اصلاح موی سگ

اصلاح موی سگ

مهم نیست سگ شما از چه نژادی باشد موی تمام سگ‌ها نیاز به اصلاح کردن دارد. البته با توجه به نژاد هر سگ میزان نیاز به اصلاح موی سگ، ممکن است متفاوت باشد. تمام صاحبان سگ پس از مراجعه به کلینیک‌های زیبایی سگ‌ها متوجه‌ی این موضوع می‌شوند که هزینه‌ی اصلاح موی سگ‌ها اغلب زیاد است. اما اگر تا پایان این مطلب با واسط پت همراه باشید و نکاتی را که شما را از این هزینه بی نیاز می‌کند بدانید، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

اصلاح موی سگ چه اهمیتی دارد؟

هنگامی که موی سگتان را اصلاح می‌کنید باعث می‌شود بر بدن سگتان نظارت داشته باشید. همچنین هرگونه مشکلی که در سطح پوست ایجاد شود مثل: بریدگی، لکه، تورم و … را مشاهده می‌کنید. هر کدام از این علایم می‌تواند نشان دهنده‌ی شروع یک بیماری باشد که در صورت مشاهده می‌توانید زود اقدام کنید و از مشکلات جدی جلوگیری کنید.

همچنین حین نظافت رابطه‌ی نزدیک‌تری بین سگتان و شما ایجاد می‌شود. در حین اصلاح موی سگ تان می‌توانید انگل‌های روی پوستشان را تمیز کنید.

قبل از اصلاح

اگر در کار اصلاح سگ‌ها تازه کار هستید، باید بدانید که اگر ظرافت و دقت کافی به خرج ندهید ممکن است به سگتان آسیب برسانید. بنابراین قبل از اصلاح موی سگتان بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • نژاد سگتان را به خوبی بشناسید و بعد اقدام به کوتاهی بکنید. هر نژاد ظاهر خاص خود را دارد که باید در هنگام کوتاهی حفظ شود.
 • کلیپر مناسب بخرید. هر کجا که به دنبال کلیپر می‌روید، گران‌ترین جفتی را که توانایی خرید آن را دارید خریداری کنید. در این مورد هر چه قدر دست و دلبازی کنید نتیجه‌ی آن را می‌بینید.
 • قبل از اصلاح کردن، سگتان را با کلیپر آشنا کنید. اجازه دهید که کلیپر را ببیند و بو کند و سپس کلیپر را روشن کنید تا با سر و صدای آن آشنا شود. هر چه قدر میزان صدای کلیپر شما کمتر باشد بهتر است.
 • قبل از اصلاح موی سگتان، آن را بشویید و اجازه دهید کاملاً خشک شود. سپس اصلاح را شروع کنید. این کار باعث خلاص شدن از پیچ خوردگی و و توده‌های مو می‌شود.
 • در جهت رویش موی سگ اصلاح کنید. اصلاح کردن برخلاف جهت رویش مو باعث سوزش و بریدگی می‌شود.
 • اگر مدت اصلاح موی سگتان طولانی می‌شود، در بینش وقفه ایجاد کنید. تا سگتان از اصلاح شدن تجربه‌ی خوشایندی داشته باشد.
 • پس از اصلاح، به سگتان جایزه بدهید تا دفعه‌ی بعد با دیدن کلیپر داوطلب انجام این کار شود.
 • در هنگام اصلاح کردن تمام حواس پرتی‌های محیطی را باید به حداقل برسانید.
اصلاح موی سگ چه اهمیتی دارد؟
اصلاح موی سگ چه اهمیتی دارد؟

کدام نژاد از سگ‌ها هرگز نباید اصلاح شوند؟

نژادهای شمالی مانند هاسکی و مالاموت و همچنین نژادهای گله مانند گلدن رتریور، بردر کولی، Aussie، شپرد، Shelties، Newfoundlands و Bernese Mountains نباید اصلاح شوند.

سگ‌هایی با پوشش دولایه (Double Coats)

بعضی از سگ‌ها مانند سگ پامرانین پوشش دولایه دارند. در تابستان، لایه‌ی زیرین این نژادها می‌ریزد و موهای بلند بدنشان از آنها در مقابل آفتاب سوختگی و عایق عمل می‌کنند. در بین نژاد سگ‌ها، برخی از آن‌ها دارای دو پوشش هستند. پوشش اول باعث دفع آب از روی بدنشان می‌شود و لایه ی بعدی که نرم است و به صورت عایق عمل می‌کند.

اصلاح موی این سگ‌ها می‌تواند باعث تغییر بافت کت‌ها و از بین بردن روند طبیعی خنک نگه داشتنشان شود.
بعد از اصلاح، قبل از اینکه موهای بلند محافظ، بلند شوند لایه ی زیرین خیلی زود شروع به رشد می‌کند. این نحوه‌ی رشد باعث می‌شود که علف، دانه‌ها و هر چیز دیگری که سگ شما لمس کند به بدنش بچسبد.

حتی بدتر اینکه، ترکیب این دو لایه به طور هم زمان در حال رشد باعث گرم‌تر شدن سگ شما می‌شود زیرا زیرپوش باعث جلوگیری از گردش هوا می‌شود. تغییر بافت موهای محافظ بلند در واقع گرمای خورشید را جذب می‌کند تا سگ شما بیش از حد گرم شود. بنابراین اگر نژاد سگ شما دو روکش است، هرگز نباید او را در تابستان اصلاح کنید.

سگ‌هایی با پوشش دولایه (Double Coats)
سگ‌هایی با پوشش دولایه (Double Coats)

سگ‌هایی با موهای کوتاه

نژادهایی مثل Beagles، Boxers، Boston Terriers و بولداگ و پاگ موهای کوتاهی دارند اما این موهای کوتاه به این معنی نیست که این سگ‌ها نیاز به نظافت و اصلاح کردن ندارد. برای اصلاح این سگ‌ها با یک شانه در جهت موهای سگتان بکشید اگر به طور منظم این کار را انجام دهید سگ شما یکی از تمیزترین سگ‌های اطراف شما خواهد بود.

مراحل اصلاح موی سگ

در ادامه چند قدم جهت اصلاح موی سگ را معرفی می‌کنیم، با ما همراه باشید:

قدم اول

برای هر کدام از لایه‌ها شانه‌ی مناسب تهیه کنید و از داخل به سمت بیرون شروع به شانه کردن کنید. وقتی کار شانه‌ی لایه‌ی زیرین را تمام کردید با یک شانه‌ی نرم‌تر لایه‌ی رویی را شانه بزنید آن قدر شانه بزنید تا اطمینان حاصل کنید هیچ گره‌ای در موهای بدن سگتان وجود ندارد.

قدم دوم

اگر سگ شما مانند سگ قفقازی موهای بلندی دارد از قیچی‌های صاف نظافت یا قیچی‌های نوک گرد استفاده بکنید. ابتدا موهای اطراف پا و دم‌ها را که بیشتر در معرض آلودگی است کوتاه کنید.

قدم سوم

از کلیپ‌های بهداشتی (Sanitary Clip) استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است هنگام اصلاح موهای اطراف رکتوم (مقعد) سگتان، لجبازی کند و به شما اجازه‌ی انجام این کار را ندهد. در این هنگام می‌توانید از Sanitary Clip استفاده کنید.

نکته‌ی قابل توجه هنگام اصلاح موی سگ‌های روکش دار این است که هرگز موها را آن قدر کوتاه نکنید تا به سطح پوست برسید زیرا هر دو لایه‌ی پوست بسیار مهم هستند. لایه‌ی بالایی بدن سگتان را از آب و خاک محافظت می‌کند و لایه‌ی پایینی در سرما و گرما محافظ است.

اصلاح موی سگ
مراحل اصلاح موی سگ

سگ‌هایی با موی بلند (Long Coats)

اگرچه سگ‌های دو لایه (doubel coat) نیز می‌توانند موهای بلندی داشته باشند اما نوع اصلاح سگ‌های مو بلند متفاوت است.

کدام سگ‌ها در این گروه قرار می‌گیرند؟

اصلاح موی این سگ‌ها

در ابتدا، به خوبی موهای سگتان را شانه کنید. سپس اصلاح را از پشت سر سگتان از سمت دم شروع کنید و به آرامی به سمت پهلو و شکم حرکت کنید. در قدم بعد برای اصلاح موهای بین انگشتان پا، آن‌ها را به سمت بالا شانه کنید و بعد اصلاح کنید.

گاهی اوقات سگ‌هایی با موهای بلند در اطراف چشم‌هایشان نیز موهای بلندی دارند. ممکن است زمانی که در خانه مشغول به اصلاح کردن هستید برایتان یک چالش باشد.

برای اصلاح این قسمت معمولاً آرایشگرهای حرفه‌ای از قیچی‌هایی با سر گرد استفاده می‌کنند. در صورتی که به این نمونه قیچی‌ها دسترسی ندارید می‌توانید اصلاح این قسمت را به یک فرد حرفه‌ای در این زمینه بسپارید.

استفاده از وسایل معمولی برای اصلاح سگ‌ها

استفاده از ماشین‌های اصلاح معمولی برای اصلاح موی سگ به علت تفاوت در سرعت تیغه، حجم و گرمای ایجاد شده ممکن است برای سگتان ناخوشایند باشد اما قیچی چطور؟
به طور قطعی نمی‌توان به این سؤال پاسخ داد زیرا که به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع موی بدن سگتان مهم است. در واقع اگر می‌خواهید بدانید آیا می‌توانید از قیچی‌های انسانی روی سگ خود استفاده کنید یا نه، ابتدا باید تعیین کنید که سگ شما چه نوع کت دارد و آیا شبیه موی انسان است یا خیر.

با در نظر گرفتن موارد زیر می‌توانید از قیچی‌ و وسیله‌های معمولی برای اصلاح موی سگتان استفاده بکنید:

 • جثه‌ی سگ کوچک باشد.
 • موهای بلندی نداشته باشد.
 • اصلاح آن مدت زمان زیادی طول نکشد.
 • با صداهای بلند عصبی و هراسان نشود.
استفاده از وسایل معمولی برای اصلاح سگ‌ها
استفاده از وسایل معمولی برای اصلاح سگ‌ها

در نظر داشته باشید اگر سگی با پوشش کاملاً ضخیم یا مات دارید، نمی‌توانید از هر جفت قیچی برای نظافت استفاده کنید. استفاده از قیچی‌های ارزان یا ضعیف روی کت ضخیم راهی عالی برای کشیدن موهای سگ شما و تضمین این که آن‌ها هرگز اجازه نمی‌دهند موهای آن‌ها را دوباره کوتاه کنید.

استفاده از کلیپرهای انسان‌ها برای سگ‌ها

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید تفاوت بین موی انسان‌ها و موی سگ‌ها را بدانید. به عنوان مثال
سگ‌های دولایه (doubel coated) به علت نوع و حجم زیاد موها نسبت به انسان‌ها متفاوت هستند. هیچ انسانی حتی راپونزل هم این حجم مو را ندارد! پس کلیپرهای انسان‌ها برای این سگ‌ها مناسب نیستند.

تفاوت کلیپرهای انسان‌ها و سگ‌ها

کلیپرهای مربوط به حیوانات موتور سبک‌تری دارد. این موتور سبک باعث می‌شود لرزش‌های ملایمی ایجاد شود که برای سگتان آزار دهنده نیست و کنترلش را آسان‌تر می‌کند.

از دیگر مزایای سبک بودن کلیپرها طولانی کار کردن بدون داغ شدن است. علاوه بر سبکی سرعت بالای این کلیپرها باعث می‌شود حین کار با سگتان بهتر پیش بروید. زیرا حیوانات تحمل زیادی برای منتظر ماندن حین اصلاح ندارند و اگر این روند طولانی شود ممکن است بی قراری بکنند.

شماره گذاری تیغه‌های قلاب گیرهای حیوانات خانگی با سیستم شماره گذاری گیرهای انسان متفاوت است. اگرچه ممکن است تعداد تیغه آن‌ها یکسان باشد، اما توجه داشته باشید که طول برش متفاوت است. به طور کلی، هرچه تعداد تیغه بالاتر باشد، خز سگ شما کوتاه‌تر خواهد بود.

در حالی که به نظر می‌رسد کلیپر انسان و کلیپرحیوان خانگی یکسان هستند، ویژگی‌ها و عملکرد آن بسیار متفاوت است. به طور کلی، به دلیل افزایش خطر صدمه به حیوان خانگی شما، نباید از قیچی انسان برای نظافت سگ استفاده شود. موتور این کلیپر ها برای استفاده طولانی مدت ایده‌آل نیست و سر و صدا و لرزش آن نیز می‌تواند حیوان خانگی شما را به راحتی وحشت زده کند.

اصلاح موی سگ
تفاوت کلیپرهای انسان‌ها و سگ‌ها

تیز نگه داشتن قیچی‌ها

قیچی‌های مخصوص به اصلاح موی سگتان را باید همیشه تیز و برنده نگه دارید. در غیراین صورت ممکن است موهای سگتان کشیده شود و یا حتی باعث ایجاد درد می‌شود. همچنین در صورت تیز بودن وسیله‌های اصلاح می‌توانید موهای اطراف گوش و چشم‌ها را با ظرافت بیشتری کوتاه کنید.

نکات مهم اصلاح موی سگ

اگر ناخن‌های سگ بیش از اندازه بلند شوند باعث می‌شود سگتان حین راه رفتن درد را احساس کند. مراقب باشید در هنگام کوتاهی ناخن‌های سگتان عجله به خرج ندهید زیرا باعث ایجاد درد و به دنبال آن بی قراری در سگتان می‌شود.

هنگام اصلاح کردن موی سگ تان او را در آغوش بگیرید تا از حرکات ناگهانی او جلوگیری بکنید. همچنین آرایشگران حرفه‌ای سگ توصیه می‌کنند ابتدا از گردن تا پای عقب یک سمت را کوتاه کنید و سپس طرف دیگر را اصلاح کنید.

اطمینان حاصل کنید که کلیپری که استفاده می‌کنید در حین کوتاهی خیلی داغ نشود؛ زیرا کلیپر می‌تواند پوست سگتان را بسوزاند. بنابراین تمرین کنید که مرتباً آن را خاموش کرده و برای آزمایش دما لمس کنید. اگر خیلی گرم به نظر می‌رسند، این اقدامات را می‌توانید انجام دهید:

 • استفاده از اسپری خنک کننده یا روان کننده‌ی کلیپر
 • تیغه‌ی داغ شده‌ی کلیپر را روی فلز دیگری بگذارید تا گرمای آن به سرعت جذب شود.
 • از یک کلیپر دیگر استفاده کنید.
 • تیغه‌ی کلیپرتان را عوض کنید.

از زمانی که سگتان توله است اصلاح و نظافت را شروع کنید و نگذارید زمان بین هر اصلاح و کوتاهی طولانی شود تا سگتان از همان اول به این روند عادت بکند.

همچنین پیشنهاد میکنم قبل از خریدن توله سگ، راهنمای خرید توله سگ را مطالعه کنید.

نکات مهم اصلاح موی سگ
نکات مهم اصلاح موی سگ

چه‌زمانی باید موی سگ خود را اصلاح کنیم؟

اگرچه اصلاح موی سگ به نژاد، طول مو و نوع کت بستگی دارد، اما نظافت منظم باید هر ماه یک بار انجام شود. از برس استفاده کنید که مخصوص پوشش نژاد سگ شما باشد. به عنوان مثال، برس های مویی برای نژادهای مو کوتاه و انواع براق‌تر برای نژادهای مو بلند استفاده میشوند.

برای اطمینان از استفاده از بهترین گزینه قبل از خرید، با آرایشگر، پرورش دهنده یا دامپزشک خود مشورت کنید.
از حوله مرطوب برای پاک کردن هرگونه خاک، گل و شن از روی کت سگ خود استفاده کنید. مراقب باشید اگر دمای هوا پایین است سگتان را در فضای آزاد اصلاح نکنید.

کلام آخر

واسط پت در این مقاله شما را با نکات اصلاح موی سگ آشنا کرد. شما می‌توانید سایر مقالات مرتبط با این حیوانات را در سایت واسط پت بخوانید. همچنین با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت‌ها حیوانات خانگی موردعلاقه خود را خریدوفروش کنید.

منابع:
thesprucepets.com
cowboymagic.com
cesarsway.com
akc.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *