افسردگی سگ

افسردگی سگ

شاید با شنیدن اینکه یک سگ افسرده است تعجب کنید و با خود بگویید آیا حیوانات هم افسرده می‌شوند؟ آیا حیوانات هم غمگین می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت که چون سگ‌ها طیف وسیعی از احساسات را دارند. آن‌ها مانند انسان‌ها گاهی اوقات دچار افسردگی می‌شوند. اما این افسردگی به دلیل اختلالات بالینی مانند انسان‌ها نیست.
اگر به‌عنوان صاحب یک سگ می‌خواهید به سگ خود کمک کنید تا سلامتی روحی خود را مجدداً به دست آورد. به شما توصیه می‌کنم تا انتهای مقاله افسردگی سگ با واسط پت همراه باشید.

علائم افسردگی در سگ‌ها

سگ‌ها منظور خود را با زبان بدن و عادت‌های روزمره به صاحبان خود نشان می‌دهند. به همین دلیل وقتی افسرده می‌شوند به راحتی می‌توان از حالت چهره و رفتارهایشان افسرده بودن را تشخیص داد.

آن‌ها اغلب بی‌حال و گوشه‌گیر می‌شوند. اشتهای آن‌ها بسیار کم می‌شود و برخی از آن‌ها حتی غذا هم نمی‌خورند. فقط شاید مقدار کمی آب بنوشند و به‌شدت ضعیف و ناتوان می‌شوند و وزن آن‌ها بسیار کم می‌شود. برخی سگ‌ها فقط به درو پنجره و منظره‌ها نگاه می‌کنند و زندگی یکنواختی خواهند داشت.

بی‌ذوق بودن

سگ‌های چموش و بازیگوش که همیشه در حال بازی و تحرک بوده‌اند بعد از افسردگی، دیگر علاقه به بازی ندارند. همیشه در حال خواب و استراحت هستند و از بازی کردن و یا پیاده‌روی لذت نمی‌برند.
سگ‌های افسرده به دلایل مختلفی کم‌کم سلامت جسمی خود را نیز از دست می‌دهند. بهتر است با تشخیص به‌موقع علت آن از بیماری‌های بعدی سگ خود جلوگیری کنید.

پنهان شدن

علاوه بر تنهایی سگ‌ها، شلوغ بودن خانه هم می‌تواند باعث قایم شدن سگ‌ها از جمعیت زیاد شود. همین ترس آن‌ها منجر به گوشه‌گیری، غم و افسرده شدن می‌شود. پس مراقب رفتارهای خود و مهمانان با سگ باشید تا از شما دوری نکند.

مثلاً پنهان شدن سگ در کمد، می‌تواند به علت افسردگی سگ باشد. سگ‌هایی که ناگهان پنهان می‌شوند یا تنهایی را دوست دارند اگر مشکل جسمی بزرگی ندارند حتماً باید به مشکلات روحی آن‌ها توجه کرد.

جویدن یا لیسیدن پنجه‌ها

جویدن و لیس زدن پنجه‌ها در سگ‌های افسرده، یک عمل تسکین‌دهنده و آرام‌بخش است. با دیدن این حرکات از سگ خود می‌توان به افسردگی او شک کرد. شاید از بهترین علائم افسردگی همین باشد که سگ‌ها بیش‌ازحد معمول با پنجه‌های خود بازی می‌کنند و هرلحظه آن‌ها را لیس می‌زنند و ازآنجایی‌که این کار غیرعادی است باید او را ازنظر روحی تحت نظر قرار دهیم.

افزایش خواب از علایم افسردگی سگ

به‌طورکلی همهٔ جانوران حتی انسان، هنگام غم و افسردگی تمایل به خواب بیشتری دارند. این هم دلایل علمی دارد که بدن هنگام غصه بیشتر به خواب نیاز دارد.

افزایش خواب از علایم افسردگی سگ
افزایش خواب از علایم افسردگی سگ

یکی از علائم افسردگی سگ‌ها زیاد و طولانی شدن خواب آن‌ها است. به حدی که هیچ توجهی به شما ندارند؛ فقط به خواب خود اهمیت می‌دهند و حتی متوجه حضور شما نمی‌شوند و بازهم می‌خوابند. این‌یک مشکل بزرگ به نام افسردگی را به دنبال دارد.

اگرچه خوابیدن بیش‌ازحد می‌تواند به علت افسردگی سگ باشد؛ اما باید ابتدا مطمئن شوید که افزایش خواب سگ به علت بیماری او نباشد.

اگر سگ شما معاینات لازم را انجام داده است و ازنظر جسمی هیچ مشکلی ندارد می‌توان به این نتیجه رسید که او افسرده شده است.

در برخی از نژادهای سگ، خوابیدن بیش‌ازحد آن‌ها می‌تواند نشانهٔ کم‌کاری غدهٔ تیروئید باشد.
البته مصرف داروی ضدافسردگی سگ نیز خواب‌آور است و برای درمان سگ، مصرف این داروهای خواب‌آور بسیار مؤثر است.

زوزه کشی و ناله زدن

یکی از نشانه‌های افسرده بودن سگ‌ها، پرخاشگری آن‌ها است. سگ‌های افسرده و نگران، هنگامی‌که خسته می‌شوند و حوصله‌شان سر می‌رود زوزه می‌کشند و گاهی ناله می‌کنند. البته این مورد همراه با دیگر موارد می‌تواند از علائم افسردگی باشد.

سگ‌هایی که توله‌های خود را گم‌کرده‌اند یا از غم از دست دادن دوست و یا صاحب خود ناراحت هستند، با زوزه کشیدن و ناله کردن سوگواری می‌کنند.

گریه کردن

سگ‌ها برای رفع نگرانی خود گاهی اوقات گریه می‌کنند. سگ‌های افسرده بعد از سپری کردن یک دورهٔ غم ممکن است دیگر توانایی دلسردی و سکوت را نداشته باشند و برای آرام شدن حال خود گریه کنند. البته گریهٔ سگ‌ها اصولاً بی‌صدا و تنها با ریختن قطرات اشک از چشم آن‌ها همراه است. برای دانستن علت افسردگی سگ‌ها با ماهمراه باشید.

علت افسردگی سگ

روان شناسان دلایل زیادی را برای افسردگی سگ بیان کرده‌اند و از این بیماری به‌عنوان دشمن نامرئی سگ یادکرده‌اند. زیرا در درون او پنهان است و با گذشت زمان کل جسم او را مختل کرده و متأسفانه باعث مرگ او می‌شود.

علت افسردگی سگ
علت افسردگی سگ

البته برای یافتن علت افسردگی در سگ، شما باید در قدم اول مشکل او را شناسایی کنید، سپس دلیل اصلی را متوجه شوید.

اگر می‌خواهید بدانید که چرا یک سگ افسرده می‌شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیماری جسمی

بیماری‌های جسمی و دردهایی که یک سگ دارد ممکن است باعث افسردگی او شوند. هرگاه متوجهٔ بیماری جسمی در سگ شدید قبل از اینکه بیماری جسمی او شدیدتر شود، او را به یک دامپزشک نشان دهید تا او را مداوا کند.

اما اگر برخلاف تفکر شما، هیچ مشکلی جسمی در سگ نبود باید به دنبال پیدا کردن مشکلات روانی و ذهنی او باشید.

در رابطه با بیماری‌های شایع سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های شایع سگ

بیماری احساسی و ذهنی

اگر هیچ بیماری و مشکلی در سگ مشاهده نکردید باید دلایل افسردگی او را در مشکلات روحی و احساسی او بررسی کنید. ازجمله مواردی که علت افسردگی را در آن می‌توان پیدا کرد.

غم و اندوه

سگ‌ها نیز مانند ما انسان‌ها برای از دست دادن عزیزان خود سوگواری می‌کنند خواه این فرد یک انسان باشد خواه یک سگ که همراه و دوست بوده است. مثلاً کودکی که هم‌بازی یک سگ بوده است در دوران امتحانات وقت کمتری برای سگ می‌گذارد و یا از دور می‌شود، سگ برای از دست دادن و تغییر رفتار او ناراحت و غمگین می‌شود و این ناراحتی معمولاً افسردگی سگ را به دنبال دارد.

بزرگ‌ترین مشکل برای تشخیص و درمان افسردگی سگ‌ها این است که آن‌ها مانند انسان‌ها توانایی درک حرف‌های یک روان‌شناس را ندارند. هیچ‌کس نمی‌تواند با او صحبت کند و او را متقاعد کند که همبازی‌اش را برای همیشه از دست نداده است و فقط برای مدت کوتاه مجبور به ترک او شده است.

غم و اندوه سگ
غم و اندوه سگ

تغییرات محیطی و آب‌وهوا

سگ‌ها حتی به خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند عادت می‌کنند و به آن وابسته می‌شوند. عوض کردن یک‌خانه یا تغییر دکوراسیون منزل و عوض کردن خانهٔ سگ بر روحیات او تأثیر می‌گذارد و منجر به دلسردی و گوشه‌گیری او می‌شود.

تغییرات آب و هوایی و گردش بردن سگ از یک محیط با دمای متفاوت به محیط دیگر هم از دلایل تأثیر گزار بر بیماری روحی و احساسی سگ است. البته در این موارد هیچ توضیحی برای کمک کردن به سگ مؤثر نیست. تنها با گذشت زمان و عادت کردن سگ به محیط خانهٔ جدید و یا آب‌وهوای جدید و سازگار شدن او با شرایط جدید حال روحی سگ بهتر می‌شود.

ترس و استرس سگ

سگ‌ها حیوانات مغرور و شجاعی هستند و مسلم است که ترس در این حیوانات قوی، باعث تضعیف روحیهٔ آن‌ها می‌شود و همین سرخوردگی علت افسردگی در سگ‌ها است.

سگ‌ها به دلیل غروری که دارند هیچ‌گاه نشان نمی‌دهند که از چیزی ترسیده‌اند و فقط برای محافظت از اُبهت خود فقط عقب‌نشینی و گوشه‌گیری را در پیش می‌گیرند.

ترسیدن سگ‌ها می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد ازجمله: ترس از صاحبان خود، ترس از حیوانات غول‌پیکر و وحشتناکی مانند خرس، تصادف، شلاق زدن سگ و غیره.

صاحبان سگ

از مهم‌ترین و بارزترین علت افسردگی سگ‌ها، صاحبان آن‌ها هستند!

چگونه یک فرد باعث افسردگی حیوان خانگی خود می‌شود؟ ازآنجایی‌که سگ‌ها حیوانات بسیار باهوش وفاداری هستند که همراه همیشگی صاحبان خود بوده‌اند و این وفاداری باعث شده از صاحبان خود تأثیر بپذیرند.

شادی و غم و گریهٔ صاحب سگ و حتی بیمار بودن صاحب باعث می‌شود که سگ شروع به افسردگی کند و برای او ناراحت باشد. سگ‌ها ضربان قلب را به‌خوبی احساس می‌کنند و استرس صاحب خود را می‌فهمند و چون نمی‌توانند به او کمک کنند فقط گوشه‌گیر و ناراحت می‌شوند. البته موارد زیادی هستند که سگ شما دلیلی برای افسردگی ندارد و شاید به علت کهولت سن افسرده شده است.

دل‌زدگی و ناامیدی

به‌طورکلی حیوانات زندگی تکراری و یکنواختی دارند و تغییر و هدف‌های بزرگ در زندگی آن‌ها معنی ندارد. سگ‌ها ممکن است از این تکراری بودن و یکنواختی خسته شوند و اگر بیش‌ازحد در خانه تنها بمانند بی‌قرار می‌شوند. همین باعث بی‌حالی و افسردگی آن‌ها می‌شود. این تنهایی و یکنواختی از دیگر علت افسردگی سگ‌ها است که باید به آن توجه شود. مثلاً همیشه سگ را با خود با خیابان ببرند و با او بازی کنند تا احساس تنهایی و یکنواختی نکند.

آموزش‌های نامناسب

سعی کنید برای تربیت سگ خود و بازی کردن با او، از روش‌های صحیح و درست آموزش استفاده کنید. روش‌های خشن و نامناسب را به کار نبرید. اگر به رفتار صاحبان سگ‌های افسرده دقت کنید، علت افسردگی سگ او، رفتار نادرستی است که باعث ناراحتی و ترس و درنهایت گوشه‌گیری وغمگینی او شده است. بهترین راه برای آموزش، استفاده از روش‌های آموزش همراه با دادن هدیه به او است. روش‌های سنگین و سخت‌گیرانه باعث می‌شود که سگ‌ها نتوانند موفق باشند و اعتمادبه‌نفس خود را از دست بدهند. درنتیجه سکوت می‌کند و این نشان از شروع یک افسردگی بزرگ است.

افسردگی سگ
آموزش‌های نامناسب

روش درمان افسردگی سگ

در اکثر سگ‌ها، گذشت زمان به تنهایی باعث بهبود یافتن حال سگ می‌شود. اگر بعد از چند ماه حال او بهتر نشود باید از خطرات بعدی آن ترسید. هرچه سریع‌تر به او کمک کرد حتی برخی از افراد از داروهای ضدافسردگی سگ استفاده می‌کنند. برای بهتر شدن سگ افسرده در ادامهٔ مقاله از دیگر مطالب سایت واسط پت همچون آموزش سگ در خانه با ما همراه باشید.

ورزش کردن با سگ

افسردگی در سگ‌ها در ابتدا کم و خفیف است و باگذشت زمان وخیم‌تر می‌شود و روزبه‌روز خطرناک‌تر خواهد شد و سگ را بیشتر اذیت می‌کند. بهترین راهکار برای جلوگیری از پیشرفت افسردگی و بهبود آن ورزش کردن با سگ است. البته ابتدا دامپزشک باید سلامت جسم او را تائید کند.

افزایش تحرک و فعالیت بدنی سگ باعث سرگرم شدن و غلبه بر افکار منفی او می‌شود. گاهی اوقات علت افسردگی سگ‌ها بی‌توجهی به او است. به همین دلیل استفاده از بازی‌ها و ترفندهایی که علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، آموزش‌های عمومی به سگ این اطمینان را می‌دهید که شما برای او ارزش قائل هستید و برایش وقت گذاشته‌اید.

ارتباط با دیگر سگ‌ها

بردن سگ به جایی که سگ‌های (تمیز و بدون بیماری) زیادی زندگی می‌کنند باعث برقراری ارتباط او با سایر سگ‌ها و درنتیجه افزایش روحیهٔ او می‌شود. تجربه نشان داده که بازی کردن سگ‌ها با یکدیگر باعث شادی و رفع غم در آن‌ها می‌شود.

گاهی اوقات تعاملی که بین سگ‌ها با یکدیگر برقرار می‌شود و یکدیگر را چنان درک کنند که حتی دوست‌داشتنی‌ترین و مهم‌ترین صاحبان آن‌ها قادر به انجام این کار نباشند.

ارتباط با دیگر سگ‌ها
ارتباط با دیگر سگ‌ها

توجه کمتر به سگ

یکی از راه‌های رفع افسردگی در سگ، این است که کمتر به سگ توجه کنید. البته توجه به سگ کار بدی نیست و ذاتاً کار پسندیده‌ای است. اما در مدت افسردگی او سعی کنید او را نادیده بگیرید؛ زیرا دلگرمی و توجه زیاد از طرف شما ممکن است رفتار غم‌انگیز او را تجدید کند. پس بهتر است که شما طبق روال عادی خود رفتار کنید.

این رفتار شما باعث افزایش احساس امنیت و اعتمادبه‌نفس در سگ می‌شود. مثلاً اگر می‌خواهید به او غذا دهید به‌جای اینکه منتظر بایستید تا او غذا بخورد، غذا را زمین بگذارید و از اتاق او خارج شوید و اجازه دهید که با آرامش غذا بخورند.

مشورت با دام‌پزشک

اگرهیچ‌یک از راه‌های فوق عملی نشد و هیچ‌کدام نتوانست به شما کمک کند باید بازهم سراغ دامپزشک مخصوص بروید. او برای سگ شما داروی ضدافسردگی تجویز می‌کند؛ زیرا داروها همچنان به‌عنوان بهترین چاره تصور می‌شوند.

برخی از این داروهایی که یک دامپزشک تجویز می‌کند، فلوکستین است که معمولاً پس از ۶ الی ۱۲ ماه مصرف این داروی ضدافسردگی، سگ به بهبودی کامل می‌رسد. بازهم موارد استثنائی وجود دارد که باید تا مدت نامعلومی این دارو را مصرف کنند البته این دارو برای همهٔ سگ‌ها مناسب نیست.

علاوه بر دامپزشکان، رفتارشناس حیوانات برای صحبت کردن و انجام تمرین‌های روان‌شناسی به او کمک می‌کنند.

مواردی از افسردگی در سگ‌ها هستند که به خودی خود و با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد و فقط بدتر می‌شوند. این افسردگی اگر بیش‌ازحد طولانی بماند سلامت سگ را تهدید می‌کند باید حتماً در اسرع وقت آن را شناسایی و برطرف نمایید.

افسردگی سگ
مشورت با دام‌پزشک

تکان دادن دم

اگر در طی دورهٔ درمان، از سگ خود علامت امیدوارکننده‌ای مانند تکان دادن دم سگ مشاهده کردید. این نشانه‌ای از بهترشدن حال روحی او است آنگاه می‌توانید به او توجه کنید و با او بازی کنید. دادن تکه استخوانی به سگ بهترین هدیه است تا متوجه شود از تغییر رفتارش خوشحال شده و به او توجه کرده‌اید.

علت افسردگی سگ در فصل‌های مختلف

در فصل‌های طولانی و سردی مانند زمستان، افسردگی سگ‌ها بیشتر است. زیرا غروب‌های این فصل غم‌انگیزتر و تاریک است؛ ترس و اضطراب بیشتری بر جانوران حاکم است. به‌علاوه انجام تمرین‌های ورزشی و انواع بازی‌ها محدودیت دارند.

مثلاً سگ‌ها پیاده‌روی در گل و باران را دوست ندارند و کمتر بیرون می‌روند. به همین دلیل در زمستان، بیماری‌های روحی ازجمله افسردگی شیوع بیشتری دارند. اما در فصل تابستان که شادی و انگیزه و شور بیشتری برجهان حاکم است، سگ‌ها هم به نسبت کمتری به افسردگی دچار می‌شوند و علاقهٔ بیشتری به بازی دارند.

آیا سگ‌ها بعد از زایمان افسرده می‌شوند؟

افسردگی سگ بعد از زایمان نیز می‌تواند علت افسردگی سگ‌های ماده باشد. جالب‌تر از تمام موارد این است که سگ‌ها بعد از زایمان افسردگی می‌گیرند. این به علت توجه کمی است که به او دارند؛ علاوه بر آن تحمل دردهای زایمان برای او سخت است. به همین دلیل است که سگ‌ها بعد از زایمان خود غمگین هستند و به روایتی دچار افسردگی می‌شوند. شما می توانید مقاله علت خوردن توله سگ توسط مادر را در اینجا بخوانید.

آیا سگ‌ها بعد از زایمان افسرده می‌شوند؟
آیا سگ‌ها بعد از زایمان افسرده می‌شوند؟

علت افسردگی سگ‌های خیابانی

سگ‌هایی که محل زندگی ثابتی ندارند و در خیابان‌ها هستند برای زایمان مشکلات بیشتری نسبت به سگ‌های خانگی دارند. هیچ تضمینی برای امنیت و سالم بودن توله‌های خود ندارند به همین دلیل نگرانی بیشتری دارند.

همچنین یافتن غذا برای این سگ‌ها سخت‌تر است. باید برای یافتن غذا توله‌های خود را تنها بگذارند، درنهایت نگرانی و اضطراب آن‌ها بیشتر خواهد شد. همین باعث شده که افسردگی در سگ‌های خیابانی بیشتر است. امروزه کشتار سگ‌ها به دست افراد خشن و با رفتارهای غیرانسانی باعث شده که سگ‌ها افسردگی و ترس بیشتری داشته باشند؛ زیرا سگ‌ها از مرگ هم نوع خود ناراحت می‌شوند.

کلام آخر

امیدواریم توانسته باشیم دید کلی‌ از افسردگی سگ و مسائل مربوط به آن را به شما ارائه داده باشیم. از همراهی شما متشکریم. پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.
همچنین فراموش نکنید که از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

مابع :
pets.webmd.com

thesprucepets.com

cesarsway.com

27 دیدگاه دربارهٔ «افسردگی سگ»

 1. سلام
  سگ من چن روز هست یهو اشتهاش رو از دست داده و خیلی کم غذا میخوره نگرانشم میترسم مشکلی براش پیش بیاد، لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام کاربر عزیز
   اگر در ظاهر علائمی از بیماری نداره، باید اون رو ببرین پیش دامپزشک تا از نزدیک وضعیت جسمانی سگتون رو بررسی کنه.

 2. درود خدمت شما بنده دو تا سگ بومی دارم متاسفانه یکی از سگ هام به علت تصادف با ماشین فوت کرده موقعی که داشتم سگم رو دفن میکردم سگ اولی در کنار این ماجراها بوده بعد از اون جریان الان این سگم روزا پیوسته به همه جا نگاه میکنه که اون دوستش برگرده به طوری کع خودش دیده فوت کرده بعد همیشع این دو نفر باهم بیرون میرفتن الان خودش میره همونجاها تا پیداش کنع غذا میخوره اب هم میخوره خوابش هم نرماله باهاش بازی میکنم دم هم تکون میده ولی حس میکنم ناراحته وقتی میبینم ناراحته و شبا صدای پارس کردنش بنظرم نشون دهنده اینع داره دوستشو صدا میکنه خودم بدجوری افسردگی گرفتم نمیدونم واقعا چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین کار اینه که یک سگ دیگه به خونه بیارین تا جای خالی سگ قبلی پر بشه. و اینکه خیلی خوبه به روحیه سگتون اهمیت میدین و باهاش بازی میکنین، حتماً به این کارها ادامه بدین تا افسرده نشه

 3. سلام وقت بخیر
  من یک سوال داشتم اگردوتاسگ راکه باهم چندوقتی زندگی کردندروازهم جداکنیم را دوباره برای بازدید ببریم پیش هم دوباره برگردانیم کاردرستی هست یااصلانبایددیگه هموببینن؟

  1. سلام وقت بخیر
   از نظر بنده اگه قرار نیست کنار هم باشن خیلی لزومی نداره هم دیگر رو ببینند
   بازم میتونین یکبار این کارو انجام بدین ببینین چه بازخوردی داره
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

 4. سلام یه سگ کوچیک دارم که متاسفانه مرد هجوم یک سگ دیگه شد و گازش گرفت از اون روز به بعد سگم ترس شدید و افسردگی شدید گرفته ن بازی میکنه مثل یک مرده متحرک میمونه نمی‌دونم چکار کنم 😔😔😔😔

  1. سلام وقت بخیر
   شاید دلیل افسردگی سگ شما ناشی از مشکل جسمی هست که بخاطر گاز گرفتگی بوجود اومده . با یک دامپزشک مشورت کنید و اگه دارویی نیاز داره تهیه کنید
   ممنون از شما بابت دنبال کردن مطالب وبسایت واسط پت

 5. سلام خسته نباشید سگ من دو روز هست زایمان کرده اصلا نمیتونم کنار بچه ها هست بهش نزدیک بشم غذا نمیخوره یکی از بچه هاش فوت کرده اونو همش اینطرف واونطرف دفن میکرد وخودش در میاره من بردم دفن کردم حالا به من نگاه می‌کنه و زمین ومیکنه من چه کنم

 6. سلام من یه سگ رو ویدا کردم که گمشده یا صاحابش اونو رها کرده خیلی افسرده اس بازی نمیکنه گریه میکنه چیزی نمیخوره نمیدونم چیکار کنم دائم دمش پایینه

 7. من یک سگ ۴ ساله بومی دارم که بسیار مهربان و پر شور نشاط بود،مدتی ست.که به افراد خانواده که خیلی رابطه خوبی هم باهاشون داشت پرخاش میکنه و از نظر سلامت و تغذیه هم شرایط خوبی داره، و بتازگی افسرده هم شده،واقعا براش نگرانم. خواهش میکنم منو راهنمایی کنید،از لطفتون پیشاپیش سپاسگزارم

 8. سلام من دوتا سگ دارم یکی اشپیتز پسر
  و دومی گلدن اشپیتز دختر
  بخاطر ریزش موی شدید موهاشون رو از ته زدن در کلینیک .اخلاقشان عوض شده یجوری آه میرن انگار لختن .بداخلاق شدن .گوشه گیری میکنن همش زیر مبل قایم میشن نگران شونم کاش نمیزدم اصلا
  چشاشون مظلوم شده
  باهم بازی نمیکنن
  چیکار کنم؟

 9. سلام
  یک سال چند ماه سگ پیتبول داشتیم
  امروز بخاطر نداشتن جا گذاشتمش شهرستان
  قلبم داره از جا کنده میشه
  مثل اینه که جونمو دارن از تنم میکشن بیرون
  هیچی آرومم نمیکنه از دوریش
  میدونم الان خوابش نبرده اذیته
  تقصیر خودم بود سگ نگه داشتم که الان باید این زجر رو بکشم

  1. خب امیدوارم همیشه حالتون و حال سگتون خوب باشه . نبودن جا تقصیر سگ و نگه داشتن اون نیست اینجوری نگین… باور کنین بهترین کاری که برای روحیه خودتون انجام دادین نگه داری از همین سگ هستش .

 10. سلام حدود یکسالی هست که شیتزو داریم،متاسفانه چند وقتی هست که به خاطر ریزش زیاد موها‌ش همه کلافه شدیم به طوری که همه جای خونه و لباسها و… پر از مو میشه…. دلمون نمیاد بفروشیم از طرفی هم. که….. واقعا شرایط و دوراهی بدیه 😔😔😔

 11. سلام
  من سگم رو تازه خریدم و ۲ سال و نیمشه که تقریباً ۳ روز هست که دارمش. سگ من امروز باهاش کلی بازی کردم و غذا بهش دادم و خیلی هم حالش خوب بود اما بعد از یک ساعت دیدم که رفته تو حیاط پشت تانکر آب که خیلی تنگ و ترشه دراز کشیده و هرچی هم صداش زدم نیومد بیرون،بعد از اون به زور آوردمش بیرون باهاش گشتم و بعد خودش با زور زیاد منو کشوند اونجا و دوباره رفت پشت تانکر.این اتفاق بعد از روزی بود که صاحبشو دید و جالب این بود که بعد از یک هفته که صاحبشو دیده بود هیچ ذوقی هم نشون نداد. چیکو سگ من خیلی حال حوصله بازی و دویدن نداره و خیلی کم پیش میاد که باهام بازی کنه.

 12. سلام سگ من بعد از درد زایمانش متاسفانه یه دونه توله داشت که براش نموند. بعد با نظر دامپزشکش گفتن توله رو ببریم خونه بزارین خودش کنارش بزنه از جایی که لوسی من خییییییییییییییییییییییییییلی احساسی هست داشت اذیت میشد منم دور از چشمش توله رو برداشتم و دفن کردم. الان لوسی خیلی افسرده شده نه غذا میخوره همش با پنجه هاش سرامیک و موکت رو جنگ میزنه و زوزه میکشه خیلی نگرانشم

  1. سلام کاربر گرامی
   سعی کنید سگتان را سرگرم کنید. او را از محیطی که با توله باهم بودند دور کنید. به مرور زمان با تفریح منظم و سرگرمی های گوناگون سگتان خوب می‌شود.

 13. سلام . من یه ترییر ۱۲ ساله دارم که تمام عمر با من زندگی کرده . هفته گذشته متاسفانه دچار حادثه شده و پای راستش آسیب سختی دیده . و خیلی غمگین و افسره فست . مخصوصا که درد داره و نمیتونه اصلا راه بره و حرکت کنه . الان چیکار کنم براش که روحیش بهتر بشه؟

  1. سلام کاربر عزیز
   برای سگتان یک برنامه روزانه تهیه کنید؛ او را بیرون ببرید و به انجام کارهای مثبت تشویق کنید. برای او یک موقعیت فراهم کنید که با سایر حیوانات در ارتباط باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *