راهنمای خرید سگ خانگی

راهنمای خرید سگ خانگی

جوانان امروزی و بسیاری از افراد علاقه دارند که یک سگ خانگی داشته باشند و همراه همیشگی آن‌ها باشد. این افراد باید به یاد داشته باشند که، داشتن سگ همان‌طور که جذاب است، با یک مسئولیت مهم همراه است. قبل از خرید سگ خانگی بررسی‌های لازم را انجام دهید، وقت بگذارید و راهنمای خرید سگ خانگی را مطالعه کنید. اگر تصمیم گرفته‌اید یک سگ خانگی بخرید و نمی‌دانید که چه نوع سگی را برای خرید انتخاب کنید. با واسط پت همراه باشید تا بدانید چه نوع سگی برای شما و خانواده‌تان مناسب است.

منبع خرید سگ خانگی

اگرچه خرید سگ از یک پرورش‌دهندهٔ سگ گران‌ترین گزینه است، اما مطمئن‌ترین راه در خرید سگ است. همچنین دیدن شرایطی که سگ در آن زندگی می‌کرده است می‌تواند در انتخاب سگ به شما کند. شما به‌عنوان صاحب سگ باید بدانید که چقدر محیط اطراف سگ تمیز بوده است؟

یک فروشندهٔ خوب که سگ‌ها برایش مهم هستند و همیشه آن‌ها را دوست داشته، هنگام برخورد با هر خریدار مانند شما، باید آرامش بعدی سگ را پرس و جو کند و روی سگ‌های خود حساس باشد.

او باید بداند آیا سگ بعد از فروش، زندگی مناسب و امکانات کافی دارد یا خیر؟

نکته

اگر فروشندهٔ هنگام خرید سگ از شما خواست تا قرارداد امضا کنید، حتماً آن را با دقت بخوانید. شاید در برگهه قرارداد هزینه تربیت سگ یا سودی را ذکر کرده باشد تا بخواهد از شما دریافت کند.

از چه جایی سگ را بخریم؟

حال این سوال پیش می‌آید از چه مکان معتبری سگ را خریداری کنیم؟ با ما همراه باشید.

مرکز پرورش سگ یا پانسیون

در هر شهر مرکز پرورش سگ وجود دارد و شما باید یکی از معتبرترین مراکز را پیدا کنید. یکی از مربیان بااخلاق و وظیفه‌شناس او را پیدا کنید و راجع به سگ موردنیاز خود با ایشان صحبت کنید. بعضی از فروشندگان و مربیان فقط برای منافع خود حرف می‌زنند و می‌خواهند فقط سگ‌های خود را بفروشند به همین دلیل واقعیت را نمی‌گویند.

اگر یک دامپزشک خوب سراغ دارید می‌توانید دربارهٔ پرورش‌دهندگان سگ در منطقه از او سؤال کنید. به یک سایت معتبر مربوط به استان خود مراجعه کنید و یک فرد بااخلاق را بیابید و سؤالاتتان را بپرسید.

یک پرورش‌دهندهٔ خوب علاوه بر حوصله‌ای که برای پاسخ دادن به سؤالات شما دارد، باید مدارک مربوط به پرورش سگ را به‌طور کامل داشته باشد. ازجمله: مستندات مربوط به مراقبت‌های پزشکی و قرارداد سلامتی و شناسنامه برای هر سگ داشته باشد.

اگر به یک سگ خانگی احتیاج دارید که در کنار زیبایی و خانگی بودن برای دفاع و امنیت منزل استفاده شود. می‌توانید با کمک نیروی انتظامی و گروه امداد نجات اقدام کنید. هلال‌احمر هم می‌تواند شما را در خرید سگ‌های نگهبان راهنمایی کند.

البته برخی از سایت‌های معتبر هستند که اطلاعات کاملی در اختیار خریداران قرار می‌دهند و عکس‌های واضحی از سگ را به اشتراک می‌گذارند.

مرکز پرورش سگ یا پانسیون
مرکز پرورش سگ یا پانسیون

دقت در خرید

اگر برای بازدید از یک سگ به محل نگهداری آن‌ها می‌روید؛ سعی کنید بر احساسات خود مسلط بوده و آن را کنترل کنید. این گونه است که می‌توانید یک سگ خوب را انتخاب کنید.

بهتر است که یک دفترچه یادداشت با خود به همراه داشته باشید. سگ‌های موردعلاقه خود را در آن یادداشت کنید و در آخر به‌عنوان راهنمای خرید سگ خانگی از آن استفاده کنید.

سپس در این لیست تمام سؤالات خود را درباره این سگ بنویسید. تمام مشخصات و سوابق پزشکی او را در این لیست راهنما یادداشت کنید. در مورد میزان تغذیه و خلق‌وخوی این سگ را از صاحبش سؤال کنید و آن‌ها را نیز یادداشت کنید. البته باید تمام هزینه‌های مربوط به این سگ‌ها را در نظر بگیرید و آن‌ها را بپذیرید.

برای خرید یک سگ خانگی توجه به بهداشت مکان و بدن او نکته بسیار مهمی است. شما باید این سگ را در کنار خود و افراد خانواده‌تان نگه‌دارید. وجود هرگونه بیماری و مشکلی در او باعث صدمه زدن به خانواده‌تان می‌شود.

راهنمای خرید سگ خانگی
دقت در خرید

یک مربی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک پرورش‌دهنده و مربی خوب را می‌توان از روی رفتارش با حیوانات شناخت. او علاوه بر اینکه تمام اطلاعات موردنیاز یک سگ را در اختیار شما قرار می‌دهد، یک محل تمیز برای او فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد که شما به‌راحتی سگ دلخواهتان را ببینید.

همه اطلاعات پزشکی سگ را در اختیار شما قرار می‌دهد و حتی به شما قول می‌دهد که اگر مشکلی برای سگ به وجود آمد آن را می‌توانید برگردانید. امروزه افراد سود جوی زیادی هستند که توله‌ها را از مادر جدا می‌کنند و بی‌رحمانه آن‌ها را می‌فروشند؛ اما یک مربی خوب توله‌ها را تا حداقل ۷ یا ۸ هفته از مادر جدا نمی‌کند.

او به شما بیمه ارائه می‌دهد تا بتوانید در مواقع ضرورت سگ را به‌راحتی به کلینیک ببرید. علاوه بر این، چند هفته اول خریدتان را برای پوشش بیماری احتمالی سگ، بیمه حیوانات خانگی را ارائه می‌دهد.

توجه به مدارک سگ

یک فروشنده با اطمینان می‌تواند یک راهنمای خرید سگ خانگی برای شما باشد که همه‌چیز را به شما اطلاع دهد. اگر سگ‌ها دارای شناسنامه و شجره‌نامه هستند او یک شناسنامه اصل به شما ارائه می‌دهد تا از خرید نژاد سگ خود مطمئن باشید.

افسردگی در سگ‌ها به یک مشکل بزرگ تبدیل‌شده است که باید به آن توجه کرد. سگ‌هایی که همیشه شاد بوده‌اند و به آن‌ها توجه شده است، در بزرگ‌سالی از این افسردگی به دور بوده‌اند.

بعضی از سگ‌ها در شرایط خوبی در پرورشگاه زندگی نمی‌کنند و در قفس‌ها زندانی هستند. همین موجب خستگی و افسردگی آن‌ها می‌شود.

خلق‌وخوی سگ‌ها

اخلاق سگ را می‌توانید آزمایش کنید و از ابتدا با اخلاق او آشنا شوید. خلق‌وخوی سگ بخشی از شخصیت او است که با آن متولدشده است. به‌عنوان‌مثال، یک سگ ممکن است به‌طور طبیعی اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشد و یا یک سگ نگهبان و محافظ باشد. قبل از خرید سگ، باید توجه داشته باشید که یک سگ می‌تواند خلق‌وخویی نامناسب داشته باشد و شما نتوانید او را تحمل‌کنید.

جالب است بدانید که برخی از نژادهای سگ علاوه بر وفادار بودن، حیوانات حسودی هستند. آن‌ها به فرزندان شما حسادت می‌کنند و توجه شما به فرزندانتان، موجب حسادت او و درنتیجه آسیب زدن به فرزند شما می‌شود.

خلق‌وخوی سگ‌ها
خلق‌وخوی سگ‌ها

برای شناخت خلق‌وخوی هر سگ، آزمایش‌های مزاج وجود دارند. که این تست‌های مزاج شناسی با توجه به رفتارهایی مانند شکار، جست‌وجو و غیره می‌تواند به شما در شناخت خلق‌وخوی سگ کمک کند. البته این تست باید توسط افراد باتجربه و متخصص انجام شود. درنهایت اطلاعاتی راجع به نقاط ضعف و قوتی که در رفتارهای سگ شما است برایتان فراهم کند. تست‌های مزاج شناسی برای هر نوع سگ متفاوت است.

معاینه پزشکی

قبل از خرید سگ خانگی با توجه به دستور راهنمای خرید سگ خانگی، حتماً او را نزد دامپزشک ببرید. نظرات او را درباره سلامت سگ موردنظر جویا شوید.

حتی اگر داخل پانسیون آن‌ها یک دامپزشک است و سگ را معاینه کرده است اما بازهم او را به یک دامپزشک و کلینیک بیرون از پانسیون نشان دهید.

همان‌طور که گفتیم این سگ همبازی کودکان شما است و یک ریزش موی سگ می‌تواند برای شما ناخوشایند باشد.

یک دامپزشک علاوه بر سلامت جسمی سگ، سلامت پوست و بدن و موی سگ را ازنظر شاخص‌های خود بررسی می‌کند. پوست سگ باید بدون لکه‌ها و پوسته‌پوسته شدن و دارای یک پوشش صاف و براق باشد.

همه توله‌سگ‌ها، بدون در نظر گرفتن نژاد، باید اولین واکسیناسیون خود رابین شش تا نه هفته و دومین بار را در ۱۰ تا ۱۲ هفتگی انجام دهند.

یک دامپزشک خوب علاوه بر معاینات جسمی و پوستی به معاینات و نظافت دهان و دندان سگ توجه بسیاری می‌کند.

به قلب و ریه‌های او گوش می‌دهد. ممکن است مدفوع سگ را آزمایش کند تا بداند اگر انگل روده دارد آن را درمان کند. همچنین در آخر معاینات ارتوپدی و عصبی را انجام می‌دهد تا سگ بتواند یک همبازی خوب برای شما باشد.

راهنمای خرید سگ خانگی
معاینه پزشکی

چرا سگ می‌خرید؟

قبل از خرید سگ از خود بپرسید که چرا می‌خواهید سگ بخرید؟ گاهی اوقات می‌خواهید یک سگ را به‌عنوان هدیه به کسی بدهید؛ اما همیشه در نظر داشته باشید که سگ یک عروسک نیست که فقط به‌ظاهر و زیبایی او دقت کنید و باید مواردی نظیر هزینه و مراقبت‌های آن را نیز در نظر بگیرید.


برای خرید یک سگ خانگی باید حتماً انگیزه و علاقه زیادی را داشته باشید. اگر بعد از خرید این سگ پشیمان شدید دیگر هزینه‌ای که بابت آن خرج کرده‌اید از دست می‌رود. در ادامه برایتان هزینه و نیازهایی که برای خرید یک سگ احتیاج دارید برای راهنمای خرید سگ خانگی، بیان می‌کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

فواید نگهداری سگ

هزینه‌های مربوط به خرید سگ

قبل از اینکه بخواهید یک سگ خانگی بخرید حتماً باید به این نکته دقت کنید. ازنظر مالی توانایی نگهداری یک سگ در خانه را دارید یا خیر؟ علاوه بر هزینه اولیه‌ای که برای خرید یک سگ باید در نظر بگیرید هزینه‌های دیگری ازجمله:

هزینه‌های غذای روزانه، هزینه خرید وسایل جانبی و یا اسباب‌بازی برای او ازجمله:

لوازم نظافت، کاسه‌های آب برای غذا خوردن او، بند، یقه و غیره.
همچنین هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی که به‌طور روزانه یا هفتگی باید پرداخت شود مانند واکسیناسیون، تمیز کردن دندان‌های سگ، پیشگیری از کک و غیره.

علاوه بر هزینه‌های یادشده، اگر به یک لیست راهنمای خرید سگ خانگی دقت کنید خواهید دید که هزینه‌هایی را نیز برای آموزش دادن به سگ احتیاج دارید.

یک سگ باید بداند که در مقابل رفتارهای شما چگونه برخورد کند و این آموزش‌ها واقعاً ضروری هستند. اگر قصد دارید در خانه خود یک سگ نگهبان داشته باشید می‌توانید راهنمای خرید سگ نگهبان را مطالعه نمایید.

هزینه‌های مربوط به خرید سگ
هزینه‌های مربوط به خرید سگ

موقعیت هر خانه

برای خرید یک سگ خانگی باید جزئیات مسائل روزانه خود را بررسی کنید. بدانید که در چه حد می‌توانید یک سگ را نگهداری کنید؟

مثلاً اگر شما در خانه آپارتمانی زندگی می‌کنید داشتن یک سگ که سروصدا و مزاحمت زیادی داشته باشد می‌تواند باعث نگرانی دیگر همسایه‌ها شود.

اگر شما همیشه در بیرون از خانه هستید و مدت‌زمان کمتری در خانه می‌مانید، پس‌خرید یک سگ خانگی برای شما مناسب نیست؛ زیرا یک سگ، نگهداری و مراقبت همیشگی احتیاج دارد. پس اگر زندگی شلوغ و پرکاری دارید بهتر است از خرید یک سگ خانگی صرف‌نظر کنید.

اگر خانه شما حیاط دارد یا یک فضای سبز اطراف آن دارید می‌توانید خوشحال باشید که سگ شما جایی برای بازی و سرگرمی دارد و دیگر از شدت تنهایی پارس نمی‌کند.

قبل از داشتن سگ باید حتماً با صاحب‌خانه خود مشورت کنید تا اجازه دهد شما سگ را به خانه بیاورید. البته افراد زیادی برای تمیز ماندن خانه خود با این کار موافقت نخواهند کرد. از طرفی نگهداری سگ در خانه بدون صحبت با صاحب‌خانه عواقب خوشایندی ندارد.

راهنمای خرید سگ خانگی
موقعیت هر خانه

آموزش دادن به سگ خانگی

بهتر است یک راهنمای خرید سگ خانگی را مطالعه کنید تا با عادت‌ها و رفتارهای سگ‌ها آشنا شوید. بدانید که چگونه باید به یک سگ را آموزش داد؟ به چند مورد از رفتارهای سگ توجه کنید:
اگر یک سگ را در خانه نگه می‌دارید مراقب ارتباط مهمانان با اوباشید. یک سگ طبق آموزش‌هایی که می‌بیند عمل می‌کند و فقط از شما اطاعت می‌کند. حتی می‌تواند باعث ناراحتی و اذیت مهمان شما شود و یا اینکه بچه‌های مهمانان شما را اذیت کند. پس سعی کنید سگ خود را اجتماعی بار بیاورید.

اگر بتوانید به سگ خود آموزش توالت رفتن بدهید؛ تأثیر بزرگی در سلامت و بهداشت او و خودتان خواهد داشت. البته این رفتار را سگ‌های مسن به‌سختی اطاعت می‌کنند؛ بهتر است سگ را از ماه‌های اولیه با این عادت‌ آشنا کرد.

به یاد داشته باشید، سگ‌های خانگی قبل از اینکه به منزل شما آورده شوند در مکانی بسیار کوچک‌تر بوده‌اند. آن‌ها به خانه‌نشینی عادت ندارند. عده‌ای از سگ‌ها اختلالات رفتاری خود را از پرورشگاه می‌گیرند؛ به همین دلیل برای آموزش به آن‌ها راه دشواری در پیش دارید.

نژادهای سگ

برخی از نژادهای سگ برای نگهداری در منزل و البته برای افراد تازه ‌وارد اصلاً مناسب نیستند. باید برای انتخاب نژاد سگ به‌دقت راهنمای خرید سگ خانگی را مطالعه کنید. همه نژادهای سگ را بررسی کنید و بدانید با کدام مدل علاقه دارید؟ شاید خصوصیات و شخصیت‌های رفتاری بعضی از نژادها کاملاً با سبک زندگی شما متفاوت است.

نژادهای سگ
نژادهای سگ

علاوه بر آن، صحبت کردن با یک مربی که باتجربه است، می‌تواند شما را در انتخاب نژاد سگ کمک کند. هرچه اطلاعات بیشتری را کسب کنید بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. اگر سگی که می‌خرید متناسب باشخصیت و روحیات شما انتخاب‌نشده باشد مشکل بزرگی برایتان در آینده خواهد بود و باعث عصبانیت شما می‌شود.

چگونه نژاد سگ را انتخاب کنیم؟

اگرچه انتخاب نژاد سگ سلیقه‌ای است؛ اما باید با توجه به روحیات و شخصیت شما هم باشد مثلاً در هر موقعیت مکانی شما نمی‌توانید یک سگ پرسروصدا و بزرگ را بخرید. مگر اینکه یک‌منزل بزرگ داشته باشید و برای رسیدگی به سگ وقت کافی داشته باشید.

مثلاً برخی از نژادهای سگ باید همیشه ورزش کنند، در حال جنب‌وجوش باشند تا مشکلاتی مانند افسردگی و مشکلات قلبی پیدا نکنند. پس سبک زندگی هر فرد بر انتخاب او برای خرید یک سگ خانگی بسیار تأثیر گزار است. سگ‌ها مانند دیگر حیوانات خانگی تنها بودن را دوست ندارند. نمی‌توان آن‌ها را به مدت طولانی در منزل رها کرد. مثلاً اگر برای مدت طولانی سرکار می‌روید بهتر است از خرید سگ صرف‌نظر کنید.

کدام نژاد سگ بهتر است؟

سگ‌ها به هر شکل و ابعادی هستند و به معنای واقعی کلمه صدها نژاد برای انتخاب وجود دارد حتی اگر نژادهای پرورش‌یافته را هم بشمارید تعداد این نژادها بیشتر است.

نژاد تازی (سالوکی)

بعضی از نژادهای سگ علاقه زیادی به پیاده‌روی دارند. اگر شما بیشتر علاقه به پیاده‌روی دارید سگ سالوکی می‌تواند همراه خوبی برای شما باشد و با او از یک پیاده‌روی طولانی لذت ببرید.

کولی یا اسپانیل

اگر شما علاقه به کوهنوردی و گشت‌وگذار در هوای آزاد دارید سگ کولی یک سگ چابک و بازیگوش است که برای شما مناسب است.

هاسکی

هاسکی‌ها سگ‌هایی هستند خستگی برایشان معنی ندارد و می‌توانند همیشه در حال سفر باشند این سگ‌های فعال بسیار باهوش هستند.

هاسکی
هاسکی

کورجیس

این سگ‌ها بسیار بااخلاق و خوش‌مشرب هستند و از این سگ‌ها بیشتر برای گله و نگهبانی استفاده می‌شود. این سگ‌ها بسیار مهربان‌اند و می‌توانند مدت طولانی را به همراه شما بازی کنند.

امروزه انواع نژادهای مختلفی هستند که افراد جوان به آن‌ها علاقه‌ی بسیاری دارند و جذابیت زیادی دارند مانند سگ‌های بامزه و عروسکی مثل مالتیز،شیبا ،سگ کوهستانی برنس و سگ‌های فنجانی که قیمت بالایی دارد.

خصوصیات ظاهری یک سگ سالم

یک سگ سالم را می‌توان از روی ظاهرش تشخیص داد البته باید تجربه داشته باشید و گول افراد دیگر را نخورید. واسط پت یک راهنمای خرید سگ خانگی را برای شما در نظر گرفته است تا بر طبق آن بهترین نژاد سگ و سگ سالمی را انتخاب کنید.

  • داشتن چشمان درشتی که هیچ نشان از خستگی و مرضی در آن نباشد و علاوه بر آن ترشح و قطرات اشک در آن‌ها وجود نداشته باشد.
  • داشتن یک بینی تمیز و روشن که هیچ ترشح و زخمی به روی آن باشد.
  • سگ‌هایی که یک بدن نرم و تمیز با موهای براق و نرم دارند و هیچ لکه کثیف مانند گردوغبار و لکه ضخیمی بر روی بدن او وجود نداشته باشد. بدن سگ نباید هیچ بوی بدی بدهد زیرا بوی بد سگ نشان از وجود پشه و کک در او است.
  • داشتن دندان‌های تمیز و روشن.
  • گوش‌های بدون رنگ قرمزی و تمیز داشته باشند.
  • دم تمیزی داشته باشد و نشانه‌ای از اسهال و عفونت بر بدن و دم او نباشد.
  • بدنی با هیکل متوسط داشته باشد که نه بسیار لاغر و نه بسیار چاق باشد؛ زیرا اندام یک سگ علامت سلامت او است.
    اگر یک سگ با این مشخصات پیدا کردید می‌توانید با رعایت نکات دیگری که در مقاله راهنمای خرید سگ خانگی گفته می‌شود آن را بخرید.
خصوصیات ظاهری یک سگ سالم
خصوصیات ظاهری یک سگ سالم

به مشکلات ارثی سگ دقت کنید!

متأسفانه، آزمایش غربالگری ژنتیکی برای همه مشکلات ارثی سگ‌ها وجود ندارد و مشکلات ژنتیکی زیادی در برخی نژادها ریشه دوانده است. بااین‌حال، برخی از مشکلات ژنتیکی سگ را می‌توان از طریق بررسی فیزیکی یک سگ، به‌عنوان‌مثال با مشاهده شکل صورت او، تشخیص داد.

برای مثال ۵۰ درصد اسپانیل‌ها در سن ۵ سالگی به یک بیماری قلبی به نام سوفل قلب دچار می‌شوند که صدای اضافه‌ای مانند زوزه از قلب آن‌ها شنیده می‌شود. سگ‌های های براکیسفالیک، ازجمله پاگ، بولداگ انگلیسی، بولداگ فرانسوی، بوستون تریر، صورت صاف دارند و نمی‌توانند به‌راحتی نفس بکشند البته مشکلات و نقص‌های دیگری در برخی از سگ‌ها وجود دارد که ازجمله مشکلات مادر زادی است.

اگر این دسته از سگ‌ها را به‌اشتباه انتخاب کنید و بخرید باید تا آخر چند عمل بر روی او انجام دهید. مثلاً برای باز کردن راه تنفس باید او را عمل کرد و مراقبت‌های زیادی احتیاج دارند به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم از خرید این سگ‌ها صرف‌نظر کنید.

کلام آخر

امیدواریم توانسته باشیم دید کلی‌ ازراهنمای خرید سگ خانگی را ارائه داده باشیم و از همراهی شما متشکریم. پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.
همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید.

منابع :

rspca.org.uk

bluecross.org.uk

.rspcapuppyguide.com.au

thesprucepets.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *