله‌سگ بزرگ‌سال:
نر ۲۲۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری
ماده ۱۷۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری

نظافت یک چوپان آلمانی

همیشه مراقبت از یک حیوان خانگی بهتر از درمان بیماری است. حیوانات خانگی به مراقبت زیادی نیاز دارند بنابراین باید همواره سلامت کل بدن او را بررسی کنیم. مثلاً اگر متوجه ریزش موی ژرمن بلک خود شدید حتماً باید به این مسئله توجه کنید زیرا یک ژرمن سالم ریزش موی بیش‌ازحدی ندارد. فقط هنگام حمام بردن یا شانه زدن بدنش مقداری ریزش مو دارد. در فصل بهار و پاییز این ریزش مو بیشتر است.

نظافت یک چوپان آلمانی
نظافت یک چوپان آلمانی

پس بهتر است که برای انجام مراقبت‌ها و رسیدگی به سگ ژرمن خود برنامه‌ریزی کنید تا به تمام مراقبت‌های او برسید. اگر یک سگ ژرمن بلک را به‌عنوان سگ خانگی در منزل نگهداری می‌کنید. باید حتماً نکات بهداشتی مربوط به این سگ را رعایت کنید. در ادامه به بیان برخی از نکات بهداشتی و سلامتی سگ می‌پردازیم که باید حتماً آن‌ها رعایت شوند.

نکات بهداشتی

برای جلوگیری از گره خوردن موهای بدن سگ باید مرتب شانه کنید. میزان گره بستگی به میزان موهای بدن سگ دارد. اگر موهای سگ شما بلند است بهتراست هرروز او را شانه کنید. اگر موهای کوتاه‌تری دارد شانه کردن دو بار در هفته برای او کافی است.

  • به این نکته توجه کنید که ریزش موهای گره خوردهٔ سگ باعث بیماری و ناراحتی افراد خانواده خواهد شد. پس حتماً نکات لازم را رعایت کنید. هر روز محل زندگی را جارو کنید تا موهای جمع شده برای شما و خانواده‌تان ناخوشایند نباشد.

چک کردن گوش‌ها

گوش‌های آن‌ها را مرتباً چک کنید زیرا احتمال وجود میکروب‌ها و گردوغبار بر روی گوش‌های آن‌ها زیاد است. این مورد می‌تواند باعث بیماری سگ و صاحب او شود. البته برخی از صاحبان سگ همیشه گوش‌های سگ را با دست خود ماساژ می‌دهند و این کار باعث رشد بهتر گوش‌های سگ می‌شود همچنین به او حس آرامش می‌دهد.
گاهی اوقات علاوه بر دندان‌ها، گوش‌های ژرمن بلک عفونت می‌کند و باید قبل از عفونت به آن‌ها رسیدگی کرد و آن‌ها را تمیز کرد.

شست‌وشو

سعی کنید همواره او را به حمام ببرید،۲ یا ۳ بار در ماه ایده‌آل است. اگر خودتان نمی‌توانید او را به حمام ببرید از یک آرایشگر سگ بخواهید که ایشان این کار را انجام دهد.

سگ ژرمن بلک
شست‌وشو
  • البته توجه کنید که حمام بردن زیادی ژرمن‌ها باعث خشکی پوست آن‌ها می‌شود.
  • ماهانه یک‌بار ناخن‌های سگ ژرمن بلک خود را کوتاه کنید؛ تا اگر او را به خانه آوردید یا او را بغل کردید. ناخن‌های بلند او به شما و مبلمان منزلتان نیز آسیب نرساند.
  • برای حفظ ظاهر ژرمن‌ها، آن‌ها را دو بار یا سه بار در سال برای آرایش مو و تمیز کردن عمومی به آرایشگاه ببرید.
  • به‌سلامت دهان و دندان او توجه کنید و دندان‌های او را همیشه چک کنید تا عفونت نکند.

نقص‌ها و بیماری سگ ژرمن بلک

در این قسمت به دومورد از بیماری ها می پردازیم، با ما همراه باشید.

دیسپلازی مفصل ران

درواقع رشد غیرطبیعی در مفصل ران می‌تواند منجر به ضعیف شدن و خراب شدن باسن یک سگ شود که اغلب آرتروز می‌شود. این مشکل ممکن است خفیف و یا برعکس بسیار ناتوان‌کننده و قوی باشد. البته این‌یک مشکل رایج در نژادهای قوی سگ است که به دلیل رشد سریع سگ رخ می‌دهد. این بیماری اغلب از طریق روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و یا با دارو قابل‌کنترل است، اما اغلب اوقات به جراحی نیاز است.

بیماری نخاع است که باعث از بین رفتن سلول‌های عصبی می‌شود و اگر به‌موقع شناسایی و درمان نشود، باعث فلج شدن سگ شما خواهد شد.

آرتروز

آرتروز که مشکل دردناک سگ است و با بروز این مشکل سگ نمی‌تواند حرکت کند و مفاصل او به‌راحتی تکان نمی‌خورند. برای درمان این بیماری بهتر است که حتماً سگ را به یک دامپزشک نشان دهید. او می‌تواند با دارو و یا حتی جراحی به سگ کمک کند تا دوباره سلامت خود را به دست آورد و بتواند حرکت کند.

آرتروز ژرمن بلک
آرتروز ژرمن بلک

همچنین لازم است مرتباً برای معاینات جسمی سالانه به دامپزشک مراجعه کرده و برنامه واکسیناسیون وی را حفظ کنید. از طرفی معاینات دندانپزشکی نیز برای این سگ‌های شکاری که همیشه با دندان‌های خود شکار می‌کنند از مهم‌ترین نکاتی است که اگر رعایت نشود باعث مشکلات لثه و دهان او خواهد شد.

رنگ سگ ژرمن بلک

یک ژرمن بلک را هیچ‌وقت نمی‌توانید در رنگ‌هایی غیر از سیاه پیدا کنید حتی اگر داخل بدن او خال‌های ریز و کوچکی از رنگ‌های دیگر باشد. در این صورت سگ شما دیگر ژرمن بلک نیست و یک شپرد معمولی است. البته اگر خال‌های بدن او با بلوغ کامل به رنگ سیاه تغییر کرد می‌توان گفت سگ شما یک ژرمن بلک است ولی از نوع اصیل نیست. حتی اگر توله‌سگ شما کاملاً سیاه باشد و باگذشت زمان رنگ بدن او به قهوه‌ای تیره تغییر پیدا کرد یا موهای بدن او کم‌رنگ و سفید شد این سگ هم یک ژرمن بلک اصیل نیست.

اما برخلاف توله‌سگ‌های ژرمن بلک که از بدو تولد سیاه کامل به دنیا می‌آیند، توله‌سگ‌های اصیل ژرمن شپرد در ابتدای تولد خود به رنگ‌های خاکستری و سیاه‌وسفید هستند. این توله‌سگ‌ها باگذشت زمان و تقریباً در ۸ هفتگی رنگ بالغ خود را به دست می‌آورند و یک ژرمن شپرد کامل می‌شوند.

پرورش یک ژرمن بلک اصیل

متأسفانه، بسیاری از پرورش‌دهندگان سگ ژرمن بلک آلمانی فقط برای سود خود این سگ را پرورش می‌دهند و برایشان مهم نیست که سگ پرورش داده شده چقدر اصل و مورد اعتماد باشد و این یعنی آن‌ها هیچ‌وقت نگران اصیل بودن و کیفیت واقعی ژرمن‌ها نیستند و برخی دیگر حتی نگران سلامتی سگ‌ها هم نیستند.

اگرچه برای پرورش یک سگ ژرمن از دو سگ ژرمن اصیل باید هزینه زیادی پرداخت کرد اما مطمئن‌ترین راه برای تولید و پروش سگ ژرمن بلک اصیل است.
برای اینکه یک ژرمن بلک چوپان را داشته باشید، حتماً باید هر دو والدین او ژن مغلوب و مشکی داشته باشند. یک روش مطمئن‌تر برای تولید این سگ نادر، پرورش این سگ از دو سگ چوپان سیاه است که بعداً با این دو سگ به یک ژرمن بلک اصیل و مطمئن برسیم.

سگ ژرمن بلک
پرورش یک ژرمن بلک اصیل

آیا از سگ ژرمن شپرد یک ژرمن بلک زاده می‌شود؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت اگر یکی از دو والدین ژرمن شپرد چه به رنگ سیاه و چه به رنگ قهوه‌ای باشد و ژن مغلوب و مؤثری داشته باشد، فقط توله‌سگ‌های ژرمن شپرد را تولید کند اما اگر هر دو والدین ژن مغلوب و قوی داشته باشند می‌توانند یک ژرمن بلک را به دنیا آوردند پس اگر یک سگ سیاه آلمانی را دیدید که والدین او شپرد هستند، تعجب نکنید.

آیا رنگ سیاه سگ سیاه آلمانی بر خلق‌وخوی آن‌ها تأثیر دارد؟

برخی افراد در نگاه اولیه به یک ژرمن بلک از او به‌شدت می‌ترسند و به او به‌عنوان یک سگ وحشی و جنگاور نگاه می‌کنند اما اصلاً این‌طور نیست. ژرمن بلک‌ها ازنظر خلق‌وخو هیچ تفاوتی با ژرمن شپرد ندارد. آن‌ها رنگ خیره کننده‌ای دارند؛ اما مزاج و رفتار وحشیانه و خطرناکی ندارند. اگر خصوصیات سگ ژرمن شپرد را هم مطالعه کنید، خواهید دید که او نیز بسیار مهربان و وفادار و سگ آرامی است که خیلی زود به انسان‌ها وابسته می‌شود و به خانواده‌اش علاقه زیادی دارد.

یافتن یک پرورش‌دهنده معتبر

هنگام خرید هر سگ، حتماً سعی کنید یک پرورش‌دهنده سگ که قابل اعتماد باشد را پیدا کنید. برای پیدا کردن یک پرورش‌دهندهٔ قابل‌اعتماد می‌توانید از یک دامپزشک، از دوستان و یا از پانسیون‌های نگهداری سگ کمک بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

البته برای خرید این نژاد سگ که بیشتر از سایر نژادها به نیروی انتظامی و نیروی امداد و نجات کمک می‌کند بهتر است به این نهاده‌ها هم سر بزنید و از آن‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید. گاهی اوقات آن‌ها سگ‌های خود را که دیگر استفاده نمی‌شوند را به شما می‌فروشند اما دقت کنید که رد تیر یا عمل جراحی بر روی بدنشان نباشد. البته بهتر است برای خرید ژرمن بلک راهنمای خرید سگ نگهبان  را نیز مطالعه کنید تا بهتر انتخاب کنید.

یکی دیگر از راه‌های خرید حیوانات خانگی مانند یک سگ سیاه آلمانی باهوش، جست‌وجو در سایت‌های اینترنتی مانند واسط کالا است، زیرا سایت‌های زیادی به‌صورت آنلاین سگ‌های نژادهای مختلف را به فروش می‌گذارند، فقط کافی است با دقت زیاد به این خرید اقدام کنید.

سخن پایانی

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید؛ از همراهی شما با سایت واسط پت سپاسگذارم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو و همچنین حیوانات خانگی، از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع:

k9web.com

animalso.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *