سگ‌ هاسکی مالاموت

سگ‌ هاسکی مالاموت

سگ‌ هاسکی مالاموت یکی از قدیمی‌ترین سگ‌های سورتمه قطب شمال، سگی قدرتمند و کاملاً ساخته‌شده با سینه‌ای عمیق و جسمی قدرتمند و عضلانی است. مالاموت با قدرت روی پاها می‌ایستد.
سرش را به حالت ایستاده قرار می‌دهد و چشمانش هوشیار است که اینگونه علاقه و کنجکاوی او را نشان می‌دهد. در این مقاله ما می‌خواهیم توجه شما را به سگ‌ هاسکی مالاموت جلب کنیم و شما را با این نژاد سگ بیشتر آشنا کنیم.

ظاهر عمومی

سر سگ‌ هاسکی مالاموت پهن است و گوش‌هایش هنگام هشدار مثلثی و قائم می‌شوند. پوزه او نه نوک‌تیز است و نه طولانی، درعین‌حال لکه‌دار هم نیست. با پوشش ضخیم و محافظ درشت به طول کافی که دارد برای محافظت از زیرپوش پشمی او است.

مالاموت ها دارای رنگ‌های متنوعی هستند. نشانه‌گذاری‌های صورت یک ویژگی متمایز آن‌ها است؛ که از یک کلاهک روی سر تشکیل‌شده است، صورتش کاملاً سفید است و دمشان به‌خوبی خز است و به شکل یک ستون تکان‌دهنده است.

بررسی اجمالی

 • مزاج: مهربان، وفادار، بازیگوش
 • قد: نر ۶۳ سانتی‌متر و ماده ۵۸ سانتی‌متر
 • وزن: نر ۳۸ کیلوگرم و ماده ۳۵ کیلوگرم
 • طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال
 • گروه: گروه کاری

تشریح سگ‌ هاسکی مالاموت

هنگامی‌که برای اولین بار یک سگ‌ هاسکی مالاموت را مشاهده می‌کنید، تحت تأثیر قامت بزرگ او، با نشانه‌های صورت گرگ مانند و دم بزرگ و چاق‌وچله که به سمت شما تکان می‌خورد، تحت تأثیر قرار می‌گیرید.

در ابتدا آن‌ها برای کشیدن سورتمه سنگین در مسافت‌های طولانی و همچنین شکار مهروموم خرس‌های قطبی استفاده می‌شدند که اکنون به‌طور عمده برای همراهی افراد انتخاب‌شده‌اند.

اغلب اعتقاد بر این است که مالاموت‌ها بخشی از گرگ‌ها هستند. مالاموت آلاسکا دارای ویژگی‌های زیر است:

 • قدرت
 • انرژی
 • استقامت
 • استقلال
 • هوش فوق‌العاده‌

تاریخچه

اجداد سگ‌ هاسکی مالاموت یکی از قدیمی‌ترین سگ‌های سورتمه قطب شمال بودند. هزاران سال پیش با مردم بومی از پل زمینی سیبری به آلاسکا آمدند و در یک قبیله، در منطقه شمال شرقی شبه‌جزیره سوارد مستقر شدند.
در آنجا بود که مالاموت آلاسکا توسعه یافت.از این سگ‌ها برای شکار، بدرقه خرس‌های قطبی و کشیدن سورتمه‌های سنگین پر از مواد غذایی یا وسایل کمپ استفاده می‌شد. مردم بومی با سگ‌هایشان رفتار خوبی داشتند.
برای آن‌ها بسیار ارزش قائل بودند و بسیاری از سگ‌های بومی با این سگ‌ها ترکیب‌شده و نوع خالص آن‌ها از بین رفته است.

تاریخچه مالاموت
تاریخچه مالاموت

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

سگ سیبرین هاسکی

اندازه

برای یک بزرگ‌سال با عضله، بالا رفتن وزن تا ۴۵ کیلوگرم غیرمعمول نیست و در موارد نادر، نسخه‌های اصطلاحاً غول‌پیکر بالغ بر ۶۳ کیلوگرم هستند، اما بدن سگ‌ هاسکی مالاموت برای تحمل وزن اضافی طراحی نشده است.

شخصیت

مالاموت هرکسی را که ملاقات می‌کند دوست خود می‌داند و اگر به دنبال یک سگ نگهبان هستید، این نژاد مناسب کار شما نیست. مالاموت‌های آلاسکا در موقعیت‌هایی که فرصت کافی برای ورزش دارند بهترین واکنش را دارند تا بی‌حوصله و بی‌قرار نشوند.
ماهیت مستقل سگ‌ هاسکی مالاموت اغلب باعث می‌شود که آن‌ها به‌عنوان سگ لجباز یا احمق شناخته شوند؛ اما هوش آن‌ها با آموزش صحیح درخشان می‌شود و اگر مالاموت نژاد مناسبی برای شما باشد، آن‌ها به‌عنوان یک همبازی فعال و همراهی که توله‌سگ خود را به‌خوبی در زندگی نگه می‌دارد، لذت می‌بخشد.

مالاموت و ورزش

این نژادها در چندین ورزش موفق می‌شوند ازجمله:

 • رقابت اطاعت
 • کشیدن وزن
 • اسکی کور
 • کوله‌پشتی و سورتمه‌سواری تفریحی

سگ‌ هاسکی مالاموت قدرتمند و ورزشکار با استقامت فوق‌العاده، طراحی‌شده و برای حمل بارهای سنگین، یک مالاموت به ورزش روزانه نیاز دارد آن‌ها از پیاده‌روی، دویدن و شنا با صاحبان خود لذت می‌برند.

آموزش

تا اینجا متوجه شدیم که سگ‌ هاسکی مالاموت شما با تمایلات بازیگوشانه از همه به‌عنوان یک دوست استقبال می‌کند. حتی غریبه‌ها و مهمان‌های خانه که برای اولین بار می‌بینند، اما به خانواده و دوستانشان بسیار وفادار هستند.
آن‌ها پارس نمی‌کنند، اما زوزه می‌کشند و به خاطر داشتن یک ‌صدای مشخص وو وو معروف هستند. مزاج آن‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت قرار می‌گیرد و توله‌های کنجکاوی هستند که مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و نگه‌داشته شوند.
برای تربیت سگ هاسکی مالاموت خود خواندن مقاله تربیت سگ هاسکی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

سگ‌ هاسکی مالاموت
آموزش

اجتماعی شدن

مانند هر سگ، سگ‌ هاسکی مالاموت نیز در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام و قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صدا و تجربیات نیاز دارند و معاشرت به شما کمک می‌کند تا توله‌سگ شما به‌عنوان یک سگ کاملاً بزرگ رشد کند.
بردن آن‌ها به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ‌ها اجازه می‌دهند و در خانه‌هایی که برای ملاقات با همسایگان و دوستان خود می‌روید نیز به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را بهتر کنند.

سلامتی

سگ‌ هاسکی مالاموت به‌طورکلی سالم هست، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها هست. همه مالاموت‌ها به هیچ‌ یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد.

اما مهم است که اگر شما یک سگ از این نژاد دارید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. برخی از مالاموت ها از دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید یا بیماری فون ویلبراند رنج می‌برند.
در اینجا برخی بیماری‌هایی که بیشتر در شرایط احتمالی ممکن است در حیوان خود مشاهده کنید:

آب‌مروارید

معمولاً در سنین ۱ تا ۲ سالگی در سگ‌ هاسکی مالاموت وجود دارد که به آب‌مروارید نوجوانان معروف است. این نوع آب‌مروارید به ندرت به کوری تبدیل می‌شود. باید بدانید از حیوانات مبتلا نباید برای تولیدمثل استفاده شوند.

بیماری آب‌مروارید
بیماری آب‌مروارید

کندرودیسپلازی

این اختلال ژنتیکی اثر در تولد توله‌سگ‌ها دارد، که تغییر شکل مشخصی در شکل و طول غیرطبیعی اندام دارند و معمولاً از آن به‌عنوان کوتولگی یاد می‌شود. اکنون یک آزمایش غربالگری ژنتیکی انجام‌شده است تا مشخص شود آیا سگ ژن این بیماری را حمل می‌کند یا خیر؟

دیسپلازی مفصل ران

این یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به ‌راحتی در مفصل ران قرار نمی‌گیرد. بعضی از سگ‌ها در یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگش می‌کنند، اما ممکن است در سگ مبتلا به دیسپلازی مفصل ران علائم ناراحتی را مشاهده نکنید.

با پیر شدن سگ، آرتروز می‌تواند ایجاد شود. غربالگری اشعه ایکس برای دیسپلازی مفصل ران انجام می‌شود. دیسپلازی لگن ارثی است، اما می‌تواند به دلیل عوامل محیطی، مانند رشد سریع از رژیم غذایی با کالری زیاد یا صدمات ناشی از پریدن یا افتادن، وخیم‌تر شود.

کم‌کاری تیروئید

این وضعیت معمولاً به‌درستی تشخیص داده نمی‌شود زیرا آزمایشات برای ارزیابی شرایط خاص نیستند و می‌توانند نادرست باشند. کم‌کاری تیروئید درنتیجه تولید غیرطبیعی کم هورمون‌های تیروئید است. علائم بالینی بسته به‌شدت هر مورد متفاوت است.

اما می‌تواند شامل: خشک شدن پوشش، درشت و یا پراکنده، ترشحات چشم، غشای مخاطی رنگ‌پریده و تیرگی ذهنی باشد. کم‌کاری تیروئید با قرص به‌صورت روزانه قابل‌کنترل است. دارو باید در طول زندگی سگ ادامه یابد.

پلی نوروپاتی موروثی

این حالت به‌طورکلی با عدم هماهنگی و بی‌ثباتی مشخص می‌شود که منجر به راه زحمتکش می‌شود ( به‌عنوان راه رفتن پرش حیوان) توصیف می‌شود. این بیماری از خفیف تا شدید متفاوت است.

یک سگ‌ هاسکی مالاموت مبتلا ممکن است به زمین بیفتد، از بالای پاهای خود راه برود، یا راه رفتن او فقط کمی از حالت ظاهری خارج شود. شروع آن معمولاً ناگهانی است و بیشتر موارد تقریباً در یک‌سالگی مشاهده می‌شود.

سگ‌ هاسکی مالاموت
پلی نوروپاتی موروثی

همرالوپیا (نابینایی روزانه)

این بیماری معمولاً از هشت هفتگی شروع به نشان دادن خود در توله‌سگ می‌کند و به‌راحتی توسط صاحبان قابل‌تشخیص است و سگ‌ هاسکی مالاموت مبتلا، به چیزهایی برخورد می‌کنند یا لغزش می‌کنند.

آن‌ها ممکن است تمایلی به بیرون آمدن در نور خورشید نداشته باشند و ترجیح می‌دهند در مناطق سایه‌دار بمانند و آن ها هنگام مواجهه با آفتاب گمراه می‌شوند.
تمام این علائم ناشیانه در شب از بین می‌رود و می‌توان به سگ کمک کرد تا کیفیت زندگی قابل قبولی داشته باشد.

جهت آشنایی با بیماری‌های شایع سگ، خواندن مقاله زیر را ب شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های شایع سگ

اهمیت دادن

این عضو کار گروه سگ‌ها، قطعاً یک کارجو است و آن‌ها در:

 • پیاده‌روی‌های طولانی
 • پیاده‌روی (درحالی‌که کوله‌پشتی حمل می‌کنند)
 • اسکی ورد (کشیدن شخصی روی اسکی)
 • چرخ‌دستی
 • سورتمه‌سواری

رشد می‌کنند. آن‌ها نیاز به دویدن و بازی کردن دارند و ورزش ناکافی باعث دل‌زدگی و تخریب سگ‌ هاسکی مالاموت می‌شود. بااین‌حال مطمئن شوید که این تمرین با سن، وضعیت سلامتی و سطح فعالیت سگ مطابقت دارد.

مالاموت‌ها عاشق حفاری هستند!

به‌جای تلاش برای جلوگیری از این رفتار، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به مالاموت خود مکان اختصاصی برای حفاری در حیاط بدهید. مانند جعبه ماسه یا محوطه دیگری که بد نیست آن‌ها را در یک گوشه بگذارید.

با داشتن یک پوشش دونفره متراکم، آلاسکا مالاموت می‌تواند زندگی در فضای باز در آب‌وهوای بسیار سرد را تحمل کند. بااین‌حال، آن‌ها احتیاج به سرپناه مناسب و محفظه محصورشده، ترجیحاً با سقف بالای آن دارند.

در رابطه با دلیل حفاری زمین توسط سگ‌ها، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

چرا سگ زمین را می‌کَنَد؟

حساسیت به گرما

آن‌ها سگ‌های قطب شمال هستند، طبیعتاً برای زندگی در محیط‌های گرم و مرطوب طراحی نشده‌اند و اگر سگ‌ هاسکی مالاموت شما در آفتاب‌گیر زندگی می‌کند، حتماً در طول تابستان سایه، آب شیرین و تهویه مطبوع کافی برای آن‌ها فراهم کنید و از ورزش در گرمای روز خودداری کنید.
با توجه به‌اندازه، قدرت و هوشمندی که دارند، بسیار توصیه می‌شود که مالاموت‌ها در سنین جوانی قبل از اینکه به‌اندازه کافی بزرگ و قوی شوند و نیرو بگیرند آموزش اطاعت ببینند.

حساسیت به گرما
حساسیت به گرما

نکات برجسته

برای اولین بار برای نگهداری سگ توصیه نمی‌شوند زیرا هوش آن‌ها همراه با لجاجت می‌تواند کار با آن‌ها را به چالش تبدیل کند برای شخصی که در رفتار با سگ باهوش نیست. سگ‌ هاسکی مالاموت برای موقعیت برتر در خانواده به چالش کشیده خواهد شد. هرکسی که با سگ زندگی می‌کند باید بتواند به‌درستی با این مسئله کنار بیاید. مالاموت‌های آلاسکا حفاران بد نامی هستند.


یک سگ قدرتمند و مستقل است که اگر به طور صحیح آموزش نبیند یا تمرین نکند، می‌تواند مخرب یا کسل شود.
با معاشرت و آموزش اولیه، مالاموت می‌تواند یاد بگیرد که با دیگر سگ‌ها و گربه‌های داخل خانه کنار بیاید. آن‌ها گربه‌های فضای باز و سایر حیوانات کوچک را به‌عنوان هم‌بازی می‌بینند. حیوانات کوچک، ازجمله پرندگان، سنجاب‌ها، گربه‌ها و حتی سگ‌های کوچک‌تر را از بین می برند. به‌طورکلی یک نژاد آرام است، مالاموت به ندرت پارس می‌کند.

غذا دادن

رژیم غذایی مالاموت آلاسکا باید برای نژادی در ابعاد بزرگ با نیازهای زیاد انرژی و ورزش تنظیم شود. برای مشاوره در مورد تغذیه سگ‌ هاسکی مالاموت و اندازه صحیح، باید با دامپزشک یا متخصص تغذیه حرفه‌ای خود مشورت کنید. نیازهای غذایی آن‌ها با رشد از توله بودن به بزرگ‌سالی تغییر خواهد کرد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با غذای حیوانتان خواندن مقاله تغذیه سگ و سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سگ‌ هاسکی مالاموت
غذا دادن

رنگ و آرایش پوشش

سگ‌ هاسکی مالاموت از یک پوشش دونفره متراکم استفاده می‌کند و پوشش بیرونی ضخیم و درشت است که به‌عنوان محافظ شناخته می‌شود، نباید نرم و بلند باشد و عمق زیرپوش دو تا پنج سانتی‌متر است که برای دفع رطوبت و سرما روغنی و پشمی است.

مشخصات پوشش

 • طول پوشش در اطراف شانه‌ها و گردن است.
 • از پشت، روی دست‌انداز و دربندها (پوشش خز بالای ران که شبیه شلوار است.)
 • ستون دم افزایشی

صحبت از دم می‌شود، بعضی از آن‌ها ظاهر پیچ چوب‌پنبه‌ای را دارند که سگ را قادر می‌سازد دم خود را روی بینی خود قرار دهد تا در هوای سرد گرم شود.

رنگ‌های پوشش این نژاد

از خاکستری روشن تا سیاه، سمور و سایه‌های سبز تا قرمز است. زیر شکم باید همراه با پا، قسمت‌هایی از پاها و بخشی از علائم صورت به‌طور عمده سفید است. تنها رنگ ثابتی که می‌بینید سفید است و برخی از مالاموت‌ها ممکن است دارای یک شعله‌ور سفید جذاب در پیشانی یا اطراف گردن باشند.

تمیز نگه داشتن پوشش با شانه زدن

شانه کردن یک تا سه بار در هفته به تمیز نگه‌داشتن پوشش و توزیع روغن‌های پوست کمک می‌کند و جالب است بدانید که سگ‌ هاسکی مالاموت دو بار در سال به‌شدت ریزش می‌کند و موها به‌صورت دسته‌های بزرگی می‌ریزند. در آن زمان، مسواک زدن مکرر با برس نرم و یا چنگک زیرپوش به کنترل موج آلودگی مو کمک می‌کند.

یک نکته مثبت برای این نژاد ریخته شونده این است که پوشش دوتایی‌اش بدون بو است و علاوه بر این، مالاموت‌ها تمایل به تمیز نگه‌داشتن پوشش‌های خود دارند و به حمام بندرت احتیاج دارند، معمولاً هرسال یک تا دو بار، مگر اینکه سگ بوی بدی بدهد.

تمیز نگه داشتن پوشش با شانه زدن
تمیز نگه داشتن پوشش با شانه زدن

مسواک زدن و ناخن مالاموت

حداقل دو یا سه بار در هفته دندان‌های مالاموت خود را مسواک بزنید تا تجمع گزنه و باکتری‌های کمین شده در آن از بین برود و اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.
سگ‌ هاسکی مالاموت برای جلوگیری از پارگی دردناک و سایر مشکلات ناخن‌ها باید ماهانه یک یا دو بار ناخن‌هایش را کوتاه کنید و اگر می‌توانید کلیک آن‌ها را روی زمین بشنوید، بیش‌ازحد بلند هستند.

گوش و چشم

گوش آن‌ها باید هفتگی ازنظر قرمزی یا بوی بد بررسی شود که این موارد می‌تواند عفونت را نشان دهد و هنگامی‌که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آن‌ها را با یک پنبه مرطوب با گوش پاک‌کن ملایم و متعادل پاک‌کنید تا از عفونت جلوگیری کند. چیزی را داخل مجرای گوش نکنید و فقط گوش خارجی سگ‌ هاسکی مالاموت را تمیز کنید.

چشم‌ها باید شفاف، بدون قرمزی و ترشحات باشند و معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

آیا می‌دانید؟

سگ‌ هاسکی مالاموت در سال ۱۹۳۵ به همراه لهاسا آپسو و کاردیگان ولش کورگی به رسمیت شناخته شد.
او پسر عموی سامویید روسیه، سیبرین هاسکی از آسیا و سگ‌های اسکیمو از گرینلند و لابرادور است.
در سال ۱۹۳۳ ، تعدادی از مالاموت ها برای کمک به دریاسالار ریچارد برد با کمک‌های خود در قطب جنوب انتخاب شدند.

این نژاد حداقل در ۱۴ کشور بر تمبرها ظاهر شده است. آلاسکا مالاموت به لطف کارزاری که توسط گروهی از دانش آموزان آغاز شد، در سال ۲۰۱۰ سگ رسمی ایالت آلاسکا شد.

کلام پایانی

به پایان مطلب معرفی سگ‌ هاسکی مالاموت رسیدیم و در این مقاله متوجه شدیم که آن‌ها بسیار باهوش و درعین‌حال مستقل و با اراده هستند و غالباً تا حدی لجباز و سگ‌هایی با انرژی بالا؛ بنابراین متوجه شدیم که سگی است که به ورزش احتیاج دارد آن‌ها را در خانه تنها نگذارید به‌تنهایی مخرب هستند.
امیدواریم برای آشنایی با این نژاد مطلبمان تأثیرگذار بوده باشد. به واسط پت سر بزنید و با ما و دیگر خوانندگان نظراتتان را به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید برای خرید و فروش حیوانات خانگی خود به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و حیوان موردنظر خود را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.

منبع:
dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *