دستی کردن طوطی

دستی کردن طوطی؛ چگونه طوطی را دستی کنیم؟

در این مقاله قصد داریم در مورد روش‌های دستی کردن طوطی صحبت کنیم، لذا پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه باشید. می‌گویید چرا؟ واضح است؛ در هر دوره به دلایل مختلف و سلایق متفاوت، انسان‌ها به نگهداری حیوانات متعددی می‌پرداختند.

طوطی نیز با توجه به فواید زیادی که دارد از جمله پرندگانی است که شما ممکن است آن‌ها را برای نگهداری انتخاب کنید.

مزایای پرنده طوطی

قبل از اینکه به بیان روش‌های دستی کردن طوطی بپردازیم، چند تا از مهم‌ترین مزایای این پرنده دوست داشتنی را بیان می‌کنیم.

عشقی عجیب: بله طوطی‌ها همراه خود مشکلات و استرس بسیاری را ایجاد می‌کنند؛ اما پیوندی که بعد از حل تمام مشکلات بین این پرنده و انسان شکل می‌گیرد بسیار خاص است.

شخصیت پیچیده: از دیگر فواید پرنده طوطی می‌توانیم به شخصیت و پیچیدگی آن‌ها اشاره کنیم. همانطور که می‌دانید طوطی‌ها پرندگان باهوشی هستند و با حرکات و رفتار‌های خود می‌توانند اطرافیان شما را شگفت‌زده کنند.

ایجاد رابطه اجتماعی: این روز‌ها همه شما خواهان رابطه اجتماعی بالایی هستید که نمی‌دانید چگونه توجه دیگران را به خود جلب کنید. کافی است که طوطی خود را به همراه داشته باشید، می‌بینید که ناگهان همه ایستاده و با شما صحبت خواهند کرد.

مقدمه

برخلاف آنچه فکر می‌کنیم، بالغ بر ۳۰۰ گونه طوطی وجود دارد که برخی از آن‌ها معروف‌تر هستند.

طوطی‌‌ها پرندگان جذاب و دوست‌داشتنی هستند که به دلیل زیبایی و هوش و رفتار آن‌ها مورد توجه ما قرار می‌گیرند.

این پرندگان معمولا در مناطق گرمسیر ونیمه‌گرمسیر زندگی می‌کنند.

برخی از طوطی‌های شناخته شده عبارتند از: اسکارلت ماکائو، خاکستری آفریقایی (کاسکو)، عروس هلندی یا کوکاتیل، طوطی برزیلی یا مرغ عشق، کاکل زری، طوطی ملنگو، آمازونی، کوتوله و … .

طوطی‌ها طول عمر زیادی دارند و چند دهه عمر می‌کنند. اگر از یک طوطی در شرایط مناسب و خوب نگهداری کنید تا آخر عمر با شما زندگی خواهد کرد و چه بهتر از این که یک همراه همیشگی و زیبا داشته باشید.

رژیم طوطی شما باید به اندازه خود طوطی شما رنگارنگ و جالب باشد. بهترین مواد غذایی برای طوطی سبزیجات تازه، میوه و دانه‌ها هستند. در طبیعت رژیم غذایی طوطی‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد و آن‌ها دوست دارند دانه‌های میوه، میوه‌، آجیل، گل و … را در طبیعت پیدا و میل کنند. طوطی اهلی شما نیز نباید تفاوتی داشته باشد؛ پس باید سعی کنید رژیم غذایی وی نیز دارای تنوع باشد.

در مورد نگهداری طوطی، قفس آنان باید به مقدار کافی بزرگ باشد. قفس باید محکم و بدون لبه‌های تیز باشد. ظروف پلاستیکی غذا برای طوطی‌ها دوام کمی دارد و بعد از شکستن ایجاد لبه‌های تیز می‌کند.

دمای مکان نگهداری نیز باید بین ۱ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد بدون تغییرات ناگهانی باشد.

دستی کردن طوطی
دستی کردن طوطی

هوش زیاد طوطی دردسر یا …؟

طبق تجربه و مشاهده اکثر انسان‌ها در نگهداری از حیوانات، برخی پرندگان بسیار بسیار باهوش‌تر از سایر حیوانات هستند. همچنین تعداد زیادی از این پرندگان باهوش، طول عمر زیادی دارند. وجود این دو ویژگی در پرندگان مشکلاتی را به همراه دارد.

هوش زیاد طوطی باعث می‌شود که دچار افسردگی گردد. می‌گویید چگونه؟ طبق تحقیقات، هوش یک طوطی می‌تواند از یک کودک بیشتر باشد. حال یک کودک درون قفس را در نظر بگیرید. بله، حالا می‌توانید درک کنید یک طوطی در اسارت یک قفس، چگونه از افسردگی رنج می‌برد و سرگرم کردن آن‌‌ها کار آسانی نیست.

گفتیم دردسر؛ هوش زیاد باعث دردسر می‌شود. به طور مثال زمانی که طوطی جیغ می‌کشد و صاحبش به سرعت به سراغ او می‌آید، طوطی راه و روش جلب توجه کردن را یاد می‌گیرد و می‌فهمد که با جیغ کشیدن می‌تواند شما را به سوی خود بخواند و ممکن است این جیغ کشیدن‌ها شما را به مرور زمان کلافه کند. بنابراین هر فردی باید پیش از قبول هر نوع حیوان خانگی از خصوصیات آن حیوان اطلاعات کافی را به دست بیاورد.

مراقبت از طوطی

قبل از قبول مسئولیت طوطی‌ها باید بدانید آن‌ها دارای طول عمر زیادی هستند؛ بنابراین باید به فکر عمری تغذیه سالم و سرگرمی‌های مناسب و رفتار مناسب با طوطی‌ها باشید.

طوطی‌هایی که صاحبان آن‌ها برایشان اسباب‌بازی‌های متنوع، غذاهای سالم، مکان امن برای بیرون آمدن از قفس و حتی درختچه‌های مخصوص فراهم می‌کنند در شمار طوطی‌های خوشبخت قرار می‌گیرند؛ اما برخی سالیان سال طوطی را مانند مجسمه در گوشه خانه نگهداری می‌کنند.

هوش زیاد
دستی کردن طوطی

در ادامه به مزایا و روش‌های دستی کردن طوطی می‌پردازیم.

مزایای دستی کردن طوطی

حال فرض کنید شما یک طوطی خریداری کرده‌اید و درون قفس است. سرانجام باید طوطی را بیرون بیاورید. نه تنها در طول روز، زمانی خارج از قفس بودن برای سلامت روانی طوطی مهم است بلکه شما باید بطور مرتب درون قفس را تمیز کنید. اگر می‌خواهید به پاسخ‌های سوال چگونه طوطی را دستی کنیم برسید با ما همراه باشید.

مراحل دستی کردن طوطی

 • دست خود را آهسته و بدون هیچ‌گونه تهدیدی برای طوطی به سمت او بکشید و انگشت خود را زیر سینه‌ی او که دقیقاً بالای پاهایش است قرار دهید.
 • اگر از گاز گرفتن می‌ترسید دست خود را با یک حوله کوچک بپوشانید یا از دستکش استفاده کنید. با این وجود پوشاندن دست باعث می‌شود پرنده شما با دستتان راحت نشود علاوه بر این پرنده شما ممکن است از دستکش یا حوله بترسد.
 • پرنده خود را تشویق کنید که بر روی انگشت شما قدم بگذارد. با انگشت زیر خط سینه پرنده خود به آرامی روی بدن او را لمس کنید و او را ترغیب کنید تا به سمت انگشت شما بیاید.
 • اگر پرنده از شما دور شد، تعجب نکنید. در اینصورت به دنبال او نروید و او را تعقیب نکنید. دست خود را بردارید و بعداً دوباره امتحان کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید هنگامی که بدن او را لمس می‌کنید به پرنده خود دستور کلامی بدهیدتا با این آموزش هربار که میخواهید او را به سمت انگشت خود بکشید با فرمان بگویید.
 • وقتی پرنده شما روی انگشت شما قدم میگذارد دست خود را ثابت نگه دارید.
 • به پرنده خود پاداش دهید. هر زمان که بر روی انگشت شما قدم می‌گذاردحتی اگر فقط برای یک لحظه کوتاه باشد.
 • این تمرین را کوتاه انجام دهید. مثلاً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، دو تا سه بار در روز.
دستی کردن طوطی
دستی کردن طوطی

ترس مانعی برای دستی شدن طوطی!

ترس از دست، عاملی است که باعث می‌شود مراحل دستی کردن طوطی شما سخت‌تر شود که در اینصورت باید به دنبال رفع آن باشید.

ترس یک رفتار غریزی است که باید در پرندگان و حیوانات دیگر وجود داشته باشد، زیرا این حیوانات همیشه در کنار ما نیستند و اکثر آن‌ها در طبیعت زندگی می‌کنند و تعداد زیادی شکارچی وحشی برای شکار آن‌ها کمین کرده‌اند؛ پس آن‌ها باید حساس باشند و از خیلی عوامل بترسند شما در رابطه با یک طوطی باید این مسائل را به خوبی درک کنید و به دنبال رفع این مشکل باشید؛ زیرا در طول زمان ممکن است این رفتار طوطی باعث به وجود آمدن اخلاقیات منفی در طوطی شود.

رفع ترس از دست

در رابطه با دستی کردن طوطی می‌توانید با دادن جایزه، آموزش روی دست آمدن و بازی کردن با طوطی به او کمک کنید تا به ترس خود از دست شما غلبه کند.

برای این کار ابتدا باید محدوده ای را که طوطی در آن احساس امنیت و آرامش می‌کند کشف کنید. سپس در روز‌های اول تا جایی که ممکن است خارج از این محدوده بمانید تا طوطی هنگامی که شما را می‌بیند احساس آرامش کند.

به تدریج دست خود را در طول روز به مدت کوتاهی در معرض طوطی قرار دهید و هرگاه دست شما ظاهر می‌شود غذا و اسباب‌بازی هم باید ظاهر شود به اینصورت به طوطی آموزش داده‌اید که نه تنها دست شما تهدیدی برای او نیست بلکه می‌تواند چیز‌های باارزش را برای او فراهم کند.

در هنگام آموزش روی دست‌آمدن می‌توانید با دست دیگر یک جایزه را به او نشان دهید تا برای رسیدن به آن تشویق شود و روی دست شما بیاید.

برای این کار باید صبر و بردباری زیادی داشته باشید و این کار را به تدریج و در زمان‌های کوتاه انجام دهید.

برخی از طوطی‌ها علاقه‌ای به نوازش ندارند؛ پس به زور آن‌ها را نوازش نکنید که باعث ترسیدن و بدرفتاری آن‌ها مثل گازگرفتن خواهید شد.

دستی کردن طوطی
دستی کردن طوطی

چند نکته در رابطه با دستی کردن طوطی

برای آموزش دستی کردن طوطی باید یک محیط آموزشی مناسب را ایجاد کنید. دقیقاً به این فکر کنید که می‌خواهید به یک کودک آموزش دهید. اگر احساس امنیت و آرامش کنند احتمالا آموزش شما موثرتر خواهد بود.

سعی نکنید وقتی طوطی آشفته است به او آموزش دهید. زمان گرسنگی بهترین زمان برای انجام این کار است؛ بنابراین قبل از زمان صرف غذا به او آموزش دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

در ابتدا قبل از شروع آموزش باید به یاد داشته باشید که مدتی را در روز با طوطی خود بگذرانید تا طوطی با شما راحت شود و به شما عادت کند. مثلاً در روز‌های ابتدایی می‌توانید با دست خود به او غذا دهید.

در حقیقت هر طوطی شخصیت منحصر به فردی دارد و شما برای آموزشی خوب به تکنیک‌های متفاوت، صبر، دوستی و پاداش نیاز دارید. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری برای مراقبت از آن‌ها باید با ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها به خوبی آشنا شوید و همچنین بعد از دریافت طوطی خود نیز باید اطلاعات خود را در مورد گونه‌ی طوطی افزایش دهید.

پرسش و پاسخ

آیا طوطی که از گربه ترسیده باشد چگونه می تواند سخن گفتنش را دوباره ادامه دهد؟

بهترین کار این است که آن را زودتر به یک دامپزشک نشان دهند. از مکمل ب کمپلکس و میوه هایی که دارای ویتامین ث هستند زیاد استفاده کنید تا آرام تر شود.

آیا کاسکو هایی که ترس زیادی از انسان دارند، اهلی می شوند؟

هر حیوانی مثل شیر و فیل و… رام می شوندپس کاسکو نیز می تواند رام شود. اما در رام کردن کاسکو سن مهم هست و بهتراست که زیر سه سال سن داشته باشد.اگر کاسکو یا طوطی سنش زیاد باشد، رام کردنش سخت تر است و بیشتر زمان می‌برد.

چه مدت طول می کشد تا یک طوطی یا کاسکو، دستی شود؟

می‌توان زمان دقیقی تعیین کرد زیرا اخلاق و استعداد همه کاسکوها با هم متفاوت اس
بستگی به میزان محبت و توجه و تمرین صاحب او دارد. سعی کنید تمرینات نوازش را بعد از حمام او انجام دهید.طوطی و کاسکوها بعد از حمام بسیار آرام می شوند.سعی کنید با آرامش و طبق اصول حوله پیچ کردن را هم به طوطی عادت دهید تا اثر آن را ببینید.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی راه‌هایی برای اینکه چگونه طوطی را دستی کنیم رسیدیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی از جمله پرندگان می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به راحتی اینکار را انجام دهید.

3 دیدگاه دربارهٔ «دستی کردن طوطی؛ چگونه طوطی را دستی کنیم؟»

 1. سلام ببخشید دو تا کوتوله برزیلی گرفتم یک ماه میشه یکی دستم رو میبرم میاد غذا میخوره ولی اون یکی خیلی دیر میاد ولی هر مار میکنم رو دستم نمیاد فقط روی چوب وایمستم میخوره چیکار کنم جفت هستن

  1. سلام حمید عزیز
   باید هر دو تا رام بشن تا برای جفت شدن آماده بشن.
   زمانی که پرنده رام شده روی دستتون هست سعی کنید اون یکی رو هم روی دستتون بیارید. در این حالت پرنده احساس امنیت بیشتری میکنه و احتمال جفت شدنشون هم هست.

   ممنون که وبسایت واسط پت رو دنبال میکنید‌.

 2. سلام وقت بخیر . من یه سه روزه ک یه طوطی ملنگو خریدم خیلیم دستیه ولی فقط با مردا خیلی خوبه وقتی بابام میره سمتش خودش میاد رو دستش و باهاش بازی میکنه بوسش میکنه باهاش حرف میزنه ولی با من و مامانم زیاد اوکی نیست با مامانم که اصلااا یعنی نه میزاره بوسش کنه دستشم که میبره سمتش گازش میگیره ولی باز به من بوس میده ولی هر چقد باهاش حرف میزنم،بهش چیزایی که دوست داررو میدم،ابشو عوض میکنم ولی همینکه دستمو میبرم سمتش گاز نمیگیره ولی سریع فرار میکنه.
  ممنون میشم راهنماییم کنین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *