سگ نژاد بدلینگتون تریر

سگ نژاد بدلینگتون تریر

سگ‌ها قدیمی‌ترین حیوانات اهلی هستند که تاکنون نزدیک به ۱۵۰۰۰ سال در کنار ما انسان‌ها زندگی کرده‌اند. ما با کمک این دوستان وفادار و دوست‌داشتنی توانستیم کار‎های زیادی انجام بدهیم. سگ‌ها از طریق گله‌داری، شکار کردن، کشیدن‌بار، محافظت، نگهبانی و کمک به پلیس‌ها در زمان‌های مختلف به ما کمک کردند. بنابراین تعجب ‎آور نیست که انسان‌ها و سگ‎ها ویژگی‎های مشترک زیادی با یکدیگر دارند. ما هزاران سال باهم زندگی و پیشرفت کردیم ، بنابراین منطقی است که بسیار شبیه به هم هستیم. پس سگ‌ها بی‌دلیل بهترین دوست انسان‌ها نشدند! در این مقاله واسط پت شما را با نژاد دیگری از این حیوان، یعنی سگ نژاد بدلینگتون تریر آشنا می‌کند. پس با ما همراه باشید.

خصوصیات سگ بدلینگتون تریر

سگ نژاد بدلینگتون تریر (The Bedlington Terrier) به‌عنوان قاتل جانوران موذی و جانشین سگ‌های شکارچی پرورش یافتند. امروزه از این سگ‌ها به‌عنوان همراه و در حلقه‌های نمایش استفاده می‌شود. باوجوداینکه این نژاد از سگ هنوز هم دارای غرایز شکار عالی، حس بویایی شدید و اراده برای رفتن به زمین هستند؛ اما به‌ندرت از این نژاد در مزارع استفاده می‌شود.


بدلینگتون تریرهای بامحبت و بازیگوش، به‌شدت از قرار گرفتن در مرکز توجه لذت می‌برند. درواقع بهتر است بگوییم سگ بدلینگتون تریر دوست دارد که تنها حیوان خانه باشد! اگرچه این سگ‌های دوست‌داشتنی رفتار دوستانه‎ با همه‌ ‌دارند؛ اما با حس قوی‌ای که دارند می‌توانند بهترین نگهبان‌ باشند.
اگر به دنبال نژادی هستید که برای آپارتمان و ساختمان‌های بزرگ مناسب باشد. بدون شک سگ نژاد بدلینگتون تریر می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما است.

به‌شرط اینکه عشق و ساعات ورزش زیادی داشته باشد! البته نگهداری سگ در خانه مضراتی هم دارد که پیشنهاد می‌کنیم با خواندن مطلب زیر از این مضرات آگاه شوید:

مضرات نگهداری سگ در خانه

اطلاعات بیشتر درباره‌ی این نژاد

بدلینگتون تریر با ظاهر منحصر‌به‌فرد و بره مانند خود توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. شخصیت سرگرم ‌کننده‌ی این سگ باعث می‌شود که ازنظر اکثر افراد سگ دوست‌داشتنی‌ به نظر می‌رسد. بااین‌حال این نژاد، نژادی کنجکاو، باهوش، هوشیار و پرخاشگر نسبت به حیوانات کوچک دیگر است!


این سگ‌های بازیگوش، با اشتیاق، خود را وارد فعالیت‌های خانوادگی می‌کنند. آن‌ها دوست دارند که مرکز توجه باشند و برای به دست آوردن این جایگاه، کارهایی بامزه می‌کنند! سگ‌های بدلینگتون تریر از مهمان‌های شما استقبال می‌کنند و آن‌ها را با کارهای خود سرگرم می‌کنند. صاحبان این نژاد از سگ بر این باورند که آن‌ها قضاوت زیرکانه‎ای دارند و سگ‌های نگهبان فوق‌العاده‌ای هستند.

سگ بدلینگتون تریر و ورزش!

خوب است بدانید که ورزش برای شاد و سالم نگه‌داشتن یک سگ بدلینگتون تریر بسیار مهم است. اما او سطح انرژی و فعالیت متوسطی دارد. او سطح فعالیت خود را با شما مطابقت می‌دهد و می‌تواند با یک پیاده‌روی یا بازی جذاب خوشحال شود.
اگرچه او به‌ندرت در این زمینه استفاده می‌شود، اما توانایی‌های شکار او شامل اشاره، بازیابی، ردیابی و البته دنبال کردن حیوانات و حشراتی است که لانه دارند.

سگ بدلینگتون تریر و ورزش!
سگ بدلینگتون تریر و ورزش!

رابطه‌ی این سگ‌ها با کودکان

نژاد بدلینگتون تریر اگر با بچه‎ها بزرگ شود، می‌تواند یک همبازی پر‎انرژی برای آن‌ها باشد. بااین‌حال، اطمینان حاصل کنید که کودکانتان هنگام تعامل با هر نژاد از سگی، تحت نظارت یک بزرگ‌سال قرار بگیرند تا از آسیب دیدن هردو جلوگیری شود.
توجه کنید که درست است که بدلینگتون تریر‌ها ممکن است رفتارهای نسبتاً خشن را از جانب بچه‌ها تحمل کنند، اما اگر شرایط برای آن‌ها غیرقابل‌تحمل شود آن‌ها متوجه نمی‌شوند که پوست کودک به‌سختی پوست سگ نیست و ممکن است به کودک شما آسیب برسانند!

رابطه‌ی این سگ‌ها با سگ‌های دیگر

سگ بدلینگتون تریر به‌خوبی می‌تواند با سگ‌های دیگر کنار بیایند، مخصوصاً اگر با آن‌ها تربیت شوند. مانند اکثر تریرها، این سگ‌ها ممکن است که شروع‌کننده‌ی دعوا نباشند اما اگر با سگ دیگری دعوا کنند هرگز عقب‌نشینی نخواهند کرد!

درست است که سگ‌های بدلینگتون تریر ممکن است سگ‌های بامزه و شیرینی به نظر برسند؛ اما آن‌ها به‌هیچ‌عنوان سگ‌های مطیعی در برابر سگ‌های دیگر نیستند و تلاش سگ دیگری برای تسلط بر آن‌ها را به‌راحتی قبول نمی‌کنند!
این سگ‌های بازیگوش اگر تحریک شوند می‌توانند مبارزان بسیار سرسختی باشند. بنابراین هنگام معرفی کردن به سگ‌های دیگر به‌ویژه سگ‌های بزرگ‌سال از همان نژاد، بسیار احتیاط کنید. سگ‌های بدلینگتون تریر مخصوصاً سگ‌های نر تا زمانی که آسیب جدی نبینند به مبارزه کردن ادامه خواهند داد.

آموزش دادن

بدلینگتون باهوش است و همین هوش باعث می‌شود که آموزش به این سگ تا حدودی آسان باشد. این سگ وقتی بتوانید او را متقاعد کنید که انجام دادن کاری که از او می‌خواهید واقعاً برای او سودمند است، بهترین عملکرد را دارد. بهتر است هنگام آموزش دادن به این نژاد از سگ، از فن‌های تقویت مثبت مانند تشویق کردن، بازی و دادن جوایز غذایی به او استفاده کنید.

سگ نژاد بدلینگتون تریر
آموزش دادن بدلینگتون


حر‏ف‌های تند و رفتارهای فیزیکی خشن برای این نژاد اصلاً کارساز نیست! زیرا در این صورت آن‌ها فقط رگه‌های سرسختانه‌ی خود را به نمایش می‌گذارند و با شما نبردی را آغاز می‌کنند که به‌احتمال‌زیاد شما بازنده‌ی آن خواهید بود.
بااین‌وجود، با آموزش مناسب و اجتماعی کردن، سگ بدلینگتون تریر یک همدم عالی و یک همراه مشتاق در تمام فعالیت‌های خانوادگی است.

نکات کلیدی

  • بدلینگتون تریر ممکن است گاهی اوقات لجبازی کند.
  • معاشرت زودهنگام با سایر حیوانات خانگی برای جلوگیری از بروز مشکلات ضروری است.
  • سگ نژاد بدلینگتون تریر به ورزش و فعالیت‌های ذهنی احتیاج دارد، در غیر این صورت ممکن است خسته شوند و برایتان دردسر درست کنند.
  • برای حفظ پوشش این سگ‌ها و جلوگیری از گره خوردن آن بهتر است یک یا دو بار در هفته پوشش سگ را مرتب کنید.
  • این سگ‌ها به حیاطی محصور شده احتیاج دارند. آن‌ها حیوانات دیگر را تعقیب می‌کنند و بسیار سریع هستند.
  • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز توله‌سگ را از یک پرورش‌دهنده غیرمجاز یا فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید.

سایز

قد سگ بدلینگتون تریر نر معمولاً ۴۰ سانتیمتر است. درحالی‌که سگ‌های ماده این نژاد ۳۸ سانتیمتر قد دارند. همچنین وزن این سگ‌ها مختلف است اما این سگ‌ها معمولاً ۷ تا ۱۰ کیلوگرم وزن دارند.

خصوصیات رفتاری

سگ نژاد بدلینگتون تریر می‌تواند یک سگ نگهبان فوق‌العاده و یک همراه هوشیار، پرانرژی و باهوش برای شما باشد. او از قرار گرفتن در مرکز توجه لذت می‌برد و دوست دارد صاحب خود را سرگرم کند. بعلاوه، این نژاد از سگ می‌تواند نسبت به سگ‌های هم‌جنس خود پرخاشگر باشد و علاقه دارد که حیوانات کوچک خزدار را تعقیب کند.
خلق‌وخوی سگ به عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و اجتماعی شدن آن بستگی دارد. توله‌هایی که خلق‌وخوی خوبی دارند، کنجکاو و بازیگوش هستند. آن‌ها مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و توسط آن‌ها در آغوش کشیده شوند. قبل از خریدن سگ، معمولاً یکی از والدین توله‌سگ را ملاقات کنید تا مطمئن شوید که این سگ خلق‌وخوی مناسبی دارد.
مانند هر نژاد دیگری، بدلینگتون ها به اجتماعی شدن زودهنگام ، قرار گرفتن در معرض افراد مختلف ، مناظر، صداها و تجربیات نیاز دارند.

خصوصیات رفتاری بدلینگتون
خصوصیات رفتاری بدلینگتون

مشکلات

به‌طورکلی این سگ‌ها، سگ‌های سالمی هستند. درست مانند سایر نژادها ممکن است مستعد ابتلا به بعضی از بیماری‌ها شایع باشند. همه سگ‌های بدلینگتون تریر به هیچ‌یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد. اگر به فکر خریدن این نژاد هستید خوب است که از این بیماری‌ها آگاهی داشته باشید. پس با واسط پت در ادامه مقاله همراه باشید.
اگر شما در حال خرید یک توله‌سگ هستید، یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که بتواند مجوزهای بهداشتی والدین توله‌سگ شما را به شما نشان دهد. مجوزهای بهداشتی ثابت می‌کنند که یک سگ در یک شرایط خاص آزمایش‌شده و هرگونه بیماری پاک‌سازی‌شده است.

بیماری‌ها

در مورد نژاد بدلینگتون تریر، شما باید انتظار داشته باشید که از بنیاد ارتوپدی حیوانات (OFA) برای دیسپلازی مفصل ران دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید و بیماری فون ویلبراند مجوزهای بهداشتی مرتبط را ببینید.

در‌رفتگی کشکک زانو

این دررفتگی ممکن است در اثر آسیب دیدن و یا مادرزادی باشد (از بدو تولد وجود داشته باشد). دررفتگی کشکک زانوی سگ می‌تواند خفیف و کم علامت باشد و یا همراه با درد شدید باشد که در این صورت می‌تواند باعث لنگیدن سگ شود.

دیستیکیازیس (Distichiasis)

این حالت وقتی اتفاق می‌افتد که یک ردیف مژه دیگر (معروف به دیسیسیا) روی غده چربی در چشم سگ رشد می‌کند و در امتداد لبه پلک بیرون می‌زند. این بیماری می‌تواند باعث تحریک چشم شود و ممکن است متوجه شوید که سگ شما چشم یا چشم‌هایش را چپ می‌کند یا می‌مالد. دیستیکیازیس با انجماد مژه‌های اضافی با نیتروژن مایع و سپس از بین بردن آن، درمان می‌شود.

هیپوپلازی قشر کلیه

هیپوپلازی قشر کلیه (Renal Cortical Hypoplasia) زمانی اتفاق می‌افتد که قشر یکی یا هر دو کلیه به‌طور غیرطبیعی رشد کند. در این صورت سگ دچار نارسایی کلیه می‌شود. اولین علائم نارسایی کلیه افزایش تشنگی است که باعث افزایش ادرار سگ می‌شود. برای این بیماری هیچ درمانی وجود ندارد و تنها می‌توانیم با کنترل علائم این بیماری تلاش کنیم که آسیب بیشتری به کلیه‌ها وارد نشود.

دیسپلازی شبکیه

دیسپلازی شبکیه (Retinal Dysplasia) که یک بیماری در ناهنجاری تکاملی در شبکیه است که سگ با آن متولد شده است. خوشبختانه اکثر موارد خفیف هستند و تاکنون هیچ موردی که سگ بینایی خود را در اثر این بیماری از دست داشته باشد، مشاهده نشده است. چشم‌پزشکان دامپزشکی می‌توانند آزمایش‌هایی انجام دهند تا متوجه شوند آیا توله‌سگ‌ها در سن ۷ تا ۱۲ هفتگی تحت تأثیر این بیماری قرارگرفته‌اند یا نه. دیسپلازی شبکیه نباید بر توانایی یک سگ به‌عنوان یک همراه تأثیر بگذارد، اما از سگ‌های آسیب‌دیده نباید برای پرورش نژاد استفاده کرد.

مراقبت از سگ بدلینگتون تریر

سگ نژاد بدلینگتون تریر نژادی مقاوم با سطح فعالیت متوسط است. این سگ‌ها قادر به دویدن با سرعت بالا هستند. بنابراین نگهداری از آن‌ها در یک منطقه حصارکشی شده و ایمن بسیار اهمیت دارد. این نژاد از سگ‌ها برای نگهداری در فضای باز مناسب نیستند. همچنین، درصورتی‌که فضای کافی برای ورزش آن‌ها فراهم کنید، سگ‌های بدلینگتون تریر همراهان مناسبی برای زندگی آپارتمانی شما هستند.

مراقبت از سگ بدلینگتون تریر
مراقبت از سگ بدلینگتون تریر

ورزش برای این سگ‌ می‌تواند به معنای یک پیاده‌روی خوب یا یک بازی جذاب باشد. او می‌تواند با شما آهسته بدود یا پیاده‌روی کند. بدلینگتون سگی است که در خانه ساکت و آرام است و از استراحت با شما لذت می‌برد.

توجه کنید که مانند همه سگ‌ها، توله‌سگ‌های بدلینگتون نیز می‌توانند رفتارهای مخربی داشته باشند؛ بنابراین اگر نمی‌توانید مرتباً آن‌ها را کنترل کنید یا بر آن‌ها نظارت داشته باشید، بهتر است آن‌ها را در جعبه نگهداری کنید.

رنگ و مرتب کردن پوشش (کت) سگ

پوشش متمایز سگ نژاد بدلینگتون تریر ترکیبی غیرمعمول از موهای زبر و نرم است. پوشش این سگ موج‌دار است و در قسمت‌های سروصورت پیچ‌خوردگی‌های زیادی دارد. همچنین خوب است بدانید که موهای این سگ ریزش کمی دارند.
برخلاف تصور اکثر مردم که سگ بدلینگتون تریر را سگ سفید رنگی می‌دانند. این سگ‌ها در رنگ‌ها و ترکیب‌های مختلفی مانند آبی، شنی، جگری، آبی و قهوه‌ای، شنی و قهوه‌ای ، جگری و قهوه‌ای وجود دارند. در سگ‌های بدلینگتونی که دورنگ دارند، لکه‌های قهوه‌ای‌ رنگ در پاها، قفسه سینه، زیر دم و بالای هر چشم دیده می‌شوند.
جالب است بدانید که توله‌سگ‌های بدلینگتون هنگام تولد تیره هستند و با بالغ شدن روشن می‌شوند. برخلاف بسیاری از نژادهای تریر، پوشش بدلینگتون تریرها نیازی به کوتاه شدن ندارد؛ اما بهتر است حداقل هفته‌ای یک‌بار او را شانه بزنید. همچنین صورت سگ باید با دست قیچی شود تا سگ شما ظاهری منحصربه‌فرد داشته باشد.

سایر مراقبت‌ها

سایر مراقبت‌ها شامل بهداشت دندان و مراقبت از ناخن سگ می‌شوند. دندان‌های سگ بدلینگتون تریر خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع باکتری‌ها در آن از بین بروند. به‌علاوه، اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌کنیم که دندان‌های سگ خود را هر‌روز مسواک بزنید.

سایر مراقبت‌های این نژاد
سایر مراقبت‌های این نژاد

کلام آخر

همان‌طور که می‌دانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با این حیوان دوست‌داشتنی یعنی سگ نژاد بدلینگتون تریر آشنا می‌کنیم.

اگر به این حیوانات وفادار علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:

dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *