سگ سنت برنارد

سگ سنت برنارد

اگر شما هم جزء‌ آن دسته از افرادی هستید که به سگ‌ها علاقه دارید و نژادهای مختلف این حیوان خانگی را می‌شناسید، حتماً این سؤال برای شما هم مطرح‌شده است که سنت برنارد چه تفاوتی با دیگر نژادها دارد و چرا تا این اندازه به انسان علاقه‌مند است؟
سنت‌ با کودکان بسیار صبور، مراقب و مواظب آن‌ها هست. سنت برنارد برای جست‌وجو و نجات جان انسان‌ها نقش عمده‌ای بر عهده داشت. خاصیت اصلی او نجات جان افراد است.
با واسط پت همراه باشید تا با نژاد سگ سنت برنارد بیشتر آشنا شویم.

گذری بر سگ سنت برنارد

او یک سگ مهربان ، ملایم، باهوش، خوش‌اخلاق و همچنین او یک غول بزرگ است. سگ سنت برنارد علی‌رغم اندازه بزرگش، یک سگ آرام است. اگرچه او در فضای بسته آرام است، اما اگر در حیاط باشد که بتواند فضایی برای گشت زدن داشته باشد خوب است.

او می‌تواند از انواع بیماری‌ها و اختلالات ژنتیکی رنج ببرد. او امروزه نژادی بسیار دوست‌داشتنی در بین افراد است. همه‌کاره، خوش‌اخلاق و انتخاب مناسبی برای شخص یا خانواده‌ای است که یک سگ بزرگ اما ملایم با نیازهای ورزشی متوسط می‌خواهند.

این غول‌پیکر در بین نژادهای معروف و محبوب جهان شناخته‌شده است. در توصیف‌های نوشته‌شده سنت، پر است از عباراتی مانند بسیار قدرتمند، فوق‌العاده عضلانی، باابهت و عظیم!

خصوصیات ظاهری

 • اندامی قدرتمند
 • قدی بلند و متناسب
 • قوی و عضلانی
 • سری قدرتمند
 • باهوش‌ترین چهره
 • وزن: نرها ۷۰ تا ۹۰ کیلوگرم، ماده‌ها: ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم
 • قد نرها: ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر
 • قد ماده‌ها: ۶۵ تا ۷۰ سانتی‌متر
 • طول عمر: ۸ تا ۱۰ سال

سر بسیار بزرگشان با ابرویی چین‌خورده، پوزه‌ای کوتاه و چشم‌هایی تیره را نشان می‌دهد که با مهربانی‌شان به مسافران رشته آلپ خوش‌آمد می‌گویند. معمولاً صورت و گوش‌هایشان مشکی‌رنگ هستند.

در سگ‌هایی که ماسک تیره‌ای دارند، چهره آن‌ها عبوس‌تر به نظر می‌رسد، اما او هرگز بداخلاق نیست و اینکه دمش بلند و سنگین بوده، چشم‌های مهربان به همراه پلک‌های افتاده قیافه‌ای جالب برای این حیوان به وجود می‌آورد که دارای این رنگ‌بندی‌ها است:

 • سیاه
 • قهوه‌ای
 • سرخ
 • سفید

زندگی سگ سنت برنارد

در سال ۱۹۵۰، در یک گذرگاه برفی در آلپ، یک راهب به نام برنارد منتون یک مهمانخانه برای مسافران سفر به روم تأسیس کرد. (در ۸۰۰۰ پایی از سطح دریا)، عبور از این گذرگاه خطرناک بود. این راهبان، سگ‌های پرقدرتی که قادر به پیدا کردن و نجات مسافران دفن شده توسط رانش‌ها و بهمن‌ها بودند را پرورش دادند.

سنت برنارد سگی است کاری از ناحیه آلپ سوئیس که برای امداد و نجات تعلیم‌دیده است. کسی که بارها جان انسان‌ها را نجات داده. این نژاد ازنظر جثه بسیار بزرگ بوده. پوشش خارجی آن‌ها نرم یا زبر است که در بخش‌هایی این پوشش صاف هست. قسمت‌های زبر معمولاً موهای ضخیم‌تری دارند و بیشتر اطراف گردن و پاها هستند.

تحولات زندگی سگ سنت برنارد

تاریخ این حیوان با نژادهای دیگر به نام‌های سگ گله سوئیسی و سگ کوهستانی سوئیسی همراه است. در طول زمان، این نژادها باهم مخلوط شده و سگ سنت برنارد به وجود آمده است. مشهورترین این نژاد در جهان بَری نام دارد که حدود یک‌صد نفر را در طول زندگی خود نجات داده.

تحولات زندگی سگ سنت برنارد
تحولات زندگی سگ سنت برنارد

سنت برناردهای قدیمی با سگ‌های فعلی تفاوت‌های زیادی دارند، آن‌ها در نیمه اول قرن نوزدهم در جریان عملیات جستجو و نجات در کوه‌های آلپ تلفات زیادی داشتند. تعداد کمی که باقی‌مانده را با نژاد نیوفانلند مخلوط کردند تا نژاد دلخواه خود را به وجود بیاورند.

تا به این وسیله وزن آن‌ها کمی کاهش یابد. موهایشان پرپشت‌تر شود و در سرما مقاوم‌تر و چابک‌تر شوند تا در عملیات نجات سرعت عمل بهتری داشته باشند.

محل زندگی

سنت برنارد ازجمله سگ‌های خانگی محسوب می‌شود که بیشتر افراد تمایل به نگهداری از آن را دارند. اگر تصمیم گرفتید زندگی را در کنار او تجربه کنید، بهتر است خانه‌ای بزرگ داشته باشید.
او نمی‌تواند در خانه‌های کوچک و آپارتمانی زندگی کند. این حیوان ترجیح می‌دهد فضای پیرامونش بزرگ باشد. جثه بزرگ این سگ باعث می‌شود او در فضاهای کوچک اذیت شود.

خصوصیات رفتاری

بسیار آرام و دوستانه و رفتار کودکان را به‌خوبی تحمل می‌کند و با آن‌ها کنار می‌آید. سنت برنارد به‌آرامی راه می‌رود، بسیار باوفا است و علاقه دارد تا صاحبش را خشنود سازد به دلیل داشتن جثه غول‌پیکر باید او را از سنین پایین اجتماعی کرد.

بهتر است تا زمانی که هنوز جثه آن قابل‌کنترل هست مطیع بودن را به او بیاموزید. معمولاً بعد از خوردن آب و غذا ریزش آب از دهان طبیعی هست. او همچنین دیدبان خوبی است.

خصوصیات رفتاری
خصوصیات رفتاری

نژادی اجتماعی

مسئله‌ای که تربیت‌کنندگان بر آن اتفاق‌نظر دارند این است که سگ سنت برنارد از نژادهایی محسوب می‌شود که بسیار مردمی و اجتماعی است. به‌راحتی با محیط خود خو می‌گیرد. باید توجه داشت که او فقط با انسان‌ها رابطه نزدیک برقرار نمی‌کند.

بلکه او می‌تواند به دیگر سگ‌ها هم به‌سرعت نزدیک شود؛ بنابراین اگر در منزل خود یک نژاد متفاوت سگ یا حیوان خانگی دیگری دارید و قصد دارید سگ خانگی دیگری را هم در اختیار داشته باشید سنت برنارد بهترین گزینه محسوب می‌شود.

وفاداری سگ سنت برنارد

این سگ در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی ثابت کرده است که به صاحب خود وفادار است و در سخت‌ترین شرایط هم او را ترک نمی‌کند. این وفاداری را حتی از توله سنت برنارد هم می‌توانید توقع داشته باشید.
سگ سنت برنارد مهربان به شما اطمینان می‌دهد که همه وظایف خود را به‌خوبی دنبال می‌کند و در هر شرایطی با شما همراه است.

علاقه سگ سنت برنارد به آب

سگ سنت برنارد علاقه بسیار زیادی به نوشیدن آب دارد و تقریباً همیشه از نوشیدن آب خوشحال می‌شود. این سگ به‌محض دیدن آب بسیار شادمان می‌شود و پس‌ازآنکه تشنگی خود را برطرف کرد، علاقه زیادی به آب‌بازی دارد. او دوست دارد که در آب بپرد.

آراستن سگ سنت برنارد

سگ سنت برنارد در انواع مختلفی از موهای بلند و کوتاه وجود دارد، اما هر دو نوع پوشش به مراقبت یکسان نیاز دارند. برس کشیدن هفتگی به از بین بردن کثیفی و موهای زائد کمک می‌کند و سگ را به بهترین شکل ممکن نگه می‌دارد. شما باید در نگهداری و تمیز کردن پوست این حیوان فعال باشید.

آراستن سگ سنت برنارد
آراستن سگ سنت برنارد

هر نوع در هم تنیدگی را می‌توان با یک برس نرم و صاف یا یک شانه فلزی حل کرد. در فصل ریزش مو که دو بار در سال اتفاق می‌افتد، برس کشیدن به یک فعالیت روزانه تبدیل می‌شودو همچنین حمام کردن گاه‌به‌گاه باعث می‌شود که سنت، ظاهری زیبا و بویی خوش داشته باشد.

پیرایش و نظافت ناخن‌ها

ناخن‌های سگ سنت برنارد باید کوتاه نگه‌داشته شوند تا سالم باقی بمانند. ناخن‌های بلند برای راه رفتن سگ تداخل ایجاد می‌کنند و برای او درد زیادی به همراه دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند به‌راحتی شکسته شوند و به‌جاهای مختلف گیر کنند.

این شکستگی معمولاً در پایه ناخن که در آن عروق خونی و اعصاب قرار دارد اتفاق می‌افتد که بسیار دردناک است. هم‌چنین وقتی ناخن‌ها بلند هستند میکروب بیشتری در زیر آن تجمع می‌کند و مستعد عفونت می‌شود. بسیاری از سگ‌ها کوتاه کردن ناخن‌هایشان را دوست ندارند.

شما باید آن را بدون درد برای او انجام دهید تا در دفعه‌های بعد نسبت به آن مقاومت نشان ندهد. روش‌های گرفتن ناخن سگ را یاد بگیرید و اگر این کار برایتان سخت است آن را به دام‌پزشک خود بسپارید یا به مراکز پیرایش سگ مراجعه کنید.

تمیز کردن گوش

شما باید گوش سگ سنت برنارد خود را یک‌بار در ماه یا بیشتر تمیز کنید. اگر او مستعد ابتلا به مشکلات و عفونت گوش است این کار را بیشتر انجام دهید. تمیز کردن بخش بیرونی گوش تنها با استفاده از یکپارچه مرطوب و یا یک پنبه آغشته به روغن‌های معدنی انجام‌ می‌شود. هرگز به‌زور چیزی را وارد گوش او نکنید.

چشم‌های سگ سنت برنارد

زمانی که به چهره سنت برنارد نگاه می‌کنید و به او خیره می‌شوید، تصور می‌کنید او پر از درد و غم است و از یک اتفاق خاص می‌رنجد. چشمان این سگ معمولاً قرمز و رو به پایین است.
ولی باید توجه داشته باشید چشم‌های او همیشه همین شکل است و در خوشحال‌ترین حالت هم او را به همین شکل می‌بینید؛ بنابراین از چشمان این سگ نمی‌توانید ناراحتی او را متوجه شوید.

چشم‌های سگ سنت برنارد
چشم‌های سگ سنت برنارد

تمیز کردن چشم

پاک کردن ترشحات چشم با یک پارچه مرطوب یا توپ پنبه‌ای باید انجام شود. قرار نیست چیزی تحریک‌کننده در چشم سگ سنت برنارد خود فروکنید.

تمرین با سگ سنت برنارد

باوجوداینکه یک نژاد بزرگ و قدرتمند است، سنت برنارد فقط به یک ورزش متوسط نیاز دارد. پیاده‌روی طولانی یا یک جلسه بازی نیم‌ساعته روزانه می‌تواند برای حفظ سلامتی و نشاط او کافی باشد.

سنت‌ها اغلب از هل دادن کودکان خردسال در سبد خرید لذت می‌برند. البته اگر صاحب او بخواهد پیاده‌روی بیشتری داشته باشد، یا به گردش در طبیعت برود، یک سنت همیشه از همراهی وی در این مسیر خوشحال است.
یک سنت هنگامی‌که به همراه صاحب خود فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد، شادترین لحظاتش را تجربه می‌کند. برخی از سگ‌های سنت برنارد در مسابقات حمل ارابه و باربری شرکت می‌کنند.

آموزش سگ سنت برنارد

اجتماعی شدن و کلاس‌های آموزشی از دوران تولگی برای همه سگ‌ها موردنیاز است، اما برای سگ‌هایی به‌اندازه یک سنت برنارد بزرگ و قوی ضروری است. سنت‌ها خوش‌قلب و مشتاق هستند، بنابراین آن‌ها به‌محض فهمیدن آنچه از آن‌ها انتظار می‌رود، شروع به پاسخ دادن به دستورات می‌کنند.

یک سنت می‌خواهد در کنار خانواده خود باشد و رفتارهای نامطلوب زمانی شروع می‌شوند که وی به‌دفعات و برای مدتی طولانی تنها بماند. پس سگ مهربانتان را تنها نگذارید.

آموزش سگ سنت برنارد
آموزش سگ سنت برنارد

تغذیه سگ سنت برنارد

سگ سنت برنارد باید نسبت به غذای سگ باکیفیت بالا که برای نژادهای بزرگ تولیدشده‌اند عکس‌العمل خوبی نشان دهد، خواه غذای آماده باشد یا غذای خانگی مورد تائید دامپزشک.

مواد خوراکی که به‌عنوان تشویقی به سگ‌ها داده می‌شود می‌تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما دادن زیاد آن‌ها می‌تواند باعث چاقی شود. یاد بگیرید کدام غذای انسانی برای سگ‌ها پر‌خطر است و کدام بی خطر هستند.
مانند بسیاری از نژادهای بزرگ، سنت برنارد هم نفخ می‌کند، وضعیتی خطرناک برای سلامتی که معده متورم شده و پیچ می‌خورد. دلایل نفخ به‌طور کامل مشخص نشده است.

در رابطه با تغذیه سگ در هر سنی خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

تغذیه سگ

چگونه می‌توان از نفخ جلوگیری کرد؟

یکی از مشکلاتی که در اکثر سگ‌ها همچنین سگ سنت برنارد وجود دارد مشکل نفخ هست و در بسیاری از موارد درمان آن نادیده گرفته می‌شود. اگر علائم نفخ سگ نادیده گرفته شود و درمان نشود، می‌تواند مشکلات جدی برای آن به وجود آورد.

خوشبختانه، زمانی که یک صاحب سگ بداند چگونه از این حالت جلوگیری کند، ابتلا به این بیماری بسیار کاهش می‌یابد. برای حفظ سلامت سگ خود دستورالعمل‌های تغذیه‌ای مناسب را دنبال کنید.

متخصصان قبول دارند که وعده‌های غذایی روزانه به‌صورت کم و در چند نوبت و اجتناب از انجام ورزش‌های شدید در طول وعده‌های غذایی ممکن است به کاهش احتمال وقوع آن کمک کند.

هرگز اجازه ندهید که سگ شما تند غذا بخورد. وقت مشخص ورزش را برای او در نظر بگیرید و او را بعد از غذا مجبور به ورزش و فعالیت نکنید. نفخ در سگ‌ها به‌طور بالقوه تهدیدکننده زندگی است.

چگونه می‌توان از نفخ جلوگیری کرد؟
چگونه می‌توان از نفخ جلوگیری کرد؟

خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

علت ناگهانی مرگ سگ

رژیم سگ سنت برنارد

هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله‌سگ، بزرگ‌سال یا سالخورده) باشد. برخی از سگ‌ها مستعد اضافه‌وزن هستند، بنابراین سطح کالری دریافتی و وزن بدن سگ خود را زیر نظر داشته باشید.
اگر در مورد وزن یا رژیم سگ سنت برنارد خود نگرانید، با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس سگ شما باشد.

سلامت سگ سنت برنارد

نژادهای بزرگ و با سینه عمیق می‌توانند دچار نفخ شوند، یک وضعیت ناگهانی و خطرناک برای معده. (در قسمت قبل آن را شرح دادیم). صاحبان سنت برنارد باید یاد بگیرند که چه علائمی را باید جستجو کنند و در صورت بروز چه اقداماتی باید انجام دهند.

سایر مشکلاتی که گاهی در این نژاد مشاهده می‌شود شامل دیسپلازی مفصل ران و بیماری چشم است. یک سنت می‌تواند با هوای گرم تا زمانی که یک مکان خنک برای استراحت و آب زیادی به دست بیاورد، مقابله کند.
اما رفتن از جلوی تهویه مطبوع به گرمای زیاد می‌تواند برای او باعث ناراحتی جدی شود.

در رابطه با سلامت سگ خواندن مطلب زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

سلامت سگ

تست بهداشتی توصیه‌شده

 • ارزیابی مفصل ران
 • ارزیابی آرنج
 • ارزیابی چشم‌پزشکی
 • معاینه قلب
 • آزمایش DNA میلوپاتی دژنراتیو

ارتباط سگ سنت برنارد با دامپزشک

برای آنکه از سلامت همیشگی سگ سنت برنارد اطمینان حاصل کنید بهتر است با یک دامپزشک به‌صورت مرتب در ارتباط باشید. این سگ مقاومت زیادی در مقابل بیماری‌ها دارد و بااین‌وجود احتمال بروز برخی اختلالات و بیماری‌ها به‌مرورزمان در او وجود دارد.

بنابراین توصیه می‌شود ارتباط با دامپزشک را قطع نکنید و معاینه‌های کافی را روی او انجام دهید. بر اساس مطالعه‌ای که مرکز «دایرکت لاین» انجام داد مشخص‌شده است که این سگ بالاترین هزینه‌های بیمه را دارد.

دیسپلازی در سنت برنارد

دیسپلازی آرنج یک بیماری مادرزادی است که سگ‌ها از آن رنج می‌برند. به‌طور خاص این بیماری موجب ناهنجاری‌های استخوان و یا غضروف می‌شود. این به ‌نوبه خود منجر به آغاز دژنراتیو شدن مفصل می‌شود و مسائلی مانند آرتروز را به وجود می‌آورد.

سگ‌های بزرگ مانند این نژاد مستعد ابتلا به این بیماری هستند. سگ با دیسپلازی آرنج معمولاً دارای درجات مختلفی از لنگش در اندام‌های جلویی است. لنگش او ممکن است به‌عنوان اولین علامت و در سنین پایین و کمتر از ۴ ماهگی شروع شود.

دیسپلازی در سنت برنارد
دیسپلازی در سنت برنارد

آیا می‌دانید؟

 • سنت برنارد در سال ۱۸۸۵ به همراه ۱۴ نژاد دیگر توسط AKC به رسمیت شناخته شد.
 • این امکان بسیار وجود دارد که سنت نتیجه ترکیب نژادی سگ بزرگ آسیایی بنام مولوسِر باشد که توسط ارتش روم در اوایل صدِ دوم پیش از میلاد به سرزمین هلوتیا یا همان سوئیس امروزی برده شده، با سگ‌های بومی که بی‌شک در آن زمان در آن منطقه وجود داشته‌اند.
 • طی قرون گذشته، از پیشینیان سنت به صورتی گسترده برای محافظت، گله‌داری و حمل بار در مزارع و لبنیات منطقه آلپ استفاده می‌کردند.
 • اولین یادداشت مربوط به سنت در سال ۱۷۰۷ بود که از خدمات یک نژاد سگ در گذرگاه سنت برنارد بین سوئیس و ایتالیا خبر می‌دهد.
 • آب دهان این سگ دائم بیرون می‌ریزد.
 • راهبان و سنت‌ها در بسیاری از رمانتیک‌ترین صفحات تاریخ سگ‌سانان جاودانه مانده‌اند.
 • تخمین زده می‌شود که طی سه قرن، سنت‌ها جان بیش از ۲۰۰۰ نفر را نجات داده‌اند.
 • پیش از ۱۸۳۰، تمام سنت برناردها مو کوتاه بوده‌اند؛ دو سال آب‌وهوای غیرمعمول و سخت و کم شدن تعداد نژاد سنت باعث شد تا راهبان این نژاد را با سگ‌های مو بلند ترکیب کنند و نتیجه‌اش یک نژاد مو بلند شد.
 • باشگاه سنت برنارد آمریکا در سال ۱۸۸۸ به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین باشگاه‌های تخصصی در ایالات‌متحده، تأسیس شد.

کلام آخر

به پایان مطلب معرفی سگ سنت برنارد رسیدیم و متوجه شدیم که این سگ حس بویایی بسیار بالایی دارد و داشتن این حس به این نژاد کمک کرده تا به یاری کسانی که در کولاک گیر افتاده‌اند بیاید و در طول تاریخ تا به امروز چه تحولاتی را در مسیر زندگی‌اش پیموده است.

امروزه این سگ تنومند و خوش‌اخلاق به یک‌گونه سگ خانگی خوب تبدیل‌شده است. سؤالات خودتان را در مورد نژاد سگ سنت برنارد با ما و دیگر خوانندگان در واسط پت به اشتراک بگذارید و همچنین برای خریدوفروش کالاهایتان به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید. با ما همراه باشید.

منابع:
dogtime.com
akc.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *