سگ نژاد مالتیز

سگ نژاد مالتیز

سگ نژاد مالتیز یک نژاد ملایم و نترس مثل یک دوست است. پوشش سفید و پر زرق‌وبرقشان جلوه‌ای از اشراف به آن‌ها می‌دهد درعین‌حال ظاهری فریبنده دارند. این نژاد یک سگ باهوش و با نشاط است. ساکت، کم انرژی و نسبتاً آرام بودن در فضای بسته و همچنین مؤدب بودن آن‌ها با سایر ساکنان همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است.
اما این نژاد فراتر از این حرف‌ها است. تصویر کامل یک جمجمه گرد، بینی سیاه، گوش‌های ریز، چشمان تیره، هوشیار، پاهای کوتاه و صاف و یک دم برازنده است. او سگی شیرین و باهوش است که به صاحب خود و خانواده‌اش ارادت دارد او به‌عنوان یکی از کوچک‌ترین نژادهاست.

تاریخچه

سگ نژاد مالتیز یکی از قدیمی‌ترین نژادها است که حداقل می‌توان آن را از دو هزار سال پیش ردیابی کرد. هنرمندان، شاعران و نویسندگان این سگ کوچک را در فرهنگ‌های بزرگ یونان، روم و مصر جاودانه کرده‌اند. ارسطو حتی از آن‌ها نام‌برده است. این نژاد حتی قبل از دوران مسیحیت در فرهنگ‌های مدیترانه‌ای بسیار گسترده بود.
باوجود برجستگی وی در تاریخ، منشأ دقیق این نژاد مشخص نیست. بسیاری معتقدند که این نژاد در جزیره مالت در دریای مدیترانه به وجود آمده است. برخی دیگر معتقدند که وی در ایتالیا رشد یافته است و برخی دیگر نیز معتقدند که او اصالتاً آسیایی بوده و در پرورش بسیاری از سگ‌های کوچک‌تر آسیایی سهیم بوده است.

گذری بر زندگی سگ‌های مالتیز

در قرن پانزدهم، او جای مطمئنی در قلب اشراف فرانسوی پیدا کرد. زمان سلطنت هنری هشتم، مالت وارد جزایر انگلیس شد. در پایان قرن شانزدهم، او حیوان خانگی موردعلاقه خانم‌های نجیب و سلطنتی شده بود.

اگرچه او از سقوط امپراتوری روم و عصر تاریکی جان سالم به در برد، اما در قرن ۱۷ و ۱۸ هنگامی‌که تلاش شد نژاد او به‌اندازه یک سنجاب ساخته شود، سگ نژاد مالتیز تقریباً نابود شد.

پس‌ازاین آزمایش تقریباً فاجعه‌بار، پرورش‌دهندگان چندین نژاد را باهم ترکیب کردند (پودل، اسپانیل مینیاتور و سگ‌های مینیاتوری آسیای شرقی) و این امر منجر به تنوع مالت شد به‌طوری‌که چندین نژاد جدید شکل گرفت.

پرورش‌دهندگان انگلیسی مالتیز را توسعه دادند همان‌طور که شما در این زمان او را می‌شناسید. اگر هنوز در آموزش دادن سگتان دچار مشکل هستید و نیاز به کسب اطلاعات جدید دارید این مطلب را در سایت واسط پت از دست ندهید.

گذری بر زندگی این نژاد
گذری بر زندگی این نژاد

خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

آموزش سگ در خانه

آمار حیاتی

 • گروه نژاد سگ: سگ هم‌نشین
 • قد: از ناحیه شانه ۸ تا ۱۰ اینچ
 • وزن: تا ۷ پوند
 • طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

اطلاعات بیشتر در مورد این نژاد

در طول تاریخ طولانی خود، به مالتیز نام‌های زیادی داده‌شده است، مانند (سگ ملیتا) (سگ باستانی مالت) (سگ بانوان رومی) (تسلی‌دهنده) (اسپانیل لطیف بیچون) (سگ شیر مالتیایی) و (تریر مالتایی)؛ اما امروز، شما او را به‌عنوان مالتیز می‌شناسید.
این نژاد زیبا سگ اسباب‌بازی به دلیل موهای سفید ابریشمی که دارد و بدن او را پوشانده است مشهور است. راست و ضخیم، کت آن تا سطح زمین می‌افتد که سال‌های پیش، مالتی‌ها رنگ‌های مختلفی داشتند، اما امروزه سفید هستند.

ویژگی‌های رفتاری

 • تطبیق‌پذیری (به‌خوبی بازندگی آپارتمانی سازگار می‌شوند)
 • بهتر آموزش می‌بینند
 • بسیار راحت و انعطاف‌پذیر

مالتیزی‌ها، سگ‌های کوچک مهربانی هستند که وزن آن‌ها کمتر از ۳ کیلوگرم است و توسط یک پوشش بلند و ابریشمی پوشانده شده‌اند.
در زیر پوشش کاملاً سفید یک بدن جمع‌وجور وجود دارد که با یک‌راه رفتن صاف و بی‌دردسر حرکت می‌کند. تصویر کلی ازاین‌گونه ظرافت و تعادل را به تصویر می‌کشد.

اندازه سگ نژاد مالتیز

سگ‌های مالتیز جمع‌وجور نباید در زمان بلوغ بیش از سه کیلوگرم وزن داشته باشد و دو تا سه کیلوگرم ترجیح داده می‌شود. قد نرها باید از شانه ۲۰ ‌تا ۲۵ سانتیمتر باشد، درحالی‌که قد ماده‌ها باید ۲۰‌ تا ۲۲ سانتیمتر باشد.

اندازه این نژاد
اندازه این نژاد

شخصیت

سگ‌های مالتیز یک نوع طبیعی، با شخصیتی سرزنده هستند. ازآنجا که این نژاد بسیار مردم مدار است، به‌خوبی آموزش می‌بیند و به تقویت‌کننده‌های مثبتی مانند پاداش غذا، ستایش و بازی پاسخ می‌دهد.

مزاج این نژاد تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت قرار می‌گیرد. توله‌های با مزاج‌های خوب کنجکاو و بازیگوش هستند و مایلند به مردم نزدیک شوند و با آن‌ها سرگرم شوند.

مالتیز‌ها به‌طورکلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها هستند. همه مالت‌ها به هیچ‌یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد. با هم بیماری‌ها را مرور می‌کنیم خواندن مطالب ناب واسط پت را از دست ندهید، با ما همراه باشید.

بیماری‌های تهدید کننده این نژاد

کشش کشکک: حالت کشکک زمانی است که مفصل زانو (غالباً از یک پای عقب) به داخل و خارج از محل خود بلغزد و باعث درد شود. می‌تواند فلج‌کننده باشد.
شنت کبدی پورتوسیستمیک: این اختلال کلیوی زمانی اتفاق می‌افتد که یک رگ غیرطبیعی باعث عبور خون از کبد شود و تمیز نشود.
آتروفی پیش‌رونده شبکیه (PRA): یک اختلال دژنراتیو چشم است. نابینایی ناشی از PRA یک‌روند آهسته است که درنتیجه از دست دادن گیرنده‌های نوری در پشت چشم ایجاد می‌شود.
کاهش قند خون: به دلیل پایین آمدن قند خون است و برخی از علائم ممکن است شامل ضعف، گیجی، راه رفتن لرزان و اپیزودهایی مانند تشنج باشد.

سگ نژاد مالتیز
بیماری‌های تهدید کننده این نژاد

سایر بیماری‌ها

سندرم شاکر سفید سگ: این اختلال که سگ‌های سفید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و علائم این بیماری لرزش در کل بدن، عدم هماهنگی و حرکات سریع چشم است. بیماری اپیزود معمولاً از شش‌ماهگی تا سه‌سالگی بروز می‌دهد و حیوان شما دچار استرس یا هیجان بیش‌ازحد می‌شود.
نای فروریخته: برخی از سگ‌ها مستعد ابتلا به این وضعیت هستند که در آن نای که هوا را به ریه‌ها می‌رساند به‌راحتی متلاشی می‌شود. متداول‌ترین علامت آن، سرفه مزمن، خشک و خشن است. نای شکسته شده را می‌توان از طریق پزشکی یا جراحی درمان کرد.

 • عطسه معکوس: گاهی اوقات با نای ریخته اشتباه گرفته می‌شود، این‌یک بیماری بسیار جدی نیست و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. عطسه معکوس در درجه اول زمانی اتفاق می‌افتد که سگ شما هیجان‌زده است یا سعی می‌کند خیلی سریع غذا بخورد یا بنوشد.
 • همچنین ممکن است در صورت وجود گرده گل یا سایر مواد تحریک‌کننده در هوا ترشحات بینی سگ به کام نرم او می‌ریزد و باعث می‌شود تا در یک واکنش اتوماتیک از روی لوله تنفس بسته شود. این ممکن است برای مالت شما بسیار ترسناک باشد، اما به‌محض آرام شدن او، عطسه معکوس متوقف می‌شود. برای کمک به آرامش، گلو را به‌آرامی نوازش کنید.

مراقبت

سگ‌های مالتیز از یک پیاده‌روی منظم یا بازی در خارج از خانه لذت می‌برند. آن‌ها اغلب تا پیری به‌خوبی بازیگوشی می‌کنند. ازآنجاکه آن‌ها در فضای بسته فعال هستند و به ورزش زیادی احتیاج ندارند، برای سالم نگه‌داشتن آن‌ها تلاش زیادی لازم نیست.

به‌عنوان یک قاعده کلی، منتظر بمانید تا توله‌سگ مالت شما ۸ ماهه شود و خیلی با او راه بروید، زیرا استخوان‌های او هنوز در حال رشد هستند. مالتیز قطعاً سگ خانگی است و گرما یا سرما را به‌خوبی تحمل نمی‌کند و نمی‌تواند درست کنار آید.

مراقبت از مالتیز
مراقبت از مالتیز

تغذیه سگ نژاد مالتیز

مقدار روزانه توصیه‌شده: ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در روز که اگر به دو وعده تقسیم شود بهتر است. مالتیز خود را با اندازه‌گیری غذایش و دادن غذا به او دو بار در روز، او را از چاق شدن منع کنید.
دستان خود را بر روی بدن او قرار دهید، انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات بگذارید و انگشتان را از طرف دیگر بازکنید. اگر می‌توانید دنده‌های او را احساس کنید، حال او خوب است، اما اگر آن‌ها در زیر یک‌لایه چربی دفن شده‌اند، وقت رژیم سگ سفید خوشگلتان است.

برخی از سگ‌های مالتیزسیستم هضم ظریفی دارند. اگر مالتیایی شما دارای دندان یا لثه باشد، مشکلات غذایی می‌تواند برای او به وجود بیاید. اگر هنگام غذا خوردن یا بعد از غذا خوردن احساس ناراحتی می‌کند، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه سگ پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

تغذیه سگ

نکته

میزان بلوغ سگتان به‌اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد. البته ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ سیب‌زمینی به کاناپه نیاز خواهد داشت.

کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز تفاوت ایجادمی‌کند. هرچه غذای سگ بهتر باشد، به سمت تغذیه بهتری پیش می‌رود.

نژادی ملایم و نترس

سگ نژاد مالتیز یک نژاد باهوش و بانشاط است که نه‌تنها به‌عنوان یک سگ درمانی است بلکه در ورزش‌هایی مانند چابکی، اطاعت، رالی و ردیابی بسیار عالی عمل می‌کند.
اما بیش از همه، آن‌ها دوست دارند در کنار خانواده خود باشند. حتی والدین حیوانات خانگی و ساکنان آپارتمان‌ها نیز این توله‌سگ‌ها را به‌عنوان اعضای عالی خانواده می‌دانند.
سگ‌هایی با حساسیت کم که به آن‌ها «آسان‌گیر»، «بردبار»، «انعطاف‌پذیر» نیز گفته می‌شود.

سگ نژاد مالتیز
نژادی ملایم و نترس

بعضی از نژادها با خانواده خود ارتباط برقرار می‌کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد و واکنش آن‌ها:

 • پارس
 • غر زدن
 • جویدن
 • ایجاد ضرب و شتم

هوای سرد برای سگ‌های مالتیز

نژادهایی باکت بسیار کوتاه و زیرپوش یا چربی بدن کم یا حتی بدون چربی، مانند تازی‌ها (سالوکی)، در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرما در آن‌ها کم است، باید در آب‌وهوای خنک در داخل زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های سرد باید پوشش یا ژاکت داشته باشند.

آموزش آسان این نژاد

سگ‌های مالتیز سگ‌هایی هستند قابل‌تعلیم و تربیت آسان‌ در ایجاد ارتباط. همچنین این نژادها سریع مهارتی را یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند؛ اما سگ نژاد مالتیز از یک هوش عالی برخوردار است.

نظافت

پوشش خیره‌کننده مالتیز، سفید، خالص و ابریشمی و صاف است و تا زمین را در برمی‌گیرد. پوشش مالتیز خود را روزانه به‌آرامی شانه کنید، این کار به جلوگیری از کثیف نشدن و تمیز نگه‌داشتن او کمک می‌کند. هرچند زیبا باشند، مالتی‌ها به‌راحتی کثیف می‌شوند و معمولاً باید هفتگی آن‌ها را استحمام کرد. اگر مالتیایی شما موهای بلندی دارد و حصیرهایی ایجادمی‌کند، ابتدا سعی کنید با استفاده از اسپری یا روغن نرم‌کننده کت، به‌آرامی با انگشتان خود روی پوشش را تمیز کنید.

نظافت مالتیز
نظافت مالتیز

شما باید حداقل هفته‌ای یک‌بار گوش‌های مالت خود را چک کنید. اگر حساس به نظر می‌رسند یا بوی بدی دارند، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. همچنین، مالت‌ها موهای زیادی در گوششان رشد می‌کند که باید برداشته شوند. این نکته را فراموش نکنید.

ناخن‌های او را ماهی یک یا دومرتبه کوتاه کنید. اگر صدای آن‌ها را هنگام راه رفتن روی زمین بشنوید یعنی بیش‌ازحد بلند هستند و زمان کوتاه کردنشان رسیده است.

ناخن‌های پای سگ دارای رگ‌های خونی هستند و اگر خیلی آن‌ها را کوتاه کنید، می‌توانید باعث خونریزی آن‌ها شوید و سگ شما ممکن است دفعه بعدی که می‌بیند ناخن‌گیرش بیرون می‌آید همکاری نکند.

اشک‌های سگ مالتیز

لکه‌های اشک بر صورت سگ مشکلات بزرگی برای بیشتر مالکان مالتیایی است. شما باید انتظار داشته باشید که لکه‌های اشک از چهارتا پنج‌ماهگی توله‌سگ شما شروع شود.

برای جلوگیری یا کاهش لک در صورت مالتیایی بزرگ‌سال خود، این مراحل را دنبال کنید:

 • روزانه چشم‌ها را با آب گرم تمیز کنید تا از ایجاد لکه در آن جلوگیری شود و بعد از تغذیه صورت آن را بشویید.
 • به سگ خود بیاموزید که از بطری آب بنوشد. آبی که مقدار مواد معدنی بالایی دارد می‌تواند باعث ایجاد لک شود، بنابراین خرید آب بطری تصفیه‌شده برای سگ مالتیز خود را در نظر بگیرید.
 • از یک‌کاسه استیل، سرامیک یا شیشه و نه یک پلاستیک مالتیز خود را تغذیه کنید. پس از اتمام تغذیه حتما ظرف سگ خود را مرتب شستشو دهید.
 • اگر این اقدامات لکه‌های اشک را پاک نکرد، با دامپزشک مشورت کنید. سگ مالتیز شما ممکن است مجاری اشک، آلرژی یا سایر مشکلات سلامتی را که باعث پارگی بیش‌ازحد می‌شود داشته باشد.
اشک‌های مالتیز
اشک‌های مالتیز

موهای سگ مالتیز

بسیاری از افراد موهای بالای سر مالتیز خود را در یک گره بالا قرار می‌دهند تا از چشم دور شود. اگر تصمیم به انجام این کاردارید، حتماً از نوارهای روکش‌دار استفاده کنید که مو را نمی‌شکند. برخی از افراد موهای سگ خود را کوتاه و یا روی سر آن می‌بندند، بنابراین این‌گونه نظافت راحت‌تر است.

اصلاح مو، برای عده‌ای سخت‌ترین و برای عده‌ای دیگر هیجان‌انگیزترین بخش نگهداری از سگ‌ها است. درهرحال اگر می‌خواهید حیوان خانگی شما احساس ناراحتی نکند و زیبا به نظر برسد، توجه به اصلاح مو از ضروریات است.

به‌این‌علت که مالتیزها موهایی زیاد و خاص دارند، برای رسیدگی به موی آن‌ها زمان بیشتری لازم است. بسیاری از صاحبان این نژاد زیاد خود را به دردسر نمی‌اندازند و به‌سادگی، موی کل بدن سگ خود را به یک اندازه کوتاه می‌کنند و معمولاً بلندی موی مالتیز خود را در حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر نگه می‌دارند.
اگر خصوصیات رفتاری و بازیگوشی مالتیز برای شما بیشتر از ظاهر باشکوهش اهمیت دارد، این نحوه اصلاح مو می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

علاقه به مو بلند سگ مالتیز

اما برخی دیگر از صاحبان دوست دارند سگ آن‌ها موهایی بلند و ظاهری خیره‌کننده داشته باشد. البته این موضوع نیازمند رسیدگی و وقت گذاشتن بیشتر است. برای مثال نیاز است موی مالتیز خود را برای جلوگیری از شکستگی با استفاده از کش مناسب ببندید.

دندان‌های سگ نژاد مالتیز

دندان‌های سگ مالتیز خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع گزنه و باکتری‌های کمین شده در آن از بین برود. اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان حیوانتان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.

نکات برجسته

 • اگرچه سگ مالتیز شما می‌خواهد همیشه شما را راضی کند و با شما خوش بگذراند، اما تمرین در خانه برای او دشوار است.
 • سگ‌های مالتیز مستعد لرز هستند، به‌خصوص اگر مرطوب باشند یا در مناطق مرطوب قدم بزنند پس حواستان به دلبر کوچکتان باشد.
 • اگر مالتیز شما موهای کوتاهی دارد، می‌تواند روی پوست جایی که موها از پشت جداشده است، آفتاب‌سوختگی پیدا کند.
 • به دلیل اندازه کوچک و ساختار ظریف، به‌طورکلی مالتیز برای خانوارهای دارای کودک نوپا یا کودکان کوچک توصیه نمی‌شود.
 • برخی از مالتیزها سیستم هضم ظریفی دارند و ممکن است خوش‌خور باشند. اگر مالتیز شما دارای دندان با لثه باشد می‌تواند مشکلات غذایی داشته باشد. همچنین اگر سگ شما هنگام غذا خوردن یا بعد از غذا خوردن احساس ناراحتی می‌کند، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.
نکات برجسته در نگهداری
نکات برجسته در نگهداری

نکته مهم

اگر متوجه شوید که بینی سیاه ناز مالتیز شما در حال صورتی شدن است، ممکن است به‌اندازه کافی آفتاب نداشته باشد. او را در یک روز آفتابی به بیرون ببرید، یا اگر برای انجام این کار خیلی سرد است، او را سوار ماشین کنید.
نوع کاسه‌ای که او از آن تغذیه می‌کند و می‌نوشد نیز می‌تواند باعث تغییر رنگ‌دانه شود. اگر پلاستیکی است، آن را عوض کنید. هنگامی‌که هوا کمی گرم است، بینی او نیز می‌تواند صورتی شود.

شروع کنید به عادت دادن مالتیز خود به کارها و بازی‌ها و مسواک زدن. پنجه‌های او را مرتباً کنترل کنید سگ‌ها ازنظر لمس استثنائات خود را دارند و به داخل دهان او گاهی اوقات نگاه کنید. آرایش را تجربه‌ای مثبت و مملو از تحسین و پاداش برای سگتان قرار دهید.

اکثر تولیدکنندگان مالتیز توله‌سگ آن را به خانواده‌های دارای فرزند خردسال نمی‌فروشند. برای کودک نوپا بسیار آسان است که با انداختن یک مالتیز، رد شدن روی پا، یا محکم نگه‌داشتن او، به او آسیب بزند.
او در خانه‌ای با کودکان بزرگ‌تر یا بزرگ‌سالان ساکت که فقط با مراقبت‌های موردنیاز با او رفتار می‌کنند بسیار بهتر عمل می‌کند و دوست‌داشتنی‌تر می‌شود.

سخن پایانی

سگ‌های مالتیز علی‌رغم اشرافی بودنشان، حیوانات خانگی مقاوم و سازگاری هستند. آن‌ها ناظرانی هوشیار و ورزشکاران کوچکی در دوره چابکی هستند. این نژاد از یافتن دوستان جدید در هر سنی خوشایند می‌شوند، حیواناتی بانشاط و خوشحال هستند. بعضی‌اوقات لجباز و خودخواسته و درعین‌حال پاسخ خوبی به آموزش مبتنی بر پاداش می‌دهند.

برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو می‌توانید از قابلیت ثبت رایگان آگهی در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید و کلی درآمد کسب کنید.

منبع:

dogtime.com