بزرگترین سگ های دنیا

بزرگترین سگ های دنیا

سگ‌ها نژادهای مختلفی دارند. برخی از آن‌ها پاکوتاه و خانگی، برخی بزرگ و قدرتمند و برخی دیگر جسارت بالایی دارند که به‌عنوان سگ‌های نگهبان از آن‌ها استفاده می‌شود. درست است که این سگ‌های بزرگ ترسناک به نظر می‌رسند، اما سگ‌های بزرگ معمولاً حیواناتی دوست‌داشتنی، وفادار و آرام هستند. این باعث می‌شود که سگ‌‌ها حیوانات خانگی عالی و مناسبی باشند. سگ‌های بزرگی که اجتماعی و آموزش‌دیده هستند، می‌توانند با همه حیوانات خانگی شما، بچه‌ها و همه اعضای خانواده کنار بیایند. ما قصد داریم در این مقاله شما را با بزرگترین سگ های دنیا آشنا ‌کند. پس اگر علاقه مندید با این حیوانات دوست‌داشتنی آشنا شوید، به هیچ‌وجه ادامه این مقاله را از دست ندهید!

سگ قفقازی

سگ قفقازی که یکی از بزرگترین سگ های دنیا به شمار می‌رود، ابتدا در منطقه قفقاز شمالی به‌عنوان سگ نگهبان پرورش یافت. قرن‌ها از سگ قفقازی برای محافظت از خانه‌ها ، گله‌ها و دام‌ها در برابر شکارچیان (گرگ‌ها، خرس‌ها و سایر حیوانات درنده) استفاده می‌شد. اما امروزه بیشتر از این سگ‌ها به‌عنوان ناظر یا همراه استفاده می‌شود.

خصوصیات سگ قفقازی

قد این سگ بین ۶۴ تا ۷۵ سانتی‌متر و وزن او حدود ۴۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم است.

طول عمر این سگ‌ها ۱۰ تا ۱۲ سال است. این سگ عمدتاً در ایران به‌عنوان سگ گله‌ی عشایر و در مواردی نیز به‌عنوان سگ نگهبان استفاده می‌شود.

سگ قفقازی غول‌پیکر، عضلانی و دارای جمجمه‌ای بزرگ و پهن است. پوزه‌کوتاه و جمجمه مخروطی این سگ باعث می‌شود که به خرس‌ها شبیه باشد.

تنوع بسیاری از این نژاد وجود دارد. دو مورد از محبوب‌ترین‌های این نژاد عبارت‌اند از نوع کوهستانی که دارای پوشش مویی بلند و نوع استپی است که دارای جثه‌ی کوچک‌تر و پوشش مویی کوتاه‌تر هستند.

این سگ رفتار تهاجمی دارد و زمانی که احساس خطر کند، عصبانی، نترس و با اعتمادبه‌نفس است. اما اگر خطری او را تهدید نکند این سگ یک حیوان خانگی دوست‌داشتنی، نرم و مهربان است که می‌تواند با تمام خانواده و همچنین سایر حیوانات خانگی بسیار خوب کنار بیاید.

ویژگی‌های رفتاری این نژاد

سگ قفقازی برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ می‌شوند یا کسانی که تجربه کمی از رفتار و برخورد با سگ‌ها را دارند، مناسب نیست؛ زیرا سگ قفقازی به آموزش و معاشرت بسیار جدی نیاز دارد تا به افراد دیگر حمله نکند زیرا او می‌خواهد از شما محافظت کند.

آموزش این نژاد می‌تواند برای شما چالش‌برانگیز باشد اما غیرممکن نیست.

اجتماعی کردن این سگ از سن جوانی ضروری است.

وقتی سگ قفقازی به‌درستی آموزش‌دیده باشد، به عضوی بسیار فداکار، مهربان، باهوش و وفادار در خانواده شما تبدیل خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که این سگ فوق‌العاده قوی و قدرتمند است، بنابراین نباید اجازه دهید کودکان یا افراد مسن با این سگ راه بروند.

ماستیف انگلیسی

نژاد دیگری که در لیست بزرگترین سگ های دنیا قرار می‌گیرد، سگ ماستیف انگلیسی (Mastiff) است. این نژاد یکی از قدیمی‌ترین و سنگین‌ترین نژاد‌های سگ است. در گذشته سگ ماستیف یک سگ جنگی به شمار می‌رفت و در برابر بسیاری از حیوانات وحشی مثل گرگ، گاوها درنبرد تن‌به‌تن پیروز می‌شد.

ماستیف انگلیسی
ماستیف انگلیسی

در زمان امپراتوری روم، سزار هنگام حمله به انگلیس تحت تأثیر سگ ماستیف قرار گرفت و چند سگ را به خانه برد و از آن‌ها در جنگ‌های شیر و گلادیاتور استفاده کرد.

خصوصیات این نژاد

سگ‎های ماستیف انگلیسی نر حدود ۶۸ تا ۱۱۳ کیلوگرم وزن دارند. همچنین قد آن‌ها حداقل ۷۶ سانتیمتر است.

سگ‌های ماده از این نژاد ۵۴ تا ۸۲ کیلوگرم وزن دارند و قدشان حداقل به ۷۶ سانتیمتر میرسد! بنابراین، اگر به دنبال بزرگ‌ترین نژاد سگ ازنظر جثه هستید، برنده قطعی ماستیف انگلیسی است.

جالب است بدانید که در سال ۱۹۸۹ نام یک سگ ماستیف به نام زوربا، به علت وزن زیادی که داشت (۳۴۳ پوند)، در کتاب گینس ثبت شد. اما این سگ‌ها برخلاف وزن زیادی که دارند، عمر بسیار کوتاهی دارند ولی بعضی از ماستیف ها تا ۱۸ سالگی عمر می‌کنند.

ویژگی‌های رفتاری نژاد ماستیف‌

امروزه این سگ غول‌پیکر به یک سگ مردم‌دوست و اهلی تبدیل‌شده است و به‌عنوان یک حیوان خانگی و یک همراه خوب شناخته می‌شود.

این سگ اغلب دوست دارد در بین مردم و جامعه نقش داشته باشد. همچنین این سگ بزرگ با بچه‌ها ملایم و مهربان است. این ماهیت و ذات مهربان، وفادار و متعادل او سبب شده است که این سگ برای خانواده‌هایی که بچه‌ای دارند که از بازی با دوست بزرگ خود لذت می‌برند بسیار مناسب باشد.

سگ‌های این نژاد اغلب به‌عنوان سگ‌های پزشکی، همچنین برای جستجو و نجات و ردیابی استفاده می‌شوند.

این سگ باید در کنار صاحب خود باشد زیرا تنهایی طولانی‌مدت می‌تواند منجر به بروز رفتارهای مخرب و اضطراب او شود.

اگر می‌خواهید کل خانواده احساس خوشحالی کنند، باید در نظر داشته باشید ماستیف‌ها به پیاده‌روی روزانه و آموزش و توجه زیادی نیاز دارند.

سگ نیوفاندلند

از بزرگترین سگ های دنیا معمولاََ به عنوان سگ‌های نگهبان یاد می‌شود، اما سگ نیوفاندلند به دلیل توانایی کاری خود معروف است.

این نژاد اصلی‌ترین سگ کشتی محسوب می‌شود. دلیل آن این است که این سگ‌های بزرگ در ابتدا به‌عنوان سگ‌های کاری برای ماهیگیران جزیره نیوفاندلند مورداستفاده قرار می‌گرفتند.

سگ‌های نیوفاندلند علاوه بر اینکه به ماهیگیران در قایق کمک می‌کنند، می‌توانند برای نجات انسان‌ها و یا بازگرداندن وسایلی که از قایق افتاده بودند در آب بپرند.

بزرگترین سگ های دنیا
سگ نیوفاندلند

مقاومت بی‌نظیر و پوست دولایه باعث می‌شود که برای کارهایی که انجام می‌دهد مناسب باشد.

بدون شک نیوفاندلند ها یکی از بهترین شناگران در میان سگ‌ها هستند.

در حقیقت، از آن‌ها هنوز هم در عملیات جستجو و نجات در آب استفاده می‌شوند. سگ نیوفاندلند در سراسر دنیا مورد عشق قرارگرفته است.

ویژگی‌های نژاد نیوفاندلند

سگ نیوفاندلند که یکی از بزرگترین سگ های دنیا محسوب می‌شود، یک سگ بزرگ و عضلانی است که وزن آن می‌تواند تا ۲۰۰ پوند برسد. بزرگ‌ترین سگ از این نژاد ۲۶۰ پوند وزن داشته است!

آن‌ها سگ‌هایی بسیار باهوش و با طبع ملایم هستند که معمولاً سیاه‌رنگ هستند اما به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای نیز دیده می‌شوند. پوست دولایه آن‌ها باعث می‌شود که بزرگ‌تر از اندازه واقعی به نظر برسند، همچنین این ویژگی باعث گرم نگه‌داشتن و حفاظت از این سگ‌ها در آب‌های یخ‌زده می‌شود.

نیوفاندلند به طرز باورنکردنی نسبت به خانواده‌های خود مهربان است. هم‌چنین این سگ‌ها با کودکان نیز بسیار مهربان هستند و از آن‌ها محافظت می‌کند. برخی افراد از آن‌ها به‌عنوان غول‌های مهربان یا سگ پرستار بچه یاد می‌کنند!

آن‌ها به پیاده‌روی روزانه، ورزش و آموزش نیاز دارند. توصیه می‌شود برای شاد و فعال نگه‌داشتن این سگ‌ها، آن‌ها را به مکانی ببرید که بتوانند از شنا کردن در آن لذت ببرند.

خوب است بدانید که طول عمر این سگ به‌طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۵ سال است.

سگ کوموندور

نژاد دیگری که از بزرگ‌ترین سگ‌ های دنیا به شمار میرود، نژاد کوموندور است. ظاهر این سگ ممکن است شما را به این فکر بی‌اندازد که او را برای پاک کردن سطوح پرورش داده‌اند! اما سگ کوموندور در سرزمین مادری‌اش مجارستان به‌عنوان سگ نگهبان بوده است و برای نگهداری از اموال و دام‌ها از او استفاده می‌شد.

سگ کوموندور
سگ کوموندور

امروزه این نژاد در کشور خود به‌عنوان یک گنجینه‌ی ملی معرفی‌شده است. این سگ به دلیل داشتن پوشش بند مانند و باریک و بلند (که شبیه پاک‌کننده زمین است) هرگز با نژاد دیگری اشتباه گرفته نمی‌شود.

علاوه‌ بر‌این، این سگ‌ها شخصیتی فداکارانه و آرام دارند و بسیار باهوش ومستقل هستند.

سایر خصوصیات مرتبط با این نژاد

سگ‌های کوموندور به‌شدت محافظه‌کار‌اند و تمایل شدیدی به حفاظت از خانه و خانواده‌دارند. کوموندورها با غریبه‌ها بااحتیاط رفتار می‌کنند اما نسبت به سگ‌های دیگر حالت تهاجمی دارند.

تمامی این صفات به‌علاوه اندازه‌ی بزرگشان باعث می‌شود تا برای کسانی که تجربه‌ای در نگهداری از سگ ندارند مناسب نباشند!

سگ‌های این نژاد معمولاََ ۳۶ تا ۴۵ کیلوگرم وزن دارند. قد این سگ‌ها بین ۶۴ تا ۶۹ سانتیمتر است. طول عمر این سگ‌ها حدوداََ ۱۰ تا ۱۲ سال است.

آن‌ها برای زندگی در آپارتمان خیلی مناسب نیستند و در فضای بسته ساکت و آرام هستند. آن‌ها اغلب به چیزهایی که می‌بینند و مشکوک می‌شوند زیاد پارس می‌کنند. اگر حیاط بزرگ و با حصار دارید، می‌توانید یکی از این سگ‌ها را تهیه کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر این سگ‌ها به‌درستی آموزش نبینند و اجتماعی نشوند زیاد پارس می‌کنند و این ممکن است برای غریبه‌ها بسیار ناخوشایند باشد. اما اگر این سگ‌ها به‌درستی آموزش ببینند، حیوانات اهلی بسیار وفاداری هستند و با همه اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کنند.

پس اگر می‌خواهید سلامتی شما حفظ شود و برای همسایه‌ها و سایر افراد مشکلی ایجاد نکنید، بهتر است به‌طورجدی به این سگ‌ها آموزش دهید و آن‌ها را اجتماعی کنید.

همچنین باید توجه کنید که این سگ به ورزش روزانه نیاز دارد.

گوزن اسکاتلندی

گوزن اسکاتلندی یکی از باستانی‌ترین نژادهای سگ شکاری و از بزرگترین سگ های دنیا است. این سگ از اسکاتلند سرچشمه می‌گیرد، جایی که برای تعقیب و شکار گوزن قرمز مورداستفاده قرار می‌گرفت.

این سگ بزرگ و با پاهای بلند استخوانی، ساختاری شبیه سگ شکاری دارد و به لطف سرعت شگفت‌انگیز خود به‌راحتی می‌تواند به طعمه‌ی خود برسد.

گوزن اسکاتلندی
گوزن اسکاتلندی

این سگ‌ها کاملاً قدبلند هستند، قد آن‌ها تا ۳۲ اینچ و وزن آن‌ها به ۱۱۰ پوند می‌رسد.

گوزن‌های اسکاتلندی شبیه سگ‌های تازی (سالوکی) اما با پوشش مو هستند. دم‌های بلنداین سگ‌ها به زمین آویزان است و می توانند بینی‌های سیاه یا آبی داشته باشند.

این سگ‌ها به رنگهای متفاوتی دیده می‌شوند و روی پاها و بدن موها زبر هستند ولی ناحیه سر، شکم و سینه دارای موهای نرم‌تر است.

واقعیت جالب

یک واقعیت جالب این است که در یک مقطع زمانی از تاریخ فقط اشراف با عناوین بالا مجاز به مالکیت این سگ بودند؛ اما خوشبختانه، این نژاد درقرن ۱۸ و ۱۹ با موفقیت به حالت اول برگردانده شد.

این نژاد از بزرگترین سگ های دنیا بسیاربزرگ، وفادار، آرام، دوست داشتنی و با محبت هستند. این سگ‌های بزرگ با خانواده‌های خود بسیار نزدیک و با غریبه‌ها نیز خوب و راحت هستند. رفتار آن‌ها با بچه ها بسیار خوب است اما به دلیل اینکه شکارچی قدرتمندی هستند باید آن‌ها را از حیوانات دیگر دور کرد.

یکی از بهترین ویژگی های سگ گوزن اسکاتلندی این است که بسیار کم پارس می‌کند به همین دلیل یک سگ بزرگ و دوست داشتنی و مناسب برای حیوان خانگی بودن است. آن‌ها احتیاج به پیاده روی طولانی دارند، اما ورزش زیاد برای این نژاد لازم نیست.

ماستیف ناپولیتین

ماستیف ناپولیتین به‌اندازه ماستیف انگلیسی بزرگ نیست اما هنوز هم یکی از بزرگترین سگ های دنیا و یک نژاد محبوب سگ محسوب می‌شود. این سگ علی‌رغم ظاهر جدی، عضلانی و قدرتمندی که دارد دارای خلق‌وخویی آرام و به‌دوراز خشم و کینه است.

وزن این سگ ۷۴ کیلوگرم و قد آن بین ۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر است. بزرگ‌ترین ماستیف ناپولیتین ۹۰ کیلوگرم وزن دارد. چین‌وچروک‌های واضح در صورت و همچنین چین‌های بدن این سگ آن‌ها را به‌راحتی قابل‌تشخیص می‌کند. ماستیف ناپولیتین سگ‌ بسیار باهوشی است که از خانواده و خانه خود محافظت می‌کند و همین امر آن‌ را جزو یکی از سگ‌های نگهبان بسیار عالی قرار می‌دهد.

ماستیف ناپولیتین
ماستیف ناپولیتین

ماستیف ناپولیتین در صورت عدم آموزش صحیح و معاشرت، می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. آن‌ها مانند زنگ هشدار قابل‌اعتماد نیستند، زیرا بسیار احتیاط می‌کنند و ترجیح می‌دهند به مزاحمان بالقوه سر بزنند تا اینکه پارس کنند! این سگ‌ها برای کسانی که تجربه در نگهداری سگ ندارند مناسب نیستند زیرا آن‌ها به اجتماعی سازی و آموزش گسترده‌ای نیاز دارند. به‌طورکلی، آن‌ها حیواناتی دوست‌داشتنی و آرام هستند.

سنت برنارد

سگ دیگری که در لیست بزرگترین سگ های دنیا جا دارد، سنت برنارد است. این نژاد در کوه‌های آلپ سوئیس و ایتالیا برای عملیات نجات کوهستان توسط راهبان پرورش داده شد. آن‌ها برای پاک‌سازی مسیرها در برف عمیق و عملیات نجات انسان در گردنه‌های بسیار برفی و خطرناک مورداستفاده قرار گرفتند.

بیش از ۲۰۰۰ نفر، ازجمله سربازان ناپلئون، در ۲۰۰ سال گذشته توسط سگ‌های این نژاد شگفت‌انگیز نجات یافتند. یکی از مهم‌ترین و سگ افسانه‌ای از این نژاد بزرگ به نام بری بنا به گزارش داده شده نزدیک به جان ۱۰۰ نفر را نجات داد. این سگ‌ها بسیار بزرگ هستند زیرا برای راه رفتن در میان برف‌های سنگین و جستجوی قربانیان بهمن و افراد گمشده در مناطق کوهستانی به چالش کشیده شده‌اند.

قد سگ‌های این نژاد تا ۳۶ اینچ و وزن آن‌ها نیز می‌تواند تا ۱۲۰ پوند باشد. سنگین‌ترین سگ سنت برنارد سگی به نام بندیکتین است که ۳۶۶ پوند وزن داشت. همان‌طور که انتظار می‌رود آن‌ها در برابر سرما بسیار مقاوم و سگ‌های قدرتمندی با حس جهت‌گیری بسیار خوبی هستند.

تریر سیاه روسی (بلک راشن تریر)

تریر سیاه روسی قبل از جنگ جهانی دوم در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به‌عنوان سگ نظامی در حال کار استفاده می‌شد. این سگ‌ها بسیار باهوش، شجاع، با اعتمادبه‌نفس و آرام هستند. این سگ‌های نگهبان در دورنگ سیاه‌وسفید دیده می‌شوند.

بزرگترین سگ های دنیا
تریر سیاه روسی (بلک راشن تریر)

این سگ‌ها دارای قد ۶۶ الی ۷۶ سانتیمتر و وزن ۴۰ الی ۷۰ کیلوگرم هستند.

طول عمر آن‌ها بین ۱۰ الی ۱۱ سال است. پوشش دولایه ضخیم، بلند و ضدآب آن‌ها، از آن‌ها در برابر سرما و یخبندان محافظت می‌کند، به همین دلیل سگ‌های این نژاد برای آب‌وهوای سردتر مناسب هستند.

به‌طورکلی، این سگ‌ها یک غریزه نگهبانی قوی‌ای دارند که آن را به یک محافظ عالی تبدیل می‌کند.

این سگ از کودکان در خانه محافظت می‌کند و در صورت بزرگ شدن با حیوانات خانگی کوچک‌تر دیگر کنار می‌آید.
اما آن‌ها سگ‌های بزرگ، قوی و عضلانی هستند که به دلیل سوءظن طبیعی به همه‌ی غریبه‌ها، به یک مربی ماهر وآموزش و همچنین معاشرت گسترده احتیاج دارند.

همچنین، آن‌ها به ورزش فشرده نیاز دارند، زیرا آن‌ها سگ‌هایی بسیار فعال و دارای انرژی و مقاوم هستند. اما در محیط داخلی کاملاً بی‌تحرک هستند، بنابراین حتی اگر در یک آپارتمان زندگی کنید می‌توانید یک تریر سیاه روسی تهیه کنید.

سگ گرگ ایرلندی

سگ گرگ ایرلندی یکی از بلندقامت‌ترین و بزرگ ترین سگ های دنیا محسوب می‌شود. قد سگ‌های این نژاد حداقل ۳۴ اینچ است، اما وزن آن‌ها برای جنس نر ۱۲۰ پوند و برای جنس ماده ۱۰۵ پوند است.
این نژاد برای شکار گرگ‌ها و نگهبانی از آن‌ها پرورش داده شده است.

سگ گرگ‌های ایرلندی می‌توانند شخصیت‌های متنوعی داشته باشند، اما اغلب کاملاً فردگرا هستند و کنجکاوی‌های شخصی خود را دارند. امروزه سگ گرگ‌های ایرلندی سگ‌های محبوب خانواده هستند که کاملاً محتاط، راحت طلب، باهوش و ساکت هستند.

در رابطه با انواع سگ‌های گرگی خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

انواع سگ گرگی

گریت دین دانمارکی

گریت دین دانمارکی به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان بزرگ‌ترین نژاد سگ در نظر گرفته می‌شود. اگرچه سنگین‌ترین سگ نیست ولی قطعاً جزو بلندقامت‌ترین‌ها قرار دارد. قد متوسط گریت دین تقریباً ۷۰ تا ۸۵ سانتیمتر است، اما می‌تواند بلندتر باشد. وزن این سگ‌ها حدود ۴۵ تا ۹۰ کیلوگرم است. در حقیقت، سگی از این نژاد به نام زئوس همچنان دارای رکورد بلندقامت‌ترین سگ زنده این نژاد است.

بزرگترین سگ های دنیا
گریت دین دانمارکی


این سگ‌های غول‌پیکر با افراد آشنا و سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی دوستانه هستند و مخصوصاً با کودکان ملایم هستند.

به‌هرحال آن‌ها سگ‌هایی نگهبان هستند، بنابراین نباید آن‌ها را دست‌کم گرفت. این غول‌های ملایم موجوداتی زیبا و نجیب هستند که نیاز به توجه، آموزش و عشق زیادی دارند.

این سگ‌ها موردپسند مردم هستند و در عوض تمام محبت و وفاداری خود را نصیب آن‌ها می‌کنند.

لئون برگر

لئون برگر یک نژاد متقاطع از St.Bernards، Newfoundlands و Pyrenean Mountain Dogs است.

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، اندازه دندان‌های نیش این نژاد کاملاً چشمگیر است! حتی اگر آن‌ها به‌عنوان سگ همراه پرورش داده شوند، آن‌ها برای کارهای نجات، گله‌داری و شنا سگ‌های فوق‌العاده‌ای هستند.

قد متوسط جنس نر حدود ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر است، درحالی‌که ماده‌ها معمولاً حدود ۶۴ تا ۷۴ سانتیمتر هستند. وزن این سگ‌ها در حدود ۴۰ تا ۷۷ کیلوگرم است.

لئون برگر دارای پوشش مویی، خزدار و مقاوم در برابر آب است و سگی کاملاً مقاوم محسوب می‌شود.

این سگ وفادار، مهربان و بازیگوش است که باعث می‌شود حیوانات خانگی مناسبی باشند. این نژاد کمی ریزش مو دارد، بنابراین اگر یک لئون برگر را به خانواده خود می آورید، خودتان را برای نظافت منظم آماده کنید!

توسا اینو

توسا اینو یک سگ غول‌پیکر جنگی ژاپنی است که ناشی از اصلاح نژاد ژاپنی و نژادهای اروپایی مانند Mastiffs، Bull terriers، St.Bernards و Great Danes است.

قد این سگ نادر ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر است و وزن آن ۶۰ تا ۹۰ کیلوگرم است. در ژاپن، سگ‌های این نژاد به‌طورمعمول کوچک‌تر و وزن کمتری دارند.

توسا اینو، به دلیل پیشانی چروکیده و چشمان قهوه‌ای غمگین، چهره‌ی بسیار زیبایی دارد، اما به خاطر داشته باشید که آن‌ها برای جنگیدن پرورش داده‌شده‌اند.

آن‌ها فوق‌العاده قوی و عضلانی هستند و خوشبختانه سگ‌هایی پرخاشگر نیستند. توسا اینو با بچه‌ها بسیار مهربان است و به هر قیمتی تمایل به محافظت از آن‌ها دارد. طول عمر این سگ‌ها بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

توسا اینو
توسا اینو

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با بزرگترین سگ های دنیا و ویژگی‌های آن‌ها آشنا کنیم. اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منبع:
merchdope.com

2 دیدگاه دربارهٔ «بزرگترین سگ های دنیا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *