بیماری های پوستی سگ

بیماری های پوستی سگ

بیماری های پوستی سگ یکی از دلایل اصلی مراجعه به کلینیک‌های دامپزشکی برای درمان است. مشکلات پوستی سگ می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی‌های زیادی برای حیوان خانگی شما شوند. این مشکلات پوستی در فصول گرم سال که آلرژی در آن‌ها بیشتر است شیوع بیشتری دارد. هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد که قبلاً تشخیص داده نشده است.

سگ‌ها ممکن است از بیماری های پوستی خفیف تا شدیدی رنج ببرند، بسیاری از آن‌ها قبل از بدتر شدن نیاز جدی به درمان دارند. در حقیقت، هنگامی‌که یک بیماری پوستی برای مدتی درمان نشود، شرایط اغلب ممکن است پیچیده‌تر شود. به‌عنوان‌مثال، یک آلرژی پوستی ممکن است در مرحله‌ی بعد به باکتری آلوده شود، یا عفونت باکتریایی می‌تواند به مخمر آلوده شود! برخی از شایع‌ترین بیماری های پوستی سگ‌ها شامل عفونت‌های پوستی باکتریایی، آلرژی‌های محیطی و آلرژی‌های انگلی است.

واسط پت در این مقاله ۱۰ مورد از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی سگ را برای شما بیان می‌کند. مطالعه‌ی این مطلب به شما کمک می‌کند تا درک بیشتری از دامنه‌ی مشکلات پوستی سگتان و علائمشان داشته باشید. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

علائم بیماری های پوستی سگ

اگر سگ شما به بیماری پوستی مبتلا باشد، خارش یکی از بارزترین علائم بیماری پوستی است؛ اما بدون معاینه کامل دامپزشک، تشخیص اینکه دقیقاً چه چیزی سگ شما را تحریک می‌کند دشوار است. گرچه خارش گاه به گاه سگ کاملاً طبیعی است، درست مثل‌اینکه ممکن است فردی گاهی پوست خود را خارش دهد، خارش مکرر یا طولانی‌مدت نشانه‌ای از یک بیماری پوستی سگ است.

سگ‌ها می‌توانند با مالیدن سر خود به اشیاء مختلف یا خاراندن ناحیه تحریک‌شده با پنجه خود، این خارش را تسکین دهند. همچنین ممکن است سگ خود را برای تسکین پوست تحریک‌شده، پنجه‌های خود یا سایر نواحی بدن را لیس بزند.

علائم دیگر

زخم‌های پوستی، پوست خشک، دانه و جوش بر روی پوست سگ، برآمدگی، سرخی، شوره سر، برجستگی‌ها و ریزش مو از عومل بارز بیماری های پوستی سگ هستند.
حیوان خانگی خود را مرتباً بررسی کنید تا هر یک از این علائم را تشخیص دهید. همچنین توجه به واکنش‌های سگتان اهمیت زیادی دارد. اگر خارش حیوان خانگی شما پس از وعده‌های غذایی خاص، در یک فصل مخصوص یا بعد از انجام دادن یک کار خاص باشد، به‌احتمال‌زیاد سگ شما آلرژی دارد.
هرچه اطلاعات بیشتری از چیزهایی که سگ شما را تحریک می‌کند و باعث خارش پوست او می‌شود داشته باشید، بهتر است. در این صورت دامپزشک شما بهتر می‌تواند یک تشخیص کامل و دقیق از آلرژی یا عفونت پوستی را انجام دهد.

علائم بیماری های پوستی سگ
علائم بیماری های پوستی سگ

شایع‌ترین انواع بیماری های پوستی سگ

همان‌طور که گفته شد، متداول‌ترین بیماری‌های پوستی سگ آلرژی تماسی، عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های قارچی و آلرژی انگلی هستند.

آلرژی‌های محیطی

شروع ناگهانی خارش به‌ویژه در صورت، پاها، سینه و شکم سگ، می‌تواند نشان‌دهنده آلرژی محیطی باشد. این آلرژی براثر تماس با عامل محرک در سگ به وجود می‌آید.
این نوع خاص از آلرژی در سگ‌ها “Atopy” نامیده می‌شود و شبیه به بیماری تب یونجه است؛ با این تفاوت که سگ‌ها آن را با خارش پوست خارش‌دار و نه آبریزش چشم و عطسه نشان می‌دهند.

آزمایش خون می‌تواند در تشخیص اینکه حیوان خانگی شما به چمن، گردوغبار و گرده‌ها حساسیت دارد، به شما کمک کند. لازم به ذکر است که موارد گفته‌شده رایج‌ترین مواردی هستند که سگ‌ها به آن‌ها حساسیت دارند.

درمان آلرژی‌های محیطی ممکن است دشوار باشد و در شدیدترین موارد شامل شامپو، قرص و تزریق است.

در طول سال‌های اخیر، داروهای جدیدی پیداشده‌اند که انقلابی در مراقبت از سگ‌های مبتلا به این بیماری ایجاد کرده‌اند. علاوه بر این، ترکیبی از چند روش درمانی می‌تواند به‌طور مؤثری علائم آلرژی حیوان خانگی شما را کاهش دهد.

بیماری های پوستی سگ
آلرژی‌های محیطی

آلرژی غذایی

یکی از بیماری های شایع پوستی سگ، آلرژی غذایی است. افزایش خارش که اغلب صورت، پا، گوش و مقعد را درگیر می‌کند نشانه‌هایی از آلرژی غذایی احتمالی سگ است.

سگ‌ها ممکن است از پروتئین‌های مصرفی رژیم غذایی خود مانند گوشت گاو، تخم‌مرغ، مرغ و لبنیات، به آلرژی غذایی دچار شوند. اگرچه این ماده غذایی حساسیت‌زا ممکن است گندم یا حتی سبزی‌های هم باشد!

فولیکولیت

فولیکولیت به معنای فولیکول‌های ملتهب موی است. این مشکل اغلب هنگامی اتفاق می‌افتد که سگ شما با یک مشکل پوستی دیگر مانند جرب یا آلرژی درگیر شده باشد، زیرا فولیکول‌های مو توسط بیماری زمینه‌ای پوست آلوده می‌شوند.

این بیماری پوستی سگ روی بدن سگ به‌صورت زخم، برجستگی و دلمه‌های پوستی ظاهر می‌شود. شامپوها، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و پمادهای ضد باکتریایی توسط دامپزشک برای کمک به درمان و تسکین عفونت حاصل از این بیماری تجویز می‌شوند.

زرد زخم

زرد زخم یکی دیگر از بیماری‌های پوستی در سگ‌ها است؛ اما باید بدانید که توله‌سگ‌ها بیشتر از سگ‌های بالغ مستعد ابتلا به زرد زخم هستند. درست مانند سایر مشکلات پوستی، زرد زخم ممکن است حاکی از وجود مشکلات دیگری در سگ باشد.
ضایعات زرد زخم ممکن است به‌صورت تاول در شکم سگ ظاهر شوند. این ضایعات می‌توانند بترکند و یا خودشان از بین بروند. زرد زخم سگ‌ها را می‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک یا شستشو درمان کرد. علاوه، دامپزشک می‌تواند چند آزمایش برای تشخیص مشکل سگ انجام دهد.

زرد زخم
زرد زخم

عفونت قارچی

عفونت قارچی (Ringworm) برخلاف نام انگلیسی این بیماری، Ringworm کرم نیست بلکه قارچی است که برای سایر حیوانات و انسان بسیار مسری است. این عفونت قارچی به‌صورت تکه‌های طاسی دایره‌ای و پوسته‌ای ظاهر می‌شود. این تکه‌ها اغلب روی سر، پنجه‌ها، گوش‌ها و پاهای جلوی سگ دیده می‌شوند.

همچنین پوست سگ شما ممکن است درجایی که باعث خارش شده است، ملتهب و قرمز به نظر برسد. در صورت مشاهده هرگونه علائم سوزش، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. او می‌تواند برای از بین بردن قارچ و جلوگیری از گسترش آن، یک درمان موضعی تجویز کند.

عفونت‌های مخمری

یکی دیگر از بیماری های پوستی سگ که باید نام ببریم، عفونت‌های مخمری است. نواحی گرم بدن سگ عفونت‌های مخمری را به خود جلب می‌کند. با توجه به اینکه دوست دارند در مناطقی که صعب‌العبور هستند مانند مجرای گوش در بین انگشتان پا، کشاله ران و میان دو راه سگ رشد کنند.

عفونت‌های مخمری باعث می‌شوند که پوست سگ ضخیم شود. ضخیم شدن پوست سگ باعث می‌شود که سگ مکان‌های آلوده به عفونت را خارش دهد و یا گاز بگیرد. عفونت‌های مخمری می‌توانند باعث تغییر رنگ پوست و بوی نامطبوع شوند. کرم‌های موضعی، مواد شستشو دهنده و قرص می‌توانند به تسکین علائم و درمان محل آلوده به عفونت کمک کنند.

کنه و کک

کنه‌ و کک‌ها با گاز گرفتن و مکیدن خون روی پوست سگ شما تأثیر می‌گذارند. بزاق کک که به بدن سگ وارد می‌شود، ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. این واکنش پوست حیوان خانگی شما را تحریک کرده و باعث ایجاد خارش شدید می‌شود.
حیوانات خانگی که از آلرژی شدید به انگل رنج می‌برند، علائم پوستی ملتهب و قرمز را نشان می‌دهند. این علائم اغلب خراشیده می‌شوند و حتی ممکن است که سگ‌ها برای رفع خارش پوست خود را بجوند. در موارد شدید، خز آن‌ها می‌تواند به‌صورت تکه‌ای از بین برود.

بیماری های پوستی سگ
کنه و کک

کک‌ها انگل‌های ریزی هستند که می‌توانند در فرش‌ها و ملافه‌های ما زنده بمانند. به همین دلیل بسیار مهم است که به‌طور مرتب جاروبرقی بکشید، تخت حیوان خانگی خود را بشویید و مطمئن شوید که آن‌ها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری پوستی در سگ‌ها کاملاً به‌روز هستند.

جرب

جرب یکی از بیماری های پوستی سگ است که ممکن است بسیار خطرناک باشد. این بیماری توسط چندین گونه کنه که روی مو و پوست سگ زندگی می‌کنند، به وجود می‌آید.

دو نوع اصلی از جرب وجود دارد: مورد اول ناشی از کنه‌ای به نام demodex است. این کنه به سگ‌های زیر یک سال، سگ‌های مسن یا حیوانات خانگی مبتلا به بیماری زمینه‌ای دیگر آسیب می‌زند.

نوع بعدی جرب، جرب سارکوپتیک است. این مشکل پوستی ناشی از کنه‌های سارکوپتس است که باعث خارش بسیار شدید در سگ می‌شود. علائم اولیه این نوع جرب، اغلب در گوش سگ مشاهده می‌شوند.

علائم جرب ممکن است شامل ریزش مو در صورت و پاها، همراه با خارش و قرمزی شدید در اطراف مناطق آسیب‌دیده باشد.
مانند کک‌ومک، اگر حیوان خانگی شما دارای جرب است، ملافه‌های آن‌ها را بشویید و اطمینان حاصل کنید که سایر حیوانات با این سگ‌هایی که جرب دارند در تماس نباشند. این بیماری پوستی سگ با بررسی نمونه‌ای از بخشی از پوست در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می‌شود.

درمان این بیماری پوستی سگ شامل قرص‌های خاص و شامپوهای اختصاصی برای کشتن کرم‌ها، تسکین خارش و از بین بردن است. هم‌چنین، ناگفته نماند که درواقع، برخی از محصولات کک و کرم که دامپزشکان تجویز می‌کنند نیز می‌توانند از سگ شما در برابر جرب محافظت کنند.

شوره سر

شوره سر از دیگر بیماری های پوستی سگ است که بسیار در بین آن‌ها شایع است. درست همانند انسان‌ها، سگ‌ها ممکن است دچار شوره سر یا پوسته‌پوسته شدن و خشکی پوست شوند؛ مانند سایر بیماری‌های پوستی شایع، شوره سر ممکن است نشانه از وجود یک مشکل جدی‌تر مانند عفونت در سگ شما باشد.

برخی از سگ‌ها به‌طور طبیعی مستعد ابتلا به خشکی پوست هستند. این خشکی پوست خصوصاً در زمستان رخ می‌دهد و ممکن است تحت تأثیر رژیم غذایی آن‌ها باشد. منابع باکیفیت بالا از پروتئین، اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ می‌توانند به‌سلامت پوشش حیوان خانگی دوست‌داشتنی شما کمک کنند.

موارد ساده شوره سر به‌طورمعمول با شامپو درمان می‌شوند. بااین‌حال، بهتر است دامپزشک سگ شما را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ مشکلی وجود ندارد.

لوپوس

آخرین بیماری از بیماری های پوستی سگ که در این مطلب به آن اشاره می‌کنیم، لوپوس است. لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی است که به معنای حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌های خود است. متأسفانه برای حیوانات خانگی ما، زخم‌های پوستی باز و عمیقی که مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا بهبود یابند می‌توانند نشان‌دهنده یک اختلال ایمنی باشند. این زخم‌ها غالباً در اطراف بینی، چشم و پنجه سگ دیده می‌شوند.

لوپوس
لوپوس

توجه داشته باشید که این بیماری در صورت عدم درمان ممکن است بسیار جدی و خطرناک باشد؛ بنابراین بهتر است به‌طور مداوم وضعیت حیوان خانگی خود را با دامپزشک خود در میان بگذارید. در این‌ صورت است که دامپزشک می‌تواند بررسی‌های لازم را انجام دهد تا متوجه شود که سگ شما دقیقاً چه مشکلی دارد!

اگر سگ شما علائم مربوط به مشکلات پوستی موردبحث را نشان می‌دهد، بلافاصله برای مشاوره تخصصی به کلینیک دامپزشکی خود مراجعه کنید.

همه‌ی بیماری های پوستی سگ از خفیف تا شدید نیاز به معاینه و بررسی کامل دارند؛ بنابراین دامپزشک می‌تواند مشکل سگ شما را تشخیص داده و درمان صحیحی را برای بیماری پوستی مشخص‌شده تجویز کند.

نکته

توجه کنید که صرف‌نظر از دلیل، درست وقتی متوجه خارش سگ خود شدید، سگ خود را به دامپزشکی ببرید. هم‌چنین فراموش نکنید که هرگز نباید قبل از معاینه و دستورالعمل دامپزشک به سگتان دارو بدهید!

در پایان روز، تمیز نگه‌داشتن سگ و جلوگیری از قرار گرفتن او در معرض مواد حساسیت‌زای بیرونی برای دورنگه داشتن خارش پوست سگ ضروری است. حتی اگر شرایط سگ شما بسیار شدید شده باشد، چیزی نیست که با کمی محبت، مراقبت و درمان دامپزشکی برطرف نشود. جای نگرانی نیست، به‌زودی سگ خود را به حالت عادی برمی‌گردانید!

درمان قطعی بیماری های پوستی سگ

درمان موفقیت‌آمیز اختلالات پوستی مستلزم شناسایی علت اصلی بیماری است. خوب است بدانید که بسیاری از درمان‌های بیماری های پوستی مستقیماً روی سطح پوست (به‌صورت موضعی) انجام می‌شوند. درمان موضعی ممکن است روش درمانی ارجح برای برخی از بیماری‌ها باشد یا در کنار درمان سیستمیک (داروهایی که از طریق دهان مصرف می‌شوند یا تزریق می‌شوند و در بدن پخش می‌شوند) برای حیوان خانگی شما مفید باشد.

محصولات که مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند شامل پمادهای آنتی‌بیوتیکی ، داروهای کورتیکواستروئید، شامپوهای دارویی و حشره کش های موضعی هستند. پمادهای محلی ، ژل‌ها و اسپری‌ها بهتر است کم استفاده شوند تا سگ مقادیر بیش‌ازحد از آن‌ها را لیس نزند. همچنین, لازم است که دستورالعمل‌های دامپزشک را برای هر داروی موضعی به‌دقت دنبال کنید.

درمان قطعی بیماری های پوستی سگ
درمان قطعی بیماری های پوستی سگ

برای درمان برخی اختلالات ممکن است به داروهای سیستمیک نیاز باشد. این داروها شامل آنتی‌بیوتیک‌های کل بدن ، ضد قارچ‌ها ، داروهای ضد انگلی ، هورمون‌ها ، آنتی‌هیستامین‌ها ، کورتیکواستروئیدها و سایر داروهای ضدالتهاب است.

مانند هر برنامه درمانی، اطمینان حاصل کنید که همه دستورالعمل‌های استفاده از محصول تجویزشده ازجمله نحوه استفاده یا دادن آن ، مقدار مصرف و تعداد دفعات استفاده را دقیق بخوانید.

کلام آخر

همان‌طور که میدانید نگهداری و مراقبت از موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. واسط پت در این مقاله سعی کرد شما را با بیماری های پوستی سگ آشنا کند. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:
.animaltrust.org.uk
.msdvetmanual.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *