نحوه خرید گربه

نحوه خرید گربه (چگونه یک گربه اصیل و خوب بخریم؟)

خریدن یک گربه می‌تواند خیلی هیجان‌انگیز باشد، اما این کار به برنامه ریزی هم نیاز دارد. لازم است درباره اینکه چه نوع گربه‌ای می‌خواهید بخرید، فکر کنید. همچنین جایی که گربه را از آن را خریداری خواهید کرد. جاهای متداول برای گرفتن گربه شامل: پناهگاه‌های حیوانات، مغازه‌های حیوانات اهلی و دست‌آموز و پرورش‌دهندگان است. قبل از آوردن یک گربه به خانه، باید مطمئن شوید که تمام لوازمی که موردنیاز هست را در اختیار دارید و اینکه یک دامپزشک خوبی را در نظر دارید. در این مقاله قصد داریم نحوه خرید گربه را به شما معرفی نمائیم.

میزان وابستگی گربه به ما!

باوجود اینکه گربه بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است، ولی به وابسته نبودن معروف است. با این‌ وجود باز هم در بسیاری از نیازها به ما وابسته‌اند. به‌عنوان‌مثال گربه‌ها به غذا، پناهگاه و مراقبت‌های دامپزشکی و مهم‌تر از آن‌ها به محبت و تحریکات فیزیکی و روحی نیاز دارند. گربه‌ها به‌راحتی به زندگی در محیط‌های بسته عادت می‌کنند ولی باید همیشه سرگرم باشند وگرنه به‌سرعت خسته شده و ممکن است عادت‌های نامناسبی ازجمله خراش دادن مبل و یا جویدن گیاهان از خود نشان دهند. در ادامه راه‌هایی که به ما در پاسخ به سوال چگونه یک گربه بخریم کمک می‌کند را معرفی می‌کنیم:

برنامه ریزی برای خرید

در نحوه‌ی خرید گربه برنامه ریزی اقدامی مهم است که این امر مراحلی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌نمائیم:

نکته قابل ذکر در این قسمت این است که، قبل از حتمی شدن خریدتان از واکسن‌های زده شده حیوان مورد نظر آگاه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر از واکسن گربه پیشنهاد می‌دهیم لینک مریوطه را مطالعه نمایید.

اطمینان از آمادگی همه‌ی اعضای خانواده برای پذیرش گربه

ممکن است هر شخصی در خانه شما به سرگرمی نیاز داشته باشد و دوست داشته باشد که به مراقبت کردن از گربه کمک کند؛ بنابراین ایده خوبی است که قبل از خرید گربه، در مورد برنامه خود با اعضای خانواده صحبت کنید. اگر شما دارید سعی می‌کنید که والدین یا هر شخص دیگری را متقاعد کنید که به شما اجازه دهد یک گربه بیاورید، به آن‌ها بگویید که شما مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرید و اینکه شما تحقیقات خود را در مورد چگونگی مراقبت از آن انجام داده‌اید.

• بعضی گربه‌ها می‌توانند پانزده تا بیست سال یا بیشتر زندگی کنند. قبل از آوردن یک گربه، مطمئن شوید که شما یا خانواده‌تان مایل و قادر به مراقبت از یک حیوان برای مدت طولانی هستید. به‌عنوان‌مثال، اگر والدین شما به شما اجازه دهند که یک گربه را مانند یک کودک به خانه بیاورید، مطمئن باشید که شما یا هر شخصی میتواند از گربه مراقبت کند.
• آماده باشید تا برای گربه خود وقت بگذارید. گربه‌ها نسبتاً مستقل هستند و می‌توانند بخش‌هایی از روز را تنها بمانند. بااین‌حال، آن‌ها هنوز به توجه و زمان بازی زیادی نیاز دارند؛ بنابراین مطمئن شوید که شما یا خانواده‌تان می‌توانید متعهد به این امر باشید.
• برای تأمین هزینه‌های داشتن یک گربه آماده باشید. جدای از هزینه‌های مقدماتی برای خرید یک گربه و لوازم موردنیاز آن، شما در طول زندگی گربه باید غذا، معالجه، پناه گاه، اسباب‌بازی و مراقبت‌های دامپزشکی را تأمین کنید.

نحوه خرید گربه
نحوه خرید گربه

فکر کردن در مورد نحوه خرید نوع گربه

در مورد اینکه چه نوع گربه ای میخواهید، فکر کنید. انواع مختلفی از گربه‌ها وجود دارد. بعضی افراد به نژاد خاصی علاقه دارند، مانند مین کون (نژادی از گربه است که دارای هیکل بزرگ، قوی، دارای موهای بلند و اهلی آمریکاست)، آبیسینین (گربه اهلی از یک نژاد که گوش‌های بلند و موهای قهوه‌ای کوتاه با خال‌های سفید دارد)، پرشین آبی (این گربه‌ها بدن کوتاه، پاهای کوتاه و ضخیم، گردن کوتاه و محکم، سرِ گرد و مسطح با چشم‌های درشت گرد، بینی کوچک، پوزه‌ی پهن و گوش‌های گرد و کوچکی دارند.

پوشش بدن آن‌ها بلند و ضخیم و رنگ چشم‌ها بسته به رنگ پوشش متفاوت است که میتواند آبی هم باشد)، آنگورا (گربه ای با موهای بلند و ابریشمی در ۲۰ رنگ متنوع، دارای سری بزرگ، چشمانی آبی، سبز و یا زرد کهربایی می‌باشد) یا سیامی (این گربه اندازه‌ای متوسط داشته و لاغر هست ولی دارای بدنی قوی و عضلانی می‌باشند، قسمت‌های تیره روی بعضی از نواحی بدنشان مشاهده می‌شود). هرچند ادغام کردن نژاد گربه‌ها، حیوانات خانگی شگفت‌انگیزی را ایجاد می‌کند.

گربه‌ها با توجه به نژادشان، علاوه بر تفاوت‌های ظاهری، به دو دسته بازیگوش و مطیع تقسیم می‌شوند:

بازیگوش

با بازی کردن، بچه‌گربه‌ها مهارت‌های لازم برای تعامل اجتماعی و شکار را یاد می‌گیرند. بعضی از گربه‌ها در سنین بزرگ‌سالی نیز بازیگوش هستند. نژادهای دون ، کورنیش ، رکسیس ، آبسینین و سیامی بسیار پرانرژی و فعال هستند. اگر گربه‌های خود را قبل از اینکه به سن بلوغ برسند عقیم کنید، حس بازیگوشی خود را تا بزرگ‌سالی حفظ خواهند کرد.

مطیع

اگر توان بازی کردن با گربه را ندارید و گربه‌های بازی گوش با روحیه شما سازگار نیست؛ می‌توانید گربه‌های مطیع و کمتر بازیگوش را انتخاب کنید. برخی نژادها مثل راگدال ، پرشین، مو کوتاه بریتانیایی بیشتر به دراز کشیدن و لم دادن تمایل دارند. بخصوص نژاد راگدال معروف به استراحت کردن و لم دادن در آغوش افراد است. اگر می‌خواهید که گربه خود را در خانه نگه‌دارید این نژادها بهترین گزینه هستند.
همچنین شما باید در نظر بگیرید که آیا یک بچه‌گربه یا یک گربه بزرگ‌تر میخواهید بیاورید.

نحوه خرید گربه
نحوه خرید گربه

بچه گربه یا گربه بزرگ؟

 • اگر شما به یک نژاد خاص علاقه‌مند هستید، قبل از خرید گربه در مورد آن نژاد تحقیق کنید. هر نژاد ازنظر ظاهری و رفتاری منحصربه‌فرد است. بسیاری از نژادها نیازهای خاصی دارند و یا مستعد ابتلا به مشکلات پزشکی هستند، بنابراین شما باید برای این نگرانی‌ها آماده شوید.
 • گربه‌های با نژاد مختلط ممکن است زندگی سالم‌تری داشته باشند و می‌توانند حیوانات خانگی خیلی دوست‌داشتنی و وفاداری باشند. همچنین آن‌ها آسان‌تر پیدا می‌شوند و بسیار ارزان‌تر از گربه‌های اصیل با نژاد خاص هستند.
 • اگر یک بچه‌گربه به خانه بیاورید، شما آن را پرورش می‌دهید و رفتارهای آن را کشف می‌کنید ولی اگر یک گربه سالخورده را انتخاب کنید از قبل با خلق‌وخوی او آشنا خواهید بود. بچه‌گربه‌ها برخلاف گربه‌های بالغ به‌راحتی به محیط جدید و خانه عادت می‌کنند؛ بخصوص اگر در خانه حیوان خانگی دیگری هم داشته باشید. بااین‌حال گربه‌های بالغ نیازهای کمتری دارند و به آموزش خاصی نیاز ندارد. به یاد داشته باشید که بهتر است که حیوانات بالغ خود را عقیم کنید تا از همان ابتدا هزینه‌ها را کاهش دهید.
 • اگر قصد خرید بچه‌گربه را دارید به این مسئله توجه نمایید که این حیوان به‌زودی بزرگ می‌شود، آیا شرایط نگهداری آن را خواهید داشت.
 • مشخص کنید که به دنبال گربه نر هستید یا ماده. به‌طورکلی گربه‌های ماده مهربان‌تر و بازیگوش‌تر از گربه‌های نر که عمدتاً رفتار تهاجمی نشان می‌دهند، می‌باشند. بااین‌وجود انتخاب شما بستگی به شخصیت شما دارد تا جنسیت گربه. بخصوص بعد از عقیم کردن تفاوت رفتاری گربه ماده و نر کمتر آشکار می‌شود.
نحوه خرید گربه
بچه گربه آرام

تهیه وسایل موردنیاز

نکته دیگری باید در مورد نحوه خرید گربه در نظر بگیریم، تهیه وسایل مورد نیاز است. قبل آوردن یک گربه به خانه، شما باید مطمئن شوید که هر چیزی را که آن برای سازگار شدن با خانه جدیدش نیاز دارد، در اختیار دارید. مواردی را که ممکن است برای نگهداری از گربه لازم باشد عبارت‌اند از:

 • یک جعبه بستر
 • ظروف غذا و آب
 • فراهم کردن غذا
 • داشتن جایی برای اینکه گربه پنجه‌های خود را تیز و تمیز کند
 • اسباب‌بازی‌ها
 • یک تختخواب یا محل دیگری برای استراحت گربه
 • توالت مخصوص گربه
 • یک برس برای آراستن گربه
 • گیره یا سرپوش چنگال
 • یک قلاده و پلاک هویتی

ایمن سازی خانه

یکی از پاسخ‌های دیگر سوال چگونه یک گربه بخریم این است که خانه خود را ایمن کنیم. گربه‌ها موجودات کنجکاوی هستند؛ برای جلوگیری از ورود گربه به جاهایی که نباید وارد شود، کارهایی را برای امن کردن خانه قبل از خریدن حیوان، باید انجام شود. به‌عنوان‌مثال:

 • مطمئن شوید که هیچ سیم برقی که گربه بتواند به‌آسانی به آن برسد و آن را بجوَد وجود ندارد.
 • مواد ضدعفونی‌کننده، سموم و داروها را در جایی قرار دهید که گربه نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.
 • گربه را دور از هر نوع گیاه خانگی سمی نگه‌دارید.
 • مطمئن شوید که گربه‌ی شما یک مکان آرام و امن برای استراحت دارد.

برنامه ریزی برای ملاقات گربه با دامپزشک

زمانی که گربه‌ی خود را گرفتید تا جایی که امکان دارد خیلی سریع آن را به دامپزشکی ببرید تا سلامت عمومی آن ارزیابی شود و هر نوع واکسن یا مراقبت دیگری که ممکن است لازم باشد، دریافت کنید. اگر گربه بیشتر از چهار ماه سن داشته باشد، می‌توان آن را عقیم کرد.

برنامه ریزی
نحوه خرید گربه
 • شما می‌توانید با سؤال کردن از پناهگاه‌های حیوانات و سایر دارندگان گربه و همچنین با تحقیق کردن از طریق اینترنت، دامپزشکان خوب در منطقه خود را پیدا کنید.

دریافت بیمه حیوان خانگی

بیمه‌نامه‌های حیوان خانگی معمولاً هزینه آمپول‌های معمولی را پوشش نمی‌دهد (به‌هرحال صاحبان گربه باید آن را دریافت کنند)، اما گرفتن یک بیمه‌نامه می‌تواند نگرانی شما را در مورد تأمین هزینه‌های گربه که اگر بیمار شود یا آسیب ببیند، کاهش دهد.

پیدا کردن یک گربه برای خرید

در ادامه مقاله‌ی نحوه خرید گربه به بیان راه‌های پیدا کردن یک گربه برای خرید می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید:

بررسی گربه‌های موجود در پناهگاه‌های حیوانات

پناهگاه حیوانات احتمالاً دارای گربه‌های بسیار خوبی است که به یک خانه خوب نیاز دارند و اکثر انجمن حیوانات پیشنهاد می‌کنند که پناهگاه حیوانات، اولین مکان برای شروع جستجوی گربه باشد. پناهگاه‌ها معمولاً گربه‌های متنوعی را برای نگهداری انتخاب می‌کنند، بنابراین اگر نمی‌توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع گربه را میخواهید، آنجا گزینه خوبی هست.

 • پناهگاه‌های حیوانات معمولاً مبلغ کمی را برای تأمین هزینه‌های عقیم یا اخته کردن و واکسیناسیون می‌گیرند.
 • همچنین اگر بخواهید، می‌توانید یک گربه سالخورده را از پناهگاه بگیرید؛ به‌این‌ترتیب شما می‌توانید با خلق‌وخوی آن آشنا شوید. برای مثال می‌توان فهمید که آیا آماده زندگی کردن با کودکان هست، چقدر بازیگوش است یا اینکه آیا خانه آموزش دیده است و … .
 • بسیاری از پناهگاه‌های حیوانات به شما اجازه می‌دهند که گربه‌های موجود را به‌صورت آنلاین، قبل از خرید، ببینید. بااین‌حال، همیشه قبل از اینکه تصمیم بگیرید که گربه را به خانه ببرید؛ به‌صورت حضوری آن را ببینید.

جستجو گربه‌های موجود در گروه‌های نجات

نکته دیگری که در مورد نحوه خرید گربه باید در نظر بگیریم جستجو گربه‌های موجود در گروه‌های نجات است. تقریباً مانند پناهگاه‌های حیوانات، گروه‌های نجاتِ گربه، گربه‌های زیادی دارند که به دنبال خانه خوبی برای آن‌ها می‌گردند. این گروه‌ها گربه‌ها را در خانه‌های پرورش‌دهندگان قرار می‌دهند تا اینکه یک نگه‌دارنده دائمی (مانند شما) پیدا شود. شما می‌توانید به‌صورت آنلاین جستجو کنید تا ببینید چنین گروهی در منطقه شما وجود دارد یا خیر.

 • گروه‌های نجاتِ گربه ممکن است مبلغ کمی را برای تأمین هزینه‌های عقیم یا اخته کردن و واکسیناسیون بگیرند.

جستجو در فروشگاه‌های حیوانات خانگی

برخی فروشگاه‌های حیوانات خانگی ممکن است بچه‌گربه‌ها را بفروشند؛ اما بسیاری از آن‌ها با پناهگاه‌های حیوانات، برای کمک به گربه‌های نجات‌یافته، در یافتن خانه‌های جدید کار می‌کنند. در مورد نحوه خرید گربه از فروشگاه‌های حیوانات خانگی نکات زیر را در نظر بگیرید:

فروشگاه حیوانات خانگی
نحوه خرید گربه از فروشگاه
 • برخی از فروشگاه‌های حیوانات خانگی نمایشگاه‌های منظمی را در اختیار می‌گیرند، گربه‌ها را به صاحبان بالقوه وصل می‌کنند. این‌ها فرصت‌هایی است برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت از گربه‌ها، پیدا کردن یک دامپزشک خوب و … .
 • علاوه بر هزینه خرید گربه، فروشگاه‌های حیوانات خانگی ممکن است حق‌الزحمه عقیم کردن و واکسیناسیون را بگیرند.
 • اگر میخواهید یک گربه یا بچه‌گربه اصیل از یک فروشگاه بخرید، مطمئن شوید که آن از یک “کارخانه بچه‌گربه ” که تولیدمثل نامعتبر انجام می‌دهند، نباشد. ببینید پرورش‌دهنده گربه چه کسی هست و چگونه از گربه مراقبت شده است. بسیاری از فروشگاه‌های حیوانات خانگی، به‌هیچ‌وجه گربه‌های اصیل را به فروش نمی‌گذارند؛ به این دلیل که انجمن‌های گربه ترجیح می‌دهند که پرورش‌دهندگان مستقیماً گربه‌های خود را بفروشند.
 • فروشگاه‌های حیوانات خانگی روی فروش تمرکز دارند، بنابراین ممکن است اطلاعات خوبی در مورد مراقبت کردن از گربه در درازمدت، به شما ندهند.

پیداکردن پرورش‌دهنده قابل‌اطمینان

در رابطه با نحوه خرید گربه باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر یک گربه اصیل میخواهید، باید یک پرورش‌دهنده قابل‌اطمینان پیدا کنید. اگر مطمئن هستید که یک نژاد خاص از گربه را میخواهید، بهترین انتخاب شما، یک پرورش‌دهنده خوب است. قبل از انجام خرید، در مورد پرورش‌دهندگان گربه در منطقه خودتان، تحقیق کنید. انجمن حیوانات محلی باید لیستی از پرورش‌دهندگان قابل‌اطمینان داشته باشد.

 • آماده پرداخت صدها یا هزارها دلار برای یک گربه اصیل باشید.
 • پرورش‌دهندگان قابل‌اطمینان قادر خواهند بود که رونوشت‌هایی از برگه‌های شجره‌نامه و سوابق دامپزشکی را در اختیار شما قرار دهند. این‌ها نشان می‌دهد که آن گربه کاملاً واکسینه شده و ازنظر کرم‌ها و کک‌ها درمان شده است.
 • بپرسید هنگامی‌که بچه‌گربه به دنیا آمده است مادرش چند سال داشته است و چند زایمان انجام داده است.
 • از مکانی که بچه‌گربه در آن به دنیا آمده است بازدید کنید و مطمئن شوید که آنجا تمیز، بی‌خطر و عاری از بو است و جایی برای بازی و تمرین بچه‌گربه‌ها وجود دارد.
پرورش دهنده مناسب
پرورش دهنده ی مناسب
 • ممکن است پرورش‌دهنده از شما بخواهد که به‌عنوان شرط مالکیت، گربه را عقیم و خنثی نمایید (انحصاری کردن تولیدمثل گربه).
 • از قضاوتِ خوب استفاده کنید: اگر پرورش‌دهنده‌ای نخواهد اطلاعات خود را با شما به اشتراک بگذارد، یا اگر علائمی دیدید که نشان می‌دهد پرورش‌دهنده، به‌خوبی از گربه‌ها مراقبت نمی‌کند؛ به دنبال پرورش‌دهنده دیگری بروید.

مراقبت از بچه گربه‌های رایگان

یافتن پیشنهادهای “بچه‌گربه‌های رایگان ” یا ” بچه‌گربه‌های رایگان به یک خانه خوب ” به‌صورت آنلاین، در تابلوهای اعلانات انجمن، آگهی‌های روزنامه‌ها و غیره، نسبتاً آسان است. این گربه‌ها ممکن است دامپزشک نداشته باشند، بنابراین حتی اگر در ابتدا رایگان باشد و شما بخواهید به‌خوبی از آن مراقبت کنید سایر هزینه‌های آن را خواهید پرداخت. اگر یک بچه‌گربه رایگان را به خانه می‌برید؛ در اسرع وقت باید یک دامپزشک آن را بررسی کند تا از سلامتی آن مطمئن شوید، بدانید که به چه واکسن‌هایی نیاز دارد و آیا برای عقیم شدن آماده است.

بررسی با دقت قبل از خرید یک بچه‌گربه

از دیگر پاسخ‌های پرسش چگونه یک گربه بخریم بررسی با دقت قبل از خرید است. گربه‌های خریداری‌شده از پرورش‌دهندگان باید بسیار سالم باشند. بیشتر گربه‌های ارائه‌شده برای انتخاب، در پناهگاه‌های حیوانات و سایر مکان‌ها، نیز از سلامتی بسیار خوبی برخوردار هستند. اگر تمایل دارید که از یک حیوان که ازنظر سلامتی مشکل دارد، نگهداری کنید؛ پناهگاه‌های حیوانات به شما کمک می‌کنند که نیازهای آن را متوجه شوید. در همه موارد، باید قبل از خرید گربه و آوردن آن به خانه، آن را ببینید.

 • به ملایمت دنده‌های گربه را لمس کنید. گربه‌های سالم مقداری چربی روی دنده‌های آن‌ها را پوشانده است.
 • خز و موهای بچه‌گربه باید صاف و براق باشد و چشم‌ها و گوش‌های آن باید تمیز و بدون هیچ علائمی از ترشح باشد.
 • توجه کنید که گربه چگونه نسبت به مردم واکنش نشان می‌دهد؛ او نباید فریاد بزند و یا از مردم دور شود. پروش دهندگان خوب، مطمئن هستند که بچه‌گربه‌هایشان خلق‌وخوی خوبی دارند و بسیار خوب اجتماعی شده‌اند. پناهگاه‌های حیوانات باید بتوانند اطلاعاتی در مورد رفتارهای یک گربه خاص به شما بدهند.
نحوه خرید گربه
نحوه خرید گربه

منتظر سؤالاتی از طرف یک پناهگاه حیوان و یا پرورش‌دهنده

پرورش‌دهنده یا پناهگاه حیوان خوب، قبل از اینکه به شما اجازه دهند که گربه را به خانه ببرید، می‌خواهد مطمئن شود که آمادگی نگهداری از آن را دارید. سؤالاتی که ممکن است از شما بپرسند، عبارت‌اند از:

 • آیا حیوانات دیگری دارید؟ اگر چنین است، آن‌ها چگونه به یک بچه‌گربه جدید واکنش نشان می‌دهند؟
 • یک بچه‌گربه چند بار میتواند تنها بماند و تا چه مدت؟
 • این حیوان در خانه شما به چه فضایی دسترسی خواهد داشت؟ چگونه او از ترافیک، سایر حیوانات، گم‌شدن و غیره محافظت می‌شود؟
 • دامپزشک بچه‌گربه چه کسی خواهد بود؟
 • اگر بچه‌گربه با خانه شما سازگار نشود، چه برنامه‌ای دارید؟ (پرورش‌دهندگان خوب، بسیاری از فروشگاه‌های حیوانات خانگی و برخی پرورش‌دهندگان پیشنهاد می‌کنند که در صورت عدم موفقیت کار، بچه‌گربه را در یک بازه زمانی مشخص پس بگیرند).

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی نحوه خرید گربه رسیدیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن و یا سایت واسط کالا، حیوانات خانگی موردنظر خود از جمله گربه را به راحتی خرید و فروش نمایید.

مقالات مرتبط:

منابع:

aspca.org

paag.org.uk

rspca.org.uk

humanesociety.org

3 دیدگاه دربارهٔ «نحوه خرید گربه (چگونه یک گربه اصیل و خوب بخریم؟)»

 1. سلام و عرض ادب
  ببخشید در اون یکی مطلب که سوالات درباره ی گربه بود اونجا جواب منو ندادن و گفتن که اینجا جواب میدین میخواستم بدونم چرا گربه بعد زایمان بچه هاشو میبره جای دیگه اخه گربه من که تو کوچه هست هامله هست و زایمان کرد میخوام یکیشونو بیارم بزرگ کنم ممنون لطفا پاسخ بدین

 2. مقاله های خوبی دارید من تصمیم گرفتم اگه بقیه موافقت کنند یک گربه رگدال ماده تقریبا تازه به دنیا امده(بچه گربه ماده رگدال) با رنگ سفید بخرم تا راحت بتونم عقیمش کنم خیلی ممنون از سایت و مقالات خوب و استثنایی و عالی شما،سپاس.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *