علت عطسه سگ

علت عطسه سگ؛ چرا سگ عطسه می‌زند؟ راه‌های درمان آن چیست؟

اگر سگ شما زیاد عطسه می‌کند، ممکن است شما را نگران کند. گرچه عطسه گاه‌به‌گاه سگ‌ها امری طبیعی است، اما عطسه زیاد می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری احتمالی باشد. در ادامه با خواندن مطلب علت عطسه سگ با ما همراه باشید تا پاسخ این مشکل را بیابید و بفهمید چه زمانی عطسه سگ شما می‌تواند مسئله عمیق‌تری را به همراه داشته باشد.

درحالی‌که ظاهر بینی سگ بسیار متفاوت از بینی ما است، آرایش بینی او بسیار شبیه به نوع انسان است. حلق، واقع در پشت گلو، به‌عنوان محل تلاقی مجاری بینی و مجاری هضم عمل می‌کند.
هنگامی‌که یک ماده تحریک‌کننده وارد بینی یا حلق می‌شود، بدن سعی می‌کند با دفع هوا از طریق بینی و دهان از شر آن خلاص شود، این همان چیزی است که به عطسه معروف است و یکی از دلایل عطسه سگ می‌شود.

علت عطسه سگ می‌تواند از قرار گرفتن یک لایه گردوغبار در بینی تا عفونت ویروسی باشد.

درحالی‌که عطسه سگ معمولاً بی‌ضرر است، اما گاهی اوقات می‌تواند مسائل عمیق‌تری را به همراه داشته باشد. در اینجا مهم‌ترین دلایل عطسه سگ را برای شما توضیح می‌دهیم با واسط پت همراه باشید.

مواد تحریک‌کننده و اجسام خارجی

 • گردوغبار
 • گرده و سایر ذرات ریز
 • عطرها
 • دود سیگار
 • مواد شیمیایی تمیزکننده

این موارد ممکن است علت عطسه سگ شوند و در بینی یا حلق سگ گیرکرده و باعث تحریک شوند.

آلرژی

سگ‌ها اغلب می‌توانند از آلرژی فصلی به انواع مختلف رنج ببرند و علت عطسه سگ ناشی از آلرژی اغلب با خارش و خراش، آبریزش چشم و ترشحات بینی همراه است.

آلرژی ممکن است از غذا باشد!
توجه داشته باشید که علت عطسه سگ ممکن است آلرژی غذایی باشد که می‌خورند. یک نظریه نشان می‌دهد که آلرژی غذایی در سگ‌ها نسبت به مواد گیاهی بیشتر است و غذاهای حاوی پروتئین بالا برای سگ‌هایی که واکنش به رایج‌ترین مواد آلرژی‌زا دارند عبارتند از:

 • گوشت گاو
 • بوقلمون
 • لبنیات
 • گوشت بره
 • تخم‌مرغ
 • مرغ
 • سویا
 • گوشت خوک
 • خرگوش
 • ماهی

خوردن این موارد به سگ شما پیشنهاد می‌شود. خواندن مقاله سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان را برای اینکه سگتان تغذیه بهتری داشته باشد به شما پیشنهاد میدهیم.

آلرژی
آلرژی

ویروس‌ها علت عطسه سگ

سگ‌ها مانند افراد مستعد سرماخوردگی و عفونت‌های ویروسی هستند که می‌توانند عطسه کنند. سگی که از سرماخوردگی یا ویروس رنج می‌برد، به‌طورمعمول سایر علائم بیماری مانند:

 • ترشحات بینی
 • سرفه
 • آبریزش چشم
 • بی‌حالی
 • تب
 • کاهش اشتها

را به همراه دارد و در سرماخوردگی علت عطسه سگ می‌تواند موارد ذکرشده باشد.

نقش عفونت‌ها در علت عطسه سگ

عفونت‌های باکتریایی و قارچی در سینوس‌ها یا حفره بینی سگ شما می‌توانند علت عطسه سگ شما باشد و همچنین عفونت دندان می‌تواند به داخل حفره بینی برسد.
اگر سگ شما به دلیل عفونت عطسه می‌کند، به‌احتمال‌زیاد علائم اضافی مانند:

 • ترشحات غلیظ یا خونی
 • تورم در اطراف بینی
 • از دست دادن اشتها

را در حیوانتان مشاهده خواهید کرد.

مراقب عفونت‌های سگتان باشید که دردسرساز نشوند.

آبسه ریشه دندان

ریشه دندان‌های سگ کاملاً طولانی هستند و عمیق‌ترین نقطه بسیار نزدیک به دیواره نازک بافت است که بینی را از حفره دهان جدا می‌کند. وقتی سگی دچار آبسه ریشه دندان می‌شود، ممکن است به مجاری بینی گسترش پیدا کند و منجر به التهاب و علت عطسه سگ شود.

کنه‌ها

نئوسپورا نوعی کنه که در بینی سگ زندگی می‌کند. این انگل توزیع جهانی دارد اما بیشتر در اسکاندیناوی اتفاق می‌افتد و این کنه با طول حدود ۱ تا ۱.۵ میلی‌متر با تماس مستقیم بین سگ‌ها منتقل می‌شود و یکی از دلایل عطسه سگ محسوب می‌شود.

تومور و رابطه‌اش با علت عطسه سگ

در شرایط نادر، علت عطسه سگ می‌تواند وجود تومور بینی باشد. این مورد بیشتر در سگ‌های مسن بالاتر از ۸ سال دیده می‌شود. در مورد تومور، عطسه ممکن است در ابتدا پراکنده و گاه به گاه باشد، اما با پیشرفت سرطان بیشتر رشد می‌کند و درنهایت با ترشحات خونی ازیک‌طرف بینی همراه خواهد بود.

علت عطسه سگ
تومور و رابطه‌اش با علت عطسه سگ

خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

علائم سرطان سگ

هیجان علت عطسه سگ!

این حیوانات وقتی از دیدن شما هیجان‌زده یا خوشحال هستند گاهی اوقات عطسه می‌کنند؛ زیرا این‌یک نظریه است که آن‌ها وقتی هیجان‌زده می‌شوند بینی خود را به حالت چین‌وچروک در می‌آورند که این امر باعث عطسه زدن می‌شود. بنابراین متوجه شدیم که علت عطسه سگ در خانه گاهی این است که حیوانتان از خانه بودن شما خوشحال است.

بیماری واسطه ایمنی

التهاب مخاط بینی که در علم به (رینیت لنفوپلاسماسیتیک ایدیوپاتیک) نام گداری شده است، هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن بیش‌ازحد فعال باشد و در مجاری بینی التهاب ایجاد کند. این یک علت عطسه سگ و ترشحات شایع مزمن بینی است و ممکن است عطسه ایجاد کند.

در رابطه با بیماری‌های شایعی که ممکن است سگ شما را تهدید کند، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های شایع سگ

عطسه معکوس سگ

اگر سگ شما ناگهان صدای گاز گرفتن یا خفگی را از خود بروز دهد، بسیار نگران خواهید شد. با این‌حال، غالباً یک دلیل برای این صدای ترسناک وجود دارد و دلیلش عطسه معکوس است.

عطسه معکوس زمانی است که سگ شما از طریق بینی خود دچار اسپاسم شود و زیاد استنشاق کند،
که به نظر می‌رسد علت عطسه سگ خفگی یا گیجی باشد؛ ممکن است که تصور شود این رفلکس شایع و عجیب‌وغریب پاسخی به تحریک یا التهاب است و امکان دارد که به سگ شما کمک کند اشیا خارجی، مواد حساسیت‌زا یا مواد تحریک‌کننده در بینی را از بین ببرد.

چگونه عطسه معکوس را متوقف کنیم؟

به‌طورکلی عطسه معکوس بی‌ضرر است. اگر به نظر می‌رسد حیوان خانگی شما بسیار ناراحت است یا نمی‌تواند عطسه معکوس را متوقف کند، ممکن است با ماساژ آرام گلوی او یا وزیدن خفیف صورت حیوان کمک کنید.
این کار باید رفلکس بلع را تحریک کند که می‌تواند به کاهش اسپاسم کمک کند. جذب هوای تازه به حیوان خانگی نیز ممکن است حالش را بهتر کند. بعید است که شما نیاز به دارو برای عطسه معکوس داشته باشید.
اما اگر عطسه معکوس نتیجه آلرژی باشد یا جدی‌تر شود دامپزشک ممکن است آنتی‌هیستامین تجویز کند.

چگونه عطسه معکوس را متوقف کنیم؟
چگونه عطسه معکوس را متوقف کنیم؟

نشانه‌های مشکل

اگر مشاهده کردید که سگ شما صدای بوق زدن دارد (صدای مشخصی که از عطسه معکوس شنیده می‌شود) و به نظر می‌رسد قادر به نفس کشیدن نیست، این اتفاق به دلیل عدم تحمل ناگهانی ورزش، یا فشار زیادی بر حیوان شما است.
بهتر است بلافاصله سگتان را نزد دامپزشک ببرید که این مورد می‌تواند نشانه‌ای از فروپاشی نای (که به‌احتمال‌زیاد در نژادهای کوچک‌تر اتفاق می‌افتد) باشد و در این مواقع بسیار جدی است.

زمان مراجعه به دامپزشک برای معاینه سگ

به‌طورکلی، هر زمان که عطسه گاه‌به‌گاه که با علائم بیماری همراه نباشد، نباید باعث نگرانی شود. از طرف دیگر، عطسه مکرر، به‌ویژه بدون دلیل مشخص، ممکن است نیاز به مداخله داشته باشد.
درحالی‌که آلرژی معمولاً تهدیدی جدی برای سلامتی سگ شما نیست، اما اگر علاوه بر عطسه باعث خارش پوستی یا تحریک پوستی حیوان شما شود، باید با دامپزشک مشورت کنید. اگر عطسه همراه با:

 • ترشح غلیظ یا خون
 • تورم
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • بی‌حالی

در صورت وجود این موارد باید سگ خود را فوراً نزد دامپزشک ببرید و اگر به‌طور مرتب عطسه می‌کند، مراقب سایر علائم باشید. گرچه عطسه توله‌سگ شما مسئله خاصی نیست، اما علت عطسه سگ ممکن است نیاز به تحقیق و بررسی داشته باشد.

انجام کارهای لازم برای جلوگیری از عطسه سگ

 • بینی را چک کنید و با استفاده از یک منبع نور خوب، به دنبال ترشحات بینی، اشیا خارجی و غیره باشید تا علت عطسه سگ را بفهمید.
 • سلامت کلی سگ خود را ارزیابی کنید که آیا او به‌طورمعمول غذا می‌خورد و می‌نوشد؟ آیا متوجه سرفه‌ای شده‌اید؟ آیا او اخیراً در معرض بیماری‌های عفونی قرار داشته است؟
 • از محلول شستشوی نمکی ساده‌ای که برای استفاده در سینوس‌های بینی انسان است استفاده کنید. سرم نمکی می‌تواند به مرطوب شدن محل خشک بینی و پاک کردن مواد تحریک‌کننده کمک کند.
 • آنتی‌هیستامین را امتحان کنید، آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه برای علائم آلرژی خفیف مفید هستند. بنادریل (دیفن هیدرامین) برای سگ‌ها به‌خوبی عمل می‌کند و به‌صورت قرص یا مایع استفاده می‌شوند.
علت عطسه سگ
انجام کارهای لازم برای جلوگیری از عطسه سگ

مراجعه به دامپزشک برای معاینه و انجام آزمایش

 • رادیوگرافی از بینی و جمجمه سگ شما می‌تواند التهاب، فرسایش استخوان و تومورها را نشان دهد.
 • آزمایش خون مانند شمارش کامل خون (CBC) و آزمایشات قارچی برای یافتن پاسخ‌های التهابی و بیماری‌های خاص قارچی مفید است و علت عطسه سگ مشخص می‌شود.
 • جراحی بینی یک روش تصویربرداری ویژه است که در حالی سگ شما تحت بیهوشی است انجام می‌شود. یک لوله باریک با انتهای دوربین در سینوس‌های سگ دست‌کاری می‌شود تا به دنبال اجسام خارجی، بافت ملتهب و تومورها بگردد.
 • یک راینوسکوپ به دامپزشک اجازه می‌دهد تا نمونه‌های بافتی را برای تجزیه‌وتحلیل و کشت سلولی جمع‌آوری کند.

نحوه پیشگیری از عطسه کردن در سگ‌ها

پیشگیری از این واکنش بدن حیوانتان به نوع بیماری و دانستن علت عطسه سگ که مبتلا شده است بستگی دارد. همیشه به‌موقع به سگ واکسن بزنید. اگر سیستم ایمنی سگتان ضعیف است آن را به مکان‌های آلوده (مانند پارک یا مراکز نگهداری از آن‌ها) نبرید.

اگر سگتان در حین بازی یا غلت خوردن عطسه کند، اشکالی ندارد و در پایان مراقب باشید که سگتان را به چه مکان هایی می‌برید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واکسن‌های سگ پیشنهاد می کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

نحوه پیشگیری از عطسه کردن در سگ‌ها
نحوه پیشگیری از عطسه کردن در سگ‌ها

پرسش و پاسخ

u003cstrongu003eدر صورت ادامه عطسه سگ چه کاری باید انجام داد؟u003c/strongu003e

پاسخ : شایع‌ترین دلایل عطسه غیرقابل کنترل در سگ‌ها اجسام خارجی بینی، کنه‌های بینی یا تومور بینی است. u003cbr/u003eاگر حیوان خانگی شما بطور مداوم عطسه می کند، به خصوص اگر همراه با ترشحات بینی باشد، مراجعه به دامپزشکی فوری ضروری است.

u003cstrongu003eاز کجا بفهمیم سگ دارای کنه بینی است؟u003c/strongu003e

پاسخ : رایج‌ترین نشانه‌های مرتبط با کنه بینی عبارت‌اند از: خونریزی از بینی، عطسه، عطسه معکوس، خرناس، خارش صورت، تخلیه بینی، تنفس، سر تکان دادن و تنفس شدید و پر سر و صدا است.

صحبت پایانی

متوجه شدیم که عطسه بخشی طبیعی از زندگی سگ‌ها است. علت عطسه سگ که هیجان‌زده است مشکلی ندارد. حتی یک یا دو بار عطسه تصادفی در روز طبیعی است. اما اگر سگ شما احساس ضعف و ترشحات بینی دارد یا بیش از چند بار در روز عطسه می‌کند، باید دلایل احتمالی آن را در نظر بگیرید.
با دامپزشک خود مشورت کنید تا ریشه این مشکل را پیدا کند و سگ شما بتواند درمان مناسب را برای سریع بهتر شدن را شروع کند. امیدواریم از خواندن مطلب علت عطسه سگ در واسط پت لذت برده باشید و لحظات خوبی را سپری کرده باشید.
شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن واسط کالا برای خرید و فروش راحت‌تر کالاهایتان استفاده کنید. با واسط کالا همراه باشید تا از وقت خود استفاده لازم را ببرید.

منابع:
hillspet.com
petlifetoday.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *