سگ اشناورز

سگ اشناورز

سگ اشناورز مردم مدار است و چیزی جز دوستی و با شما بودن نمی‌خواهد. سگی دوست‌داشتنی، باهوش، شیطون و اغلب لجباز است. تمامی ویژگی‌های مثبت در جثه کوچک این حیوان دوست‌داشتنی جمع شده است.
او در بین ۲۰ نژاد محبوب در ایالت متحده، انگلیس و آلمان شناخته‌شده است و هم‌اکنون در سراسر جهان پرورش داده می‌شود و بدانید که اسم این‌گونه در بین افراد با نام‌هایی همچون اشنایدر، اشناورز و اشنوزر نیز بیان می‌شود.
اگر به این نژاد علاقه دارید و می‌خواهید دانستنی‌هایتان از این نژاد بیشتر کنید با واسط پت همراه باشید.

گذر زندگی سگ اشناورز

سگ اشناورز سابقه طولانی در وطن خود یعنی آلمان دارد بر اساس نقاشی‌های هنرمندان دوره رنسانس، رامبراند و آلبراشت دورور و همچنین ملیله‌ای که در سال ۱۵۰۱ توسط لوکاس کراناچ بزرگ ساخته شد، مشخص است که سگ‌های این‌گونه از قرن‌ها قبل وجود داشته‌اند.
از اشناوزرها برای مسافرت، نگهداری از خانواده‌ها و دام‌ها، گله گاو و گوسفندان، خلاص شدن از شر حیوانات موذی و محافظت از صاحبان آن‌ها استفاده می‌شد. پرورش‌دهندگان آلمانی علاقه‌مند به استانداردسازی این نژاد در اواسط دهه ۱۸۰۰ شدند.
تقریباً در همان زمان استاندارد اشناورز با نژادهای دیگر تلاقی پیدا کرد و اشناورز مینیاتور و اشناورز غول‌پیکر پرورش یافت. (در آلمان به کوتوله معروف هستند) در مورد توسعه این نژاد هیچ منبع معتبری نیست اما مشخص است هدفش ایجاد یک نسخه کوچک‌تر بوده است.

ادامه زندگی

در طول جنگ جهانی اول، از سگ‌ها برای حمل‌ونقل و کمک به کارگران صلیب سرخ استفاده می‌شد و همچنین در آلمان برای کارهای پلیسی استفاده می‌شدند. جنگ‌های جهانی اول و دوم برای پرورش سگ زمانه مناسبی نبود، به‌ویژه در اروپا، جایی که برخی نژادها تقریباً از بین رفته بودند.
علاقه به سگ اشناورز پس از جنگ جهانی اول افزایش یافت و از آن زمان محبوبیت این سگ کم نشده. درحالی‌که او ازنظر (ای کی سی) یک تریر محسوب می‌شود اما استاندارد او به‌عنوان عضوی از گروه کاری به‌حساب می‌آید.
سوابق نشان می‌دهد برخی از اشناورزهای استاندارد در اوایل دهه ۱۹۰۰ توسط خانواده‌هایی که مهاجرت کرده‌اند و توسط مسافران که عاشق این نژاد شده‌اند، به ایالات‌متحده آورده شده‌اند‌.
برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روزبه میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. او داخل خانه بسیار آرام است و می‌توانید این سگ را در خانه نگهداری کنید.

در رابطه با مضرات نگهداری سگ در خانه، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

مضرات نگهداری سگ در خانه

اندازه سگ اشناورز

دسته‌بندی نژاد: سگ کاری
وزن در نرها: (۲۵-۱۸) کیلوگرم، در ماده‌ها: (۲۰-۱۵) کیلوگرم
قد در نرها: (۵۰-۴۵) سانتی‌متر، در ماده‌ها: (۴۷.۵-۴۲.۵) سانتی‌متر
طول عمر: بین ۱۳ الی ۱۶ سال

رنگ و آرایش

سگ اشناورز ممکن است فلفل و نمک یا سیاه خالص باشد. (رنگ فلفل و نمک ترکیبی از موهای سیاه‌وسفید است) رنگ فلفل و نمک می‌تواند از خاکستری تیره تا خاکستری نقره‌ای نیز باشد.

اشناوزرهای فلفلی و نمکی دارای زیرپوشی خاکستری هستند. ماسک صورت تیره، تکمیل‌کننده رنگ پوشش است و گاهی اوقات، رنگ‌های فلفل و نمک به رنگ سفید خاکستری یا نقره‌ای روشن در ابروها، سبیل‌ها، گونه‌ها، زیر گلو، در سینه، زیر دم، روی پاها و روی شکم دیده می‌شوند.

بااینکه استاندارد اشناورزها دارای رنگی تیره و غنی است و رنگ آن تغییر نکرده و با هیچ موی خاکستری یا برنز مخلوط نشده است و حتی زیرپوش او نیز باید مشکی باشد. با افزایش سن سگ یا اگر در معرض نور آفتاب باشد، ممکن است رنگ سیاه کم شود و کمی تغییر رنگ دهد.

شخصیت سگ اشناورز

سگ اشناورز پر است از زندگی او کنجکاو، خلاق و گاهی سرسخت است. یک برونگراست و دوست دارد درگیر خانواده باشد حتی ممکن است وقتی نشسته‌اید به‌طرف شما بدود و پنجه‌هایش را دور گردن بیندازد. او می‌خواهد شما را لمس کند و تمام‌وقت در کنار شما باشد.
کمی از آتش‌سوزی او به خاطر این است که تریر است و او گوشه‌گیر و مستقل نیست. بسیار باهوش است که این امر آموزش را آسان می‌کند؛ اما به این معنی هم است که او استاد دست‌کاری است.
همراه با لجاجت شما را بر روی انگشتان خود نگه می‌دارد. با این‌وجود او نه به‌اندازه بعضی تریرها دلباخته است و نه به‌عنوان یک سگ پرخاشگر، مانند هر سگ دیگر اول به اجتماعی شدن نیاز دارد.
قرار گرفتن بین افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات او را آماده می‌کند و معاشرت به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که توله‌سگ شما به یک سگ کامل تبدیل‌شده است.

شخصیت سگ اشناورز
شخصیت سگ اشناورز

سلامتی

سگ اشناورز به‌طورکلی سالم هست، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از شرایط سلامتی هستند. همه‌ی آن‌ها به هیچ‌یک یا همه‌ی این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد اما اگر شما این نژاد را دارید ملزمید که از این بیماری‌ها نیز آگاهی داشته باشید.
بااین‌وجود توصیه می‌شود که همه‌ی سگ‌های پرورشی از نظر دیسپلازی مفصل ران تحت رادیوگرافی ( اشعه ایکس) قرار بگیرند. مالک باید اطلاعاتی در مورد وضعیت کلی سگ خود داشته و در صورت بروز هرگونه سؤال یا نگرانی با دامپزشک خود مشورت کند.
مراقبت از دندان جنبه مهمی از سلامت کلی است و دندان‌های سگ باید مرتباً مسواک زده شوند. حداقل دو یا سه بار در هفته دندان‌های او را مسواک بزنید تا تجمع گزنه و باکتری‌های کمین شده در آن از بین برود. اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.

آزمایش‌های بهداشتی توصیه‌شده

 • ارزیابی چشم‌پزشک
 • معاینه قلب

بدانید که معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

بیماری‌هایی که سگ اشناورز می‌تواند به آن‌ها مبتلا شود:

آب‌مروارید


آب‌مروارید باعث تیرگی لنز چشم و درنتیجه ضعف بینایی می‌شود. چشم‌های سگ ظاهری ابری پیدا می‌کند. آب‌مروارید معمولاً در سنین پیری رخ می‌دهد و گاهی اوقات می‌توان با بهبود عمل جراحی، بینایی سگ اشناورز را بهبود بخشید.

انتروپیون

آنتروپیون که معمولاً از شش‌ماهگی آشکار می‌شود، باعث می‌شود تا پلک به سمت داخل بپیچد، کره چشم را تحریک یا به او صدمه می‌زند. یک یا هر دو چشم می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. اگر سگ اشناورز شما آنتروپیون دارد، ممکن است متوجه مالش چشم او شوید. این بیماری را می‌توان با جراحی اصلاح کرد.

آتروفی پیش‌رونده شبکیه

این بیماری نیز از خانواده بیماری‌های چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه می‌شود. در اوایل بیماری، سگ‌های مبتلا شب‌کور می‌شوند. آن‌ها در طول روز با پیشرفت بیماری بینایی خود را از دست می‌دهند. بسیاری از سگ‌های مبتلا، به شرطی که محیط اطرافشان ثابت بماند، با بینایی محدود یا ازدست‌رفته خودسازگار می‌شوند.

سنگ‌های ادراری

باعث می‌شود که سگ اشناورز شما برای ادرار کردن فشار را تحمل کند و خون را در ادرار انتقال دهد، در این حالت بیشتر از حد معمول باید ادرار کند و ادرارش کدر یا بوی بد دارد درحالی‌که ممکن است سنگ‌های کوچک مثانه به‌خودی‌خود عبور کنند.
اما باید از دامپزشک خود مشاوره بگیرید تغییرات رژیم غذایی نمی‌تواند از شر سنگ‌های موجود خلاص شود، اما می‌تواند از تشکیل سنگ‌های بیشتر جلوگیری کند.

بیماری سنگ‌های ادراری
بیماری سنگ‌های ادراری

میوتونیا کونگنیتا

شاید شما هم برای اولین بار اسم این بیماری را شنیده باشید اما این بیماری یک اختلال عضلانی اسکلتی است که به‌تازگی در سگ اشناورز کشف‌شده است. علائم آن از چند هفتگی توله‌سگ‌ها شروع می‌شود. عضلات آن‌ها به‌راحتی منقبض می‌شوند و عضلات برجسته در شانه‌ها و ران‌ها به وجود می‌آید. نشانه‌های این مریضی:

 • در برخاستن مشکل‌دارند.
 • کتشان سفت است.
 • زبان آن‌ها در هنگام لمس بزرگ و سفت می‌شود.
 • فک پایین آن‌ها به شکل اوج است.
 • در بلعیدن مشکل‌دارند.

بیماری فون ویلبراند

در سگ اشناورز و سگ‌های دیگر یافت می‌شود، این‌یک بیماری خونی است که بر روند لخته شدن تأثیر می‌گذارد. سگ مبتلا علائمی مانند:

 • خون‌دماغ
 • خونریزی لثه
 • خونریزی طولانی‌مدت بعد از جراحی
 • خونریزی طولانی‌مدت در طول چرخه‌های گرما یا پس از چرخیدن
 • خون در مدفوع
 • این اختلال معمولاً بین سه تا پنج‌سالگی تشخیص داده می‌شود و قابل‌درمان نیست. بااین‌حال، می‌توان آن را با درمان‌هایی که شامل آسیب‌های کوتر یا بخیه زدن، تزریق قبل از جراحی و پرهیز از داروهای خاص است، مدیریت کرد.

Megaesophagus مادرزادی

این وضعیتی است که در آن مواد غذایی و مایعات در مری سگ حفظ می‌شود و باعث می‌شود غذای خود را دوباره برگرداند. درنتیجه، سگ‌ها می‌توانند به ذات‌الریه آسپیراسیون مبتلا شوند یا مری آن‌ها انسداد پیدا کند.
رژیم غذایی سگ اشناورز را می‌توان به‌گونه‌ای تنظیم کرد که کمترین عارضه را در پی داشته باشد. این بیماری خود قابل‌درمان نیست، فقط در شرایطی مانند ذات‌الریه ایجاد می‌شود.

سگ اشناورز
Megaesophagus مادرزادی

نکات برجسته

 • سگ اشناورز مردم مدار است و چیزی جز معاشرت با شما نمی‌خواهد. او فوق‌العاده دوست‌داشتنی است.
 • او ریزش کمی دارد اما ازنظر نظافت از ماندگاری بالایی برخوردار است. تقریباً هر پنج‌تا هشت هفته باید او را حمام برد.
 • همیشه اگر در محوطه‌ای حصار زده نیستید، سگ اشناورز خود را نگه‌دارید. اگر چیزی را ببیند و بخواهد آن را تعقیب کند، احتمالاً شما را نادیده می‌گیرد.
 • او اگر درست پرورش نیابد مخرب و بدخلق می‌شود.
 • این سگ‌ها هوش بالایی دارند و گاهی اوقات آموزش‌ها را خیلی سخت قبول می‌کنند، آموزش جعبه کمک خوبی است.
 • اشناورزهای استاندارد کنجکاو و نترس هستند.

آموزش

 • سگ اشناورز می‌تواند از خانه و خانواده‌ی خود محافظت کند زیرا بدون دلیل پارس نمی‌کند، زمانی که متوجه شود که چیزی یا شخصی بخواهد به خانواده‌ی او آسیب برساند شروع به پارس کردن می‌کند.
 • از آموزش‌هایی که باعث رنجش او هستند، استفاده نکنید.
 • آن‌ها به اشخاص غریبه مخصوصاً مهمان‌ها بسیار مشکوک هستند تا زمانی که بفهمند این اشخاص مورد تأیید افراد خانواده باشند بعد آرام می‌شوند.
 • از آن‌ها برای شکار کردن موش‌ها استفاده می‌کنند.
 • هرگز نمی‌توانند با حیوانات خانگی خزدار مانند همستر، خوکچه‌هندی و جوندگان کنار بیایند.
 • آن‌ها خیلی کنجکاو و بی‌باک هستند.

اهمیت دادن

سگ اشناورز هنگام حضور در خانه فعال است، با اسباب‌بازی‌ها بازی می‌کند و با شما از یک اتاق به اتاق دیگر می‌آید. او دوست دارد حیاطی برای بازی داشته باشد، اما اگر هرروز با او پیاده‌روی طولانی انجام دهید خوب عمل می‌کند. به یاد داشته باشید که او به ۴۵ دقیقه ورزش روزانه نیاز دارد و ورزش برای هر سگ سودمند است.
یک جعبه نیز جایی است که او می‌تواند برای یک چرت به آرامش برسد. بااین‌حال هرگز سگ خود را اجباراً در یک جعبه نگذارید او باید بفهمد که جعبه زندان نیست و او نباید بیش از چند ساعت در جعبه بماند مگر اینکه شب بخوابد.

اهمیت دادن به اشناورز
اهمیت دادن به اشناورز

تغذیه

مقدار روزانه توصیه‌شده ۱ تا ۱ /۲ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در روز است که به دو وعده تقسیم می‌شود. میزان تغذیه سگ اشناورز بالغ شما به‌اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد.
سگ‌ها مانند افراد هستند و همه آن‌ها به یک مقدار غذا احتیاج ندارند. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ سیب‌زمینی نیمکت نشین به غذا نیاز خواهد داشت.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه سگ پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

تغذیه سگ

پوشش سگ اشناورز

پوشش بیرونی سگ اشناورز خاکی، سخت و متراکم است و دارای موهایی است که از روی پوست بلند می‌شوند. زیر آن‌ یک زیرپوش نرم است و در پشت کت می‌تواند از ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر باشد.
بعضی‌ها تمایل دارند که کت را روی گوش‌ها، سر، گردن، سینه، معده و زیر دم مرتب کنند. روی چشم‌ها موها بلندتر می‌شوند تا ابروها و ریش‌ها را تشکیل دهند و بدانید که موهای پاها بلندتر از موهای بدن است.
موهای روی سر، پاها و دم دارای بافتی سخت است. بااین‌حال اگر کت او بریده شود، به‌جای اینکه آن کنده شود، بافت نرم می‌شود و بیشتر می‌ریزد.

نظافت سگ اشناورز

سگ اشناورز را هفته‌ای دو یا سه بار مسواک بزنید تا مات نشود. مخصوصاً موهای بلند صورت، پاهایش و زیر بغلش را حتماً بررسی کنید. باید هر پنج‌تا هشت هفته یک‌بار مرتب شود تا زیبا دیده شود.
اکثر افراد برای انجام این کار سگ خود را به آرایشگاه می‌برند زیرا ترفندهایی برای ظاهری زیباتر وجود دارد. شما می‌توانید یاد بگیرید که این کار را خودتان انجام دهید. فقط چند بار اول انتظار آن چیزی که در ذهن خودتان هست نداشته باشید. در صورت نیاز، یک ژاکت دم دستتان داشته باشید که نابلدی‌تان را لاپوشانی کنید.

هم‌زمان با نظافت زخم، بثورات یا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب روی پوست، بینی، دهان، چشم‌ها و پاها را بررسی کنید. چشم‌ها باید شفاف، بدون قرمزی و ترشحات باشند.
برای جلوگیری از گره خوردن باید روزانه ریش و پاها را شانه بزنید و بعد از هر وعده غذایی صورت او را بشویید.

نظافت سگ اشناورز
نظافت سگ اشناورز

ناخن‌های اشناورز

اگر سگ اشناورز شما برای جلوگیری از پارگی و مشکلات دیگر ناخن‌هایش اذیت می‌شود ماهی یک یا دومرتبه کوتاه کنید. اگر می‌توانید کلیک آن‌ها را روی زمین بشنوید پس بیش‌ازحد بلند هستند.
ناخن‌های پای سگ دارای رگ‌های خونی هستند و اگر خیلی برش بزنید می‌توانید باعث خونریزی شوید؛ و سگ شما ممکن است دفعه بعدی که ناخن‌گیر را می‌بیند همکاری نکند.
بنابراین، اگر تجربه کوتاه کردن ناخن‌های سگ را ندارید، از یک دامپزشک یا آرایشگر برای گرفتن ناخن‌ها همراهی بگیرید.

گوش‌ها

گوش‌های سگ اشناورز باید هفتگی ازنظر قرمزی یا بوی بد بررسی شوند، این موارد می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشند. هنگامی‌که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آن‌ها را با یک پنبه مرطوب یا گوش پاک‌کن ملایم و متعادل پاک‌کنید تا ازعفونت جلوگیری کنید.
چیزی را داخل مجرای گوش نکنید و فقط گوش خارجی را تمیز کنید. اشناوزر خود را عادت دهید تا وقتی توله‌سگ است، مسواک زده و معاینه شود و پنجه‌های او را مرتباً کنترل کنید و به داخل دهان او نگاه کنید.
آرایش را تجربه‌ای مثبت و مملو از ستایش و پاداش برای او بگذارید، با این کار شما در بزرگ‌سالی زمینه آزمایش‌های دامپزشکی و سایر موارد را برای او آسان می‌کنید

رابطه سگ اشناورز با کودکان

سگ اشناورز دوست دارد با مردم دور و برش وقت بگذراند در حقیقت او برای آن‌ها زندگی می‌کند به‌خصوص اگر با آن‌ها بزرگ‌شده باشد و اما او با بچه‌ها هم خوب است و با آن‌ها بازی و از آن‌ها محافظت می‌کند بچه‌ها و این سگ ترکیب خوبی هستند.
مانند هر نژاد دیگر، شما باید نحوه نزدیک شدن و لمس سگ‌ها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر رابطه بین آن‌ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از کشیدن گوش یا دم جلوگیری کنید.
به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن به سگی نزدیک نشوند و یا سعی کنند غذای سگ را با خود ببرند. هر سگی، هرچقدر هم خوب باشد، هرگز نباید تنها با کودک رها شود.

رابطه سگ اشناورز با کودکان
رابطه سگ اشناورز با کودکان

رابطه این نژاد با دیگر حیوانات

یک سگ اشناورز معمولاً با سگ‌های دیگر خوب بازی می‌کند. او از آن دسته تریرهایی نیست که نمی‌توانند با دیگران به‌خوبی بازی کنند. او به‌طورمعمول نسبت به سگ‌های دیگر به‌اندازه بسیاری از تریرها پرخاشگر نیست.
اما در اطراف سگ‌های بزرگ، شجاع و نترس می‌چرخد، این ویژگی می‌تواند او را به دردسر بیندازد. او در ذهن خودش بزرگ و مسئول است. بااین‌وجود پستانداران کوچک مانند موش صحرایی و گوزن‌ها برای سگ اشناورز گزینه خوبی نیستند.

آیا می‌دانید؟

 • سگ اشناورز در سال ۱۹۲۶ توسط (ای کی سی) شناخته شد و هشتادمین نژاد این باشگاه است؟
 • مینیاتور اشناورز محبوب‌ترین نژاد از بین نژادهای اشناورز است.
 • اشناورز اصالت آلمانی دارد و در تصاویر قرن پانزدهم قابل‌شناسایی است.
 • او در اصل برای سگ کوچک مزرعه پرورش‌یافته بود.
 • از هوش بالایی برخوردارند و از انجام کارهای تکراری بی‌حوصله می‌شوند.

کلام آخر

در این مقاله با نژاد سگ اشناورز آشنا شدید و به خصوصیات و رفتارهای او پی بردید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم! شما می‌توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی و اجناس دست‌دوم خود را با مناسب‌ترین قیمت‌ها خرید و فروش کنید.

منابع:
dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *