سگ شيانلو

سگ شیانلو

سگ شیانلو شپرد که در ایران با نام شیانلو شناخته می‌شود، یک همراه غول‌پیکر، آرام و خانوادگی است که شما را در اطراف پنجه نسبتاً بزرگ خود می‌پیچد!
آن‌ها بسیار هوشمند، محافظت‌کننده هستند و کار با آن‌ها آسان‌تر از نژادهای دیگر شپرد است.
فکر می‌کنید این خرس‌های آرام و با اعتمادبه‌نفس مناسب شما هستند؟
بیایید نگاهی بیندازیم که آن‌ها از کجا آمده‌اند و به‌طورکلی انتظار شما از این غول‌های ملایم چیست!

ویژگی‌های شیانلو شپرد

 • نوع نژاد: گله‌داری
 • هدف: همدم
 • اندازه نرها: ۲۸-۳۰ اینچ و ماده‌ها: ۲۶-۲۸ اینچ
 • وزن: نرها بین ۱۴۰-۱۶۰ پوند و ماده‌ها بین ۱۰۰-۱۲۰ پوند
 • طول عمر: ۹-۱۴ سال
 • رنگ: مشکی و برنزه، برنزه طلایی، برنزه مایل به قرمز، نقره‌ای، سنگی، طلایی، قهوه‌ای قرمز یا خاکستری تیره
 • خوی: وفادار، مطمئن، ملایم، دوست‌داشتنی، باهوش، صبور و مطیع
 • ورزش روزانه: بالا – حداقل ۶۰ دقیقه در روز
 • سطح فعالیت: متوسط است، اما اگر دوز روزانه ورزش آن‌ها برآورده شود، می‌تواند تنبل باشد.
 • مصرف روزانه مواد غذایی: رژیم‌های غذایی متناسب با وزن فردی آن‌ها – به‌طورمعمول بین ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری
 • مشکلات شناخته‌شده سلامت: دیسپلازی مفصل ران، پیچ خوردگی معده، میلوپاتی دژنراتیو، نارسایی لوزالمعده خارج از رحم، آریتمی های بطنی و پانوستئیت در سگ‌های جوان

بررسی اجمالی نژاد شیانلو شپرد

در دهه ۱۹۷۰ دو نگرانی در رابطه با سگ ژرمن شپرد وجود داشت:
موضوعات نگران‌کننده بهداشتی در رأس ذهن مربیان بود.
نگرانی‌هایی که بسیاری از خانواده‌ها آن‌قدر باتجربه نبودند که بتوانند آن‌ها را به‌خوبی مدیریت کنند.

تولد شیانلو شپرد یک سگ خانوادگی مطیع اما باهوش ایجاد کرد. ریشه‌های گله‌داری آن‌ها به آن‌ها انرژی و هوش برای کار می‌دهد. ایده‌آل برای چابکی یا دارای ظرفیت برای جستجو و نجات هستند.

هدف از ایجاد این نژاد یک همراه قدرتمند اما فداکار بود. کمرویی یا شرارت در استانداردهای نژاد به‌شدت سرکوب می‌شود.

شما می‌توانید از سگ شیانلو شپرد، انتظار یک غول بی‌سروصدا با مشکلات کمتری در مقایسه با یک ژرمن شپرد داشته باشید. آن‌ها همچنین پراکندگی کمتری در بین نژادهای شپرد دارند. آن با کودکان و حیوانات آرام خواهد بود اما محافظ نهایی شما نیز است.
برای ریشه‌یابی ایجاد این نژاد به اواسط دهه ۱۹۷۰ برمی‌گردیم، تینا باربر مشغول آموزش سگ‌های ژرمن شپرد در نیویورک بود.

تینا ضمن تأیید خصوصیات نژاد فوق‌العاده، متوجه شد که این سگ‌های قدرتمند و فعال بیش‌ازحد توانایی اداره اکثر خانواده‌ها رادارند.

او متوجه مشکلات سلامتی سگ شیانلو شپرد شد، به‌ویژه دیسپلازی مفصل ران و همچنین طرفدار تغییر ظاهر آن‌ها نیز نبود.
او سگی مانند سگ‌هایی که در ابتدا از کودکی در آلمان عاشقش شده بود را می‌خواست. شپردی سالم و خانوادگی.

توسعه خط خون سگ شیانلو

اصل و ریشه سگ شیانلو شپرد، ژرمن شپرد است. تا سال ۱۹۸۹ بود که خطوط مالاموت در آلاسکا معرفی شد (این خطوط به‌اندازه خوبشان معروف بودند). سپس در سال ۲۰۰۱ یک شپرد سفید کانادایی به صفوف معرفی شد. او را دوباره برای اندازه و تنوع ژنتیکی آوردند.

توسعه خط خون سگ شیانلو
توسعه خط خون سگ شیانلو

در اواسط سال ۲۰۰۰ میلادی شاهد معرفی نهایی یک سگ گرگ چک بود، بازهم برای تنوع ژنتیکی. این پرورش انتخابی در کیفیت نژاد و اطمینان از سلامتی بسیار مهم بوده است، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که به دلیل محدودیت تنوع ژنتیکی، این امر درواقع می‌تواند منجر به سایر نگرانی‌های سلامتی، به‌ویژه بیماری‌های خود ایمنی شود.

رفتار سگ شیانلو شپرد

 • دوستی: رتبه ۵ ستاره برای دوستی
 • مراقبت: امتیاز ۵ ستاره برای سهولت مراقبت
 • قابلیت آموزش: ۳ ستاره رتبه‌بندی برای قابلیت آموزش
 • الزامات ورزش: ۵ ستاره امتیاز موردنیاز برای ورزش
 • گرایش‌های اجتماعی: امتیاز ۵ ستاره برای گرایش‌های اجتماعی

استاندارد نژاد برای سگ شیانلو شپرد او را شجاع و با اعتمادبه‌نفس توصیف می‌کند. غول ملایمی که دارای هوش برتر با قلبی از طلا است. او یک همراه کامل و از صمیم قلب وفادار است.

شرح مزاج

مانند هر سگ دیگری، طیف وسیعی از مزاج‌ها و سطح‌های انرژی وجود دارد!
اتحاد بین‌المللی شپردان از همه پرورش‌دهندگان می‌خواهد که ارزیابی توله‌سگ‌ها را انجام دهند، آن‌ها را از توله‌سگ‌های نرم به سخت تقسیم‌بندی کنند.

نرم

توله‌سگ‌های نرم این‌گونه توصیف می‌شوند، آن‌ها ملایم هستند، این بچه توله‌سگ‌ها به یک خانواده آرام‌تر با ساختار و روزمرگی‌های خوب احتیاج دارند تا اطمینان حاصل کنند که ترس یا رفتارهای اضطرابی ایجاد نمی‌کنند.

این‌ها برای یک خانواده آرام‌تر مناسب خواهند بود، اگر شما خود را فردی آرام و ملایم توصیف می‌کنید، این توله‌سگ‌ها برای شما مناسب خواهند بود!

متعادل

توله‌سگ متعادل که معمولاً در بسترها دیده می‌شود. این توله‌سگ‌ها برای خانواده‌ها مناسب هستند، زیرا می‌توان به آن‌ها برای سرگرمی در روزهای شلوغ اعتماد کرد، اما به همان اندازه نیز باید با روحیات شما نیز همانند باشند.

متوسط – سخت

متوسط – سخت که بچه‌هایی مستقل هستند! آن‌ها غالباً شخصیتی کاملاً قوی دارند. این‌ها برای مالکانی مناسب است که قبلاً نژادهای کاری داشته‌اند. توله‌سگ‌های مطمئن و مستقل به قوانین اساسی احتیاج دارند تا بدانند که از آن‌ها چه انتظاری می‌رود.

شرح مزاج
شرح مزاج

سخت

این‌ها بیشتر شبیه اصل و نسب خود، سگ‌های ژرمن شپرد هستند! قوی، مستقل و سخت. این‌ها رفتاری شبیه به نژادهای قبلی که نژادهای مخصوص گله بودند، دارند و این نوع سگ‌ها به دلیل شخصیت سختی که دارند، از انجام کارهای سخت و شدید لذت می‌برند. این توله‌سگ‌ها نادر هستند، زیرا این ویژگی‌ها متعلق به نژاد شیانلو شپرد نبوده است.

مانند هر سگی، این مزاج‌ها به دلیل محیط و تجربیاتشان می‌توانند تغییر کنند، اما امکان خوبی برای شناخت آن‌ها و طرز رفتار با آن‌ها را برای شروع به شما می‌دهد.

درحالی‌که سگ شیانلو شپرد به داشتن زیرکی، صبوری، ملایمت و هوش شهرت دارند، نباید فراموش کرد که ریشه آن‌ها هنوز از سگ‌های گله و نگهبان سرچشمه می‌گیرد.

همین خصوصیات است که به آن‌ها اجازه می‌دهد زود خسته شده و از رها شدن بدشان بیاید. این سگی نیست که بتوانید در حیاط کناری بگذارید یا سگی باشد که بتوانید در ارتباط با آن از قدم زدن روزانه چشم‌پوشی کرده و بگذرید. در صورت وقوع انتظار پارس و چه‌بسا تخریب را داشته باشید.

مراقبت از سگ شیانلو شپرد

چگونه از یک شپرد شیانلو مراقبت کنیم؟
غول وفادار و ملایمی که با بیشتر خانواده‌ها سازگار است، بیایید نیازهای آن را با توجه به نیازهای مراقبت روزانه خود، بررسی کنیم.

نیازهای تغذیه

توله‌سگ‌ها بر اساس وزن مورد انتظار خود تغذیه می‌شوند، نه وزن واقعی آن‌ها. بیشتر تولیدکنندگان مواد غذایی بیان می‌کنند که شما چه مقدار باید به توله‌سگ خود بدهید. به‌طور متوسط، سگ‌های بزرگ تقریباً به ۲۰ کالری در هر پوند از وزن بدن نیاز دارند.

سگ شیانلو
نیازهای تغذیه

نکته برتر

هنگام تغذیه توله‌سگ، معمولاً تقسیم خوراک آن‌ها به ۴ وعده غذایی در روز است. این برای اطمینان از این است که معده آن‌ها را بیش‌ازحد بزرگ نشود. از ۶ ماهگی به بعد، این وعده‌های غذایی می‌تواند به ۲ وعده در روز کاهش یابد. بیشتر سگ‌های بالغ با ۲ وعده در روز مشکلی ندارند و آرام می‌مانند.

هنگامی‌که سگ شما به‌طور کامل رشد کرد، باید بر اساس وزن ایده‌آل نژاد خاص خود آن را تغذیه کنید؛ بنابراین اگر سگ شما ۱۵۰ پوند است، باید بین ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری در روز مصرف کند (۱۵۰ * ۲۰).

در رابطه با تغذیه سگ در تمامی سنین، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

تغذیه سگ

سگ بزرگ‌سال

نر ۴۷۰۰ تا ۵۴۰۰ کالری ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری
ماده ۳،۴۰۰ تا ۴۱۰۰ کالری ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری
یک نر کاملاً رشد یافته معمولاً ۸ فنجان کیبل باکیفیت بالا مصرف می‌کند که باید برای این نژادها، بزرگ تهیه شود تا کالری موردنیاز را دریافت کنند.

به‌منظور بررسی اینکه آیا شما با مقدار مناسبی از شیر سگ شیانلو شپرد خود را تغذیه می‌کنید، می‌توانید وزن وی را کاملاً بررسی کنید. شما باید قادر به دیدن دور کمر، احساس کردن دنده‌ها باشید، سگ شما باید یک طرح کلی ساعت شنی را داشته باشد. اگر در مورد تغذیه یا وزن مناسب سگ خودنگرانی دارید، باید با دامپزشک صحبت کنید.

الزامات ورزشی سگ شیانلو

همان‌طور که گفتیم، نمی‌توانید از پیاده‌روی روزانه با سگ شیانلو شپرد بگذرید. به دلیل پایه‌های گله‌داری و والدین او یعنی سگ ژرمن شپرد، انرژی بالایی دارند.

انتظار داشته باشید روزانه تقریباً ۶۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.
غرایز گله‌داری، آن‌ها را به شرکای بسیار خوبی در عرصه چابکی تبدیل می‌کند؛ بنابراین هنگامی‌که آن‌ها به بلوغ کامل (۱۸ ماه تا ۲ سال) رسیدند، این نیز کاری است که می‌توانید انجام دهید تا آن‌ها را ازنظر جسمی و روحی لبریز کنید.

الزامات ورزشی سگ شیانلو
الزامات ورزشی سگ شیانلو

ازآنجاکه سگ شیانلو شپرد یک نژاد غول‌پیکر است، باید مراقب باشید تا به استخوان‌های آن‌ها ضربات سختی وارد نشود. در طول ۱۲ ماه اول رشد، توله‌سگ شما نسبت به آسیب‌های جسمی بسیار حساس خواهد بود. ورزش بیش‌ازحد در این مرحله می‌تواند برای رشد جسمی آن‌ها مضر باشد.

قانون ۵ دقیقه

قانون پنج‌دقیقه‌ای را به خاطر بسپارید. کل مسیری که توله‌سگ باید طی کند باید پنج دقیقه در ماه از سن او باشد؛ بنابراین اگر توله‌سگ شما شش‌ماهه باشد می‌تواند حداکثر ۳۰ دقیقه راه برود (۵ * ۶).

آموزش سگ شیانلو شپرد

آن‌ها این توانایی را دارند که به‌عنوان یک سگ سرویس دار منظم یا یک حیوان خانگی دوست‌داشتنی و وفادار در خانواده آموزش ببینند.

سگ‌های شیانلو به‌عنوان سگ‌های جستجو و نجات باورنکردنی آموزش‌دیده‌اند، به‌عنوان‌مثال گاندالف سگ شیانلو شپردی که بعد از ۴ روز توانست پسربچه‌ای را که از اردو دور شده و گم‌شده بود را پیدا کند.

اگر آن‌ها آن‌قدر در آموزش مهارت دیده نبودند، این داستان‌های باورنکردنی نوشته نمی‌شدند؛ مانند هر سگ، این امر که در تربیت سگ باید همواره جانب تعادل را نگه داشت، بسیار مهم و ضروری است.

اجتماعی شدن

اجتماعی شدن کلید اولیه است! ما می‌دانیم که توله‌سگ‌های کاملاً اجتماعی به دلیل ترس یا اضطراب، رفتارهای مشکل‌آفرین بزرگ‌سالان را نشان می‌دهند.

در یک محیط امن، سگ شیانلو شپرد خود را با همه چیزهایی که جهان ارائه می‌دهد آشنا کنید! با افراد (قد کوتاه، قد بلند، کودک، افراد کلاه‌دار و …)، لوازم‌خانگی (ماشین ظرف‌شویی، درب گاراژ برقی و …) شروع کنید و به آن‌ها اجازه دهید با سگ‌های دیگر، از هر نژاد و اندازه، ملاقات کنند.

اجتماعی شدن شیانلو
اجتماعی شدن شیانلو

زبان بدن سگ شیانلو

مراقب زبان بدن آن‌ها باشید تا از بروز هرگونه بلایای احتمالی جلوگیری کنید!
وقتی سگ شیانلو شپرد شما رفتاری را انجام می‌دهد که از او انتظار دارید، به او پاداش دهید!

سازگاری کلیدی است. همچنین با توجه به ارزیابی توله‌سگ‌ها، توله‌سگ خود را در نظر بگیرید.

همان‌طور که اشاره کردیم، ممکن است برخی توله‌سگ‌ها ویژگی‌های خاص بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند. برخی ممکن است آرامش بیشتری داشته باشند. هرچند بازهم به‌دقت نسبت به زبان بدن آن‌ها نیاز خواهید داشت.

مشکلات بهداشتی شناخته‌شده سگ شیانلو شپرد

اگر علاوه بر سگ، گربه‌ای نیز در منزل دارید، لازم است از مسائل بهداشتی مشترک سگ شیانلو شپرد خود، آگاهی داشته باشید و همچنین می‌توانید علائم مربوط به آن را درک کنید که باید مراقب باشید و هزینه بالقوه آن را بدانید که متحمل هزینه‌های بیشتری نشوید.

بیماری‌های شیانلو

 • دیسپلازی هیپ: این مشکل در نژاد ژرمن شپرد شیوع دارد، بنابراین منطقی است که در نژاد شیانلو شپرد نیز وجود داشته باشد و به یک مسئله بغرنج تبدیل شود. اینجا جایی است که باسن‌های سگ شما برای مدتی ضعیف می‌شوند و دچار آرتروز می‌شوند. شدت آن ممکن است متفاوت باشد و در مواقعی که جدی باشد سگ شما را از کار می‌اندازد.
 • پیچ خوردگی معده: همچنین به‌عنوان نفخ شکم شناخته می‌شود. بازهم، در نژادهای بزرگ سگ شیانلو شیوع بیشتری دارد. اینجا جایی است که معده می‌پیچد و پر از گاز می‌شود. می‌تواند کشنده باشد.
 • میلوپاتی دژنراتیو: این یک اختلال در نخاع است که به‌آرامی پیشرفت می‌کند.
 • نارسایی در خروجی لوزالمعده: این مشکل عدم توانایی در هضم مناسب غذا است، زیرا لوزالمعده سگ شیانلو در این بیماری، آنزیم‌های گوارشی کافی تولید نمی‌کند.
 • آریتمی بطنی: باعث تپش قلب بیش‌ازحد می‌شود و ممکن است، منجر به ایست قلبی شود.
 • پانوستئیت در سگ‌های جوان: این زمانی است که استخوان‌های سگ‌های جوان ملتهب شده و باعث لنگی می‌شوند. این یک بیماری شایع در نژادهای بزرگ به دلیل رشد سریع آن‌ها است و خودبه‌خود اتفاق می‌افتد و تا زمانی که سگ در حال رشد است ادامه دارد.
بیماری‌های شیانلو
بیماری‌های شیانلو

متأسفانه، ما می‌دانیم که علیرغم هدف ایجاد برخی مسائل بهداشتی، تعدادی از نگرانی‌های بهداشتی در سگ شیانلو هنوز وجود دارد.

انتظار می‌رود که چند بار در هفته توله‌سگ خود را برس بزنید، این به شما کمک می‌کند تا توله‌سگ تمیزتری داشته باشید.

خصوصیات ظاهری

گرچه شیانلو شپرد شباهت زیادی به ژرمن شپرد دارد، اما بزرگ‌تر و کمر صاف‌تر هستند، این همه به لطف پرورش انتخابی است.

آن‌ها در رنگ‌های متنوعی وجود دارند و می‌توانند تک‌رنگ یا دو رنگ باشند. آن‌ها معمولاً سیاه و برنز یا خاکستری و سیاه هستند؛ اما در رنگ‌های برنزه طلایی، برنزه مایل به قرمز، نقره‌ای، سمور، قهوه‌ای قرمز، خاکستری تیره یا سیاه نیز یافت می‌شوند.

پوشش سگ شیانلو شپرد

آن‌ها را با یکی از دو نوع پوشش پیدا خواهید کرد. سگی با پوشش نرم و صاف با موهای متراکم کوتاه‌تر، درحالی‌که نوع دیگر سگ شیانلو با پوشش پلاس دارای موهایی نرم و بلندتر است. به نظر می‌رسد که یک سگ دارای پوشش مخمل، یال دارد و همچنین مقداری مو بر روی پاهایشان و در بین انگشتان پا دارد!

ممکن است برخی از نژادها را ببینید که موهای روی سینه روشن‌تر باشد.

سر آن‌ها باید گنبدی و پهن، گوش‌هایشان ایستاده به سمت جلو باشد. پوزه آن‌ها باید همراه با لب‌هایشان سیاه باشد.
یک نر باید بین ۷۱-۷۶ سانتیمتر قد و وزن آن بین ۶۳-۷۲ کیلوگرم باشد. یک ماده باید قدی بین ۶۶-۷۱ سانتیمتر و وزن آن بین ۴۵-۵۴ کیلوگرم داشته باشد.

پوشش سگ شیانلو شپرد
پوشش سگ شیانلو شپرد

الزامات نظافت

شما باید حداقل هفته‌ای یک‌بار وقت خود را صرف نظافت این غول‌های ملایم کنید.
او می‌تواند طیف وسیعی از رنگ‌ها باشد و می‌تواند تک‌رنگ یا دو رنگ باشد که متشکل از: مشکی و برنزه، برنزه طلایی، برنزه مایل به قرمز، نقره‌ای، سنگ مرمر، طلایی، قهوه‌ای قرمز، خاکستری تیره یا سیاه.

۳۳ رنگ در استاندارد نژاد شناخته‌شده است. بعضی از آن‌ها همچنین دارای یک شعله سفید بر روی سینه خود با دو نوع پوشش به‌طورمعمول هستند:

 • با موهایی صاف، دورنگ و با طول متوسط است.
 • با موهای خارجی متراکم، صاف و بلندتر است.

سگ‌ها با موهای مخملی، قد موهای بلندتری دارند. همچنین دارای موهای محافظ با زیرپوش نرم‌تری هستند. پوشش‌های مخملی خواب‌دار کمتر ریخته می‌شود، اما نیاز به آراستگی بیشتری دارد.

نژادهای روکش‌دار دارای دو محل ریزش اصلی مو به‌طور سالانه (جایی که بیشتر موهای خود را می‌ریزند) هستند؛ اما برای هرکسی که قبلاً یک نژاد دو پوششی داشته باشد، می‌داند که آن‌ها بیشتر عمر خود را با ریزش مو سپری می‌کنند، بنابراین برای سگ شیانلو شپرد خود فضای مناسبی را در نظر بگیرید. وقتی لایه زیرین نژاد دو پوششی تحت تأثیر قرار می‌گیرد، دیگر هوایی در گردش نیست و همین امر می‌تواند باعث گرم شدن بیش‌ازحد سگ شود.

نظافت سر

گوش‌ها، چشم‌ها و دندان‌های سگ شیانلو خود را به‌طور منظم ازنظر هرگونه تغییر بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها تمیز نگه داشته می‌شوند. درحالی‌که ما در حال بررسی منظم او هستیم، اطمینان حاصل کنید که وی در معاینه سالانه سلامتی خود با دامپزشک شرکت می‌کند و برنامه واکسیناسیون توصیه‌شده را دنبال می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

سلامت سگ

خلاصه

یک سگ خانوادگی سالم و دوست‌داشتنی، دقیقاً همان چیزی است که بیشتر سگ‌های شیانلو شپرد به آن تبدیل‌شده‌اند. آن‌ها غول‌های ملایم، مطیع و صبوری هستند. اصل و ریشه گله‌داری آن‌ها، به آن‌ها انگیزه و انرژی لازم برای پیاده‌روی در کوه‌ها و توانایی شراکت در زندگی را در یک حلقه چابکی می‌دهد.

ریشه محافظ بودن، سگ شیانلو را به یک محافظ وفادار تبدیل می‌کند و به‌خوبی به تیم‌های جستجو و نجات خدمت می‌کنند. یک همراه هوشمند، نیاز به اجتماعی شدن اولیه و آموزش مداوم دارد. آن‌ها از دور بودن از شما و خسته شدن رنج نخواهند برد. علیرغم بهترین آرزو برای حل و حذف بیماری‌های نژاد، برخی بیماری‌ها و مشکلات هنوز شیوع دارند، اما به نظر می‌رسد که پرورش‌دهندگان برای مدیریت این مسئله سخت تلاش می‌کنند.

در رابطه با برخی از بیماری‌های شایع سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های شایع سگ

کلام آخر

اطمینان حاصل کنید که نیازهای سگ شیانلو برآورده شوند و درنتیجه او رفیق وفادار شما خواهد بود! با خواندن راهنمایی ما در بالا، اکنون وسوسه شده‌اید که یک سگ شیانلو شپرد داشته باشید؟ به سایت واسط کالا سر بزنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید؛ تا بتوانید حیوان موردعلاقه خود را پیداکرده و بخرید. موفق باشید.
منابع
allthingsdogs.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *