سگ پامرانین

سگ پامرانین

سگ پامرانین سگی شاد، بااستعداد و باهوش و ذکاوت است. آن‌ها علاقه‌ی زیادی به برقراری ارتباط دارند و همچنین با حیوانات نیز برخورد خوبی می‌کنند، این سگ‌ها مانند بقیه‌ی نژادها نیازمند آن هستند که روابط اجتماعی سریع برقرار کنند.

آن‌ها باید در هنگام تولگی با اشخاص مختلف، صداها، منظره‌ها و تجارب گوناگون روبه‌رو شوند. این شیوه شما را مطمئن می‌کند که سگ شما در حال تبدیل‌شدن به‌نوعی سگ اهل تفریح و همراه بوده و با این ویژگی‌ها بزرگ می‌شود.

وراثت، آموزش و اجتماعی شدن تأثیر زیادی روی شکل گرفتن اخلاق و رفتار سگ‌ها می‌گذارد. تا حالا تجربه نگهداری از سگ پامرانین را داشتید؟ به نظرتان نگهداری این سگ سخت است یا آسان؟ آیا پامر برای کسی که تا حالا سگ نداشته انتخاب مناسبی است؟
پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:
انتخاب سگ

آمار حیاطی

گروه: سگ همراه و هم‌نشین
وزن: ۵/۱ تا ۵/۳ کیلوگرم
قد: ۱۷ تا ۳۰ سانتی‌متر

طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال

تاریخ زندگی سگ پامرانین

در ابتدا، پامرانین ها نزدیک به ۱۵ کیلو وزن داشتند. سگ پامرانین از گونه‌ی قدیمی اشپیتز در کشورهای شمالی و در منطقه‌ی پامرانیاست و نزدیک‌ترین خویشاوندان این سگ عبارت‌اند از:

 • سگ شکاری الک هوند نروژی
 • سگ شیپرک بلژیکی
 • اشپیتز آلمانی
 • سگ سورتمه‌ی آمریکایی
 • ساموید که خود گونه‌ای از اشپیتز

گونه‌های دیگری از اشپیتز یا گروه سگ‌های شمالی که همگی دارای:

 • پاهای مثلثی شکل
 • گوش‌هایی نوک‌تیز
 • پوششی ضخیم

در سال ۱۷۶۱، شاهزاده‌ی ۱۷ ساله‌ی مکلنبرگ اترلیتر (یکی از شهرهای همسایه‌ی پامرانیا) سوفی شارلوت، با شاهزاده‌ای انگلیسی ازدواج کرد که قرار بود پادشاه جرج سوم بشه و به انگلیس رفت. او با خودش یک جفت سگ سفید به اسم‌های فیبی و مرکری آورد که بیشتر از ۱۰ کیلو وزن داشتند که البته این وزن استانداردی در آن زمان بود.

ادامه روند زندگی پامرانین

با اینکه این سگ‌ها در محافل سلطنتی بسیار موردپسند بودند، جایی در میان عموم مردم پیدا نکردند؛ اما این قضیه بر سر سلطنت ملکه ویکتوریا که نوه‌ی ملکه شارلوت بود، تغییر کرد. در طول ۶۴ سال سلطنت، این ملکه بیش از ۱۵ گونه‌ی مختلف سگ پرورش داد. در همان حین به گونه‌ی پامرانین علاقه پیدا کرد که در سفرش به ایتالیا دیده بود.

از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۰، سگ پامرانین بیشترین تعداد را توی نمایش سگ‌های کرافتس که رقابت ملی بریتانیاست، داشتند. توی این برهه از زمان بود که جثه‌ی این‌گونه از سگ استانداردسازی شد و به وزن سگی که الآن می‌بینیم، درآمد و پوشش بدنش هم تجملی‌تر شد. همچنین در این روند رنگ‌های مختلفی ازاین‌گونه، ایجاد شد.

سازگاری سگ پامرانین

سگ پامرانین بسیار شجاع، پرتحرک و علاقه‌ی زیادی به بازی کردن دارد، این سگ برای خانواده‌هایی که فرزندان بزرگ دارند مناسب است به این دلیل که آن‌ها متوجه هستند چگونه با سگ‌ها برخورد کنند و می‌توان به آن‌ها اطمینان کرد.

سازگاری سگ پامرانین
سازگاری سگ پامرانین

به فرزندانتان در رابطه با رفتار، برخوردشان و طریقه دست زدن به سگ‌ها تعلیم داده و همیشه به رابطه‌ی بین آن‌ها دقت کنید. به فرزندان خود بگویید که هنگام غذا خوردن سگ‌ها به آن‌ها نزدیک نشوند و غذایشان را دست‌ نزنند.البته نباید آن‌ها را باهم تنها گذاشت.

سگ پامر قادر است با سایر حیواناتی که در خانه نگهداری می‌شوند خود را وفق دهند، به‌ویژه درصورتی‌که با آن‌ها بزرگ‌شده باشند.

نگهداری سگ پامرانین

پامرانین‌ها در محیط منزل بسیار پرتحرک هستند. سطح فعالیت و تحرک آن‌ها متوسط است و این سگ‌ها علاقه‌ی زیادی به پیاده‌روی کردن و جست‌وخیز دارند. باید آن‌ها را همیشه کنار خود نگه‌دارید. سگ پامرانین از جنب‌وجوش و فعالیت داشتن لذت می‌برد.

امکان دارد سگ پامرانین خیلی راحت حوصله‌اش سر برود، پس مطمئن شوید که همیشه وسایل بازی کنارشان باشد، به این دلیل که آن‌قدر به اطراف خود می‌چرخند که وسیله‌ای بیابند تا با آن بازی کنند و سرگرم شوند. این سگ‌ها علاقه‌ی زیادی به بازی‌های چالش برانگیز دارند.

محل نگهداری

می‌توان به‌راحتی در محیط منزل از سگ پامرانین نگهداری کرد اما باید به‌اندازه‌ی لازم تحرک و جنب‌وجوش داشته و این نیاز آن‌ها برطرف شود.

این سگ‌ها در محیط منزل بسیار ساکت بوده و مناسب برای زندگی کردن در آپارتمان هستند و برای تحرک، ورزش و بازی آن‌ها محیط کوچکی مانند بالکن یا حیاط منزل شما نیز مناسب هست. خواندن مقاله ویژگی های محل نگهداری سگ را از دست ندهید.

مراقبت سگ پامرانین

سگ پامرانین از اینکه دیگران به او توجه کنند یا چیزهای تازه بیاموزند لذت می‌برند. به همین دلیل برای یافتن راه مناسب برای برقراری ارتباط با آن‌ها از روش‌های آموزشی استفاده کنید زیرا موجب تأمین نیازهای جسمی و ذهنی آن‌ها می‌شود.

مراقبت از پامرانین
مراقبت از پامرانین

جلسه‌های یادگیری آن‌ها باید کوتاه و مهیج باشد تا آن‌ها سرگرم شوند زیرا دامنه‌ی توجه آن‌ها بسیار کوتاه است. برای اینکه فرمان و یا کاری که از او می‌خواهید را درست انجام دهد باید با او بازی کرده یا از او تعریف و تمجید کنید.
برای دانستن نحوه مراقبت از سگ خود مقاله مراقبت از سگ را مطالعه نماببد.

نکات تربیت سگ پامرانین

 • از تولگی شروع کنید.
 • در آموزش به سگ پامرانین مصمم و قاطع باشید.
 • حتماً روزی ۱۵ دقیقه برای آموزش به سگ زمان بگذارید.
 • با سگ برخورد و رفتار صحیح را انجام بدهید.
 • دوران طلایی اجتماعی سازی سگ را که ۲ تا ۴ ماهگی هست جدی بگیرید.
 • به زندگی سگ نظم و قانون ببخشید.
 • از تولگی چالش‌هایی را برای سگ فراهم کنید.
 • برای بهتر تربیت کردن سگتان مقاله تربیت سگ را از دست ندهید.

غذا سگ پامر

سگ پامرانین بسیار پرانرژی و به غذایی باکیفیت و مقوی نیاز دارِد. کیفیت غذا تأثیر مستقیمی روی سلامتی و طول عمر این سگ‌های زیبا دارِد؛ پس‌غذایی مطمئن و سالم برای سگتان فراهم کنید.

سگ‌های پامر معده خیلی کوچکی دارند و زود سیر می‌شوند، پس باید این حجم کم با غذای باکیفیت و سرشار از پروتئین و مواد مغذی پر شود نه با کربوهیدرات!

این سگ مثل اکثر سگ‌های عروسکی و مینیاتوری مستعد ابتلا به افت ناگهانی قند خون است و به‌هیچ‌وجه نباید ساعت‌های طولانی گرسنه بماند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم غذای روزانه‌اش رو در ۳ یا حتی ۴ وعده کوچک تهیه کنید.

با خواندن موضوعات زیر اطلاعات بیشتری از غذای سگتان کسب کنید.
تغذیه سگ

پوشش پامر

سگ پامرانین دارای پوششی شکوهمند و ضخیم بوده که حالت آن ایستاده رو به خارج است و شامل دولایه می‌شود که لایه‌ی زیرین لطیف، زمخت با موهای کرکی شکل هست و قسمت لایه‌ی بالایی آن موهای بلند، راست و براقی دارد خیلی سخت قابل‌لمس کردن است.

پوشش پامر
پوشش پامر

موهای موجود در اطراف ناحیه‌ی گردن و سینه‌ی آن‌ها بلند بوده و ظاهری حاشیه مانند دارد. از خصوصیات ویژه‌ی دیگر این نژاد دم آن‌هاست. دم آن‌ها با موهایی صاف و زیادی پوشیده شده است. هنگام تولد، دمشان به این شکل نخواهد بود. امکان دارد ماه‌ها بگذرد تا دم به این صورت تغییر پیدا کند.

رنگ سگ پامرانین

از دیگر مواردی که در مورد این سگ‌ها جالب است این موضوع است که آن‌ها را می‌توان در هر رنگی مشاهده کرد، مانند:
سیاه آبی، قهوه‌ای مایل به زرد، شکلاتی، کرم، کرم سموری، نارنجی، نارنجی سموری، قرمز سموری وسفید.


سموری (موهای نوک سیاه‌روی پس‌زمینه نقره‌ای، طلایی، خاکستری، حنایی یا قهوه‌ای) راه‌راه (پایه‌ای به رنگ طلایی، قرمز، یا نارنجی با راه‌راه‌های سیاه). به پامرانین‌هایی که دارای رنگ سفید با تکه‌هایی از دیگر رنگ‌ها باشند اصطلاحاً چندرنگی می‌گویند.

ریزش موی سگ پامرانین متوسط است. در پامر نر ریزش موهای لایه‌ی زیرین، سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد. در ماده‌ها در هنگام باروری که فصل ریزش است، بعد از زایمان و هر زمان که دچار استرس و دلهره شوند ریزش مو در لایه‌ی زیرین، اتفاق می‌افتد.

چند نکته مهم

 • سگ پامرانین به افراد غریبه مشکوک هست و می‌تواند شروع به پارس و ایجاد سروصدا کند.
 • تربیت در خانه برای سگ پامرانین ممکن است دشوار باشد و به‌سختی اهلی می‌شوند.
 • گرما و رطوبت زیاد می‌تواند باعث گرم شدن بیش‌ازحد سگ شما و احتمالاً گرمازدگی او بشود. آن‌ها قطعاً سگ‌های خانگی هستند و نباید از آن‌ها در فضای باز نگهداری شود زیرا گرما به آن‌ها صدمه میزند.
 • درحالی‌که پامرها با کودکان خوب هستند، اما به دلیل اندازه کوچک، گزینه خوبی برای کودکان بسیار جوان یا بسیار فعال نیستند. هرگز اجازه ندهید بچه‌های کوچک و پامر شما بدون نظارت بازی کنند.
چند نکته مهم در مورد پامرانین
چند نکته مهم در مورد پامرانین

سایر نکات مهم

 • ازآنجاکه آن‌ها بسیار کوچک هستند، جغدها، عقاب‌ها، شاهین‌ها، کایوت‌ها و سایر حیوانات وحشی می‌توانند پوم (مخف پامرانین) را به‌عنوان طعمه ببینند. هرگز آن‌ها را رها نکنید.
 • ازآنجاکه کوچک و جذاب هستند، آن‌ها هدف سگ نگهبان نیز هستند.
 • هنگامی‌که سگ پامرانین پیر می‌شود، ممکن است در کت زیبایش دچار لکه‌های طاسی شود.
 • باوجوداینکه سگ پامر جثه کوچکی دارد ولی این موضوع را متوجه نمی‌شود و با سگ‌هایی که از خودش بزرگ‌تر و قوی‌تر هستند مانند بقیه برخورد می‌کند. این طریقه‌ی برخورد آن‌ها ممکن است مشکل‌ساز شود.
 • درصورتی‌که آن‌ها بخواهند وارد قلمروی سگ‌های بزرگ‌تر شوند یا اقدام به پریدن از جاهای بلند کنند به آن‌ها آسیب وارد می‌شود.

رسیدگی سگ پامرانین

باید در هفته حداقل دو بار به‌وسیله‌ی نوعی برس سیمی یا فلزی آن‌ها را شانه کنید تا چربی طبیعی موجود در پوست پخش شود و سلامت آن‌ها حفظ شود و هم از ریزش موی آن‌ها روی مبل و لباس‌هایتان جلوگیری کنید.

هر زمان که بخواهید می‌توانید سگ پامرانین خود را حمام ببرید، به‌صورت روزانه یا ماهانه تا وقتی‌که از شامپو و نرم‌کننده‌های ملایم مصرف می‌نمایید. در صورت استشمام بوی بد در فاصله حمام دادن‌ها باید مقداری پودر روی بدنشان ریخته و بگذارید مدتی بنشیند و بعد آن را شانه کنید.

درون دهانشان را موردبررسی قرار دهید. در حین نظافت کردنشان باید بدنشان را ازلحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب روی پوست بررسی کنید. گوش، بینی، دهان و چشم را موردبررسی قرار دهید.

رسیدگی سگ پامرانین
رسیدگی سگ پامرانین

چشم آن‌ها باید روشن بوده و عاری از هرگونه قرمزی یا ترشح باشند. در این قسمت حمام کردن سگ و موارد توصیه شده مربوط به آن بخوانید تا بیشتر بیاموزید.

ناخن‌ها و دندان‌های سگ پامرانین

از دیگر نیازهای نظافتی سگ پامرانین می‌توان به بهداشت دندان و نگهداری از ناخن‌ها اشاره کرد. امکان ابتلا به عارضه‌های مربوط به دندان در پامرانین‌ها وجود دارد، بنابراین باید در مورد این موضوع بسیار محتاط بوده و از آن‌ها خوب مراقبت نمایید. مناسب‌ترین راه برای حل کردن مشکل این هست که در هفته حداقل یک‌بار و بهتر آن‌که هرروز دندان‌های آن‌ها را مسواک بزنید.

ناخن‌هایشان را به‌طور مرتب کوتاه کنید. درصورتی‌که هنگام کشیده شدن ناخنشان روی زمین صدای آن را شنیدید پس ناخن‌هایش بلند شده و باید به‌طور منظم اقدام به کوتاه کردن آن نمایید. سگ‌ها حساسیت زیادی روی پاهایشان دارند، باید به پنجه‌های آن‌ها رسیدگی شود.

بهداشت، سلامتی و بیماری

سگ پامرانین معمولاً کم‌تر دچار بیماری می‌شود و می‌توان گفت که سگ‌های سالمی هستند، ولی مانند باقی نژادها امکان دارد این سگ‌ها هم بیمار شوند. نمی‌شود گفت که همه‌ی سگ‌های این نژاد درگیر این بیماری‌ها نمی‌شوند.

ولی درصورتی‌که قصد نگهداری از آن‌ها را دارید باید در مورد آن‌ها اطلاعات کافی داشته و آن‌ها را به‌طور کامل بشناسید. درصورتی‌که اقدام به خرید توله‌سگ کردید تحقیق کنید و از نداشتن بیماری خاص او آگاه شوید.
با خواندن مقاله بهداشت سگ و نکات پیرامون واکسیناسیون آن می‌توانید جواب بعضی سؤالاتتان را پیدا کنید.

حساسیت

امکان دارد تعدادی از آن‌ها مبتلابه حساسیت‌هایی مانند حساسیت تماسی یا حساسیت غذایی گردند. درصورتی‌که مشاهده کردید که سگ پامرانین شما شروع به لیس زدن پنجه‌هایش کرده و یا صورت خود را زیاد می‌مالد آن را نزد دامپزشک ببرید زیرا امکان دارد دچار حساسیت شده باشد.

سگ پامرانین
حساسیت

صرع

تعدادی از این نژاد امکان دارد مبتلابه صرع یا تشنج شوند. در صورت مشاهده‌ی این وضعیت در سگ پامرانین خود باید آن‌ها را برای معاینه شدن نزد پزشک برده تا مداوایشان کنند.

مشکل چشم

امکان مبتلا شدن سگ پامرانین به انواع مختلف مشکلات چشمی وجود دارد این مشکلات شامل:

 • آب‌مروارید
 • خشکی چشم (خشکی قرنیه و ملتحمه)
 • مشکل‌های مربوط به پاره شدن مجرای اشک

امکان دارد این عارضه‌ها در سگ‌های بالغ مشاهده گردد و درصورتی‌که مداوا نشود، منجر به کور شدن سگ شما خواهد شد. در صورت مشاهده‌ی هر نوع قرمزی، زخم و یا ریزش اشک غیرطبیعی حتماً با دامپزشک مربوطه تماس گرفته و وضعیت موجود را به او اطلاع دهید.

دیسپلازی مفصل ران

این عارضه گاهی در نژاد سگ پامرانین اتفاق می‌افتد. عوامل گوناگونی مثل ژنتیک، عوامل محیطی و رژیم غذایی در به وجود آمدن این عارضه دخالت دارند.

سگ‌هایی که صدمه‌دیده‌اند به‌سادگی قادر به هدایت زندگی خود هستند و برخلاف دیگر نژادهای بزرگ نیازی به عمل جراحی نداشته و بدون هیچ‌گونه مشکلی زندگی خود را ادامه می‌دهند.

بیماری لگ پرتس

لگ پرتس یکی از بیماری‌های مربوط به مفصل ران هست. این عارضه اکثراً در نژاد سگ‌های عروسکی همچون سگ پامرانین قابل‌مشاهده است. در این عارضه ابتدا خون‌رسانی به قسمت سر استخوان (بزرگ استخوان پای عقب) کم می‌شود.

خیلی آهسته سبب مرگ استخوان و درنهایت تغییر شکل آن خواهد شد. به‌طورمعمول این عارضه اولین نشانه‌های خود را در سن ۴ تا ۶ ماهگی توله‌سگ نشان می‌دهد. از اولین نشانه‌های آن می‌توان به لنگیدن و آتروفی عضلات پا اشاره کرد.

بیماری لگ پرتس
بیماری لگ پرتس

امکان دارد برای برطرف کردن این مشکل عمل جراحی به‌واسطه‌ی دامپزشک صورت گیرد و یا استخوانی که دچار آسیب‌دیدگی شده است را قطع کنند و عموماً سگ بدون درد و اذیت شدن قادر به ادامه‌ی زندگی خود است.

دررفتگی کشکک زانو

از رایج‌ترین مشکلات در سگ‌ پامرانین دررفتگی کشکک هست. دررفتن به این معنی است که قسمتی از استخوان مفصل از جای مربوط به خود خارج‌شده است. آن‌ها اکثراً در ناحیه پای عقبی خود احساس درد زیادی می‌کنند. این عارضه ممکن است باعث شود سگ فلج گردد، بااین‌وجود تعداد زیادی از سگ‌ها با این شرایط عادی زندگی می‌کنند.

اختلالات نای

این عارضه در نای سگ پامرانین شما به وجود می‌آید و باعث می‌شود که نای، هوا را به درون ریه هدایت کند. یکی از علامت‌های رایج در این بیماری خشکی و سرفه‌های سخت بوده گاها آن را با نام صدای غاز می‌شناسند.

به این دلیل که امکان دارد او گردنبند خود را بکشد و این باعث صدمه دیدنشان شود باید به آن‌ها یاد دهید که هنگام پیاده‌روی خیلی آرام کنار شما راه بروند و یا به‌جای استفاده از گردنبند از قلاده استفاده نمایید. این عارضه با دارو یا عمل جراحی قابل‌درمان است.

مشکل دندان

امکان دارد سگ پامرانین در هنگام تولگی دچار مشکلات مربوط به دندان و لثه شده و این باعث شود که آن‌ها دندان‌های خود را از دست بدهند. برای اینکه سگتان دچار مشکلات مربوط به دندان نشود به‌خوبی از او مراقبت کرده و آن را به دامپزشک ببرید تا معاینه‌ها و آزمایش‌های لازم روی او انجام شود.

آیا میدانید؟

 • اگر سگ پامرانین خوب مهارت‌های اجتماعی را در تولگی یاد نگیرد مستعد پارس کردن زیاد هست.
 • آموزش جای دستشویی به این نژاد کمی زمان‌بر هست و به صبر و حوصله نیاز دارد.
 • اگر تنها بمانند ممکن است به اضطراب جدایی مبتلا شوند.
 • باید روزانه برس کشیده بشوند تا موهایشان در وضعیت مناسب باقی بماند.
 • به خاطر باهوش بودن به فعالیت ذهنی زیادی نیاز دارند.
 • پامر از نوادگان سگ‌های سورتمه‌ای ایسلند و لاپلند است.
آیا میدانید؟
آیا میدانید؟

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم که سگ پامرانین تاریخچه‌ای بسیار بلند و جذاب دارد و از نژاد سگ‌های بزرگ سورتمه‌ای است و جالب است بدانید که به دلیل شباهت زیادی که به روباه دارد به آن‌ها صورت روباهی می‌گویند.
فهمیدیم که این سگ‌ها دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هستند و با توجه به جثه‌ی کوچکی که دارند فکر می‌کنند قادر به انجام هر کاری هستند. لطفاً برای ما نظر بگذارید و تجربیات و سؤالات احتمالی خودتان را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اگر قصد خریدوفروش سگ موردنظر خود رادارید می‌توانید به سایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید.
ممنون از اینکه با واسط پت همراه بودید امیدواریم لحظات پرثمری را در اینجا پشت سر گذاشته باشید.

منابع:
dogtime.com

akc.org

7 دیدگاه دربارهٔ «سگ پامرانین»

 1. سلام من یه امر دارم الان چهارماه و نیمشه اما نمیدونم چرا موفق نمیشم جای دستشویی و بهش یاد بدم وقتی میاد بیرون شاید دوبار بره سرجوش دستشویی کنه باقیش همه رو خطا میده

  1. سلام شیدا جان
   دقت کنین تا متوجه بشین که معمولا چه زمان‌هایی سگتون دستشویی میکنه؛ مثلا بعد از غذا خوردن، نوشیدن، خوابیدن، چرت زدن و …، در این زمان‌ها سگ رو به محلی که برای دستشویی مشخص کردین ببرین. اونجا بی تفاوت منتظر بمونین تا سگ کارش رو انجام بده و بهش تشویقی بدین و اونو سریع از اون محل دور کنین. آموزش دادن به سگ‌ها صبر و حوصله میخاد، لطفا صبور باشین.

 2. درود و وقت بخیر، من یک سگ پامرین دارم که شش ماهه است و هر دو کشکک زانو دچار در رفتگی شده، و با عکس گرفتن تشخیص داده شده ک باید هر دو پا جراحی بشه، اما موضوع این هست که یک جراح گفته حتما باید الان جراحی بشه و یکی دو جراح دیگه می گند باید بزاری دوران رشد تموم بشه و پنج شش ماه دیگه عمل کنی می خواستم ببینم نظر شما در این رابطه چی هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *