سگ ژرمن اشپیتز

همه چیز درباره سگ ژرمن اشپیتز

سگ ژرمن اشپیتز سگی زیبا مهربان و باهوش است. انرژی برای بازیگوشی و کنجکاوی آن‌ها برای خانواده‌ها و اکثر افراد ایده آل و دوست داشتنی است. آن‌ها به صدا درمی‌آیند تا شما را از حضور یک خرگوش در چمن جلویی آگاه کنند و یا اینکه با یکی از کفش‌های خود قایم باشک بازی می‌کنند. همه‌ی صاحبان آن‌ها بازیگوشی‌هایی را که اشپیتزها به ارمغان می‌آورد دوست دارند. در این مقاله با واسط پت همراه باشید تا با یکدیگر این سگ زیبا و مهربان را بررسی کنیم.

سگ‌های ژرمن اشپیتز به ۵ دسته تقسیم می‌شوند. ولی خصوصیاتی که در همه‌ی آن‌ها مشترک است خوش‌خلقی، شوخ‌طبعی و مهربانی است. همچنین آنان در برابر غریبه‌ها محفوظ هستند و این امر باعث می‌شود آن‌ها سگ‌های محافظ خوبی باشند. آن‌ها باهوش و مطیع هستند و برای بسیاری از خانه‌ها، به‌ویژه خانواده‌های دارای فرزند مناسب هستند.

خصوصیات کلی سگ ژرمن اشپیتز

نژاد ژرمن اشپیتز یک نژاد کوچک و متوسط است و اهل آلمان است. نژادهای “Spitz” که گاهی نژادهای شمالی نیز نامیده می‌شوند، نوعی نژاد سگ است که اغلب در آب‌وهوای سرد یافت می‌شود. نژادهای اسپیتز، ازجمله ژرمن اشپیتز، دارای پوشش بدن ضخیم دوتایی هستند (پوشش خارجی بلندتر همراه با زیرپوش کوتاهتر و ضخیم تر).

سگ ژرمن اشپیتز یک حیوان خانگی پر جنب‌وجوش و سرگرم‌کننده است. این سگ شاد و سرحال با افرادی که آن‌ها را می‌شناسد رفتار بسیار خوبی دارد. اما ژرمن اشپیتز به‌طور طبیعی به افراد غریبه مشکوک است و پارس می‌کند تا شما را از هرکسی که به خانه نزدیک می‌شود مطلع کند.

ژرمن اشپیتز فوق‌العاده به صاحبان خود ارادت دارند. آن‌ها اکثر اوقات سرگرم بازی کردن هستند. اندازه کوچک و نیازهای ورزشی متوسط آن‌ها جزو دسته سگ‌های عالی آپارتمانی قرار می‌دهد. ژرمن اشپیتز معمولاً با افراد آشنایی که با آن‌ها با ملایمت رفتار می‌کنند و به‌طورکلی با سایر حیوانات خانگی خانواده‌دوستی خوبی دارند.

تاریخچه سگ ژرمن اشپیتز

این سگ در واقع یک سگ مزرعه، سگ نگهبان و سگ همراه است. ژرمن اشپیتز یکی از چندین نژاد اشپیتز است که باهم مرتبط هستند. جالب است بدانید که این سگ‌ها از اواسط دهه ۱۴۰۰ در آلمان شناخته‌شده‌اند.

در زادگاه این نژاد، پنج نوع سگ ژرمن اشپیتز وجود دارد. در سایر نقاط جهان این‌گونه ها به‌عنوان نژادهای جداگانه شناخته می‌شوند.
پنج نوع ژرمن اشپیتز عبارت‌اند از:

 • سگ اشپیتز غول‌پیکر (Giant Spitz)
 • اشپیتز کلین ( Klein Spitz)
 • سگ پامرانین ( Zwergspitz)
 • ولف اشپیتز (Wolfsspitz)
 • سگ میتل اشپیتز ( Mittel Spitz)

اگرچه تاریخچه این نژاد به صدها سال پیش برمی‌گردد و در آلمان نیز مشهور است، اما این نژاد یک سگ نسبتاً جدید درصحنه سگ در ایالات‌متحده است. این نژاد همچنین توسط باشگاه بین‌المللی لنگرگاه Fédération Cynologique International شناخته‌شده است.

مشکلات سلامتی این نژاد

ژرمن اشپیتز یک سگ سالم است و اکثر نژادهای آن عمر نسبتاً طولانی از ۱۳-۱۵ سال دارند. بااین‌حال سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها هستند و می‌توانند به همان اندازه بیمار شوند. با این اوصاف، برخی از نژادها بیش از نژادهای دیگر مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها و شرایط هستند.

مشکلات سلامتی این نژاد
مشکلات سلامتی این نژاد

اگرچه اشپیتز آلمان نژادی بسیار سالم است اما پیشگیری بهترین دارو است. سگی که سبک زندگی ناسالم دارد، مطمئناً بیشتر به بیماری مبتلا خواهد شد. گرچه احتمال دارد تحت تأثیر هیچ‌یک از این شرایط قرار نگیرند، اما همچنان مهم است که هنگام خرید اشپیتز آلمان از آن‌ها آگاه باشید.

برخی موارد بیماری هایی که در این نژاد مشاهده شده است:

 • دیسپلازی شبکیه
 • آتروفی شبکیه
 • از دست دادن بینایی / آب‌مروارید
 • کشکک (مچ دست شل)
 • صرع ایدیوپاتیک

پرورش‌دهندگان معتبر قبل از پروش نژاد، غربالگری چشم و زانو را برای سگ‌های بزرگسال اشپیتز انجام می‌دهند تا از انتقال این مسائل به نسل‌های بعدی جلوگیری کنند.

رژیم غذایی سگ ژرمن اشپیتز

باید توجه کنید که به ژرمن اشپیتز خود یک غذای سگ باکیفیت بدهید. (اگر به توصیه‌ای نیاز دارید، با پرورش‌دهنده یا دامپزشک خود صحبت کنید). همیشه وعده‌های غذایی را طبق برنامه (برای بزرگ‌سالان دو بار در روز) با یک فنجان یا مقیاس اندازه‌گیری کنید تا از تغذیه بیش‌ازحد خودداری کنید.

کنار گذاشتن غذا در تمام طول روز اگرچه مناسب است اما می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. وزن زیاد می‌تواند فشار بیشتری را بر روی مفاصل وارد کند و به سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت در سگ منجر شود.

ارتباط با کودکان

سگ‌های ژرمن اشپیتز برای خانواده‌هایی که بچه‌دارند بسیار مناسب هستند زیرا این نژاد به دلایل بی‌شماری با بچه‌ها همزیستی خوبی دارد. البته به شرطی که به‌درستی تربیت شوند و آموزش ببینند. اندازه آن‌ها برای این ارتباط ایده‌آل است، زیرا آن‌ها به‌طور اتفاقی هم به کودکان آسیب نمیرسانند.

ارتباط با کودکان
ارتباط با کودکان

اولین و قابل‌توجه‌ترین ویژگی مطلوب یک سگ، اندازه آن است. این سگ‌ها به دلیل جثه‌ای که دارند به‌احتمال‌زیاد به کودکان کوچک‌تر آسیب نمی‌رسانند. بااین‌حال، کودکان کوچک هنوز هم باید هنگام بازی نظارت شوند. شخصیت گرم و بازیگوش آن‌ها هنگام معاشرت مناسب نیز برای تقسیم خانه با بچه‌ها ایده آل است. البته به هر کودکی باید آموزش داده شود که چگونه سگ را اداره کند.

سگ ژرمن اشپیتز و حیوانات‌خانگی دیگر

درحالی‌که آن‌ها با بچه‌ها خوب بازی می‌کنند، بااحتیاط قابل قبولی به سگ‌های هم‌نژاد خود نزدیک می‌شوند. گفته می‌شود، اشپیتزهایی که با سگ‌های دیگری پرورش می‌یابند با آن‌ها مشکلی نخواهند داشت. سگ ژرمن اشپیتز دارای قدرت طعمه بالایی است، بنابراین مهم است که زودتر با حیوانات خانگی کوچک‌تر معاشرت کند. اما باید هنگام کنار هم بودن بر آن‌ها نظارت کنید.

ویژگی‌های شخصیتی این نژاد

سگ ژرمن اشپیتز نژادی آزمایش شده است که همراهی و همه‌کاره بودن آن طی آزمایشات طولانی‌مدت ثابت شده است. معروف است که آن‌ها سگ‌های بازیگوش، تندرست و خوشحالی هستند.

آن‌ها دوست دارند در جمع باشند و از اینکه وقت خود را با بازی با صاحبان یا سگ‌های هم‌نژاد خود می‌گذرانند لذت می‌برند. درنتیجه، آن‌ها دوست ندارند تنها بمانند و تمایل به اضطراب در جدایی دارند.

سگ ژرمن اشپیتز هنگامی‌که درفضای آزاد به حال خود رها می‌شود، می‌تواند کمی شیطنت کند! به‌خصوص وقتی‌که تمام‌روز در خانه همکاری داشته باشد. دویدن روزانه هنگامی که از خانه خارج می شود می تواند به کمتر شدن اضطراب آن کمک کند.

ویژگی‌های شخصیتی این نژاد
ویژگی‌های شخصیتی این نژاد

رفتار نژاد ژرمن اشپیتز

این نژاد تمایل دارد که بازتاب مستقیمی از رفتار صاحبش باشد. بهترین راه برای مهربان بودن سگ ژرمن اشپیتز با شما مهربانی کردن به او است! اما این در روند آموزش بسیار مهم است، زیرا فراموش نکنید در هنگام اشتباهاتش بجای رفتارهای خوب اورا تنبیه کنید تا مجازات شود.

آن‌ها به‌اندازه کافی باهوش هستند که نقاط ضعف صاحبانشان را بو بکشند. هم‌چنین ثابت شده است که این اشپیتزها در معاشرت با دوستان خانواده مهمان‌نواز هستند.

رابطه‌ی ژرمن اشپیتز با دیگران

با توجه به آنچه گفته شد، برطرف کردن سوء ظن طبیعی آن‌ها نسبت به چهره‌های ناآشنا دشوار است، زیرا غریزه آن‌ها به آن‌ها می‌گوید هوشیار باشند. سگ ژرمن اشپیتز که به صاحب خود اعتماد می‌کند، به قضاوت آن‌ها با مردم نیز اعتماد خواهد کرد و به‌محض احساس راحتی با هر مهمان، احتمالاً با آن‌ها بازی خواهد کرد.

معاشرت کلید این امر است، زیرا هرچه تجربه بیشتری با چهره‌ها، مناظر و صداهای ناآشنا داشته باشند، در موقعیت‌های جدید احساس اضطراب کمتری خواهد کرد.

رابطه ژرمن اشپیتز با حیوانات دیگر

علاوه بر مهمان‌نوازی نسبت به غریبه‌ها، این سگ‌ها می‌توانند به‌خوبی با حیوانات اهلی و حیوانات خانگی همزیستی کنند. آن‌ها شکار زیادی ندارند، بنابراین حیوانات خانگی کوچک توسط این سگ‌ها مجبور به آزار و اذیت نمی‌شوند.

بهتراست که یک سگ ژرمن اشپیتز با سگ‌های دیگر پرورش داده شود تا اینکه در سنین بزرگ‌سالی به آن‌ها معرفی شود.

ژرمن اشپیتز شکار خاصی ندارد. بااین‌حال، هنوز هم یک سگ است. مهم است که آن‌ها به‌نوعی در محفظه باشد تا از تعقیب سنجاب‌ها در خیابان جلوگیری شود!

رابطه ژرمن اشپیتز با حیوانات دیگر
رابطه ژرمن اشپیتز با حیوانات دیگر

تربیت سگ ژرمن اشپیتز

تربیت این سگ‌ها نسبتاً آسان است، زیرا هوش آن‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سریع چیزها را انتخاب کنند. گفته شد که همه‌چیز در مورد رویکرد مالک بستگی به روند آموزش دارد.

سگ ژرمن اشپیتز به یک رهبر احتیاج دارد، زیرا بدون یک رهبر ممکن است آن‌ها خود موقعیت را به دست بگیرند. اگر به این سگ‌ها فرصت تصدی مسئولیت داده شود، روند آموزش بسیار دشوارتر خواهد شد.

زندگی ژرمن اشپیتز در آپارتمان

برای زندگی در آپارتمان، بسیار مهم است که برای آن‌ها شرط بگذارید تا برای هر چیز کوچک پارس نکنند. بهتر است که آن‌ها در منطقه‌ای تا حدودی کم‌جمعیت زندگی کنند، زیرا منطقه های بزرگ و پرجمعیت فقط چیزهای بیشتری را برای اضطراب در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

مراقبت از سگ ژرمن اشپیتز

مراقبت از پوشش ژرمن اشپیتز بیش از آن است که انتظار دارید! ژرمن اشپیتز نباید اصلاح یا تراشیده شود و پوشش آن معمولاً تمیز به نظر می‌رسد زیرا پوشش به‌طور طبیعی باعث دفع آلودگی می‌شود.

به‌طور فصلی حدوداً دو بار در سال، ژرمن اشپیتز یک سیل سنگینی از ریزش را تجربه می‌کند در این مدت حتما شانه بزنید تا موهای ریخته شده از بین بروند.

آن‌ها به شانه زدن منظم نیاز دارند. مشخص ‌شده است که این سگ‌ها به‌طورمعمول بوی زیادی ندارند. آن‌ها فقط در صورت نیاز، یا حداقل هرماه باید شسته شوند. حمام مرطوب‌ و سشوار نیز می‌تواند به ریزش موها کمک کند.
خارج از این کانکس‌های فصلی، موهای ژرمن اشپیتز بسیار کم ریخته و فقط به شانه زدن هفتگی نیاز دارد.

مراقبت از سگ ژرمن
مراقبت از سگ ژرمن

در رابطه با نحوه‌ی حمام کردن سگ، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

حمام کردن سگ

مسواک

مهم است که یک سگ ژرمن اشپیتز دندان‌های خود را به همراه موهای خود مسواک بزند. گرچه نفس تازه برای سگ‌ها دقیقاً در اولویت نیست، اما سلامت دندان کاملاً مهم است.

سگ‌های کوچک‌تر مستعد ابتلا به مسائل دندانی هستند. بنابراین ضروری است که مراقبت‌های مناسب دندانپزشکی انجام شود. مسواک زدن منظم باعث برطرف شدن پلاک، تازه نگه‌داشتن نفس و جلوگیری از تجمع گز می‌شود.

توصیه می‌شود که آن‌ها هفته‌ای ۲ تا ۳ بار مسواک بزنند.

ناخن

همه سگ‌ها باید از ناخن‌هایشان مراقبت کنند. درحالی‌که برخی از نژادها تمایل دارند ناخن‌های خود را به‌طور طبیعی از طریق بازی پایین بیاورند، بیشتر آن‌ها به این بخش مهم نیاز دارند.

اگر ناخن‌های یک سگ بیش‌ازحد طولانی شود، ممکن است برای آن‌ها ناخوشایند و آزاردهنده باشد. بیشتر اشپیتزها حداقل هرماه یک‌بار به ناخن‌های خود نیاز دارند. نشانه واضح ناخن‌های بلند وقتی است که هنگام حرکت سگ صدای کلیک آن‌ها روی زمین شنیده می‌شود.

گوش

بررسی و تمیز کردن گوش سگ نیز از قسمت‌های مهم روند نظافت است. سگ‌هایی که گوش بازتری دارند، به دلیل عبور جریان هوای بیشتر، کمتر دچار مشکل می‌شوند.
با این اوصاف، مهم است که حداقل هفته‌ای یک‌بار گوش سگ را بررسی و تمیز کنید. با این کار موم اضافی و همچنین باکتری‌ها یا چیزهایی که ممکن است در داخل گوش گیر کنند از بین می‌روند.

 تمیز کردن گوش
تمیز کردن گوش

این‌ها تنها برخی از شرایطی است که این نژاد مستعد ابتلا به آن است. همچنین فراموش نشود که همه سگ‌ها در معرض خطر مواردی مانند کنه و کک هستند.
علاوه بر حفظ اقدامات بهداشتی مناسب با سگ، مهم است که سگ‌های ژرمن اشپیتز از محل های نژاد معتبر خریداری شوند.

تمامی پرورش‌دهنده های ماهر، این نژاد را از داخل و خارج می‌شناسند و توانایی پاسخگویی به سؤالات شما را دارند. آن‌ها همچنین باید بتوانند ازنظر بهداشتی سگ‌های خود را تایید کنند.

نکاتی که باید بدانید!

آن‌ها واقعاً می‌خواهند شما را راضی کنند. شما می‌توانید با استفاده از تقویت‌کننده‌های مثبت مانند خوراکی‌ها و اسباب‌بازی‌ها می‌توان بسیاری از ترفندها و دستورات اساسی را به آن‌ها آموزش دهید. مهم است که سگ ژرمن اشپیتز شما معاشرت زودهنگام داشته‌باشد.

توله‌سگ را در معرض دید افراد، مکان‌ها و چیزهای مختلف قرار دهید تا به او کمک کنید اعتمادبه‌نفس طبیعی خود را تقویت کند.

اگرچه اندازه برخی از اشپیتزهای آلمانی کوچک است، اما عادت نکنید ژرمن اشپیتز خود را مانند یک کودک در همه‌جا حمل کنید. ژرمن اشپیتز شما هرچه بیشتر روی چهار پنجه خود راه برود، بهتر می‌تواند دنیای خود را تجربه کند.

بررسی نکات مثبت و منفی این نژاد

هر نژادی دارای نکات مثبت و منفی است؛ سگ ژرمن اشپیتز نیز خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نکات مثبت

 • سگ ژرمن اشپیتز یک سگ نگهبان خوب محسوب می‌شود.
 • این سگ‌ها عاشق افرادند وقتی بطور صحیح آموزش ‌بینند.
 • به علت هوش زیادی که دارند، آموزش دادن به این نژاد آسان است.
 • سگ ژرمن اشپیتز نسبت به صاحبان خود بسیار مهربان هستند.

نکات منفی:

 • مالک خود را از هرگونه تغییر در محیط خود آگاه می کنند و این می‌تواند برای برخی آزاردهنده باشد.
 • این ‌سگ می‌تواند کمی شیطنت کند.
 • آن‌ها تمایل دارند که سر و صدا ایجاد کنند.
 • این‌سگ‌ها تحرک زیادی دارند و می‌توانند به راحتی از افسار فرار کنند.
 • سگ ژرمن اشپیتز از تنهایی متنفر است. همچنین در صورت جدایی به شدت مضطرب می‌شود.
 • هنگام تغییرات شدید دما مانند پاییز یا بهار ریزش مو دارند.
بررسی نکات مثبت و منفی این نژاد
بررسی نکات مثبت و منفی این نژاد

کلام آخر

همان‌طور که می‌دانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. ما در این مقاله شمارا با سگ ژرمن اشپیتز آشنا کردیم. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.

همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم!

منابع:
smalldogplace.com
thesprucepets.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *