باهوش ترین نژادهای سگ

باهوش ترین نژادهای سگ کدامند؟

درحالی‌که همه سگ‌ها می‌توانند بهترین دوستان انسان‌ها باشند؛ بعضی از آن‌ها نسبت به بقیه کمتر با انسان‌ها انس می‌گیرند. اما وقتی نوبت به بررسی و مقایسه هوش سگ‌ها می‌رسد، برخی نژادهای سگ از این دسته‌بندی جدا می‌شوند. روانشناس استنلی کورن پس از بررسی تقریباً 200 نژاد از سگ‌ها، نژادهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را به‌عنوان باهوش ترین نژادهای سگ در کتاب خود «هوش سگ‌ها» معرفی کرد. این کتاب در سال 1994 منتشر شد و در سال 2006 به‌روز شد و همچنان به‌عنوان یک اثر برجسته در این زمینه باقی‌مانده است.

اگر کنجکاو هستید، ما در این مقاله به برخی از سؤالات متداول درباره ضریب هوشی سگ‌ها که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، پاسخ داده‌ایم. به‌عنوان‌مثال، آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که نژادهای بزرگ سگ باهوش‌تر از نژادهای کوچک سگ هستند؟ یا چگونه در درجه اول ضریب هوشی سگ‌ها را تعیین کنید؟

به یاد داشته باشید که هوشمندی در سگ‌ها همه چیز نیست. ما همچنین در این مقاله بهترین سگ‌های خانوادگی، بهترین سگ‌های آپارتمانی و سالم‌ترین سگ‌ها را معرفی می‌کنیم. با توجه به مطالبی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود می‌توانید انتخاب کنید که کدام نژاد به بهترین وجه مناسب خانواده و نیازهای شما است.

منظور از هوشمندی در سگ‌ها چیست؟

«کورن» میزان هوش نژادهای سگ را بر اساس غرایز، اطاعت و توانایی انطباق ارزیابی کرد؛ اما «سارا هادسون»، متخصص رفتار حیوانات خانگی می‌گوید همه این‌ها نسبی است. او می‌گوید: «برخی از نژادها ازنظر اجتماعی و عاطفی به مردم وابسته هستند. بنابراین آن‌ها راحت‌تر آموزش می‌گیرند و کاری که انجام می‌دهند از دید ما چشمگیرتر است؛ اما آن‌ها هوش بصری کمتری دارند.»

یک نمونه، نژاد هاند است، زیرا اگرچه شنونده خوبی نیستند، اما حس بینایی و بویایی خوبی دارند. از طرف دیگر، سگ‌های نژاد تریر ممکن است جهت‌یابی خوبی نداشته باشند، اما شنوایی بسیار خوبی دارند.

منظور از هوشمندی در سگ‌ها چیست؟
منظور از هوشمندی در سگ‌ها چیست؟

آیا سگ‌ها ضریب هوشی (IQ) دارند؟

نه دقیقاً. همان‌طور که هادسون توضیح داد، «ضریب هوشی» به کیفیتی که مشاهده می‌کنید بستگی دارد. در کتاب كورن، می‌توانید بر اساس تحلیل‌های او، از سگ خود آزمایش IQ تهیه كنید. به‌عنوان‌مثال، اگر سگ شما بتواند دستور جدیدی را در کمتر از پنج تکرار بیاموزد، می‌توانید او را در بین باهوش ترین نژادهای سگ قرار دهید.

آیا سگ‌های بزرگ از سگ‌های کوچک باهوش‌تر هستند؟

این به‌عنوان یک واقعیت تأیید نشده است؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که سگ‌های بزرگ‌تر می‌توانند باهوش‌تر باشند. اگر به این لیست نگاه کنید متوجه می‌شوید که تنها توله‌سگ کوچک پاپیلون است.کورن اخیراً این سؤال را با استفاده از یک آزمایش در مطلبی، با عنوان «آیا سگ‌های بزرگ‌تر از سگ‌های کوچک‌تر، دقیق‌تر هستند؟» پاسخ داد.
کورن مطالعات انجام‌شده در این زمینه را این‌گونه به اشتراک گذاشت:

داده‌های این آزمایش از 1888 سگ به دست آمد و نتایج بدون ابهام بود. یک روند واضح وجود داشت که نشان می‌داد سگ‌های بزرگ‌تر دقت بیشتری نسبت به همتایان کوچک‌تر خود دارند.

کورن

البته به خاطر داشته باشید که بعضی از سگ‌های نژاد companion، خصوصیات خاصی مانند آرام بودن و عدم درگیری را به خود اختصاص داده‌اند. هادسون می‌افزاید: بسیاری از نژادهای کوچک از نژادهای بزرگ‌تر پرورش می‌یابند و بنابراین دارای خصوصیات مشابهی ازنظر غریزه و هوش هستند.
حال می‌خواهیم باهوش ترین نژادهای سگ را از دیدگاه كورن، نام برده و به‌طور مختصر بررسی کنیم.
آیا می‌خواهید یک توله‌سگ جدید انتخاب کنید؟ این اسامی منحصربه‌فرد سگ را بررسی کرده و سگ دلخواه خود را انتخاب کنید.

باهوش ترین نژادهای سگ
آیا سگ‌های بزرگ از سگ‌های کوچک باهوش‌تر هستند؟

بردر کولی (Border Collie)

یکی از باهوش ترین نژادهای سگ بردر کولی است. این گله‌ها در رده‌بندی اطلاعاتی استنلی کورن مقام برتر را کسب کردند. به این معنی که اکثر آن‌ها می‌توانند یک فرمان جدید را در زیر پنج تکرار یاد بگیرند و حداقل 95٪ مواقع از آن دستور پیروی کنند.

این نژاد، یک سگ بسیار پرانرژی است و استقامت بالایی دارد. نرهای سالم معمولاً بین ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم وزن دارند و قد آن‌ها 48 تا 56 سانتی‌متر است. ماده‌ها معمولاً 12 تا 19 کیلوگرم و قد 46 تا 53 سانتی‌متر است. متوسط طول عمر این نژاد حدود 13 سال است، اما سگ‌هایی که بیش از 16 سال عمر می‌کنند، تعداد آن‌ها اندک است. این سگ‌ها ازجمله بهترین نژادها برای نگهداری در خانه و مناسب برای کودکان هستند.

پودل (Poodle)

امروزه می‌توانید انواع سگ‌های cockapoo (سگ کاکپو که از جفت‌گیری پودل با کاکر اسپانیل به وجود می‌آید)، whoodle (سگ وودل که حاصل پیوند نوعی تریر و پودل است) و goldendoodles (سگ گلدن دودل که حاصل پیوند پودل و گلدن رتریور است) را مشاهده کنید؛ اما پرورش‌دهندگان بیشتر از نژادهای ترکیبی عاشق پودل‌های معمولی هستند.

بسیاری بر این باورند که این نژاد نتیجه تلاقی بین چندین سگ آبی اروپایی ازجمله سگ‌های اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، آلمانی، مجارستانی و روسی است.

مورخان دیگر تصور می‌کنند که یکی از اجداد پودل، آفریقای شمالی است که به شبه‌جزیره ایبری واردشده است. پس‌ازآن، نژاد وارد گال شد که از آن برای شکار استفاده‌شده است.

پودل‌ها پس از جنگ جهانی دوم در ایالات‌متحده نسبتاً نادر بودند. بااین‌وجود، در اواسط دهه 50، پودل به محبوب‌ترین نژاد در کشور آمریکا تبدیل شد. سگ‌های curly coated(مو فرفری) نیز در بررسی کارن، مدال نقره هوشمندی را کسب کردند. لذا این نژاد نیز از جمله باهوش ترین نژادهای سگ است.

پودل (Poodle)
پودل (Poodle)

ژرمن شپرد (German Shepherd)

یکی دیگر از نژاد سگ‌های باهوش سگ ژرمن شپرد (نژاد گله‌دار) است که به دلیل شجاعت، وفاداری و غریزه‌های نگهبانی شناخته می‌شود. این نژاد یک سگ نگهبان عالی، سگ پلیس، سگ نظامی، سگ راهنما برای افراد نابینا و جستجو و نجات است همچنین این سگ در خدمات پزشکی و حتی درمانی استفاده می‌شوند. برای بسیاری از خانواده‌ها، این نژاد یک حیوان خانگی ارزشمند است.

سگ‌های چوپان آلمانی در صورت بزرگ شدن با کودکان و حیوانات خانگی به‌خوبی با آن‌ها همراه می‌شوند؛ اما با رعایت غریزه‌های نگهبانی خود، تمایل دارند که از غریبه‌ها بیزار شوند.

ازآنجاکه این نژاد بزرگ و قدرتمند هستند و دارای غریزه‌های محافظتی قوی هستند، باید در خرید این سگ‌ها از پرورش دهندگان معتبر بسیار دقت کرد زیرا سگ‌های کم سن پرورش‌یافته احتمالاً عصبی هستند.
این نژاد ازجمله بهترین نژادهای سگ برای نگهبانی از خانه و خانواده است.

گلدن رتریور (Golden Retriever)

یکی دیگر از باهوش ترین نژادهای سگ گلدن رتریور است. این نژاد باهوش و دوست‌داشتنی است و درعین‌حال ملایم با کودکان هستند و تمایل دارند که با سایر حیوانات خانگی و غریبه‌ها به‌خوبی هماهنگ شوند در این مطالعات بررسی هوش، سگ گلدن رتریور، محبوب‌ترین حیوان اهلی برای خانواده‌ها شناخته‌شده است.

این سگ‌ها غالباً پارس نمی‌کنند و فاقد غریزه نگهبانی هستند، بنابراین به‌عنوان نگهبان‌های خوب روی آن‌ها حساب نکنید. بااین‌حال، برخی از آن‌ها هنگام نزدیک شدن به افراد غریبه به شما اطلاع می‌دهند.

نکاتی در مورد این نژاد
گلدن رتریور

دوبرمن پیشنر (Doberman Pinscher)

دوبرمن پینشر از دیگر نژاد سگ‌های باهوش اولین بار در سال 1890 در شهر آپولدا، در استان تورینگن آلمان، به دنبال جنگ فرانسو – پروسی توسط کارل فردریش لوئیس دوبرمن پرورش داده شد. دوبرمن‌ها سگ‌های پرانرژی هستند، به‌ویژه در جوانی و از همان ابتدا از تمرین و ورزش منظم بهره‌مند می‌شوند. با داشتن هوش بالا، عزم و اراده به دست می‌آورند، بنابراین یک مالک دوبرمن باید در آموزش، صبور، محکم و سازگار باشد. دوبرمن‌ها در کارهای اطاعت و محافظت جزء برترین‌ها هستند.

چاقی می‌تواند یک مشکل بهداشتی مهم در دوبرمن پینشرز باشد. این بیماری جدی است که ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن مشکلات مفاصل، اختلالات متابولیک و هضم، کمردرد و بیماری‌های قلبی شود.

درحالی‌که این نژاد برای شکار پرورش‌یافته است، گاهی از رفتارهای احمقانه نیز لذت می‌برند!

شتلند (Shetland Sheepdog)

این سگ‌های کوچک کرک دار در گروه خود بسیار اطاعت پذیر و چابک هستند درنتیجه این نژاد تمایل به تعقیب، پارس کردن و زندگی به‌صورت گروهی را دارند؛ اما ذات آن‌ها به‌گونه‌ای است که تمایل به نوازش و محبت دارند به‌طوری‌که با نوازش و محبت هرگونه لجبازی و سرسختی دوری می‌کنند.

شاید برای شما جالب باشد که شتلند یک نژاد اسب نیز است. جهت اطلاعات بیشتر خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

اسبچه شتلند

لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

از دیگر باهوش ترین نژادهای سگ می‌توان به لابرادور رتریور اشاره کرد. این نژاد از سگ‌ها دوست دارند دستورات را اجرا کنند چه به‌عنوان سگ‌های راهنما، سگ‌های کشف مواد مخدر، یا فقط حیوانات خانگی روزمره.

بر این اساس این نژاد از سگ در آمریکا ۲۷ سال متوالی به‌عنوان محبوب‌ترین نژاد شناخته‌شده است.

پاپیلون (Papillon)

اولین نژاد سگ‌های عروسکی، به‌طوری این سگ‌ها رکورددار 10 نژاد برتر هستند. پاپیلون‌ها در رده‌ی متوسط سگ‌های دست‌آموز نیستند این اعجوبه‌های 5 پوندی (حدود 2 کیلوگرم) اغلب در مسابقات چابکی و رقابتی جوایز برتر را به خود اختصاص می‌دهند.

نام آن‌ها به فرانسوی به معنای «پروانه» به گوش‌های بلند و باریک آن‌ها اشاره دارد. این نژاد نیز از نژاد سگ‌های باهوش به حساب می‌آید.

باهوش ترین نژادهای سگ
پاپیلون (Papillon)

روتوایلر (Rottweiler)

روتوایلر احتمالاً از سگ‌های گله در روم باستان بوده است که با خلق‌وخوی زمخت و قابل‌اعتماد به نظر می‌رسید.
بسیاری از سگ‌های مسن‌تر دچار آرتریت هستند. سگ‌های بزرگ‌تر نسبت به سگ‌های کوچک‌تر دارای درد و ناتوانی بیشتری هستند. با اینکه این سگ‌ها مستعد ابتلا به آرتریت هستند، اما درمان‌های مختلفی در دسترس است. هرچه زودتر شروع به درمان کنیم، نتایج بهتر می‌شوند. تغذیه و ورزش مناسب نیز برای کاهش مشکلات استخوان و مفصل با افزایش سن حیوان خانگی شما بسیار مهم است.

اجازه ندهید که سگ روتوایلر شما دچار اضافه‌وزن شود و فشار عظیمی را در مفاصل خود تحمل کند. چندین بیماری عصبی می‌تواند روتوایلر را تحت تأثیر قرار دهد. علائم مشکلات عصبی می‌تواند شامل تشنج، عدم تعادل، لرزش، ضعف یا خواب بیش‌ازحد باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، لطفاً فوراً به دامپزشکی مراجعه کنید.

یک صاحب متعهد وظیفه دارد تا با جایزه و پاداش به این سگ آموزش و تعلیم دهد تا به دوستی وفادار تبدیل شود.

Australian Cattle Dog

این نژاد که از باهوش ترین نژادهای سگ به حساب می‌آید، در رده‌بندی محبوبیت AKC در بین 50 کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است. از این نژاد باهوش غافل نشوید؛ زیرا این نژاد بسیار هوشیار، کنجکاو و اجتماعی است؛ همچنین محافظ بسیار خوبی می‌تواند باشد.
این نژاد سالم‌ترین نژاد سگ با کمترین مشکلات سلامتی است.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی نژاد سگ‌های باهوش رسیدیم، امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا هرچیزی را ازجمله حیوانات خانگی خود به راحتی خرید و فروش نمایید.
منابع:
carsonvet.com
europetnet.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *