بهترین نژاد سگ برای کودکان

بهترین نژاد سگ برای کودکان

کمتر کسی است که در دوران کودکی آرزوی داشتن یک سگ را نداشته باشد. این موجودات باهوش و جذاب همیشه همبازی بسیار خوب و در مواقع لزوم محافظانی بسیار آگاه هستند. بسیاری از بزرگ‌سالان در فکر اضافه کردن یک عضو جدید پشمالو و بامزه به خانواده‌ی خود هستند.
همیشه یک نگرانی دارند و آن‌هم نگهداری سگ‌ها و بچه‌ها در کنار یکدیگر است. البته باید در نظر داشته باشید هنگام تصمیم‌گیری باید نظر همه‌ی اعضای خانواده را بدانید. این نگرانی‌ها زمانی کاهش پیدا می‌کند که با آگاهی یک انتخاب صحیح داشته باشد. در این مقاله سعی می‌کنیم بهترین نژاد سگ برای کودکان را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر از یک سری نکات آگاه نباشید ممکن است نگهداری از سگ‌ها برای شما تبدیل به تجربه‌ی بسیار بدی شود. قبل از قطعی کردن تصمیم خود تا پایان این مطلب با واسط پت همراه باشید.

شخصیت

اولین و مهم‌ترین فاکتور تعیین‌کننده، شخصیت و خلق‌وخوی یک سگ است. البته خلق‌وخوی کودک شما هم به همان اندازه مهم است و باید خلق‌وخوها را مدنظر قرار بدهید تا متوجه شوید که بهترین نژاد سگ برای کودک شما کدام است.

سن و اندازه

اندازه‌ی یک سگ ممکن است اغلب اوقات باعث ایجاد تفکر منفی شود. خانواده‌ها ممکن است درگیر این موضوع شوند که بهترین نژاد سگ برای کودکان کدام است و فکر کنند که سگ‌های بزرگ برای بچه‌هایشان خطرناک‌تر هستند. اما حقیقت چیز دیگری است و اندازه‌ی سگ تنها عامل تعیین‌کننده نیست و مزاج و سطح انرژی بسیار مهم‌تر است. برخی از سگ‌های بزرگ‌تر تمایل دارند مطیع‌تر باشند درحالی‌که بعضی از سگ‌های کوچک‌تر تر تحریک ‌پذیرتر هستند همچنین اکثر اوقات دیده می‌شود سگ‌های بزرگ و قوی‌تر در برخورد با بدقلقی بچه‌ها صبور هستند.

دستور پذیری

دستور پذیری در امر تربیت بسیار مهم است و هرچه قدر سن سگ کمتر باشد این کار راحت‌تر است. هم کودک و هم سگ باید آموزش ببینند که در قبال هم چگونه باید رفتار کنند اگر کودک دوست داشت در تربیت سهیم شود باید خانواده بر آن نظارت داشته باشد.

انرژی

حیواناتی که سطح انرژی بالایی دارند یا آرام ترند؟

سطح انرژی سگ باید متناسب با خصوصیات اخلاقی خانواده‌ها باشد زیرا وجود سگی با فعالیت زیاد که برای تخلیه‌ی آن مرتب نیاز به بیرون رفتن از خانه داشته باشد برای خانواده‌های ساکت مشکل‌ساز خواهد بود .

سبک زندگی

سبک زندگی شما بسیار مهم است. اگر وقت کافی برای کاهش سطح انرژی سگ خود ندارید بروز مشکلات رفتاری در سگ شما مانند افسردگی دور از انتظار نیست. پس هر سگی متناسب هر خانواده‌ای نیست و هر خانواده باید متناسب با بودجه، میزان انرژی کودک و شرایط نگهداری، حیوان موردنظر خود را خریداری کند.

سبک زندگی
سبک زندگی

پیشنهادات

پیشنهاد ما این است قبل از آوردن سگ موردنظرتان به خانه، یک جلسه با اعضای خانواده‌تان به ملاقاتش بروید و به رفتارهای سگ موردنظرتان دقت کنید تا متوجه شوید کدام سگ‌ها برای بچه‌ها مناسب‌تر هستند.
زبان بدن سگ را ببینید. آیا سگ یک‌گوشه‌ی اتاق می‌نشیند یا برای شما دم تکان می‌دهد و به شما نزدیک می‌شود و موارد زیر را از مسئول فروش بپرسید:

 • بهترین نژاد سگ برای کودکان چیست؟
 • آیا باهمه‌ی افراد به یک‌شکل رفتار می‌کند یا بزرگ‌سالان را بیشتر ترجیح می‌دهد؟
 • سطح انرژی سگ چقدر است؟
 • آیا پیاده‌روی‌های طولانی را دوست دارد و یا اینکه ترجیح می‌دهد بیشتر در آغوش گرفته شود؟
 • سگ موردنظر به چه میزان مراقبت نیاز دارد؟
 • آیا این‌یک سگ مو بلندی است که به نظافت منظم احتیاج دارد یا ممکن است به ویزیت‌های مکرر دامپزشکی نیاز داشته باشد؟
 • اگر در خانه حیوان خانگی دیگری دارید، می‌توانید یپرسید رابطه سگ موردنظر با بقیه‌ی حیوانات چگونه است؟

فواید خریداری سگ برای کودکان

با خرید یک سگ مناسب جدا از احساس شادی در اعضای خانواده به‌طور ناخودآگاه میزان مسئولیت‌پذیری بچه‌ها بیشتر می‌شود و در کارها بیشتر سهیم می‌شوند. البته باید بدانید که بهترین نژاد سگ برای کودکان کدام است؟
سگ‌های بازیگوش و فعال به اجتماعی شدن کودکان کمک می‌کنند و باعث رشد کودک در این زمینه می‌شوند.اکثر سگ‌ها پرانرژی هستند و از بازی کردن در کنار کودکان خسته نمی‌شوند. همین عامل باعث تخلیه‌ی انرژی هر دو می‌شود. سگ‌ها به علت هوش بالای خود در مواقع حساس بهترین عملکرد خود را نشان می‌دهند و محافظ بسیار خوبی برای بچه‌ها هستند.

نژادهای سگ سازگار با کودکان

حقیقت امر این است که با توجه به ویژگی اخلاقی سگ‌ها انتخاب از بین آن‌ها سخت است. ما در اینجا سعی کردیم بهترین نژاد سگ برای کودکان را به شما پیشنهاد بدهیم.

سگ شکاری طلایی‌رنگ دورگه

محبوب‌ترین نژاد در بین خانواده‌های آمریکایی است. این نژاد به خوش‌رفتاری و آموزش پذیری معروف است و باید بدانید که خوشحال کردن آن‌ها کار بسیار ساده ای است. چراکه اگر تفریح و غذای آن‌ها فراهم باشد به‌شدت خوش ‌اخلاق هستند و حرف‌شنوی دارند.
اگر نمی‌دانید بهترین نژاد سگ برای کودکان چیست و به دنبال سگی هستید که بتواند از کودکان شما پرستاری کند. باید بگوییم بهتر از گلدن رتریور پیدا نمی‌کنید. البته باید در نظر داشته باشید که این نژاد بسیار پرانرژی است و اگر به‌خوبی تخلیه‌ی انرژی نشوند بسیار بیش‌فعال می‌شوند و ممکن است مشکل‌آفرین باشند.

لابرادور تریرها

اگر محل زندگی شما در کنار استخر یا دریا هست ما این نژاد را به شما پیشنهاد می‌کنیم لابرادور تریرها شناگران بسیار ماهری هستند و در برخورد با کودکان بسیار مهربان هستند. البته باید بدانید که این سگ‌ها استعداد چاقی دارند و کودکان شما باید بدانند که نباید مرتب به آن‌ها غذا بدهند.
برای تمیز نگه‌داشتنشان هر هفته باید شانه شوند اما به علت ریزش موهای فصلی باید خود را آماده برای تمیز کردن موهایشان کنید. مطیع بودن همراه با هوش بالا باعث می‌شود سروکله زدن کودکان با این نژاد آن‌ها را تبدیل به مربی سگ‌ها کند.

در مورد انواع تریر‌ها خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

انواع سگ نژاد تریر

پاگ

اگر در محیط‌های کوچک و یا در آپارتمان زندگی می‌کنید سگ پاگ گزینه‌ی بسیار خوبی است. همچنین با شخصیت مستقل و سازگار در کنار چهره‌ی بامزه و دوست‌داشتنی خود کار را برای شما بسیار راحت می‌کند.

بهترین نژاد سگ برای کودکان
پاگ

پودل

پودل‌ها در دو ابعاد مینیاتوری و استاندارد دیده می‌شوند که مدل مینیاتوری آن در بین خانواده تا طرفدار بیشتری دارد. در نگاه اول مدل موهای آن‌ها جلب‌توجه می‌کند. اما با شناخت بیشتر آن‌ها هوش و استعدادشان است که شما را شگفت‌زده می‌کند و می‌توانید بفهمید که بهترین نژاد سگ برای کودکان کدام است.
مدل مینیاتوری آن۱/۵ تا ۳/۵ کیلوگرم وزن دارد و بهترین توصیف برای آن‌ها دوست واقعی خانواده‌ها است.

ایرلندی ساتر

سگ‌هایی بسیار پرانرژی که اولین بار در قرن ۱۸ شناخته شدند. اگر شخصیت شما و خانواده‌تان این‌گونه است که زمان‌های بسیاری را در بیرون از خانه سپری می‌کنید این سگ‌ها گزینه‌ی مناسبی هستند چون بسیار پرانرژی و فعال هستند.

این سگ‌ها با سایز متعادل و مشخصات خاص هستند. از جمله قد نرها ۶۸ سانتی‌متر و ماده تا ۶۳ سانتی‌متر و وزن نرها ۳۱ کیلوگرم و ماده تا ۶۰ کیلوگرم است. سگ‌های ایرلندی ساترعاشق دویدن هستند پس به تمرین و ورزش زیادتری نیاز دارند. نکته قابل اهمیت این است که رابطه آن‌ها با سایر سگ‌ها و بچه‌ها خوب است. به‌صورت فصلی ریزش مو دارند و به‌طور هفتگی باید آن‌ها را نظافت کنید و توجه کنید که بسیار آموزش پذیرند و ۱۲-۱۵ سال عمر می‌کنند. در زمان‌هایی که لازم است شما صدای پارس آن‌ها را می‌شنوید.

بروکسل گریفون

اگر به دنبال یک همراه صمیمی باهوش و فعال هستید و نمی‌دانید بهترین نژاد سگ برای کودکان چیست، باید بگوییم که این سگ‌ها گزینه‌ی خوبی هستند. با داشتن ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی کافی سطح انرژی آن‌ها را تخلیه می‌کنید و به‌راحتی می‌توانید در محیط‌های کوچک از آن‌ها مراقبت کنید. در هنگام برقراری ارتباط با بچه‌ها و سایر سگ‌ها بهتر است تحت نظارت باشند. این سگ‌های آموزش پذیر با مشخصات زیر هستند:

 • قد ۱۷ تا ۲۵ سانتی‌متر
 • وزن ۳ تا ۵ کیلوگرم
 • ۱۰-۱۵ سال عمر می‌کنند.
 • فقط در موقع لزوم پارس می‌کنند.

نیوفاندلند

شاید ویژگی‌هایی مثل هوش بالا، شیرینی و کمک‌رسانی به‌موقع این سگ‌ها را جز سگ‌های پرطرفدار برای اضافه شدن به جمع خانواده‌ها کرده است. این سگ‌ها به‌طور ذاتی بچه‌ها را دوست دارند و کار و فکر شما را که نمی‌دانید بهترین نژاد سگ برای کودکان چیست، را آسان‌تر می‌کنند.
بدانید اگر مشکلی پیش بیاید نیوفاندلند‌ها سریعاً شما را خبردار می‌کنند. این سگ‌ها دوست دارند از بدن بزرگ خود استفاده کنند برای همین علت سطح انرژی بالایی دارند و به فضای باز علاقه دارند. رابطه‌ی بسیار خوبی هم با بچه‌ها و هم با سایر سگ ها دارند.

نیوفاندلند
نیوفاندلند

اگر یک سگ نیوفاندلند دارید مسواک زدن هفتگی فراموش نشود. همچنین خود را برای تمیز کردن موهایش در بعضی از فصل‌ها آماده کنید و بدانید برای تربیت کردن آن‌ها راه آسانی در پیش دارید و مشخصاتی چون قد نرها ۷۱ سانتی‌متر و ماده‌ها ۶۶ سانتی‌متر است و وزن نرها ۶۸ کیلوگرم و ماده‌ها حداکثر ۵۴ کیلوگرم را انتظار داریم همچنین در طول عمر ۱۰ ساله‌ی خود در مواقع لزوم پارس می‌کنند.

بولداگ فرانسوی

یکی از محبوب‌ترین سگ‌های کوچک در خانواده‌ها است مخصوصاً خانواده‌هایی که در شهرها زندگی می‌کنند و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها سازگاری بسیار است. سطح انرژی بالایی ندارند برای همین لازم نیست که مرتب آن‌ها را برای پیاده‌روی ببرید.
فرنچ بولداگ رابطه‌ی بسیار خوبی با سگ‌ها و بچه‌ها دارد. اگر نمی‌توانید وقت زیادی را برای نظافت سگ اختصاص دهید. بدانید بولداگ‌های فرانسوی تنها نیاز به نظافت گاه‌به‌گاه دارند و این‌گونه آن‌ها را می‌شناسند با قد حداکثر به ۳۳ سانتی‌متر و وزن به ۱۲.۵ کیلوگرم می‌رسد.

اگر میزان پارس کردن سگ برای شما مهم است خوب بدانید که بولداگ های فرانسوی بسیار ساکت و آرام هستند و خیلی کم پارس می‌کنند. پس از گذشت ۱۲ سال باید بدانید که سگ شما پیر شده است و روزهای پایانی زندگی‌اش را سپری می‌کند.

کولی

این سگ‌ها علاقه‌ی بسیارزیادی برای زندگی در خانه دارند و با شور انرژی خود باعث شادی همه‌ی اعضای خانواده می‌شوند و رابطه‌ی خوبی را با بچه‌ها برقرار می‌کند. اما اگر در خانه از سگ دیگری هم مراقبت می‌کنید باید بر ارتباط این دو سگ نظارت داشته باشید و گاهی اوقات نیاز به نظافت دارد.

مشخصات ظاهری این سگ مهربان قد متوسط این نژاد در نرها ۶۰ تا ۶۶ سانتی‌متر و در ماده تا ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است و وزن نرها ۲۷ تا ۳۴ کیلوگرم و ماده تا ۲۲ تا ۲۹ کیلوگرم است. به یاد داشته باشید امید به زندگی در این سگ‌ها ۱۲-۱۴ سال است و از همه مهم تر پارس کردن برای آن‌ها حکم آواز خواندن را دارد و جز فعالیت‌های موردعلاقه‌ی آن‌ها است.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژاد کولی، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

سگ نژاد کولی

یورکشایر تریر

اگر تازه‌کار هستید و تجربه‌ای از آموزش سگ‌ها ندارید و نمی‌دانید که بهترین نژاد سگ برای کودکان کدام است، می‌توانید برای این نژاد در خانه‌ی خود جای مناسب در نظر بگیرید. البته باید بدانید که مراقبت‌های آرایشی وقتی‌که موهایشان بلند می‌شود ممکن است اندکی وقت شما را بگیرد و سطح انرژی آن‌ها در حدی است که با کودکان شما به پیاده‌روی‌ روزانه بروند.

یورکشایر تریر
یورکشایر تریر

در کنار موارد ذکرشده چند مورد دیگر هست که شما متوجه شوید که بهترین نژاد سگ برای کودکان چیست و صاحبان این سگ‌ها نیز آن‌ها را برای نگهداری و گذراندن وقت در کنار بچه‌ها بسیار مناسب دانسته‌اند. در اینجا آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. مانند شیواوا که در کنار تنوع رنگ و چالاک بودنشان کارشناسان آن‌ها را برای زندگی در آپارتمان پیشنهاد می‌کنند و همچنین پودل مینیاتوری هست که اگر کودک شما مبتلابه آلرژی باشد مناسب‌ترین گزینه برای شما پودل مینیاتوری است.

سگ‌های نر یا سگ‌های ماده؟

ممکن است این سؤال برای شما هم پیش آماده باشد که بهترین نژاد سگ برای کودکان چیست و چه جنسیتی مناسب‌تر است. حقیقت امر این است که معمولاً هیچ فرقی ندارد اما ممکن است گاهی اوقات سگ‌های ماده مهربان‌تر باشند و یا رابطه‌ی بهتری با کودکان برقرار کنند اما اصلاً به این معنی نیست که نرها مناسب نیستند.

زنگ خطر

ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که نگهداری از سگ‌ها در کنار کودکان چه مشکلاتی را می‌تواند ایجاد کند لازم است بدانید برخی از سگ‌ها دوست ندارند وسیله‌ها را شریک شوند و ممکن است اگر کودک شما اصرار به گرفتن کنند مشکل‌ساز شود. بعضی از سگ‌ها برای زندگی با بچه‌های کوچک مناسب نیستند و به خاطر جثه یا اخلاق‌هایی که حین بازی کردن نشان می‌دهند به بچه‌ها آسیب بزنند.

مثلاً سگ‌هایی با جثه‌های کوچک‌تر مثل شیواوا و تریرها حسادت بیشتری نسبت به سایر نژادها دارند که ممکن است مشکل‌ساز باشد. از طرفی کودکان هم همیشه خوش‌اخلاق نیستند و ممکن است سگ‌ها را به شکل عروسک ببینند. آن‌ها را پرتاب کنند و باعث آسیب به سگ‌ها شوند مخصوصاً اگر جثه‌ی آن‌ها کوچک‌تر باشد. سن و سطح انرژی فرزندانتان را باید در نظر بگیرید و توجه کنید که کودک نوپا یا خردسال به‌راحتی توسط توله‌ی آموزش ندیده آسیب می‌بیند.

اتفاقات

برعکس هم ممکن است اتفاق بیافتد. مثلا بچه‌های بزرگ‌تر در صورت بی‌احتیاطی یا عدم آموزش به سگ‌های کوچک‌تر و مینیاتوری آسیب می‌رسانند و این‌هم زمانی ایجاد می‌شود که آموزش صحیح اتفاق نمی‌افتد. باید بدانید اگر زمان زیادی را نمی‌توانید صرف آموزش سگ خود کنید به سرپرستی گرفتن سگ‌های تربیت‌شده در این موارد بسیار مناسب است.
بیشترین آمار گازگرفتگی‌های گزارش‌شده گازگرفتگی‌های ناحیه‌ی صورت هستند زیرا اغلب بچه‌ها در سطح صورت سگ‌ها قرار می‌گیرند و به‌صورت ناخودآگاه با نشان دادن دندان‌های خود به سگ باعث می‌شود آن‌ها احساس خطر بکنند و مقابله‌به‌مثل بکنند.

اکثر اوقات سگ‌ها نشان‌هایی مثل خرخر کردن یا نشان دادن دندان‌ها قبل از حمله نشان می‌دهند که چون کودکان آگاهی ندارند به کار خود ادامه می‌دهند که می‌تواند خطرآفرین باشد. یک فرد بزرگ‌سال باید همیشه حضور داشته باشد تا در این زمان‌ها کودک را از سگ جدا بکند.

بهترین نژاد سگ برای کودکان
اتفاقات

نکته

در نظر داشته باشید که هرچه قدر هم یک سگ ویژگی‌های موردنظر ما را داشته باشد و سازگار با کودکان باشد اما نقش آموزش و تربیت سگ‌ها هم بسیار مهم است. از آن نباید غافل شد لازم است بدانید که تا حد امکان کودک و سگ‌ها را نباید باهم تنها بگذارید و همیشه باید ناظر بر رفتارهای آن‌ها باشید.

کلام آخر

درنهایت تصمیم‌گیری برای نگهداری از سگ‌ها تصمیم بسیار بزرگی است و زمانی در منزل خود از کودکانتان مراقبت می‌کنید. اهمیت این موضوع بیشتر هم می‌شود و باید بدانید که سگ تا کالاهای دور ریختنی نیستند که در صورت عدم توانایی در نگهداری آن‌ها بخواهید دور بریزید.

پس تمام جوانب را باید مدنظر قرار بدهید. امیدواریم که مطالب ذکرشده به شما کمک کرده باشد. به پایان مقاله بهترین نژاد سگ برای کودکان رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.
با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید خیلی راحت و بدون دردسر حیوانات خانگی خود را خرید و فروش کنید.

منابع:

akc.org

www.petmd.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *