خنک نگه داشتن سگ در تابستان

خنک نگه داشتن سگ در تابستان

خنک نگه داشتن سگ در تابستان باعث جلوگیری از گرمازدگی و سلامتی آن‌ها می‌شود. خنک نگه‌ داشتن آن‌ها نیازمند برنامه‌ریزی است. با رعایت نکاتی می‌توانید از گرمازده شدن سگ‌ها جلوگیری کنید. ما این نکات را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا این نکات را در اختیار شما قرار دهیم.

سگ‌ها در عرض چند دقیقه می‌توانند دچار گرمازدگی شوند، آن هم از نوع مهلک! برخلاف انسان‌ها سگ‌ها نمی‌توانند از طریق پوست عرق کنند و برای تنظیم دمای بدن خود و خنک شدن شروع به نفس‌نفس زدن می‌کند. آن‌ها گرما را از طریق بینی و پنجه‌ها نیز آزاد می‌کنند. تصور کنید که در یک روز تابستانی یک کت ضخیم زمستانی پوشیده باشید. حالا بهتر متوجه خواهید شد که چرا سگ‌ها سریع گرمازده می‌شوند.

علائم گرمازدگی در سگ‌ها چیست؟

در این حالت سگ بیش از حد نفس‌نفس می‌زند، نبض بسیار سریعی دارد، از دهانش بزاق زیادی ترشح می‌شود، استفراغ می‌کند و اسهال است، ضعف یا سرگیجه دارد. حتی ممکن است که هوشیاری‌اش را از دست بدهد و غش کند. البته که گرمازدگی برای سگ‌ها بسیار خطرناک است. اگر شما فکر می‌کنید که حیوان خانگی‌تان دچار این علائم شده، او را به یک مکان خنک ببرید و با آب خنک آن را خیس کنید. به او آب بدهید و یا تکه‌های یخ در اختیارش بگذارید تا لیس بزند. هرگز حیوان را مستقیماً در آب یخ قرار ندهید و اجازه ندهید که زیاد آب بخورد زیرا ممکن است که این کارها به او شوک وارد کند. بعد از انجام این کار فوراً با یک دامپزشک تماس بگیرید. جلوگیری از گرمازدگی سگ بسیار مهم است. برای این کار نکات زیر را به یاد داشته باشید.

خنک نگه داشتن سگ در تابستان

 • یکی از راه‌های پیشگیری از گرمازدگی سگ خنک نگه داشتن غذای آن در تابستان است. غذا را برای آن‌ها خنک کنید، برای مثال چند تکه یخ را در غذای آن‌ها بریزید.
 • اگر با پای پیاده سگ‌ها را به جایی می‌برید، آب و ظرف آب را با خود به همراه داشته باشید.
 • سعی کنید در زمان‌هایی که هوا گرم است، حیوان را به جایی نبرید و در زمان‌هایی که هوا خنک‌تر است، مثلاً صبح زود یا اواخر عصر حیوان را جابه‌جا کنید. در عین حال حواستان به علائم گرمازدگی باشد.
 • اگر دیدید که حیوان خیلی نفس‌نفس می‌زند و انرژی‌اش تحلیل رفته، توقف کنید و یک مکان که سایه دارد را پیدا کنید. سگ را به سایه ببرید و به آن آب دهید. باز هم تأکید می‌کنیم که در هوای گرم سگ‌ها را بیرون نبرید.
 • به‌علاوه میزان دمای زمین نیز باید سنجیده شود زیرا اگر زمین داغ باشد، ممکن است که پنجه‌های حیوان را بسوزاند، به‌خصوص اگر خیابان شنی یا آسفالت باشد زمین بسیار داغ می‌شود.

چطور می‌توان مطلع شد که زمین برای سگ گرم و سوزان است؟

 • اگر بخواهیم یک قاعدهٔ کلی تعیین کنیم می‌گوییم که برای سنجش میزان گرما، دستتان را بر روی زمین بگذارید. اگر زمین برای دست شما خیلی گرم است، این به این معنا است که زمین برای پنجه‌های آن‌ها بیش از حد گرم است.
 • به طور کلی سگ‌ها را تشویق کنید که در سایه بمانند و از نور مستقیم خورشید دوری کنند. برای نگه داشتن سگ‌ها در سایه باید آن‌ها را سرگرم کنید. سرگرم شدن سگ‌ها در سایه، باعث می‌شود که آن‌ها کمتر بخواهند راه بروند و در زیر نور خورشید قرار بگیرند. یکی از راه‌های سرگرم کردن آن‌ها این است که به آن‌ها مواد غذایی یخ‌زده بدهید و یا این که غذای آن‌ها را در جایی پنهان کنید تا آن‌ها با بو کشیدن و ردیابی غذا را پیدا کنند.
خنک نگه داشتن سگ در تابستان
خنک نگه داشتن سگ در تابستان

برخی از راه‌های دیگر خنک نگه داشتن سگ در تابستان

 • اگر در باغ فواره دارید، فواره را روشن کنید تا محیط خنک‌تر شود.
 • سگ‌ها را تشویق کنید که آهسته راه بروند. آن‌ها نمی‌توانند متوجه شوند که حرکت زیاد و دویدن باعث گرم شدن بدنشان می‌شود. پس حیوان را تشویق کنید که آرام باشد و فعالیتش را آرام انجام دهد.
 • برای انتخاب کردن مکان خنک نیز سایهٔ درخت‌ها و بوته‌ها مناسب است. اگر درخت یا بوته‌ای نبود می‌توانید برای آن‌ها سایبان یا آلاچیق بسازید تا حیوان جای خنک داشته باشد. با این حال در نظر داشته باشید که این مکان‌ها نیز ممکن است گاهی اوقات برای سگ‌ها گرم باشند. شما می‌توانید برای آن‌ها پنکه یا هر وسیلهٔ خنک‌کنندهٔ دیگر نیز قرار دهید تا از گرمازدگی آن‌ها جلوگیری کنید.
 • رطوبت هوا نیز از مواردی است که باید همواره مد نظر داشته باشید. وقتی هوا پر از رطوبت است سگ قادر به نفس‌نفس زدن نخواهد بود و احتمال گرمازدگی بالاتر می‌رود.
 • موهای سگ‌ها را نتراشید و اصلاح نکنید. تراشیدن موهای برای خنک نگه داشتن سگ در تابستان اصلاً ایدهٔ خوبی نیست. درست است که موهای سگ‌ها باعث گرم شدن آن‌ها در زمستان می‌شود، اما می‌تواند به خنک نگه داشتن آن‌ها در تابستان نیز کمک کند! در واقع موها جلوی آفتاب‌سوختگی پوست سگ را می‌گیرند و از این طریق پوست حیوان را سالم نگه می‌دارند. با این حال این را هم به یاد داشته باشید که موهای خیلی زیاد و بلند نیز باعث گرمازدگی می‌شوند.
خنک نگه داشتن سگ در تابستان
خنک نگه داشتن سگ در تابستان

شنا کردن

یکی از روش‌های عالی برای خنک نگه داشتن سگ در تابستان و جلوگیری از گرمازدگی سگ شنا کردن است. البته همواره به یاد داشته باشید که همهٔ سگ‌ها به شنا کردن علاقه ندارند. پس اگر سگ شما به شنا کردن علاقه‌ای نشان نمی‌دهد، او را مجبور به این کار نکنید و هرگز حیوان را داخل آب نیندازید. اگر سگ در ساحل دریا شنا می‌کند، مراقب جزر و مد دریا باشید. این احتمال وجود دارد که آب شور دریا سگ شما را بیمار کند. پس آب مناسب شرب به همراه داشته باشید.

بعد از اینکه حیوان شنا کرد بر روی او آب بریزید تا نمک و ماسه‌ها از پوستش جدا شوند و این نمک و ماسه باعث تحریک پوستش نشوند. در ساحل نیز باید مراقب گرمازدگی در سگ‌ها باشید. قبل از اینکه حیوان شنا کند تمیزی آب را بررسی کنید. فرقی ندارد که آن آب، آب دریا باشد یا رودخانه؛ باید آب تمیز باشد. دقت کنید که برخی از انواع جلبک‌ها مثل جلبک‌های سبز-آبی برای سگ‌ها سمی هستند. اگر سگ شما در آبی شنا کرده که حاوی این جلبک‌ها بوده، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید. ممکن است که سگ در رودخانه و دریا غرق شود، پس مراقب مکان‌های پرخطر باشید و اجازه ندهید که سگ‌ها در مناطق پرخطر شنا کنند. اگر سگ هنگام شنا کردن آب استنشاق کرده با دامپزشک تماس بگیرید چراکه این اتفاق ممکن است عوارضی برای سگ‌ها داشته باشد.

خنک نگه داشتن آب موردنیاز سگ در تابستان

مطمئن شوید که سگ همیشه به آب تمیز دسترسی دارد. حالت ایده آل این است که یک کاسهٔ بزرگ پر از آب همیشه در دسترس حیوان باشد. یکی از نکات مهم، خنک نگه داشتن ظرف آب است. در ادامه چندین استراتژی برای خنک نگه داشتن آب موردنیاز سگ در تابستان را به شما معرفی می‌کنیم:

 • ظرف آب را در سایه قرار دهید.
 • یک بطری آب یخ را به‌عنوان یک تکه یخ بزرگ در ظرف بگذارید. مزیت بطری آب یخ این است که همانند یخ سریع آب نمی‌شود، اما در عین حال آب را خنک نگه می‌دارد.
 • جنس ظرف آب سرامیکی یا سفالی باشد. این جنس از ظرف‌ها آب را خنک نگه می‌دارند، درست برخلاف ظرف‌های پلاستیکی و فلزی. ظرف‌های پلاستیکی و فلزی نمی‌توانند آب را خنک نگه دارند.
دسترسی به آب
خنک نگه داشتن سگ در تابستان

آیا قرار دادن سگ‌ها در اتومبیل باعث گرمازدگی آن‌ها می‌شود؟

سگ‌ها خیلی سریع گرمازده می‌شوند، همان‌طور که گفته شد آن‌ها نمی‌توانند مثل انسان‌ها عرق کنند و خودشان را خنک کنند. اتومبیل به‌راحتی می‌تواند به یک کورهٔ داغ تبدیل شود. حتی اگر هوا آن‌قدرها هم گرم نباشد، وقتی در خارج از ماشین دمای هوا 22 درجهٔ سانتی‌گراد است، دمای داخل ماشین می‌تواند به 47 درجهٔ سانتی‌گراد برسد و غیر قابل تحمل شود. هرگز سگ‌ها را در اتومبیل رها نکنید، حتی اگر ماشین در سایه پارک شده و پنجره‌ها باز هستند.

چه سگ‌هایی بیشتر مستعد گرمازده شدن هستند؟

سگ‌هایی که اضافه‌وزن دارند، سریع‌تر از سایر سگ‌ها گرمازده می‌شوند و زمانی که هوا گرم می‌شود خنک کردن آن‌ها کار مشکلی می‌شود. برای حل مشکل اضافه‌وزن، حیوان را وادار کنید تا تحرک بیشتری داشته باشد. تحرک باعث می‌شود که شرایط بدنی سگ ایده‌آل تر شود. در نظر داشته باشید که سگ‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند به‌سختی وزن کم می‌کنند. به‌علاوه کاهش وزن باید اصولی و به ‌مرور زمان اتفاق بیافتد.

به عنوان مثال اگر در طول یک هفته یک یا دو درصد وزن سگ کاهش پیدا کند، این کاهش وزن خوب خواهد بود. سعی کنید راجع به کاهش وزن بیشتر بیاموزید و با صحبت کردن با یک دامپزشک اصولی‌تر و بهتر این کار را انجام دهید. سگ‌هایی که صورت صاف و پوزهٔ کوتاهی دارند، اغلب در تنفس کمی مشکل دارند. آن‌ها بیشتر اوقات از پس نفس کشیدن برمی‌آیند، اما اگر هوا گرم شود تنفس برای آن‌ها دشوارتر می‌شود و نفس‌نفس زدن نیز به آن‌ها کمکی نخواهد کرد. اگر شما سگی دارید که صورتش صاف است باید مراقب تنفس او باشید و زمانی که هوا گرم است، بیش از پیش مراقب وضعیت او باشید. سایر سگ‌هایی که مستعد گرمازده شدن هستند:

خنک نگه داشتن سگ در تابستان
خنک نگه داشتن سگ در تابستان
 • سگ‌هایی که اندازهٔ آن‌ها بزرگ است و غول‌پیکر هستند.
 • سگ‌هایی که مسن هستند و یا مشکلات دائمی در سلامتی خود دارند. این سگ‌ها نیز حساسیت بیشتری به گرما دارند و به‌راحتی گرم می‌شوند.
 • سگ‌هایی که موهای زیادی دارند و پرمو هستند.

کدام سگ‌ها بیشتر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند؟

احتمال آفتاب‌سوختگی در سگ‌هایی که رنگ پوست روشن و کم‌رنگی دارند، بیشتر است. اگر مقدار موی پوست سگ نیز کم باشد، احتمال آفتاب‌سوختگی بیشتر خواهد بود. برای مثال نواحی مثل گوش‌ها و بینی که موی کمتری دارند بیشتر در معرض سوخته شدن قرار دارند. آسیب خورشید ممکن است که باعث سرطان پوست شود و این بیماری نیز ممکن است که نیاز به جراحی‌های گسترده داشته باشد. اگر سگ آلرژی داشته باشد، نور آفتاب می‌تواند شرایطش را بدتر کند.

کلام آخر

به پایان مقاله راه‌های خنک نگه داشتن سگ در تابستان و جلوگیری از گرمازدگی این حیوان رسیدیم. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید حیوانات خانگی مدنظر خود را به راحتی خرید و فروش نمائید.

منابع:
Preventivevet.com

Pets.webmd.com

Bluecross.org.uk

Battersea.org.uk

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *