بز سانن

درآمد پرورش بز سانن

وضعیت فعلی تولید شیر بز در کشور جوابگوی نیاز بازار مصرف نیست. از این بابت ایران با کشورهای پیشرو جهان فاصله زیادی دارد. بسیاری از کشورهای جهان با واردات بزهای اصلاح نژاد شده و تلاقی گری با بزهای بومی در مدت کوتاهی مقدار تولید شیر بز را چند برابر کرده‌اند. بزهای سانن از بهترین و معروف‌ترین بزهای شیری جهان هستند. این بزها حدود 5 تا 7 برابر بزهای بومی ایران شیر تولید می‌کنند. علاوه‌براین درصد دوقلوزایی آن‌ها نیز حدود 5/1 تا 2 برابر بزهای بومی است. براي ايجاد گله و کسب درآمد از پرورش بز سانن سه روش وجود دارد که در اين مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.


هم‌چنین براي کسب اطلاعات بيشتر درباره‌ی بز سانن، نحوه نگهداري و تغذيه آن، پیشنهاد میکنم مطالعه دو مقاله بز سانن و پرورش بز سانن را از دست ندهيد.

پرورش بز سانن با خرید بزهای‌خالص

خرید بزهای خالص یکی از راه‌های کسب درآمد پرورش بز سانن است. در این روش بزهای نر و ماده برای ایجاد گله فقط از یک نژاد خالص بز سانن خریداری می‌شوند.
دامدارانی که این روش را انتخاب می‌کنند گله اولیه را باید همیشه به‌صورت یکدست نگهداری کنند. هم‌چنین آن‌ها باید از ورود بزهای نر یا ماده سایر نژادها به گله جلوگیری کنند.

در پرورش گله خالص بز سانن ، دمداران باید موارد زیادی را مد‌نظر قراردهند. این موارد عبارت‌اند از:

 • برنامه‌ریزی علمی و اجرای مدیریت دقیق
 • تأمین جایگاه مناسب
 • تهیه شناسنامه برای دام‌ها
 • یادداشت‌برداری و ثبت رکوردهای به‌دست‌آمده
 • استفاده از رکوردها در انتخاب دقیق بزغاله‌های نر و ماده و بزهای مولد
 • رعایت جفت‌گیری کنترل‌شده بزها
 • استفاده از تغذیه مناسب

مزایای روش اول

در این قسمت از مقاله درآمد پرورش بز سانن به مزیت‌های اولین روش می‌پردازیم.

مزیت اول این است که در این روش از همان ابتدا بزهای نر و ماده تولیدشده خالص هستند. این بز‌ها تمام خصوصیات و صفات مطلوب شیرواری را دارا هستند. هم‌چنین تولید شیر گله در سطح ظرفیت نژادی بزهای سانن خواهد بود.

در این روش بزهای نر مازاد تولیدشده در گله از همان سال اول، به‌عنوان بز مولد و به‌عنوان نر خالص قابل‌فروش خواهد بود. با توجه به ارزش اقتصادی بالای دام‌های خالص، این موضوع باعث بازگشت سریع سرمایه‌گذاری اولیه به دامدار می‌شود. همچنین درروش پرورش گله خالص، زمان رسیدن به حداکثر ظرفیت نژادی بزها نسبت به روش آمیخته گری بسیار کوتاه‌تر است.

معایب روش اول

از نکات مهم در پرورش خالص آن است که خرید این بزهای خالص نژاد سانن نیاز به سرمایه‌ اولیۀ فراوانی دارد. با توجه به این‌که قیمت هر بز نر و هر بز ماده هرکدام حدود 3 میلیون تومان است. لازم است که درهنگام خرید به بهترین ترکیب گله یعنی 30 بز ماده و یک نر توجه کنید.

همچنین با توجه به خصوصیات نژادی بزهای سانن ، اتخاذ این روش پرورش نیازمند تأمین جایگاه مناسب و مراقبت‌های بیشتری است. همه این موارد، هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری اولیه موردنیاز را افزایش می‌دهد. پرورش خالص بزها احتمال بروز برخی نارسایی‌های ناشی از افزایش هم‌خونی در گله را افزایش می‌دهد. برای حل آن بهتر است دامداران پس از چند سال با خرید بز نر جدید از گله‌های سانن ، از افزایش هم‌خونی در گله جلوگیری کنند.

در ادامه مقاله درآمد پرورش بز سانن به روش دوم می‌پردازیم. با ما همراه باشید!

پرورش بز سانن با خرید بزهای‌خالص
پرورش بز سانن با خرید بزهای‌خالص

پرورش بز سانن شیری با آمیخته‌گری

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد پرورش بز سانن با آمیخته‌گری است. در بیشتر کشورها از این روش استفاده می‌شود.

در این روش بزهای مادۀ مورداستفاده، همان بزهای بومی منطقۀ پرورش هستند، اما بزهای نر از بین بزهای خالص نژاد سانن انتخاب می‌شوند.

دامدارانی که سرمایه اولیه چندانی برای خرید یک گله کامل خالص را ندارند، برای تشکیل گلۀ بز شیری ناگزیر به استفاده از این روش هستند.

مراحل ایجاد گله بز شیری با آمیخته‌گری

 • مرحله اول: یک یا چند بز نر خالص سانن (به تشخیص و سلیقۀ دامدار) از گله‌های مطمئن خریداری و به گلۀ موردنظر منتقل می‌شوند.
 • مرحله دوم : بزهای ماده مورداستفاده همان بزهای بومی منطقه موردنظر خواهند بود. آنها غالباً ظرفیت تولید شیر کم یا متوسطی دارند، اما باید سالم و بارور باشند.
 • مرحله سوم:پس از انتقال بزهای نر به گلۀ بومی، تمام بزهای نر بومی از گله خارج‌شده و فقط به بزهای نر سانن اجازه جفت‌گیری با بزهای ماده داده می‌شود.
 • مرحله چهارم: اولین بزغاله‌های متولدشده از این روش، 50% ژن‌های نژاد سانن و 50% ژن‌های بزهای بومی را خواهند داشت. در اصطلاح به آن‌ها بزغاله‌های دو رگ 50% می‌گویند.
 • مرحله پنجم: برای سرعت بخشیدن به فرآیند اصلاح نژاد گلۀ بزهای سانن ، باید بزغاله‌های نر متولدشده به هر ترتیب از گله حذف‌شده و فقط بزغاله‌های ماده به‌عنوان جایگزین در گله نگهداری شوند.
 • مرحله ششم: پس از رسیدن به سن بلوغ جنسی (6 ماهگی)، بزغاله‌های ماده دورگ مجدداً با بزهای نر خالص نژاد سانن آمیزش می‌یابند. در این صورت در نسل دوم بزغاله‌هایی از آن‌ها متولد می‌شوند که دارای 75% ژن‌های سانن و 25% ژن‌های بزهای بومی هستند.
 • مرحله هفتم: با تکرار این فرآیند رفته‌رفته گلۀ بومی، بعد از چند سال تبدیل به گلۀ خالص سانن میشود. هم‌چنین همۀ بزهای نر و ماده موجود در گله، خالص خواهند شد.

خوب است بدانید

طبیعتاً با افزایش خلوص نژادی بزها در سال‌های متوالی، ظرفیت ژنتیکی تولید شیر بزهای‌ماده افزایش‌یافته است. انتظار می‌رود که با پایان فرآیند خالص‌سازی بزها، تولید شیر آن‌ها به حداکثر ظرفیت نژاد سانن برسد.
نتایج مطالعات متعدد نشان می‌دهد که استفاده از روش اخیر (استفاده از پایه مادری بومی و دو رگ گیری با بز نر خالص) برای ایجاد گلۀ بز شیری می‌تواند مزایایی داشته باشد.

مراحل ایجاد گله بز شیری با آمیخته‌گری
مراحل ایجاد گله بز شیری با آمیخته‌گری

مزایای این روش

 • ایجاد عادت‌پذیری بالا
 • افزایش قناعت
 • افزایش قدرت تعادل و توانايی راهپيمايی در کوچ‌های طولانی
 • کاهش هزینه‌های اولیه
 • کمک به توسعۀ تدریجی دامداری‌ها به سمت افزایش سطح مکانيزاسیون

تنها نقطه ضعف این سیستم زمان‌بر بودن فرآیند اصلاح نژاد است. این مورد باید از همان ابتدا مدنظر دامداران محترم قرار گیرد. زیرا این فرآیند ممکن است گاهی بین 6 تا 10 سال طول بکشد.

در ادامه روش دیگری برای کسب درآمد از پرورش بز سانن را بررسی می‌کنیم.

استفاده از تلقیح مصنوعی به‌جای خرید بز نر

نکته قابل‌توجه در اين روش کسب درآمد از پرورش بز سانن آن است که بجای خرید بز نر خالص سانن، می‌توان از تلقیح مصنوعی بزهای بومی با اسپرم بزهای خالص استفاده کرد.

استفاده از تلقیح مصنوعی هزینه‌های نگهداری و خرید بز نر خالص را کاهش می‌دهد. در عوض به دلیل مشکلات موجود بر سر راه تلقیح مصنوعی، این روش راندمان باروری کمتری نسبت به آمیزش طبیعی دارد.

شاید بهترین راه استفاده توأم از حداقل یک بز نر خالص به همراه استفاده از تلقیح مصنوعی در گله‌های بزرگ باشد. در گله‌های کوچک (تا 50 رأس) خرید یک بز نر خالص پاسخگوی نیاز گله خواهد بود. استفاده از تلقیح مصنوعی در گله‌های کوچک ضرورتی ندارد.

بنابراین

برای شروع کسب‌وکار پرورش بز، حداقل یک گلۀ 50 رأسی نیاز است تا توجیه اقتصادی داشته باشد. با در نظر گرفتن تمام جزییات، سرمایه‌گذار به فضایی دست‌کم 300 متری احتیاج دارد. زیرا هر رأس بز، حدود 4 متر مساحت اعم از مسقف و غیرمسقف نیاز دارد. از طرفی باید به فکر اسکان کارگران، دفتر مدیریت، راهرو بین بهاربندها و غیره هم بود.

همچنین به دلیل اینکه هر بز روزانه حداقل 3 لیتر شیر دارد، باید به فکر تهیه یک شیردوش صنعتی متحرک هم بود. این شیردوش‌ها معمولاً تا 150 رأس، (تا سال 1398) قیمتی حدود 3 میلیون تومان دارند. البته براي اطلاع از قيمت دقيق حتماً بايد با کارشناسان فروش شرکت‌های فروش شیردوش تماس بگيريد. به دليل تورم قیمت‌ها در لحظه ممکن است تغيير کنند.

کلام آخر

امروزه دانستن راه ‌های ایجاد گله و کسب درآمد از پرورش بز دغدغه‌ی بسیاری از دامداران است. واسط پت در این مقاله شما را با راه های ایجاد گله و درآمد پرورش بز سانن آشنا کرد. همچنین فراموش نکنید که از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا میتوانید حیوانات خانگی و اجناس دست‌دومتان را با مناسب‌ترین قیمت‌ها خرید و فروش کنید. از همراهی شما متشکریم.
منابع:
goats.extension.org
dpi.nsw.gov.au
ontariogoat.ca

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «درآمد پرورش بز سانن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *