سگ کن کورسو

سگ کن کورسو

یکی از نژادهای دوست‌داشتنی سگ‌ها، سگ کن کورسو است. این سگ می‌تواند همدم و دوست فوق العاده‌ای برای شما باشد. کن کورسو یک سگ خانوادگی است. انتظار نداشته باشید که با هرکسی که ملاقات می‌کند رابطه برقرار کند. او علاقه‌ای به افراد یا سایر حیوانات خارج از خانواده‌اش ندارد، اما افراد درون خانواده از وفاداری و محافظت فوق‌العاده ی او برخوردار خواهند بود.

به سگ کن کورسو خود اجازه‌ی فعالیت بدهید. او مایل نیست که کل روز دراز بکشد و در صورت عدم تأمین “کار” خودش می‌تواند کارهایی انجام دهد که اصلاً برای شما قابل‌تحمل نیستند! به عبارت دیگر او ممکن است برای عابران پارس کند، چاله حفرکند یا وسایل شما را بجود! اگر یک مزرعه دارید، او به شما در امور دام کمک می‌کند. در غیر این صورت، او را درگیر یک ورزش مانند چابکی، شنا کردن و ورزش‌های دیگر کنید.

ویژگی‌های سگ کن کورسو

  • سگ کن کورسو معمولا در رنگ‌های سیاه، روشن و تیره خاکستری دیده می‌شود. اما ممکن است در آفتاب سایه‌های روشن و تاریک حنایی یا قرمز به خود بگیرد. در هر صورت هر یک از این رنگ‌ها ممکن است الگوی متغیر داشته باشند: رگه‌های نامنظم رنگ روشن و تیره.
  • سگ کن کورسو نمایشی نیست، اما آن‌ها از “گفتگو” با مردم با صداهای خرناس و سایر اصطلاحات لفظی لذت می‌برند.
  • این سگ‌ها به تحریکات روحی و جسمی زیادی نیاز دارند.

با واسط پت در ادامه‌ی مقاله همراه باشید تا با این حیوانات بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه سگ کن کورسو

سگ کن کورسو یکی از سگ‌های نوع ماستیف ایتالیایی است. این سگ در ایتالیا ساخته شده است و گفته می‌شود که از سگ‌های جنگ رومی است. او سبک‌تر از پسر عمویش، ناپولیتین ماستیف ایتالیایی است. این سگ برای شکار، نگهبانی از املاک و یک مزرعه همه‌جانبه پرورش داده‌شده است. در گذشته کارهای آن‌ها شامل جمع‌آوری خوک‌ها یا گاوها و کمک به هدایت آن‌ها به داخل مزرعه بود.

تاریخچه سگ کن کورسو
تاریخچه سگ کن کورسو

کلمه سگ کن کورسو ممکن است از “custody”، به معنی محافظ، یا از “corsus”، یک کلمه ایتالیایی قدیمی به معنای محکم یا قوی گرفته شده باشد. با مکانیزه شدن کشاورزی، جمعیت این نژاد کاهش یافت. اما از دهه ۱۹۷۰ علاقه‌مندان به سگ برای بازپروری این گونه سگ تلاش کردند.

اندازه سگ کن کورسو

سگ کن کورسو یک سگ عضلانی و بزرگ است. سگ‌های نر معمولاً بین ۶۱ تا ۹۶ سانتیمتر ارتفاع دارد. درحالی‌که سگ‌های ماده‌ ۵۹ تا ۶۶ سانتیمتر ارتفاع دارند. وزن آنها متناسب با قدشان است. به‌طورمعمول این سگ‌ها از ۴۰ تا ۵۴ کیلوگرم وزن دارند.

ویژگی‌های شخصیتی این نژاد

از گذشته تاکنون سگ کن کورسو را دارای خلق‌وخوی سرشار و آماده برای مقابله با هر چالش توصیف می‌کنند. سگ کورسو می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. سگ کن کورسو با داشتن یک مالک مطمئن و ثابت که از رهبری خوبی برخورداراست و از پرسه زدن سگ جلوگیری می‌کند، می‌تواند یک سگ خانوادگی عالی باشد که هرگز به‌طور نامناسب پرخاشگری نمی‌کند. اما اگر در دستانی اشتباه باشد می‌تواند بسیار پرخاشگر و خطرناک شود.

سگ کن کورسو نسبت به خانواده خود، ازجمله فرزندان، مطیع و مهربان است. او از همان مرحله کودکی به معاشرت و آموزش نیاز دارد. رفتار این سگ در خانه با کسی که از سگ ترسیده یا بدش بیاید یا قادر به اداره یک سگ بزرگ نباشد، اصلاً مناسب نخواهد بود.

نکات مثبت سگ کن کورسو

  • رهبری قاطع
  • بسیار قدرتمند
  • باهوش، قدرت هوش و ذکاوت بالا
  • توانایی بسیار بالا در نگهبان شدن

نکته مهم

درست مانند هر سگ دیگری کن کورسو نیز به اجتماعی شدن نیاز دارد. منظور از اجتماعی شدن، قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات است. به‌طور ایده‌آل بهتر است اجتماعی شدن قبل از چهارماهگی سگ صورت بگیرد.

نکات مثبت کن کورسو
نکات مثبت کن کورسو

معاشرت به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که توله‌سگ شما به یک سگ کاملاً اجتماعی تبدیل‌شده و از غریبه‌ها، کودکان، حیوانات دیگر نمی‌ترسد.

تجربه نکردن و اجتماعی نشدن باعث می‌شود که او به‌راحتی ترسناک یا پرخاشگر شود. هرچه بیشتر با او معاشرت کنید، توانایی او در تعیین رفتار طبیعی و اقدامات او برای پاسخگویی به محیط اطراف بهتر خواهد بود.

طبق استاندارد باید هنگام نزدیک شدن به سگ کن کورسو، بی‌تفاوت باشید و فقط در صورت وجود تهدید واقعی واکنش نشان دهید.

وضعیت سلامتی این نژاد

این سگ به‌طورکلی سالم است. اما مانند همه نژادها، مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها است. همه کورسوها به هیچ یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد. اگر به فکر این نژاد هستید مهم است که از بیماری‌ها آن‌ها مطلع باشید:

  • آن‌ها می‌توانند مستعد دیسپلازی مفصل ران باشد.
  • او ممکن است دچار ناهنجاری‌های پلک مانند آنتروپیون، اکتروپیون و چشم گیلاس شود.
  • احتمال ابتلا به پیچ‌خوردگی معده که به آن نفخ شکم گفته می‌شود نیز هست.

انتظار می‌رود پرورش‌دهندگان مجوزهای بهداشتی به‌روز داشته باشند. این مجوزها گواهی بر این می‌دهند که والدین توله‌سگ هیچ بیماری چشم و دیسپلازی مفصل ران ندارند. همچنین معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را سریع‌تر تشخیص دهید.

مراقبت

این نژاد برای داشتن فرم مناسب به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد. هرروز حداقل یک مایل، صبح و عصر او را برای پیاده‌روی سریع یا آهسته دویدن به بیرون ببرید. اگر دوست دارید دوچرخه‌سواری کنید، وابستگی ایجاد کنید که به او اجازه دهد در کنار شما بدود.

مراقبت از کن کورسو
مراقبت از کن کورسو

این مسئله برای توله کن کورسو فرق می‌کند. سیستم اسکلتی – عضلانی آن‌ها تا حدود ۱۸ ماهگی کاملاً تکامل نیافته است. بنابراین درحالی‌که برای سوزاندن انرژی توله‌سگ به پیاده‌روی بیشتری احتیاج دارد، این پیاده‌روی باید کوتاه‌تر و کندتر باشد.

فعالیت ذهنی سگ هم اهمیت زیادی دارد. سرگرمی خوب و مناسب برای سگ کن کورسو شامل گله‌داری، یادگیری ترفندها، تمرین مهارت‌های اطاعت است. حداقل ۲۰ دقیقه در روزبه این نوع فعالیت‌ها اختصاص دهید.

پیش‌بینی آینده

برای صورتحساب‌های بزرگی که می‌تواند در آینده جهت نگهداری از یک سگ بزرگ به همراه داشته باشد، آماده باشید. هزینه موارد ضروری برای سگ‌های بزرگ گران‌تر از سگ‌های کوچک است. اگر سگ کن کورسو شما به هر دلیلی نیاز به جراحی داشته باشد، هزینه بیهوشی زیاد خواهد بود زیرا نیاز او به آن بیشتر از یک سگ کوچک است.

همچنین مقادیر بیشتری از داروی ضد درد بعد از جراحی نیاز دارد. هزینه‌های کلاس آموزش، هزینه‌های ورود به ورزش برای سگ‌ها و نشستن حیوانات خانگی یا پانسیون در هنگام خارج از خانه بودن را نیز درنظر بگیرید. قبل از تهیه سگ کن کورسو تمام این هزینه‌ها را در نظر داشته باشید زیرا ۱۰ تا ۱۲ سال با آن‌ها روبرو خواهید شد.

تغذیه

اگر از غذای خشک باکیفیت بالا استفاده می‌کنید، احتمالاً سگ کن کورسو شما به ۴ تا ۵ فنجان در روز احتیاج دارد. میزان غذای سگ بالغ شما به‌اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ که فعلیت کمتری دارد به غذا نیاز خواهد داشت.

تغذیه سگ کن کورسو
تغذیه سگ کن کورسو

اگر از داشتن اضافه‌وزن مطمئن نیستید، آزمایش چشم و آزمایش عملی را حتما انجام دهید. اول، به او نگاه کنید. باید بتوانید کمر او را ببینید. سپس دستان خود را روی پشت او قرار دهید، انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات قرار دهید، انگشتان را به سمت پایین بکشید. شما باید بتوانید دنده‌های او را بدون نیاز به فشار شدید احساس کنید اما آن‌ها را نبینید. اگر احساس نمیک‌نید، او به غذای کمتری نیاز دارد!

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه سگ خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

تغذیه سگ

پوشش بدن این سگ‌ها

این سگ یک‌پوست ضخیم با موهای کوتاه و سفت دارد. همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم رنگ آن‌ها می‌تواند سیاه، خاکستری، قرمز یا حنایی باشد. موهای این سگ دو بار در سال به‌شدت ریخته می‌شوند، بنابراین بهتر است یک جاروبرقی خوب داشته باشید!

نظافت سگ کن کورسو

در ادامه مواردی که مربوط به نظافت این نژاد که شامل حمام کردن، مراقبت از دندان‌ها، کوتاه کردن ناخن و نظافت گوش‌های آن است را بیان می‌کنیم.

نظافت سگ کن کورسو
نظافت سگ کن کورسو

نیاز به حمام

کن کورسو به حمام زیادی نیاز ندارد. در حالت عادی یکبار در ۳ ماه احتیاج به حمام کردن دارند. اگر شما قصد استحمام سگ خود را به‌صورت منظم دارید، او را در سنین پایین با حمام آشنا کنید تا از آب نترسد. هر هفته او را به‌عنوان یک توله‌سگ جوان حمام ببرید و به او دستور “حمام ” را بیاموزید تا یاد بگیرد و آن را بپذیرد. به او پاداش فراوان بدهید تا معامله را شیرین کنید.

جهت آشنایی با نحوه‌ی حمام کردن سگ، پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

حمام کردن سگ

مراقبت از دندان‌های این نژاد

دندان‌های سگ خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع باکتری‌های جلوگیری شود. اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن را حتی چند بار در روز انجام دهید.

ناخن

هرماه یک یا دو بار ناخن‌های او را کوتاه کنید. توجه کنید که ناخن‌های پای سگ دارای رگ‌های خونی هستند. این ناخن‌ها ممکن است در اثر کوتاه کردن زیادی دچارخونریزی شوند. در این صورت سگ شما ممکن است دفعه بعد با شما همکاری نکنند. بنابراین، اگر در پیرایش ناخن‌های سگ باتجربه نیستید، از یک دامپزشک یا آرایشگر برای گرفتن ناخن‌ها استفاده کنید.

نظافت گوش‌های سگ

هر هفته گوش‌ها را ازنظر قرمزی یا بوی بد بررسی کنید که عفونت نداشته باشند. هنگامی‌که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آن‌ها را با یک پنبه مرطوب با گوش پاک‌کن ملایم و متعادل pH پاک‌کنید تا از عفونت جلوگیری کند. فقط گوش خارجی را تمیز کنید!

توجه: هنگام خرید یک سگ با نژاد کن کورسو او را با دقت بررسی کنید. سگ شما نباید زخم، عفونت، حساسیت به لمس یا التهاب روی پوست، بینی، دهان و پاهای خود داشته باشد. همچنین چشم‌ها باید شفاف، بدون قرمزی و ترشحات باشند.

رابطه این نژاد با کودکان

وقتی سگ شما به‌درستی تربیت شود و به موقع اجتماعی شود می‌تواند نسبت به کودکان محبت ورزیده و از آن‌ها محافظت کند. با این‌حال مهم است که به توله‌سگ‌ها و سگ‌های بزرگ‌سال فرصت تعقیب کودکان داده نشود و بچه‌ها از تولید صداهای بلند در حضور او خودداری کنند. وقتی بچه‌ها بیرون از خانه می‌دوند و سروصدا می‌کنند، مخصوصاً اگر بچه‌هایتان دوستانی بیش‌ازحد دارند، او را در حصار نگه‌دارید.

مانند هر نژاد، همیشه باید به کودکان نحوه نزدیک شدن و لمس سگ‌ها را بیاموزید. شما باید همیشه بر هرگونه تعامل بین سگ‌ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از کشیدن گوش و دم آن جلوگیری کند. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن به سگی نزدیک نشود و یا سعی کند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ سگی، هرچقدر هم دوست‌داشتنی باشد، هرگز نباید تحت مراقبت از کودک رها شود.

ارتباط با سایر حیوانات خانگی

این نژاد در صورت تربیت درست ممکن است به‌احتمال کم با گربه‌های دیگر کنار بیاید، اما احتمالاً حیوانات عجیب‌وغریب را شکار می‌کنند و تمام تلاش خود را برای کشتن آن‌ها انجام می‌دهد. بسیار مهم است که بتوانید از حیوانات خانگی همسایه در برابر او محافظت کنید. سگ شما باید از کودکی یاد بگیرد که در حضور سگ‌های دیگر آرام بماند.

ارتباط با سایر حیوانات خانگی
ارتباط با سایر حیوانات خانگی

کلام آخر

به پایان این مطلب رسیدیم. امیدواریم که اطلاعات مفیدی را در رابطه با این نژاد کسب کرده باشید. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خرید و فروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منابع:

akc.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *